Binnenland. Landbouwberichten. Telegrafische beriehten. De osttfaisefing fe Eajad. FsiasSaeid's ees'sie owei'winiiing. BoStsaE's in l&iaiidsjQerijs. TER NEUZEN, 15 Februari 1904. ids KMiiun RECHTSZflKEH. mmm veel te klein is, maar dat de reede bedoeld moet zijn deze ligt vol kleine, steenachtige, kale eilandjes. Dezelfde specialiteit verwondert er zick over, dat de Russen liier en elders nog geen gebruik schijnen te hebben gemaakt van hun torpedobooten, die in getal- sterkte de Japansehe torpedovloot overtreft. Zijn de Russisehe torpedobooten in orde geweest? '/Het is ver van Petersburg naar Port Arthur", schrijft hij, „en wat niet geinspecteerd wordt, gedijt niet." Het Japansehe gezantschap te Londen heeft ket volgend telegram uit Tokio ontvangen Alle overlevenden van do „VVaryag", de //Koryez"en het transportschip *Soengari" zijn door Britsche, Fransche en Italiaansche oorlogsschepen te Chemulpo aan boord genomen. Japan is bereid hen naar Shanghai te zenden op voorwaarde, dat zij gedurende den oorlog niet noorde- lijker dan Shanghai zullen komen. Wanneer de Japansehe gezant. te Londen, Hayachi, gelijk heeft in zijn voorspelling dat weldra een groot geveclit te land zal plaats hebben, kan dat niet anders zijn dan bij Ping-yang, of bij Wijoe. Wanneer de Russisclie troepen, die aan de Yaloe waren opgesteld, Korea zijn binnengerukt, dan zal het verloop van den veldtocht in Korea wel ongeveer gelijk zijn aan dien in 1894, toen bij Ping-yang de eerste besli'ssende slag tusschen Japanners en Chineezen werd geleverd. Houdmi do Russen echter vast aan hun lictie, om sleclits Mandsjoerije tegen de Japanners te verdedigen en trekken zij dus den Yaloe niet over, dan is de strijd aan die rivier te verwaehten. Want het is zeker, dat de Japansehe afdeelingen, die op verschillende plaatsen in Korea aan land zijn gezet, geen ander doel hebben, dan op te rukken naar Mands- joerije en zich daar te vereenigen op een plaats aan den spoorweg van Port Arthur naar Charbin. De Russen verwaehten niet anders. En zij zijn, ten- minste in hun officieele beriehten, op allerlei ongelukken voorbereid. Er werd reeds medegedeeld, dat zij van de vloot niet anders verwaehten dan dat deze de Japanners zal ophoudenvan het leger in Oost-Azie verwacht men niet veel meer. De Nowoje Wremya tenminste schrijft »De eerste verliezen zijn niet beslissend. Met hun numeriek overvvicht in Korea kunnen de Japanners, vooral in den eersten tijd de Russen wel dwingen zich tot den verdedigingsoorlog te bepalen. Zoodra echter de Russisehe strijdmacht in het zuiden van Mantsjoerije zal zijn geconcentreerd, begint eerst de oplossing. En dan zullen de Japanners zwaar moeten boeten voor hun verraderlijken aanval, die geheei met hun Aziatischen aard overeenkomt." Over het gevecht, dat den lien dezer tusschen twee Japansehe koopvaardijschepen en vier Russisehe kruisers plaats had, nog de volgende bijzonderheden. Dit eerste succes van Rusland schijnt al heel weinig te beteekenen gehad te hebben. De niets beduidende, zelfs onbe wapende Japansehe »notedopjes" konden natuurlijk den ongelijken strijd tegen vier machtige Russisehe kruisers niet aanbinden. De //Zensho Maroe", een dezer scheepjes is van hout en heeft sleehts 233 ton inhoud. Het werd in 1893 gebouwd. Het andere, de //Nako Noera Maroe is een ijzeren vaartuig van 1073 ton en liep in 1865 te Hamburg van stapel. Zij behoorden beide aan handelshuizen te Japan en zeilden van Sakata, een zeehaven van ongeveer 20,000 inwoners, naar Osaroe, ongeveer 300 mijlen noordelijker ter hoogte van Wladiwostok. Seoel, 15 Febr. Een Japansehe vloot van vijf oorlog- schepen en zes torpedobooten is hier aangekomen en aangevangen met het aan land zetten van vier bataljons (roe pen. De vloot heeft een kruiservan de Russisehe vrijwillige vloot en twee stoombootcn in open zee buitgemaakt. St. Petersburg, 14 Febr. De generaal-kwartiermeester van den staf te velde van Alexjef, meldt uit Porth-Arthur dd. 14 dezer: Volgens particuliere beriehten hebben de Japanners na den strijd 19000 man bij Tsjemoelpo aan wal gezet. Tusschen Tsjemoelpo en Tsji foe hebben de Japanners cen telegraafdienst ingericht met schepen als tusschen- stations. Te Port Arthur is alles rustig. Over het vijandelijke smaldeel hebben wij geen beriehten. Berichtgevers, die uit Jatoengau teruggekeerd zijn, bevestigen het bericht over het verschijnen van zee Japansehe pantserschepen niet. Uit Inkau blijven tijdin- gen komen dat 's nachts bij hooge zee in den omtrek ran den Noorderpost lichten worden gesignaleerd, waaruit besloten wordt tot de aanwezigheid van bood- schappers van den vijand. De mobilisatie wordt met goed gevolg voortgezet. De chef-ingenieur van het gebied Kwantoeng, Bazi- lefski meldt, dat de batterijen van de vesting van Port Arthur bij de beschieting geen schade hebben geleden. Tokio, 13 Febr. Op verzoek van den Engelschen consul aan den Japanschen consul te Tsjemoelpo om 34 gewonde Russen in een Japansch hospitaal op te nemen, zijn deze gewonden terstond opgenomen in het hospitaal van Japansehe ziekenverpleegsters te Tsje moelpo, waar zij door Japansehe dokters behandeld worden. New-York, 14 Febr. De Associated Press verneemt uit Nagasaki dat de verliezen van de Russen te Tsje moelpo 40 dooden en 464 gewonden zijn geweest. Londen, 14 Febr. De Japansehe legatie te Londen heeft geen bevestiging ontvangen van een gerucht, openbaar gemaakt in de Londensche Zondagsbladen, volgens hetwelk drie Russisehe schepen van het smaldeel uit W ladiwostok door de Japanners in den grond geboord zouden zijn. Volgens te Weenen ontvangen beriehten zouden de szanten van verschillende mogendheden te Peking isbben medegedeeld dat de Chineesche regeering voor- nemens zou zijn 200,000 boksera naar Mandsjoerije te zenden. Een voorhoede van deze troep zou reeds een spoorwegbrug hebben vernield en de teiegraaflijnen om Nioetsjang hebben afgesneden. Bij de vernieling van de brug zouden dertig Russen zijn omgekomen. In verband daarmede is wellicht van beteekenis het gerucht, dat de opper-euneuch van de Iieizerin-weduwe van China, Li, buiteu het paleis is gelokt en vermoord z:iu zijn op bevel van Yoean-sji-hai. Wordt dit feit bevestigd, dan krijgt het een politiek bijsmaakje door de omstandigheid, dat Li bekend was om zijn groote vriendschap voor Rusland, terwijl Yoean-sji-hai een van de voormannen is van de Japan'schgezinde partij onder de Mandarijnen. h Volgens het Vad. is in het defiuitief ontwerp tot verhooging der invoerrechten o. m. xfgezieu v.m een invoerrecht op tabak en koffie, artikelen, die in het voor-ontwerp werden be]ast daarentegen is het recht op thee en petroleum verhoogd en wordt dat op mrel uitgebreid vau tarwemeel over alle meelpr iducten. Voorts worden versch'idene artikelen, voorheen belast ad valorem, uu voor- g.-steld op een hrfiing naar het gewicht, o. a. glas, prpier en verschillende k iloniale waren. Onze onzijdigheid in Indie De correspondent van het H.bl. te Batavia seint z/Hier heerscht ongerustheid over het onvol- doecd aantal schepen om onze neutralite.it in de uitgestrekte territoriale wateren te handhaven." In de Zaterdag jl. gehouden algetneene vergadering van de Stedelijke Hypotheekbank te 's Gravenhage (directie Mr. P. Droogleever Fortuijn en Mr. C. Schuit) werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat deze instelliug wederom krachtig was vooruitgegaau tegenover een bedrag van 4,149,200 dat aan pandbrieven in omloop was stonden als dekking 4,217,900 aan eerste hypotheken, 900,000 door aatideelhouders te storteu en 16,600 reserve iu effecteu bij de Nederlandsche Bank belegd in totaal dus f 5,184,500 zoodat een over waarde vau f 985,300 aauwezig. De oalans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 6 a/4 °/0. Op een Donderdag te Rotterdam gehouden vergadering van tabaksfabrikanten uit Zuid-Holland en Zeelaud werd besloten de te verwaehten ver- hoogde belastiug op tabak te bestrijden en verder zijn de verschillende daartoe diensiige maatregelen besproken. Er is een bestuur gekozen, dat zich iu ver binding zal stellen met de voor dit doel reeds bestaande comite's Het hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw en Nijverheid in de provincie Groniugen heeft besloten aan den Minister vau Binneul. Zaken een uitvoerig adres te verzenden, waarin de weuschelijkheid betoogd wordt om niet tot de oprichting van een Laudbouw-Uuiversiteit over te gaan, maar de gelegenheid open te stellen aan de bestaande hoogescholeu landbouwkunde te doen doceeren en voorts dit vak op te nemen in de faculteit der wis-en natuurkunde. Voorts aan een der hoogescholen de gelegenheid te openen, om een graad van doktor in de landbouwkunde le bekomen. Besloten is voorts een afschrift van dit adres te verzenden aan de leden der Eerste en der Tweede Kamer en ook aan de Landbouwcomit^s. Zondag van de vorige week is alhier eene vereeniging tot drankbestrijding opgericht. Advi- seur is de Z. Eerw. beer P. Buijsrogge, kapelaan alhier. Naar men ons mededeelt wordt dezer dagen wederom getracht premieloten en effecten aan den man te brengen, tegen soms meer dan de dubbele waarde. Enkeleu zijn er reeds ingeloopen, voor een tamelijk bedrag; sommigon werden door waar- schuwing voor nog verder nadeel gevrijwaard. Men zij op zijae hoede De Eng. barge Llama, van Antwerpen naar Eugeland, verloor Zaterdag bij Vlissingen ankers en kettiug en liep hier binnen. Uit het jaarverslag van de „Vereenigde Handwerkslieden" alhier, uitgebracht door het eere- lid, den hrer M. Eijke, blijkt, dat bet jaar begon met 90 en eindigde met 82 gewene leden; het getal donateurs bleef gelijk, op 74. De iukomsten bedroegen 956,50, de werkelijke uitgaveu 779,70, hieronder begrepen de som geslort iu het ziekenfonds, ad 218,25. Aan huur van het gebouw enz. werd ontvangen f 256. De schuldenlast der vereeniging is thans aan hypotheek 2500, ad 4 1/2 en geleeud van het ziekenfonds ad 800 2,64 °/0. Het ziekenfonds bezat op 81 Dec. j.l. een kapitaal van 950,09 gedurende 1903 werd aan ziekengeld 59 uitgekeerd. De zangafdieling //Geduld Overwint" genoot aan ontvangsten 125,89lji terwijl werd uitge- geven 141,12, zoodat er een nadeelig saldo was van 15,771/2. De afdeeling verschafte meer- malen aan de leden en donateurs een genoeglijken avond. Personen buiten de vereeniging kunnen van die afdeeliug donateur worden voor f 2 per jaar. Onder de nitgaven is ook begrepen eene som n ruim f 212 aan saiarissen vau onderwijzers voor de cursussen in rekeneu enz. en teekenen. Meer en meer blijkt, dat deze post veel grooter zou motten worden, daar brooduoodig de onderwijs- krachten versterking zouden behoeven. Niet alleen dat het onderwijs van den heer L. de Bruijne in teekenen en matetialeD kennis voor de aanstaande ambachtslieden in eene behoefie voorziet, maar ook het rekenen, handteekenen enz., door den heer J. Bierlti gedoceerd, komt hen zeer te stade. 't Was ook met het oog daarop, dat, om aan dat zoo nuttige onderwijs uitbreidiug te geven en het nog meer te volmaken, eene subsidie werd gevraagd aan Rijk, provincie en gemeente, daar de fi :a;ic:e la krachten der vereeniging daarvoor te kort schii-ten. Er bestond reeds gegronde hoop, dat eene rijks- subsidie niet zou worden onthouden, doch daar de gemeenteraad besloot geen subside te verleeuen, bleef, iu verband daarmee, ook eene provinciale en rijkssubsidie Bit. Nadat het besluit gevallen was, zijn omtrent het onderwijs nadere inlichtingen gevraagd en zal, de vereeniging in dit "jaar ,'opnieuw beproeven, of zij voor haar slreren steun kan vinden bij de autoriteiten. In het verslag werd ten slott« dank gebtacht aan de onderwijzers en aan bet bestuur der vereeniging, voor hetgeen door hen in het belang der ambachtslieden is verricht. Tot directeur van het muziekgezelschap z/Oefening Kweekt Kunst" te Groede, is benoemd de heer J. A. Hoste, onderwijzer aldaar. Zaterdag j.l. werd door de cropf rat.ieve landbouw vereeniging te Tholen en Waterbergen aanbesteed, de levering van de volgende heeveeL heden superphosphaat, 200,000 Kg. en 26,000 Kg. Minste inscbrijver was de heer A. Hamelink, De Jongestraat te Ter Neuzen, agent van de heeren Desmazures Lambert te Parijs ad 2,43. Alles is gegund. Siuiskil. Op 9 Febr. werd alhier door de vereeniging //Landbouwbelang" aanbesteed de levering van a. 101000 Kg. Kunstmest. Hiervoor were ingesehreven door de heeren P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 7,56 I. J. Poppe te Steen- bergen voor 7,346; Hoste te St. Laureijns voor 7,26J. Rottier te St. J ansteen voor f 7,18 I. van der Have te Zierikzee voor f 7,026P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,00, alles per 100 Kg. Gegund aan den laagsten inschrijver. b. 16300 Kg. Chilisalpeter. Hiervoor werd ingesehreven door de heerenP. J. Scheele te Ter Neuzen voor 11,65; J. van Arenthals te Hontenisse voor f 11,42. Niet 'gegund. Hoek, 18 Febr. Bij den heer C. Bakker werd aanbesteed het afbreken en opbouwen van e«ne landoouwschuur, voor rekening van den heer J. Hask. Ingesehreven werd voor het metselwerk door de heereu J. de Jonge, J. Nieuwelink en A. de Kenning (alien te Hoek), resp. voor 640, f 562 en f 482 en voor het timmerwerk door de heeren J. de Feijter te Hoek, I. P. Castelein te Ter Neuzen en J. van 't Hoff te Hoek, resp. voor 2000, 1550 en 1305. Aan de beide laagste inschrijvers is het werk gegund. Hoek, 15 Febr. Het lijk van den vreemdeling die hier aan den zeedijk langs den Braakman is gevonden (zie ons vorig nummerjis hedennamiddag begraven. Blijkens bij hem gevonden papieren was hij genaamd Albert Buysere, oud 23 j., geboren te Brussel, laatst verblijvende te Autwerpeo, vrij- geateld van den militieplicht als eeuige zoon Hij was in 't bezit van 8 getuigschnften van goed gedrag als bediende in een manufactuurzaak en vermoedelijk koopman in galanterieu. De nasporingen om iets naders omtrent hem te weten te komen, bleven zonder gevolg. Op hem werd een brief bevonden, vermoedelijk van een vrouw, dat de politie hem zocht en een door hem aan die vrouw gericht schrijven, dat zij hem als dood moest beschouwen. Reeds Donderd^gavond was het lijk door een op stroom liggend schipper, die niet kon landen, opgemerkt; Vrijdagvoormiddag half elf werd het gevonden door de gebroeders De Blaaii. Zanmslag, 15 Febr. Met het oog op bet groot aantal leerlingen, zal de bijzondere chr. school in de kom dezer gemeente nog dit voor- jaar worden vergroot. Hontenisse, 13 Febr. Heden had alhier door de landbouwers-vereeuiging //Eigen Hulp" de aanbesteding plaats van a. 181,300 K. G. superphosphaat. Hiervoor werd het minst ingesehreven door den heer A. Hamelink te Ter Neuzen, voor 2,43 b. 169,400 K. G. am.-superphosphaat. Hier voor werd het minst ingesehreven door den beer Imau J. v. d. Ha»e te Zierikzee voor 6,97S9/100. c. 96,300 K. G. Chili-salpeter. Hiervoor werd het minst ingesehreven door de heeren Wieland en Verbrugge te Ter Neuzen voor f 11,51. Biervliet. Door 't bestuur der posterijen is besloten met ingang van Juli a. s. tot instelling van een postrit van Breskens over Hoofdplaat naar Biervliet en terug tweemaal daags ter ver- vanging van de thans bestaande bodeloop. Een groote verbetering is daardoor te wachten. Moet men nu b. v. daags te voren of vo6r dag en dauw posten, terwille van den bode, die voor 7 uur vertrok, om eerst de middagboot van 12,25 uur te bereiken, dan kan men vele uren later klaar komen, wijl de postkar eerst te 10 uur afrijden zal. Bovendien zullen we onze morgen- en middag- bestellingen minstens anderhalf uur eerder zien arriveeren. 's Gravenhage, 15 Febr. De Regeering heeft, in overleg met het Indisch bestuur, maatregeleri voorbereid, tot versterking zo« noodig, der Indische vloot, voor het handhaven onzer neutraliteit. Aan de Indische zeemacht is een nauwlettend toezicht opgedragen, op de, den Archipel voorbijstoomende eskaders en hunne bewegingen. Het oorlogsschip )e R yter, heden uit de West te Nieuwediep aangekomen, en de //Hertog Hendrik", zullen voor- alsnog niet naar Indie gedirigeerd worden. Tegen een srbeider uit Hulst, door de recht- bank te Middelburg veroordeeld tot 3 maandan gevangenisstraf, wegeits het toebrengen van een raessteek in het hoofd van iemand met wien hij ruzie bad in een herberg, werd Donderdag voor het gerechtsrhof in Deu Haag bevestiging van het vonnis a quo gerequireerd. Bekl. hield vol onschuldig te zijn. Men schrijft De invoer van Amerikaanscb slachlvee in Belgie begint sterk te vermitideren. Bij elke ontschepii g van Amerikaansche ossen en stieren riep men in den laatsteu tijd te Antwerpen; /,Datzalde laatste zijn maar tot ieders verwondering bracht een volgende boot weer vee mee. Het Ameriksianseh vleesch wil den Belg-n maar niet bevallen, of- schoon het tegen goedkoopen prijs verkocht wordt. Zoo was de vorige week, toen er weer 439 ossen en 127 stieren ontseheept werden, de maximum vleeschprijs voor de ossen fr. 1,25 voor de stieren fr. 1,10 per kilo. Enkele stieren werden le Aut- werpen zelfs verhandeld tegen 1 franc per kilo; terwijl het vleesch van Nederlandsche ossen ver handeld werd tegen fr. 1,45 tot fr. 1,50; van Nederlandsche stieren tegen fr. 1,35 tot'fr. 1,40. J. P., manufacturier te Goes, die verleden week op eigen verzoek werd failliet verklaard, is heden wegens frauduleus baukroet naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Een sehoolroeisje te Rilland hield haar fijn aangepunte griffel in den mond. Onder bet spelen kreeg ze een duw en nu kwam da scherpe punt in het gehemeite en brak de griffd af. De dokter heeft dit stukje griffel nog niet kunnen verwijderen. Vrijdag werd, ondtr geleide, van Bergen op Zoom gevankelijk naar Breda vervoerd, zekere K., tot voor eenigen tijd woonachlig in den Paralelweg te Bergen op Zoom, verdacht van diefstal, welke hij iu het jaar 1900 in Zaamslag zou hebben gepleegd. Dtze diefstallen bestaan in verschillende gouden en ziiveren voorwerpen. Door den ijver van den commissaris van politie aldaar is hij tot bekentenis gebracht. Vermoedens bestaan er, dat hij ook niet vreemd is aan den dezer dagen te Bergen op Zoom gepleegden diefstal. Ook zijne vrouw is gearresteerd. Te Noordhorn (Gris de oudste inwoner dezer gemeente, Jau Gosses de Jager, overlrden, in den ouderdom van 100 jaar en 2 maandea. De Haagsche Rechtbank veroordeelde een man uit Delft, die den spaarpot van zijn buurman stal, tot een week gevangenisstraf, (de Rechtbank nam als verzachteude omstaudigheden aan 's mans hoogen leeftijd, zijn tot dasver onbeaprokeu ge drag en de omstandigheid dat de bestolene zijn geld terugkreeg). De Amsterdamsche politie heeft een persoon aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van stoelen. Sedert eenigen tijd werden nl. in een der meubelfabrieken stoelen vermist, zonder dat de dief werd ontdekt. Uiteenonder- zoek is gebleken, dat door iemand bij doctoreu bij families die kamers verhuren, ongeveer 50 stoelen waren verkocht, van den diefstal af- komstig. De aangehoudene, die de verkooper bleek te zijn, is meubelmaker van beroep, maar een die zelden werk heeft. Sommige stoelen waren van een nienw overtrek voorzien om de herkenuing moeilijk te maken. Bij een meelfirma te Amsterdam was reeds vroeger ontdekt dat uit een pakhuis aan den Singel balen meel werden gestolen. V rijdag- avoud zijn door de politie twee personen aange houden, die op een kar 6 balen meel vervoerdert, welke uit bedoeld pakhuis waren ontvreemd. Tegen deze twee en nog een derde persoon is, nadat zij Vrijdagavond in voorarrest wareu gesteld, door den heer Fundter, commissaris vau politie, een onderzoek ingesteld. Bij het koken van veevoeder onstond brand bij den landbouwer W. T. te Someren. Huis en schuur werden door't vuur vernield. De 18jarige knecht werd met brandwondeu overdekt en is reeds aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Barneveld aan de N. R. Ct. Enkele maanden geleden werd de se'tiaapherder W. K. alhier, op verzoek ziiner schuldeischers failliet verklaard. Volgens zijn opgave hadden de baten echter niet veel te beteekenen. Zelfs zijn kudde schapen zou, volgens hem, eigendom zijn van zijn v&der, die te Soest woont. Hoewel men reeds dadelijk vermoedde dat K. had nage- aten eenige bezittingen op te geven, kwam men enkele dagen geleden tot zekerheid, toen hij, na wat veel gedronkea te hebben, er zich «p be- roemde nog geroeg geld te hebben. Naar aanlei- ding hiervan stelden de brigadier-majoor der rijks- veldnacht Henneveld, van Wageningen, en de brigadier der rijksveldwacht E. van Broekhuizen alhier, een nader onderzoek in en nu bleek, dat de gefailleerde een som van ruim f 750 aan bankpapier bij zich droeg, waarvaD hij de herkomst niet kon verklaren. Toch bleef hij ook nu nog bij zijn bewering dat de schapen aan zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2