Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 26 Maart 1904. 44e Jaargang. feuilleton. BE IBFSEBAME. Gemengde berichten. Mo. 4-513. BLAD. De o©r*il©£f fissschen Ruslasid en Japan. Rusland en China. D e Pest. Uitbreiding van den Hes*ei*o-opstand. De eevolgen van het nieuwe bombardement van Port- Arthur zijn mi bekenil. Volgens opgaai van generaal Stossel den bevelhebber te Pont-Athur, zyu de Russisc verliezen gering de ongeveer 200 schoten uilde 20 cM. kanonnen hebben slechts 5 man gedood en lOgewond In tegenstelling met de bonding van de Russische vloot bii de vorige beschietingen was deze thans goed in de weer. Admiraal Makarof liet de kanonneerbooten dc wacbt houden op de buitenreede. Het kruiseismal- deel dat in de binnenhaven lag, stoomde naar buiten onder leiding van de vAskold", waarop Makarof zijn admiraalsvlag had geheschen. Tot een gevecbt me i Japansche bruisers* is het niet gekomen; maar d .Retwisan" in de binnenhaven heeft inderdaad leeds proieetielen geworpen naar de vijandelyke schepen by Lap Liau-ti-sjan, en naar 't heet, er een daarvan ge- dwongen, terug te trekken. Admiraal Makarof schynt meer actief op te treden dan zijn voorgangei. De Engeischen te Nioetsjwang protesteerden krachtig tegen de wegzending van het Engelsche oorlogsschip Tfspiegle" en vragen bescherming van hun leven en eigendommen. Zij beweren reeds, dat de Russen hun sclietoeftningen begonnen met grof geschut m den omtrek van 3e stad, zonder voorafgaande waarschuwing. Volgens de .Standard" heeft de Russische spoor nu 100,000 man naar Oost-Azie vervoerd. Louden, 24 Maart. Uit Seoul wordt aan de .Standard gemeld, dat er geen ernstig gevecht te land wordt verwacht voor de volgende maand. De Japanners maken er ernstig werk van om de vVarjag" te liehten vijf kanonnen van 15 c. M. zyn reeds geborgen. De .Daily Telegraph" verneemt uit Seoel dat veertig kozakken op 10 Maart te Kongkeni, 100 mijlen noordehjk ran Gensan aangekomen zijn, yraar twee bataijons Koreaansche troepen waren gestationneerd. De Russen vroegen vergunning de barakken te mogen gebruiken voor hun troepen, die op komst waren. De Koreaansche kommandant hood hun een gebouw aan waarop een gevecht volgde, waarin de Koreaansche kommandast gedood werd. De Russen werden terug- gedreven met een verlies van 35 dooden. 17 Itoreaaen werden gedood, 20 verwond. De .Times" verneemt uit Tokio Tweehonderd man Russische troepen zijn bij Kasan, met een lime cavalerie- putoi tot Wijoe. De opstandelingen die de .Japanners -aanvielen bij Hamhenng werden aiet door de Russen daartoe aangezet. De beweging was tegen de vreemda- lingen gericht, als gevolg van knevelarijen de Japanners lieten daarom de 34 gevangenen weder los en hielden slechts de beide leiders vast. Volgens den correspondent van de //New-York Herald te Peking is het gerncht, als zou Rusland de samen- werking van Chineesche troepen verlangen om deban- dieten in Mantsjoerije te breidelen, ongegrond. De Russen willen beslist geen Chineesche soldaten in Mantsjoerije toelaten. China heeft nu 20,000 troepen, Europeesch gedrild, op de westelijke grens van Mantsjoerije bijeengebraclit en wil deze macht nog versterken. De 'pest in het koeliedorp bij Johannesburg wordt toegeschreven aan de ontzettende vuilheid daar. Die vuilheid van de Britsch-Indiers was een der redenen waarom de Regeering der Z.-A. Republiek hun geen onbeperkt verkeer in den lande toestond. Het aangetaste dorp zal, volgens de .Times", afgebrand worden. De mijnwerkers bleven over 'talgemeen vnj, behalve die van de .Village Deep"-mijn, waar een paar koelies zijn aangetast. Van de 43 sterfgevallen zijn 3 onder de blanken voorgekomen. Yerder zijn er 52 verdachte ^Louden, 23 Maart. In het Lagerhuis verklaarde Minister Lyttleton op gezag van telegrammen van Milner, dari de pest te Johannesburg beperkt bleet tot de wijk der kaffers; deze scheen voldoende onder contrdie te staan en er bestond alle reden oui te hopen, dat de sitbreiding van het aantal sterfgevallen dra zou kunnen worden beperkt. De mijnstreek was tot heden geheel onaangetast. Volgens bericht van den gouverneur Von Puttkammer breidt de opstand zich tot Engelsch gebied uit. Het Engelsche tolstation Obakoem is den 10" Maart aan- gevallen. Kolonel Miiller beheerscht met twee kompag- nieen, van de Cross-rivier uit, den toestand. TERNEUZEN, 25 Maart 1904. Bij Kon. basluit is benoetnd tot kantou- rechter plaatsvervanger iu het kanton Neuzen den heer J. A. P. Gcill. Bij Kon. Besl. is verlof verleend aan de heeren J. F. Remery, ladingmeester bij de Spoor- wegmaatschappijen Gent-Terneuzen en Mechelen- Terneuzen en E. E. E. Lammens, slatioi-schef - rlT T..r~OT»CP>.rM<—mnmr-— ^Ge zoudt geen beter tijd hebben kunnen kiezen tot uitvoeriug van uw besl nit, my lord. Zie eens naar dien krans van scboone vrouwen die ons omgeeft. Schijut het niet, of zij bier gekomen zijn om u een keus te lateu doen Kijk eens goed uit, mylord, en kies u een levensgezellin." „0, neen, waarde sir, daarvoor beu tk waarlijk niet gekomen," antwoorde de lord, en op zijn knap.^jeugdig gelaat vertoonde zich een trek van onverzadigdheid, een natuurlijk gerolg van uitspat- ting. »Mijn grondstelliugen, ge kent ze, bewaren mij voor zulk een dwaasheid. Maar ik wilde u iets vragen," vervolgde hij, ua een poos naar de dames iu de zaal gegluurd te hebben. ,/loen ik binnenkwam, zag ik u met een zeer schoone dame dansen, die ik niet weer ontdekken kau. Wie was zij en waar is zij gebleven „Ge wendt u tot de beste bron, waaruit ge dat kunt vernemen, want ik ben een neef van die dame, die wel in den zevenden of achtsten grasd, docb dat m&akt hier geen ouderscbeid. Miju danseres was miss Alice Norman, de pupil van den lord, een zeer rijk ineisje. Dat ge haar niet kunt zien, bij de Spoorwegmaatschappij Mecbeleu-lerneuzen beiden te Sluiskil tot het aannemen van de Bur- gerlijke Medaille 2° klasse, bun door Zijue M ijes- teit de Kouing der Belgen gescbonken. Een laatste redmiddel. Een Belg, zekere D. J. F-, wierp, om zoodoende uithoofde zij tier armoede in de gevangenis te komen, jl. Zaterdag- avond opzettelijk een glazen ballon stuk van een der electrische lampen in de nabijheid der stad eD meldde zich daarna bij den wachtmeester der marechaussee alhier aan, onder mededeeling van betgcen hij gedaan had en om wtlke reden. Het bleek dat F., die nog slechts 37 jaar oud was en die in zijn eigen vaderland gedurende eeuigen tijd tevergeefs bad getracbt eenig bestaan- middel te vinden, dezer dagen de grenzen was overgetrokken om te tracbten daarin hier beter te slagen. Toeu hem dit ecbter in Nederland evenmin wilde. gelukken de man was bakker van zijn metier wist hij niets beter te doen teneinde voor eenigen tijd ten minste onder dak te komen, dan zich op de eveugemelde wijze in de armen van vrouwe Justitia te werpen. Het onderzoek door de marechaussee ingesteld, bracht nog aan het licht, dat F. behalve het gemelde feit, zich ook nog schuldig had gemaakt aan diefstal bij een laudbouwer onder de gemeente Westdorpe. Dinsdag is de man ter bescbikking der justitie gesteld. En dat is maar zaak ook, want zulke menscben zijn op den duur zeker gevaarlijk voor de algemeene veiligheid. Tot gemeenle-veldwachter te Koewacht is, tegen 1 April, door den Commissaris der Koningiu in Zeeland benoemd Cytillus Gijsel. Door den heer F. Hombach werd Dinsdag in de herberg Bellevue bij Broymans te Woens- drecht aanoesteed het bouwen van een laudbouwschuur en woonhuis in den onlangs iugedijkten Volkerpolder, gelegen voor de polders Dames- en Anna Maria. Hiervan werd aannemer de heer P. J. Wisse, Zaamslag, ad f 19,939. Yerder schreven nog in de heeren J. Pannij, Krabbeudijke, 29,969 G. J. Balkenstein, Terneuzeu, 26,230 P. de Baaij, Vlissingen 25,898 J. J. Krab, Vlissingen, 25,790 A. C. v. d. Bergb, Bergen op Zoom, 23,897 J. C. Fideler, Bergen op Zoom, 28,700 G. B. Grosse, Hoogerheide, 23,000 A. Grosse, Woens- drecht 22,486P. van Peel,Ossendrecbt, /22,240; A. Goedetnond, Hansweerd, 22,200 L. Raaij- makers, Wouw, /2J,890 C. Bleijenberg, St. Jansteen, 21,412 J. J. Dronkers, Kapelle, 21400 B. H. Reuling, Hulst, 20,500, en J. Bleijenberg, St Jansteen, f 20,450, Sluiskil, 25 Maart. Gisternamiddag had de echtgenoote van den beer H. de Boer, boofd der school alhier, het ongeluk in het kanaal te vallen. Op haar angstig hulpgeroep kwamen weldra twee buurvrouwen en haar man toegesneld, die haar spoedig op 't drooge braahten. Zaamslag, 24 Maart. Van de 12 leerlingen van de alhier gehouden landbouwcursus namen 11 aan de laatste openbare les deel. Aan al deze 11 kon het diploma worden uitgereikt. Het zijn de leerlingeu L. de Kraker, W. Dek ker, A. Dekker, G. de Feijter, 0. Michielsen, J. Scheele, A. Dekker, G. Balkenende, J. de Putter en D. Scheele. Naar de antwoorden die de leerlingen gaven, werd met veel belangstelling geluisterd door de talrijke aanwezigen, waaronder wij opmerkten Mr. Hennequin, de heer Kakebeeke uit Goes, onzen Burgemeester, de commissie van toezicht, de heeren A. Dees, J. Dees en E. J. de Klerk enz. Na afloop van't examen sprak de heer Mr. Hennequin de jongelieden toe en wees hun op het groote nut van degelijk laudbouwouderwijs. Door de ver- eniging van tbeorie en practijk zal de landbouwer pi i staat zijn het bedrijf zooveel mogelijk inten- sief te maken. komt eenvoudig hierdoor, dat een dichte zwerm jongere heeren haar omringt en haar alzoo aan uw oog onttrekt." Het ontging sir Lionel niet, dat het gelaat van lord Kumsdale veel meer belangstelling toonde dan te voren, toen hij deze inlichtingen kreeg omtrent de schoone danseres van zijn vriend. fDus een nieuwe schoonheid zeide hij H Wees zoo goed mij aan de dame voor te stellen ffWilt ge met haar dansen, mylord?" vroeg sir Lionel ongeloovig. „Wel zeker, wil ik. Wat is daarin gelegen dat verwondering kan baren *Niets dan dat ge zoo spoedig uw beproefde grondstelliugen laat varen. Maar kom, ga mee dan zal ik aan uw verlangen volioen, voor de dans weer begint." Zij drongen door den kring van heeren, die Alice omringden, en sir Lionel haastte zich, om aaa het verlangen van den lord te voldoen. N het voorstelleu en het wisselen van de gewone beleefdheden trok sir Lionel zich weer terug Lord Rumsdale bleef echter voor Alice staan en verzocht haar om een dans. Zij reikte hem haar dauskaart over, maar er was geen enkeleu dans meer vrij. Dat spijt mij zeer, mylord," sprak zij #maar ge zult moeten bekennen, dat ik aan dit toeval geen schuld heb." Den leider, den heer Lefebre van Axel, bracht Mr. Hennequin dank voor zijn deselijk onderwijs. De leerlingen boden hun onderwijzer een sierlijke porte-manteau aan als blijk van dankbaarheid voor zijn grondig onderwijs en tevens als aaugename herinnering aan hun prettig samenzijn. Op de kiezerslijst voor 1904/05 komen voor de Prov. Staten en 2e Kamer 540, en 527 voor den gemeenteraad. Het vorige jaar 519 voor de 2e Kamer en Prov. Staten en 512 voor den ge meenteraad. Axel, 22 Maart. De heden door Burg, en Weth, vastge8telde kiezerslijst bevat 711 kiezers voor de Tweede Kamer, 711 voor de Proviuciale Staten en 670 voor den gemeenteraad. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 656, 655 en 637. Koewacht. De deze week vastgestelde kiezers- ijst voor deze gemeente bevat 293 kiezers voor de leden van de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 283 voor leden van den gemeenteraad. let vorig jaar bedroegen die respectievelijk 287 en 265. In den stal van den heer E. Plasschaert alhier heeft eene koe een drieling ter wereld gebracht. Van de drie kalvereu, die levend ter wereld kwamen, is er een gestorven. De twee anderen zijn evenals de moeder, frisch en gezoud. Het is opmerkelijk, hoe sinds de vestiging der rijkspolitie alhier het aantal diefstallen aan deze zijde der Nederlandsche grens vermeerderd is. De Belgische grensbewoners klagen steen en been want voor heeren dieven is daar niets meer veilig. Kippen, konijnen, graan, meel, stroo, ja zelfs te velde staande rapen en wortelen. Deze week werden op het Belgisch gedeelte dezer gemeente weer bjj een paar liedeu de kippen- hukken geledigd. De Nederlandsche grens overschrijden de dieven echter niet, want in den loop vau dezen winter heeft op Hollandsch grondgebied bijna geen enkele diefstal plaats gehad. Wel een bewijs, wat een zegen voor deze streken de vestiging der rijks politie in deze gemeeDte is. St. Jansteen, 24 Maart. Ter vergadering van den Raad onzer gemeente waren heden alle leden op hun post. Na de huishoudeljjke zaken werd mededeeling gedaan dat het kohier der hondeu- belaiting door Ged. Staten onveranderd was goedge- keurd. Besloten werd voorta, het tractament van den heer gemeente-ontvauger met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op f 850. Deze verhooging geschiedde om de jaarwedde in overeenstemming te brengen met de daaromtrent gegeven wettelijke bepalingen of voorschrifteu en daarbij dient nog opgemerkt, dat de vroegere gemeente-ontvauger, d« vader van den tegenwoordigen titularis, reeds lang recht hebbende op verhooging zij iter be- zoldiging, steeds heeft verzuimd daarom te verzoeken. Dsarna ging de openbare vergadering over in eens met gesloten deuren ter behandeling van het kohier hoofdelijken omslag over 1904. Bij den landman A. Cammaert te Kapelle- brug zijn een zestal konijnen gestolen. Eenige kleintjes had men laten zitten. Daders onbekend. In de Ellestraat is Dinsdag een man ge- arresteerd wiens boeltje dezer dagen afbrandde. Kauter, 23 Maart. Door indijking van uitge- strekte schorregronden, toebehoorende aan den Hertog van Aaremberg, gelegen in het Verdronken land van Saeftingen onder deze gemeente, is het detachement koninklijke marechaussee alhier met drie man versterkt en alzoo op 7 hoofden ge bracht. Met dat doel zijn op 21 dezer de mare chaussee Buijck der brigade Axel, Cortvriendt der brigade Hulst en Pieters der brigade 's Hertogen- bosch naar hier overgeplaatst. #Het is allseu aau mijue nalatigheid te wijien, miss, dat ik de eer moest missen, waarnaar ik dong." n Wanneer ik spoediger met inijn verzoek bij u gekomen ware, zoudt ge niet genoodzaakt zijn geweest mij af te wijzen." Terwijl hij voor haar stond, keek hij haar onophoudelijk met zijne groote, glinsterende oogen aau. Het kwam haar voor hoe onbedui- dend zijn woorden zooeven waren geweest, of er uit die oogen een vurige straal iu haar hart drong en daar een wouderlijke doch aangename warmte verspreidde. vIk ben u zeer dankbaar, mylord," sprak zij. vAls ge waarlijk zooveel gewicht hecht aan zulk een waardeloos ding, als een dansje met mij, dan zal ik trachteu mijn neef, sir Frederick Lionel, te bewegen, zijn verzoek om de tweede wals in te trekken." „Ge zoudt mij tot den gelukkigste van al uw vereerders maken ,/Zijt ge ook al zoo'n overdrijver, mylord Dat had ik nauwelijks verwacht van een man, die algemeen bekend staat als een vijaud onzersekse". flWie kon mij met zulk een onwaarheid bij u verdacht maken, miss #Wie anders dan uw eigen daden, mylord Men verhaalde mij, dat gij met zorg vasthield aan den stelregel, om alle gezelschappen te ver- mijden, waar ge dames zoudt aantreffen Binnenkort zullen de omvangrijke werken in het Koninklijk Park van Het Loo voltooid zijn. De nieuwe vijver en taliijki spreugen im-ken in de heerlijke, boschrijke omgevirg een schoon effect. De Prins heeft dezer dagen ook een aanvang doen maken met het kappen vau groote bosschen, in het Park gelegen (zijde Amersfoortsche weg), en de oude boomen door jonge dennen doen ver- vangen. Dit werk, waarmede ongeveer 100 ar- beiders zich bezig houden, zal dezen zomer en den daaropvolgenden winter worden voorlgezet. - In den laten avond van Zondag is er op het Heike te Tilburg een bloedig tooneel afge- speeld. Ten huize van B. v. d. W. met diens zwager v. B. Een woordentwist greep plaats en het einde daarvan was dat v. B. het mes trok en zijn zwager een vrij ernstigen steek in den rug toebracht. De zuster van B. die haar man wilde he!pen, kreeg van haar broer een snede over den pols. Het is der politie te Amsterdam gel nkt twee mannen te arresteeren, die zich door middel van opsluiting toegang hadden verschaft tot eene woning in de Pontamesstraat. Een der insluipers bleek een oude bekende van de politie te zijn. Hij werd in het bezit gevouden van een electrische zaklantaam, 25 loopers en een ijzeren hamer. Op de internationale tentoonstelling ge houden te Brussel van 5 tot 20 Maart 1904 werd firma A. M. Boom te Arnhem in d.e af- deeling hygiene, voor een inzeuding pharmaceutische geneesmiddelen, oekroond met eere-diploma en gouden eere kruis. Het Rijksmuseum te Amsterdam is nog steeds niet voltooid, al staat het nu reeds 20 jaar. Er zijn b. v. nog steeds onafgewerkte muurschil- deringen aan een der zijgevels te zien en het onlangs in een der torens ingerichte carillon ia nog niet gereed. Onlangs zijn er in aangebracht acht in de fabriek van Dr. Cuypers, te Roermond vau hout gesneden figures, poppen in Oudhol- landsche kleederdracht, vier mannen en vier rouwen. Deze zijn thans onder vier wijzerplat^n geplaatst en trekken natuurlijk zeer de aandacht van alien, die in de buurt van het Rijksmuseum komen Die figuren hebben n.l. ieder een hamer in de handmet het he^le uur slaan de mannen, met het halve de vrouwen op een nagemaakte klok. Het pnbliek vergist zich dus, als het meent dat de poppen inderdaad dea hamer op de klok slaan. De klok, die het gel aid van den slag doet hooren, hangt op het belleplat. De figuren zullen later, wanneer zij verguld zijn, wat nog moet geschieden, zeer zeker nog wel meer bekijks hebben. De Standaard ontvingffProeve van wet, tot regeling van het lager onderwijs op den grond- slag van ,onderwijsrijkszaak," bewerkt in opdracht en uitgegeven op last van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Ouderwijzersgenootschap." De commissie, met de samensteling van deze ,proeve van wet" belast, bestaat uit de heeren J. Versluys en H. J. van Wijien, resp. voorzitter en secretaris, te Amsrerdam J. Mulder, Groningen N. Oosterbaan, Doesburg H. C. Stolk, Zaandam H. U. Thoden van Velzen, DeventerG. H. van Daalen en L. C. F. Bigot, de beide laatsten als gedelegeerden van het hoofdbestuur. De commissie zegt de Stand. heeft een bliikbaar zeer belangwekkenden en zeer omvatten- den arbeid achter den rug; het resultaat is, dat zij een proeve van wet levert, waarbij het onder wijs als rijkszaak wordt beschouwd, en in haar uit- voerig rapport, dat met de bijlagen 132 pagina's beslaat, de voor- en nadeelen van de voorgestelde regeling helder uiteenzet. jBewijst mijn komst hier u niet het tegeudeel van hetgeen booze tongen vau mij uitgestrooid hebben wAls ik durfde hopen, dat uw bezoek van heden een bestendige beterschap belooft, dan zon het mij dubbel verheugen, dat ge besloten hebt, ons de eer van uw bijzijn te schenken." ,/Iu de eerstvolgende weken zult ge u kunnen overtuigen, dat mijn beterschap, die heden aan- vangt, bestendig van duur blijkt te zijn." tfReken er op, mylord, dat ik u streng in het oog zal houden en zoodra ik bemerk, dat ge weer afdwaalt, zal ik niet nalaten u aan uw belofte van heden te herinneren." ffGe zult waarlijk geen reden hebben, om in het minst te twijfelen aan mijn gehoorzaamheid." #Ge bewijst mij die door flink deel te nemen aan den dans." Hij had nog juist tijd om een buiging te maken de muziek begon de wals te spelen en Alice's danser verscheen om haar ten dans te voeren. Ook de lord koos zich eene danseres en rnengde zich met haar in de bonte rij. De oudere heeren, die de genoegens van den dans versmaden, waren bij lord Norman vereenigd in de beide groote kamets aan de oostzijde van de balzaal. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5