E. »»k Gemengde berichten. BURGERLIJK E STAND. ECaBitongerecifot te Ten fleuxen. *3 woorden aan de eischen van den tegenwoordigen tijd, u te beschrijven hoe een gebouw naar de eischen des tijds ingericht naar mijne bedoeling, er moet uitzien, opdatgij U later met eigen oogen kunt overtuigen of dit het geval is met het nieuw gebouw, is een gedeeite van lietgeen ik mij tot taak keb gesteld. Dan zal het U spoedig duidelijk worden waarom het tot kiertoe als ziekenhuis gebruikte gebouw moet worden gekwalificeerd als ?totaal ongeschikt". Het vertrek waarin zieken verpleegd worden moet in de eerste plaats op de binnentredenden een aangenamen indruk maken. Licht en lucht moeten vrijen toegang hebben. Het licht moet getemperd kunnen worden, de lucht zoo worden aan- en afgevoerd dat niemand er hinder of nadeel van ondervindt. Wanneer men eenvoudig denkt aan het feit dat de warmste lucht, omdat zij lichter is naar boven gaat en haar plaats beneden wordt ingenomen door koudere zwaardere, dan volgt daaruit dat bij v. de aanwezigheid van zoogenaamde tuimelramen een eerste vereischte voor goede ventilatie is. Hoe een ziekenvertrek moet verlicht worden is ook lang niet onverschillig als men slechts bedenkt dat elk brandend licht zuurstof verbruikt en men dus voor voldoende luehtverversching moet kunnen zorgen, dan zal natuurlijk dat licht dat geen walmen of stank kan verspreiden het meest verkieslijk zijn. Als zoodanig staat natuurlijk electrisch licht bovenaan. Belialve aan de genoemde zijn er evenwel nog andere waaraan zoo mogelijk te voldoen is. Daar den meesten patienten gedruisch onaangenaam is, is het wensclielijk dat een ziekenhuis niet onmiddellijk aan de straat gelegen is, te meer omdat opwaaiend stof niet bij het ventileeren naar binnen kome. De meubels moeten liefst zoo gekozen worden dat ze zonder alle gezelligheid onmogelijk te maken, niet aan deeischen derzindelijkheid te kort doen. Een aangename omgeving heeft zoowel op zieken als gezonden een gunstigen invloed en wel degelijk- moet er mijns inziens voor gezorgd worden dat een ziekenhuis den indruk make van huiselijkheid van comfort. Daarom moet er ook liefst iets meer dan het strikt noodzakelijke te vindenzijn. Wanneer een zieke bezoek ontvangt is het voor hem een prettige gedachte dat de bezoekera een aangenamen indruk ontvangen en daardoor missckien des te liever komen. Hier en daar een bloem of plant aangebracht zal dit effect in niet geringe mate vefhoogen. Dak verder de ledikanten met toebehooren, matrassen, dekens en linnen voldoen aan de eischen die aan deze ingredienten mogen gesteld worden, behoeft voorzeker geen betoog. Een niet genoeg te waardeeren onmisbaar artikcl in een ziekenhuis is voorzeker een badkuip met een daarbij behoorende inrichting voor warm water. De wij k verpleegster zal, evenals de ziekenhuiszuster, nu en dan patienten zien bij wier aanblik zij wanhoopt aan de mogelijkheid hun behoorlijk schoor. te krijgen. En niet ten onrechte want sommigen zit het vuil als 't ware in de huid gegroeid. Er loopen altijd nog menschen rond, die ofschoon reeds lang de kinder- schoenen ontwassen, sedert hunne geboorte nog nimmer eens heelemaal gereinigd zijn. Op die zieken kan de verpleegster bij gelegenheid haar kunst eens toonen. Wanneer ik nu de patienten die in een ziekenhuis zullen verpleegd worden als 't ware in twee groote groepen mag verdeelen n. 1. in chirurgische en niet- chirurgische dan komt, om de.eerste groep te behandeleri, onmiddellijk in het licht de noodzakelijk heid van een operatiekamer. Ten einde eenigszinshelderin hetlicl.it te doen komen hoe een operatiekamer dient ingericht te zijn en het waarom moet ik u in kennis brengen met de grootste vijanden van den medicus en inzonder- heid van den operateur. En dat zijn de mieroben, in het spraakgebruik meestal bacterien genoemd. Het zijn georganiseerde, levende, mikroskopisch kleine wezens, vergiften. Deze en hun stofwisselings-producten zijn de oorzaak van vele ziekten. Van hen bestaat een oneindig groot aantal varieteiten, die verschillende vormen en verschillende eigenschappen hebben. Naar den vorm onderscheidt men hen in bacillen coccen spirillen enz. Hun verschillende aard uit zich o. a. zoo dat ze op verschillende plaatsen en onder verschillende levensvoorwaarden leven, zich vermenigvuldigen, stofwisselings-producten leveren sterven. Terwijl de eene soort in zekere omgeving welig tiert, zal de andere juist in diezelfde omgeving te gronde gaan en omgekeerd. VoehteD droogte, warmte en koude, licht en lucht verdragen ze in zeer ver schillende mate. Een feit echter kunnen we nu reeds constateeren en dat is dat die mieroben, tegen welke wij in de praktijk het meest hebben te strijden, over 'talgemeen slecht bestand zijn tegen droogte en zeer liooge tempera taut. In een vochtige, matig warme omgeving zijn ze daaren- tegen in hun element. Wanneer nu ziekmakende bacillen een inval in een lichaam maken dan noemt men dat yinfectie De door de nficroben geproduceerde stofwisselingen-producten noemt men toxinen. Ziekten welke door inlectie ont- staan noemt men infectieziekten. Zooals Buiktyphus, vlektyphus, roodvonk, maselen, pokken, diphtherie, cholera enz. en ook de wondziekten. lliertoe dan behooren ook de wondziekten. Deze worden ook ver- oorzaakt door mieroben en wel van verschillende soort. Wanneer die mieroben in een wond geraken vuiden zij daar gewoonlijk juist wat ze noodig hebben voor hun leven: vochtig weefsel op lichaamstemperatuur. Ze vermenigvuldigen zich snel en geraken evenals hunne stofwisselings-producten in den bloedsomloop. De algemeene symptonen derinfectie zijn verschillende en het ziektebeeld dat zij te voorschijn roepen met den algemeenen naam van Sepsis bestempeld wisselt nu o. a. naar gelang van de soort microbe waardooi de sepsis werd teweeggebracht. Op een normale duid hebben de mieroben geen vat, maar het kleinste wondje daarentegen levert een bron van gevaar voor infectie. Vanwaar komen nu die mieroben en hoe komen ze in de wonden Eigenlijk gezegd vindt men ze overal. Hoewel voor het bloote oog onzichtbaar kleven ze aan alle voorwerpen en zweven ze ook vaak genoeg in de lucht. Wanneer een wondziekte nu ontstaat komt dat omdat er in de wond of bij de verwonding (b. v. door het mes van den operateur) of later infectieuse mieroben werden gebracht. Daaruit volgt dus, dat men in het belang van den patient zooveel mogelijk moet zorgen dat er geen mieroben in de wond komen." De middelen waardoor men mi eroben onschadelijk maakt, zijn desinfectie en steiilisatie. Als desinfectie-middelen wil ik in 't kort aangeveu 1°. de reiniging door middel van warm water en zeep 2°. hitte 3°. chemische middelen als daar zijn carbol, sublimaat, lyol, ^alcohol, creolin, formaline, jodoform etc. Een vertrek dus waarin met den grootsten kans op succes zal geopereerd worden een operatiekamer dus inzonderheid zal dus zoo dienen ingericht te zijn dat en de patient en de operateur en alles wat daarmede in verbanU staat zoo grondig mogelijk van mieroben moet kunnen gezuiverd worden. Allereerst dient er dus voor gezorgd te worden dat alle vuil er zoo spoedig mogelijk zichtbaar woidt. De kleur van wanden en vloer i3 licht. Vervolgens zijn die wanden en vloer zoo dicht mogelijk gemaakt en glad, zonder oneffenheden waartusschen het vuil zich zou kunnen nestelen. Op hetzelfde principe berusten derondgebogen hoeken van het vertrek en de eisch, dat er niet dan het onmis baar meubilair in mag worden aangetroffen. Lucht en licht moeten er in mime mate kunnen jvorden toegelaten en water natuurlijk niet minder. Het gebruikte water loopt naar een expresselijk als laagste punt van het vertrek gekozen afvloei-opening en voert alle ongerechtigheden mede naar buiten het gebouw af. Een noodzakelijke eisch is, dat elk voorwerp in de operatiekamer van glas, steen of metaal is ver- vaardigd en de waschgelegenheden zoo zijn ingericht, dat men warm of koud water kan laten stroomen, zonder dat men een kraan aanraakt, alleen door met een voet op een pedaal te drukken. Een zoogenaamde sterilisator, om instrumenten, ver- band etc. etc. te kunnen steriiiseeren mag natuurlijk niet ontbreken. Wanneer ik nu deze enkele gegevens, waaraan er nog vele zouden zijn toe te voegen als waterleiding geen stankverspreidende closets en anderen, mag be- schouwen als noodzakelijk vooreengoedingerichtzieken- huis, dan behoeft 't mijns inziens geen bijzonder betoog meer om de kwalificatie van het tot nu toe als zieken huis gebruikte gebouw, als totaat ongeschikt te recht- vaardigen. Of nu de hiarboven door mij genoemde argumenten voorgezeten hebben bij hen, die indertijd pogingen aangewend hebben om een betere inrichting voor ziekenverpleging te verkrijgen, dan wel of hun pogen alleen een gevolg was van menschlievendheid, laat ik in het midden en doet inderdaad ook weinig ter zake, maar een woord van waardeering mag in ieder geval niet onthouden worden aan hen die in het jaar 1896 voor 'teerst pogingen hebben in 't werk gesteld om alhier een beter, naar de eischen des tijds ingericht, ziekenhuis te verkrijgen. Helaas het is toen bij het pogen gebleven, vermoed'elijk een gevolg van de te hooge eischen die gesteld waren, waardoor een veel te groote som zou noodig zijn voor den bouw. De stoot was evenwel gegeven, alhoewel er nog vier jaren moesten voorbijgaan alvoiens weer een hiitiatief in denzelfden geest werd genomen. Ditmaal met beter succes. K Het was op den avond van den 31 Oct. 1900 dat zich alhier een comity constitueerde bestaande uit de heeren V. Rompu, Heijblom, Eijke, Verbrugge, Klaassen, en V. Borssum Waalkes, met het reeds genoemde doel. Na betrekkelijk korten tijd trad de heer Klaassen er uit en werd vervangen door den heer Van de Ree Sr. terwijl tevens het comite werd uitgebreid door opname van de alhier gevestigde medici. Dank zij de aanbieding van den heer Heijblom, in leven_ opzichter van de Waterstaat alhier, die geheel belangeloos zich bereid verklaarde een plan te ontwerpen van een ziekenhuis en later over den bouw het opzicht te houden, konden de plannen van het comity spoedig een meer vasten vorm aannemen. Naast het heeren-comite constitueerde zich den 30 Jan. 1901 een dames-eomite bestaande uitMevr. Geill, Harte, Eijke, Heijblom, Verbrugge, Klaassen en V. B. Waalkes dat zich allereerst ten doel stelde zooveel mogelijk gelden bijeen te brengen voor den aankoop van een terrein waarop het ziekenhuis zou gebouwd woiden. Een schrijven, gericht aan het Koninklijk Huis, had tot het gevolg eene koninklijke gift van H M. de Koningin van 200, de Koningin Moeder van/200 en den Prins Gemaal 100, waarover bij het leggen van den eersten steen kon worden beschikt. Brieven ge zonden aan het meerendeel der geneeskundigen in Nederland brachten mede wat op. Eenloterij,deopvoering van een operette brachten eveneens contanten en weldra kon het Heercn-comite over een som gelds beschikken groot genoeg, om het terrein dat inmiddels gevonden was buiten de Axelsche poort, van den heer Dekker te koopen. Pogingen die aangewend waren om een deel van het diaconiehuis in gebruik te krijgen waren mislukt. Intussehen was den 24 Jan. 1901 door den gemeenteraad alhier in principe besloteu een ziekenhuis te bouwen en werd B. en W. opgedragen een plan te maken. Naar aanleiding van dat besluit vroeg het comity een onder- houd met B. en W. waarin hun duidelijk werd dat van een oprichting door de gemeente vooreerst wel niets zou komen en ona de zaak niet op den langest baan te schuiven besloot men met de reeds gemaakte plannen maar door te gaan. Aan de inwoners van Ter Neuzen en hoofden van hier gevestigde ondernemingen, werden brieven gericht waarin doel en streven van het comite warm ontwikkeld en waarin om steun werd verzocht, 't zij in den vorm van een gift in eens, zij in den vorm van een jaar- lijksche bijdrage. Mocht het streven van- het comity niet bij alien dien steun ondervinden waarop het zoozeer gerekend en dien het zoozeer noodig had, toch waren de resultaten van dien aard ditinmiddels besloten werd het door den heer Heijblom ontworpen plan aan te besteden, lietgeen plaats vond den 26 Maart 1903. pAannemer werd den heer J. van der Velden en reeds 1 den 15 April daaraanvolgende kon men op het aange- kochte terrein met de werkzaamheden een aanvang zien maken. Den 20 Mei werd eenigszinsplechtig door mevrouw Geill, presidente van het dames-comite, den eersten steen gelegd. Een zware slag trof op 't aller onverwachtst het comite door het overlijden van hun architect en op zichter. Het komt mij voor dat het hier de geschikste gelegenheid is een woord van warme hulde en dank te brengen aan de nagedachtenis van dien man die geen moeite of tijd heeft ontzien om zijn ontwerp te zien worden. Een woord van weemoed dat het hem niet is gegeven geworden het voltooid en tot ailevering gereed te zien. Het behoeft geen betoog dat het aanbod van den heer Heijblom Jr., secretaris van het comite, om dpn bonw te voltooien geheel naar de gereedgemaakte details van zijn vader, met dankbaarheid werd aanvaard. Terwijl inmiddels de bouw gereedelijk vorderde waren de beide comite's voortdurend bezig den^ financieelen toestand te verbeteren. Het dames-eomite hield zich onledig met de gelden bijeen te krijgen voor de eigen- lijlte inrichting van het ziekenhuis. Een tweede loterij mocht zich zoodanig in de algemeene sympathie, zoowei binnen als buiten de stad verheugen, dat het beoogde doel inderdaad als bereikt mocht worden beschouwd. Het heeren-comite wist door het plaatsen van rentelooze en rentegevende aandeelen het zoover te brengen dat een belangrijk deel der bonwkosten kon worden betaald, terwijl het nog resteerende zal moeten gevonden worden in Sen op het gebouw te nemen hypotheek. Het oorspronkelijk doel om eene vereeniging tot ziekenkorg op te richten was inmiddels een feit geworden, statuten werden ontworpen en koninklijke goedkeuring aangevraagd die dan ook 21 Nov. '03 volgde. Was het tot nu toe bij velen een open vraag of inder daad een ziekenhuis waaraan zooveel moeite en kosten was besteed, wel reden van bestaan had, al spoedig bleek dat het hoewel nog onvoltooid in een ware behoefte voorzag. Den 24 Oct. toch werd een - zvvaar verwonde patient opgenomen om geoppreerd te worden en sedert is de inrichting als't ware niet zonder patienten geweest. Wel leverde de opname van dien eersten patient groote moeilijkheden op wegens onvoldoende verpleging waarin evenwel, dank zij verschillende dames, zoo goed mogelijk werd voorzien. Het bleek evenwel ten duidelijkste,dat een verpleegster, ook als hoofd der" huishoudelijke inrichting, noodzakelijk was. Na vele vergeefsche pogingen mocht het evenwel eindelijk aan het comite gelukken in de persoon van zuster Hazenberg eene directrice te vinden, die aan de beste verwachtingen voldoet. Hopen wij dat zij nog lang als zoodanig hier zal mogen werkzaam zijn. En thans, geachte toehoorders ben ik aan het einde mijner taak gekomen. Heden staan we voor het voor ons gewichtige oogenblik dat het met zooveel moeite tot stand gekomen ziekenhuis voor het publiek zal worden opengesteld. Een blik over het geheel zal zonder twijfel een ieder de overtuiging schenken dat een woord van lof niet mag onthouden worden aan den aannemer Van der Velden, niet alleen voor wat den bouw betreft, maar ook voor zyne bereidwilligkeid waarmede hij het Comite in verscheidene dingen is tegemoetgekomen. Zooals reeds door den heer Heijblom is gezegd is de Hoofdinspecteur van de volksgez'ondheid, Dr. Ruijsch zoo welwillend geweest tot ons over te komen oin de inrichting offieieel te openen weshalve ik deze plaats aan Z.hid. atsta. Alsnu veikieeg het woord de heer Ruijs, hoofdinspec teur voor de volksgezondheid in Nederland. Deze begon met te zeggen dat hem het zeldzame yoorrecht was geschonken, om reeds voor de tweede maal smds Iiij zijn ambt aanvaardde, geroepen te worden tot het openen van een ziekenhuis binnen den kring die tot zijn district behoort. Zeer zeker is het staatstoezicht op de middelen welke stiekken kunnen tot bevordering van de volksgezondheid iii de laatste jaren zeer in omvang toegenomen, om daauloor, aan de hand van de middelen die de weten- schap ons brengt, te trachten den levensduur, dat kostbaar mateiiaal, te verlengen. Al die middelen kunnen slechts ten deele helpen,en strekken als voorbehoedmiddelen, en om de levensvoor- waarden .te verbeteren. Maar ook andere middelen moeten meewerken tot verkrijging van goede resultaten, ook- eene goede verpleging van zieken. En, waar kan die_ beter gevonden worden, dan daar, waar de vrouwen zich daarvoor aangorden Spreker brengt daarom hulde aan de dames die, toen het. er op aankwam de fondsen voor de slichting te krijgen, aan de heeren zoo'n krachtigen steun hebben verleend. Voorts brengt hij ook een woord van hulde aan hem, naar wiens plannen het ziekenhuis is gebouwd en voegt daaraan ook een woord van weemoed toe, dat deze de voltooiing van het gebouw niet meer heeft mogen aan- schouwen. Ten slotte ook een woord van hulde aan hen, die voor deze zaak het initiatief namen. Spreker hoopt dat hun werk met succes moge worden bekroond, een werk dat ook van wege hetgeneeskundig staatstoezicht ten zeerste worde gewaardeerd. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen had reeds zijn zieken huis, thans is er ook een in het Oostelijk deel verrezen. In de hoop dat alien die aan de totstanakoming hebben meegewerkt met veel voldoening op hun werk mogen neerzien, dat de stichting moge bloeien en krachtig zal werken ten zegen van Ter Neuzen en de omgeving verklaart spreker het ziekenhuis qeopend. Hierna verkreeg de heer Buijze, arts alhier, het woord, om, bij afwezigheid van den Voorzitter. ook de inge- nomenheid te betuigen van de afdeeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde, met den bouw van het ziekenhuis. Hij acht deze oprichting eene ware weldaad voor de lijdende menschheid, daar zij de dokters weer een nieuw wapen verschaft voor bestrij'ding der ziekten. Ilij eindigde met de hoop uit te drukken dat het ziekenhuis, dat hier in eene werkelijke behoefte voorziet, moge bloeien. Ten slotte noodigt de heer Van Borssum Waalkes de aanwezigen uit het pas geopende ziekenhuis te gaan bezichtigen, doch vooraf geeft hij gelegenheid aan wie het wenschen mocht, nog een woord te spreken. Van die gelegenheid maakte gebruik de predikant der Gereformeerde kerk, Ds. van den Berg. Spreker begint met te zeggen, dat hij de uitnoodiging bij de epening van het ziekenhuis te willen tegenwoor- dig zijn met blijdschap heeft aanvaard en dat, nu nog gelegenheid gegeven wordt op dezen heugelijken middag het woord te voeren, hij daarvan gaarne ge bruik maakt. Er bestaat in deze plechtige ure reden tot dankbaar heid. Het is eene schoone zaak, als personen gedreven door liefde tot hunne medemenschen, een werk der barmhartigheid tot leniging van smart ondernemen. Vooral wij, die erkennem, dat de barmhartigheid vrueht is van het werk van den Man der Smarten, aanvaarden deze stichting met blijdschap, te meer nog waar de statuten den geestelijken den waarborg verltenen om voortdurend de zieken te mogen bezoeken. Die zieken ontvangan aizao niet alleen een liefderijke verpleging naar het lichaam, maar bovendien nog wordt hun de gelegenheid gegeven verkwikking te ontvangen ook naar de ziel. Waar de barmhartigheid zegt spreker ten slotte opkomt, uitgroeit en opbloeit uit het Christendom, welks wortel is Jezus Chnstus, daar verheugen we ons in deze stichting en kunnen we de inwoners van Ter Neuzen daarmede gelukwenschen. Spreker hoopt, dat God de Heere ook over dit werk der barmhartigheid Zijnen Zegen zal gebieden. De bijeenkomst op de raadzaal was hiermee geeindigd en men begaf zich naar het Ziekenhuis, aan den Axelschen weg. Met veel belangstelling werd daar alles bezichtigd en werd door de ter zake kundigen hulde gebracht aan de inrichting, waarin, hoewel op bescheiden wijze gebouwd, toch zooveel mogelijk van alles partij is getrokken om te voldoen aan de eischen door de wetenschap en hygienie gesteld. Na het bezichtigen van het gebouw vereenigden zich het be9tuur der vereeniging en de autoriteiten nit den vreemde aan een gemeenschappelijken maaltijd in het z/Nederlandsch Logement." Verschillende toosten werden daarbij uitgesproken. Allereerst op het welzijn van H. M. de Koningin, die telegrafiseh te Harer kennis werd gebracht, en voorts op het bestuur, het dames-comite enz. enz., niemand dergenen die bij de plechtigheid van dezen dag betrokken waren werd vergeten. Donderdag is van II. M. eene dankbetuiging ontvangen voor de op haar uitgebrachten lieildronk, terwijl brieven zijn ontvangen van II. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, houdende eene dankbetuiging voor de mededeeling van de opening van het Ziekenhuis. Door eenige oud-patienten van de directrice, uit Amster dam is bij gelegenheid van de opening van het Ziekenhuis aan haar voor de inrichting een bedrag van vijftig gulden toegezonden, welk bedrag, evenals een aanbod van mevrouw Van Delden, te Zaamslag, om de inrichting van eenige lectuur te mogen voorzien, dankbaar is aanvaard. Des avonds acht ure werd in de bovenzaal van het jNederlandsch Logement" door den heer Dr. Ruijs eene causerie over volksgezondheid gehouden, welke voor belangstellenden toegankelljk v^as. 't Was te bejammeren dat het aantal hoorders zoo gering was, want de rede, de uiteenzetting van het belang der volksgezondheid, was het waard in zeer ruimen kring gehoord te worden. Spreker begon met te betoogen, dat ieder die deel maakt van de maatschappij, geroepen is om mede te werken voor het bevorderen van eenen goeden gezond- heidstoestand, daar met de volksgezondheid, de volks- welvaart nauw verband houdt. De menschelijke werkkracht is een kostbaar materieel en vertegenwoordigd een groot kapitaal, waarin-de eischen die de wetenschap stelt voor het behond daarvan, al lijken die sommen hoog, oneindig kleiner zijn dan het kapitaal dat zij met verschillende ten dienste staande middelen voor de maatschappij bewaren of daaraan gezond teruggeven. Verschillende epidemien hebben dan ook onnoemelijke sommen aan kapitaal, vertegenwoordigd door gezonde menschen, vernietigd. Spreker toonde uit statistieken aan, dat tengevolge het toepassen van hygienische middelen, het sterftecijfer in verschillende landen is verminderd en gaf een infe- ressant kijkje op het ontstaan van de bacteriologie eene ontdekkmg die eene groote omwenteling in d/genees- kunde heeft veroorzaakt. geuees Voorts toonde hij aan dat het allereerst noodis is te trachten het lichaam gezond en krachtig te bewfren' Hif h«n .aUH niet f° licht Viltbaa'" is voorStem Hij bespiax de eerste wet op de volksgezondheid in nithreiH° !?e lnstel,1"K van het Staatstoezicht en de en daaraan behoore^hooge'eischen te'woiXn'SeW van gezonden atlWat m06t geSchiede" voor het behoeden van gezonden, kan men zeer goed begriinen dat nno- Zhe herste?°et t0e#ezien °Phet bevordJref Ts daarin i fe^en- ferst in de laatste verbetermg gekornen, door voor hunne taak opgeleide verpleegsters. Volgens spreker is alleen de zachte hand der vrouw voor eene goede verpleging geschikt. De Wilhelmina- vereemging te Amsterdam zorgt gratis voor de opleiding van verpleegsters. lot zijn spijt hebben zich daar uit deze stieken nog geen jonge meisjes aangemeld. Het spreekt van zelf dat in schamele woningen, waann voldoende licht,lucht en andere noodige factoren ontbreken geen goede verpleging kan geboden worden, waaiom het verrijzen van goede ziekenhuizen eene weldaad is. Wat Hier in I er Neuzen is tot stand gebracht wordt dus ook door het staatstoezicht toegejuicht, daar alle maatregelen, door de ambtenaren voorgesteld, geen doel kunnen treffen, wanneer niet uit het volk zelf een aandiang komt om mede te werken, wanneer dat niet overtuigd is, dat men, ook met opoffering van eigen belangen, verplicht is, mee te werken tot bevordering van de volksgezondheid en daarmee van de Tdkrv- welvaart. Een krachtig applaus vertolkte den dank der aan wezigen voor de boeiende rede van Dr. Ruijs, welken dank daarna door den heer Van Borssum Waalkes onder woorden werd gebracht, die tenslotte het zieken huis te Ter Neuzen in den steun en de medewerking van alien aanbeval. Zitting van 18 Maart 1904. VeroordeeM zijn C. d. E., arbeider te Hoek, J. d. F., winkelier te Axel, ter zake van overtrading der Leerplichtwetieder tot eene boete van f 1, subsi- diair 1 dag hechtenis. L. V., arbeider te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. J. v. C., J. B., arbeiders te Axel, ter zake als voren; ieder tot eene boete van /2,50, subs. 2 dagen hecht. P. S., arbeider aldaar, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. D. F. v. B., arbeider te Westdorpe, ter zake van het loopen op bezaaiden grondtot eene boete van 1, subs. 4 dag hecht. W. M., C. J. S., A. D., G. M., alien arbeiders te Axel, ter zake van het loopen over eens anders grond, zonder vergunning; ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elk$ boete. F. v. 11., II. A. B., A. S. JL, J. B. v. II., schippers, P. J. V., landbouwer, alien te Philippine, ter zake van naehtrumoerieder tot eene boete van f 1, subs. 1 4ag hecht. A. d. Z., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het rapen ran sehelpvisclitot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. d. V., schipper, R. S., zonder beroep te Assenede, C. d. C., arbeider teBouchaute,t er zake van het bevis- schen der Schelde zonder consentieder tot eene boete van f 1, snbs. 1 dag hecht. G. W. Y., onderwijzer, J. v. d. B., predikant, beiden te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der Brand- weerverordeningieder tot eene boete ran 1, subs. 1 dag hecht. A. IL, hoofd eener school en J. L., onderwijzer, beiden te Zaamslag, ter zake van overtrading der wet op de besmettelijke ziekten; ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. J. C. M., bierliuishouder te Ter Neuzen, ter zake vad Drankwetovertredingtot eene boete van /15, subs. 10 dagen hecht., met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegd. B. J. H., bootwerker, J. v. D., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, P. W. v. H., bierhuishouder te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. H. K., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. Gistermiddag is te Zaandam een 5ja?ig knaapje in de sloot bij het Jagerspad, niet ver van de ouder- lijke woning, in het water geraakt en ver- drouken. Naar aanleiding van de dienstweigering door den milicien Jan Terweij, wordt uit H-iarlein een request gericht aan H. M. de Koningin, inhoudende het eerbiedig verzoek, dat de Koningin aan Hare Regeering zal willen opdragen, maatregelen te ne men, waarbij zooveel mogelijk worde tegemoet ge komen aan hen die uit waarachtig gewetensbezwaar de wapens niet wenschen te dragen en tevens het gevaar van voorgewende gemoedsbezwaren worde ondervangen. Uit Haarlem meldt men Op 31 Dec. j.l. werd een 76jarig arbeider van den reinigingsdienst, die jarenlang hi gemeente- dienst was, eervol ontslagen, doch daar de raad op 24 Febr. j.l. oordeelde dat dien man meer pensioen toekomt dan B. en W voorstelden te geven en een nader voorstel nog i i h is behandeld, heeft hij nog geen cent in handen gekregen. Het gevolg is dat hij nu stuk voor stuk van zijn huisraad moet verkoopen om te eten te hebben. BIu 1st. Geboorten. 2 Maart. Henrietta Clementina, d. van Johannes Albertus Schuerman en van Maria Anna Maas. 6 Maart. Willem, z. van Johannes Jacob Kaijser en van Cornelia Ilendrika Moens. Overlijden. 1 Maart. Mathilda Johanna de Paepe, oud 46 j'., echtg. van Victor Wauterius de Kock. 3 Maart. Josephus Bernardus Gijsel, oud 3 m., z. van Pieter Franciscus en van Elodia Maria Jansen. 5 Maart. Joannes Hillaert, oud 47 j., echtg. van Coleta Johanna Schuerman. 8 Maart. Hendrikus Adrianus Cornelis de Wolf, oud 1 j., z. van Carolus Borromeus en van Maria Leonora de Silva.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6