Straatreiniging. BIJVOEGSEL Tsr NsuzGnschs Courant Donderdag 3 Maart 1904. Ho. 4503. liinnenlar.d. Landbouwberichten. (jemeugde berichten. Teiegrafische berichten. Burgemeester en Wet bonders van TEH, NEUZEN, zulleu op Maandag 14 Maart 1904, aanbe9teden Het OPIIALBW van VUIL, FAB- CALT FN enz., in de horn, der ge- meente van af 1 April a. s. tot en met 31 December 1906. De voorwaarden liggen ter inzage ter Secretarie op de gewone kantcoruren. Gezegelde inschrijringsbiljetten moeten worden ingeleverd ter Secretarie voor 3 uur des namiddags Vi,n den dag der aanbesteding. Ter Neuzen, 2 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. LJujkeus hei oij de Tweede Kamer ingekomen Wetsontwerp tot vaststelling eeuer meuwe Tarief- wet, heeft de Minister, hoewel een recht van 3 pOt. naar zijn meening, voor den broodver- bruiker niet tot noemenswaardige verhooging zou leiden, van belasting van meel van granen afgezien. De oorlog tusschen Rusland en Japan. De Japanners zijn vast voornemens de Rus- sische vloot bij Port Arthur onbruikbaar te maken, en de stad te nemen. Verschillende aarnvijzingen daarvoor zijn m de telegrammen te vinden. Maandag liad de vierde beftige aanval van de zeezijde plaats, in een week tijds. Volgens de daarover ontvangen bericbten h'adden de Russen geen andere schepen om tegen de Japansche vloot op te rukken, dan de drie kruisers, die ook verleden week bet gevecbt op zicb namen, de Bayan, de Nowik en de Askold. De Pallada ligt nog steeds in bet dok, de Retvisan is onherstelbaar bescbadigd. De ingenieur, die de opdracbt bad het gat onder de waterlyn van de Retvisan, door een Japansche torpedo veroorzaakt, te herstellen, heeft den moed opgegeven. Het stuk dat bij in bet pantser gezet bad, bield niet. En nu is de Retvisan opnieuw door de Japansche scboten bescbadigd. Yan de drie kruisers, waarover de Russische vlootvoogd bij Port Arthur beschikte, is de Askold zinkende, de Novik zwaar bescbadigd. Yan de andere Russische schepen, die het eskader bij Port Arthur vormden, is sedert den torpedo-aanval op 9 Eebruari niets meer vei- nomen. Is bet nu aan te nemen, dat admiraal Alexejef die schepen in reserve wil bouden en daarom telkens drie kleine kruisers en nog wel steeds dezelfde afstuurt om bet Japansche eskader van vijftien groote schepen aan te vallen Klaarblijkelijk zijn de Russische pantserschepen, die bij Port Arthur liggen zoo zwaar beschadigd, dat zij volkomen onzeewaardig zijn geworden. Zooals hierboven gezegd wordt, bestaat bij de Japanners bet vaste plan om een dezer dagen Port Arthur te nemen. Nu zij de Russische vloot vernield hebben, stijgt hun moed, en zullen zij weldra tot een landing overgaan. De Russen verwachten dit, zooals blijkt uit de dagorder die generaal Stossel, commandant van Port-Arthur, heeft uitgevaardigd. Daarin zegt hy De inbezitneming van Port Arthur is voor de Japanners een punt van nationale eer. Hun geheele optreden wijst er op, dat zij voornemens zijn op het schiereiland te landen ten einde de stad te nemen. Generaal Stossel gaat dan voortDe vijand vergist zich echter als hij meent, dat wij wijken zullen. Ik, als commandant, zal nooit het bevel tot den rerug- tocht geven. Wij zullen strijden tot het laatste. En wie meent zonder strijd te kunnen ontsnap- pen zal zijn leven toch niet kunnen redden. Een uitweg ii er niet. Aan drie zijden is de zee, aan de vierde de vijand. Slechts strij den tot den dood schiet ons over Zoo luidt de dagorder van generaal Stossel, die doet zien wat de Russen verwachten. Zij zijn gereed om de Japanners te ontvangen, de Japanners die voor tien jaren ook Port Arthur hebben genomen. Maar toen stonden zij tegen- over de horden van China en thans staan zij tegenover goed geoefende, goed gedisciplineerde Russische troepen. In Korea gaat alles zooals men het ver- wachtte. De Japansche troepen landen te Gen- san (Wonsan) aan de Oostkust en te Tsjemoel- po aan de Westkust, en rukken geleidelijk naar het noorden. Russische kozakken zijn te Kasan, iets bezuiden Wijoe gezien. Een gevecbt in Noord-Korea, waarschijnlijk in den omtrek van Ping-Yang, waar ook het eerste trelfen met de Chineezen in 1894 plaats had is nu weldra te wachten. Engeland. Een der bekendste figuren uit het Engelsche Lagerhuis, de liberale oud-Mimster Sir William Harcourt, heeft medegedeeld, dat zyn slechte sezondheidstoestand hem noodzaakt, zich by de aanstaande verkiezing voor het Parlement met weder herkiesbaar te stellen. Sir William Granville Venables ernon-Har- court is in 1827 geboren en dus zes en zeventig jaar oud. En wie de geschiedems van het Engelsche Parlement wil schryven gedurende de jongste vijf en dertig jaren kan met nalaten daarin heel wat te vertellen over de groote rol van Sir William Harcourt, die van 1868 tot nu toe onafgebroken deel van het Parlement heeft uitgemaakt. In 1868 werd William Harcourt zyn titel dagteekent eerst van 1873 totr.l'd Jan, 6 Lagerhuis gekozen voor Oxford. Dit bleef hy tot 1880 toen hij "voor Derby als afgevaardig e optrad. En in'1895, bij de algemeene ver kiezing, na het aftreden van het kabinet-Rosebery toen Derby den ouden vertegenwoordiger het vallen voor den conservatief, Geoffrey Diage, stelde Monmoutshire een zetel voor den grooten liberaal beschikbaar. Zoo kon de typische figuur van Sir William weder gezien worden in de frontbank der oppositie, waar hy nog menigen stekeligen aanval, menige scherpe rede- voering houden zou tegen het conservatieve kdSir William Harcourt maakte ook deel uit van de parlementaire enquete-commissie, die in 1896 een onderzoek moest instellen naar den inval van Jameson. En toen heeft zyn liefde voor Engeland, zijn vrees te veel schandalen te zullen blootleggen, hem er toe gebracht te z wij gen, waar hij wist, dat spreken de onher- roepelijke veroordeeling van Chamberlain wezen zou. Over die houding heeft hy later vaak spijt gehad toen het te laat was F p a n k p ij k. Zooals te verwachten was, heeft de I ransche Kamer Maandag de interpellatie van den heer Firmin Faure, over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om de vloot in staat te stellen de nationale defensie te verzekeren met 328 tegen 251 stemmen verdaagdad calendas Graecas. Het heeft eenigen tijd gekost, en de heer Faure poogde bij de verdediging der urgentie van zijn interpellatie eenige aanvallen te doen op Minister Pelletan. Hij stelde de quaestie als de Minister van Marine onbekwaam is, mag hij geen uur langer op zijn post blijven als de Minister ten onrechte beschuldigd wordt, mag deze blaam geen uur langer op hem rusten. Dus onmiddellijke behandeling der interpellatie. De heer Ribot wilde weten of de buiten- gewone kredieten door de begrootings-commissie zouden worden behandeld en goedgekeurd, wat hij in strijd zou achten met dejwaardigheid van het Parlement. De Minister-president Combes ontkende, dat dit voornemen bestond voor de vloot, want de vloot is in staat haar taak te vervullen de Minister-president heeft zich er van overtuigd, dat bij de marine alles in orde is. Deze woorden gaven Ribot aanleiding tot een I vinnigen aanval op Combes, en een herinnering I aan het beroemde woord van maarschalk Leboeuf in 1870. De Kamer echter stelde den Minister-president in het gelijk. En de interpellatie werd uitgesteld tot een latere gelegenheid. De nationalisten zijn oc4t ditmaal er niet in geslaagd, van hun interpellatie een wapen tegen de regeering te maken. Een zwaar gevecht. Berlijn, 29 Februari. Den 25" dezer heeft in Duitsch Zuidwest-Afrika de kolonne onder majoor Yon Estorff, op 50 KM. ten O. van Omaroeroe, tien uren lang een zwaar gevecht gehad met een talrijke krijgsmacht Herero's. Deze hadden een voortreffelijke stelling, zoodat een kanongevecht onmogelijk was. s Avonds werd de stelling bestormd. De Herero's trokken daarop naar het 0. terug. Hun verliezen zijn onbekend. De Duitschers maakten 500 stuks groot vee en 2000 stuks klein vee buit. Hun verliezen bedroegen1 officier gesneuveld, 3 officieren en 2 minderen zwaar gewond, 1 onderofficier en 2 minderen licht gewond. TER NEUZEN, 1 Maart 1904. Heden werd alhier door he< bestuur van den Goeschen polder aanbesteed a. de levering van 160 M5. griud. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,90 per M1.C. Adriaansen te Sliedrecht voor 1,82 per M3. en A. de Jonge te Dordrecht voor 1,74 per M*. Gegund aan den ininsten insehrijver. b. het vervoer van dien grind. Hiervoor werd ingf-schreven door de h eren B. van Kerkvoorde te Ter N< uzen voor 0,34 per Ms Jacs. Ver- couteren te Ter Neuzen voor 0,33 per Ms. C. Stoffijn te Ter Neuzen voor 0,29 per Ms. en Jacobus Pladdet te Hoek voor f 0,27 per M5. Gegund aan den minsten insehrijver. Op den Zanddijk onder Retranchement had Zondagnamiddag ongeveer drie uur eene aanranding plaats. Daar werd eene 18jarige jongedochter uit die gemeente aangevallen door een knaap van nog geen 16 jaar, waardoor een worsteling ontstond. De dader, te Cadzand woonachtig, heeft Maandag volledig bekend en is gevankelijk naar Middelburg gevoerd. ^'0 Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat de commis- sie, in 1904 belast met het afnemen van de exam ens ter verkrijging van de akte van be- kwaamheid, bedoeld in art. 06 onder a der onderwijswet, voor de provincie Zeeland zitting zal houden te Middelburg voor de arrondisse- menten in die provincie. En zijn in die commissie benoemd tot lid en voorzitterde scnoolopziener in het district Middelburg tot leden de schoolopzieners in het district Goes en de arrondissementen Middel burg, Neuzen, Goes en Zierikzeetot leden plaatsvervangers de schoolopzieners in de arron dissementen Ylissingen, Hulst en Tholen. Axel, 29 Febr. Hedenavond werd op de bovenzaal bij den heer Koole alhier de 7e alge meene vergadering gehouden van de vereeniging /,Steunt JElkander". 32 buitengewone en 32 gewone leden waren tegenwoordig. Als voorzitter en 2e penningmeester werden herkozen de heer D. J. Oggel en Dr. R. P. Offringa. De aftredende commissarissen de heeren F. Dekker Fz., W. Dieleman Pz. F. Harinck, J. M. Oggel en J. Verpoorte werden alien herkozen, en in de plaats van den heer C. Dijkwel die als zoodanig had bedankt werd gekozen tot le penningmeester de heer A. E-. C. Kruijsse en in diens plaats tot commissaris de heer Joh". Smies. Het reglement werd zoodanig gewijzigd, dat gewone leden van //Steunt Elkander alhier en Hulp in Nood" te Zaamslag, bij vestiging van de eene in de andere gemeente en omgekeerd door beide vereenigingen worden overgenomen, mits zij aan zekere bepaalde voorwaarden voldoen. Uit de door den penningmeester gedane reke- ning en verantwoording over het verloopen vereenigingsjaar bleek, dat de ontvangsten be droegen 1267,756 waaronder 957,20 aan contributie van gewone leden, de uitgaven be droegen 1132,11 waaronder 1106 aan uitkeeringen wegens ziekte. Het goed slot bedroeg dus voor dit jaar f 135,64s en van vorige jaren was er 2090,49° overgebleven, zoodat het kapitaal der vereeniging bedraagt 2226,14. Uit het jaarverslag bleek dat er 115 buiten gewone en 187 gewone leden zyn. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor de getoonde belangstelling werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Boschkapelle. De voor eenigen tijd alhier gestichte BoereuboDd hield onder voorzitterschap van den heer J. Truyman eene drukke vergadering ter bespreking van't bietencontract, zooals dat door het hoofdbestuur is geannonceerd ook in de //Ter Neuzensche Courant." De vergadering kon met dit contract geheel meegaan en was er vooral voor dat men aan den prijs van f 10 zooveel mogelijk zou vasthouden. De kunstmest, gegara> deerd op 7 X 9 oplosbaar in water, die van wege den Boerenbond voor zijne leden was uitbesteed, werd gegund aan de fabriek Leyrens te Ledeberg bij Gent, tegen f 7,21. 5 nieuwe leden traden tot den Bond toe. Gravenhage, 2 Maart. De Tweede Kamer plaatste op de voordracht voor raadsheer in den Hoogen Raad als eersten candidaat, de heer Mr. "Hanlo, officier van justitie te Maastricht als tweeden candidaat de heer Mr. an Asch van Wijck, rechter te Utrecht, als derden candi daat de heer Mr. Gratama, rechter te Rotterdam. Daarna werd het hooger onderwijs-debat voort- gezet. I De heer Schokking behield zich voor, de be- slissing, over het ontwerp, zoolang niet in uit- zicht wordt gesteld eene bevredigende verbetering der theologische faculteit aan de openbare uni- versiteit, welke door het ontwerp benadeeld wordt. Voor den landman. YI. Het minst vaak ziet men chilisalpeter bezigen op graslanden. En dat komt vooral hierdoor, omdat nog maar al te vaak gemeend wordt, dat grasland niet zoo'n groote behoefte heeft aan stikstof. //Immers," zoo hoort men heel vaak praten, als men een oude weide scheurt, om die in bouwland te veranderen, dan is op zulk bouwland in den regel een uitnemende oogst te verwachten, zelfs zonder bemesting." Ik geef dit aanstonds toe, maar voeg er de opmerking bij, dat de gebonden stikstof in de weidedus zoolang deze nog als weide ligt in vele gevallen dood kapitaal wezen zal. De lucht kan er pas goed tijkomen, als zoo'n wei geploegd is en eerst dan zal zulke stikstof verder meehelpen aan de levering van salpeterzouten, die een z/gescheurde" wei tot zoo'n uitstekend bouwland maken. Maar, nietwaar de meeste weiden worden niet gescheurd. De meeste weiden hebben bepaald behoefte, vooral in 't vroege voorjaar aan terstond op- neembare stikstof. En daar komt 't dan ook vandaan, dat eene bemesting van 100 K. G. chilisalpeter per H. A. heel vaak uitstekend werkt. Yan 22 my bekende proefnemingen (100 K. G. chili per H. A.) had de oogstver- meerdering in 14 gevallen eene hoogere waarde dan die van de gebezigde 100 K. G. chilisalpeter. De zuivere winst bedroeg, als we de genoemde hoeveelheid kunstmest op 12 stellen, van 0,50 tot zelfs 45,50. De uitkomsten van alle 22 proeven door elkaar gerekend, toonde een zuivere winst van f 7,30 per H. A. En dan wordt de gunstige invloed van het uitge- strooide chili op het etgroen nog niet eens gerekend. Ook bij 't gebruik van grootere hoeveelheden waren de uitkomsten uitermate bevredigend. Yan niet minder dan 23 proefvelden rind ik opgegeven, hoe 300 K.G. chilisalpeter op gras land werkte. En dan blijkt mij, dat op slechta een zevental een zoo groote gift niet rendabel was. Doch van de 16 andere beliep de zuivere winst van 4 g. tot 39 g. per H.A. Door elkaar genomen 9,82 gulden per H.A. Alle graslandproefveiden over geheel Neder- land verspreid, bewijzen de gunstige uitwerking van chilisalpeter." Zoo staat er in dat boekje, waarvan ik in mij n laatste opstelsprak. En zonder eenig voorbehoud maak ik die woorden tot de mijne. Kiudereu, met te dicht bij de kachel Gisteren geraakten in een woning aan de Aloelaan te Leiden de rokken van een 9jarig meisje bij de gloeieude kachel in brand. De moeder vluchtte bij het zien van het ongeval op straat om hulp te halen en het kind liep haar na, waar een agent van politie de vlam boven het meisje zag uitslaan. Terstond nam hij zij a mantel en sloeg dien het kind om terwijl een passeerende fietsrijder hetzelfde met ziju kleediugstuk deed. Dit voorkwam echter niet, hoewel het vuur terstond gedoofd was, dat het kind reeds brand- wonden op haar rug en bovenste gedeelte van haar beenen had bekomen. Hoewel zij veel pijn heeft, schijnt haar toestand niet gevaarlijk. Te Wapse (gemeente Diever) moet een hoofd der school gezocht worden, ook is er behoefte aan een ouderwijzeres in de haudwerken. Daaroin stelde een der raadsleden voor aan de oproeping van sollicitanten voor hoofd der school het volgende toe Je voegen ,/Zij, die het geluk hebben, of de gelukkige toekomst tegemoet gaan, een vrouw te bezitten, of een te zullen trouwen, in 't bezit van acte nuttige en fraaie handwerken, genieten de voorkeur." Te Hagestein was D. W. bezig mest te rijdeu, toen het paard schichtig werd en op hoi giug. De man viel van den wagen en bekwam zulke hevige kwetsuren, dat hij kort daarop aan de gevolgen overleed. Hij laat een vrouw met 2 kinderen na. In de omstreken van Breda stijgen de prijzen van het stroo. Zoo wordt door opkoopers voor stroohulzenfabrieken thans voor gezuiverd rogge- stroo betaald 13 per 500 kilo's. Ook is de handel in hooi de laatste dagen zeer leveudig geworden. Voor beste kwaliteit besteedt men 14 ad J4,25, voor mindere soort /ll. Onlangs is, zooals gemeld werd, te Arnhem een doove vrouw door een automobiel overreden, en aan de gevolgen harer verwonding gestorven. De eigenaar der automobiel ofschoon geen schuld hebbtnd aan het ongeluk, heeft de verplegings- en begrafeniskosten betaald en zich bereid ver- klaard voortaan een weekgeld aan het gezin uit te betalen. Dinsdagnacht, tegen den ochtend, hebben dieven zich door opening van een serredeur aan de achterzijde van het huis toegang verschaft tot de villa van den heer C. Wiersma aan de Oranjelaan te Hilversum. De zuster van de vrouw des huizes, die beneden sliep, hoorde gerucht en stond op. Toen zij de kamer binnentrad, waar zij meende iets te hooren, zag zij twee mannen. Dezen, zich ontdekt ziende, gaven haar een slag op het hoofd, waardoor zij buiten kennis geraakte. De inbrekers maakten zich daarop uit de voeten. Yermist worden twee brillanten oorknoopen en ongeveer f 80 aan geld. De politie doet onderzoek, waarin zij echter door voortdurend bewusteloos zijn der getrcfene dame zeer wordt bemoeilykt, zoodat zij voorloopig geen inlichtingen kan geven. De geroepen geneesheer heeft ook absolute rust voor- geschreven. Het 15jarig dienstmeisje, dat verdacht werd den brand te Oldendiever te hebben gesticht, heeft bekend. Zij was den geheelen dag slecht gehumeurd geweest, omdat men haar 's morgens eenige aanmerkingn had gemaakt. Met een lamjpe heeft ze toen het huis, nadat ze het eerst met petroleum had bevochtigd, in brand gestoken, met het bekende gevolg. Een man belde bij een huis op de Keizers- gracht te Amsterdam aan en stelde aan de dienst- VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5