Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Philippine. In de gehouden raadsvergadering van Dinsdag 8 dezer is na ernslige discussien met algemeene stemmen het voorstel vau Burgemeester en Wethouders aangenomen, tot den aankoop van 60 Gentsche roeden grond a,/ 16,75 per roede op de brandplaats, tot het bonwen van eene gemeenteschool. Dezen groDd verkrijgt alzoo de gemeente voor f 1005, waarbij nog moet gevoegd ■Vioond te Breda. geldende voor de universiteit, ook te doeD gelden voor de Technische Hoogeschool. Verder wenscht de heer Bos geheele of gedeeltelijke vrijstelling vau de examens vuor de Technische Hoogeschool mogelijk te maken, voor bezitters van bewijzen van met goed gevolg afgelegde examens aan een openbare universiteit of aan universitaire of tech nische hoogescholen in het buitenland. Bovendien wil een der amendementen ook vergemakkehjken het overgaau van jougelui van de universiteit uaar de Technische Hoogeschool. De heer Roell meent, dat omgekeerd nu ook vergemakkelijkt moet wordeu het overgaan van de Technische Hoogeschool naar de universiteit, doch blijkt overigens voor de amendementen. De Minister van Binuenlandsche Zaken, meenen de dat de zaak, doer den heer Bos gewenscht, ook bij bestuursmaatregel geregeld had kunnen worden, kan zich behoudens enkele door hem aangegeven wijzigingen met de strekking van de amendementen vereenigen. Aan den heer Lohman, die zijn voornemen te kennen heeft gegeven, een amendemeut voor te stellen, om een beslissing uit te lokken over de vraag, of bezitters van een diploma eiodexamen- H. B. S. m. 5j. c. zonder verder examen toegelaten zullen worden tot de faculteiten der wis- en natuur- kunde en de geneeskunde aan de universiteit, betwist de Minister reeds bij voorbaat, dat deze kwestie bij dit onlwerp incidenteel kan worden geregeld. Na eenigszins gewijzigd te zijn, worden de amendemeutec-Bos door den Minister overgenomen. Bij het artikel, dat aan gediplomeerden van de Technische Hoogeschool de bevoegdheid geeft, middelbaar onderwijs te geven in technische weten- schappen, ontwikkelt de heer Rosll o. a. dit be- zwaar, dat niet vaststaat wat onder technische wetenschappen is te verstaan. Spr. meent, dat de universitaire opleiding meer waarborgen geeft voor een goede paedagogische vorming. De Minister verklaart er in het algemeen niet voor te zijn, ingenieurs toe te laten als leeraren NieTlemin stelt hij de bepaling voor, omdat er wel degelijk ingenieurs zijn, die bij uitstek geknipt zijn voor het geven van onderwijs, terwijl de Minister daarentegen doctoren in de wiskunde kent, die elk paedagogisch talent missen. Het desbetreffende artikel wordt daarna aange- nomen. De heer Lohman komt terug op zijn denkbeeld, om jongelui met diploma H. B. S. m. 5j. c. vrij te stellen van het toelatings-examen voor de wis-, natuur- en geneeskunde. In twee jaren kunnen zij Grieksch en Latijn leeren en hun St.asts-examen doen. De Minister wijst er zijnerzijds op, dat het denkbeeld neerkomt op gelijkstelling van het diploma eind-examen H. B. 8. met het eind-diploma der gymnasia voor deze vakken. Dit nu raakt een diep iugrijpende principieele kwestie. Het geldt hier niet een aanvnlliugsstudie in Grieksch en Latijn, maar de klassieke vorming in het algemeen, welke niet tot haar recht komt. De heer Nolens vreest van het denkbeeld van den heer Lohman welke laatste, na den tegen- stand van den Minister, verklaart van het doen van een voorstel af te zien dat de opleiding aan de H. B. S. in het geval-Lohman algemeen gevolgd zou worden voor toelating tot de uni versiteit, tot schade van de gymnasia. De beraadslaging over het betrekkelijk artikel wordt daarna gesloten. De heer Boigesius acht de gestelde waarborgen voor de deugdelijkheid van het bijzonder gymnasiaal onderwijs ten eenemale onvoldoende voor gelijk stelling wat betreft het diplomeeringsrecht en de subsidieering. Er moeten verschillende eischen en waarborgen gesteld. Geschiedt dat niet, dan vreest spr. terugkeer tot zg. Latijnsche schoolijes TER NEUZEN, 9 Maart 1901. Tot administrateur van de electrische centrale te Driebergen is benoemd de heer J. van Kainpen, thans aJs zoodanig alhier. Naar wij vernemen zal de plechtige opening van het ziekenhhis van de vereeniging tot zieken- verzorging alhier plaats viuden op a.s. Woensdag 16 dezer, door den hoofd-inspecteur of een der inspecteurs voor volksgezondheid in Zeeland verschillende autoriteiten zijn tot bijwoning van de plechligbeid uitgenoodigd. Hedeu had door het bestuur van den Oud- Westenrijkpolder te Hoek de aanbestediDg plaats voor a. de levering van 160 M3. grind. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,86 per M3.C. Adriaansen te Sliedrecht voor 1,80 per M3. en A. de Jong te Dordrecht voor f 1,73 per Ms. Gegnnd aan den minsten inschrijver. b. het vervoer van dien grind. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren C. Stjffijn te Ttr Neuzen voor 0,58 per M3. Math. LoofteTer Neuzen voor 0,545 per Ms.J. Yercouteren te Ter Neuzen voor 0,49 per M3.; J. Klaassen te Hoek voor 0,46 per M3. en J. Goossen te Hoek voor f 0,46 per M3. Bij loting gegund aan J. Klaassen. Naar men ons meldt is door den brigadier, brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Philippine, tegen den hoofdredacteur van de //Toe- komsiuit Middelburg en den berichtgever van genoemd blad uit Hoek, proces-verbaal opgemaakt, wegens beleediging van den veldwachter Wondergem te Hoek, en den marechaussee Nagelkerke te Philippine in de „Toekomst" van 27 Pebruari j.l. Door het muziekgezelschap //De Vereenigde Vrienden" van Sas van Gent is, ter gelegenheid vau de inhuldigmg van zijn vaandel op Zondag den 26 Juni a.s. een groot internationaal festival voor harmonie-, fanfaren- en zanggezelschappen uitgeschreven. Aan talrijke vereemgingen, zoowel in het biunenland als uit den vreemde, worden uitnoodigiugen gericht. Bij Kon. besluit is, wijl hij geacht wordt onmisbaar te zij a voor het geziu waartoe hij be- hoort ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie verleend tot 1 Maart 1906 aan den militieplichtige der lichtiug 1904 P. P. Luijcks te Sioppeldijk. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van 8late, afd. voor de geschillen van bestuur, werd o. m. rapport uitgebracht door staatsraad Mr. Moltzer, omtrent het beroep van P. J. P. Asselmau, te Houtenisse, loteliDg van de lichtiug der nationale militie van 1904 uit die gemeente, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland omtrent zijn inedeloteling B. P. de Silva. De Kon. beslissing volgt later. Enkele dagen geleden werden op klaarlichten dag bij den werkman P. V., onder de gemeente Westdorpe, terwijl de man naar zijn werk was, uit diens schuurtje twee kouijnen ontvreemd. De politie te Sluiskil al spoedig met den diefstal in kennis gesteld wist nog den zelfden dag bij een poelier aldaar de gestolen kouijnen op te sporen. De dieren werden in beslag genomen en nadat ze door den bestolene voor zijn eigendom herkend waren, aan dezen teruggegeven. Tegen de verdachten, twee personen daar uit de omgeving, die bekenden de kouijnen ontvreemd en hij dien poelier verkocht te hebben, werd proces-verbaal opgemaakt. Voor de verbetering der haven te Clinge zal een uitgaaf van ruim 40,000 noodig zijn. Het nieuwe havenplan is thans door den Minister van Waterstaat. goedgekeurd en de toezegging eener rijkssubsidie groot 13,500 ontvangen. Aan Ged. Staten van Zeeland zal nu ook een subsidie van een even groot bedrag worden aangevraagd. Maandagmiddag werd te Driewegen, onder Biervliet, een driejarig meisje bewusteloos uit het water gehaald. Na langdurige toepassing van de bekende maat- regelen bij de redding van drenkelingen kwamen de levensgeesten weer terug. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het meisje was met een buurmeisje van gelijken leeftijd vau 't gehucht afgedwaald naar een naastbij gelegen hoeve, en in een diepen put, in een weide, gevallen. Het geschreeuw der wegloopende kleine deed de buren opmerkzaam worden. Zaamslag, 8 Maart. Heden werd alhier door het bestuur van den Zaamslagpolder aanbesteed de levering van 460 M3. Pruisische grind van 1 6 c.M., vrij op den wal aan het Schuttershof te Ter Neuzen, waarvoor als volgt werd inge schreven door P. A. Dolk te Do'tdrecht voor 1,80, A. de Jong aldaar voor 1,715 en door G. Adriaansen te Sliedrecht voor f 1,68, aan wie de levering werd gegund. Het vervoer van voornoemde grind, naar aan te wijzen plaatsen in dien polder, werd aangenomen door F. Dekker te Ter Neuzen voor f 0,85 per M3. Voorts werd heden door burgemeester en wethouders aanbesteed de levering van 240 M3. Pruisische griud, metende van 1 6 c.M., vrij op den wal aan de losplaats aan de Kleine Huissens- polder. Ingeschreven werd als volgtdoor P. C. Vink te Sleeuwijk voor 2,09, P. A. Dolk voor 1,82, A. de Jong voor 1,745 beiden te Dordrecht en C. Adriaansen te Sliedrecht voor 1,695. Gegund aan den laagsten inschrijver. Heden had alhier ten overstaan van de notarissen P. Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen, ten verzoeke van de erven van Maria Moes, wed. P. Dieleman, de openbare veiling plaats van 2 perceelen bouw- en weiland in den Willem III polder, groot 4 hectaren aren 85 centiarer,, of 11 gemeten 58 roeden en 4 hectaren, 12 aren 95 centiaren of 9 gemeten 80 roeden. Koopers werden de heeren P. de Jonge, M. Scheele en rnej. M. de Feijter, wed. A. DielemaD, voor f 940 per 44 aren 56 centiaren. Axel, 7 Maart. Alhier is in den ouderdom Van 72 jaren overleden de heer C. N. Jansen van Rysendaal, die den 6 Juli 1883 als raadslid beeedigd werd en deze betrekking gedurende dien tijd onafgebroken heeft bekleed. worden 100 schadevergoeding voor den pachter Vermas'. Tevens moet de gemeente nog eene strook gronds aan de Zuidzijde, groot ongeveer 500 M3., aan den kooper gratis afstaan, zoodat uaar eene billijke berekening het gekochte lerrein op ongeveer f 20 per Gentsche roede komt. Natuurlijk alles onder nadere goedkeuring van heeren Gedep. Staten. Daar Philippine echter geene middelen heeft, om dit grootsche werk, dat op 12 h/ 13000 wordt geraamd, tot stand te brengen, zullen ook de gelden aan het hooger bestuur moeten worden aangevraagd, aangezieu de gemeente geene leening meer kan sluiten, doordien de hoofdelijke omslag reeds aanzieulijk hoog is opgevoerd. Sag van Gent, 8 Maart. In den afgeloopen nacht werd er bij den winkelier J. S. aan de Kleine Markt alhier ingebroken. De dieven, waar- schijiiiijk door overklimming op de achterplaats gekomen en zich aldaar door een vensterije toe- gang verschaft, hebben een en ander doorzocht. i .^ej wie 1 en van rijksambtenaren, kostgangers ij S., werden uit de winkel medegenomen, be- nevens den inlioud der toonbanklade, ongeveer 25 gulden. De dieven langs aehter weder weggegaan hebben van de toonbauk een groot mes, een zooge- uaamd kaasmes medegenomen tot op de achterplaats waarschijnhjk om desnoods hun aftocht te dekken met een bloedbad. Door debewoners die bovensliepen werd niets gehoord. De verdenking van dezen diefstal viel weldra op eenige vreemde lieden (Gentenaars) sedert kort alhier woonachtig, waar huiszoeking werd gedaan, doch niets verdachts gevonden werd. Maart. Het Russische eskader uit W ladiwostok is slaags geweest met de Japansche vlootmen gelooft dat de Russische schepen vermeid of veroverd zijn. 's Gravenhage, 9 Maart. Tweede Kamer. Naar aanleiding der geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid voor het district Elst werd, overeen- komstig het voorstel der Commissie van onderzoek besloten, den Minister uit te noodigen een onder zoek in te stellen omtrent het bezwaarsehrift eener liberale kiesvereeniging, volgens hetwelk bij deze verkiezing te Renkum de gelegenheid tot candidaat- stelling met vooraf was aangekondigd en na dat onderzoek aan de Kamer inlichtingen te verstrek- ken, aangezieu bij juistheid der reclame de ver kiezing onwettig is. Iugekomen is een ontwerp tot wijziging der rechtspleging voor de land- en zeemaeht. Het hooger onderwijsdebat werd voortgezet. Aan genomen is het artikel waarbij aan bijzondere gym nasia diplomeeringsrecht wordt toegekend, nadat de Minister den waarborg had bescherpt, door de bepaling dat het diplomeeringsrecht telkens voor een zesjarig tijdperk wordt toegekend. Ook is het door de Regeering voorgestelde leerplan der bijzondere gymnasia goedgekeurd, na verwerping, met. 53 tegen 27 stemmen van het amendement Borgesius, waartegen van de linkerzijde alleen de heer Van der Vlugt stemde, Te Winschoten -is Maandagmiddag gevankelijk binnengebracht de 30jsrige N. M. dienstmeid te Mussel-Kanaa], verdaeht van kindermoord. Zij is na verhoor voor den rechter-commissaris naar het huis van bewaring overgebracht. Zaterdagavond omstreeks 12 nur sloot de heer H. B. Peters, die sedert een paar maanden een zaak in uurwerken geopend heeft in de 2e Anjelierdwarsstraat 20 te Amsterdam, zijn winkel en ging naar de woning van zijn vader in de Westerstraat, bij wien hij inwoont. Des Zondags is de zaak altijd gesloten, doch het toeval wilde dat hij Zondagmergen omstreeks 10£ uur even in den winkel moest zijn omdat hij een bestelden horlogeketting moest bezorgen. Tot zijn niet geringen schrik vond hij de straatdeur van den winkel opeustaan en binnenkomende de toonbank zoomede den vloer als bezaaid met horloge-etuis. Alle horloges die hij in den winkel had waren op den na gestolen niet minder dan 109 hor loges, tot een waarde van ruim 500, worden door hem vermist. Daar geen sporen van braak zijn te ontdekken, ligt het vermoeden voor de hand, dat de inbrekers gebruik hebben gemaakt van valsehe sleutels. lot nu toe heeft de politie de daders nog niet weteu te ontdekken. Zaterdagavond had aan de Kortekade te Kralingen een familiedrama plaats. Ongeveer 11 uur 's avonds wilde de 22jarige gegageerde militair B. Vis zijn vader, die te bed lag, te lijf. Ongetwijfeld zou hij dezen, dien hij met een scherp mes aanviel, vermoord hebben, als zjjn moeder, zuster en broeder den onverlaat niet hadden aangegrepen. Toen de vader naar buiten vluchtte, liep de zooc hem met een ander mes na. Onderweg werd hij evenwel staande gehouden door den 24jarigen tuinier B. van Hoven, die hem tot kalmte aanmaande. Als antwoord stak Vis hem met het mes in de linker zijde waardoor een hevig bloedende wond ont- stond. De inmiddels op het geroep van moord toe- gesnelde politie arresteerde hier den dader en bracht dezen met het slachtoffer naar het poHtie- bureau aan de Hoflaan. Dr. Van Senus daar ont- boden, gelastte de onmiddellijke overbrenging van den laatsten per brancard naar het Zieken- huis, aangezien de longen waren geraakt. De toestand was levensgevaarlijk. Laat in den nacht werd hij door den com- missans uyk in het ziekenhuis verhoord. De dader, die naar het commissariaat der derde atdeeiing werd overgebracht, onderging eveneens een streng verhoor, waarbij hij zich zeer on- verschillig toonde. Oneenigheid in de familie schgnt de aanleiding tot dit drama te zijn. Circa kwsrt voor elf Zonrtagavond werden op de Jar. v. Polanenkade, ter hoogte vau de stoom- wasschenj der firma J. van Hofwegeu te Breda eenige burgers en veldartillerislen handgemeen! j tlllensteD Waren de stt»!frijders Van der Made, Hoeksema en Hermans, alien van het 3 regiment veldartillerie, uit de kazerue der Gasthuisvelden. Of er meer dan een burger bij was, is niet met zekerheid te zeggen, in elk geval was bij de artillensten in gezelschap zekere Jan Bogers Het gezelschap was, wat men noemt „een drouken stellefje". Op de aangeduide plaats moet de vermoedelijke dader J. B. het mes getrokken hebben en den verslagene Van der Made een doodelijken steek hebben toegebracht. Ook moet bij die gelegenheid de artillerist Hermans teveus licht gewond zijn. Wat de oorzaak van de vechtpartij is geweest, raadt men wel. Een gewone rnzie, aangekomen om niets. Toen het mes getrokken en gestoken. Nog Maandagmorgen was een groote plas ge- ronnen bloed zichtbaar op de plaats, waar de misdaad geschiedde. loen de artillerist Van der Made geraakt was, heeft hij gepoogd de artillerie-kazerne te bereiken. Geholpen en roeegetrokken door Hoeksema, strompelde de doodelijk verwonde in de richting der kazernenog werd halt gehouden bij het zich daar bevindende bierhuis van Machielsenver- volgens trok Hoeksema zijn getroffen kameraad verder, opdat hem in de kazernewacht de noodige hulp zou kunnen verschaft worden. Doch zoover reikten de verzwakkende krachten van Vau der Made echter niet. Waar de Jan van Polanenkade de veldkazerne nadert, passeert men eerst aan den liukerkant van den weg een woning, bewoond door den opper- wachtmeester C. Andrea. Deze zat in zijn woning te lezen, toen bij circa elf uur opeeus een val hoorde bij zijn dear. Hij gaat naar buiten en zag daar een artillerist liggen in zwijm, badend in zijn bloed. De beide artilleristen en een burger waren er bij, doch deze laatste heeft zich later ongemerkt verwijderd. De opperwachtmeester Andrea is naar de kazerne wacht gesneld om mauschappen. Deze kwamen oogenblikkelijk met den commandant van de wacht meeloopen. Van der Made is toen naar de kazernevracht gedragen. Iutusschen gulpte het bloed uit de diepe wonde en Hoeksema trachtte den stroom eenigszins tegen te houden, door de hand vast tegen het geopende Jichaam te drukken. De verslagene stond bekend all een zeer on- aangenaam persoon, die erg* lastig en moeiltjk was, om de kleinste bagatellen ruzie zocht en herhaaldelijk gestraft werd. Zijn beide kameraden, Hoeksema en Hermans, staan ook ongustig bekend. Vooral Hoeksema, die den verslagene in vecht- lust evenaarde. Met de laatste Academiefeesten w:!s hi t deze Hoeksema, van wien aanvankelijk het g'Tucht liep, dat hij vermoord was later bleek, dat hij slechts zwaar gewond was. Hermans heeft pas een veroordeeling van den krijgsraad achter den rug. Deze Hermans heeft Zondagavond in het bierhuis van Machielsen den boel stuk geslagen en man en vrouw mishandeld, waartoe hij wordt verplicht tot schadevergoeding en diciplinair zal worden gestraft of wel voor den krijgsraad zal worden terechtgesteld, aangezien proces-verbaal is opge maakt. Hoeksema en Herman* worden nog steeds in bewaring gehouden. De vermoedelijke dader is Jan B. Hij is nog slechts 18 jaar oud en siods verledeu week werk- zaam in de houtlucifersfabriek der firma Ch. Looijens, te Breda. Omtrent het gedrag van den dader valt niets slechts te zeggen. 'tis een nietig kereltje, pas den kinderschoenen ontwassen. Woensdagmiddag heeft een treurig onge- val plaats gehad in een kolenmijn te Flenu bij Bergen in Henegouwen. Drie werklieden, waaronder een voerman, hadden een aantal waggonnetjes met kolen geladen, op een hoogte van 310 meters gebracht en spanden de paax-den uit, met het doel de waggons te doen ophalen. Zij begaven zich echter nog eerst in de galerij die er zeer afhelt, zonder de voorzorg te nemen de waggons vast te remrnen. Niet zoodra waren zij weg of door eene onbekende oorzaak werden de waggons in beweging gesteld en daalden met veel snelheid het hellend vlak af, de drie werk lieden tegen een muur verpletterend. De ge- volgen waren verschrikkelijkeen werkman^ vader van 2 kinderen, werd onmiddellgk gedood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2