A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4498. Zaterdag 20 Febmari 1904. 44e Jaarganir. Gemengde berichten. Soogwatergetij te Ter Neazen. KINBEEBESCHERMING. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonueert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op dsn dag der uitgave EBSSTZl BLAD. De wet op de ouderlijke ma slit en de voogdij van 6 Febmari 1902. Stbl. 62. X. SLOT. We hebben gezien dat de wetgever met zijne Kinder wetten" bedoelde bescherming van minderjarigen, in het byzonder van verwaar- loosde kinderen. Hij heeft, zooals wij hebben gezien, dat doel trachten te bereiken o. a. door de ontheffing en ontzetting van den vader en de moeder nit de ouderlijke macht mogelijk te maken volgens het Burgerlijk wetboek door bepalingen op te nemen ouitrent de ontheffing van vader en moeder als zij niet de ouderlijke macht, doch de voogdij uitoefenen door de bepalingen omtrent uitsluiting en ontzetting van de voogdij te verscherpen door het in het leven roepen van den voogdij- raad door de voogdij van gestichten enz. beter te regelen, in het bijzonder door de aansprake- lijkheid der bestuurders vast te stellen en door bij deze voogdij ook den toezienden voogd te doen optreden door het toelaten dat ook vrouwen voogdes en toeziende voogdes kunnen zijn en kunnen worden gehoord in den raad van bloedverwanten door den rechter door de voorschriften omtrent zekerheid- stelling en het geven van waarborgen door voogden voor hun beheer, nauwkeuriger te regelen en van strenger toepassing te maken door de positie van het onechte kind beter te regelen. Zooals ik vroeger reeds zeide, de practijk zal moeten leeren hoever de wetgever nog ran zijn doel is gebleven. Want dat met de aangenomen veranderingen en aanvullingen, al wil men die ook alle verbeteringen noemen, het doel kan worden bereikt, is zeer te be- twijfelen. De wet is op sommige punten veel te ingewikkeld en moeilijk te begrijpen en de formaliteiten kunnen zelfs deskundigen van de wijs brengen. De voornaamste verbetering is zeker wel dat de kinderen op niet te moeilijke wijze kunnen worden onttrokken aan ouders en voogden, die geen begrip van hunne ver plichtingen hebben of daarvoor onverschillig enjongevoelig zijn. De ouders, zagen we, kunnen worden ontzet o. a. om grove verwaarloozing van de ver plichting tot onderboud en opvoeden terwijl voogden kunnen worden ontzet o. a. omdat zij hunne verplichtingen verwaarloozen. Voor ontzetting der ouderlijke macht is dus noodig niet slechts verwaarloozing, maar grove verwaarloozing en wel alleen van de verplichting tot onderboud en opvoeding. Er is dus verschil voor de ouderlijke macht en de voogdij. Dit heeft noodzakelijk dit gevolg, dat, als beide ouders leven en er dus in den regel ouderlijke macht bestaat alleen grove verwaar loozing van den plicht tot onderhouden en opvoeden een redeu van ontzetting is terwijl zoodra een der ouders is overleden, waardoor wij terstond met voogdij te maken hebben, de langstlevende vader-voogd of moeder-voogdes op eens veel strenger wordt behandeldomdat dan ontzetting uit de voogdij kan worden uit- gesproken eenvoudig om verwaarloozing van verplichtingen welke de voogdij oplegt. In bet oorspronkelijk ontwerp der Regeering was bij de voogdij gesproken vanverwaar loozing van hunne verplichting tot onderboud en opvoeding. Dit werd evenvrel, met het oog op den toezienden voogd (die geen plicht tot onderboud en opvoeden heeft) gewijzigd zooals bet artikel thans luidt en wel op verzoek van de commissie van voorbereiding. Maar daarmede is dan nu toch een nog grooter verschil gemaakt dan volgens het ont werp bet geval was. Ook in andere opzichten wordt de langst levende ouder-voogd (voogdes), evenals alle andere voogden, strenger behandeld dan wanneer er ouderlijke macht is. Waarom dit verschil Waarom den langst- levenden ouder ook bier gebeel geljk gesteld met een vreemden voogd De Minister heeft gepoogd dit te verdedigen, o. a. door te zeggen //Het stelsel van het ontwerp rust op z/de overwegingen, dat bet ontbreken van z/den huwelijksband inderdaad den toestand »waarin de ouders tegenover hunne kinderen z/verkeeren geheel von karakter doet ver- ,/anderen. De natuurlijke controle der z/beide ouders is verbroken, het onderling z/overleg is onmogelijk geworden." Ik zal maar niet zeggen hoe ik zoo'n rede- neering, nog wel van een Minister van Justitie, zou willen qualificeeren. Ook by de Oommissie van Yoorbereiding kon de bewering des Ministers geen genade vinden. Maar, zooals ik zeide, die Commissie zelf heeft waarlijk de zaak niet beter gemaakt. In ieder geval is bet maar gelukkig dat de rechter met de omstandigheden kan rekening houden, ofschoon hiertegen weer bet zeker niet geringe bezwaar bestaat, dat de eene rechtbank veel spoediger dan de andere verwaarloozing of grove verwaarloozing zal aannemen dan de andere. Dit is in dsze echter evenmin te vermijden als in vele gevallen bij de strafrecbtspleging. Hierbij komt dan bovendien nog bet verschil in strafmaat. Wanneer zijn de verplichtingen genoeg- zaam verwaarloosd om ontzetting te kunnen uitspreken Wanneer is er grove verwaarloozing ran den plicht tot onderboud en opvoeding Om alleen van de nopvoeding" te spreken daarover loopen de meeningen al even erg uiteen als over de zorg van bet kind in zijn eerste levensmaanden en levensjaren. Zal deze zorg ook onder //opvoeding" moeten worden begrepen Het ware te wenscben. Want dan zouden we in de nieuwe wet wellicht een middel hebben om o. a sommige vrouwen uit den meer gegoeden en den hoogeren stand, een betere en hoogere opvatting bij te brengen van hare moederplichten. Ik ben aan het einde. Ik herhaal ik wilde geene handleiding schrijven voor ouders en voogdenmaar ik wilde meer belangstelling bij hen opwekken voor hetgeen voor hen zal gelden na invoering der nieuwe wet. Is my dat gelukt? Ter Neuzen, Februari 1904. VAN DER MOER. TER NEUZEN, 19 Februari 1904. Met ingang van 1 Maart is de heer M. C. J. Eijke, klerk der posterijen en telegrafie, verplaatst van Hulst naar Ter Neuzen. Uit Philippine schrijft men aan de M. Ct. Alhier overleed dezer dagen de heer V. Nic. Voerman, die j irenlang de betrekkingen bekleedde van wethouder, dijkgraaf van verschillende polders en lid van het R. K. Kerkbestuur. Hij was de laatst overgeblevene van de mannen, die reeds vfior 30 h 40 jaren de beweging op touw zetten om voor Philippine, dat door ver- zanding van den Brakman dreigde zijn middel van bestaan te verliezen, van rijkswege een kanaal te verkrijgen. Met den heer Voerman is heengegaau de laatste der mannen, die onverpoosd en belangloos streden voor het belang hunner woonplaat*, en die dan ook eindelijk door volhouden bun streven met succes bekroond mochlen zien. .Q eene Maandag alhier gehouden raadszitting werd o. a. voorlezing gedaan van een verzoek- schrift van eenige ingezeteiien, om het in eene vorige vergadering genomen besluit, om in het vervolg geen danstenten meer toe te laten bij gelegenheid van de kermisdagen, in te trekken. De meerderheid van den raad besloot evenwel het eens geuomen besluit te handhaven. In eene vorige vergtdering was ook besloten de bestaande school af te breken en op dit terrein de nieuwe school le bouwen. Blijkens een ingekomeu schrijven van de betrokken autori- teiten, werd dit terrein echter niet meer geschikt geacht voor den bouw eener school. Burg, en Weth. zulleu nu opnieuw in onder- haudeling treden met den eigenaar van de voor- malige vestingwallen, teneinde tegen billijken prijs een gedeelte van dezen grond te kunnen koopen, voor den bauw der nieuwe school. In de Dinsdag te Hulst gehouden raads zitting werd het nieuwe lid, de hear Mr. Van Alphen, beeedigd. Het vroeger gemelde voorstel van den heer Adriaanse tot het requestreeren aan de Prov. Staten om betere communicatie over Neuzen en Walsoorden en verbinding van het vierde met het vijfde district, in de vorige raadszittiDg af- gewezen en in handen van Burg, en Weth. ge steld ter nadere behandeling, bracht te weeg een "voorstel van het dagelijksch bestuur oin alleen aan de Prov. Staten te verzoeken verbeterde ge- meenschap over Walsoorden. De heer Adriaanse stelde op nieuw zijn oor spronkelijk gedaan voorstel voor, tegen de behande- lirig waarvan de raad, fcaen het oudersteund werd door den heer Hombach, geen bezwaar had. Na besprekiug werd het voorstel van Burg, en Weth. met algemeeue stemmen aangenomen, nadat dat van den heer Adriaanse met 3 stemmen voor en 4 tegen was afgewezen. Een door den heer Daey Ouwens, notaris te Hulst, ingediend verzoek, dat de raad zijne meening uitspreke over het passeeren eener acte van transport, waarin de gemeente partij was (grond voor nieuwe begraafplaats) door een notaris van Hontenisse, deed de openbare in een gesloten zittiug overgaan, na opening waarvan op voorstel van den heer Hombach, besloten werd het verzoek voor kenuisgeving aan te nemen en Burg, en Weth. te verzoeken voortaan, zoo't kon, notarissen- stadgenooten te gebruiken. Een verzoek van B. Esseliug te Hulst, om vergunning, tot het doen eener collecte, werd, als daar thuis behoorende, gezonden naar het dage- lijksch bestuur. Besloten werd op het verzoek van de afdeeling Hulst der //Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteell in Zeeland" om een bijdrage iu de tentooustellingskosten, 175 subsidie te geven. Een verzoek van den aannemer Reuling, om een geringe afwijking der bestekbepaliugen voor het in aanbouw zijnd ontvangerskantoor, werd gedeeltelijk ingewilligd. Het request van pi. m. 80 ingezetenen om, voor meerdere drukte op de boeremaaudageu, toe te staan op die dagen dansmuziek te maken, werd met 4 tegen en 3 stemmen voor gewezen van de hand. (M. Ct.). RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbanfe te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van 19 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken E. v. H., winkelier te Sas van Gent, is wegens overtreding van Rijks belastingen veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf met verbeurd- verklaring van kar en zeep. P. K., oud 27 j., polderwerker te St. Jansteen, is wegens misbandeling veroordeeld tot 14 dagen gevang. C. v. D., oud 15 j., zonder beroep te Axel, is wegens diefstal vrijgesproken. 1°/J. C. 'tG., oud 22 j., 2". P. W. 'tG., oud 30 j., 3". A. J. 't G., oud 27 j., alien bootwerkers te Ter Neuzen, zijn wegens weder- spannigheid veroordeeld de le tot 14 dagen, de 2e en 3e ieder tot 2 maanden gevang. Dinsdag heeft de politie te Goes bij een der buren van den gefailleerden S. P., goederen uit zijn winkel opgespoord. Of die verkocht dan wel in bewaring gegeven zijn, moet nog worden uitgemaakt. Bij het in beslag nemen dezer goederen was een der schuldeischers tegenwoordig en toen men aan de woning van P. kwam, was deze gesloten. Op last van de politie werd de deur door een smid geopend, doch men vond niemaud thuis. De echtelieden P. en de inwonende dochter met haar kinderen waren verdweneu. Hetgerucht gaat dat sedert Zaterdag de dochter naar Autwerpen vertrokken is. (M. Qrt). De Limb. Koer. meldtWoensdag werd de justitie ter kennis gebracht dat in den afge- loopen nacht een moord was gepleegd op J. Vrancken, te Echt. De officier van justitie, Mr. Mathon, recbter-commissaris, Mr. baron De Bieber- stein en ds beeedigd klerk ter griffie te Roermond, begaven zich Woensdagvoormiddag per trein van 9,23 uur derwaarts en vonden daar te Schilberg J. Vrancken voornoemd levenloos liggeu. Meende men aanvankelijk (altijd het publiek) dat men hier met geen moord, maar met eene dooding door zelfverweer te doen had, het onderzoek der justitie duidde echter het eerste aan en werd J. W. Meerten, oud 38 jareu, fabrieksarbeider, wonende te Echt, als verdacht van doodslag, op rechterlijk bevel aangehouden en Woensdag naar de gevaugenis te Roermond overgebracht. Als oorzaak dezer daad verneemt men dat Vrancken in voormelden nacht in de woning van Meerten is gekomen, en deze op verzoek van Meerten die woning niet willende verlaten, en terwijl hij een mes in de hand hield, Meerten zou gezegd hebben als ge niet uit miju huis gaat schiet ik je kapot. Dat Vrancken, nog altijd het mes iu de hand hebbende (doch dicht) niet wilde heengaau, Meerten het geweer zou hebben genomen en dit, op zeer korten afstand van Vrancken, op diens midden gericht houdende, afgevuurd, waardoor de kogel bet lichaam van Vrancken doorboorde en in den muur terecht kwam. Vrancken overleed tengevolge van het vele bloedverlies uit de ontstane wonde nog dienzelfden nacht. ZEETIJDINGEN. Van 17 Febr. tot en met 18 Febr. s Van 17 Febr. tot en met 18 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 15 afgeschutdoor de Westsl. 9 op- en 5 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 20 Februari 4.6 4.21 Zondag 2J ,t 4.36 4.53 Maandag 22 ,t 5.9 5.27 Dinsdag 23 u 5.48 6.9 Woensdag 24 6.34 7.1 Donderdag 25 7.31 8.8 Vrijdag 26 8.52 9.34 KEIIZESSCHE 01 RAIT. Btit lilait verscUijnt llaaudag-, Woensdag- en Vrijdagnvond, ultge»onderd op Feestiiagen, bij de Firina I", jr. VAST UK SAI¥OE te Ter lenien, 3 ti Q_ VLAG. NAAM. MS. Van en naar Voor Ter leuien 17 Eng. s.s. Astrologer 2580 Leith idem Ann Webster 2241 Londen Van Ter Xeuzent 17 Eng. s.s. Ethel bert 1368 New-Castle Voor (■tent i 17 Duits. s s. Saxonia 2772 Christians. Eng. s.s. Stuart 3430 Manchester idem Sea Gull 2762 Londen 18 idem Truro 3366 Hull idem Don 2658 Goole Van (went 17 Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen idem Colne 2475 Goole 18 Duits. s.s. Alice 3270 New-Castle iBelg. s.s. Flandria 1248 Dublin stukg. idem ledig hout tukg. idem idem idem stukg. idem ledig !stukg. i ACLmiraai logo ZHgl III Zij li TCiOiOg uvw uvuv

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1