Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4507. Zaterdag 12 Maart 1904. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. 44e Jaargang. A B Oil N B M E N T: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van drieraaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechfs tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. den day de* aitgave Hit bind verscUiJnt Mnnndaff., Woen.Aac en Vrildagavond, vU<gez»nderd op Feestdagen, bij de Firma F. J. VAX DE 81XBE te let Mfeazen. BBRSTB J3JLJLJD. TWEEDE KSkMEB. Zittiug van Douderdag. Het van Regeeringswege voorgestelde nieuwe artikel 107m bis van de wet op H. 0., luidt als volgt #Het subsidie in het vorige artikel bedoeld (aan de bijzondere gymnasia) wordt verminderd met vijftig ten honderd over elk jaar, waarin het getal leerliugen minder dan 86, en vervalt over elk jaar waarin het minder dan 24 bedraagt. ,Dit is niet van toepassing gedurende de eerste zes jaren na de opening van de school." Dit artikel wordt, na eenige discussie, heden gewijzigd aangenomen, na verwerpiug (met 50 tegen 23 stemmen) van een ameudemeut van den heer Bos, die bovendien den eisch gesteld weuschte te zieo, dat bovenbedoelde leerlingen boveu de 11 jaar moeten zijn. De heer Roessingh komt op tegen de vrijheid voor de bijzondere leerstoeleu voor de godgeleerd- heid. Het toezicht geeft geen voldoeude waar- borgen voor de kennis van den docent. En ook de heer Van der Vlugt meent, dat het weten- schappelijk karakter van het godsdienstonderwijs gevaar loopt, wanneer de condition voor toelating t.t bijzonder hoogleeraar in de godgeleerdheid gemakkelijk"r worden gesteld. Het buiten toezicht stellen van de bijzondere leerstoelen voor de theologische fatulteit wordt ook door den heer Schokking bestreden. Het artikel wordt daarna door den Minister verdedigd, die voorop stelt dat het verschil hier loopt over den aard en den graad der weteu- schappelijkheid. 's Ministers overtuiging is, dat de tegenwoordige theologische faculteit niet dengt. Het onderhavige artikel nu wil een echte theo logische faculteit scheppen. Dit staat bij den Minister zoo op den voorgrond, dat, wordt dit artikel afgestemd, bij de verdere verantwoorde- lijkheid voor de wet niet zou willen dragen. De heer Lohman verklaart zich te scharen bij de bestrijders van den Minister, en geeft als wijziging in overweging, dat de eeumaal gedane aanwijzing tot buitengewoon hoogleeraar ten alien tijde kan worden ingetrokken. Op verzoek van den heer Heemskerk wordt de beraadslaging over het artikel daarop tot morgen verdaagd. De heer De Visser licht een door hem en de heeren Schokking en Talma ingediend amendement toe, strekkende om aan de bijzondere kerkelijke hoogleerareu dezelfde rechten en bavoegdheden te geven als aan die bij de andere faculteiten aan de Rijks-universiteiten. De heer Mees bestrijdt dit, aangezien het een bevoorrechting zal scheppen voor den Hervormden hoogleeraar en een Remoustrantsch professor. De Minister verklaart voornemens te zijn, bij de a. s. volledige reorganisatie van het H. O. te zullen trachten, de theologische faculteit in haar vollen luister te herstellen met dogmatiek als integreerend deel. Maar dan hoopte de Minister ook steun en medewerking te vinden van de tegenwoordige voorstaDders der theologische facul teit en van de kerkelijke besturen. Met het amendement-De Visser c. s. kan de minister zich vereenigen. Het wordt door hem overgenomeu en vervolgens wcrdt het aldus gewijzigde artikel goedgekturd. In den loop van de zitting werd nog besloten, na dit oniwerp te behaudelen o. a. 't ontwerp tot wijziging van de Artsenwet, en de wijziging van het Wetboek van Koophandel. TEH NEUZEN, 11 Maart 1904. Tegen het hoofd eener christelijke schoo te Zaamslag is door de rijkspolitie proces-verbaa opgemaakt, omdat. hij een onderwijzer had toe gelaten, die niet in het bezit was van een voldoenc bewijs van vaccinatie. (M. C.) Uit Clinge schryffc men ons Woensdag is men begonnen met het uitbakenen ^an den zeedijk tot. drooglegging van buiten- gronden, gelegen in het „verdronken land Yan Saeftingen", voor den Prosper-polaer, ond »r deze gemeente en onder de Belgische gemeenten iieldrecht en Doelvan welk werk de onder- landsche aanbesteding voor een paar weken in deze courant werd medegedeeld en waarvan de aannemingssom f 260,000 bedraagt. Door den aanleg van een, 1 M. boveu gevroon loogwaterpeil reikende, kade op Belgisch grond- gebied, juist lang* de Nederlandsch-Belgische grens, zullen twee polders worden gevormd, waarvan de eene een zuiver Nederlandsche, de andere slechts een smalle strook een zuiver Belgische polder is, wat om de toepassing van het algemeen polderreglement op latere landelingen zeer gewenscht voorkwam, en waarom dit in de concessie tot bedijking is bedongen. Zooals men weet is het algemeen polderreglement niet op een polder mixte van toepassing en bestaat voor laatstgenoemde soort Holders gelegen in twee ryken ook geen afzonderlijk reglement. Behalve het maken van den zeedijk heeft de aannemer ook nog te maken een afwaterings- sluii, eene haven, en, in de polders, eenige wegen. Eerstdaags wordt met de uitvoering der werken aangevangen. (M. Gt.) "Westdorpe, 9 Maart. Heden had ten huize van L. Steppe eene vergaderiug v*u Uudbouweri plaats, die overeeDkwamen een zoogenaamden ,Beetenboud" op te richten, teneinde gazamenlijk hunne te zaaieu beetwortelen te verkoopen. Men hoopt op deze wijze gunstiger voorwaarduu eu hooger prijs te kunnen bedingen. Boschkapelle. De weg van het zoogeuaamde Ruischener gat tot het Veer is een groot deel van het jaar een modderpoel, dien toch de talrijke bewoners langs dien weg moeten gebruiken er is geen andere. Voertuigen, eenigszins beladen, konden schier tot de as er in weg zakken. Naar wij met genoegen vernemen zal nu een deel gekaaseid en een deel verhard wordeneen en ander is een hoogst noodige eu zeer gewenschte verbetering. Stoppeldijk. De lessen aan den cursus in paardenkeunis, dezen winter door den veearts Cohen gegeven, zijn Woensdag geeindigd met een practische les, waarvoor verschilleude dieren medegebraeht waren. Deze cursus, door een veertigtal leerlingen gevolgd zal natuurlijk onzen landbouwersstaud zeer ten goede komen. Het plan om eene nieuwe pastorie te zetten op de plaats, waar het gemeentehuis zal gebouwd worden, en het raadhuis daarnaast te zetten, waar nu de heer Uitenhoove woonhuis en werkplaats bouwt, gaat niet door. Met 4 tegen 8 stemmen besloot de raad om den grond voor het gemeente- huis bestemd niet aan het kerkbestuur over te geven. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Maart de volgende vonnissen uitgesproken F. L. V., oud 21 j., onderwijzer te Axel, is overeenkomstig de conclusie van zijn verdediger, Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelhurg, vrijge- sproken. Van wege het Openbaar Ministerie was eene maand gevangenisstraf gevorderd ter zake van mishandeling. C. 't G., oud 29 j., herbergier te Zaamslag, is wegens smaad vrijgesproken. PremieTceuringen in ZeeUmtl. Februari 1904. Toegekend zijn voor hengsten prijzen van 500 voor vijf achtereeiivolgende javen aan ,/Reflecteur" van den Wilhelmina- polderSultan", HF. Aernaudts, Sluis/-Fox G. Luijk. Vlake^Bourgeois", Joh- deFeijterPz., Zaamslag en //Jupiter", P. Vael, St. Jansteen //Fox" is gestationneerd in Noord-Berelanc en /Bourgeois" in de afdeeling Kruiningen aanhoudingsbijdragen van 400 voor een jaar aan: //Bourgogne", Wed. Steijaert, Water- vliet //Factotum", F. Koopman Oz., Zierikzee Gezar", Em. F. Bonte, Sluis; //Robinson", lip. Meens, Wijnigem //Emir ex Leon", G. A. 1. Wagtho, Tholen//Nestor de Gon", F. Coopman Gz., Zierikzee //Keizer", Frans van loeve, Axel en //Lion Beige II", Ph. J. van Dixhoorn id. 1 plaatsvervangers r //Leon IV", C. Vardonk, 's Heer Arendskerke//Jules", S. Janse Sr., Nieuwland kleine premies van f 200 voor een jaar aan ffGoliath", Joh' de Feijter Pz., Zaamslag; z/Brambourg", Ch. Callant, Westkapelle //Ba- vard", Aug. Kalle, Westdorpe //Harison", S. Janse Sr., Nieuwland//Baron II," Romanus Pauwels, Bouchaute //Bara II", K. de Koeijer, Ter Neuzen //Cherbourg", W. Poppe, Middel- aurg en //Leon III", G. L. Dorst, Stavenisse plaatsvervanger //Salvator," G. Luijk, Vlake. Aauhoudingsbijdragen van f 100 voor mer- nen, geboren in 1902, zijn toegekend aan //Cora," J. van der Meulen, Sluis //Lotte," J. Cysouw, St. Kruis ,/Hansi," Jhr. Van Vreden- bnrch, Tholen //Maria," Ph. J. van Dixkoorn, Axel//Kadee," P. Dekker Fz., Axelu Amalia," Gebr. Struyk, Sirjansland ^Cora," M. O. Steen- dijk, Stavenisse; //Bertha," Wed. A. Lauwens- de Smit, Westdorpe//Marry," V. van Dorsse- laer, Koewacht#Motte de Schoonste," F. C. O. M. Hombach, Hulst//Bertha," P.deViiegher, Koewacht//Flora," R. J. Sckeele, Ter Neuzen z/Alma," J. J. Staal, Clinge; vProone," Wed. P. Bonte, St. Kruis vLotte II," F. C. O. M. Hombach, Hulst; //Lady," A. M. Plasschaert, Graauw //Trni," Gebr. Van Nieuwenhuijze, St. Philipsland,/Miete," L. Koopman Pz., Nieuwerkerk //Ida," Ch. L. Wijffels, IJzendijke; ,/Emma," H. v. d. Zande, Bruinisse//Fleur de Parieke," F. C. O. M. Hombach, Hulst//Mar tha," G. van Waes, Westdorpe; //Lucie," L. J. Dorst, Stavenisse en //Sybiel," Jacs Welle- man, Krabbendijke plaatsvervangsters//Poes," Gh. Wouters, Sas vanGent eu /Ceres," M. Kostense, Kruiningen. De volgorde, waarin de paarden zijn opge- nomen, is volgens het aantal punten dat zij bij de keuring behaalden. Maandagmorgen even voor 7 uur had zekere K. te Goes, bij het wielrijden het ongeluk in de Kade te rijden. K., een goed zwemmer zijnde zwom naar een bootje en werd toen op het droge gebaald. Ook het rijwiel werd op den wal ge- br&cht., zoodat het geval zonder verdere ongeluk- ken afliep. Woensdagmorgen, ongeveer 4 uur, werd de heer C. F. de Poorter, horlogemaker, wonende aan de groote Markt te Goes opgeschrikt door een hevigen slag, gevolgd door het rinxelcn van g^as- Spoedig bleek hem, dat een ruit van zijn winkel- raam was stuk geslagen en dat uit de uitstalkast een standaard met 3 gouden eu 5 zilveren dames horloges wareu verdwenen, terwijl op de stoep nog 1 zilveren horloge werd ge7ondeu. Voor de ruit stondeu twee houten luiken, die echter geen sluiting aau de biunenzijde bebben, zoo dat deze gemakkelijk konden worden wggeuomen. De politieagenteu die op het politiebureau, in de onmiddellijke nabijheid van het perceel waar de inbraak plaats had, waren, kwamen onmiddel- lijk op het hooren van den slag te voorschijn, doch er was heen spoor meer van dader of daders te ontdekken. Later is aan den Westwal de standaard, waarop de horloges waren geetaleerd, gevonden. Overigens zijn er niet de geringste aanwijzingen tot het vinden van de schuldigen. De zilveren medaille van de Oranje-Nassau- orde, door de Regeering toegekend aan den heer E. Kramer, raeesterknecht van de Bijbelbinderij der firma Brandt en Zn. te Amsterdam, werd ge- scbonken ter gelegenheid vaa zijn 60jarig dienst- fasst bij die firms. Jaren geleden, toen nieuwe toestauden nog pasklaar moesteu worden gemaakt voor de ver- ouderde Patentwet, werd hier te laude een snelpers- drukker in het Pateutrecht aaugeslagen als moleuaar. lets dergelijks is nu gebeurd in de Vereenigde Staten. Daar heeft de regeering kikvorscheuboutjes bij invoer uit Canada met invoerrecht belast als ,/gevogelte". Alle kikkers vliegen zouden we in onza jeugd hebbeu gezegd. In een stukadoorswerkplaats aan de Priusen- gracht te 's Hage viel een paard in een kalkput. Het arme dier zal daardoor denkelijk het gezichts- vermogeu verliezen. Wat nog mogelijk is. Op een politiebureau te Rotterdam meldde zich Dinsdag de reiziger G. J. B., die daar meedeelds dat hij een tijdschrift, toebehoorende aau de gemeentebibliotheek aldaar en door hem in bruikleen ontvangen te gelde had gemaakt. Hij had dit moeten doen uit armcede en hoopte nu een ouder- dak in de gevaugenis te bekomen. De Rolterdamsche koopman J. W. J., een be- jtird en blind man, zou Dinsdagmorgen als gewoon- lijk met zijn dochtertje er op uit gaan met zijn nego- tie. Daartoe had hij voor zijn wouiug in de Lauge Baaastraat een kruiwagen klaar gezet en dezeu met zijn waar beladen. Van een oogenblik dat ds blinde zich even van den wagen verwijderd had, is toen door een dief gebruik gemaakt om den armen blinde voor een paar pakken sajet, een doos met kammen, odeur, enz. te besteleu. Als liefde verandert in haat Bij een alleen wonende vrouw op de Kipslraat te Rotterdam is, terwijl zij zich buitenshuis ophield, door een harer vroegere vrienden, met behulp van een drietal kameraden, de iuboedel kort en klein geslagen. Van op 8 Maart ter inlijving opgeroepen dienstplichtigen der nat. mil. uit de gemeente Koog a/d Zaan, is een der lotelingen, genaamd Adrianus Ris, niet aan de plaats voor afleveriDg (Amsterdam) verschenen. Hij schijot principieele bezwaren te hebben tegen het vervullen zijner militiepliehten. Woensdag geraakte te Tilburg een opper- man, werkzaam aan een huis in de Stationstraat, onder een neeratortend stuk muur. Leveuloos werd hij van onder het puin te voorschijn gehaald. De Limb. Koerier verneemt, dat in 't volgend voorjaar eenigen practisch volleerdeu mijnwerkers gelegenheid zal gegeven worden kosteloos op een mijnschool te worden geplaatst ter opleidiug als mijnopzichter voor de staatsmijnen. De vereischten zijn o. a. dat men Nederlander is van geboorte, 3 jaar in de praktijk en tusschen de 19 en 27 jaren oud. Dinsdagmiddag was de lljarige J. v. d. B. in de Ossenhoofdsteeg te Haarlem aau het krijgertje speleu met ziju broertje. Uit de steeg loopende, had hij het ongeluk tegen een voorbijgaanden wagen op te loopen, waarbij hij viel. Liukerarm eu linkerbeen raakten toen onder de wielen, eu werden verbrijzeld. Plotseling was ze verdwenen zoo schrijft men uit Barneveld aan de N. Arnh. Ct. onza jeugdige dorpsgenoote, de modiste mej. V. d. H., en na een nauwkeurig onderzoek bleek het eindelijk dat zij met een circus-directeur naar het buiten- land vertrokken was. Behalve als costuumuaaisler, trad zij weldra als circusrijderes op, en niet lang duurde het of zij kon evengoed staande als zittende haar ros bedwingen, terwijl zij als ballet- danseres een der eersten van den troep genoemd mocht worden. Jammer echter, zooals zij zelf meende tenminste, werd door haar familie aan dit leventje een einde gemaakt en werd zij op hoog bevel weer naar hier teruggeroepeu. Antipyrine. Er zullen, naar de N. Ct. mededeelt, in den Haag binnenkorl proeven ge- uomen worden met een nieuwe stof antipyrine genaamd, die de daarin gedrenkte voorwerpen on- brandbaar maakt en op zoo groote schaal kan worden toegepast, dat gansch de inhoud vau. sf-i ■mrttyyy^i^gaia^ga SEUZESSCHE COERMT. «5. i r—i ir«m 'i iTrii,1TgiIMM«a*gTawr*e^3*,rTWEHHWB®*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1