A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4511. Dinsdag 22 Maart 1904. 44e Jaargang. iEKIlNTSBAAB. Binnenland. D E SIIAMI. Gemengde berichten. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie word! de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Men raeldt aan de N. R. Ct. Een hoofd der school in de gemeente Schoterland werd benoemd tot deskundige voor de aanstaande examens voor de onderwijzers-acte te Leeuwarden en wendde zich tot Burg, en Weth. om verlof gedurende de examen-dagen. Dit verlof is ge- weigerd en wel op grond eener verordening voor eenigen tijd door den raad vastgesteld en door Gedep. Stateu goedgekeurd, regelende het verlof van het onderwijzend personeel. De raad ooideelde dat de belangen van het onderwijs geschaad wordeD, wanneer de school- hoofden of or.derwijzers(essen), eenige weken soms, de school verlaten om zittiug te nemen in examen- commissies en stelde in de verordening daaraan paal en perk. Waar de examens van rijkswege gehouden worden zoo oordeelde de raad daar dient ook het rijk voor deskundigen te zorgen en mogen dezeu niet tijdelijk aan hun werkkring, hun door de gemeente aangewezen, worden ont- trokken tot schade van het onderwijs. Stelt het rijk belang in die deskundigen, de examens dieuen dan in de vacanties gehouden te worden. Als alle gemeenteraden zoo gaan handelen, zal van rijkswege zeker eene verandering moeten plaats hebben. TER NEUZEN, 21 Maart 1904. De heer G. L. van 't Hoff, onderwijzer te Kruiningen, geb. te Eloek, is benoemd tot hoofd der school te Ellewoutsdijk. De Staatscourant bevat de statuten van de boerenleenbank te Graauw. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen is in het Nauw van Bat de spitse ton No. 32 verlegd in 157 d.M. water ^Beantwoord mij nu nog deze enkele vraag hadt ge bijzoadere moeielijkheden te overwinnen, toen ge het meisje uit haar verblijf wildet mee- voeren ,,Volstrekt niet; zij volgde mij dadelijk op mijue uituoodigingik had geen bedreigingen of geweld noodig. Overigens had ik mij vast voorgenomen, mijn doel slechts langs vreedzamen weg te bereiken en ik ben er volkomen in ge- slaagd." »Het zou mij aangenaam geweest zijn, als ge mij wat meer van de nadere bijzonderheden verteld hadt, mijnheer Carringshliff. Voor het oogenblik zal ik mij tevreden stellen met uw onvolledige mededeelingen. Maar nu moeten wij beslissen, waar wij met het meisje been moeten. Naar Bedlam nooit weer Bij ons laatste ge- sprek heb ik u daarvoor mijn gegronde redeneu medegedeeld 1" ,/Driugend moet ik u verzoeken, hieromtrent spoedig een besluit te nemen. De wcning van een ongetrouwd heer is geen geschikt verblijf voor een jong meisje ik mag mij niet hlootstellen aan het gevaar, door mijn buren veroordeeld te worden wegens ongebonden levenswijze. Verder bestaat de mogelijkheid, dat die koopmansbedien- de het meisje gaat zoeken, zoodra hij uit het ver- op ongeveer 51"22'42" N.b. en 0°43'50" W.l. en bleek bij nader onderzoek de lipging van de spitse ton No. 33 te zgn 51°22'50" N.'b. en 0" 43'6" W.l. Wij ontvingen het verslag over het eerste boekjaar 15 Dec. 1902 tot uit. Dec. 1903, van de naamlooze vennootschap stoomtramweg Hulst Walsoorden, gevestigd te Hulst, welk verslag zal worden uitgebracht op de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders, den 7 April te houden. In die vergadering zal moeten worden voorzieu in twee vacatures in den raad van bestuur, de eerste ontstaan door het overlijden van den heer L. J. M. van Waesberghe-Jansenss en de andere door de periodieke aftreding van den heer V. Lamquet. Uit het verslag blijkt het volgeude De coucessie tut het aauleggen en exploiteeren van de stoomtram van Hulst naar Walsoorden destijds aan den heer Alb. Vaudenbroeck door Ged. Staten van Zeelaud verleend, ging over op de naamlooze vennootschap, alsmede de aan die concessie verbonden subsidieu ad 5000, van de provincie Zeeland gedurende 20 jaren en f 2500 van gemeenten en polders gedurende 10 jaren. Ook het renteloos voorscbot van den Staat ad 950,7D ging van den heer Vandenbroeck op de maatschappij over. Het kapitaal der maatschappij bestaat uit f 180,000, waarvan f 30,000 in volgestorte aan- deelen aan toonder en f 150,000 in op natm staande aandeelen, waarop tot heden 80 °/0 f 120,000 is gestort geworden. Zooals voorzien bij de statuten, werd eene obligatieleening gesloten, groot f 100,000 a 4 °/0 rente 'sjaars, aflosbaar volgens het bij de statuten gevoegde aflossingsplan. Op 31 December waren bij de onderneming vast werkzaam1 stationchef, 2 conducteurs, 2 machinisten, 2 stokers, 1 besteller, beneveus het noodige personeel voor onderhoud van weg en werken. Het personeel was tot tevredenheid der directie werkzaam, Het rollend materieel bestaat uit 3 locomo- tieveu, 6 personenrijtui*en, 2 postwageus, 3 ge sloten goederenwagens, IS open en 2 platte dito. Door het bo7en verwachting groot reizigers- verkeer werden in den loop van 1903 nog 2 personenrijtuigen, in bovengenoemd cijfer begrepen, besteld en geleverd. De totale aanlegkosten overschrijden zeer belang- rijk de raming en daarvoor werd tot 81 Dec. haal van zijn moeder tot de overtuigiug komt dat ik slechts door list het meisje in mijn macht heb gekregen, zonder aan een enkele zijner voor- waarden te voldoen. Hij kent mijn naam miju woonplaats kan hij in ieder adresboek viudeu. Wanneer het tot een ontmoeting kwam in mijn woning missckien in tegenwoordigheid van het meisje en dat zou eindelijk niet te vermijden zijn dan konden wij misschieu in het eerst- volgende nummer van de //Times" een artikel van een ijverig verslaggever vindeD, dat ons volstrekt niet zou bevallen". ,/Uit uwe woorden maak ik op, Garringshliff, dtt het meisje bij dieu Lund zooveel, of alhtans genoeg gepraat heeft om den toestand voor ons gevaarlijk te maken. Hebt ge mij de bijzonder heden van uw verrichtiugeu verzwegen, om mij onwetend te houden omtrent het onzekere vau onzen toestand //Dat lag slechts in mijne bedoeliDg voor zoover het betreft de middelen, die ik heb aangewend om mijn doel te bereiken. Omtrent de feiteu zelve zou ik u volkomen ingelicht hebben." *Deel mij dan nu mede in hoeverre zij open- baringen heeft gedaan, die voor ons gevaarlijk kunnen worden." „In hoeverre zij de familie Lund een blik in den toestand heeft gegund, heb ik niet kuuneo opmaken uit de woorden der weinig ontwikkelde oude dame, met wie ik sprak. Maar het meisje heeft haar naam genoemd en dit noopt mij degeheele aangelegenheid te behandelen, zooals door ons rekeuing houdende met alle gebeurtelijkheden is vastgesteld." betaald, met inbegrip van f 6794 voor de nog Tehochte 2 personenrijtuigen, waarvan de kosten door jaarlijksche afschrijvingen van het voordeelig saldo der exploitatie zullen gedelgd worden, de som van f 356,827,41s, terwijl nog eenige eind- afrekeniogen met de aannemers en anderen moeten plaats hebben, wordende dit bedrag geschat op 13,172,59s, zoodat heel de aanleg geschat wordt op 370,000. De hooge prijzen van het rollend materieel, het uitvoeren van niet voorziene kunstwerken, de hoogere aanlegkosten van de aarden baan, zoomede het leggen van sporen en wissels en den aankoop van gebouwen en terreinen laDgs den weg, deels niet voorzien, deels een gevolg van eischen omtrent den aanleg, gesteld door de' provincie, waren hiervan oorzaak. Eene aangevraagde onteigeningswet zal worden ingetrokken, daar deze, doordat met bijna alle eigenaren van benoodigde perceelen tot overeen- stemming is gekomen, niet meer noodig wordt geacht. De exploitatie werd aangevangni op 15 December 1902. De ontvangsten der exploitatie bedroegen aan personenvervoer 18,507,36s, goederen- en bagagevervoer f 9025,07s, postvervoer (begonnen 1 April 1903) 969,67, buitengewone ontvangsten 498,90, te zamen 28,995,01. In het geheel werden 133,097 personen ver- voerd, of gemiddeld pi. m. 365 per dag. Tot 31 Augustus jl. waren in exploitatie 13 K.M. en van af 1 September, doordat de aan- sluiting met de haven te Walsoorden tot stand kwam, 13y3 K.M. Vooral op de Maandagmarkten te Hulst was het vervoer buitengewoon druk. De exploitatiekosten beliepen f 17,308,95s, zoodat de exploitatierekeniug een voordeelig saldo aanwijst van /"11,686,05s. De explotatiekosten bedragen ongeveer 597/10 °/0. van de ontvangsten, uit de explotatie verkregen. Daarbij komen de ontvangen subsidies van ge meenten en polders ad f 7500, en het saldo der rente-rekening ad 5281,88, zoodat het zuiver winstsaldo bedraagt f 18,904,17s. Dit wordt voorgesteld als volgt te verdeelen te storten in het vernieuwingsfonds f 2902,50, voor uitgelote 28 obligation a f 125 3500, te reserveereu voor bedrijfsbelasting 150, voor afschrijving op 2 personenrijtuigen (15 van 6794) 1019,10 voor buitengewone reserve f 332,57s, 4% divi dend op f 30,000 volgestorte aandeelen f 1200, 4% dividend van f 120,000 gestort op f 150,000 aandeelen 4800. Samen f 13,904,17s. Wordt dieaovereeDkomstig gehaudeld, zoo zal z/In dit geval blijken uw bedeukingen geen steek te houden, mijnheer Carringshliff." ffDaar ben ik vandaag aan begonnen te twijfelen mylord! Gedurende den rit van Richmoudstreet naar Picadilly verzekerde het meisje mij, dat haar vlucht uit Bedlam haar verschaft had, wat zij daarmede beoogde bij een man van eer belangstelling op te wekken voor haar ongelukkig lot en hem bewijzen, dat zij een volkomen gezond verstand bezit. Ik get-f toe, dat 't misschien niets anders is dan een slimme zet, waarachter juist het tegendeel van haar beweren verborgen is. Mas.r wanneer het anders is, wanneer wij met de zuivere waarheid te doen hebben, dan moet ik u opmerkeu, dat zij dien goeden uitslag niet kan verkregen hebben in den eersten nacht van haar verblijf aldaar, doch wel in de drie laatstverloopen dagen. De verantwoordelijkheid daarvan komt niet op mij, en mocht ik er voor aansprakelijk gesteld worden, dan zou ik daar beslist tegen moeten opkomen." //WTilt ge dasrmee zeggen, mijnheer Carringshliff, dat de aansprakelijkheid voor het langere ver- blijven van het meisje bij die menschen op mij rust? Dat zou eene bewering zijn, die ik ten uiterste zou bestrijden." z/Ik werp den steen op niemand, mylord, maar ik vrijwaar mij zelven tegen een verwijt, dat mij misschien gedaan zou worden." *Uwe bezorgdheid verdient mijne bewondering, nu ge reeds begint te vrijwaren tegen verwijten in de toekomst. Doch genoeg hiervan, laten we tot de hoofdzaak terugkeeren. In elk ge»al zult ge wel een particulier gesticht weten, waar van de bestuurder bereid is, tegen een flinke dividend bewijs no. 1 der aandeelen no. 1 120 betas]baar zijn met y 10 en dat der aandeelen no 121 720 met f 8 per aandeel en wel per 1 Mei a. s. De Woensdag te Oostburg gehouden alge meene vergadering van de afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland leverde, naar men ons meldt, weinig belangrijks op. Zij werd, onder voorzitterschap van den heer J. de Bruijne de Die, bijgewoond door ruim een 30tal leden met den algemeenen secretaris, den heer G. A. Vorsterman van Oyen. De rekening over 1903 werd goedgekeurd in ontvang op f 1190,24 en uitgaaf op 1137,82, evenals de begrooting voor 1904 in ontvang op 990,42 en in uitgaaf op 1034,55. Tot afgevaardigden ter vergadering van het hoofdbestuur werden na drie stemmingen aan gewezen de heeren L. B. Sturm en J. de Bruijne de Die. Na een voorstel van den heer G. A. Vorsterman van Oyen werden de andere bestuurs- leden tot plaatsvervangers gekozen. De heer Lucieer deelde mede in de volgende vergadering een voorstel te zullen doen, waar- door aan het langdurige stemmen voor afge vaardigden een eind kan worden gemaakt. Door den heer P. de Muijnck werd een ont- werp-request voorgelezen, in te dienen aan de Provinciale Staten om ontheffing te krijgen van het voor Zeeuwsch-Vlaanderen's W. D. zoo be- lemmerend verbod tot het berijden van andere kunstwegen dan de Rijkswegen, met wagem of voertuigen met drie naast elkander aange- spannen paarden. Het request vond bijval en zal op een paar marktdagen te IJzendijke en te Oostburg voor de landbouwers ter teekening gelegd worden. De dagen zullen nader worden bekend gemaakt. De heer Vorsterman van Oyen las een request voor, door het centraal bestuur der Flakkeesche landbouwvereenigiug gericht tot den Minister van Justitie, om langere bescherming van kraaien, spreeuwen, musschen en torenkauwen tegen te gaan. Met algemeene stemmen werd besloten ad- haesie aan dit adres te verleenen. (M. C.) Op de Douderdagavond te Vlissingen voor vertrek gereed liggende mailboot zijn twee leer- liDgeu der Hoogere Burgerschool te Utrecht aan- jaarlijksche vergoeding de verpleging en bewaking van het meisje op zich te nemen." z/Uw lordschap zou mij zeer verplichten, door mij te ontslaan van de beautwoording dezer vraag. Waartoe miju raad gevraagd iu zaken, waarbij mijn welslagen u geen woord van'er- kenning heeft kunnen ontlokken. Ofschoon ik alleen in uw belang handtlde z/Verwenscht zij uw teergevoeligheid, die ge bij iedere gelegenheid a&n den dag legtZeker hebt ge in uw praktijk verscheidene zulke in- richtingen leeren kennen. Laat u niet langer bidden, Carringshliff, laat mij een voorstel hooren »Als ge dit uitdrukkelijk verlaugt, mylord, zal ik niet weigeren hieraan te voldoen. Wegens mijn voorstellen kau ik echter geen verplichtiugen op mij nemen ook kan ik u geen groot aautal der- gelijke iririchtingen opnoemen, want ik ondersel, dat u weinig gelegen is aan de gestichten, welke in de onmiddellijke nabijheid van Londen gelegen zijn." «Jk behoef u wel niet te verzekeren dat uwe onderstelling juist is. Hoe verder de plaats, waar het meisje heengebracht wordt van Londen ver- wijderd is, hoe beter." ,/Zulk een iurichting ken ik slechts een, en die ligt in het graafschap Worcesterhire, in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad Wor cester. Tk ben nooit in die streek geweest en kan dus geen vertrouwbare beschrijving geven van den gezondheidstoestaud, noch van de inrich- ting vau het gesticht. Als ge daarover wenscht ingelicht te worden, zou ik mij eerst tot een betrouwbaar man aldaar moeten wenden." (Wordt vervolgd). ^j^^a^^caRMagKEqagryrsr -•—--yragwarv"y.jl"|i| 11 IEDZEISCHE COURAST. vausxESi&sxs&ra* nit Iblad verscliijnt fflaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uilgeznnderd op Feestdagen, bij de Firnin jr. VAM DE SAXDE te Ter Menzen. mm,,nun nmron i nmum De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den S-i Daart 1SMS4, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 Maart 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1