BIJVOEGSEL Ter Heuzsnschs Courant Donderdag 17 Maart 1904. No. 4509. Binnenland. Gemengde berichten. Handelsherichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 1 TWEEDE K AIMER. Bij de gisteren voortgezette behandelii g der hoogeronderwijswet was weer aan de orde het artikel betreffende de toekenuing van een subsidie van f 100,000 over 25 jiren aan een bijzondere universiteit en van 10 Rijksbeurzen van f 500. De Minister van Binuenl. Zaken licht eenige wijzigingen toe, waardoor niet van subsidie, maar vau //tegemoetkoming" zal worden gesproken. De beurzen kunnen worden toegekend aan ten hoogste 10 onvermogeude studenten van buiten- gewonen aanleg aan alle aaDgewezen bijzondere universiteiten. De heer Lohman wenscht van de Minister de uitdrukkelijke verklaring, dat ointrent het subsidie thans niets gepraejudicieerd zou worden. Hij zou 't onbillijk achten, waarvau volkomen rechtege- lijkheid op het gebied vau Hooger Onderwijs geen sprake is, subsidie toe te kennen, en op de uoodzakelijkheid van die rechtsgelijkheid drong hij nader aan. Waar aan de bijzondere leerstoelen, bij wijze van tegemoetkoming het vrije gebruik van lokalen eu hulpmiddelen aan openbare uui- versiteiten wordt verleend, heeft spreker echter ook geen bezwaar, tegemoetkoming toe te kennen aan de bijzondere universiteiten. De heer Van Karnebeek bestrijdt dit betoog, dat niets dan spelsn met woorden is. De heer Van Idsinga verklaart, in 't algemeen geen voorstander te zijn van het stelsel van sub- sidieering van bijzonder hoogeronderwijs, maar wanneer de Minister het artikel handhaaft, er niet tegen te zullen stemmen, omdat ook de bijzondere gymnasia worden gesubsidieerd. Wat de beurzen aangaat wenscht spreker,. dat de Minister tot algeheele opheffiug daarvan zou overgaan. De heer Heemskerk betoogd, dat door het artikel omtrent de subsidieering in beginsel niets wordt gepraejudicieerd of beslist. De Minister wenscht niet in te gaan op de vraag, of de Overheid verplicht is, subsidie te verleenen aan het bijzonder H. O. Het debat is daartoe niet voorbereid en 't zou den schijn wekken, of hier bij deze wet te dien aanzien een beslissing zou kunnen worden genomen, wat de Minister ontkent, betoogende dat omtrent het beginsel vau aubsidieering niets wordt gepraejudicieerd. Waar de bijzondere leerstoeleu bij de openbare universi teiten ernstige concurreutie zullen aandoeu aan de bijzondere universiteiten en deze in haar opkomst zullen worden bedreigd, meeude de Minister een tegemoetkoming van 4000'sjaars als tegenwicht te mogen voorstellen. Dit bedrag komt ongeveer overeen met de kosten voor lokalen, hulpmiddelen enz., waarover de bijzondere leer- sioelen de beschikking krijgen. Aan onvermogeude bekwame jongelui moet gelegenheid worden gegeven aan het H. O. deel te nemen daarom wenschte de Minister de beurzen te handhaven. Het artikel wordt daarop aaisgeuomen zonder stemming. Besloten wordt, na de interpellatie-Mees o. a. te behandelen het wetsontwerp betrekkelijk de onteigening voor den spoorweg van Rotterdam naar Scheveningen. Op verzoek van den heer Roell zegt de voorzitter overweging toe van het denkbeeid om ook de wqziging van de wet op de Vermogensbelasting nog aan de orde te stellen. Bij het verder debat bestrijdt de heer Van Idsinga een voorgestelde regeeringswijziging, om de aan- wijzing voor de vestiging van een bijzondere univer siteit in te trekken, als de universiteit 25 jaren na haar aanwijzing niet 4, en na 50 jaren niet 5 faculteiten heeft. De heer Van Idsinga protesteert tegen het opleggen van deze verplichting, terwijl de heer Bos opmerkt, dat de Minister door deze wijziging erkent, dat een voliedige orgauisatie van de bijz. universiteit, waarop door de linkerzijde steeds is aangedrongen, noodig is. De Minister verdedigt de bepaling, die hij opgenomen heeft ter tegemoetkoming aan gemaakte bedenkingen. Hij voor zich meeut, dat van in- trekking wel nimmer sprake zal zijn. Van ver- andering van standpunt is geen sprake. De Minister heeft steeds erkend, dat de drie geeischte faculteiten uitgebreid zouden moeten worden tot vijf. Nadat de heer Heemskerk heeft verklaard, in de bepaling een groote concessie te zien aan de tegenstanders van deze wet, hetgeen de heer Roell ontkent, omdat hij bij de oprickliug dadelijk 5 faculteiten noodig achtte, wordt de Regeerings wijziging aangenomen. Eveneens wordt aangenomen een nieuw voor- gesteld artikel, waarbij wordt bepaald, dat de theologische hoogleeraren in de senaat geen deel- nemen aan de beslissing over het toekennen van doctorale graden. De overige artikelen worden daarna aange nomen. De eindstemming zal plaats hebben op Donder dag 24 Maart des voormiddags 11 uur. Aangenomen worden daarna verschilleude kleine wetsontwerpen, als de wijziging van de Artsenwet de wijziging van versebillende artikelen van het Wetboek van Koophandel (niet-toelating van wissel- prolesten, behalve op Zondag, ook op Nieuwjaars- dag en de christelijke Tweede Paasch- en Pinkster- dagen, beide Kerstdagen, Hemelvaartdag en ver- jaardag van de Koningin), en eenige naturalisation. Volgens gerucht zou in deze maaud of in April in Den Haag een gezautschap van den Sultan van Marokko worden verwacht, aan het hoofd waarvan zal staan een broeder des Sultans, met de opdracht om ofhcieel, namens dien Afrikaanschen vorst, een keizersmantel ten geschenke aan te bieden aan den heer Jacques Lebaudy, Keizer der Sahara. Het gezantschap zal intrek nemen in het Hotel des Irides, waar ook de Keizer der Sahara logeert. Hierbij wordt nog gemeld, dat de komst van de heer Lebaudy naar Den Haag in verband staat met zijn vooruemeu om daar ter stede te vestigen een legatie van het Keizerrijk der Sahara en tevens om, hetzij te 's Gavenhage zelf om in de omstreken, een terrein te zoeken waarop een paleis met een uitgestrekt park kan worden gesticht. De heer Lebaudy is* daar ter stede vergezeld van de heeren Benolt en Hidoux, die dienst bij hem doen met den titel van ordonnansofficieien. Het bericht ziet er, voor zoover den mantel betreft, erg verdacht uit. De Sultan vau Marrokko zal zijn keizerlijkeu broeder Jacques I lievei zien gaan dan komen. Een zoon van den burgemeester van Ooster- en Wester-Blokker had het ongeluk, terwijl hij op den zolder zijner pas voltooide modelboerderij eenige werkzaamheden verrichtte, door het open- staande luik te vallen. Hij overleed aan de be- komen wouden. Aan het bijpost- en telegraafkantoor Oranje- plein in Den Haag is een valsche rijksdialder in Deslag genomen. Het stuk, blijkbaar uit lood vervaardig 1 en bedekt met een laag aluminium, draagt de beeltenis vaD H. M. de Koningin en het jsartal 1898, terwijl het randschrift geheel ontbreekt. Te Buren, op het eiland Ameland, is overledeu Maike Boethuis, op den leeftijd van bijna 101 jaren. Ofschoon in de laatste jaren zwak naar het lichaam, bleef baar geest, tot weinigeu dagen voor haren dood helder. Er zijn thans maar even ruim 4000 zegge vierduizend gegadigden voor een baantje bij de Rijksverzekeringsbank. Geen wonder dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich gedwongen heeft gezien, in de St.-Ct. te berichten dat op zijn audieutie van a. s. Zater- dag in zake sollicitaties naar onderscheiden be- trekkingen bij de Rijksverzekeringsbank niemaud kan worden toegelaten. z/Het aantal van deze sollicitaties, dat nu reeds meer dan vierduizend bedraagt, maakt dit vol- slrekt onmogelijk," voegt de Minister er bij. Het Hbl. schrijft: Naar wij vernemen, zijn den laatsten tijd valsche muntbiljetten in omloop. Reeds zijn er enkele bij de Ned. Bank ingehouden, die droegen bet serienummer K. R. 5698. Het pu- bliek zal dus verstandig doen goed toe te zien bij het ontvangen van muntbiljetten van tien gulden. De valsche biljetten zijn aan het vol- gende te onderkennende voorkant is fraai afgewerkt, doeh is veel donkerder van kleur dan bij de echte biljetten het watermerk ont breekt geheel en al. De achterkant is zeer slecht afgewerkt. Niet alleen dat het serienummer ontbreekt dat op elk echt biljet voorkomt onder de woorden tien gulden, doch tevens mist men de aan den achterkant in diamantletters voorkomende ver- wijzing naar de wet van 1884, terwijl bovendien nagenoeg alle harceering in hoeknummers ont breekt. Men houde dus bij het ontvangen van muntbiljetten met het bovenstaande rekening, daarbij in aanmerking nemend dat de uitgever der valsche biljetten ook evengoed andere serie- nummers in omloop kan hebben gebracht. Zondagavond waren eenige lieden in de 3e klassewachtkamer van het spoorwegstation te Leerdam zeer rumoerig. De stationchef waar- schuwde hen om zich bedaard te houden. Hieraan stoorde men zich niet. De chef met een adsistent verwijderden twee belhamels. De adsistent werd daarbij ernstig met een mes aan de hand ver- wond en bekwam een snee in de zij, zoodat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. De chef werd zijn jas als't ware van zijn lijf gesneden. Enkele sneden drongen door tot op het vel, doch veroorzaakten slechts geringe verwondingen. De daders zijn bekend, en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Niet-stichtend. De correspondent te En- schede van het Hbld. schrijft De onderwerping van het nieuw kerkelijk reglement der Ned. Herv. gemeente alhier schijnt er bij sommige leden van die gemeente maar niet in te willen. In de morgenbeurt van gisteren had weder een incident plaats. Een der kerkgangers stond gedurende een gedeelte van den dienst en nam bij hdt derde zingen wederrechtelijk plaats in een der banken. Een controleur maakte hem op die overtreding opmerkzaam en verzocht hem zich te verwijderen, omdat hij geen kaartje had. De man verkoos niet hieraan gevolg te geven en moest daarom onder verzet verwijderd worden. Hij riep luid ./Waarvoor betaal ik dan mijne kerkelijke belasting Het geval verwekte opschudding en eenige toehoorders verlieten het gebouw, terwijl de predikant tot stilte aanmaande. De Parijscbe justitie heeft een zaak uit te maken gehad, veel gelijkend op die welke het meest aaugehaald bewijs van Salome's wijsheid vormt. Twee ongehuwde moeders, die door haar min- naars verlaten waren, hadden, 15jaar geleden, beiden hun kind aan dezelfde vrouw toevertrouwd. Geregeld zonden zij geld, maar toen een vau haar daarmee plotseling ophield en verdween, gaf de vrouw haar kind over aan de publieke liefdadig- heid. Ten minste zij meende dat het 't goede kind was. Maar toen later de verdwenen moeder weer fe voorschiju kwam en haar kind opeischte, ont- stond een geschil tusschen de beide moeders over de kinderen. De z»ak is opgelost zonder Salomo's bedrei- ging met halveering de moderne wetenschap heeft de zaak uitgemaakt. Bertillon deed een ouderzoek naar de ouders eu familie der twee moeders en bevoud dat in het geslacht van de eenen een eigenaardig voetgebrek, een soort mank- heid, veel voorkwam dat gebrek werd ook bij een der meisjes gevonden. De zaak was toen oplosbaar. Het verkeerdelijk aan de publieke weldadigheid gegeven meisje werd weer aan de rechtmatige moeder gegeven. Onder beschuldiging van den moord op den pianofabrikant Lichtenstein te Erankfort te hebben gepleegd is de koetsier Stafforst te Hamburg gevangen genomen. Men vond dezen man in het bezit van het horloge van den heer L. De aan- gehoudene weigert zijn woonplaats op te geven vermoedelijk zij a de bij de berooving door hem gestolen waarden daar geborgen. Nader wordt gemeld De spanning van het publiek te Frankfort is tot kookhitte gestegen, en Zaterdagmiddag ontstond in de buurt van het station een groote oploop van lieden, die hoopten Stafforst van het slationsgebouw naar het huis van bewaring te zullen zien overbrengen. Daar de verhctoren te Hamburg langer duurden dan vermoed werd, kwam Stafforst niet. Bovendien wordt hij uit den trein langs een ouderaardsche gang naar het postkantoor bij het station overgebrackt, waar op een binnenplaats de gevangeuwagen geretd staat om den man op te nemen. Het vermoeden, dat Gros en Stafforst te zamen den pianofabrikant Lichtenstein hebben vermoord, berust op zeer ernstige gronden. In de eerste plaats op het Lit, dat Licbteusteius horlogeketting op Slafforsts persoon werd asngetreffen dan op de onnoozele, en niet vol te houden bewering vau Stafforst dat hij Gross niet kent. Het tegendeel van dit laatste staat vast. Veider draagt de gedelineerde andere kleereu dan op den dag van den moord en wil hij niet zeggen, waar en wanneer bij die kleeren heeft gekocht. Wat Bruno Gross, de van den beginne afaan verJachle kruier, betreft, zoo is het bewezen, dat deze kort na den moord vlekkenwater heeft gekocht in deu drogistenwinkel van zekeren Van der Hoeven. Gross en Stafforst waren in Frankrijk onvf- scheidelijk men zag hen altijd samen. Zeer geregeld kwamen zij iederen dag in het cafe vau zekere juffrouw Borstel een uurtje zitten prateu. Zij trokken daar zeer de aaudacht door hun ge- fluister eu ook door hun gewoonfe, zich niet met de andere gasteu in te laten. Op den dag van den moord, 26 Februari, kwamen zij niet, wat opviel. Bij het schouwen van het lijk van den rer- moordeu pianofabrikant werd ook een manchetknoop gevonden. Achteraf wordt nu aangenomen, dat deze knoop aan Stafforst heeft toebehoord het is nl. een hoefijzer-kuoop van een soort, die bij de koetsiers en stalknechts zeer in trek is. Nog wordt gemeld, dat de verdachte in zijn eel te Hamburg herhaaldelijk in tranen uitbarstie en dat hij ten slotte geweigt rd heeft nog iets le zeggen. In een hotel te Kaapstad heeft het 15jarig dochtertje ran de scboondochter van den milliou- nair Piet Marais, dezeu laatste aan tafel eep flesch vitriool in 't gelaat geworpen, die hem voor al tijd blind heeft gemaakt. Het schijnt op aanstoken van de scboondochter, die den heer Marais haat- le daar hij zich steeds tegen 't huwelijk van zijn zoon met haar had verzet gebeurd te zijn. De vrouw eu het meisje zijn ia hechtenis genomeD. Twee jonge manuen, Niedermeijer en Marx, zijn Zaterdag le Chicago schuldig bevonden aan in de buurt dier stad gepleegde moorden en beiden ter dood veroordeeld. Zij werden eerst na een wanhopig gevecht gevangen genomen. De mis- dadigers hadden zich uamelijk teruggetrokken in een hut, die zij langeu tijd tegen een sterke politiemacht verdedigden. Toen de belegeraars even ophielden met vuren om hun gewonden te verzorgen, ontsnapten de boeven en dwongen den machinist van een goederen-trein om hen mee te nemen. De stoker, die geweigard had, werd dood geschoten. Gedurende de rechtszitting waren de gevangenen merkwaardig kalm zij betwistten elkander zelfs de eer van sommige moorden. Beideu hebben intusschen hun bekentenissen nedergeschieven, waaruit blijkt dat Niedermeijer 28 menschen heeft vermoordden voor ieder jaar van zijn leven. Vele onschuldigen zijn vnor hem veroordeeld, doch hij weigert bijzoiaderheden te geven. Marx doet voor zijn makker niet onder. Hij behoorde vroeger tot een boeveubende die treinen plunderde. Verzamelmauie. Men zal zich herinneren, dat aan het Haagsche postkantoor een proef ge nomen werd met een postzegel-automaat, waarvoor fen eiude een laatste pogiug te wagen dikkere postzegels werden gedrukt. -Ook toen werkte de machine slecht, zoodat ze buiten werking gesteld werd en de dikke postzegels aan de circulatie werden onttrokken. Er waren er nog geen duizend van gedrukt, terwijl er een goede honderd van verkocht werden. De andere ten minste die van 21/2 cent werden opgekocht door een verzamelaar, die nu f 1 voor bet stuk vraagt, zegge een gulden. En ze zullen nog duurder worden, zegt men, terwijl de merkw^ardig- heid, dat die zegels aan strooken van vijftig, ja van negentig zitten, de echte liefhebber er toe zal verlokken heel zoo'u strook te koopen. Verleden jaar kocht het koninkljjk instituut van marine te Londen een zilveren beeldje van Nelson, hetgeen den beroemden admiraal als geschenk zou zjjn aangeboden door Koning George III na den slag bij den Nijl. Er werd een hooge prijs voor deze historische bijzonder- heid gevraagd en men hield een openbare inschrrjving om de koopsom bijeen te krijgen. Thans is men tot de ontdekking gekomen, dat George III nimmer een dergelijk beeldje aan Nelson heeft geschonken en dat deze //historische bijzonderheid" het werk is van een nu nog levenden kunstenaar, Richard Garbe. Deze is echter geheel onschuldig aan bet bedrog. Iemand, dien hij niet kende, had hem opgedragen, een pleisterbeeldje van Nelson te maken en hem daarvoor een behoorlijken prijs betaald. Die onbekende schijnt het beeldje in zilver te hebben afgegoten en heeft er toen als een werk uit het begin der 19" eeuw, het geschenk van een Koning aan een held, 500 p. st. 6000) van weten te maken. Intusschen bewijst het feit, dat men dit bedrog niet eer heeft ontdekt, wfilk een gebrekkige bekendheid met de geschiedenis men aan het koninklijke instituut heeft. Nelson had namelijk in een gevecht, dat vier jaren vroeger dan de slag bij den Nijl plaats had een oog verloren, maar toch stelt het beeldje hem met twee oogen voor. Hulst, 14 Maart. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,75 a 47,80 Engelsch per H 12,12, ZEETIJDINGEN. Vau 14 tot en met 15 Maart. s P Van 14 tot en met 15 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 81 binnenvaartuigeu op- en 24 afgesehut; door de Westsl. 10 op- en 15 afgeschut. DiGSN. Voorm. Nam. Donderdag 17 Maart 2.11 2.25 Vrijdag 18 2.40 2.54 Zaterdag 19 3.9 3.25 Zondag 20 u 3.40 8.54 Maandag 21 u 4.11 4.26 Dinsdag 22 4.48 5.1 Woensdag 23 5.21 5.48 VAN DE VAN Middenprija per 100 kilo: Tarwe J 9,25; Rogge 6,75 Wintergerst 7,75 Zomergerst 7,Haver 6,25 Erwten 9,Paardenboonen f 8,Duivenboonen f 9,50; Witteboonen f 12,50 Bruineboonen y" 12,CO; Boekweit fLijnzaad f 11,50; Aardappels 4,25; Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,25 Eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 16 stuks hoorn- vee, SO varkens. Verkocht: 6 stuks hoornvee, 16 varkens. 0 01 VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading 1 oor Ter Neuzen t 14 Eng. s.s. Lizzie 1784 Goole kolen Duits. s.s. Haparanda 2847 Abo hout 15 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen ledig Eng. barge Southern Bell 248 i idem ijzer Van Ter Seuzes i 14 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 15 Duits. s.s. Iris 3384 ^Grangemouth ledig OOP en 14 Eng. s.s. Colne 2475 Goole stukg. 15 Rus. s.s. Johanna 3115 Windau hout Duits. s s. Rocklands 2697 Christians. idem Van (went 14 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 i Londen stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5