Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 5 Maart 1904. 44- Jaargano. ONDERWIJZERES No. 4504. Herliaalde oproeping nuttige handwerken. Hinnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. De ©oHog tusschen Rusland en Japan. TWEEDE K A IR E R. Kaitfstsgerecht te Ten Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollicitauten naar de betrekking van ONDERWIJZERES in de nuttige handwerken aan school IS te SSuaskil, op eene jaarwedde van 100,-. Gezegelde verzoekschriften franco in te zenden aan den Burgemeester voor 14 Maart a. s. Ter Neuzen, 4 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Als de laatste berichten van het oorlogsterrein juist ziin, dan krijgt men mi een duidelijker overzicht van de bewegingen en de plannen der beide oorlogvoerende P#De6Japansche krachten op Liao-tong worden door nieuwen toevoer van menschclijk materiaal versterkt; men schiint in alien ernst Port-Arthur geheel te w illen insluitenj door het schiereilandje, op welks uiteinde deze sterke Russische vesting is gelegen, geheel te be- zetten. Daarom laat de rnilitaire overheid te Port-Arthur en op andere stritegisch belangrijke punten alle oude en zwakke personen, en vrouwen en kinderen, dus alien die het weerstandsvermogen der bezetting zouden ver- minderen en den voorraad nutteloos aantasten, ver- wiideren. Eveneens worden de Russische krachten aan de Jaloe, de grensrivier tusschen Liaotong en Korea, steeds ver sterkt, om daar een dam op te werpen tegen den •Japanschen stroom, die, vooral wanneer Port-Arthur eens mocht worden genomen, zeer moeilijk te keeren zal ziin. Generaal Ventris, de bevelhebber over de Engelsche troepen in noordeiijk China, hebft, naar de ./Daily Telegraph" nit Tientsin verneemt, den redacteur John Cowen van de //China Times" voor de rechtbank gedaagd wegens ophitsing tot verstoring van den vrede, omdat Cowen in een artikel in scherpe woorden de Russen had besehnldigd, dat zij weerlooze Japanners mishandeld hadden. De rechtbank besliste, dat Cowen borg moest stellen dat hij zich voortaan behoorlijk zou gedragen. De journalist weigerde dit te doen en eischte voor zichzelf het recht van kritiek. Men gelooft daarom dat zijn uitzetting aanstaande is. Volgens andere berichten heeft de Chineesche rnilitaire overheid de aanklacht ingediend. Tokio, 2 Maart. Te Andzjoe en Jongpjung hebben de Russen de telegraafkantoren in bezit genomen, den districtsgouverneur gevangen gezet en ambtelijke stukken in beslog genomen. De Russische strijdmaclit bij Andzjoe telt maar 40 man, en men verwacht niet onmiddellijk een opmarsch naar het Zuiden. De sterkte van de Russen bij Antoeng is nu ongeveer 2000 man. Hun hoofdmacht is samengetrokken teLiao-jang. Men verwacht dat ten zuiden van de Jaloe geen belangrijk gevecht zal geleverd worden en gelooft dat de Russen van de Jaloe hun verdedigingslinie tegen den Japanschen opmarseh willen maken. Londen, 3 Maart. Uit Tientsin verneemt da//Standard dat de Russen bezig zijn de plaatsen ten zuiden ran Moekden, bij Hai-tsjong, krachtig te versterken. Duizen- den koelies w-erken dag en nacht aan de wallen, en maken breede versekansingen. Zij worden gedwongen te werken zonder betaling en zij worden ruw behandeld. Een reiziger, die hier uit Europa aankwam met de Siberische liju, meldt, dat op verschillende plaatsen pogingen worden aangewend om den spoorweg te laten vernielen door Siberische Boerjaten. Londen 3 Maart. De ./Standard" verneemt uit Pokio, dat volgens geloofwaardige berichten de Siberische spoorweg vernield is over een lengte van 2 KM., in de nabijheid van Ningoeta (tusschen Carbin en Wladi- wostok). De telegrafische verbinding tusschen Ningoeta en Wladiwostok is verbroken. De Minister van Binneul. Zaken was gisteren aan het woord voor zijn repliek. Op de kritiek betreffende de Vrije Universiteit zou hij niet ingaan, zei hj. Dit ontwerp toch betreft niet speciaal die universiteit, doch raakt een levens- gedachte. Seherp kwam de Minister op tegen de aanvallen van den beer Van der Vlugt tegen die universiteit, waarbj z. i. gegeneraliseerd werd en die universiteit niet op baar best, docb op haar slechtst werd voorgesteld. De Minister hield vol, dat de vrjmaking van het bjzonder Hooger Onderwjs ligt in de bistorische ljnen, en bestreed de voorstelling, alsof slecbts een klein deel van de rechterzjde bj het ontwerp is ge'intresseerd. Allen die den Christus beljden als centrum der absolute waarbeid, stellen bet grootste belang in bet tegengaan der ontkerste- ning van het hooger onderwjs. De Minister zei verder, thans niet te kunnen toezeggen, de theologische faculteit aan de openbare universi teit te wjzigen. Het punt eischt nadere voor- bereiding. En na daarop nogmaals in den breede te hebben uiteengezet, dat de waarborgen voor den effectus civilis die niets met de opleiding te maken heeft veel afdoender zjn dan die voor de examens aan de openbare universiteit, eindigde de Minister met bet uit- spreken van zjn volkomen vertrouwen in bet oordeel van de bis tori e omtrent den thans ge- voerden strjd voor vrjmaking van bet hooger onderwjs. De algemeene beraadslagingen werden hiermee gesloten. Bj de artikelen betoogde de Minister, in autwoord op vragen van de beeren Bos en Nolens, dat gecommitteerden b j de eindexamens der gymnasia bevoegd zullen zjn tot ingrjpen, voor zoover zulks voor controle op bet examen noodig wordt geacbt, b.v. bj ernstig vermoeden van fraude. De heer Lobman vreesde misbruik juist van die macht. Voorts zeide de Minister den heer Roell toe, te overwegen, in afwacliting van het rapport der Ineenschakelingscommissie, of jongelieden kunnen worden vrjgesteld van examen in alle vakken, waarin zj reeds zjn geexamineerd. Bj hoofdstuk II (Hoogescbolen) .betoogde de beer Zjlma de noodzakeljkheid van opneming van de veeartsenijschool onder het hooger onder wjs bepleitte de heer Van Karnebeek bet incorporeeren van de technische-, handels- en landbouw-hoogescholen bj bestaande universi- teiten, en wel uit een oogpunt van kostenbe- sparing. De beer Bos boopte, dat de Poly technische School te Delft zal worden hervormd in dien zin, dat eerst algemeen wetenschappeljk, later meer tecbniscb zal worden gevormd. De heer Nolens meende, met den vorigen spr., dat dit ontwerp betreffende de P. S., niet vooruitloopt op de inricbting der technische hoogescholen. De heer Lohman kwam er tegen op, reeds in dit ontwerp te bepalen, dat er zullen zjn technische-, handels- en landbouw-hoogescholen. TER NEUZEN, 4 Maart 1904. De heer P. C. de Roeck, onderwijzer aan de R. C. bijzondere school te Oostburg, is benoemd tot eerste-onderwijzer aan de openbare school te Heemskerk. Door commissarissen van de stoointram- inaatschappij Breskens-Maldeghem wordt aan de aandeelhouders voorgesteld het dividend te bepalen op 8 pet. Hoek, 4 Maart. Zeer talrijk, zoo talrijk als op andere concerten, was het publiek nu juist niet, dat Dinsdagavond opgekomen was om te profitearen van de uitvoering onzer muziekvereeniging, msar toch was de zaa] fiink bezet. De verschillende muzieknummers werden met genoegen aangeboord en de tooneelstukjes met aandaobt gevolgd, alsook de beide meer ernstige voordrachten van de vice- voorzitter. Brachten deze laatsten meer de weeke snaren des gemoeds in trilling, de eersten vooral ,/Een veldwachter en een groenteboer in de klem" en de paritomime //De gefopte barbier" wekten eene guile vroolijkheid op. Ongeveer middernacht was het programma afgewerkt en volgde een prettig bal tot besluil. Axel. De Zangvereeniging //Excelsior" gaf Woensdagavond op de bovenzaal bij Koole haar laatste winteruitvoering. Hoewel door allerlei omstandigheden de tijd van voorbereiding voor de tooneelstukken en voor drachten slechts kort bad kunnen zijn, werden toch alle nusnmers van het program Sink uit- gevoerd en een luid applaus viel zoowel den tooneellisten als den zaugers ten deel. Als iets nieuws stond op het programma een kluehtige pautomime vermeld. De komieke costnmeering en de leuke moppen, die er in voorkwameu brachten de lachspieren der aanwezigen onop- houdelijk in beweging, zoodat we dit stukje als een succesnummertje niet onvermeld willen laten. De heer Ouno Borgman van Ter Neuzen zorgde voor de muziek en handhaafde zijn ouden roem als accompagnateur. Als zang en tooneel in den aanstaanden zorner met denzelfden ijver, die tot heden betoond werd, worden beoefend, dan ver- wachlen we dat deze vereenigiDg ons den volgenden winter weer een paar aangename avondjes zal bezorgen, terwijl we ons aansluiten bij het woord van opwekking, dat bij het sluiten van het concert gesproken werd eene opwekking tot de jongereu om werkend lid der vereeniging te worden, tot de ouderen om het streveu van //Excelsior" met een jaarlijksche bijdrage te steuneu. Koewacht. Sinds jaren wordt hier op den eersten Woensdag van de maaud April eene markt gphouden van paarden, koeien en schapen, welke zeer druk bezocht wordt. Het vorige jaar is, bij wijze van proef, op dien dag op bet Belgische gedeelte ook eene markt gehouden, zoodat de kooplieden beurtelings het Hollandsche en Belgische vee kon bezoeken, het- geen van gunstigen invloed op den handel was. Daar deze proef zoo uitstekend geslaagd is, heeft het gemeeutebestuur van Moerbeke waaronder Belgisch Koewacht behoort, besloten dit jaar weer eene markt te houden op den eersten Woensdag van April. Een groot aantal prijzen worden uitge- loofd voor het beste vee, dat aaugevoerd wordt terwijl eene commissie benoemd is om de belangen der marktbezoekers te behartigen. Hoofdplailt. Den heer Gratema, burgemeester onzer gemeente en schoolopziener in het arron- dissemeut Neuzen, is verlof verleend tot tijdelijke vestiging buiten zijn ambtsgebied. De beer G. heeft te Breskens, arrond. Vlissingen, een woniug voor deu jaar gehuurd, daar in eigen gemeente geeu geschikte woning te verkrijgen is, en hij door de aanstaande komst van een predi- kant de pastorie der N. H. kerk behoort te OEt ruimen. *8 Gravenhage, 4 Maart. Tweede Kamer. Bj de behandeling der hooger Onderwjswet, werd zonder stemming, overeenkomstig de door de beer Heemskerk voorgestelde redactie-wjzi- ging bepaald, dat van rjkswege technisch hooger onderwjs zal worden gegeven aan eene technische hooge -chool, maar dat van rjkswege gegeven hooger handels- en landbouwonderwjs nader bj de wet zal worden geregeld. Het ontwerp bepaalde imperatief dat ook die studien aan de hooge scbolen zouden worden gegeven. Benoemd tot lid van bet bestuur van bet waterscbap Stoppeldjk, de heer J. de Waal, te Hontenisse. Zitting van 4 Maart 1904. Ver ordeelil zijn: J. H. A. d R., veearts te Ert" velde, ter zake van overtreding der wet op de artsenij- bereidkunsttot eene boete van 10, subsidiair 10 dagen hechtenis met vernietiging van het in beslag genomen fleschje. M. I\ v. E., hierhuishoiider te Ter Neuzen, ter zake van het schenken van sterken drank zonder vergunning tot eene boete van 15, subs. 10 dagen hecht. P. H. W., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het schenken en toedienen van sterken drank zonder ver gunning; tot eene boete van f 15, subs. 10 dagen hecht. J. d. F., bierhuishouder aldaar, ter zake Van het toedienen van sterken drank in het kleintot eene boete van /15, subs. 10 dagen hecht. P. F. W., mosselhandelaar en N. H. v. H., schipper beiden te Philippine, ter zake van het vangen van schelpdieren zonder vergunning ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. K., N. A. H., bootwerkers en P. G., koopman, alien te Ter Neuzen, ter zake van het laten uitvliegen van duiven zonder vergunningtot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. P. C., arbeider, J. d. R., visscher, beiden te Bouekaute, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. d. W., bakkersknecht te Hoek, J. v. L., koopman te Axel, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder lantaarnieder tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. B. J. C., zonder beroep, F. B., koopman beiden te Axel, P. D. M. V., slachter te Zuiddorpe, ter zake als voren; ieder tot een boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. J. M. v. d. W., koopman te Hoek, tar zake van het rijden op den buitenberm van een zeedijk; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. L. S. v. d. B., zonder beroep, J. B. D K. V., boot werkers, ter zake van het rapen van schelpdieren zonder vergunning; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. H., muzikant te Luik, ter zake van het geven van openbare vermakelijkheden zonder vergunning; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. H. W., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. v. d. O., sckoenmaker te Axel, ter zake van Leer- plichtwetovertredingtot een boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. L., werkman, J. A. B., bierhuishouder, P. F. v. K., bootwerker, J. H. I., varensgezel, P. .J. d. B timmerman, alien te Ter Neuzen, P. J. A., wagenmakersknecht te Zaamelag, F. d. K., polderwerker te Clinge, E. v. 0., koopman te Clinge, A. S., poldergast te Kieldrecht, ter zake van openbare dronkensckapieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. Met het oog op de talrijke ongerechtigheden die in den laatsten tijd aan het postkantoor te Amsterdam zijn voorgekomen, zijn thans geregeld in het gebouw een iuspecteur van de recherche en twee recbercheurs aanwezig, die een wakend oog houden op het gaande en komeude publiek. (N. v. N.) Te Hilversum hebben eenige courantenjongens de geheele oplaag van epn wekelijks verschijnend gratis-advertentieblid voor 42 cent aan een op- kooper verkocht, in plaats van de bladen te be zorgen, (N. Ct.) Naar men uit den Haag meldt, hebben zich voor de betrekking van agent bij de Rijks- verzekeringsbank 1700 sollicitanten aangemeld. Ter beschikking van de justitie in den Haag is een man gesteld, die blijkbaar met het doel om te stelen, zich toegang had verschaft tot eene woning op den Badhuisweg te Scheveningen, toen de bewoners voor eenige oogenblikken afwezig waren. Een der huisgenooten vond bij zijn thuis- komst de straatdeur gegrendeld, en toen hij de deur had opengetrapt, bemerkte hij twee als heer gekleede mannen in zijn woning. Het tweetal nam de vlucht, maar een hunuer werd op straat gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij onderzoek rnoet gebleken zijn, dat de aan- gehoudene, een beruchte Amsterdamsche in- breker is. Uit de woning wordt niets vermist. Wel was een linnenkast reeds opengebroken. De inbrekers schijnen dus lijdig bij hun werk te zijn gesnapt. In het N.-Holl. dorp Kwakel werd in een herbtrg gewed, wie in staat zou zijn in 10 miuuten tijd 14 borrels leeg te drinken. Een jongen van 17 jaar zag daar wel kans op; hj dronk er 9 op en zonk toen bewusteloos ineen. Hij was weldra een lijk. Zou tegeu den barbaar, die zulk een wedden- schap met een 17jarige aanging, niet een straf- vervolging kunnen worden ingesteld op grond van art. 307 Strafwetboek Hij, aan wiens sc'nuld de dood van een ander te wijten is wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogsle negen maauden Te Koog aan de Zaan is eene 74jarige weduwvrouw tengevolge van een ougeluk met een warine stoof in brand geraakt en aan de bekomen brandwonden overleden. Dinsdagnamiddag waagden zich (e Zulphea nabij het pompstation der waterleiding een vjertal jongens van een jaar of tien op het ijs. Alle. vier z&kten er door met het ongelukkig gevolg, dat twee hunner verdroukeu, terwijl de beide andere slechts met veel moeite kondeu gered worden. Het onderzoek, door de Rot erdamsche rechtbank ingesteld naar de vergiftigingszaak te Haastrecht, rnoet geen vermoedens van misdaad aan het licht hebben gebracht. Wel was toevallig de knecht, dp den morgen dat de vrouw dood werd gevondeu, vertrokkeu maar dit rnoet in geen verband staan met den dood der vrouw. Het lijk is reeds, op last der justitie, ter aarde besteld. Een werkman van de fabriek Beynes te Haarlem, die zich zonder noodzaak tijdelijk van ziju werk verwijderde kreeg een ongeluk en daar- voor toch vergoeding van de rijksverzekeringsbank. Toen hij nu ook wilde trekken uit het zieken- fouds der fabriek, kwamen de kameradeu daartegen op, vertelden aan den patroon wat geschied was en deze onsloeg den man, die lid is van d Kamer van arbeid voor de houtbedrijven. Woensdagmiddag had aan het station te Kesteren een treurig ongeluk plaits. De wissel- wachter D. B. geraakte nl. bij het raogeeren van den trein met de borst tusschen de buffers spoedig daarna is hij overleden. Als //waar gebeurd" vertelt de Staudaard De aauspreker van een Eriesch dorp moest een doodgeboren kind aanzeggen. Nu is 't de ge- woonte dat hij, als hij 't overlijden van iemand aauzegt, zwarte en bij 't mededeelen eener ge- boorte, witte handschoeneu draagt. Hij stond nu echter voor beide gevallen en om zich uit de verlegenheid te redden, deed hij nu aan de eene hand een zwarten en aan de andere een wilten handschoen. Te Meerteldonk bij Putte (N.-B.) is gisteren de 72jarige wethouder J. v. G. in een diepe sloot gevallen en verdronken. De man was sterk bijziende. Naar de G. C. meldt, is te Goes tot stand gekomen eene vereeuigiug onder den naam Hooger op. die zich ten doel stelt aldaar eene stichting in den geest van Ons Huis te Middelburg in het leveu te roepen. Een verschrikkelijken dood vonden ze» inlanders, die in het oerwoud nabij Salida Ketjil er op uit waren, rotan en andere boschproducten te verzamelen, schrijft men uit Painan. Ze waren met hun vijftienen en op het heetst van den dag zochten ze schuiling tegen de bran- dende zonuestralen in een grot, welke zich vlak bij een rivier bevond, zoodat de opening door het water bespoeld werd. Terzelfdertijd was even benedenstrooms door een aardstorting een stuk van een berg afgeschoven en in de rivier neer- gekomen, zoodat deze verstopt geraakte en het water bovenstrooms snel begon te rijzen. Twee der inlanders, die toevallig naar buiten waren gegaan, bemerkten het gevaar en waarschuwden hun makkers in de grot, dat ze kans liepen, door het opkomende water sis muizen in een val te verdrinken, waarna beiden ijlings de gevaarlyke plaats verlieten. De andereu bleven met de grootste zorgeloosheid in de grot liggen. Niet lang evenwel duurde hun rnst, daar spoedig daarop water en modder met donderend geweld naar binnen drong en de opening der grot verstopt geraakte. Toen namen ze wanhopig de vlucht, om de uitgangen der grot te bereiken en uit den nood- lottigen val te komen maar slechts zeven huauer gelukte 't, na bovenmenschehjke pogingen te ontsnappen en veilig den oever te bereiken de zes anderen boetten hun zorgeloosheid met hmi leven. Nadat het water weer gevallen was, kon men er in slagen, de vijf ontzettend verminkte lijken te voorschiju te brengen het lichaam van den zesden ongelnkkige is niet teruggevonden en, volgens de inlanders, de prooi geworden van een kwaden geest, die in de grot zijn verblijf houdt en verstoord was dat gewone stervelingen zoo maar zonder plichtplegingen zijn gebied waren binnengedrongen. In eene bleekerij der Peterseliestraat te Brugge vermaakte de zoon van den eigenaar zich met een revolver. Hij legde op een groep werk- meisjes aan, roepende dat hij de schoonste en de jougste ging doodschieten. Het wapen ging af eu een kogel trof de 7Ojarige Louise K., in den schouder. De dokter heeft den kogel kunnen uithalen. De onvrijwillige dader is voor de gevolgen zijner onvoorzichtige daad zoo bang gewordea, dat hij op de vlucht is gegaan en men hem tot hiertoe niet heeft ontdekt. Een wonderlijke wet. Uit Berlijn wordt aan de //Neue Freie Presse" gemeld, dat een veertigtal huisgezinnen van joodsihe artsen uit Petersburg, Moskou, Charkow en Kiew verbaunen zijn, wiji zij, wegens de uitzeuding der hoofdeu van die gezinnen als mililaire artsen naar Man- tjoerije, het recht verbeurd hebben buiten den kring van het voor vreemdelingen aangewezen gebied te komen. Men rnoet naraelijk weten, dat in genoemde stedeu slechts Israelieten mogen wonen, die of koopman van het eerste gilde, of arts zijn. En waar nu bedoelde artsen naar het oorlogstooueel zijn getrokken, om de Russische troepen hunne

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5