^IWlNATlEr No. 4498, Ter Neuzensche Courant. -- Zaterdag 20 Februari 1904. 44» Jaargang. Onderwijzeres nuttias handwerksn. Binnenland. TWEiBBB BL.A-IP- aankondigingen Yan den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Selielde van 1 Maart tot en met IS October 1901 Op Donderdag 25 Februari 1904, De ooriog tusschen IRusiand en Japan. De nader-ende strijd op den Balkan Albaneezen-opstand. t Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollicitanten naar de betrekking van ONDERWIJZERES in de nuttige handwerken aan school O te Sluiskil op eene jaarwedde van f SO0j In functietreding I April a. s. Het. onderwijs wordt gedurende 18 uren per week gegeven waarvan in elk der zes klassen 3 uren. Gezegelde verzoekschriften franco in te zendeu aan den Burgemeester voor 29 Rebruari a. s. Ter Neuzen, 19 Eebruari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. J. L, OOSTERHOFF, Secretaris. r De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verder; ondernemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren gratis verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 19 Februari 1904. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. Borgemeester en Wethouders van I10EK maken bekend, dat gelegenheid tot vaccinatie zal worden gegeven tusschen 2 en 3 uur 's uamiddags voor degenen, die wonen in de kora, Hasjesstraat en Mauritsfort. Op Vrijdag 2© Februari daarna, op deiwlfden tijd voor degenen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol beide dageu ten huize van den geneesheer. Hoek, 15 Februari 1904. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de meisjes, die verlangen deel te nemen aan het op 1 Maart a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 27 Februari a. S., bij het hoofd der school kunuen aanmelden. Hoek, 9 Februari 1904. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De ooriog in Oost-Azie duurt nu tien dagen, en wij weten er evenveel of even weinig van ais bij het begin. Na den eersten, Snellen slag, dien de Japanners de Russische vloot toebrachten, is er niets meer gevotgd ten minste wij hooren er niets van. De .Japanners landen troepen in Korea, maar boeveel en waar wordt rerzwegen. De Russen staan aan de Yaloe en zenden patrouilles in Noord-Korea, die terugkeeren met de melding, dat er van den vijand niets te zien is. Dat is alles wat wij weten. Meer dan in eenigen anderen ooriog worden de berichten door de censuur der beide oorlogvoerenden onderdrukt; en dat is mogelijk, omdat zij de kabels in handen hebben. De groote bladen ontvangen van hunne correspondenten slechts vertraagde en verminkte telegram men. De Russische Regeering lieeft nu een officieele mede- deeling gepubliceenl, waarin zij zegtDe eenstemmig- heid en de offervaardigheid van gcheel Rusland zijn zoo groot, dat ieder van het oorlogsterrein aankomend piist bericht onmiddellijk aan het geheele volk behoort. Maar zij wijst er tevens op, dat het lang duren kan voordat er iets gebeurt. Rusland zal, zooals te ver- wachten was, pogen den slag dien de Japanners het door den onverwachten aanval toebrachten, krachtig te beantwoorden. De Russische proclamatie laat daaraan geen twijfel. Maar tevens blijkt er uit, dat de Russische oorlogspartij, toen zij op den strijd aanstuurde, niet vooraf de gevolgen ervan berekend heeft. Rusland is niet gereed, en er kunnen weken voorbij gaan voordat het Russische leger in Oost-Azie in staat is, tot beslissende liandelingen over te gaan. Uit deze officieele mededeeling der Russische Regeering blijkt verder. dat Rusland er van overtuigd is, tegen Japan te zijn opgewassen. De Regeering spreekt van een //honderdvouiiige wraak" voor de Japansche uit- daging en voor het feit dat dit land tot den ooriog overging, waar den Czaar den vrede tusschen de vol- keren wilde bewaren. Dezelfde stemming lieerscht in een brief uit Petersburg aan de //Figaro", waarin de zekerheid wordt uitge- sproken, dat Rusland ten slotte de overwinning zal behalen, en waarin de Japansche oorlogsverklaring wordt genoemd een /.avomuur van onbeschrijllijke aan- matiging". Het is zeker, dat in Petersburg, en in de Russische voikskringen ongerustheid heerscht. Daarvoor spreekt de officieele kennisgeving van de Russische Regeering te duidelijk. Het is een caimans, en een poging om den Russen een hart onder den riem te steken. Want men vreest, minder voor Japan dan voor andere onbe- kende gevaren. Een telegram uit Tokio meldt, dat de Japanners gepasseerden Zondagmorgen een nieuwen verwoeden torpedo-aanval te Port Arthur hebben uitgevoerd. Een verblindende sneeuwstorm bemoeilijkte de krijgsver- richtingen. Tosh bereikten twee Japansche schepen den mond van de haven, en deze vaartuigen vielen toen afzonderlijk aan en torpedeerden, naar men gelooft, een oorlogpschip (andere berichten zeggen twee). De torpedo-jagers ontmoeten een zwaar vuur uit het fort en van d'e verkennende schepen van den vijand. Admiraal Togo zegt in zijn verslag over dezen aanval, dat hij zich overtuigd houdt dat de aan val verlammend op den vijand werkte. Het Russische Telegraafagentschap meldt, dat, volgenseen mededeeling van de Oost-Aziatischen Lloyd, de Japanners zich concentreerea te Sasebo, Koere en verder noordelijk van de golf van Hirosjima, alsmede te Jokohama en Matsoeda. De Russische kanonneerboot ,/Mandsioer is door de Chinsesche overheid gewaarschuwd, dat zij de haven van Shanghai moet verlaten. Het schip blijft maar, terwijl de kommandant verzekert, dat hij bevelen van zijn admiraal afwacht. Hij zal denken Her is 't veilig. Geruchten melden, dat de Russen de Koreaansche grenzen zijn overgetrokken. Het Fransche oorlogsschip Pascal" verliet Ghemoeipo met den Russischen gezant Pawloff, de bevelhebbers van de vergane Russische oorlogsschepen »Waryag en »Korietz", 16 officieren, 26 man van het Russische scheepsvolk en 62 Russische onderdanen aan boord. Deze alien zullen te Shanghai aan wal worden gezet. De ,/Kdln Ztg." verneemt uit Chemoelpo, dd. 17 dezer Bij het zeegevecht te Ghemoeipo, zijn van de bemanning der Russische schepen ,/Waryag" en »Korietz" 456 man, waaronder 17 officieren, gesneuveld of verdronken. Volgens een Russische lezing van de inhecntems- neming op groote schaal van Japanners te Ghaibin en door heel Mandsjoerije zijn die gebeurd, omdat men een 100 spionnen ontdekt had, van wie er 60 tot den Japanschen inlichtingendienst behoorden. De vrouwen en kinderen werden vrijgelaten. De bevelhebber van het eskader uit Wladiwostok heeft aan Alexejef gemeld, dat in den morgen van den 10 het Japansche stoomschip „Naguriman vernield werd. Aan hoord hiervan waren 41 man, die gevangen genomen werden. Een kleine kustvaarder werd ook opgebracht. Het zware weer verhinderde de Russen de geheele kust langs te varen. Het eskader zette daarom koers naai Tscheitakow, om daarna de Koreaansche kust te naderen. De zee is', daar de temperatunr van het water 9 graden Celcius onder nul is, geheel met ijs bedekt. Het eskader moest in drie dagen twee hevige stormen d°ErStzyn 20,000 Japanners bij Chemoelpo, 60,000 bij Gensan aan wal. gezet, 't eerste dus op de westkust 't andere op de oostkust van Korea. Europeesche ki ijgs- oversten verwachten, dat die Japanners zich nu zulleu nestelen in het dal van de Tatoiig, in Noord-Korea, waar zij door de terreinformatie bergen en berg- stroomen tegen de Russische strijdmacht vrijwel beveiligd zullen zijn. Reeds gaat het gerucht, dat de Russen hun in t ge- moet zijn. Uit Tsjifoe wordt gemeld, dat 180 bereden Chmeesche roovers (Choenchoezen) Maandag het Russische station te Moekden piunderden. De ambtenaren, die tijdig ge waarschuwd waren, gingen op de viucht. Daarna be- gaven de bandieten zich naar het naastbijgelegen station doch daar stuiten zij op den tegenstand van kozakken, die 58 roovers dooden. Naar de ..Times" uit Port-Arthur verneemt, hebben de Russen de Japanners verdreven van den spoorweg bij Kintsjau. De Russen hebban daarbij 70 dooden ge- kregen, maar beweren dat zij 150 Japanners gevangen genomen hebben. Admiraal Stark zal nu vervangen wordenen in sommiga militaire kringen moeite //den onbekwamen Alexjef" terug te laten roepen. Port-Arthur heeft nog voor zea maanden leeftocht, maar spoedig zal er gebrek zijn aan petroleum en fourage, en eerlang gebrek aan water. St. Petersburg, 17 Febr. Bij het vertrek van admiraal Makarof, die admiraal Stark' gaat vervangen te Port Arthur, is het indrukwekkend toegegaan. In een plechtige godsdienstoefening werd hem de communie toegediend. Later was er e»n geestdriftige betoogmg voor zijn huis. De stad krijgt weer haar gewone aanzien en er komt meer kalmte na de vaderlandslievende betoogingen die tijdelijk alle standen beheerschten. Alles wordt nu gedaan om den geneeskundi^mji dienst en ander hulp- betoon voor de troepen te organiseeren. Ook zijn er groote sommen ontvangen van particulieren, om de verloren oorlogsschepen te vervangen. De Czar heeft in tegenwoordigheid van de heele Keizerlijke familie in hat Winterpaleis het naar Oost- Azie vertrekkende bataljon van het eerste Siberische fuseliersregiment geinspecteerd. De Czaar schreed langs het front terwijl de muziek het volkslied speelde en de manschappen hoera riepen, en hield daarna de volgemde toespraak..Breeders, ik ben gelukkig, u alien te zien voor uw vertrek en u gelukkige reis te kunnen wenschen. Ik ben vast overtuigd, dat gij de eer van uw oude rejimenten hoog zult houien, dat gij gaarne uw leven voor het dierbaar vaderland op het spel zult ssetten. Denkt er aan, dat de vijand dapper, moedig en aluw is. Van harte wensch ik u toe dat het u wel zal gaan, en dat gij over uw tegenstanders zult zegevieren. Ik zegen u, breeders, en in u het roemrijkc eerste Oost-Siberische fuseliersregiment met het beeld van den heiligen Seralijn. Hij moge voor u bidden, u op uw wegen vergezellen. De officieren dank ik voor hunne vrijwillige aanmelding. Nogmaals, ik dank u, breeders, van ganscher harte. God zegene u Reeds zijn door de Oostenrijk-Hongaarsche regeering alle maatregelen genomen om het leger geheel of ge- deelteiijk snel te kunnen mobiliseeren, natuurlijk in verband met de Macedonisehe kwestie, die, nu Rusland andere dingen te doen heeft, strak» Oostenrijk wei de handen vol zal geven. Ook Turkije maakt zich op tot den strijd. Te Salo- niki zijn groote hoeveelheden wapens, ammunitie, levens- middelen en kleeren opgestapeld. Groote massa's troepen worden in het grensgebied bijeengebracht. De Regeering te Sofia heeft op haar beurt groote hoeveelheden patronen en granaten in Frankrijk besteld. Zij rekent 300,000 Boelgaren in't veld te kunnen brengen. Saloniki, 17 Febr. De Albaneezen zijn opgestaan en weigeren de nieuwe belastingen op dieren te betalen. Zij hebben eenige gendarmes en Christenen vermoord. Tien bataljons infanterie en 5 escadrons ruiterij zijn met gewone kanonnen en bergstukken derwaarts ver- voerd. Generaal Sjemsji-pasja, met 2500 man, is te Akeva door 20000 Albaneezen omsingeld. De Turken hebben al meer dan 100 man verloren. Parijs, 17 Febr. De /.Temps" bevat een telegram uit Konstantinopei van heden, meldende dat daar gisteren berichten zijn ontvangen uit Diakova, volgens wellie deze stad door de Albaneezen is aangevallen. Zij be- legerden den regeeringskonak en piunderden en staken eenige huizen in brand. Generaal Sjemsi heeft de Albaneezen ten getale van 16000 in hun kamp aan gevallen, maar werd ieruggeslagen en heeft om liuip gevraagd, die hem uit Saloniki en Uskjub zal gezonden worden. De voorkeur gevende aan het afleggen van een Staatsexamen voor een commissie, heeft spreker zich toch neergelegd bij het toekennen van den effectus civilis, omdat hij daarvan niet de ge- schetste nadeelen vreest. En waar nu de effectus civilis wordt toegekend aan universitaire graden en getuigschriften, moet hij ook worden toegekend aan bijzondere universiteiten onder niet te gestrenge voor- waardeu. Het geldt hier een bepaling van gemeen recht, waarvan ieder kan profiteeren. Spreker bestreed de opvatting van den heer Van der Vlugt, dat de universiteit zou zijn een instelling van wetenschappelijk onderzoek. Naar sprekers meening is Teen inrichting van vorming, opleiding en opvoeding van studenten; wetenschappelijk onderzoek isbijzaak. Spreker betoogde, dat het wetsontwerp niet dient om de vrijheid van het Hooger Onderwijs te bevorderen, maar om die vrijheid beter te realiseeren. Spreker trad vervolgens in een beoordeeling van de voorwaarden voor de toekenning van den effectus civilis aan de bijzondere Univer siteiten, welke voorwaarden niet elk op zichzelf maar in onderling verband beschouwd moeten worden en zoo lang mogelijk dienen te zijn. Maar den effectus civilis wil hij niet toekennen aan vereenigingen of corporation, maar slechts aan eenigen tijd bestaande universeiten, terwijl op het College van Curatoren de voile verant- woordelijkheid moet rusten voor het beheer tegenover het publiek gezag. De heer Roessingh bestreed het ontwerp, waar- door, in strijd met het lands-en volksbelang het peil van het hooger onderwijs wordt verlaagd, omdat waarborgen voor het bijzonder univer sitaire onderwijs niets beteekenen, te meer waarde Staat, wat het uitoefenen van toezicht betreft, voor een gesloten deur zal staan. De heer De Visser opperde verschillende be- zwaren tegen het ontwerp. Hij verdedigde de openbare Universiteit, die geenszins door den Staat in een bepaalde geestesrichting is gedreven. Spreker had gewenscht, dat deze partieele her- ziening achterwege ware geble en om later principieel deze geheele materie te regelen in de richting der zelfregeering van de Universi teiten. Waar spreker twijfelt aan de opbou- wende kracht van het ontwerp gevoelt hij zich vooralsnog bezwaard zijn stem er aan te geven. Woensdag is te Dieren overleden da heer C. L. van Woelderen, die, na 26 jaren als- zoodanig te zijn werkzaam geweest, op 1 Januari j.l de betrekking van directeur der maatschappij Zeeland, te Vlissingen, heeft nedergelegd. Hij heeft dus de rust, die hij te Dieren na een wel besteed leven ging zoeken, niet lang mogen genieten. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werden de beraad- slagingen over de Hooger Onderwijswet voort- I gezet en verklaarde de heer Van Idsinga gaarne zijn stem aan het ontwerp te zullen geven. TER NEUZEN, 19 Februari 1904. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over het onderzochie wetsontwerp voor de uitbreidiug van het station Axel van den spoorweg MechelenTer Neuzen gekozen de. heeren Van Wassenaer van Catwijk, Krap, Schokking, Drucker en Passtoors. De gisteravond door het fanfarencorps ^De vereenigde Werklieden', in de bo»enzaal van het H Hotel de Commerce" gegeven uitvoering, was zeer druk bezocht. De verschillende muziek- nummers werden goed uitgevoerd en werden druk geapplaudiseerd, evenals een tweetal stukken voor piano, gespeeld door den directeur, den heer Aug. Eeckhout, maar bovenal werden de opge- komenen geboeid door verschillende voordrachten, die met welwilleude medewerking van eenige heeren werden ten baste gegeven, terwijl ook de blijspelen Betalen is de boodschap" en ^Hans Dussel op het gemeentehuis" ten zeerste den lachlust op- wekten. Een zeer geanimeerd bal, was het slot van den avond. Naar wij vernemen zal in den loop van dit jaar bier een rijkstelefoonbureel gevestigd worden, zoowel voor den intercommunalen als voor den internationalen telefoondienst. Daarvoor wordt er een lijn gespannen van Ter Neuzen naar Selzaete en een kabel gelegd naar den hoek van Baarland. Deze laatste geleiding wordt doorge- trokken tot Roosendaal. Niet erg netjes. Een verhuurster van woningen te dezer stede, trad een paar dagen geleden bij een barer huurders binnen, teneinde dezen te verzoeken om betaling van de achterstallige huurpenningen. Den man niet thuistreffend, deelde zij het doel van hare komst mede aan diens vrouw. Deze echter, om reden die men begrijpen kan, niet erg gesticht over dat bezoek, wees die ver huurster al spoedig de deur en toen nu deze laatste zonder betaling zich ditmaal niet wilde laten afschepeu, greep zij een stuk hout wat in hare nabijhe d stond en gaf daarmede de binnengekomene een flink pak slaag, terwijl zij haar bij hare viucht toen, ook niet onzacht met de straatdeur deed kennis maken. In plaats van met een gevulde portemonnaie kon die verhuurster toen met een blauw oog en pijnlijk geslagen ledematen huiswaarts keeren. Men ziet dus bieruit al weer hoe voorzichtig men met dergelijke bezoeken moet zijn. Intusschen schijnt 't voorgevallene een justi- tieelen nasleep te zullen hebben. Het met stukgoederen g larhui Eugelsche stoomschip ,/Port Stephen", kornende van Duin- kerken en bestemd naar Antwerpen is gisteren nabij Waisoorden omhoog geloopen. Het. schip kwam bij hoog water zonder assistentie vlot en zette de reis daarop voort. In het Hand. v. Antw. vinden we melding gemaakt van een nieuwen spoorwegdiefstal, dit maal op de lijn MechelenTerneuzen. Hij gebeurde Zaterdag. Toen de trein te 10 uren 's avonds te Mechelen het station binuen- reed, bevond het dienstpersoneel dat de achterste wagen opengebroken was en dat er koopwaren uit verdwenen waren, voor een waarde van 3000 fr. Men zocht langs den spoorweg, maar men vond niets, ofschoon de gestolen koopwaren zoo gemakkelijk niet meegenomen konden worden daar er pakken bij waren, die 70 kilos wogen. De trein had een oogenblik moeten stoppen aan den Brusselschen steenweg, en men ver- onderstelt dat de dieven van dit korte opont- houd gebruik hebben gemaakt om den lood- zegel af te wringen en den diefstal te plegen. Sluiskil. Woensdagavond 17 Februari ver- gaderdeu in de herberg van den heer Brakman de leden van het leesgezelschap ffDoor lezing ontwikkeling," met hunne genoodigden. I)e bijeen- komst droeg een eenigszins feestelijk karakter, aangezien het juist 30 jaren geleden was, dat men tot de oprichting van het gezelschap besloot. De heer Scheffelaar Klots wijdde eenige waar- deerende woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer Lijbaart, een der oprichters en tevens president. Zijne plaats als voorzitter wordt thans bekleed door den heer Lammers, stationchef. Een z/declamator" uit Ter Neuzen, alsmede een der leden droegen niet weinig tot het genoegen bij. Wat zij ten gehoore brachten viel, blijkens het applaus zeer in den smaak. Het was reeds vrij laat, toen men wel voldaan huiswaarts keerde. Zaamslag, 18 Febr. Toen deze week een vrouw, op een fiets gezeten op den Neuzenschen vreg nabij de Kraag, voor een paar voetgangers wilde uitwijken, had zij het ongeluk, dat zij over haar fiefs en met het hoofd naar beueden in een sloot met water tuimelde. Tot haar geluk werd zij door de personen voor wie zij was uitgeweken druipnat op den weg geholpen. De verdere reis werd te voet afgelegd, terwijl zij haar fists achterliet. Zaamslag, 18 Febr. In vele dagbladen treft men sinds geruimen tijd een adverteutie aan, ver- meldende een hoogst merkwaardig geneesmiddel, dat aan ieder die het vraagt van uit Amerika gratis wordt toegezonden. Een persoon uit deze gemeente schreef op die advertentie en kreeg daarop kosteloos een klein doosje thuis, maar om genezirtg te bewerken was opsturen van f 25 gewenscht. Hieraan werd voldaan. Toen hij hierop de noodige medicamenten ontving, werd hem den raad gegeven om indien geen voldoeude beterschap moest volgen, bij een nieuwe aanvraag f 40 te willen opzenden. Deze man meende ten slotte wijzer te zijn en hield de f 40 in zijn zak want hij gevoeldezich niets verbeterd. Dezer dagen werd alhier door een jager een vreemden vogel gescboten, welke alhier zelden worden aangetroffen. Klaarblijkelijk kan hij onder de eendsoorten gerekend worden, maar is vrij wat grooter dan onze gewone eend en de snavel heeft veel overeenkomsl met die van een scholle- In den snavel staan tanden die overeenkomst vaar. hebben met die van een zaag, van daar ook dat men hem hier zaageend noemt. Hij heeft overigens zeer prachtige veeren en zal worden opgezet. Koewacht, 18 Februari. In de heden ge- houden zitting van den geineenteraad werd met algemeene stemmen besloten aan P. Gijsel, die wegens hoogen leeftijd ontslag gevraagd heeft als gemeenteveldwachter, een pensioen toe te kennen van 160 gulden 'sjaars. Daarna ging de Raad in geheime zitting tot vaststelling van den hoof- dclijken omslag voor 1904. St. Jansteen, 18 Februari. Maandag werd het zesjarig zoonfje van A. de Kindt door een wiel- rijder zoodanig aangereden, dat het uit de school komende zijn weg niet meer kon ver- volgen en naar huis moest worden gedragen. Daar aangekomen werd het kind te bed gelegd, doch daar het bleef kermen van de pijn, ook nog den volgenden dag, werd om een dokter gezonden die beenbreuk constateerde en het been onmiddel lijk inzette. De toesland van het jongeuije is naar omstaudigheden nog al goed. Hengstdijk. We hebben weer een brand ge- hadgeen heusche doch een goed gelijkende imitatie. Een jongen had zoowat alles wat brand- baar was, zooals hout, slroo enz. bijeengezocht, daarvan een heel bergje opgestapeld, en stak er het vuur in. R. usachtige vlsmmen slcegen er uit en meenigeen dacht aan eea werkelijk ongeluk, vooral de eenigszins verder afwonenden, die al ernstig gisten, waar de brand kon zijn. De kn&ap en zijne makkers hadden natuurlijk enorme pret. Kloosterzande, 18 Febr. Heden werd alhier in het hotel ffde Linde" bij Th. Weemaes door het bestuur der //Vereenigde polders van Ossenisse" aanbesteed l}et maken van 4336 M. keibaau in verschillende polderwegen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5