Gemengde berichten. Landbouwberichten. Telegrafische berichten. BUR6ERL1JKE STAND. Het Ziekenhuis te Ter Neuzen Eftilitie Officieren. RECHTSZAKEN. Krijger, Ylissingen voor 13,989 E. N. da Roij, Vlissingen voor f 14,150 B. H. Reuling, Hulst voor 14,700 J. M. van Gijs 1, Hulst voor f 15,035; A. A. v. d. Walle, Hulst voor 15,045; H. J. Keulemans, Middelburg voor f 15,136 H. Jausen, Middelburg voor 15,190 J. de Jonge, Middelburg voor f 15,550 G. J. Balkenstein, Ter Neuzen voor f 15,950 J. d. Veldtn Ter Neuzen voor f 15,991; Jos. Bleijenbergh, St. Jansteen voor f 15,996 L. Raaij makers, Wouw voor f 16,500 A. Goede- mond, Hanswecrt voor f 16,600 en J. C. Colsen, Hontenisse voor f 18,680. Zaterdag werd te Hulst door het bestuur van het waterschap Sloppeldijk c. a. aanbesteed a. het maken van aarde-, kram- en steen- glooiingwerken tot dijksverbetering aan de water- keering van bovengeuoemd waterschap. Hiervoor werd het miust ingeschreven door den heer K. de Vos, Ter Neuzen voor f 6190. b. het bouwen van een bazaltnauur aan den zuidwestelijkeu vleugelmuur der keersluis van bovengenoemd waterschap. Hiervoer werd het minst ingeschreven door den heer K. de Vos, Ter Neuzen voor 2190. SIniskil, 16 Maart. Hedennamiddag had de koopman G. St. van hier het ongeluk per fiets in het kanaal op de hoogte van het tweede over- zetveer te rijdeD. Zeker ware hij verdronken indien de schuit van den heer Medaets toevallig daar niet was. De jager dier schuit smaakte het ge- noegen nog juist bij tijds den drenkeling bij diens kraag te grijpen en hem op 'tdrooge te biengen. De fiots werd daarna door de bemanning der schuit en den wegwerker opgedregd. Met een diepe wonde tusschen bet neusbeen en het vourhoofd en een nat pak kwam genoemde St. van dit wel wat al te vroeg baden af. Axel, 15 Maart. Heden had alhier ten over- staan van den notaris P. Dregmaus en ten ver- zoeke van dhr. J. Luteijn alhier de veiling plants van 1. Een woonhuis, schuur en erf te Axel, groot ongeveer 3 areu 15 centiaren. en II. Een windkorenmolen en erf aldaar, groot ongeveer 9 aren 28 centiaren. Koopers van beide perceelen werden de heeren D. J. Oggel, P. Koole en P. de Braijne, alien te Axel, voor de som van 4500. Sas van Gent. De diefstallen zijn hier weer aan de orde van den dag. Zondaguacht werd bij den huisknecht Piansoen aan de nieuwe sluis- werken een vet konijri geslolen. Bij den winkelier E. H. werd Maandagnamiddag geld vermist uit een kaslje in den winkel. De politie werd hiervan kennis gegeven en de verdachte, een elfjarig meisje, door deze onder- hoord, die spcedig bekende het geld te hebben verborgen onder de schotbalken aan de oude slnis. Een onderzoek met de verdachte aldaar ingesteld, bevestigde hare verklaring. Na veel moeite werd het geld, ongeveer f 2,alles aan centen en nikkels, onder die balken gevonden. Osseillsse. Van het bericht in de Middelburg- sche Courant omtrent een ongeval aan de zeesluis van het waterschap Stoppeldijk, c.a. is geen woord waar. De sluis vcrkeert in uitmuntenden toestand. Overslag. In den nacht van Zondagop Maandag is in de kerk te Kruisstraat, gemeente Moerbeke, ingebroken. Al de offerblokken zijn van hun inhoud beroofd, terwijl getracht is om eene kast, die eenige kostbare kerksieraden bevatte, open te brelreo, echter zonder het gewenschte resultaat. Van den dief of de dieven geen spoor. Overslag. Sedert 1 Januari 1904 is in Belgie de invoer van ongebrande koffie vrij van invoerreehf, terwijl voor dien tijd hiervoor 10 francs per 100 K.G. betaald moest worden. Daar de Invoer van gebrande koffie thans nog belast is met 10 francs de 100 K.G., heeft een onder- nemend Npderlander vergunning aangevraagd om op het Belgische gedeelte der parochie een koffi.-branderij op te richten. Daar de noodige formaliteiteu hiervoor vervuld zijn en de vergun ning thar.s verleend is, zal hij binnen zeer korten tijd zijn Belgische koffiebranderij kunnen lafen werken waarbij hij als eerste winst de 10 francs, invoerrecht op gebrande koffie genieten zal. (SLO T.) In ons vorig nummer eindigden wij onze beschrijving van het ziekenhuis met eene be- schrij ving van de operatiekamer en het daarin aanwezige meubilair. Uit de operatiekamer den gang weer betre- dende, werd onze aandacht getrokken door eene zich links van bevindende deur, welke bleek onmiddellijk in de open lucht te leiden en toegang te geven tot het achtererf. Dit is ook een groot gemak voor de bediening der operatie kamer. Eenige passen verder stonden we voor een zijgang deze leidt naar de badkamer. Hoewel niet groot, kwam het ons voor, dat deze gerieflijk is ingericht. Boven de flinke badkuip zijn kranen aangebracht voor aanvoer van warm- of koud water. Het warme water wordt geleverd door eene in de badkamer geplaatste kachel met water- reservoir. Door aangebrachte buizen wordt het warme water uit dit reservoir gevoerd naar de badkuip, en ook naar de waschtafels in de operatiekamer. Weer in den gang teruggekeerd, gaf de vol- gende deur, welke de directrice voor ons ontsloot toegang tot eene ziekenkamer. Dit vertrek maakte op ons een gunstigen indruk. De meubileering is eenvoudig, maar netde ledi- kanten zijn van de nieuwste constructie. Het venster der aan de achterzijde van het ziekenhuis gelegen kamer schenkt een kalm uitzicht, naar het ons voorkomt uitnemend geschikt voor patienten die behoefte aan rust hebben. In het benedengedeelte is nog een tweede dergelijke ziekenkamer. De ventilatie heeft in deze evenals in de verder te noemen kamers plaats op dezelfde wijze als in de operatiekamer. Naast deze ziekenkamer bevindt zich een tweede zijgang uitloopende op een vertrekje met een tweetal privaten. Deze privaten" zijn naar de laatste eischen des tijds ingericht. Verder bevinden zich beneden, behalve de woon- en slaapkamer van de directrice en de woonkamer en keuken van den concierge, die wij stilzwijgend voorbijgaan, nog een keuken waar onder toezicht van de directrice de spijzen voor de patienten worden gereedgemaakt. Op de bovenverdieping van het middenge- deelte van het gebouw zagen wij twee zieken- zalen, waarin in 't geheel een achttal zieken kunnen verblijf houden. De achterste zaal kalm en rustig, bijgevolg meer bestemd voor ernstige patienten, de voorste zaal vroolijk en opgewekt, door middel van de aan weerszijden aangebrachte ramen en van de aan de voorzijde zich bevindende balcon- deuren. Een gedeelte van den gang tusschen deze ziekenzalen kan onmiddellijk ingericht worden voor een slaapkamer voor een verpleegster, wanneer het noodig mocht zijn, des nacht in de onmiddellijke nabijheid van de patienten te verblijven, terwijl verder op deze verdieping een lift aanwezig is waarmede men op ge- makkelijke wijze, zoo naar beneden als naar boven patienten kan vervoeren. Het geheele gebouw is electrisch verlicht en overal van electrische begeleiding voorzien voor dag- en nachtdienst. De verwarming heeft plaats door middel van vulkachels, wijl, wegens de kosten, aan centrale verwarming niet te denken viel. Wat wel als een bijzenderheid voor onze gemeente mag genoemd worden, is dat zich achter het gebouw een welwaterput bevind, die uitstekend water aan de inrichting verschaft. Het water uit deze put wordt door middel van een vleugelpomp naar eeD op den zolder aangebracht reservoir gevoerd, van waaruit de badkamer, de operatiekamer en de fonteinen in de gangen van water voorzien worden. Zooals wij reeds meedeelden, maakt de geheele inrichting een gunstigen indruk en voorziet zij in eene behoefte voor Ter Neuzen en omgeving. Verschillende patienten werden reeds verpleegd en naar wij van enkelen hoorden maken deze met lof gewag van de zorgvuldige ver- pleging die zij daar genoten. dadelijk bij hun indiensttreden gaan volgen, en zich dus terstond als adspirant-militieofficier verbinden. Het spreekt van zelf, dat, indien deze ver- bintenis later plaats heeft, b. v. na het bereiken van den rang van milicien-korporaal of van milicien-sergeant, ook de benoeming tot militie- luitenant zooveel later zal kunnen geschieden. Op de voordeelen te wijzen aan het bekleeden van den rang van militie offic er verbonden achten wij onnoodig. O. i. zullen zich vele jongelieden tot dien zeer gemakkelijk te bereiken officiersrang aangetrokken gevoelen. Zij die omtrent bovenstaande aangelegenheid nog meer bijzonderheden wenschen te weten, doen het best om zich na hunne indeeling als milicien, tot hun compagniescommandant te wenden en voorts tot den commande rende officier. Voor Vlissingen, den commandant van het 4e Bataljon 3e Regiment Infanterie, die zeer zeker alle gewenschte inlichtingen zal verschaffen. Voor belanghebbenden zijn bovendien op het bureel van genoemden commandant, boekjes kosteloos verkrijgbaar, waarin alle bepalingen, betreffende opleiding, benoeming, enz., tot militie officier, zijn opgenomen. Gravenhage, 16 Maart. Het outwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs, dat ter verzending naar den Raad van State gereed is, moet o. a. berusten op het beginsel van uitkeering der minima jaarwedden voor openbare en bizondere onderwijzers, door het Rijk aan de gemeenten. Tweede Kamer. De heer Lohman adrisperde naraens de meerderheid der commissie voor onder zoek der geloofsbrieven tot niet-toelating van den heer Van Wijnbergen, Dieuw gekozen lid voor het kiesdis'rict Elst, omdat in sommige gemeenten niet herinnerd is aan gelegenheid tot Candidas!- stelling. De miuderheid der commissie is voor toelating. Het rapport der commissie zal later behaDdeld worden. Bij de interpellate over het ontslag van den heer Lindeman oordeelde de heer Drucker, hoewel Lindeman's dadeu afkeurende, de straf te zwaar en meende dat de Minister ten aanzien van de rechtspositie der ambtenaren in het algemeen op verkeerden weg was. De heer Troelstra oordeelde de wijze waarop de Regeering Lindeman aan den dijk heeft gezet walgelijk. De heer Van Nispen verdedigde de Regeering, wier houding nog doortastender had moeten zijn. De Minister van Waterstaat betoogde dat Linde man ontslagen was, omdat hij verantwoording aan het wettig gezag had geweigerd. Door den heer Drucker werd eeue motie voor- gesteld, waarbij de Kamer oordeelt dat Lindeman^ optreden de tusschenkomst der Regeering wetligde, maar dat de door den Minister gevolgde gedragslijn niet door den eisch van goed beleid geboden werd. Eene door den heer Troelstra voorgstelde motie, waarbij het ontslag van Lindeman werd afgekeurd, werd verworpen met 70 tegen 14 stemmen. De motie-Drukker werd verworpen met 72 tegen 12 stemmen. 40 tot 72 cerliemen, ossen van 45 tot 80, koeien van 40 tot 68 en vaarzen van 45 tot 70 centiemen per kilo. Deze daling heeft de aandacht getrokken van de landbouwgroep der Kamers van Volks- vertegenwoordigers. Zij heeft onmiddellijk eene vergadering belegd, waarin besloten werd het oordeel der landbouwers in te winnen om te weten waf. naar hunne meening de oorzaak is der plot- selinge daiing en welke middelen kunnen aan- gevreud worden om deze te bestrijden. Alleland- bouwers zijn uitgenoodigd hun meening me.de te deelen aan de heeren Cartuy vels on van Moenhout, velksvertegen woordigers. Men denkf, dat met klem zal worden opgekomen tegen den aanhoudenden aanvoer van Amerikaansch slachtvee dat tegen lage prijzen verkocht wordt. De vorige week werden weer te Antwerpen ont- scheept 77 stiereri, 126 ossen en 7 vaarzen; terwijl nog een boot met 399 runderen verwacht werd. Dit vleesch wordt aan de klsine burgers verkocht tegen fr. 1,20 tot fr. 1,50 per kilo. Daardoor is er weinig vraag naar vleesch van iniandsche runderen en van Nederlandsch vee. In de vorige week werden in de vier groote slacht- huizen (Anderlecht, Ar.twerpen, Gent en Luik) slechts 417 Nederlandscbe runderen geslacht; terwijl het gewone getal steeds 6 tot 800 bedraagt. Dezen winter waren vr weken, waarin dit aantal tot 1000 en meer steeg. De Holl. schiijft Maandagmorgen in Den Haag vertoevende hadden wij het voorrecht H. M. de Koningin te zien. Nie's verwonderlijks, zullen de Hagenaars zeggen, dat gebeurt hier wel meer Dal's wel mogelijk, zeggen wij, maar zooals wij op dezen rnorgen H. M. zagen, zien ook de Hagenaars Haar vaak niet. De vorstin verliet n.l. te voet door slechts eene dame vergezeld (de hertogin van Mecklenburg wij kondeu dit niet te weten komen en gevoigd door iin lakei, het paleis, stak dwars het Noordeinde over langs het ruiterstandbeeld, en hegaf zich door de Paleisstraat naar de Gothische zaal. Enkele der postende politieagenten bemerkten eigenlijk pas dat het de Koningin was, toen H. M. reeds half was gepasseerd. Dit viel H. M. blijkbaar zelf in het oog, en vriendelijk lachende maakte zij de dame, die Haar vergezelde, opmerkzaam op het haastig salnut van een verrasteu politiedienaar. 't Was bij zonder stil in 't Noordeinde bij't paleis, en zoo schreed de lieve gestalte onzer jeugdige Vorstin, in een eenvoudig bruingrijs wandelcostuum gekleed, slechts door een oudachtig heer, die H. M. tijdig bemerkte, eerbiedig gegroet, de Paleisstraat door. Wij konden de verzoeking niet weerstaan een poosje been en weer te drentelen, en na een half uur wachteu, werden we voor dit opoiithoud dubbel beloond. Op dezefde wijze keerde H. M. naar het paleis terug. Wij bevonden ons toen toevallig alleeu in de Paleisstraat en hadden daardoor het genot een vriendelijkeo wedergroet van onze Koningin op te vangeu. Wij smaken niet als de Hagenaars het gei.oegen H. M. vaak te zien, en kunnen dus moeilijk eene vergelijking maken omtrent haar uiterlijk nu en op andere tijden. Wij vonden evenwel, dat de Vorstin er opgewekt en vrij wel uitzag. Nadat Zondagavond de so.eltrcin uit Rotterdam nauwelijks, omstreeks kwart over elf het station Haarlem verlaten had, werd deze plotseli; g met een geweldigen schok tot staan gebracht. In een waggon derde klasse, wsaain een troep personeu had plaats geuomen, die niet vrij van sterke drank waren, was //voor de aardigheid" aan den uoodrem geirekk'ii. Geen dezer vroolijke reizigecs wilde echter den couducteur, die een onderzoek instelde den dader noemen. Te Amsterdam aangekomen, was op het perron politie aanwezig om de ver- moedelijke (jaders naar den post aan het Centraal- station over te brengen, waar het haar ge- lukte den naarn van den schuldige te weten te komen. Door deze daad van baldadigheid onder- vond de' trein bijua 15 miuuten vertrsging en hebben reizigers voor de Ooslerlijueu de aan- sluiting gemist. Hoewadit. Geboorten. 5 Maart. Trma Coleta, d. van Hendericus de Klerk en van Melania Verschooren. 7 Maart. Margaretba, Veneranda, d. van Emilius de Dauw en van Maria Sophia Boone. Jozeph August en Alida Maria, z. en d. ran Pieter Joannes van Damme en van Josephina Catharina Breijaert. 10 Maart. Ernest Theophile, z. van Eduardus Alphonsus de Jonge en van Melania Schelfhaut. Overlijden. 1 Maart. Maria Josephina Gijsel, oud 43 j., tc'htg. van Alphonsius de Potter. 2 Maart. Maria Eulalia Leonia Picavet, oud 3 j., d. van Petrus en van Leonia de Rechter. 12 Maart. Joanna de Block, oud 76 j., echtg. van Franciscus de Vlieglier. 14 Maart. Magdalena de Vos, oud 10 m., d. van Aloijsius Domi- nicus en van Maria Ludovica Janssens. Overslag-. In deze gemeente hebben geen aangiften plaats gehad. Sas van (>rni. Huwelijks-aangiften. 14 Maart. Carel Albert Bos, oud 35 j., j^n. en Sophia Taleman, oud 36 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Cornelia Suzanna, d. van Daniel de Zeeuw en van Adriana Johanna Hamelink. 5 Maart. Maria Sophia, d. van Constantinus Picqueur en van Alena Geffens (van Wichelen Beigie). 6 Maart. Maria Sijta, d. van Joos Jacobus de Doelder en van Elizabeth Dobbelaar. Celina, d. van Camilus Augustinus Koene en van Eugenia Saelens. Neeltje Adriana, d. van Pieter Johannes A°isser en van Pieternella van Westen. Overlijden. 3 Maart. Hermina Augusta Baete, oud 2 m., d. van Camilles en van Oranda van Hoecke. Vooral in de laatste jaren bieden zich tal van miliciens aan om toegelaten te worden tot de opleiding voor het bekleeden van een rang. Dit feit toont duidelijk aan, dat het vele jonge! ui niet onverschillig is, of zij hunne militieplichten als gewoon soldaat, dan wel als gegradueerde volbrengen, en velen verwierven dan cok de sergeantsstrepen. Thans echter zijn nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent de op leiding en de bevordering tot militie officier, welke den ontwikkelden milicien de gelegenheid openen, om na verloop van een jaar tijd, den rang van militie-luitenant te verwerven. Om tot deze opleiding te worden toegelaten, moet de adspirant een examen afleggen, gelijk aan dat voor vrijwilliger bij het reserve-kader, terwijl ook hiervoor de bepalingen gelden, dat hij, die in het bezit is van diploma's van in- stellingen van onderwijs, welke vrijstelling verleenen van laatstgenoemd examen, ook van het examen tot toelating voor de opleiding voor militie officier is vrijgesteld. Aan hen die een dergelijk getuigschrift niet bezitten zal het examen dit jaar omstreeks 1 April worden afgenomen. Dat door de nieuwe bepalingen, de milicien in gunstiger omstandigheden verkeert opzichtens het verwerven van den officiersrang, dan de kader-reservist, springt duidelijk in het oog. Immers, de eerste behoeft slechts 1 jaar in dienst te zijn en met goed gevolg een examen af te leggen voor den vaandrigsrang vereischt, om tot militie-luitenant te kunnen worden be- vorderd, terwijl laatstgenoemde in zeer gunstige omstandigheden, het wel in 1 jaar tot vaandrig kan hebben gebracht, doch dan weder eerst 1 jaar in dien rang moet hebben gediend, alvorens tot reserve officier te kunnen worden benoemd. De aandacht wordt er hier nog op gevestigd, dat de gunstige bepalingen, waardoor in 1 jaar tijds de officiersrang kan worden bereikt, na- tuurlijk alleen gelden voor hen die de opleiding De moord te Vlaardingen is Dinsdag voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld. Daarvoor stond terecht de 23jarige schippersknecht J. J. v. d. W., uit Scherpenisse. Beklaagde had met voorbedachten rade op 14 Dec. zijn vroeger meisje A. H. Beekman te Vlaardingen zoodanig door een revolverschot aan het hoofd verwond, dat het meisje 4 dagen later aan de verwouding is over- leden. Het meisje was de oudste dochter van een gezin van 8 kinderen, waarvan de rnoeder overleden is. Beklaagde zat luid snikkend in de rechtzaal en legde een volledige bekentenis af. Tegen hem werd tien jaar gevangenisstraf ge- vorderd. Door de commissie van voorbereiding voor de stichting eener cioperatieve kunstmestfabriek is tegen a. s. Ziterdag te Goes eene vergadering van belanghebbenden en belangstellenden bijeen- geroepeD. De agenda luidt a. Mededeeling van de pogingen die reeds zijn aangewend om tot de stichting te geraken en den uitslag daarvan. b. Beslissing of men tot de stichting zul overgaau. c. Zoo ja, vast8telling van de beginselen der statuteD. d. Benoeming van eene vaste commissie van uitvoering. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. C. Werden voor eenigen iijd door onze zuidelijke nabuien klaagliederen sangeheven over de hooge prijzen van het iundvee, thans is dit geheel ver- anderd. Er is een zoodanige reactie ingetreden, dat de landbonwers steen en been klagen over de lage prijzen. Het vee is in korten tijd 30 tot 40 centimen per kilo in prijs gedaald. Stieren werden op de Belgische markten verkocht voor

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2