Gemengde berichten. Het Ziekenhuis te Ter Meuzen. zoek nog meer gevallen worden ontdekt, dan de sterk sprekende, welke door de onderwijsers werden waargenomen. Naar men weet zijn die aangroeisels vaak oorzaak van hoofdpijn, doofheid en vooral van achterlijkheid in het leeren. Door een betrekkelijk kleine operatie is de kwaal gemakkelijk te verhelpen en ontwaken de lijder als 't ware uit hun sufheid. TER NEUZEtf, 14 Maart 1904. Wij vpstigen de aandacht van belangstellenden op de causerio, die door den heer hoofd-inspecteur van de volksgezondheid in Zeelaad op a. s. Woens- dagavond zal worden gehouden in de bovenzaa] van het //Nederlandsch Logement" (zie de adver tentie van de vereeniging tot ziekenverzorgingj. Voor de vacante betrekking van onder- wijzeres in de nnttige handwerken aan school D te Sluiskil, heeft zich, na herhaalde oproeping, een sollicitante aangemeld. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aan besteed het ophalen van vuil, faecalien enz. in de kom der gemeente van af 1 April a. s. tot en met 31 Dec. 1906. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren L. B. van Kerkvoorde voor f 1690, C. Beaufort voor f 1420 en D. Faas voor f 1410, alles per jaar. Bij de vorige besteding werd het laagst inge schreven voor f 1040. Tn de Zaterdag gehouden vergadering van het uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood1 alhier, bleek uit de rekening van den penning- meester dat gednrende de laafst verloopen 8 maanden de ont.vangsten bedroegen Contributie f 486,38, buitengewone inkomsten 106,14, totaal 592,52. De uitgavpn hedropgen wegens uitkeering aan zieken f 429,76, bodeloon f 49,30, buitengewone uitpaven f 60,37, totaal f 539,43. Alzoo is er een batig saldo van f 53,09. Deze som, gevoegd bij het vorig saldo, ad 3538,36, maakt een totaal bezit van f 3591,45. Bij vernieuwing blijkt hieruit ten voile, dat dit fnnds zich in een bloeienden stand mag verheugen. De jl. Vrijdagavond in het Vereenigingsge- bouw alhier belegde vergadering voor het oprichten eener vereeniging tot gezamenlijken aankoop van kolen was matig bezocht. De vergaderden achtten het evenwel gewenscht, in de hoop op ruimere toe- treding, tot de oprichting eener vereeniging over te gaan. Een voorloopig bestuur werd benoemd, bij 't welk men zich, blijkens ds advertentie in dit numraer, kan aanmelden. Men schrijft ons In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden nog zeer weiuig beeten gecontracteerd. Een Waalsche fabriek schijnt hierin echter verandering te zullen brengen door hare gunstige condities. Behalve de gewone voorwaarden van wegen, tarreeren enz. wil zij op de volgende condities contracten sluiten Alle gecontracteerde beeten moeten geleverd zijn v<5<5r den 15den November, doch de tijden van levering worden geheel aan den teler overgelaten. Daarbij biedt de fabriek 20,60 frs. per 1000 Kg. en geeft 10 frs. voorschotten daarop. Het is wel te verwachten, dat vele landbouwers hiervoor wel ooren zullen hebben. De heer Ds. E. K. Groeneveld te TJzen- dijke is beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Hoorn (Tersehelling) Tevens komt hij voor op bet 12tal te Winschoten. In een bijvoegsel tot de St. Ct. zijn opge- nomen de stat.uten van de cooperatieve boeren- leenbank te Zuiddorpe. Zaamslag, 14 Maart. In de op Vrijdag jl. gehouden vergadering van den raad waren alle lrdeu met den voorzitter aanwezig. Af- en overschrijvir.g had plaats van en op posten der begrootiug van 1903 en wijziging dier begrooting. Het kohier van de belasting op de honden, dienst 1904, werd vastgesteld tot een bedrag van f 238. Goedgekeurd werd de rekening van het algemeen burgerlijk armbestaur over 1903 tot een bed rag van f 1818,62 terwijl het totaal der uitgaven bedroeg f 1469,80 goed slot f 348,82. Aangenomeu werd het voorstel van burgemeester en wethouders tot rooii'rig van drie boomen, sta nde benoordeu het nieuw gebouwd gemeentehuis. Eveneens werd op voorstel van burgemeester en wethouders goedgevonden, den veldwachter in het nieuw gebouwd gemeentehuis te laten wonen, met vrij vuur en licht, en f 10 'sjaarlijks voor de grooS-; schoonmaak, Graanw. Door Z. D. H. den bisschop van Breda is in plaats van wijlen den ZeerEerw. heer A. Burm tot pastoor dezer parochie benoemd de WelEerw. heer Eugene van Acker, thans kapelaan te Flulst en tot kapelaan te Hulst de Eerw. heer J. Joossen. Stoppeldijfe. Aan den heer L. Hertog, onder- wijzer alhier en kassier der hier gevestigde boeren- leenbank, is door heeren Gedeputeerde Staten vergunning verleend laatstgenoemde betrekking waar te nemen. Boschkapelle. Voor de lessen aan de Rijks- normaalschool te Axel zijn geslaagd de leerling P. van Eerdenburg voor de eerste klas, en de leerling L. Kint voor de tweede, voorbereidende klas. Boschkapelle, 14 Maart. Gisterenmorgen omstreeks half twaalf reed de heer P. d. It oud-wethouder onzer gemeente, met zijn rijtuig naar huis. Ter hoogte van Hagestein raakten de strengen defect. Het paard, zich los van 'l rijtuig voelende, liep alleen huiswaar's. Het rij'uig sloeg voorover, waardocr De R. er uit viel. Met gebroken schouderblad, ontwiichten arm en ernstige wondeu aan 't gelaat, werd hij naar zijne woning geleid, waar dokter Van Delden hem onmiddellijk heelkundige hulp verleende. Zooals wij in ons vorig nummer reeds mede- deelden, werden wij door het bestuur der ver eeniging tot ziekenverzorging in de gelegenheid gesteld het ziekenhuis alhier te bezichtigen en willen wij thans, volgens onze belofte, van deze inrichting onzen lezers een en ander mededeelen. Zooals bekend is, is de inrichting, die een weldaad kan worden voor onze gemeente en omstreken, gebouwd aan den provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, een onzer schoonste wandelwegen naar een ontwerp van den heer Th. Heijblom, oud-opzichter van 's Rijks- Waterstaat, wiens belangelooze medewerking voor het ontwerpen en tot stand kom en van het ziekenhuis zeker zeer gewaardeerd zal worden, door de stichters der instelling. Jammer dat de ontwerper het gebouw niet voltooid heeft mogen zien, want, zoools bekend is, overleed hij, toen het gebouw nauwelijks voor de helft voltooid was. Onze leidsman, onder wiens leiding den bouw, na het over- lijden van den architect, werd voortgezet en vol tooid, deelde ons mede dat het werk tot in de kleinste bijzonderbeden naar de gegevens van den ontwerper is voltooid kunnen worden. De uiterlijke vorm aan het gebouw gegeven is wel het meest geschikt om het denkbeeld aan een ziekenhuis weg te nemen. Men denkt dan ook, wanneer men van af den weg't gebouw ziet, esrder aan eene kleine villa dan aan n ziekenhuis. Bij velen zal daardoor het drukkend gevoel, dat men gewoonlijk bij het aanschouwen of het binnentreden van een ziekenhuis ontwaart, niet of weinig gevoeld worden. Zelfs toen wij in de goedverlichte en vroolijk uitziende vestibule kwamen, konden wij ons nog niet verbeelden een ziekenhuis te zijn binnengetreden. Zoodra echter de vrouw van den concierge ons binnen liet in de kamer waarboven wij het woord //Directrice" hadden gelezen en waar ons een pleegzuster vriendelijk tegemoet trad, be- gonnen wij het denkbeeld, een villa te zijn binnengetreden, te laten varen. Deze kamer, zoo werd ons medegedeeld is bestemd, zoowel voor wacht- als ontvangkamer. Nalat onze leidsman ons aan de Directrice, zuster Hazenberg, had voorgesteld, voldeden wij gaarne aan hare vriendelijke uitnoodiging om de inrichting te bezichtigen en traden wij door de zooeven genoemde vestibule, in een mime goed verlichte gang die ons in de eerste plaats naar de operatiekamer leidde. Nadat zuster Hazenberg de deuren had ge- opend, stonden we voor een tweede deurenpaar, van aanmerkelijke dikte, bekleed met wasdoek, welke zijn aangebracht voor het dempen van het geluid. In deze kamer, die aan vier zijden door dubbele ramen (van boven zoowel als beneden beweegbaar) en door middel van een groot bovenlic-ht verlicht wordt, trof ons het over- weldigend licht. Geen wonder dan ook dat deze kamer, zooals ons werd medegedeeld, door deskundigen zeer geroemd wordt. De vloer, samengesteld van cementbeton, is zonder naden, in het midden voorzien van eene opening waardoor bij het reinigen het water in eene afvoerbuis wordt gebracht, die op de uitwateringsbuis voor het vuile water loost. De muren zijn helder wit, terwijl goed rekening is gehouden met de eischen voor reinheid. Evenals in de ziekenkamers en in de gangen zijn in deze kamer de hoeken afgerond. De meubelen in de operatiekamer zijn van glas en ijzer. Vooral de waschtafel trok in 't bijzonder onze aandachtde aan en afvoer van water daarvoor is zoo ingericht dat men water noodig hebbende, hetzij warm of koud en dit wenschende te verwijderen, dit kan doen zonder de handen te gebruiken. Naar wij ver- nemen is deze tafel door tusschenkomst van de firma de Gebrs. Tazelaar alhier geleverd door de firma Stokvis te Rotterdam. De ventilatie heeft plaats door middel van de beweegbare onder- en bovenramen en lucht- roosters in een hoek treedt versche lucbt, zoo men dit wil verwarmd, binnen, terwijl de afge- werkte lucht door roosters in de andere drie hoeken aangebracht, verwijderd wordt. Verder is deze kamer voorzien van electrische verlichting die ons bijzonder doelmatig voor- komt, aangezien men nu bij ongelukken bij avond onmiddellijk zonder eenige moeite hulp kan verleenen of zoo noodig tot bet doen van operation kan overgaan. Wordt vervolgd). Moesten het. vorige jaar wegensj slapte de werk- uren aan de fabriek der Kon. Maatscbappij //De Schelde" te Vlissingen met een per dag worden verminderd, thans zal binnenkort de normale werk- tijd weer worden ingevoerd, nl. van 6 nur des morgens tot 7 uur des avonds met 2 uur rusttijd, Een droevig ongeluk bad Douderdagavond op de rivier de Waal bij Rossu n plaats! Een woonark werd naar het werk voor slechting der overlaat te Heerewaarden gesleept. Vermopdelijk zefte het sleepbootje te vee] vaart, waardoor de ark onder water werd getrokken. Van de vijf opvarenden konden er zich slechts drie redden een jonge man van 22 en een man van 63 jaar verdronken. De lijken werden gisteren gevischt. De werklieden waren in dienst van den heer De Vries, aannemer te Rossum. Onder de gemeente Kethel- en Spaland is Vrijdag in een hooiberg het lijk gevonden van een 6Sjarige vrouw, die een zwervend leven leed en te Delft woonde. Terwijl de tuinman van de dames T. te Haarlem Vrijdag bezig was den tuin in orde te brengen, vond hij in twee couranten en een mol- tonnen vrouwenrok gewikkeld het lijkje van een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht. Het lijkje moet daar al een paar dagen hebben gelegen. De dames hadden het aangezien voor een pakje ond papier, zooals daar vaak over de schutting wordt gegooid. Hft Haarlemsche gerecht heeft schouwing gelastde moeder wordt opgespoord. Tijdens afwezigheid der moeder kroop in eene woning in de Raamstraat te Amsterdam een 6enjarig kindje naar de brandende kachel, waar door zijn kleertjes vlam vatten en het wicht der- mate over 't geheele lichaampje gewond werd, dat opneming in het binnengasthuis noodzakelijk was. Het kind overleed daar spoedig. Te Edam is aangehouden de 17jarige K., verdacht van diefstal en pogiug tot brandstichting Meer dan eens is hij ter zake van dronkenschap in arrest geweest. Voor eenige dagen zijn onder Barger-Ooster- veen twee, nog jonge mannen verdronken. De eene, een zekere A. H., is in een greppel met slechts weinig water gevonden, het lijk van den andere werd uit een kanaal opgevischt. Drank- misbruik moet de oorzaak zijn. Een elders woonachtig heer werd in een steeg aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam door een vronw beroofd van twee bankbiljetten van f 100. Hij deed daarvan aangifte bij de politie, maar noch hij, noch de agent, die met hem meeging, kon het huis, waar de diefstal plaats vond, terugvinden. Zaterdag is te Assen door den brigadier Huis en den marechaussee Reisiger, in de woning van de ongehuwde Elisabeth P., bij het Looner- schut, opgespoord een pasgeboren kinderlijkje met afgesneden halsje, waarvan zij Woensdag was bevalleu. Het lijkje is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar men verneemt moet de verdachte reeds eene volledige bekentenis van de misdaad hebben afgelegd. Visschers uit Derenter hebben in den IJssel een baars gevangen van ruim 4 kilo. Uit Kampen wordt aan de Zw. Ct. gemeld Zaterdag herdacht mevr. de wed. Abrahams- Wijnberg alhier haar 105™ geboortedag. We brachten haar een bezoek en het bleek ons dat de oude dame wel is waar bijna blind endoofis, doch dat haar denkvermogen nog vrij wel in orde en haar spraak nog krachtig is. Zeker is het, dat de zorgvuldige behandeling van haar ruim 75jarige dochter er veel toe bijdraagt haar laatste levensdagen gemakkelijk te maken. Aan gelukwenschen, zoowel in als buiten de stad, ontbrak het natuurlijk niet. De buurt had de vlag uitgestoken en de chr. muziekvereeniging De Broederbaud br«cht haar des middags een ovatie. In de Schoutenstraat te Rotterdam is wegens schulden nit haar woning gerechtelijk op de straat gezet met haar 5 kinderen, waarvan de oudste eerst 13 jaren telt, vrouw B., die reeds drie maanden door haar man, die sedert iedere hulp weigert, is verlateD. Door tusschenkomst van politie en armbestuur is dit gezin, dat groote ontberingen lijdt, nu onderdak gebracht op een kamer in de Vletstraat, nadat het eerst eenige nachten in het gebouw van Jeruel had doorgebracht. De man, die eertijds in goeden doen was, is tevergeefs door de politie rp zijn verplichtingen tegenover zijn kinderen gewezen. Hij geeft de voorkenr aan een zwervend leven. Een gestoorde bruiloft Bij gelegenheid van een echtverbintenis tusschen kinderen van rondreizende muzikanten en stoelen- matters, .die des zomets in woouwagens, 's winters veelal in //de Krim" te Enschedd wonen heerscbte gisteren in de buurt een meer dan gewone drukte. Er werd muziek gemaakt en ook veel aan Bacchus geofferd. Na den middag ontaardde de pret in een vechtpartij, waarbij ook de politie werd uitge- noodigd en die eindigde met het //opbrengen' van vier gasten, die van elders wareu overgekomen. Van dezen stonden er twee gesignaleerd J. JJ, voor 3 dagen of 4, die verkoos naar de ge- vmgenis te Almeio te werden overgebrracht en H. B. voor 4 dagen of f 4,50 boete, welke hij besloot te betaleu, waarop hij na zijne ontnuchte- ring werd vrijgelaten. In het kiesdistrict Hirst heeft zich de burgemeester van Mook en Middelaar candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Stalen van Limburg bij de volgende advertentie Allen, die onzen Limburgschen groud liefhebben moet het leed doen, ja grieveu, dat de politieke verkiezingen in onze provincie een zekere berueht- heid hebben gekregen. Om gestennd door onderviuding en gerolg gevende aan den wensch van geestelijken en b'eken mede te werksn aau het oph.ffen van deze ergerl^ke toestanden om den zttel, waarvoor men mij caudidaat wil stellen, niet te bevlekken met de smet van onedele verkiezingspraktijken om mij zelren te vrij waren voor de schande, op den rug van den drsukduivel de statenzaal te zijn binnengedragen om de verheffiug van het Lim- burgsche volk, verklaar ikniet te willen, dat door of onder den inrloed van sterken drank mijue verkiezing wordt bevorderd. Ik mag niet. dulden, dat om mijnei twille God beleedigd, de Liinburger verlaagd, eu het prestige der Staten geschaad wordt. Onder deze voorwaarden bevetl ik mijne even- tueele candidaatstelliug aan de kiezers aan. E. G. O. COOIJMANS, Burgemeester van Mook en Middelaar. Iu den nacht van Zaterdag op Zondag der vorige week is, een koloniaal op de Oosterkade te Rotterdam aangerand en beroofd van f 170. Thans is een der daders, de 23jarige schippersknecht M. K., uit HeerdeD, in handen der politie ea opgesloten aan het bureau in de Lange Toreast.mat, waar hij ten laatste, nadat het aantal bewijzen van zijne medeplichtigheid zoo groot waren geworden, dat meerder liegen niet baten koD, heeft bekend. De straatroof heeft zich als volgt toegedragen De koloniaal S. Smets, uit Harderwijk herwaarts gekomen, nadat hij zijn handgeld ontvangeu had, bezocht iu den bewusten nacht een cafe in de Eeyenoordstraat, waar hij, prat op zooveel geld, zjjn welgevulde portefeuille in het cafe liet zien. Toen hij zich daarna stadwaarts begaf volgden hem vier schippersknechts, die in het cafe tegenwoordig geweest waren en onderling het voornemen hadden opgevat, den koloniaal te berooven. 0?er de Willemsbrug ging het naar de Oosterkade en daar, waar het erg stil en eenzaam was ter hoogte van de Vreeswijkscbe boot, werd tot den aanval besloten. Met hun viereu vielen zij tegelijk op den soldaat aan. Ecu gaf Smets plotseliug een slag om hem legen den grond te slaan, doch de koloniaal, klein maar dapper, betaalde zijn aanrander met rente uit en de klap dien hij uitdeelde kwarn zoo aan dat de schippersknecht eerst tegen den steigerkant sloeg en toen in de Maas viel, waarin hij verdween zeer waarschijnlijk is hij verdronken. Zijn lijk werd nog niet gevonden, maar geen zijner kenuissen hem weder. De drie andere straatroovers hadden intusschen de koloniaal tegen den grond gekregen en terwijl twee hem by den keel en het lichaam vasthielden om hulpgeroep te vcorkomen, scheurde de derde hem de zakkeu open ter bemachti- ging van het geld, waarop het gemunt was. Met de bait verdween het drietal in de duisternis. Maandag daarna kwam de beroofde koloniaal, naar hij meende, een zijner aanrauders tegeu. De politie werd ter halp geroepen en de man naar het bureau in de Lange Torenstraaf gebracht. Dit was dezelfde man, die nu bekend heeft een der daders te ziju. Maandag evenwel ontkende hij alle medeplichtigheid, verzekerde zelfs dat hij den bewusten uach't te Deventer had doorgebracht bij zijn meisje en daar alle aanwijzingen ten eeneumale ontbraken werd hij dien dag w^deT vrij gelateD. Inmiddels werden door den commissaris van politie, den heer J. J. Soer, langs telegrafischen weg inlichtingeu gevraagd bij de politie te Deventer en toen kwam uit dat de bewuste schippersknecht M. K. daar eerst Zondag was aangekomen, vrij goed in zijn geld zittende en dat hij verteld had bij zijn meisje dat hij te Rotterdam met een koloniaal ruzie had gehad. De man had zich ook in nieuwe kleeding gestoken en eeu gouden ring gekocht. Dadelijk na ontvangst van deze inlichtingeu spoorde men hem opnieuw op en op de Willemsorug werd hij gearresteerd. Op weg naar het politieburean sprong hij aan het West Nieuwland eerst nog eens te water om zoo te trachteu ti ontkomeu. Dit gelnkte niet, men redde hem en zijn verdere overbrenging had zonder meerdere gebeurteuissen plaats. Zijn beide medeplichtigen, hem, zoo hij zegt, alleen als Piet en Jan bekend, zijn nog niet in handen. Een hunner heeft vermoedelijk de wijk naar Antwerpen genomen. De aangehoudene is ook de meening toegedaan dat de vierde straat- roover verdronken is. De bestolen koloniaal is intusschen weder naar Harderwijk teruggekeerd. Uit New-York word gemeld, dat op het eilaud Beal Da een reeks zoogenaamde evangelie- satie-godsdienstoefenicgen bijna 500 menschen godsdienstwaanzin hebben gekregen. Zij ver- branden verscheidene honden en katten als offers

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2