J f I Nieuws- en Advertentiebiad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4524. Zaterdag 23 April 1904. 44e Jaargang. Q feuxlleton. Landbouwberichten. 111A M I. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Inzending vstn adv©rt©iiti©ii voor 3 u.rsn >p den dag der uitgave. IH3JBJIEoSTS BJ-jAD. 6. 7. 2535EEE?£i£: cZ5CEZZZJ* j hinDen Ter Neuzen 1,— franco Per PostVoor Per dne maandeu bi>ane Voor Amerika 1,88*. Nederlaud 1,10. n {}oekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- Men abonueert zicn uy bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. jr. VAK HE SAXHK te terSeoien, TER NEUZEN, 22 April 1904. Gisteren zijn te Middelburg geslaagd voor de akte Deer onderwijs J. P. Anthomsse te Honte- nisse, P. A. Bogaert te Graauw, A. I. Cafsman en I S Catsman, beiden te Oostburg. Stoppeldijk, 21 April. Op buitengewone luisterrijke wijze is gisteren het installatiefeest van den Z.Eerw. Heer P. J. Jongeneelen als pastoor dezer gemeente gevierd, waartoe moeiten noch kosten zijn gespaard, zoodat, der feestcommissie, der reeelingscommissien en alien, die er toe mede gewerkt hebben een woord van lof zeker met mag worden onthouden. Dinsdagavond werd het feest a&ngekondigd door geschutgedonder, en ons muziekgezelscbap was door het blazen van verschillende opwekkende nummers er bij oro, zoo noodig, de feestehjke stemming aau te wakkeren, die gis ere" ganschen dag heeft geheersclit. En drze dag een echte feestdag geweest, waartoe bet gunstige weder het zijne bijbracbt. Hij begon met klokgelui en kanongebulder. Onderwijl stelde de volgende stoet zich op: 1. Leden der H. Eamilie voorafgegaan door bet vaandel. 2. De fanfare. „St. Cecilia" met liaar vaandel. 3. Leden der Congregatie met vaandel. 4. Zelatricen en leden der H. Kindsheid met Ghineesies en Herder!jes, met vaandel. 5 De sleuteldraagsters der kerx gevolgd door bloemenstrooiende bruidjes. afdeeling der eerewacht en b*e" de kerk, waar weer de sleutels aangeboden Leden van het kerkbestuur. van bet Parochiaal-armbestuur. h van den Gemeenteraad. van het Burgerlijk Armbestunr. 9. - 10. De versiering- en feestcommissie. De stoet trok onder vroolkde muziektonen naar den Tol aau de Veerstraat, waar de ZEerw. Heer Jongeneelen er door zou oatvangen worden. Ben kranige garde d'honneur was reeds weggereden tot het Kraaike, de grens der gemeente, waar de nienwe Herder in zijne parochie arnveerde en vanwaar het in draf tot den Tol ging Hier werden verschillende toespraken gehouden, ruikers aangeboden en een lied gezongen. Toen plaatste zich de commandant der eerewacht met zijn ordonnaris aan 't hoofd van den stoet, daaracbter eene afdeeling der eerewacht, het rijtuig met Z.Eerw. volgde achter de slenteidraagsters, waarna men onder vroolijke muziek trok door het dorp naar den Margntschen dijk, waar de stoet, die door een tweede sloten werd keerde aanspraken gehouden werden. Na den plechtigen bevestigingsdienst gat het muziekgezelschap een flinke. feestmarsch en werden de armen, namens Z.Eerw. gul bedacht. Vervolgens hadden achtereenvolgens eene groote muziekuit- voering, eene serenade aan de pastorie en geani- meerde volksspelen plaats. Dat een en an.der heel wat meuschen op de been bracht spreekt van zelf. Den ganschen dag heerscbte er op het dorp eene aangeuame drukte. Over de versiering vau kerk, straat en liuizen kan ik kort zijn zij was in een woord prachtig, in alle opzichten. Ook de verlichting des avonds voldeed uitstekend. Clinge, 2J April. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwen steenweg door den Klein-Kieldrechtpolder alhier, vordert men goed. De zoogenaamde //Knol", een oude redoute of schans is reeds doorgegraven. Hierbij vonden de werklieden nog tal vau voorwerpen, die duide- aaDtoonen, dat het op die plaats niet altijd zoo vreedzaatn is toegegaan, als op dit oogenbhfc. Zoo troffen zij in den grond vele kleine kogels aan, sommige nog goed bewaard ook kanonkogels en scherven, als van stukgesprongeu granaten be- nevens beenderen. Er scbijnt dus een tijd te zijn geweest, dat daar ter plaatse bitteren strijd woedde. Daar niet iedereen op de hoogte is met de be- teekenis van al die oude forten en schansen in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar velen er tocb nieuws- gierig naar zijn, laten wij hier in 't kort het een en ander volgen. Nadat Prins Maurits op 24 September 1591 Hulst had veroverd, was het zaak dit te hehoudeu. De Spanjaarden zaten natuurlijk niet stil. Nu had Hulst in Oostelijke richting eene vaart of waterloop, die ongeveer ter plaatse waar de ,/Steenen Beer" ligt de Schelde bereikte. Deze vaart diende voor het vervoer van troepen en benoodigdheden van het garuizoen en kou ook bij vloed gebruikt worden om het omliggende laud onder water te zetteu. Tot bescherming van dezen waterloop deed Prius Maurits in 1595 drie forten of schansen bouwen en wel Is. De Moerschans, het dichtst bij Ilulst. 2e. De Ruep, het dichtst bij Zaudberg. De Kleine Raep, eene vooruitgeschoven kleine schans (redoute). Deze laatste is het, welke voor den nieuwen weg wordt doorgegraven. Herhaaldelijk is er gedurende de juren 1595 vot 1340 verwoed gevochteu tusschen de Neder- landers en de Spanjaarden om het bezit dier schanseD, welke als sleutels der stad Hulst konden worden beschouwd, totdat zij in het jaar 1648 bij den Vrede vau Munster voor goed aan de Neder- landers zijn gebleven. Woensdagnamiddag woedde een bevigen brand op het Spaansche Kwartier, (gem. Klinge- Waes) en vlak bij onze grens. Niet minder dan 5 schuren werden eene prooi der vlammen. Gelukkig kon bijna al het vee gered worden, terwijl de paarden meest aan bet werk waren. De brand begon in eene schuur van den land- bouwer De Bruijn. De felle oostenwind joeg het vuur op de gebouweu vau de weduwe Van Bunderen en zoo op die van Gebr. Van den Berge. De schuur en stallen van de weduwe Vau Bunderen waren flinke gebouwen. In 't geheel verbraudden twee paarden, twee stieren en eenige varkens. Naar men zegt was alles verzekerd. Van de oorzaak nog niets bekeud. Vele goede eigenschappen der Peru-guano. Peru-guano bevat alle noodzakelrjke voedings- stoffeu en van de voornaamste, n. 1. van stikstof en phosphorus, de grootste hoeveelheid. Peru-guano bevat de stikstof, gedeekelijk in den salpeter-, gedeeltelijk in den ammoniak- en deels in den urinevorm. Peru-guano is een scheikundige verbinding, zoodat in elk kleinste deeltje guano alle nood- zakelijke voedingstoffen aanwezig zijn. Peru-guano bevat nog andere nuttige stoffen, zooals magnesium enz. Peru-guano is een organische stof en geeft dus eenige humnsstoffen al is dit 86) Een menigte rijtuigeu en merischen scheidden hem dadelijk van bet rijtuig, dat aan zijn oog werd onttrokken. Hij had zelfs geen tijd gehad, om goed te zien naar den heer, die naast de jonge dame in het rijtuig zat, of naar den ruiter, die er naast reed. Doc'n wat was daaraau verbeurd Niets, want waarschijnlijk zou lip nooit met een van beiden in aanraking komen. Hij had zijn doel bereikt, hij wist nu, dat er twee per- souen bestonden, die zeer op elkander geleken, die beiden beweerden Alice Noriaau te heeteu. Een van deze twee rnoest dus een bedriegster of een waanzinuige zijn. Hij wilde naar huis terug- keeren, maar hij bedacht zich. Hij had de livrei van den lord nog niet goed bekeken, het kou ter eeniger tijd nuttig blijken, dat hij daarvan notitie had genomen. Het rijtuig was weg, bij den koetsier kon hij de livrei niet in oogenschouw nemen. .9i;iij keerde daarom terag en bemerkte in de iunjpoort den portier, die met een paar bedienden stond te praten. De livrei van lord Norman's dieustpersoneel was lichtgrijs met silver. Zoo had Walther dan gedaan, wat hij zich voor dezen Zoudag tot taak gesteld had. Een oogenblik dacht hij er nog aan den terugkeer van het rijtuig af te wachten, maar daar zag hij vau af. Hij wist nu hetgeen hij wilde weten, toen hij zijn tocht onderuam. Langzaam voortwandelende, richtte hij dus zijn schreden naar de uaaste standplaats voor huur- rijtuigen, om zich in een vigelaute naar huis te laten rijdeu. Geen twiutig schreden had hij nog gedaan, toen een heer die hem inhaalde, d<n hoed voor hem afnam en beleefd groette. Bij den wedergroet keek hij ter zijde en zag den advocaat Carringshliff naast zich. Walthers gelaat verauderde of een adder hem gebeten had. De andere scheen daar ecbter niets van te bemerken, zijn gelaat toonde niets dan de gewone hoffelijkheid, alleen voor een kemier lag om zijn dumie lippen een uitdrukking van hoonend leedvermaak. De advocaat liep naast hem voort en begon een gesprek, ijds, wat Walther zeker nooit zou gedaan hebben. //Het speet mij wel, dat ik u niet te huis trof bij mijn laatste bezoek ten uwent, mijuheer Lund," zeide hij op een toon, alsof hij het oprecht meende, //De kleiue aangelegeubeid, die tot onze kennismakiug aauleidiug gaf, had ik liefst met u in persoou geregeld, doch ik was geuoodz.aakt, mevrouw uw mama lastig te vallen. Het doet mij veel genoegen u heden nog te kunnen bedanken voor uwe bemoeiingen, waardoor het mij mogeiijk werd zonder grootere moeite de ontvluchte jonge dame weer machtig te worden.' j „Ge verkeert in dwaling, mijnbeer Carringshliff, antwoordde Walther, die zich moest bedwingeu om in den welleveDden toon te blijveu #ge dwaalt, wanneer ge meent, dat ik den bijtenden spot niet bemerk, die in uwe woorden verborgea nog zoo aan den grond. niets verloren, hare weimg Van Peru-guano gaat nawerking is groot. Peru-guano wordt weer hoe langer zoo meer gebruikt. De ervaring logenstraft dus boven- staande uitspraken niet. Li de Eugelsche polders, (onder Rilland- Bath en Kraubendijke) is het rapen van kievits- eieren ten strengste verboden. Men wil deze vogels wegens hun nuttig werk door het vernielen van veel schadelijk gedierte, zoo min mogeiijk ligt. Ge verheugt u over de overwinning, die uw gladde tong op eene eenvoudige oude dame bebaald heeft; ik heb geen reden om u die overwinning te misgunneu. Ge zijt voor mij geen gevaarlijke tegenstander meer. Ik zeg u, dat dit geen ijdele woorden zijn, maar dat ik een overtuiging uitspreek. Door uw vreugde over uw welgelukte list hebt ge nog niet opgemerkt, dat ik daardoor juist in uw kaarten heb gekekeu. Ik ken uw spel, mijuheer Carringshliff, en ik waarschuw u Als ge de kaarten niet neerlegt, nu het nog tijd is, zolt ge later door uw eigen werk ten ondergang komen." De advocaat legde zijn hand op Walther's arm en antwoordde op dreigenden toon ,/Neem u in acht, Walther Lund Neem u in acht, dat ge mij niet weder in den weg treedt. Ik heb u deze eerste maal gespaard omdat ik u voor een dwaas hield, doch heden heb ik uw ware aar.gezicht gezien. Ge hebt het gevaagd mij te dreigeuik zal u met mijn hand verpletteren als ge het waagt uw bedreiging uit te voeren. Als ge met mij den strijd aanbint, zult gij het zijn, die verslagen wordt." Met kracbtigen ruk maakte Walther zijn arm arm los uit de hand vau den advocaat. ,/Het is goed, mijnbeer Carringshliff, dat ge nu kleur bekend en uw ware aangezicht toont," sprak hij trotsch en met kalrnte. ffGe weet dat ik uw tegenslander ben; laten wij den strijd beginnen. De middelen, waarover ik in dien strijd beschikken kan, zijn onbeduideud geriug maar de talisman, die ze krachtig maakt, is de waarheid. Ge be- schikt over geld en macht, Laten wij de proe storen. 'tis een aardig gezicht te zien hoe ze de ploegvoren, onmiddellijk achter deu ploeger, van larven en wormen zuiveren. Als men dat in Eriesland ook eens zoo inzag Dinsdagavond geraakte te Delft aan de Westvest de echtgenoote van J. de R. van den boogen walkant te water, doordat zij, meenende dat haar zoontje in het water dreigde te vallen, diens hoepel wilde grijpen. Zij was reeds zir.kende, toen de heer G. J. Pijnfc.cker Hordijk, polytechnisch student, zicli ge- kleed te water begaf en de voldoening mocht smaken de drenkelinge van deu dood te redden. Een 18jarige matroos uit Viieland werd Dinsdag te Rotterdam belast om een vlaggelijn in te scheren in den voormast van het tankschip //Rotterdam", liggende aan de Petroleumhaven. Boven in dien mast gekomen, viel hij op het dek en bleef bewusteloos liggen. Per stoombootje overgebracht naar het bureau der rivierpolitie, om van daar naar het ziekenhuis te worden getrans- porteerd, bleek hij bij aankomst aau de Leuvehaven reeds overleden. Aan de Rijksverzekeringsbank zijn drie ambtenaren den ganschen dag bezig omde inkomende brieven te openen en op orde te leggen en cwintig zijn werkzaam aan de agenda, om de inkomende en uitgaande stukken in te schrijven en te nummeren. Het getal dier stukken bedraagt dagelijks ge- middeld ruim duizend. Papuss. Dat het bericht als zou de z/hongerkunstenaar" Papuss, na te Rotterdam zoo ieelijk in de kaart gekeken te zijn, te Scheveningen als timmermansknecht werken, op een misverstand berustte, bleek al spoedig nadat dit bericht de wereld ingezonden was, maar thans verneemt men uit Bruuswijk, dat het den grappenmaker daar nog siechter gegaan is dan in Rotterdam. Met groote brutaliteit volbracht hij daar zijn bedriege- rijen, maar was er waarschijnlijk niet mee bekend, dat de wettelijke bepalingeu zulks te Bruuswijk strafbaar stelden. Dat heeft hij nu tot zijn nadeel ondervonden de politie heeft hem ingerekeud en een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Daaruit bleek, dat hij evenmin Papuss heet als uit Zuid-Amerika afkomstig is. Zijn ware naam is George Vaillant en hij werd geboren in 1867 te Chateauroux in het Fransche departement Iudre, terwijl hij op zijn militaire paspoort als ^artiste lyrique" wordt aangeduid. Volgens dat paspoort is hij reservist bij een Afrikaansch linieregiment geweest. De vrouw, die hem vergezelt, is de ongehuwde 22jarige Emma Bliittry, uit Dusseldorp. Bij een nader onderzoek van zijn flesch werd nog een nemen en zien, of de goede zaak het ouderspit delft in den strijd met de schnrkerij Deze laatste woorden bereikt en het oor van den advocaat niet meerhij was reeds onder de menigte verdwenen. In groote opgewondenheid bad Carringshliff den jongen Lund verlaten, zoodra hij hoorde tot welke gevolgtrekkingen deze gekomen was door eene scherpzinnige beoordeeling van zijn goed- geslaagde list. Het trof hem zwaar, dat hij doorgrond werd door een jonkman, wiens verstand nog nauwelijks tot rijpheid was gekomen. Nog krenkeuder vond hij dit, omdat hij van den be- ginne af niet voornemens was de krankzinnige terug te krijgen op de manier, die hij ten slotte in practijk had gebracht. Alleen de lord droeg er de schuld van, dat hij eindelijk besloten had list te gebrniken. Onder dergelijke overpeinzingen kwam de inwendige toorn tot rust die de ontmoeting met Walther Lund bij hem had opgewekt. Hij was de straat ten einde geloopen en bevond zich na op weg naar Regentspark. Het getal rijtuigen werd minderde meesten waren reeds in het park waar de voorname wereld omstreeks dit uur bijeen kwam. De wandelaars waren echter in grooten getale nog op weg, en hij liep met de menigte mee, ofschoon hij volstrekt geen plan had om in het park te gaan wandelen. Onder het voort- gaan tusschen de lachende en pratende menigte kon hij nadei/ken. (Wordt vervolgd.) t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1