m Gemengde berichten. r: r Telegrafische berichten. I zijn er reeds in de middeleeuwen. Spreker wijst op de philantropische instellingen van Robert Ohm, einde 18e en begin I9e eeuw, die voor een groot deel op cooperatieven grondslag rustten, maar ten gronde gingen, hoe er niet meer aan cooperatie gedacht werd, tot eene kleine groep arme wev.ers te Rochesdale op bescheiden schaal den grondslag legde van eene cooperatieve verbruiksvereeniging, die door hare machtige ontwikkeling de aandacht trok. Thans heeft men cooperatie in Engeland, Frank- rij k, Duitschland, in Belgie, waar zij socialis'tisch is, ontwikkeld zij zich democratisch in Zwitser- land, begint men in [talie, Oostenrijk, bestaat zij in Denemarken, terwijl ze in Rusland, Zweden en Noorwegen niet aangetroffen wordt. Daarna komende tot Nederland, zegt spreker, dat hier de invloed niet groot is. Wei bestaat de cooperatieve bond en in Den Haag de vereeniging Eigen Hulp, maar vooral de laatste bestaat meest uit ambtenaren met flinke trakte- menten, die op deze manier hun bestaan nog beter zoeken te maken ten koste van den handeldrijvenden middenstand en nog als ambte- naar in die magazijnen eene flinke bijverdienste weten te maken. Spreker is niet voor cooperatie. Was ook maar de helft waar van wat hare voorstanders er van voorspiegelen, niemand zou er in ernst kunnen tegen zijn. Maar de stoffelijke verbetering van het volk en de zedelijke verheffing, die de cooperatie moet brengen, blijken eene utopie. Spreker wijst op Engeland, waar de cooperatie zooveel jaren bestaat en waar zij bet vijfde deel der bevolking omvat en vraagt of die zedelijke ver- heffing gebleken is, waar een klein en vrij volk door overmacht moest verpletterd worden. Spreker meent, dat de arme niet zal profi- teeren. Hij gevoelt voor den handeldrijvenden middenstand, voor den winkelier, die van 's morgens tot 's avonds werkt, weinig rust heeft en dien de cooperatie, de voormannen spreken het rondweg uit wil doen verdwijnen. Maar in Duitschland is de middenstand vooruit- gegaan, ook hier te lande neemt men voonvit- gang waar. De middenstand groeit tegen de verdrukking in. De mannen van den middenstand vereenigen zich, worden ook cooperators. Zij vinden steun bij velen. Drie achtereenvolgende ministers hebben het eere-voorzitterschap aanvaard van het congres van den handeldrijvenden midden stand. Op het congres te Rotterdam heett de tegenwoordige premier hen toesprekende en de roede niet sparende, luide toejuiching geoogst. Zelfs de socialisten zien niet dat in corporatie, wat er van wordt voorgespiegeld. Dhr. Wibaut is voor cooperatie, teneinde de winsten voor propaganda te gebruiken en op het socialistisch congres te Dordrecht zag de afdeeling Middel- burg haar voorstel aangenomen, om de behaalde winst voor een deel als suppletiefonds te ge bruiken. Spreker wekte zijne hoorders op, den midden stand, dien noodzakelijken schakel in de maat- schappij, het stootblok tusschen de uitersten in onze samenleving, te steunen. In ons land zal de middenstand niet ten ondergaan. Daarvoor is ons volk te huiselijk, te gemoedelijk. De winkelier is dienstvaardiger dan de ambtenaar in een cooperatief magazjjn kan zijn. In cooperatieve winkels kan men slechts contant koopen. De arme, die in den winter geen werk heeft, vindt hulp bij den gewonen winkelier. Cooperatie vergroot de werkeloosheid. Laat de middenstanders door cooperatieve in- koopen hunne waren verkrijgen, laat ze zuivere waar tegen billy ken prijs leveren, de hand in eigen boezem steken, dan zal ze bloeien, en het hoofd kunnen bieden aan alle cobperatie. Een warm applaus beloonde spreker voor de duidelijke uiteenzetting van het door hem be- handeld onderwerp. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Dekker sloot met gebed de vergadering. J. 1. Viijdag herdachldeheer H. G. Hammacher, te Groede, den dag, waarop hij voor 25 jaar zitting nam als lid der Provinciale Staten van Zeeland, voor het district Sluis. Talrijke bewijzen van belangstelling vielen den jubilar s teu deel. Het muziekgezelschap j,Een- dracht maakt macht" bracht zijnen voorzitter bij deze gelegenheid eene serenade, terwijl de jubilaris ook gecomplimeiiteerd werd door het bestuur der liberale kiesvereeniging, die hem telkens candi- deerde. Donderdagmiddag is de 16jarige dochter van schipper v. d. Ende, van het sleepschip Caecilia Maria 2, thuis behoorende te Sas van Gent, ter hoogte van Millingen overboord geval- len en, in weerwil van dadelijk ingestelde pogingen tot redding, in den Rijn verdronken. In het begin van het jaar ontstond aan den oever van den Per^polder, calamiteus waterschap Walsoorden, eene oeVerafschui*iog, die op zich zelve wel niet van veel beteekenis was, maar waardoor het gevaar ontstond dat hij nog eene afschuiving, slechts eenige meters oostwaarts, wel eens een gedeelte van den zeedijk kon meeschuiven of een doorbraak kon ontstaan, aangezien daar geen voorland (oever) meer is en de laagwaterlijn in den dijksteen langs de steenglooringwerken is gelegeu. Dit deed het bestuur brsluiten eenige maatregelen te ontwerpen tot het aaubrengen van oeverwerken. Het hiervoor ontworpen plau zal binnen een niet lang tijdsverloop aan den dijkraad ter behande- ling worden aangeboden. Naar men ons meldt, zou dit werk eene uitgaaf vorderen van ruim f 50,000. Gelukkig dat de kas van het waterschap tegen zoo'n uitgaaf kan. Voor de polderwerkers wordt het een aardig buitenkansje met het a. s. voorjaar, aangezien dan niet veel andere loonende arbeid is te vinden hier of in de omgeving. (M. C.) Axel. Het in deze gemeente, bij een meisje van 4 jaar, voorgekomen geval van diptheritus heeft een doodelijken afloop gehad. Hlllst. Door de commissie, benoemd door de besturen van de 55 polders en waterschappen bij het eventueel op te richten nieuwe waterschap, is aan de verschillende besturen een schrijven gericht met verzoek zich met hen tot Gedeputeerde Staten van Zeeland te wenden om uitstel te vragen tot 1 Juli a. s. voor het uitbrengen van bezwaren. Wordt dit uitstel toegestaan, dan kan de zaak in de gewoue jaarlijksche vergadering, die in Mei en Juni van elken polder gehouden worden, ter sprake gebracht worden en kunnen de ingelanden, als eerste belanghebbendeu huune meening keubaar maken. Stoppeldijk, 28 Eebr. Hedenmiddag is over- leden, ua eene ziekte van een paar weken, de ZEerw heer C. van Raak, sinds 1867 pastoor dezer gemeente. Koewacht. Zondagnamiddag had ten huize van den heer H. D. IJsebaert alhier eene alge- meene vergadering plaats van den R. K. Boerenbond, waarop behalve de leden ook eenige belangstellenden tegenwoordig waren. De heer J. A. Lijpens van Zuiddorpe hield eene lezing over verzekering van varkens. Spreker zette in eene nette, fliuk uitgewerkte en goed gestijieerde rede nut en doel eener dergelijke vereeniging uiteen, wees er op, wat het verlies van een varken beteekent voor een arbeider en welke nootlottige gevolgen dit heeft voor hem, wiens strijd om het bestaan toch reeds zoo moeilijk is. Daarna behandelde spreker de voornaamste artikelen van het reglement van Zuiddorpe er telkens op wijzende hoe dit in andere plaatsen geregeld was, voornamelijk te Axel en Westdorpe. Onder een krachtig applaus van de vergadering bracht de voorzitter deu spreker dank voor zijne helder uiteengezette rede en gaf aan de vergadering gelegenheid den heer Lijpens verdere inlichtiugen te vragen. Enkele vragen omtrent contributie en uitbeuliug werden breedvoerig beantwoord. Bepaald werd dat over vier weken nogmaals eeBe vergadering zou gehouden worden, waarin alsdan de vereeniging definitief zou worden opge- richt. Enkele leden gaven zich nu reeds aan terwijl anderen zich als donateur lieten inschrijven. De voorzitter besprak daarna het beetwortel- contractzooals het door het hoofdbestuur is voorgesteld en verzocht de leden slechts op die voorwaarden beetwortelen te contracteeren. Op de markt, Zaterdag te Axel gehouden, was reeds te meikeu, dat wanneer de landbouwers vast op hun stuk staan, de fabrikanten wel genegen zullen zijn op de voorwaarden van den Boerenbond in te gaan. Middelburg, 29 Febr. Tot gemeente-veld- wachter te Breskens is door den Commissaris der Koningin benoemd Johannes Pieter Goeman, sergeant bij het 4e regiment vesting-arlillerie. Door de politie te Vlissingeu is in een der logementen sangehouden de gepensionneerde mili- tair J. C. de J., die aldaar onder een valschen naarn logeerde en in het bezit was van een spaar- bankboekje, ten name van C. Bal te Rotterdam. Bij onderzoek bleek dat hij dat spaarbaukboekje aldaar had ontvreemd en, door het stellen van een valsche baudteekening, daarop 42 had weten machtig te worden. De verdachte is Yrijdag gevankelijk naar Rotter dam overgebracht. Een fima te Deventer was voor geleverde goedereu aan een firma te Amsterdam verschuldigd een bedrag van ongeveer f 750. Daar de tijd van betaling verstreken' was, werd naar Deventer geschreven om betaling. Antwoord kwam terug, dat reeds per post het geld was overgezonden. Het rfij'i werd gecontroDerd en daarop bleek een nagemaakte handteekening voor te komen. Een onderzoek bractit aan het licht, dat de hand teekening door een bediende van de firma te Amsterdam daarop was geplaatst. Dientengevolge is de jonge man gearresteerd. Hij hteft bekend. Een droevig ongeval had dezer dagen te De Bilt (hij Utrecht) plaats. Zekere vrouw D. aldaar bracht een bezoek aan haar overbuur en schoonzuster, om te zien hoe het een ziek kind maakte. Haar drie kinderen bleven daardoor een oogenblik alleen in de woning achter, een van hijna 3 jaar, een van 15 maandeu en een te bed van ruim 3 maanden. Nu scbijnt dat het drie- jarige kind gedurende de afwezigbeid van de moeder op het bedje van het jongste broerlje is gekropen en boven op hem is gaan liggen. Toen de moeder thuis kwam, vond zij haar jongste kind dood, vermoedelijk gestikt, doordat het diiejarig kind er bovenop lag. Donderdag werd door een winkelier in heeren- confectie te Dordrecht bij de polilie aangifte ge- daan, dat hij den 22jarigen winkelbsdieude A. M., die sedert een paar jaren bij hem in dienst was en inwoonde, verdacht van oneerlijke handelingen. Besloten werd de proef op de som te uemen en helaas bleek het vermoeden maar al tejuistj de opbrengst van een in deu winkel verkocht kleeding- stuk werd door den verdachte voor zich behouden. De poll tie nam hem daarop onderhanden en M. bekende al spoedig dat hij in den loop van tijd zijn patroon voor een vrij aanzienlijk bedrag had benadeeld. Een gedeelte van het oneerlijk verkregen geld had hij reeds zoek gemaakteen ander deel was nog in zijn bezit en kon in besl-g genomen worden, evenals enkele andere stukken van over- tuiging. Naar het politi,ebureau overgebracht om nader ts worden gehoord, bleef hij ook daar zijne schuld volhouden, Nadat van een en ander proces- verbaal was opgemaakt, is de verdachte Vrijdag- namiddag ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht. Vrouw V., uit Tilburg, die poogde haar bescbonken echtgenoot te doen verdrinken, is door de marechaussee overgebracht naar het huis van bewaring te Breda. Toen Vrijdagvoormiddag omstreeks elf uur te Deventer de koetsier van Mr. Vermeer, mennende twee paarden voor een rij'uig, in de Polstraat wilde uitwijken voor een melkkar brak de dissel- boom, waardoor het rijtuig liep tegen de achter- beenen der paarden. De paarden sloegen daardoor op hoi. Ter hoogte van de Melkerstraat reed het rijtuig tegen een boerenstortkar, waarvan de beide boomen werden stuk gereden. Twee der inzittenden, de heeren Biruie, hadden toen gele genheid uit het rijtuig te springen. Ter hoogte van den stal van Sonnenberg reed het rijtuig tegen een hoeksteendoor den schok viel de koetsier Harskamp van den bok, waarna de paarden met het rijtuig doorreden naar den Brink. Op den Brink tor hoogte Tan de Waag werden eenige groentekarren aangereden, waardoor e6n der paarden viel en het rijtuig kantelde. De heeren Hennj en Van Hoboken, die nog in het rijtuig zaten, werden door de omstanders door het portier uit hun netelige positie gehaald. Het mag zeker eeu wonder heeten, dat de koetsier Hoch e6n der heeren zich heeft bezeerd. Het rijtuig is nl. be- schadigd, doch niet in die mate als men wel zou verwachten. Het paard, dat viel, heeft eenige kneuzingen aan de beenen opgeloopen. Eene terechtstelling. J.l. Dinsdagmorgen 8 uur is de moordenaar Kohler, pas 25 jaar, te Aurich, niet ver van de Groningsche greus outhoofd. De terechtstelling, die 1 minuut 40 sec. duurde, werd, buiten 12 leden van den Gemeenteraad, de leden van den krijgsraad te Wilhelmshafen die Kohler ter dood veroordeelde, bijgewoond door gerechlsdienaars en eenige doctoren. De procureur las eerst het vonnis voor en meldde den veroordeelde tevens, dat de Keizer van het recht van gratie geen gebruik had gemaakt. Kohler was volkomen in den toestand van apathie. Pastoor Niemann van de R.-K. gemeente, stond den veroordeelde tot het laatste oogenblik bij. Eenige seconden na de voorlezing van het vonnis had de scherprechter, door drie personen gead- sisteerd, zijn treurigen plicht vervuld. Daar de nabestaanden van den veroordeelde geen rechten op het lijk lieten gelden, werd dit zonder eenige ceremonieel te Aurich op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld, waarna de volgende bekendmakiug te Aurich werd aangeplakt z/De matroos Conrad Kohler, den 16en Febr. 1879 te Unter-Opfingen geboren, is bij vonnis van het hooggerechtshof van den krijgsraad van het Noordzeestation, gewezen den lien Mei 1903, wegens moord, gepleegd in de haven van Piraeus bij Athene op den vuurwerker Biedritzki, ter dood veroordeeld. Z.M. de Keizer van Duitschland heeft bij besluit van 30 Jan. j.l. bepaald dat het vonnis op heden, den 23en Febr., 's morgens om 8 uur, door den scherprechter Engelhardt uit Maagdenburg op de binnenplaats van de gevangenis door onthoofding van den veroordeelde voltrokken worde." Het proces voor de maritieme rechtbank te Marseille over de ramp van de //Liban" is afge- loopen. Kapitein Arnaud van de //Insulaiie" is veroordeeld tot een frank schadevergoeding, kapitein Lacotte van de Liban tot een frank boete ea drie jaren opschorting van de bevoegdheid om als schipper te varen. De bootsman Santandrea is eveneens tot een frank boete veroordeeld. Voor alle drie heeft de rechtbank verzachtende om- standigheden aangenomen, en bovendien is San tandrea slechts voorwaardelijk veroordeeld. Het aantal der noodlottige branden is Donderdag wter met een vermeerderd door een brand in een nauwe steeg in de City van Londen. Het was een smal, ouderwetsch huis vaD vier verdiepingen. De bewoners van de bovenste ver- diepingen konden door den rook niet meer naar beneden, en door een nog niet bekende oorzaak konden zij ook niet de trap op naar den zolder, teneinde zich over de daken te redden. De brandweer had in de nauwe steeg veel moeite osn de brand weerladders nabij het vlammeude gebouw te krijgen, en kwam te laat. Zeven menscnen, vier vrouwen en drie mannen, kwainen er bij om. Te Berlijn heeft de oorlog reeds een gerucht- makend faillissement tengevolge gehad. Een groote eflectenfirma Meyer had bij haar speculation niet gerekend op het uitbreken van den oorlog, die de kansen op de verwachte bausse meedoogenlo08 veruietigde. Door haar voortreffelijken n&ain 0n alle beurzen van Europa was de firma erin geslaJ voor een bedrag van niet minder dan 27,000,(1 M. aan effecten in haar brandkasten op te sr.apelen, doch toen de positie gerealiseerd moesten worden, bleek dit volslagen onmogelijk. Nu zijn de firmanten voertvluchtig en het faillissement zal ongetwijfeld dat van vele kleinere firma's en van enkele particulieren met zich brengen. Daar men te Berlijn zeer goed begreep, dit eeu algemeene daling, misschien een paniek, het gevolg zou zijn van een plotseling op de mart werpen van effecten ter waarJe van 27,000,00# M. heeft een consortium bankiers zich bereid verklaard om, ook in het belang d*r crediteuren in het faillissement-Meyer, de geleidelijke af<rik- keling der zaken op zich te nemen. Een groote stedenbrand heeft andermaal, de Vereenigde Staten geteisterd. Het is nu de stad Rochester in den staat New-York, welke Vrijdagochtend aan het verwoestend element is overgeleverd geweest. Evenals te Baltimore heeft men beproefd door het vemielen met dynamiet van gebouwen, welke het vuur in zijn Snellen en allesverteerenden loop telkens nieuw voedsel ver- schaffen, den brand te stuiten naar't schijut met eenig meer succes, tenminste nog denzelfden dag is het bericht van het uitbreken van den brand gevolgd door een telegram, dat men het vuur meester was. De schade werd Vrijdagochtend reeds op 5,000,000 dollars geraamd, maar men weet, wat die schattingen in den regel waard zijn. De brand ontstond Vrijdagochtend vroeg in het gebouw van de Rochester Dry Goods Company; de oorzaak is bekend een gebrek in de geleidingen van de electrische motor, waarmee de lift werd bewogeu. De vlammen sloegen door deu lifikoker spoedig door het geheele gebouw en zetten dit overal in lichte laaie. Een groote hinderpaal bij het blusschingswerk was, dat de waterleidingsbuizen bevroren waren. Dat de brand van Rochester niet den omvang van dien te Baltimore heeft gekregen is dan ook hoofdzakelijk te danken aan de bijna volslagen afwezigheid van wind. Hoewel verscheiden per sonen ternauwernood ontkomen zijn aan verplette- ring door vallende muren, schijnt het aantal per- soonlijke ongelukken ditmaal nihil of althtaa uiterst gering. In Engeland is dezer dagen de eerste Engel- sche predikante opgetreden. Gertrud von Petzold is de dochter van een Duitsch officier. Zij werd 28 jaar geleden in West-Pruisen geboren en ver- trek, na in haar vaderland de eerste opleiding genoten te hebben, naar de hoogeschool van St. Andrews. In 1899 promoveerde zij aan de universiteit te Edinburg. Op het oogenblik vertoeft zij voor verdere studies te Oxford. Na eenige proefpreken is zij aangesteld tot predikante van de Vrije Unitarische kerk. Verscheidene landbouwers uit de omgeving van Brugge zagen met schrik hunne runderen in groot aantal sterven, en men kon de oorzaak niet vinden. Eiudelijk ontdekte men dat delijn-f koeken, welke aan de beesten werden gevoederd, giftige bestandleelen bevatten. Het parket heeft retds een onderzoek gedaan te Slyps en Dudzele. De pianohandelaar Herman Lichtensteinn werd gisterenmiddag in zijn kantoor te Frankfort ver- moord ctp den grond gevonden. De drijfveer is ongetwijfeld roof geweest, terwijl de moord moet zijn gepleegd op het drukste uur van den dag. Het kantoor is gelegen in een der. drukste ge- deelten van de stad. De brandkast was openge- broken. Te Maidstone, in Engeland heeft men de vrouw en de twee dochters van Charles Tootell, een gepensioneerd majoor van het Royl West Kent Regiment, vermoord op haar bed gevonden met afgesneden hals, terwijl er twee met bioed bevlekte scheermessen in de kamer lagen, die als het eigendom van Tootell herkend zijn. Deze zelf is spoorloos verdwenen, men vermoedt, dat hij in een vlaag van verstandsverbij^tering den moord heeft gepleegd en zich daarna verdronken heeft in de Medway, waaruit ziju lijk is opge- haald. Mevr. Tootell was 45 jaar oud, haar dochters 20 en 13 jaren. INGEZO NDEN STUKHBN. Geaclite Redacteur Mijnh. de Redacteur! mag ik een plaatsje in uw eerstvolgend nummer verzoeken voor onder- staand schrijven. Hiervoor mijn oprechten dank. In uw b)ad van 1. 1. Donderdag, 25 dezer, las ik een beetencontract aan H. H. beetenverbouwers, door het Hoofdbestuur van den R.-K. Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen gewijzigd. Het is naar mijn bescheiden meening vrij aannemelijk, doch er is nog een enkel punlje in aan te stippen in art. levering alinea 2, dat de niet voldoende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2