U A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. "VlCaiNATIE. No. 4499. Binsdag 23 Fefaruari 1904. 44e Jaargang. SlMSllf IB A A D. BE 11FS1HAM1. Landbouwberichten. Binnenland. FEUILLETON. abonnehint Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieves bu shouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij doze courant belioort een bijvoegsel. Burgemeester en Wetbonders van HOEK maken bekend, dat gelegenbeid tot vaccinatie zal worden gegeven Op ES©sic!ei*dag 25 Februari 1904, tusschen 2 en 3 uur 's namiddags voor degenen, die wonen in de kom, Hasjesstraat en Mauritsfort. Op Vrijdag 26 Februari daarna, cp derzelfden tijd voor degenen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol beide dageu ten huize van den geneesheer. Hoek, 15 Februari 1904. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. VOLKSWEERBAARHEID. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft alle gemeentebesturen uitgenoodigd door alle huu ten dienste staande middeleu stenn te verleenen aan de vereeniging ^Volksweeibsarheid", ter bevordering van het doel, waarnaar die vereaniging streeft, n. 1. algemeene weerbaarh<>id van het Nederlandsche volk, zoowel op zedelijk als lichamelijk gebied. De Minister schrijft Tot bevordering van het becogde doel is het weuschelijk 1°. de leerlingen van alle bestaande gemeente- lijke iniichtingen van onderwijs zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, tot het ontvaugen van onderwijs in de gymnastiek en hen op te wekken daaraan deel te nemen en ook, waar het inrichtiugen van bijzonder onderwijs geldt, van uwen invloed gebruik te maken, opdat ook de leerlingen dier scholen ouderwijs in dat vak ont- vangen ii) Bij zijne keuzs liet hij zich echter door andere beginselen leiden dan zijn broeder bij hem stond reeds vooruit vast, dat het burgerlijk element geheel niet in aaumerking kon komen. Slechts in een opzicht kwamen de broeders overeeu, na- ineliik in hun verlangen naar eene rijke vrouw en in dit opzicht was de zaak voor Ralph veel moeie- lijker dan voor zijn broeder. Doch het gelukte hem, de genegenheid te winnen van een niet zeer jonge dochter van een barones, die van haar moeder's zijde een niet oubelangrijk kapitaal te wacbten had. Een jaar na lord Frederik's huwelijk werd Ralph in den echt verbonden. Aanvaukelijk scheen het huwelijk gelukkig te zijn, ook Ralph werd ver- blijd door de geboorte van een meisje. Toen echter twee jaar later Ralph's schoonmama stierf, bleek, dat het haar toegeschreven vermogen niets te beteekenen had en dat 't erfdeel van zijne vrouw iiauwelijks toereikend was om van de rente de huishuur te betalen. Deze ontdekking was voor Ralph een te zware slag om er zich getroost overheen te kunnen zetten. Zijn norsch en achter- houdend karakter vertoonde zich daarbij van eene zeer leelijke zijde. Zonder schroom liet hij tegen- over zijne vrouw doorstralen, dat niet haar persoon, maar wel het verwachte kapitaal zijn keuze had bepaald. S- dert de geboorte van haar dochtertje lijdende, sukkelde de arme vrouw nog eenige jaren 2°. wauneer het leerplan voor do lagere scholen zoodanig is ingeiicht, dit er tijd tot verpoozing tusschen de lesuren wordt gegeven, in dien tijd openluchtspelen te doen beocfenen en die speleu aan te moedigen 3". door herhaalde afkondigingen en mede- deelingen in de plaatselijke bladen de jongeling- schap op te wekken tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht, en de ouderen tot deelneming aan de schietoefenmgen tot ver- hooging van 's lands weerkracht 4°. voor de verschillende ter plaaf.se gerormde of te vormen gymnastiek- en schermvereenigingen (al dan niet aangesloteu aau de vereeniging ^Volksweerbaarheid"), wanneer aan de gemeente- scbolen gymnastieklokalea aanwezig zijn, deze lokalen en de zich daarin bevinder.de werktuigen op nader overeen te komen voorwaarden, liefst kosteloos, in gebruik te geven, zoo mogelijk zelfs zonder daarvoor vergoeding van eventueel te maken kosten voor verlichting en verwarming te eischeti 5°. aan vereenigingen tot bevordering van spelen in de open lacht (voetbal, enz.) een daartoe geschikt afgesloten terrein kosteloos in gebruik te geven 6". indien de financieele toestand der gemeente dit toelaat, schietbanen voor rekeniDg der gemeente aan te leggen voor het schieten met oorlogsmunitie, overdekte banen voor het flobertschieten en het schieten met margapatronen of wel door koste- loozeu afstand van terrein en door het verstrek- keu van geldelijke tegemoetkonaing, den aanleg van zulke banen door bijzondere vereenigingen te bevorderee 7*. daar waar gameentelijke schietbanen voor schutterijen bestaan, deze kosteloos in gebruik te geven aan de bijzondere schietvereenigingen ter plaatse 8*. vereenigingen voor volksgymnastiekklasien, of voor apelsn iu de open lucht geldelijk te steunen in de kostendaartoe geschikle tcrreinen te doen inrichten en bij uitbreiding der gemeente met de behoefte aan zulke terreinen rekening te houden. Ook verdient het, althans in groote gemeenten oTerweging aan eene commissie van ingezetenen eventueel het beheer en toezicht over die terreinen op te dragen. In verb&nd met het bovenstaande heeft de Minister ook den districtsschoolopziensrs verzocht de lichamelijke opvoeding der jeugd en der jongelingschap krachtig te bevorderen en daarom de hoofdeu van openbare bijzondere inrichtingen onder de ruwe behaudeliug van haar man voort, totdat de dood haar bandea kwam verbreken. Drie jiar na den dood van Ralph's vrouw, werd lord Frederik tot zijne vaderen verzameld en, zooals hierboven gezegd is, kwam het allodiaal goed in handen van den jongeren broeder. Dit beteekende eigenlijk weinig meer dan het verkrijgen van een titel, die hem verplichtingea oplegda, tot welker vervulling hem over een reeks van jaren de middelen ontbraken. Het bittere, hierin gelegen, had echter voorloopig althans en zoeten nasmaak, want volgens familiegebruik, werd de naaste mannelijke bloedverwant tevens de voogd van de dochter zijns overleden broeders. Het bestuur over het vernmgen van het kind kwam wel in handen van den magistraat, maar de kol losale renten bleven ter beschikking van den voogd tot aan de mondigheid van zijn pupil, onder ver- plichting haar te onderhouden en op te voeden volgens haar stand. Op deze wijze was Ralph voor vele jaren uit zijne financieele moeilijkheden gered. Met ijver vatte hij zijn taak als voogd op. Normans Hall, het familiegoed in Suffdk, werd tot woonplaats gekozen en de opvoeding aan de- zelfde gouvernante, het onderwijs aau dezelfde leeraren opgedrageu, die door haar ouders daar- mede belast waren. Slechts in zooverre werd een verandering ge maakt, dat de dochter van den tegenwoordigen, lord, Mary, die een jaar jonger was dan Alice aan de lessen van haar speelmakkerfje deelnam Zoo verliep ongeveer een jaar. Toen begouuen de personen met de opvoeding der beide meisjcs belast, te klagen dat Alice niet meer den noodi gen ijver, doch veel eerder een Deiging tot traagheid en nalatigheid begon te toonen. Lord Ralph van onderwijs in hun ambtsgebied opmerkzaam te. maken op de wenschelijkheid, wat de manne lijke leerlingen betreft, van de aansluitiug van het gymnastiekonderwijs bij het voorbereidend militair onderwijs, o. a. door bij alle oefeningen de bij het leger gebruikelijke commando's te bezigeu. TER NEUZEN, 22 Februari 1904. Bij Kon. besluit is aan de beer A. A. Bekaar, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg en aan den heer J. Nelemans, ingsnieur van den Rijkswaterstaat le kl., te Ter Neuzen, verlof verleend tot het aaunemen van het ordeteeken van offieier, respectievelijk ridder der Leopoldsorde, hun door Z. M. den Kouiug der Belgen geschonken. In een bijvoegsel tot de #St. Crt." van Zaterdag zijn opgenomen de statuteu van de Ctopsratieve Boerenleenbauk te Hulst. Door de cooperalieve landbouw-vereeniging te Werkendam, werd jl. Zaterdag aanbesteed de levering van ongeveer 125000 Kg. superphosphaat. Minste iuschrijver was de heer A. Hamelink, De Jongestraat, Ter Neuzen, agent van de heeren Desmazures Lambert te Parijs, voor f 2,43 per 100 Kg. De levering is gegund. Te Hulst is Zaterdagnamiddag door't Cen- traal Bestuur van den R. K. Boerenbond in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een spoedeischende vergade- ring gehouden, ter bespreking der suikerbeeten- contracten. 't Hoofdbestuur kon zich daarmede gausch niet vereenigen en stelde verschillende wijzigiugen voor, die billijkerwijze noodzakelijk geoordeeld werden. Men besloot een contract in de bladen, die in deze streek gelezen worden, op te nemen met het verzoek aan de landbouwers om slechts volgens dit contract te werkeu. Hoek, 22 Febr. Meer en meer blijkt, dat bet eene goede gedschte geweest is de haven aan het Mauritsfort iu beteren toestand te brengen. Waren er aanvankelijk velen die bezwaren opperden en meenden, dat onze beurtschipper op Rotterdam de alleenheerscher in dat gebied zou blijven en deze derhalve de eenige ziju zou, die er voordeel van kon hebben (waarbij men voorbij zag, dat het voor de winkelieis een groot verschil maakt, of liet dadelijk alle ouderwijs ataken, bewerende dat Alice zich bij het leeren te veel had inge- spannen en daardoor haar verstandelijke ver- mogeus geleden haddeu waarom zij de vol- komensle rust noodig had. Over zijne opvatting schudden de onderwijzers het hoofd, zonder het echter te wagen, den lord tegen te spreken roor- taan kreeg Mary alleen onderwijs. Ongeveer vier weken later reisde de lord naar Londen en nam zijn pupil mede, om zoo zeide hij daar den raad van een beroeuad gensesheer iu te winnen. Bij zijn terugkomst gebeurde iets, dat niemand verwacht hadde lord verklaarde, dat men hem driugende vsrandering vau lucht had aangeraden voor zijn nicht, wier toestand de meeste zorg ver- eischte. Deze verklaring werkte nog zooveel te ouaangenamer, daar de voorbereidselen tot een langdurig verblijf op het vaste land met zooveel haast werden gelroffen, ala zich met hel oog op het doel der reis nauwelijks liet verklaren, De gouvernante en de onderwijzers werden spoedig ontslagen en de dienstboden giagen, da een voor de auder na, denzelfden weg. Het viel bijzonder in het oog, dat geen enkel lid van het dieustboden- personeel, welke betrekking ook bekleedende in dienst werd gehouden. Alle dienstboden, zelfs de oudste en getrouwsle werden ontslagen wel kregen zij van den lord een ruime som gelds ten gescheuke maar alien moesten weg. Drie maanden daarna stond Norman Hall ledig niemand, zelf geen huisbewaarder, was er te viudeu. Na verloop van tjjd kwam hierin verandering een bejsard echtpaar uit Londen, door den ge- machtigde van den lord in dienst geuomen, betrok een paar kleine kamers in een lijvleugsl. Dit was de eenige gebeurtenis, die in den loop zij hunne waren van't Mauritsfort of van'i. kanaal moeten halen), thans wordt ten duideHjkste ge- toond, dat dit het geval niet is. Niet minder dan acht vaartuigen liggen op het oogenblik ter lossing, geladen met guano, chilisalpeter, steeneu enz. Dat dit een groote drukte (en veel slijk) medebrengt, valt niet te verwonderen, zoodat ons haventje, dat men voor altijd onbruikhaar waaude, er op wijst, dat men niet zoo spoedig zijne oede kleeren moet wegwerpen, al is er sorns een sfeekje aan los. Philippine. Naar wij vernemen hecft een mosselhandelaar alhier aangifte aan de politic gedaan, dat eenige zijuer knecbts eene hoeveel- beid van de zaadmosselen, hen toevertrouwd, ten eigen bate aan anderen hebben verkocbt. Te begrijpen is het, dat zij daardoor niet alleen hun meester tijdelijk, maar ook later groote nadeelen berokkeuen. 'tis even als bij een landbouwer die in plaats 2 H.L. nu maar 1 ILL. op dezelfde plek groiids zaaide. Avel. Zaterdag namiddag had hier ten huize van mej. de wed. Rolff eene vergadering plaats, waarop uitgenoodigd waren al de be- stuursleden van de verschillende landbouw- vereenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. die zich toeleggen op den gezatnelijken aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen. Als spreker trad op de heer Dr. D. J. Hissink, scheikundige van bet Rijksproefstation teGoes, om te spreken over de Commissie werkzaam in het belang van den Cooperatieven aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen in het ressort van het Rijkslandbouwproefstation te Goesom doel en werking dezer commissie nader bekend te maken en landbouwvereeni- gingen op te wekken zich by die commissie aan te sluiten. De heer J. J. de Feijter, van Kijkuit, stelde spreker aan de vergadering voor, waarna de heer Dr. Hissink zelf het woord nam. Spreker begon met te wijzen op het groote belang voor de landbouwers om hunne mest- stoffen en voedingsstoffen aan het proefstation te laten onderzoeken zoowel als men te doen heeft met eerhjke handelaars doch vooral als men in handen van knoeiers valt. In 1901 toen een enquete werd ingesteld over de zuiverheid der voedingsstoffen, bleken van de 142 monsters er 45 percent niet te voldoen aan de vereischten van zuiverheid. zy van vele jaren op het stamgoed plaats greep de paden van het park verwilderden, de vroolijke stemmen der kinderen, die onder de oude booomen lachend en spelend rondgedarteld hadden waren verslomd, de vensters waren gesloten het huis scheen uitgestorveu. De lord was met zijn pupil en zijn dochter buitenslauds. Regelmatig ontving hij zijne inkom- sten en die vau zijn pupil door bemiddeling van zijne rechlskunkigen raadsman, advocaat Carringshliff. Vau dezen zeu men echter weinig meer kunnen vernemen, dan dat lord Norman in den winter meer zuidelijke en in den zomer meer noordelijke streken van het vastelaud tot verblijf koos en daarbij in bonte rij Duitschland, Frankrijk, Spanje Ifalie eu Griekenland bezocht, zooals hem dit iu den zm kwam. Toen hij na eene afwezigheid van acht jaren in Engelaud zou terugkeeren, meende hij, dat men hem en zijn positie tamelijk wel ver- geten zou zijn. Hij zou echter nog gcdraald hebben met zijn terugkomst, had zijn rec'ntskundige raads man hem niet de ijzeren uoodzakelijkheid daarvan onder het oog gebracht. Binnen weiuige weken zm Alice mondig worden en door het gerecht aan haar het vermogen van haar ouders uitgekeerd worden. In antwoord op de Iringcnde uitnoodiging had de lord ongeveer zes weken voor het begin van ons verhaal aau mijnheer Carringshliff bericht gezouden, dat hij de terugreis had aangenomen. Hierbij moeten wij opmerken dat in dien tijd tusschen 1830 en 1840 nog geen spoorwegen of telegrafen bestonden. (Wordt vervolgd). SEIZESSCHE (OIRAYT. Hit Itlad verschiint Jlaandag-, Woensdag- eu Vrijdagavond, aitgeaonderd op Feeatdagen, bij de Firma I1. J. VAST 1»E MXDE <e Ter >'e«ien. -MBaBHBBMMHBBMBa—MMB—a—ma—HPiWrtMtii tta&ta&HBss*- De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad 18 belegd tegen Oondenlag een Febrnari ISM84, des voormiddaga te 10 ure. Ter Neuzen, den 22 Februari 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILD.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1