Telegrafische berichten. Landbouwbsrichten. Gemengde berichten. KLAVER. belangrijk waar uitsluitend jeugdige paardea te koop werden aangeboden en de beide eerst ge- gepresenteerden bekroningsprijzen van 150 en f 100 hebben. Dientengevolge werden flinke prijzen bedongen, n. 1. voor merrieseen van 4 jaar met veulen f 950 van 3 jaar 810 van 5 jaar met veulen 600 van 5 jaar, dik van veulen 600 van 8 jaar (oudste paard) met veulen f 500 van 6 "jaar 530 en een van ruim 7 jaar 400. Het hoornvee was, tengevolge der daling in veeprijzen, aanmerkelijk goedkooper. Slechts een der koeien gold f 200. Het tweede paard en de driejarige merrie werden aangekocht door den heer Henri Govaert te West- dorpe met besUmming voor Prins Hendrik. HosIl, 11 April. Op onbekende wijze men vermoedt door diefstal is uit de woning van den arbeider J. K. alhier eene som van vijf en zeventig gulden, die op eene bijzondere mamer ingepakt in een kast geborgen was, verdwenen. De politie doet onderzoek. Stoppeldijk. De installatie van den heer P. J. Jongeueelen ajs pastoor ODzer parochie, zal Woensdag 20 April a. s. feestelijk worden gevierd. Door de feestcommissie is gecollecteerd eene som van 173,93, Koewacht. Op het Belgisch gedeelte dezer gemeente blijven de diefstallen voortduren. y de weduwe Soy zijn Vrijdaguacht drie konqrieu en een spade uit deo stal gehaald, terwijl by D. de Rooze weder een varken ontvreemd is. Aaar wij vernemen zijn de bewoners van het Belgisch gedeelte voornemens zich per adres naar den gt - meenteraad van Moerbeke te wenden met verzoek politie op Belgisch Koewacht te willen detacheeren. Zondag bracht het muziekgezelschap „Trouw aan Kunst" van Moerbeke een bezoek aan deze gemeente. Eerst werd een serenade gebracht aan den heer E. Prised op het Belgisch gedeelte on- langs tot lid van den gemeenteraad van Moarbeke berkozen en vervolgens op Hollandsch gedeelte bij den heer Taaimans eerelid der vereeniging. Daarna werd een muzikale waudeling door het dorp gemaakt. Er was veel volk op de been en er heerschte een prettige stemming. Clinge, 9 April. Heden hadden de leerlingen van den landbouwcursus alhier hunne openbare les, welke geleid werd door de heeren El. Remery en P. Eggermont, onderwijzers aan dien cursus. Daarbij waren tegenwoordig de heeren Mr. P C. J. Herinequin, voorzitter der maatschappij van landbouw in Zeeland en I. G. J. Kakebeeke, rijks- landbouwleeraar in deze provincie, benevens de commissie van toezicht, bestaande uit de heeren D. Vercauteren, burgemeester dezer gemeente, J. E. Buijsrogge en C. de Deckere. Na afloop der les, die het karakter van een examen droeg, nam de heer Henuequin het woord. Hij dankte het ge- meentebestuur voor al wat dit gedaan had om het landbouwonderwijs te bevorderen alsmede de onder wijzers voor hun degelijk onderricht. Aan de leerlingen hield hij voor, dat zij moesten trachten hunne theoretische kennis te stellen in dienst der praktijk en te onderhouden door lectuur op land- bouwgebied en gesprekken met alien die aan landbouw doen, zoo in het groot als in het klein. Daarna reikte bij de diploma's uit aan de volgende leerlingen, Theophile Bolsens, Theophile Zaman, Amadee van Geyt, Franciscus de Bleyser en Eranciscus Cammaert, die alien gedurende twee winters het onderwijs zonder noemenswaardig verzuim hadden gevolgd en van voldoende kennis hadden blijk gegeven. Hiermee is hier voor de tweede maal een land bouwcursus ten eind gebracht en hebben een 16tal jongelui het diploma ontvangen. Zeer zeker is het, dat deze cursussen in de naaste toekomst van grooten invloed zullen zijn op de ontwikkeling van onzen landbouwstand en daardoor vanzelf op den vooruitgang van den landbouw in het algemeen. 's Gravenhage, 11 April- President Sieijn is van Cannes naar Freiburg vertrokken en hoopt, als zijne gezondheid het toelaat, in het najaar naar Zuid-Afrika terug te keeren. Dr. Muller bezocht President Krnger die weder hersteld is en spoedig naar Zwitserland vertrekt Tegen deD Delftschen advocaat Van Mun- nekrede is vijf jaar gevangenisstraf geeischt wegens verduistering als curator in een faillissement, vier- rnaal gepleegd. p)e Hooge Raad handhaafde het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij K. V., landbouwerskr.echt te Assenede, is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van een portemonnaie bij zijn patroon, den landbouwer Van Ooteghem, onder bedreiging der dochter. De advocaat-generaal Rethaan Macare requireerde een nader onderzoek in de revisieaanvrage van Petrus Neijsen, veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf wegens meineed in de strafzaak tegen den landbouwer Buijsse te Biervliet en afwijziDg van het revisie-verzoek van den evan gelist A. Weltevreden te Zierikzee, veroordeeld lot 5 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting jn het evangelisatielokaal te Zierikzee. Met boonen, erwten, lupinen, wikken behooren de klavers tot de vlinderbloemiyn. De planten dezer familie onderscheiden zich op een 'bijzondere wijze van de andere landbouwgewassen. Geiijk bekend is hebben de planten voor hun onderhoud en vruchtvorming tal van stoffen noodig, die zij uit den grond moeten nemen en daaronder behoort ook 'de stikstof. De vlinderbloemigen echter bezitten het vermogen om met behulp van bacterien de stikstof der lucht te verwerken. Kunnen andere planten de stikstof der lncbt niet te pakken krijgen, zij wel. Hoe zij dat doen, zien we later nog wel eensgenoeg zij het thans op het gewichtig feit te hebben gewezen. Het zijn dus goedkoope stikstofverzamelaars. En wijl deze stof den landbouwer van zoo'n voornaam belang is, kan het geen verwondering baren, dat_ veehouder en hooibouwer zoo gaarne klaver in hun wei- en hooiland zien. Zij weten bij ondervinding dat klaver voedzamer is dan gras en hoe voedzamer gras, hoe kra,chtiger hooi I dat klaverhooi veel hooger voederwaarde heeft dan het beste weidehooi. Dat zit'm in het stikstofgehalte. Geen enkele levende plantencel kan bestaan zonder eiwitstoffen en deze kunnen niet zonder stikstof. Het rundvee leeft hoofdzakeiijk van water in de weide rroeit en daarom is het van zoo'n groot gewicht, dat de andbouwers daar ook wat van weten. Om de groote waarde der klaver voor de veeteelt en den landbouw willen wij er in het kort wat van mededeelen. Eerst iets over de voornaamste soorten. De gewone roode klaver, ook Brabantsche klaver genoemd, wordt veel uitgezaaid, doch blijft een jaar, twee ofdrle, op het land en verdwijnt dan. Wil men in hooi- ot weiland- voortdurend roode klaver hebben en houden, dan moet men de overblijvende roode klaver kiezen, die eenmaal uitgezaaid in het land biijft. In Engeland wordt deze onder den naam Cowgress zeer veel geteeld en vandaar het zaad bij ons ingevoei'd. De Zweedsche klaver met hare lichtroode bloemen, ook bastaardk/aver genoemd, omdat velen ze voor een kruising van roode en witte klaver hielden, is even vruchtbaar en voedzaam als de voorgaande, en hoewel niet overbijvend duurt ze toch lauger dan de gewone roode. De gewov witte klaverwaarvan een kleine soort in het wild voorkomt, is ook overblijvend. Bij het aanschaffen van zaad kieze men vooral de hooge soorten, die haast zoolang worden als roode klaver. De hoppejclaver met hare gele bloempjes komt in ons land in verschillende streken van nature voor. Ze is overblijvend en waar men weide of hooiland houden wil, kan ze uitgezaaid worden. Ze is wel wat kleiner, doch gemaaid of afgegraasd groeit ze spoedig aan. Een ook aan te bevelen overblijvende soort is de rotklaver, met hare groote gele bloempjes, meestal vijf op een hoopje en waarvan de vruchtjes of peultjes wel wat op horens gelijken, waarom deze klaversoort ook als hoorntjesklaver bekend staat. Ze kan goed tegen vocht. De incarnaatldaver heft hare langwerpige mcar- naatkleurige bloemen hoog omhoog en is niet zoo veel- evend als ze wel belooft. De overblijvende lucernt oorgaans een grootere hoeveelheid op en wordt vuui ai gaarne door het vee gegeten, evenals de serradella, die de laatste jaren zeer gezoclit is en detspacette, we ke echter aan de verwachtingen, die men er van had, met heeft beantwoord. Zooals men ziet is er keuze genoeg, zoo van over blijvende als niet overblijvende klavers. Sommige soorten houden nog al van nature vruchtbare gronden, zooals de gewone, roode klaver, de witte en vooral gele komen op schraler gronden voor. De beide laatstge- noemde klavers, serradella en espacette geven op zand- achtige akkers, waar het wat droog is, voor grasland een ruirne opbrengst van groen of droog voeder. Sommige klavers zijn meer geschikt voor de Mei, bij- voorbeeld de lage, andere nitstekend voor het hooiland voor beide zorge men best, onkruidvrij zaaizaad te hebben. Het wortelstelsel van de planten is over het algemeen nitgebreider dan men zoo op het eerste gezicht zou meenensoma verwijderen de uiteinden des wortels zich zelfs verder van de plaats, waar het zaad heelt gelegen, dan de uiteinden der stengels. En sommige klavers geven hiervan een duidelijk voorbeeld. Zoo hebben tal van proeven o. a. van proi. Orth bewezen, dat de witte klaver bij een stengel engte van 30 c. M. een wortellengte heeft van 83 c. M. of eene verhouding tusschenbeide van 1 tot 2,8de roode klaver bij 60 c. M. stengellengte 145 c. M. wortellengte of eene verhouding van 1 tot 2,5. De serradella en bastaard- klaver met nagenoeg gelijke lengtestengel, 45 c. M., hebben een lengte-wortel van 84 c. M. en 103 c. M. Het is daarom dat men ze tot de diepwortelende gewassen rekent. Diepe grondbewerking is dus voor de klavers aan te raden. i„ De roode of Brabantsche klaver wordt dikwijls als ondervrucht gezaaid, bijvoorbeeld in winterkoren. Is dit geoogst, dan kan de klaver nog worden gemeid en den volgenden zomer enkele keeren gemaaid. liet volgend jaar kan men nog eene snede nemen en dan het land omploegen om humus te leveren voor een wintergewas, of wel het tweede jaar de stoppels ondei- PlDTeen gemiddelde oogst bij roode klaver rekent men 25000 kilogram groen voeder of 5000 kilogram droog voeder per hectare een belangryke hoeveelheid droge stof in den vorm van wortelresten in den bodem achterlaat bewijzen dc resultaten door Werner en Weiske bij een onderzoek op 26 c. M. diepte verkregen Gewas. Droge St. Stikst. Phosph. Kali. Lucerne 10811 Kg. 153 Kg. 44 Kg. 4x g. Roode klaver 9976 n 215 e 84 90 u Lupinen 3943 70 16 u 19 v vergelijke daarmede Gerst 2227 Kg. 26 Kg. 14 Kg. 11 Kg. 47 Kg. De vlinderbloemigen, dus ook de klavers verkiezen een kalkhoudenden bodem. Eene bemesting met zwavel- zure kalk of gips in het voorjaar over het jonge gewas geeft een heerlijke uitkomst. - f Op een stuk land, waar men klaver geoogst heeft, mag men vooreerst geen klaver meer telen. lie klaver bevat de meest voedende bestanddeelen als ze goed in den bloei staat daar dient dus bij het maaien op gelet te worden De lucerne moet gemaaid worden als de eerste plantjes bloeien. Behalve van vele schimmelsoorten lijdt de klaver van een bekende woekerplant, het warkruid of Duivels- naaigaren. Ook met het oog hierop kan met genoeg aangeraden worden het klaverzaad zorgvuldig te remigen of het zaadgoed van vertrouwde handelaars te 1 Op het eiland Marker), waar in bijna 100 jaar geen brand, althans van eenige beteekenis, was geweest, zijn nu drie huizen (zij waren van hout) in asch gelegd. De brandspuit, die nog niet lang geleden was aangeschaft, deed goede diensten. Alles was verzekerd. Zaterdagavond is de stoker M. B. te Rotter dam op zonderlinge wijze ernstig gewond. Een wandelaar was door een fietsrijder aangereden. De stoker nam de partij op voor den wandelaar en kreeg het te kwaad met een ander persoon, die tot verdediging zijn parapluie uitstak, waarvan bet ondereindder stok ongelukkig in den geopenden mond van den stoker terecht kwam en hem zoodanig verwondde, dat de gekwetste per draagbaar naar het gasthuis werd gebracht. De eigenaar van de parapluie verdween in de menigte. Door de familie van den politie-inspecteur W. Blom op wien onlangs een moordaanslag te Rotterdam is gepleegd, is f 1000 uitgeloofd voor het ontdekken van den dader. Een roeiboot, waarmede Woensdag nabij de Knok, de noordzijde van de Eiuderhaven, te Delfzeil Duitsche loodsen van de loodsstoomboot op de loodsschoener zouden worden overgezet, kwam op de aokerketting van de schoener terecht en kantelde. Drie loodsen verdronken. Een lijk is spoedig opgehaald. De andere lijken zijn nog niet gevonden Donderdagmorgen kwamen enkele ingezetenen te Goes tot de onaangename ontdekking, dat een hond in hun kippenhokken danig had huisgehouden. Bij den een werden 10, bij den ander 12 kippen dood gebeten gevonden. Afgaande op de opening, die toegang tot het hok geeft, kan het geen groote hond geweest zijn, die deze ongewenschte slachting heeft aangericht. Een jongehuwd paar te Scheveningen had van den hooldbewoner van een perceel in de Renbaanstraat aldaar een gedeelte gehuurd. De medebewoners schenen voordeeliger verhuurplannen in den weg te staan en toen het jonge paar Donderdagavond thuis dacht te komen, vond het de deur gesloten en hun huisraad op straat. De politie maakte proces-verbaal op van dit eigen- machtig optreden van den onderverhuurder, en de burgerlijke rechter zal verder hebben te be- oordeelen in hoever zijne handeling wederrechterlijk is. Met het onderdak brengen van het jonge echtpaar in eene andere woniDg was het ontstane relletje afgeloopen. Te Schijf (N.-B.) is een kindje van den landbouwer H. M., dat te dicht bij het vuur was gekomen, waardoor de kleertjes in brand geraakten, aan de brandwonden overleden. Kalk. 22 Kg. 293 90 Woensdag werd door en vrouw uit Kou- dekerke bij"de politie te Middelburg aangifte ge daan, dat haar zoon een paar gouden krullen, die hij bij een goudamid hier ter stede moest bezorgen, zouden zijn afgenomen door vier per- souen, die zich per rijwi 1 uit de voeten maakten. Een onderzoek, door de politte hiernaar ingesteld leidde tot niets. Donderdag werd de knaap nogmaals onder- vraagd en bekende toen dat hij de krullen verloren had. Deze zijn door een anderen joDgen gevonden en aan de eigenares terug gegeven. (M. C.) Een lOjarig zoontje van den voerman S., te Venlo, hielp bij het verhuizen en zou ook eenige flesschen naar de nieuwe woning brengen. In eene was jenever en daarvan werd een flinke slok genomen, eindelijk nog een en nog een, en het ventje werd smoordronken door de politie opgenomen en naar het bureau gebracht. Hier achtte men het noodig een dokter te roepen. Na geneesknndige behaudeling werd de kleine naar moeder gebracht. Te Maastricht werd Vrijdag een werkman in de Ceramique door een as gegrepen en met geweldige vaart rondgeslingerd. Met een gebroken arm en been werd hij naar het gesticht Calvarien berg overgebracht. Een reiziger voor Zwolle stapte te Leeuwarden in den sneltre'n en ging in de retirade. De dear viel in het slot, de man kon er niet weer uit. Te Heerenveen werd het trein- en stationspersoneel gewaarschuwd, men poogde de deur te openen. Geen sprake van Ten slotte gaf de chef last de ruit stuk te slaan, een ladder werd daarvoor geplaatst en aldus kon de gevangene uitstijgen. De vakvereeniging van kooplieden in mantels en manufacturen voor Veendam, Wildervank, Winschoten, Onde- en Nieuwe Pekela en Stads- kanaal heeft zich tot de handelsvereenigingeu, iDdustrieele corporaties, dokters- en apothekersver- eenigingen in deze streken gewend met het voor- stel om in 't verleenen van crediet aan particuliere clienteele een zoodanige wijziging te brengen, dat het jaarrekeningstelsel worde afgeschaft, en ver- vangen door het driemaandenstelsel, om zoo succes- sievelijk te komen tot koopen a contant. Omtrent den reeds herhaaldelijk veroordeelden kwakzalver Grass kwam het Mdbld. tegen Kwak- zalverij het volgende van volkomen vertrouwbare zijde ter oore [n Kampen woont de heer B., Mr. bakker en vader van een talnjk gezin, wiens zoon, een schoolgaande jongen lijdende was aan longtering. Alle daartegen aangewende middelen baatten helaas niet en de huisdokter, een bskwaam medicus, kon geen uitzicht meer geven op herstel. De arme patient had echter van zijne mede scholieren g?hoord over de middelen en behandeling van en door Grass en daarop alle hoop gevestigd. Op zekeren middag, toen het gezin juist aan I tafel zat, kwam G. binnen, zag den knaap en verzekerde hem door zijne behandeling volkomen te zullen genezeri, doch eischte voorafgaande be- taling van f 150. De heer B., hoewel reeds gebukt gaande onder groote financieele zorgen, daarenboven overtuygd bedrogen te zullen worden, wilde den knaap zijn laatste hoop niet onthouden en kwam ten slotte overeen 75 direct en de rest Da geheel herstel te zullen betalen. De z. g. n. behandeling begon dadelijk, doch heeft natuurlijk niets mogen baten. De arme patient is overleden. Zoo wordt ouderliefde geexploiteerd 1 Toevallig kwamen wij hierachter, doch wij twijfelen niet aan het bestaan van meer slacht- offers, waarvan nooit iets aan 't licht komt, zegt genoemd blad ten slotte. Men scbrijft uit Deventer aan de Zutph. Ct. De tralitioneele stokvisch van Goeden Vrijdag wil er bij de jongere militaireu maar niet best in. 't Is dan ook wat, om des morgens de „pan soep" te moeten uaissen en hiervoor het minder geliefde ration ,/boter en kaas" te ontvangen. i Sch., een der oudere huzaren, des middags van zijn niet alledasgsch marktbezoek thuis komende, had het te kwaad met de //stokvisch" en wierp het bord door de ruiten. Het kwam op het glazeu verandadak terecht en verbrijzelde ook daar de ruiten. Doch dit muisje had een staartje. De on- willige stokvischeter moest worden opgeborgen waartoe eenige huzaren miliciens werden gecom- mandeerd, die evenwel aan de lastgeving niet vol- deden. Tegen 5 huuner, n. 1. de huzaren P., M., H., T. en C. is een klacht wegens dienstweigeriug ingedieud en heden zijn zij naar het huis van bewaring in de Walstraat overgebracht om binnen- kort zich voor den rechter te Leeuwarden te ver- antwoorden. Joumalisten in gevaar. Donderdagvoormid- dag werd van de zijde van den Zeedijk een ge- weerschot gelost op het redactieburcau van Het VolksJagblad te Amsterdam. De kogel, die een ruit verbrijzelde, ging rakelings langs twee medewerkers. Vermoedelijk werd ge- schoten uit een der bovenverdiepingen of van bet dak van een der achterperceelen van den Zeedijk. Men gelooft niet aan moedwil, doch aan een roekeloos afschieten van een geweer. Te Leeuwarden zijn Vrijdag tusschen de 15,000 en 18,000 kievietseieren aangevoerd, een hoeveelheid grooter dan vorige ja en in dezen tijd ze werden verhandeld voor den prijs van 15 tot 18 cent per stuk. Er was veel vraag naar Hol land, Engeland en Erankrijk, waardoor de omzet gemakkelijk plaats vond. Als jongeus te laat in school komen, krijgen ze straf. Te Drachten gebeurt het, dat de vroede heeren ter raadsvergadering komen als deze al ge- opend is en soms gaan ze even heen voordat de bijeeenkomst officieel gesloten is. B. enW. vonden dat niet behoorlijk en wenschten de nakomers en vroegheengaanders ook te straffen. Een middel was er wel, nl. verbeurte van het presentiegeld. Maar de gemeenteraad moest zelf natuurlijk die strafbepaling goedkeuren en invoeren. En de vroede heeren waren er 't kon ook wel niet anders niet van gediend. Het was te kinderachtig men zou denken, dat de raads- leden eukel raadslid waren om het presentiegeld. Men mocht toch aannemen, dat elk raadslid voor zijn te laat komen of vroeg heengaan wel degelijk zijn red en had. Met 13 tegen 1 stem werd dan ook het voor- stel van B. en W. verworpen. Uit Er. Zuidwesthoek schrijft men aan de Leeuw. Ct. De volgende erfenisaangelegenheid beeft hier vrij wat sensatie verwekt. Te W. overleed het vorige jaar een bejaard celibatair, die voor gegoed doorging. Zijn erfgenamen verre verwanten en voor het meerendeel behoeflige lieden - kwamen over en verbeidden in verklaarbare, span ning, de dingen, die komen zouden. Bij testamen- taire beschikking bleek echter slechts een hunner die zelf bemiddeld was, tot erfgenaam benoemd te zijn. Deze aanvaardde de naiatenschap, maar werd in zjjn verwachtingen teleurgesteld. Meu dacht toen en de spraakmakende gemeente wist er heel wat kleur aan te geven dat er fraude gepleegd was en door den belanghebbende werd de tusschenkomst der justitie verzocht. Deze heeft echter geen onregelmatigheden knnuen ontdekken en thans is gebleken, dat de boedel sluit met een niet onbelangrijk tekort, dat dewijl de erfenis niet onder benefice van inventaris aanvaard werd door den bevoorrechte aange- zuiverd zal moeten worden. Een vrouw dood gevonden. De veldwacli- ter van De Bilt, Van Dulst, werd Zaterdagmorgen te 6 uur gewaarschuwd dat er een vrouw lag achter een hooiberg aan den Soestdijkerstraatweg, tegenover Houdringeu, welke vrouw gaen teeken van leven meer gaf. Met den geneesheer, den heer K. W. Letter begaf de veldwachter zich naar die plaats en vond daar inderdaad een vrouw liggen, wier dood door den geneesheer werd geconstateerd. Bij nader onderzoek bleek, dat deze vrouw verslaafd was aan het drinken van brandspiritus, niettegenstaande die tegenwoordig ondrinkbaar wordt gemaakt. Gisterenavond heeft zij dan ook nog een half fleschje brandspiritus in het dorp gekocht. Dit fleschje is in beslag genomen en bleek voor de helft geledigd. Een doortrekkend koopman heeft hedenmorgen de vrouw herkend als Harderwijker Bet, een be kende figuur. Zij is verleden week nog in Bar-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2