A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4523. Donderdag 21 April 1904. 44e Jaargang, Onveiligheid Vaarwater. II IlFillAMI. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Rusland en Japan. TWEEDE KAMER. Januari 31 17 s., 3 ij., 2 k. 2 pa., 1 h., 6 1. 55385 Februari 37 19 s., 8 ij., 2 h 2 k., 1 pa., 5 1. 69995 Maart 42 20 s., 6 h., 3 ij., 2 k., 2 pa., 9 1. 85369 110 210749 -+r-.<yLx^x. 'iffffffflf Wti£{ f SEEZESSCHE C0FRAJJT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren bushouders. Voor en Brieven- ADVERTENT!^: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »it b>ad verscltijnt IHaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, u»ge«oD*erd op Peestdagen, bij de Firma 1*. J. VAST BE 8ASBE te JetHemen. l)e Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van zeevarenden dat op 26 April a. s. en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen zullen worden gekouden van bet fort bij IJmuiden. •Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren, waarop deze is ge- opend. Ter Neuzen, den 19 April 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Rusland is tot nu toe niet bijster gelukkig in (lost- Azie. Maar de berichteu uit Rusland zelf maken een ernstiger indruk dan die van liet oorlogsterrein net gist en woelt en kookt onrustbarend in de groote centra van bet ezarenrijkde propaganda van de daad begint het hoofd weer op te steken. De toestand en in het Verre Oosten en in het Russiscbe rijk aan deze zijde van den Oera, hebl/en Anatole Leroy— Beaulieu geleid tot zijn artikel in de Europeen, waarm hij de gedachte uitspreekt, dat Frankrijk thans nu de oorlog feitelijk nog niet begonnen is en in elk geval nog niet de krachten der oorlogvoerenden heett uitgeput, een poging zal doen om bemiddelend op te treden. De geleerde schrijver zet uiteen, dat deze oorlog maanden en jaren duren kan dat het moeielijk wezen zal voor de overwinnende partij kaar voorwaaiden aan de overwonnene op te dringen, maar nog moeilijker, daarvoor de goedkeuring der neutrale staten te verknjgen. Voor beide oorlogvoerenden staan te groote belangen op het spel. Daarom wenscbt Leroy—Beaulieu, dat Frankrijk en England door hun tusschenkomst aan den strijd een einde zullen maken: Frankrijk kan Rusland, Engeland Japan overtuigen. Of dit denkbeeld kans van slagen beeft, is moeilyk te beoordeelen. Voor eenige weken verklaarde de Petersburgskaja Wjedomo9ti, dat Rusland zeker niet zou toestemmen in een herhaling van het Berlijnsch congres, waardoor het vijf en twintig jaar in zijn beweging be- lemmerd is. Het is de vraag, of de regeering er ook zoo over denkt. De Times werpt eveneens een balletje op. Naar aan- leiding van het onlangs gesloten Fransch-Engelsch verdrag zegt 't blad Wanneer wij een blik werpen op de gebeurtenissen van de afgeloopen week en opsporen welke van deze den grootsten invloed op den oorlog scbijnt teoefenen, dan zullen wij hoogstwaarschijnlijk het sluiten van bet Fransch-Engelsch verdrag de belangrijkste gebeurtems vinden. Wanneer Nelidof, deze overeenkomst goed- keurend, verklaart//De vrienden van onze vrienden zijn ook de onzen", dan laat hij uitkomen, welk middel toegepast kan worden om een jarenlangen oorlog te vermijden. Het is mogelijk, dat, wanneer aan de eer voldaan zal zijn, de Czaar zich opnieuw zal wendec tot bet edel- moedig ideaal dat bet zijne is en eveneens bestaat de mogelijkbeid, dat de overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland dan dien vriendscbappelijken en gematig- den invloed oefent, welken een der oorlogvoereiide mogendheden, misschien zelfs beide, met graagte zullen aangrijpen om haar gescbil op telossen. Op deze wijze zal bet nieuwe Franscb-Engelsch verdrag een der factoren voor het herstel van den vrede kunnen worden." in het Peterbnrgscbe Winterpaleis werd onder leiding van den Czaar een bijeenkomst van den kroonraad gebouden, waarbij tegenwoordig waren de grootvorsten Alexis, MichelAlexandrowitch en AlexisMichaelo- Uit zijne woorden klonk de beteekenis van eene geuegenheid die haar gelukkig maakte, en ondanks haar zelfbeheersching, kon zrj niet verhindereD, dat zij hevig kleurde. Met opgetogenheid bemerkte hij dit, terwijl hij opstond om afscheid te nemeu zij hield hem echter met een gebaar terug en zeide /;Ga nu niet heen, mylord. Wij moeten eerst nog afspreken, wanneer ik uw mama en uwe zusters zal ontmoeten." Met een blik vol daukbaarheid keek bij haar aan en antwoorade //Volgens de gewoonte rijdt ge morgen zeker naar Regentspark, miss. Sta mij toe, dat ik u kom afhalen en u te paard vergezel. Ik zal zorgen, dat wij daar noiju mama aantreffen op die manier zal de kennismaking gemakkelijk vallen." //Ge zult mij om half drie gereed vinden, mylord." Hij stond op en stak haar de hand toe met de dezelfde vertrouwelijkheid als toen hij binnen kwam. Thans draalde zij niet, hem haar hand hartelijk toe te strken en de zijne met warmte te witch voorts admiraal Avellan, Minister van Marine en "volgende telegram van den Japanschen minister van Doebasof, technisch lid der admiraliteit, ook de Minister marine beeft ontvangen van Oorlog en de chef van den generalen staf. De besprekingen liepen over den nieuwen toestand van Port Arthur in bet leven geroepen lia het ongeluk met de ,/Petropawlowsk". Omtrent den loop der beraadslagingen verneemt men iets uit een mededeeling in bet Russische marine-orgaan daaruit blijkt, dat men eenstemmig was over het bezet houden van Port Arthur, omdat de overgebleven oo'rlogs- scbepen, hun inachtige artillerie en de sterke verdedi- gingswerken deze plaats nog altijd in staat stellen tot grooten tegenstand tegenover elken .Japanschen aanval. Een andere beslissing had men kwalijk kunnen ver- wachten. De stemming is wat tlauw na den ongeluk- kigen 13den April maar bet ontruimen van een stad als Port Arthur zou een grooter moreele nederlaag beteekenen dan het verlies van een slagscbip. Er zou bovendien de moeilijkheid bestaan, het over gebleven deel van bet eskader veilig uit de haven te brengen naar een andere haven. De troepen uit Port Arthur kunnen makkelijk langs de lijn Nioetchwang- Moekden retireeren, maar de verzwakte vloot zou bet in open zee niet tegen de Japanners kunnen uithouden. Bevendien wat zou de commandant van Port Arthur moeten doen met de beschadigde schepen, die nog niet voldoende zeewaardig zijn Zooals das voor de band ligt besloot de kroonraad Port Arthur krachtig te blijven verdedigen. In de tegenwoordige omstandigheden is men natuurlijk belangstellend te weten hoe Rusland zijn geleden verliezen zal berstellen. Een ongeloofwaardig gerucht is, dat bovengenoemde kroonraad, bij de bespreking van dit punt, geaarzeld zou hebben om bet nieuwe Baltische eskader naar het verre Oosten te zenden. De tegenstanders van het uitzenden zouden hebben doen opmerken, dat de aanwezigbeid van dit eskader in Port Arthur onnoodig en slechts gevaarlijk zal zijn, daar de haven niet in staat is, zulke groote maritieme strijd- krachten behoorlijk te bevatten. Dan zou dit eskader wellicht dadelijk na aankomst in Chineesche wateren den strijd moeten aanbinden, zonder in eenige haven le hebben kunnen aanloopen, en dit bezwaar zou men niet te zwaar kunnen laten wegen. Daartegenover stonden echter tal van vooretanders, die op de noodzakelijkbeid wezen de geleden verliezen ter zee niet slechts zoo spoedig mogelijk aan te vullen, maar de Japanners ook ter zee in de minderheid te brengen. Men mag dus aannemen, dat het Baltische eskader wel zal vertrekken de werkzaamheden worden zoo mogelijk nog verhaast en elken dag, dien men wint, beschouwt men reeds als een voordeel. De Standard heeft te Petersburg de lucht gekregen var, een nederlaag van twee regimenten aan de Yaloe, aldus wordt gemeld. De Temps daartegenover verneemt ook uit Petersburg, dat de Russen bij de Yaloe slag zouden hebben geleverd, doch dat de uitslag in hun voordeel zou zijn geweest. Een ander bericht aan den Standard van vroeger datum meldt: /-Admiraal Togo's vloot geleidde een aan tal transportschepen naar een punt westelijk van de Yaloemonding, waar de ontscheping der expeditie begon, zonder dat de Japannes bemerkten, dat de Russen zich in hinderlaag bevonden. Toen 12,000 man Japansche troepen geland waren vielen de Russen aan en dreven de Japanners met zware verliezen naar hun schepen terug en de vijand verloor ook veel geschut. Bevestiging van het een of het ander bericht is niet ontvangen. Meer betrouwbaar is het volgende telegram, gisteren door generaal Kouropatkine verzonden Volgens het bericht van generaal Kaschtalinski van 17 dezer is in den toestand aan de Yaloe geen veran- dering gekomen. Onze voorposten staan op de eilanden op ongeveer 600 pas afstand van de Japansche. Voor den nacht trokken de Japanners echter terug. De Times verneemt, dat de firma Ansaldo, Armstrong - en Cie, die de ,/Kasuga" en de <,Nisshin" bouwde, het drukkeu. Het volgende oogenblik was zij alleen. Haar blik had hem gevolgd, totdat hij verdween achter de deur. //Ondanks zijn dweepen met gevoel heb ik mij toch niet in hem vergisc. Hij is een man, en als het mij gelukt hem geheel te boeien dan wee degenen, die mij te na willen komen hij zou hen onder zijn hand verpleltereu." Zij keek op de pendule er bleef haar slechts weinig tijd meer over, om voor het diner nog van kleeding te verwisselen. Lord Norman at zonder ander gezelschap dan zijn nicht. De knechts, die aan tafel bedieuden, verhinderden door hun tegenwoordigheid ieder vertrouwelijk gesprek, men bepaalde zich dus tot de nieuwljes van den dag en bleef koel en vormelijk. Kort voor zij van tafel opstond zeide Alice z/Een uur geleden is lord Rumsdale hier ge weest, mylord z/Een nalatige, die tot heden nog verzuimde aan de plichten der wellevendheid te voldoen. Mij dunkt nu zijn alien hier geweest, die wij verwachten z/Enkelen zijn er nog niet geweest, maar die ziju niet van beteekenis. Lord Rumsdale sprak met mij een wandelrit in Regentspark af tegen morgenmiddag. Gaat ge mee, mylord //Heel gaarne, kind. Ik ga gaarne met hem om hij behoort tot een goede, oude familiehij //Kobe, 7 April, 2 uur 'a namiddags. Onze schepen vKaauga" en -/Nisshin" zijn alleen naar de forten van Port Arthur gezonden ten einde hun geschut op de proef te stellen. De resultaten zijn schitterend geweest. Zij hebben een fort tot zwijgen gebracht zonder eenige schade te krijgen." De dood van admiraal Makarof wordt algemeen in Japan betreurd. Uit naam van den staf der marine heeft kapitein Ogasawara een lange verklaring openbaar gemaakt, waarin Makarof's overlijden bejammerd wordt als een verlies voor alle vloten. Ogasawara geeft een overzicht van het leven van den admiraal, zijn loopbaan en zijn persoonlijke deugden. Makarof behoort, zegt hij, daarom gerekend te worden tot de beste admiraals ter wereld. Te Nagoja werd een groote lantarenoptocht gehouden. De menigte droeg duizend witte lantarens voor de zielen van de doode Russen, en aan de lantarendragers gingen dragers vooraf met banieren, op welke men las: <-Wij treuren diep om den dapperen Russischen admiraai Makarof". De muziekkorpsen speelden treurmarschen, en burger- lijke ambtenaren en militairen hielden toespraken. Zitting van Diusdag. Na de gebruikeiijke eedsaflegging nam baron Van Wijnbergeu, gekozen lid voor Elst, zitting. Daarna werd overgegaan tot trekking der af- deelingen. Besloten werd morgen in de secties te onder- zoeken eenige kleine, reeds vroeger meegedeelde wetsontwerpen. Donderdag a. s. voormiddags openbare behandeling van wetsontwerpen, o. a. dat van het contract betreffende de West-Indische Mail, 's Middags wederom afdeelingsonderzoek, o. a. van de Motorwet. Vrijdag a. s. 11 uur openbare behandeling van de Drankwet. Na afhandeling dezer wet, zullen de voorstellen tot Grondwetsherziening in de af- deelingen worden onderzocht. Daarna werd de vergadering gesloten. TER NEUZEN, 20 April 1904. In de heden alhier gehouden 7ergadering van de vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren aanwezig 10 leden. Wegens periodieke aftreding werden herkozen tot bestuursleden de heeren J. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen, en J. A. van VeBsem, gemeente-secretaris te Axel, elk met 9 stemmen, terwijl in plaats van wijlen den heer Ls. van Waesberghe-Janssens, tot bestuurslid werd benoemd de heer J. A. van Rompu. Besprekingen werden gehouden over het aanleggen van de intercommunale telefoon, in verband met de geleidiogen der electrische centrale alhier en over de regeling van den Burgerlijken stand volgens de nieuwe wettelijke bepalingeD. heeft wel veel dwaasheden in het hoofd, maar die moet men hier in Engeland op den koop toe nemen." ,/De afspraak was half drie, mylord." z/Ik zal gereed zijn. Laat mij in uw rijtuig plaats nemenhet paardrijden wordt mij te moeilijk." z/Zeer goed, mylord." Zij stond op en verliet het vertrek de lord bleef nog een kwartiertje bij zijn wijnflesch zitten. Toen stond hij op, ging naar de Jockeyclub en speelde daar tot middernacht. De volgendeu dag was een Zondag. Zooals wij weten had Walter Lund dezen dag bestemd om te trachten de nicht van lord Norman te zien. Den weg van Southwark naar Regentstreet in Westminster had hij in een vigelante afgelegd. Het juiste adres van den lord had hij gevraagd en nu wandelde hij ongemerkt in de nabijheid der aangewezen woning heen en weer onder de groote menigte wandelaars, die naar Regentspark stroomden. De innjpoort van lord Norman's huis stond open het duidelijke bewijs, dat er iemand zou uitrijden. Dat was een gunstig teeken, zijn moeite zou dus niet te vergeefs zijn. Geduldig wachtte hij "bijna een uur lang, toen kwam een jong, rijk en voornaam gekleed heer op een zwart, volbloed Arabisch paard de straat in en reed de poort Heden werd alhier in het logement ,,'s Lauds Vv'elvaren" door den notaris Van der Moer te Ter Neuzen, ten verzoeke van de erven Catharina Dees, weduwe Jozias de Kraker, krachtens bevel der rechtbank, in het openbaar geveild een Hoefje, in den Zeven Triniteitpolder, aan den provincialen weg naar Axel, gemeente Ter Neuzen, bestaande in huis en toebehooren, aangebouwde schuur, tuin en bouwland, groot 88 aran 30 ceotiaren. Hiervan werd kooper de heer L. H. Schalk te Ter Neuzen, ad f 3600 voor de massa. Gedurende de eerste drie maandeu van dit jaar zijn aan den spoorweg alhier, de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met K. m.inhoud brato. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. jjzer, k. kolen, h. hoot, pa. pijpaarde, pp. papierpap, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 24, in Februari 81, in Maart 27, totaal 82 zeeschepen. Gedurende de drie eerste maanden van het vorig jaar werden alhier met be&temming voor de loskade aan het spoorwegstation opgeschut 92 schepen, met een bruto-inhoud van 169,478 M3. en voeren van hier uit 81 schepen. Met bestemmmg voor Gent werden gedurende dit tijdvak opgeschut 244 schepen, met eer. bruto- inhoud van 643,861 M3. en voeren van daar uit 270 schepen. Over denzelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 224 schepen, met een bruto- inhoud van 603,957 M3. en vertrokken 253 schepen. Voorts werden 1334 binnenvaartuigen op- en 1206 afgeschut. In denzelfden tijd van het vorig jaar respectievelijk 1129 en 1093. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Strijen P. G. Immink, notaris te Oostburg. Maandag slaagden te Middelburg voor de akte lager onderwijs de heeren D. J. Bareman van Hoek en A. D. Baert van Koewacht. Tot kweekeling bij de Rijkskw.school te Maastricht is o. m. toegelaten, R. de Vuijst te IJzendijke. In de Zondag te Axel gehouden vergade ring van de afdeeling //Zeeuwsch-Vlaanderen O. D." van den Bond van Nederlandsche onder- wijzers werd met algemeene stemmen besloten door. Walther kende hem niet, maar vermoedde dat die heer kwam om zijn gezelschap af te halen voor een wandelrit. Dat was voor hem weder een gunstig teeken, hij zou niet lang meer behoeven te wachten. En inderdaad, toen hij voor de tweede maal langs de inrijpoort kwam, reed het rijtuig de poort uit. De ruiter van zooeven reed rechts, naast de plaats, waar een bloeiende maagd in het rijtuig zat. Een enkele blik was hem voldoende om te zieD, wie hij voor zich had. De familiegelijkeuis was te sprekend; dit was alzoo miss Alice Nor man, dit meisje droeg met rec'nt den naam, dien zijn beschermelinge zich had aangematigd Hoe kort de tijd ook geweest was, dat hij het gelaat van dit meisje had kunnen zien, hij had toch opgemerkt-, dat de uitdrukking er van hemels- breed verschilde met die op het gelaat van zijn beschermelinge. De trotsche trekken dezer jonge dame rnisten de vrouwelijke teedere zachthartig- heid, die hij in iedsren trek van zijn loge had opgemerkt, en het haar met die doukfere oogen drukten een anderen stempel op haar dan de milde goedaardigheid, die hij bij zijn ongelukkige gast bespeurd had. Ook deze jonge dame was schoon, dat zou niemand ontkennen, doch zij schcen veel meer bestemd om bewonderd dan bemind te worden. (Wordt vervolgd.J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1