Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 27 April 1904. Het uitvoerend deel der Commissie van advies voor het nieuw op te richten waterschap beoosten het kanaal van Gent—Ter Neuzen heeft aan de besturen der belanghebbende polders en waterschappen een uitgebreid verslag gezonden van hare werkzaambeden. Daarin deelt zij o. a. mede, dat zij advies ingewonnen heeft bij den heer Mr. M. J. de Witt Hamer, advocaat te Middelburg en dat zij bij de heeren C. v. d. Hooft en A. Visser, beiden te Ter Neuzen, een onderzoek heeft ingesteld naar de kosten voor het zeewerend maken van de eerste waterkeering achter den zeedijk van de polders Nieuw-Othene en Ser-Lippens. De heer De Witt Hamer is van meening, dat de Provinciale Staten het recht bezitten om de betrokken polders en waterschappen ook tegen hun zin in e6a waterschap te vereenigeu. Wei zijn de Staten verplicht de belanghebbenden te hooren, zocals nu geschiedt, doch zij zijn volkomen bevoegd ook al verklaren alle vergaderingen van ingelanden zich tegen vereeuiging, daartoe toch te besluiten. De heer Mr. De Witt Hamer is echter met de commissie van meening, dat de vorming in het bedoelde waterschap zooals het door H.H. Ged. Staten wordt vcorgesteld, niet alleen onbillijk maar tevens onnoodig is. De betrokken polders en waterschappen hebben ongetwijfeld zeer veel belang bij het in stand houden van de eerste waterkeering achter den zeedijk, die ook het uit- wateringskanaal beschermt, slechts in geringe mate zijn zij echter betrokken bij het behoud van de polders Nieuw-Othene en Ser-Lippens, daar zij, mochten die polders inloopen, door bovengenoemde waterkeering, indien die in goeden toestand is, meer dan voldoende gewaarborgd worden. Het in behoorlijken staat brengen van de binnen- dijken zou volgens de raming van de heeren Van der Hooft en Visser slechts hoogstens f 54,000 kosten, terwijl de verdediging door de Staten voor- gesteld, wordt zij uitgevoerd, pi. m. 1,250,000 zal kosten. De groote financieele lasten, welke de oprichting van het waterschap zouden doen ontstaan, maken het naar de meening van het comite dringend noodig, dat alle vergaderingen van ingelanden niet alleen ongunstig adviseereu op het voorstel van H.H. Ged. Statendat zij hunne besturen machtigen om alles te doen, wat in hun vermogen is, om de Staten te bewegen op hun voorstel terug te komen en mocht dit mislukken, die zelfde pogingen aan te wenden bij Provinciale Staten en zoo noodig bij de Hooge Regeering. Naar de meening van het comite zou er, met het oog op het groot belang geen bezwaar bestaan, dat de betrokken polders en waterschappen voor gemeenschappelijke rekening overgaan tot het be- hoorlijk verzwaren en verhoogen van den dijk tusschen Nieuw-OtheBe- en den Margarethapolder (lang 569 M.), den dijk tusschen den Nieuw-Othene- en den Zaamslagpolder (lang 706 M.) en den dijk tusschen den Ser-Lippens- en den Zaamslagpolder (lang 230 M.) Dit zou bij het sluiten eener in 20 jaar af te lossen leening op eene verhooging van dijkgeschot ad pi. m. gemiddeld _/"0,16 a 0,17 (of 2,50 ineens) per H. A. komen te staan, eene uitgaaf, die geheel opweegt tegen de meerdere zekerheid, die de dijkverzwaring en ver hooging zal verschaffen. Wil men dieu weg op, dan zal het beslist noodig zijn, dat alle betrokken polders en water schappen medewerken want onttrekt zich slechts e£n polder, dan wordt eene overeenkomst on- mogelijk en blijft er niets anders over dan de oprichting van een waterschap met al de daaraan verbonden onkosten. Heden vergaderden alhier de afgevaardigden der verschillende polders. In den voormiddag begaven zich velen naar den Nieuw-Othene- en den Serlippens- polder, om den toestand ter plaatse, waarmede zij onbekend waren, op te nemen. Te twee ure vergaderde men in het ,/Neder- landsch Logement". Besloten werd het rapport, zooals dit door het uitvoerend deel der commissie van advies is opge- steld, behoudens enkele wijzigingen, aan alle be trokken polderbesturen toe te zenden. Op voorstel van de heeren Hombach en Wort- man werd nog besloten daarin op te nemen het voorstel, om, ingeval later de verzwaarde dijk tegen den Zaamslagpolder van steenglooiing moet worden voorzien, de kosten daarvan voor rekening komen van al de contracteerende polders. De kosten daarvan worden geraamd op pi. m. 10 cent per H.A., gedurende 20 jaren. Op 20 April hebben de heeren Craig, Taylor Co. te water gelaten van hunne werf te Thor- naby-on-Tees een schroefstoomschip van de volgende afmetingeu 280' X 38' X ^9 71/2. Het is gebouwd van staal, onder de hoogste klasse van Lloyds onder speciale survey en heeft campagne- en bruggedek en z.g. //topgallant forecastle" en waterballast in dubbelen bodem en pieks. Het is voorzien van patent stoom-ankerspil, stoomstuur- toestel, vijf stoomlieren, verbeterde type donkey- ketel, paalmasten met gaffels en alle nieuwste verbeteringen voor het vlugge laden en lossen. Bovendien is over het geheele schip installaties voor electrische verlichting aangebracht, en zal het ongeveer 3000 ton laadvermogen hebben. Het verblijf van Kapitein en Officieren is flink jpgericht in dekhutten midscheeps, dat van de machinisten in dekhutten boven de machinekamer en dat voor de bemanning in het achterschip. De machines zijn vervaardigd bij the North Eastern Marine Engineering Company Limited, Sunderland, de cylinders hebben 19", 31" en 51" diameter met 33" slaglengte, met twee groote stalen ketels die onder een drukkiug van 180 pond werken. De boot is gebouwd voo» rekening van de Maatschappij Stoomschip Harald, waarvan de heeren Van Ysselsteyn Co. hier ter stede directeuren zijn. Bij het van stapel loopen werd het gedoopt yHarald" door de Mayoress van Thornaby (Mevrouw G. B. Craig). Dit is het derde stoomschip dat bij de heeren Craig, Taylor Co. voor rekening van de heeren Van Ysselsteyn Co. gebouwd is. De heer J. Hendricks te Kloosterzande is met 1 Mei a. s. beuoemd tot onderwijzer aan de R. K. bijzondere school te Langeraar, gemeente Alfen aan den Rijn. Kijkuit, 26 April. Heden werd alhier door de vereeniging Voorwaarts" aannesteed, de leve ring van 39,500 Kg. Chili. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. de Moor te Hulst, voor f 12,09Wielaud te Ter Neuzen, voor f 11,65 J. van Areuthals te Walsoordeu, voor f 11,62; Th. Meurechij te Cliuge, voor 11,49; C. de Blieck te Koewacht, voor 11,39. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Koewacht. Zaterdag bemerkten een 5tal ambte- naren der brigade Stekene, niet ver van deze ge meente, een aantal smokkelaars die eenige koeien frauduleus in Belgie voerden. Aanstonds werd er jacht opgemaakt. Een der dieren, een schoone vaars van 400 francs waarde viel in handen der douanen. De smokkelaars wisten met de andere dieren te ontsnappen. Boschkapelle. V66r enkele weken konden we berichten, dat hier eene kiesvereeniging voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer voor- loopig opgericht was, en een lOOtal personen door opgave van hun naam voor 't lidmaatschap van hunne instemming hadden doen blijken. Zondag nu is een tweede vergadering gehouden, tot defiuitieve oprichting, waarin het huishoudelijk reglement is vastgesteld en de contribute, waar van het minimum 10 ct. zal bedragen is ge'ind. Daar enkele der eerste deelnemers verhinderd waren te komen, een ander zich terugtrok en weer anderen zich voor 't lidmaatschap opgaven, en de ledenlijst ten spoedigste aan 't centraal bestuur moest worden overgelegd, is het officieel aantal leden 83 geworden. Na de sluitiug dezer vergadering werden door vele kiezers besprekingen gehouden naar aan- leiding van de vacature in den gemeenteraad. Eenige aanwezigen stelden voor um over eenige iugezetenen, die zich beschikbaar stelden, te doen stemmen, en dan dengene, die de meeste stemmen kreeg te steunen. Er was dan kans, dat de ver- kiezingen zonder strijd en zonder kosten zou afloopen. De heer P. v. Eerdenburg verkreeg de meerderheid, zoodat diens candidatuur zeker sterk zal gesteund worden. Zuiddorpe. Verleden week werden de tongen onzer dorpsbewoners in beweging gebracht door vreemde dingen, welke naar men zei, voorvielen in de woning van den kleermaker I. v. V. Een spook kwam dat huis iederen nacht bezoeken. Kleederen werden stuk gesneden, het linnen- en beddegoed bevuild, ja zelfs beeldjes stuk ge- worpeu. Viermaal had //het spook" getracht brand te sfcichten doch telkens kon men gelukkig tijdig de vlammen blusscheu. Zondagavond, brandde, zooals wij in ons vorig nummer meldden de schuur van den landbouwer A. Versijp af en de mare ging wdat had het spook gedaan." De politie, die maar aan geen spoken gelooven wil, begon de zaak eens nauwkeuriger te onder- zoeken, vooral omdat v<5or dien tijd bij den landbouwer zoo nu en dan geld vermist was, waarvan de J 3jarige dochter Martha van boven genoemde kleermaker wel eens verdacht was. Het meisje werd Maandag den geheelen dag onder- hoord en eindelijk bekende zij, dat zij de diefstallen gepleegd had, voor spook had gespeeld en de schuur met een lucifer in brand had gestoken. Zij werd natuurlijk in hechtenis genomen en is gevankelijk naar Axel overgebracht en heden naar het huis van bewaring te Middelburg getransporteerd. Dinsdag hebben de marechaussee uit Axel, ge- holpen door den gemeenteveldwachter het onder zoek voortgezet, doch er schijnt niets naders meer ontdekt te zijn. Het Koninklijk bezoek te Rotterdam. Hedenmiddag genoot Rotterdam het groote voorrecht H. M. de Koningiu-Moeder in haar midden te zien, hoofdzakelijk om aan de Burgerij gelegenheid ts geven aan Hare Majesteit huldc te brengen op haar 25jarig jubile, den 22 Januari reeds in Den Haag gevierd. De ontvangst had plaats geheel volgens het program. In de stad werd gevlagd van alle openbare gebouwen, van tal van woningen en aan boord van schepen in de rivier en in de havens. Te ruim 1 uur arriveerde H. M. Koningin Emma en gevolg aan het Maasstation en werd aldaar ontvangen door den Burgemeester en andere autoriteiien. Aan het station was een eerewacht der mariniers en de muziek der schutterij. Onder een luid hoezee werden de rijtuigen bestegen. Voorop ging de bereden politie met het rijtuig van den hoofdcommissaris, daarua dat van den Burgemeester, hierna de hofrijtuigen met Koningin Emma en gevolg, alles geescorteerd door de eerewacht te paard onder commando van den heer Wilkens. Langs den weg hadden zich tal van vereenigiugt-n opgesteld met banieren en muziek. Bloemeuhulde werd H. M. op dien tocht bewezen en de menigte was vol geestdrift. Er werd gereden naar Feyenoord en van daar naar den Grooten Schouwburg, alwaar een muziek- uitvoering plaats had van koren der afdeeliug Toonkunst, der solisten Wolff, Orelio, Alida Oldenboom, terwijl mevr. v. Eysden eenige verzen voordrc eg, een hulde aan H. M. Koningin Emma. De schouwburg was in- en uitwendig fraai versierd en H. M. betuigde hare tevredenheid over het concert. Het publiek was vol vaderlandsliefde. Te circa half 4 werd de schouwburg verlaten en werd een tweede rijtoer gedaan naar het Park en van daar naar de diergaarde, alwaar H. M. het concert bijwoonde van de stafmuziek, eenige ververschingen gebruikte en de serres in oogeu- schouw nam. Ook daar was een talrijke menigle aanwezig om H. M. te begroeten. Te 5 uur werd een derde rijtoer gemaakt door het noorden en oosten der stad. Opnieuw was er gelegenheid H. M. hulde te bewijzen en bloemen aan te bieden, o. a. door de Vereeniging het Noorden. Het was als het ware een zegetocht, toen H. M. te 6 uur aan het Maasstation arri veerde, uitgeleide gedaan door de eerewacht der d. d. schutterij, Burgemeester en Wethouders en tal van autoriteiten. Langs de Ceintuurbaan werd de thuisreis naar Den Haag gemaakt. 's Gravenhage, 27 April. De Prins is wegens een gevatte koude zeer licht ongesteld en zal een paar dagen niet uitgaan. Tweede Kamer. Heden werd het algemeen debat over de Drankwet voortgezet. De heer Rink achtte verschillende bepalingen te diep ingrijpend in private belangen en rechten tenzij het ontwerp belangrijk gewijzigd wordt, zal hij tegenstemmen. De heer Tydeman critiseerde het ontwerp als ondoeltreffend en een ongeschikt en tweesnijdend wapen voor drankbestrijding. De heeren Melchers en Van der Zwaag ver- wachten van het ontwerp weinig effect. Laatstgenoemde wenschte door toepassing van het uitsterving8systeem de financieele banden tusschen den Staat, de gemeenten en de alcohol- te laten afslijten. De heer Staalman oordeelde het ontwerp onbillijk zonder schadeloosstelling en achtte het ontwerp over het algemeen te slap. Middelburg, 27 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de levering en verwerking van materialen tot voorziening en herstel der dammen van het havenkauaal van Philippine. Eenige inschrijver was de heer J. Jausen te Ter Neuzen, voor f 2100. Invoer van Hollandsche vaarzen in Belgie. In de Moniteur Beige, van Zondag 24 April, komt de volgende bepaling voor bij invoer van Hollandsche vaarzen in Belgie. Art. 1. De in- en doorvoer van vaarzen, her- komstig uit Holland, zijn onderworpen aan de voorwaarden voor het in- en doorvoeren van koeien. (Ministerial besluit van 23 Nov. 1897.) De vaarzen moeten ten minste vier volwassen tauden hebben en ontwijfelbare teekenen van dracht vertoonen. Zij mogen alleen worden ingevoerd op den le en 15 van elke maaud o. m. langs de volgende kantoren, en op de hierbij vermelde uren Water- vliet van 3 tot 10 urenSelzaete (station) van 11 tot 12 uren; de Clinge (station) van 11 tot 12 uren (per spoor;) de Cliuge (dorp) van 9 tot 11 uren. Dit besluit zal van kracht zijn den 15den Mei 1904. Door de justitie is Maandag te Amsterdam de hand gelegd op een reeds bejaard pesoon, zich noemende Radius, wonende aan de Bloem- gracht aldaar ter zake van diefstal van een partij flesschen medicijn van groote waarde en eenige instrumenlen. Bij een apotheker in de buurt van de Heerengracht wilde hij de medicijn verkoopen, maar men kreeg achterdocht en hij werd door de politie gearresteerd. Radius is gisterenmiddag naar de celgevangenis overgebracht. Bij Wesep (Veluwe) is een huis afgebrand, bewoond door twee families. Een vrouw, dje nof? wilde redden, is daarbij omgekomen. De inboedel was verzekerd. Te Spanbroek is een werkman onder een zware mestkar geraakt en is weimge oogenblikken later overleden. Eene weduwe met 8 kinderen blijft onverzorgd achter. Terwijl de heer L., onderwijzer te Nisse, Zondagavond met zijn meisje huiswaarts keerde, ontmoetten zij, niet ver van 'sHeer-Abtskerke, 'm vroegeren minnaar uit Kapelle, op een fiets. Oogenblikkelijk sprong deze er af en na eenige woordenwisseling, bracht hij met een mes den heer L. een sleek in den arm toe. De dokter is er aan te pas gekomen en de politie onderzoekt de zaak. Te Schoondijke werd Donderdag een huwelijk voltrokken onder de volgende omslaudigheden. Toen het bruidspaar met familie en feestgangers op het dorp kwam, bleek dat de vader der bruid, dien morgen uit Ter Neuzen gekomen waar hij tijdelijk werkt, niet van zins was zijne toestemming te geven tot het huwelijk, omdatzijn broer geen getuige was, niettegenstaande hij vroeger het bruidspaar in zijne keuze der getuigen had vrij- gelaten. Wat nu Praten hielp niet. Een kloppartij op den ouden heer had geen ander gevolg dan dat hij erg bloedde. De mannen ranselden er op los en de vrouwen zochten hun respectieve echtgenooten tegen te houden, zoodat op een gegeven oogenblik alien over den bestoven grind weg rolden. Men had nu evenwel nog geen toestemming en de oude heer hield voet bij stuk. Eindelijk besloot de bruidegom dan maar per fiets naar Biervliet te rijden, om den zoozeer gewenschteu persoon te halen. Deze arriveerde 's avonds half 7 waarua het huwelijk voltrokken werd. Terwijl het bruidspaar en feestgangers zich gingen vertreden, trok de oude heer heelemaal alleen huiswaarts. Het bekende //stationswerk" jonge meisjes, die in groote steden arriveeren om een betrekking te zoeken, beschermend tegen de praktijken van gewetenlooze schurken zal ook in de residentie worden aangevangenverschillende vereenigingen hebben van den stationchef van het Holl. Spoor toezegging tot medewerking daartoe verkregen. Zaterdagmiddag had het dochtertje van De V., te Bodegraven, toen zij door moeder met een rijksdaalder het halve weekloon van vader naar een winkel gestuurd werd om boodschappen te doen, het ongeluk op de brug te struikelen, doordat zij kapotte schoenen droeg. Het meisje viel en de rijksdaalder rolde uit haar hand in den Rijn. Bedroefd ging zij naar huis om het ongeluk te vertellen aan vader en moeder, die natuurlijk ontstelden bij het vernemen van dit verlies. Het was wel erg, als men zoo'n groot gezin heeft en van zoo weinig moet leven en dajn zoo'n heels rijksdaalder weg 't Was een treurige middag voor het gezinmaar het giDg hier als in een sprookje, want de avond bracht er eensklaps blijdschap en dankbaarheid in. Een heer in de Spoorstraat, wien het geval ter oore was gekomen, toonde zijn menschlievendheid door in den avond aan de ouders een rijksdaalder te brengen om hen schadeloos te stellen voor het geleden verlies en even daarna kwamen een jongen en een meisje uit de Wilhelminastraat hun f 2,75 brengen, zijnde de opbrengst van een collecte, die de twee kinderen op aanraden van de moeder van het meisje in de buurt hadden gehouden. De menschen waren evlijk genoeg om aan de kinderen te zeggen, dat zij dit geld eigenlijk niet mochten aannemen, want dat zij zooeven door een heer al schadeloos waren gesteld. Op herhaald verzoek van de kinderen besloten de ouders eindelijk dit geld met dank baarheid aan te nemen als een buitenkansje en er een half mud aardappelen voor te koopen. Uit den Haag meldt men Een ontzettend ongeluk heeft Zondagochtend plaats gehad ten huize van den heer Leveson Gower, le secretaris van de Engelsche legatie hier ter stede, op de Prinsengracht. Te ongeveer 8 uren haalde een der Engelsche dienstmeisjes eenige broodjes, die bij het ontbijt warm worden opgediend, uit den oven. Zij liet daarbij de deur van het fornuis open staan. Toen zij de plaat met brood even op een tafel tegenover het fornuis plaatste, rook zij wel eenige brandlucht, maar vermoedde allerminst dat haar kleeren aan 't smeulen waren. Toch was dit zoo. Uit het openstaande for nuis scheen een stuk vuur op den grond te zijn gevallen en de japon van het meisje daarmee in aanraking te zijn gekomen. Zooveel is zeker, dat ze op een gegeven oogenblik in lichtelaaie stond. Er was op dat oogenblik niemand in de keuken. Op haar noodgegil vloog de heer Leveson Gower naar beneden en trachtte met een deken de kolossale vlam te dooven, waarbij hij zelf brandwonden aan de hand en den voet bekwam. Maar het was te laat, de vlam had reeds zulk een omvang be- komen, dat aan redding van het meisje niet meer te denken viel. In hopeloozen toestand werd zij ten spoedigste naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar zij Maandagmiddag na hevig lijden is bezweken- \At

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2