A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Z0MERMANTELS, JAP0NST0FFEN, H0EDEN. 44e Jaar No. 4510. Zalerdag 19 Maart 1904. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. gang. Dagelijksche toevoer der nieuwste genres. Binnenland. BURGERL1JKE STAND. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave E'-BRSTE BIjAD. TWEEDE KAIHER. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Nederlandsch Tooneel van Gent. s DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 19 Maart 3.9 3.25 Zondag 20 u 3.40 3.54 Maandag 21 0 4.11 4.26 Dinsdag 22 u 4.43 5.1 Woensdag 23 u 5.21 5.43 Donderdag 24 6.6 6.34 Vrijdag 25 7.6 7.42 -sry-vy -re. fc-rarw*. Wffc^rrilTir'ttWTvviirwYrr^^ "«ff)tlFTj1ffgr,r"f «-frT-Tr~i -rnriTi' Bfc- 5EUZESSCHE (01 RUT. Per drie tnaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824- Men abomieert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit blatl versclzijnt IKaandag-, Woensdag- en Vrijdaigavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Finmt J. VAW BE 8AIBE te Tee Weazen. trnmammmmm L VUE1N6. HULST Ia de gisteren gehouden vergadering is aange- nomen bet outeigenings-ontwerp, ten behoeve van de uiibreiding van bet station te Axel. Bij de behandeling van het wetsoutwerp tot wijziging van de Vermogensbelasting, erkenden dej|heereu Van Raalte en Tydeman de noodzakelijk- heid vau maatregelen tegen ontduiking. De heer Kolkman wenscht geen verscherpte bepalingen, welke de heer Melchers wel degelijk noodig acht. De Minister van Financien zal ernstig overwegen het deukbeeld om ten bate van de gemeente- belastingen op te heffen de geheimhouding van de kohieren der vermogensbelasting. Bij de behandeling der artikelen wenscht de beer Goekoop uitbreiding van de gevallen, waatin navorderiug kan plaats hebben, en stelt als amendement voor, om dat recht niet uitsluitend te~i binden aan gegevens, blijkende uit akteu en memcrien van succtssie. Later wordt dat amendement in door den heer Lohman aangegeveu ziu zoodanig gewijzigd, dat bepaald wordt dat de inspecteur verplicht wordt den belastiogplichtige mee te deelen het bepaalde feit, waaruit hern eveutueele lage aangifte is gebleken. De Minister neemt het aldus gewijzigde amende ment over. TER NEUZEN, 18 Maart 1904. Voor de te Middelburg te houden akte- examens zijn als deskundigen aangewezen de navolgende heeren voor lezen en Ned. taalW. H. Hasselbach, onderwijzer aan de Rijkskweekschool yoor onder- wijzers te Middelburg, en A. R. Breetvelt, hoofd van school A te Goes voor schrijven en teekenen J. Swart, hoofd der openbare school te 's Gravenpolder voor rekenen R. van der Welle, hoofd der school met den bijbel te Grijpskerke voor kennis der natuurB. van Ruijven, directeur der rijksnormaallessen en hoofd der school te Axel, en F. Maijs, hoofd der open- bare school te Wilhelminadorp voor aardrijkskunde H. Koelmans, directeur der bijzondere normaallessen en hoofd eener school voor christelijk onderwijs te Ter Neuzen voor geschiedenisG. Visscher, hoofd der school voor christelijk onderwijs te Sluis voor paedagogiek P. van der Have, direc teur der rijksnormaallessen en hoofd van school B te Zierikzee voor zang A. Lijsen, onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg voor vrije en orde-oefeningenmej. A. S. Beugel, onderwijzeres in de gymnastiek te Mid delburg, en F. J. W. Lambert, leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool te Zierikzee voor de nuttige handwerken voor meisjes de dames M. J. de Haan, onderwijzeres in de handwerken aan de rijksnormaallessen te Mid delburg, en M. D. Fokker, onderwijzeres in handwerken aan de rijksnormaallessen te Oostburg. Tot onderwijzer aan de openbare school te Breskens is benoemd de heer J. G. van Bortel te Zierikzee Zaamslag, 17 Maart. Dezer dagen hield de vereeniging //Hulp in Nood" hare algemeene jaarlijksche vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1762,52 aan uitgaven 1269,98 goed slot 492,54. Voordeelig saldo van vorige jaren 4153,38. Kapitaal op 1 Maart 1.1. 4645,92 waarvan 2979,13 aan pandbrieven 1636,76 in de Rijkspostspaarbank en f 36,03 in de kas. Aan ziektegeld werd uitgekeerd aan leden beneden de 50 jaar 929 en aan leden boven de 50 jaar 269,94, samen 1198,94. Plet aantal leden beneden 50 jaar op ultimo Febrnari j.l. bedroeg 257 en boven 50 jaar 18. Buitengewone leden 71. Hoofdplaat. De intrede van den beroepen predikant den hrer J. W. Noest, te Sluis, isbe- paald op Zondag 24 April a. s., na bevesliging door deu heer J. Ossewaarde, predikant te Meppel. De recbtbank heeft in hare zitting van 18 Maart de volgende vonnissen uitgesproken lo. R. C. B., oud 23 j., zonder beroep te Clinge, 2°. A. S., oud 23 j., 3o. J. B. S., oud 21 j., klompenmakers te St. Jansteen, zijn wegens misbandeling ieder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. W. V., oud 20 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens misbandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecbtenis. A. C. L., oud 20 j., grossier te Sint Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen becbt. M. Y., werkman te Ter Neuzen, is wegens overtreding van Rijksbelastingen veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen becht. A. V., oud 46 j., opzichter van de Waterstaat te IJmuiden, is wegens misbandeling veroordeeld tot eene maand gevang. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren bet vonnis der recbtbank te Middelburg, veroordeelende den bofmeester H. uit Antwerpen, wegens diefstal van geld uit een te Ter Neuzen liggend stoomscbip, tot 18 maanden gevang. Ten zuideo van Tilburg neemt de suiker- smokkelhandel zoo'u verbazende vlucht, dat te Riel vijf rijksambtenaren zijn geplaatst. In eene woning in de Lange Noordstraat le Middelburg is Woensdag in een riool het lijkje. van een pasgeboren kind gevonden. De 23jarige dienstbode G. K. is naar bet stedelijk ziekenhuis overgebracht, evenals het lijkje. Gisterochtend heeft de justitie daar eeu onderzoek ingesteld. In de omstreken van Haarlem is men bezig de bloembollenvelden van het laatste riet te ont- doen. De planten zien er goed uit, doch zijn achterlijk ten gevolge van de koude winden. Hier en daar ziet men geheele hoeken die reeds schoongemaakt zijn, doch de juiste bloeitijd valt nog niet met zekerheid te bepalen. Met Paschen zal de bloei denkelijk niet in zijn toppunt zijn. Blijven de nachten zoo koud, dan is er veel kaus dat eerst een week na Paschen de fraaiste dagen voor het kijkende publiek zullen aanbreken. In het Duin, nabij Jachtlust, onder de ge- meente Velseu, is eergisteren gevonden het lijk van een jong man, naar gissing oud 19 A 20 jaar, bij het konijneudelven omgekomen. Het lijk was gekleed in zwarten jekker of bonker met geruite voering, zwart vest, wit gebreide borstrok, blauwe trui, katoen gestreept boezeroen, wit hernd, witte onderbroek, drilstreep, grijszwarte bovenbroek, zwarte kousen plus gordel, drieriemsgespsluiting, vetleeren lage werkschoenen klep van de pet be- kleed met wit geruit katoen. Op het lijk is ge- vouden een stukje tafelzeil, een zakmesje, een leeren koetje met duimpje, een linnen aardappelzak, een pakje pruimtabak, en bij het lijk een bak- schop met langen ateel, een kleine delfschop en en een gestreept stukkenzakje van katoen, roode letter B. Inlichtingen omtrent herkomst van dit lijk worden ten spoedigste ingewacht bij den burge- meester van Velsen. Men schrijft uit Tilburg aan de ffPr. N. B." Vorig jaar kwam alhier een #dame", die bij eene familie als gezelschapsjuffer in dienst zoude treden. Ter elfder ure schenen echter minder gunstige informaties te zijn ontvangen en werd baar bij aankomst medegedeeld, dat men hare diensten niet verlangde. De juffrouw zocht en voDd een onderkomen in een logement, waar zij tot heden verblijf hield. In dien tusschentijd maakte zij kennis met een jonkman en scheen geen haast te hebben, elders eene betrekking te zoeken, tot op eens van haar broeder uit Amerika een telegram kwam, dat een oom in het verre westen was overleden en ieder van hun driten (zij had nog een broeder of zuster) de niet onaan- zienlijke som van een of anderhalf millioen dollars naliet. Later kwam nog bericbt dat haar broeder in Brussel bij zijn aanstaande was, bij zijtie zuster hier zoude afhalen en zij samen de zee zouden oversteken om de erfenis te gaan halen. Grootsche plannen werden gemaakt en de huwe- lijksplechligheden druk besproken, toen heden de aanstaande bruid met een bezoek werd vereerd van den heer Batelt, hoofd-inspecteur der recherche te Amsterdam, die de millioenenjuffrouw onmidde- lijk herkeude als eeu groote oplichtster, die reeds meermalen met de politie in aanraking was ge- weest. Onmiddellijk werd zij gearresteerd, zoodat de huwelijksplannen en reistochten tot later zullen moeten worden uitgesteld. De 47jarige wever J. K., wonende in de Kluppelsbuizen te Ambt Altnelo, is Woensdag- morgen levenloos in een sloot aan den Schapeu- dijk gevonden. Toen hij gisterenavond niet thuis kwam, werd direct naar verschillende kanten een onderzoek ingesteld, doch zonder resnltaat, totdat het vinden van een pet in het water tot het ver- moeden van het ongeluk leidde. Het lijk was dan ook spoedig op den bodem van het diepe gat gevonden. Duisternis, gepaard met over- matig gebruik van sterken drank, zil hier wel de oorzaak zijn. Het blijkt dat een I4jarige boerenknecbt hem omstreeks 9 uur op den Schapendijk gepasseerd is en kort daarna heeft hooren rocpen om hulp. Hij heeft echter geen poging tot bijstand aan- gewend, maar is stil zijn weg gegaan. Een schildersknecht te Brussel heeft in dronkenschap zijn negenjarig zoontje, dat weenend tusschen beide kwam toen de man zijn vrouw mishandelde, tegen den grond geworpeu en met een mes in de borst gestoken. Het kind verkeert in levensgevaar, daar de toegebrachte wonde diep en ernstig is. De vader werd in hechtenis genomen. In het bosch van Saint-Yrieux, nabij Limoges, waren drie houthakkers aan het werk, een vader van 64 jaar met zijn beide zoons, 22 en 17 jaar oud. Daar zij ver van hun woonplaats verwijderd waren, hadden zij een hut van takken gebouwd, waar zij overnachtten, Boschwachters vonden deze hut verbrand en te midden van de overblijfselen lagen de verkoolde lijken der drie houthakkers. Er had ook een kacbel in de hut gestaan en men vermoed, dat hierdoor brand ver- oorzaakt is en dat het vuur de mannen in hun slaap heeft overvallen. Bij een brand te Schrim, in Posen, redde een arbeidersvrouw vier harer kindereu uit de vlammen. Toen zij ook nog het vijfde kind redden won, stortte het brandende dak neer, dat de held- haftige moeder en het kind verpletterde. De groothandelaar Rudolf Hertzog van Ber- lijn, geeft jaarlijks ongeveer 400.000 mark uit aan aankondigen. Er was een tijd dat hij niets uitgaf voor publiciteit en hij bekent, dat hij toen beter hadde gedaan zijn magazijnen te sluiten, zoo slecht gingen toen zijn zaken. Sedert ver- anderde hij vangedachte; het eerste jaar besteedde hij 1000 mark aan aankondigingen en hij verkocht voor 30,000 mark; het derde jaar gaf hij 10,000 mark uit. De invloed daarvan was zoodanig, dat het omzetcijfer klom tot ongeveer een millioen. BestuurderII. WANNYN. Zondag 20 Maart a. s., te 2 uur, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen opvoering van jDe Vice-Admiraal, operelte in 3 bedrijven (4 tafereelen) naar het Hoogduitsch van F. Zell en R. Genee. Muziek van Carl Millocker. Zondag 20 Maart a. s., te 7^ uur, le opvoering van Koningsliefde, het drama van Servie, in 8 tafereelen, door M. Spree, vrij bewerkt naar den beroemden roman van Catharina Alberdingh Thijm. Axel. Geboorten. 11 Maart. Elizabeth, d. van Abraham Naeije en van Clare van Oosten. 13 Maart. Daniel, z. van Frans Riemens en van Catharina Adriana Oppeneer. 14 Maart. Gregorius Lourens, z. van Lonrens van de Casteel en van Prudence Marie Picavet. 15 Maart. Abraham Adriaan, z. van Cornelia Dobbelaar en van Sara Verberkmoes. 17 Maart. Cornelia, d. van Pieter Koekkoek en van Jacomina van Hermon. Overlijden. 7 Maart. Cornelia Nicolaas Jansen van Rosendaal, oud 72 j., weduwn. van Adriana Levina de Blaaij. 9 Maart. Jacoba Maria de Feijter, oud 6 m., d. van Jacobus en van Elisabeth van Arenthals. 15 Maart. Maria Bakker, oud 73 j., wed. van Karel Donze. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Maart. Levinus de Putter, oud 29 j., jm. en Jacoba Cornelia de Regt, oud 22 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Marinus, z. van Hermanus de Jonge en van Maria Pijpelink. 6 Maart. Johannes Jacobus, z. van Adriaan Riemens en van Suzanna d# Feijter. 8 Maart. Cornelia, d. van Jan Jansen en van Neeltje Michielsen. 14 Maart. Elizabeth, d. van Marinus Abraham Wolfert en van Adriana Dekker. Overlijden. 3 Maart. Pieternella de Jonge, oud 56 j., d. van Pieter en van Franfoise Verpoorte (beiden over leden.) ZEETIJDINGEN. Van 16 tot en met 17 Maart. 3 3 VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Voor Ter Menzen IS Ned. 8.s. Amulet 2869 Leith stukg. Eng. barge L. Schaftesbury 241 Londen ijzer Eng. s.s. Ann Webster 2241 idem stukg. Van Ter 1'euzea 16 Eng. s.s. Lizzie 1784 N. Schields ledig idem Golfer 1060 Londen macadam idem River Lagan 2272 idem stukg. oor Kent 16 Dnits. s.s Louise Horn S75S Mobile hout Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. 17 Duits. s.s. Venetia 2526 Rotterdam ledig Deen. s.s. Nora 2428 Rival vlas Eng. s.s. Truro 3366 Hull stukg. idem Faraday 2525 New-Castle idem Van dent 16 Noor. s.s. Augusta 1374 Cardiff aardapp. 17 Eng. s.s. Sea Hound 3085 London stukg. idem Colne 2475 Goole idem idem Stuart 3430 Manchester idem idem Nyroca 3664 Liverpool idem Van Selzaete 16 Eng. ech. Coaltar 1 621 (Rotterdam ledig Van 16 tot en met 17 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 17 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschntdoor de Westsl. 25 op- en 10 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1