Landbou wberichten u Macedonia. TER NEUZEN, 12 Februari 1904. Voor den Sandman. III. over een geble een dsgrr grep1 bet Isstst komt, wegens den afstand en misschien ook door het ijs, Diet in aanmerking. Dat er een paar voet dik ijs in de haven van Port Arthur zou liggen, gelijk een der telegrammen van heden nscht ineldde, is wel uiterst onwaarschijnlijk misschffn is Wladiwostok bedoeld. Daar staat echter tegenover dat, naar de opgaven van Alexejef, de schade, aan de meeste Russische oorlogsschepen toegebracht, niet van zeer ernstigen aard is; misschien kunnen ze binnen zeer korten tijd weer opgelapt worden. Dit schijnt echter, al het bovenstaande in aanmerking genomen, wel vast te staan dat voorhands de helft van de Russische vloot in de Gele Zee buiten gevecht gesteld is. Het zeegevecbt was echter maar een begin en of Japan slagen zal in zijn voornemen orn de Russen te land met goed gevolg te beslrijden en uit Mantsjoerije te verdrijven, is niet te voorzien. Want bij een oorlog spreken zoovele factoren mede> dat de uitslag, zelfs voor wie de verhou dingen en toestanden het best kent, onmogelijk te berekenen is. Het schijnt echter dat de Japan iers veel beter voor den oorlog zijn toegerust dan de Russen, zoowel ter zee als te land. Het Hbl. had een onderhoud daarover met ie- mand, die lange jaren in Korea en Mandsjoerije heeft doorgebracht, en diens oordeel en een onbevangen oordeel moest het zijn, want zijn sympathicen waren geheel aan de zijde van Rus land ishet Russiche leger, zoowel als de Russische vloot zijn slecht. De Russische oorlogsschepen zijn prachtig maar de officieren en de bemauning deugen niet. De Japauners, bewoners van een eilandrijk hebben de zeemansdeugdeu die ook het Eugelscbe en het Nederlaudsche volk kenmerken. De Rus sische matrozen zijn dom, onhandig, lui en.ontwik- keld. Er zijn onder de Russische officieren zeer bekwame menschen, maar te weinig. Het verhval in het ochtendblad over de houding der Russen tijdens en na den aanval op Port Arthur is een juiste illustratie hiervan. Het Russische leger lijdt aan hetzelfde gebrek, dat het Eransche in 1870 kenmerkte de organisatie is slecht. In 1900 heeft men gezien met hoeveel moeite Rusland 12,000 man bijeen bracht. en ver- pleegde tijdens den Boksersopstand. In Mand sjoerije, waar geen verzet geboden werd, was de verovering gemakkelijk. Staat Rusland echter tegenover een goede organisatie dan moet het zijn minderheid gevoelen. Wanneer de Japanners ergens een divisie aan wal brengen kan men er zeker van zijn dat alles watnoodig kan wezen ter plaatse is dat er kleeding, schoeisel en levensmiddelen is voorde manschappen ammuntie voor de geweren en kauonnen. Bij een Russische divisie is men er uooit zeker van, of de kanonuen niet op de eene, de ammu- nitie op de andere plaats wezen zal, en of er wel voor behoorlijk voedsel en ligging voor de man schappen zal gezorgd zijn. En het is de groote wijsheid van Napoleon geweest, dat de inlendance en de legerverzorging steeds met de meeste zorg moeten worden ge- regeld. De Japanners brengen in Korea in alle haven- plaatsen troepen aan land, melden de telegrammen. Reeds jaren lang hebben zij alles daarop voor- bereid. In iedere havenplaats waren een of meer Japai sche regeeringsambtenaren werkzaam, onver- schillig onder welken mam zij verkenden het terrein, zij spraken met de bevolking, zij waren van alles op de, hoogte. Wanneer een Japanner iets van een Koreaan wilde weten, schikte hij zich geheel en al naar de zeden van het land. Hij zette zich uaast den Koreaan op den grond, dronk thee met hem en rookte met hem uren lang, maar wist hetgeen hij weten wilde, uit zijn gastheer te ktijgen. De Russische ambtenaren hebben nooit geleerd met de inboorlingen om te gaan, noch in Mand sjoerije, noch in Korea. Zij komen in uniform, met een groote sabel om, in een regeeringsge- bouw, en eischen de inlichlingen, die de Japanner langzamer maar zekerder inwint op zijn manier. Eu daardoor zijn de Japanners, overal waar zij komen in Korea, zoo goed als thuis; zij kenr.en land en volk en sprekeu de taal, die met de hunne veel overeenkomst heeft. Het is niet te verwonderen, dat de Japanners zich onmiddrllijk hebben meester gemaakt van Masampho, en daar huu operatieb^sis hebben ge- vestigd. Masampho is een der mooiste havens der wereld, groot, ruim en diep, en vlak tegenover de Jxpansehe kust gelegen. De afstand van Mcji en Sjimonosek: is shchts enkele uren stoomens en de Japanners hebben de voorzorg genomen reeds geruimen tijd geleden een magazijn van al hunne behoeften aan te leggen op het eiland Tsoe-Shima dat halfverwt-ge tasschen Japan en Korea in de straat van Korea ligf. Uit alles blijkt, dat de Japanners met groote zorg alles voor den veldtocht hebben voorbereid en dat het bij hen vaststond, dat de strijd in Februaii moest uitbreken. Want zij zijn thai s in elk opzicht in het voordeel, zoowel wat huu legeruitrustiog en hun vloot betreft, als wat het klimaat eu het jaargetijde aangaat. Teg! naver het succes dat Japan in den strijd ter zee heeft hehaald, stelt tbaus Rusland een eerste succes te land. Uit Wladiwostok wordt aan het blid Nowoje Spenja gerneld, dat de Japanners een volkomen nederlaag geleden hebben bij de rivier de Yaloe, eu dat de Russen Tsjemoelpo bezet hebben. Iudien dit bericht, dat nog geen officieele be- vestiging kreeg, juist is, dau hebben de Russen hun eerste overwinning te land. Aan de Yaloe moet de eerste beslissende slag worden geslagen want daar hebben de Russen sedert weken een sterke macht opgesteld, en daar- heen is de oeweging der Japansche troepen ge- richt. Met belaugstelling zien wij de berichten van dien kant te gemoet. Tokio, 10 Febr. Yolgens officieele berichten is de opening der vijandelijkheden vau Russischen kant voorafgegtin aan het optreden der Japanners bij Port Athur. In den nacht van 8 op 9 Fe bruari is het eerste schot gelost door den Rus sischen kruiser Koriets bij Tsjemoelpo, reeds in den avond van den 8sten, een schot, gericht op de Japansche torpedobooten, die de Japansche trans- portschepen begeleidden. Tokio, 10 Eebr. Volgens berichten, welke bij- zonderheden melden over het gevecht bij Tsjemoelpo bleef de kapitein van de Wariag aan booid van zijn schip, en list hij het schip in de lucht vliegen nadat de bemanning gered was. Er wordt gemeld dat een Fransche kruiser de Russen van de nadering der Japanners op de hoogte heeft gebracht. Volgens een niet officieel bericht hebben twee Japansche schepen te lijden gehad bij den aanval bij Port Arthur op 9 Febr. Tokio blijft rustig. Geen betoogingen wordeu gehouden, behalve dat er vlaggen zijn uitgesfoken. St. Petersburg, 11 Febr. De generale staf der marine maakt bekeud, dat, volgens door haar ont- vangen berichten, bij het gevecht bij Port Arthur zes Japansche schepen schade hebben opgeloopen vau weinig beteekenis, en dat er 50 man gedood en 150 gewond zijn. Londeu, 11 Februari. Het Japansche gezant- schap heeft aan Reuter den tekst bekend gemaakt der oorlogsverklaring van Japan. De oorlogsver- klaring rechtvaardigt het grijpen naar de wa- penen op grond van de voortdurende bezetting vau Mantsjoerije door Rusland, van de plannen van Rusland ten aanzien van Korea, zijn licht- zinnig uitstellen bij de onlangs gevoerde ouder- handelingen, zijn weigering om tegemcet te komen aan de voorstellen van Japan in verzoenende geest en zijn oogenschijnlijk pleiten voor den vrede, terwijl het nitgebreide maatregelen nam voor den oorlog ter zee en te land. St. Petersburg, 11 Febr. Berichten, die van hier uit verspreid zijn, ontvangen uit Port Arthur d. d. 11 Febr., volgens welke de Japanners her- haaldelijk beproefden te landen in de bochten bij Port Arthur, en volgens welke die pogingen werden verijdeld, zijn, naar de mededeeling zoo even aan het telegrammenbureau verstrekt van wege het ministerie van marine, te eenenmale verzonnen. Seoel, 11 Febr. Japansche troepen zijn te Tsje moelpo ontscheept en zijn naar Seoel getrokken. Een kit in aantal houdt de stad bezet en bewaart daar de orde. Het gros der afdeeliug kampeert in den omtrek der stad. Sjanghai, 11 Febr. De Russische kruiser Mand- zjoer maakte zich gisteren gereed om voor den dag te komen, maar twee Japansche kruisers liggen haar steeds op te wachten aan den rnond van de Jangtsekiang. Meer en meer dringt zich de waarschijnlijkheid op, dat, nu Rusland, volgens de Temps eJapan den oorlog zal bezorgen dien het gewild heeft maar grondig"in den Balkan de rust ook niet lang zal bewaard blijven. Aan de Temps wordt daarover uit Konstantinopel geseiud Hoewel de openbare meening in Turkije met vrcugde het bericht over de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Japan vernam, deelt men in officieele kringen niet in dat gevoelen, omdat men vreest, dat bier- door de bcwegiug in Bulgarije veld zou kunnen winuen. En dat zou voor het Turksche Rijk nog noodlottiger zijn, dan de bemoeiing van de beide mogendheden met de Macedonische questie. De Porte heeft aan de gezanten van Rusland en Oostenrijk medegedeeld, dat een bende van 400 man uit Oost-Roemelie de grenzen overtrok. Iu S..fia daarentegen vreest men, dat Turkije van den toestand zal gebruiK maken om nieuwen tegenstand te bieden aan de hervormingsraaatregeleu eu een meer agressieve houding aan te nemen tegenover Bulgarije. In een telegram uit Weeneu wordt de over- tuiging uiigesproken, dat Bulgarije nu wel van de gelegenheid gebruik zal maken om te trachten met Turkije oorlog te krijgen. Doch meu hoopt aar, dat Oostenrijk dit zsl weten te beletten. Zoo hoopt en vreest men overal. En in Rus sische regecringskringen ziet men den toestand voor den Balkan zeer donker in. Wanneer de sterke hand van Rusland de Balkanstaten niet meer in bedwang k»n bouden, moet alles in de war loopen, vreest men. Een telegram uit St. Petersburg zegt echlerIn rcgeeringskringeu vreest men dat tbaus de Sultan, Bulgarije en de Macedoniers het oogsnblik gekomen zu'len achten om te tr chten hun eigen programma's door tezetten,nuzij kans hebben door Rusland niet gehiuderd te worden. O luiten in den Balkau schijnen daarom waar- chijnlijk. Doch Rusland rekent op de overeen- romst met Oostenrijk, en verirouwt op de loyali- teit van Oostenrijk. Dan zal geen gevaar voor den vrede van Europa dreigen. Het is te hopen De Commissaris der Koningin in Zealand maakt bekend, dat gesloten zal zijn: 1® de jicht op i houtsnippen 1 Maart, op waterwild 1 April en op watersnippen 16 April; 2® het weispel van kwartelen alleen zal geoorloofd zijn van 2 Mei tot 15 Juli 3® de kooieenden door den kooiman zullen moeten opgcsloten worden gehouden van 1 April tot 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4® datde visscherij zal gesloten zijn, voor wat betreft het visschen met het kruisnet en den hengel van 16 Maart tot 15 April, en met den zegen of het sleepnet van 16 Maart tot 31 Mei5® met de overige geoorloofde vischtuigen van 16 Maart tot 15 Mei gedureude den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, iD wateren waarop de sluiting toepasselijk het visschr-n, van aal of paling alleen met aalkorven en aaihaak mag plaats hebben. Iu verband met het voornemen dat hestaat om in het meer gnnstige jaargetijde a!hier een feest te organiseeren, ter herdenking van de komst van H. M. de Koningin-Moeder en zoo mogelijk den schoolkinderen een feest te bereiden, ver gaderden jl. Woensdagavond de hoofden der openbare scholen met een groot aantal der onderwijzers en onderwijzeressen ter bespreking van dat plan. Velen waren de meening loegedaan, dat het gewenseht was, de feestvieriug op eene andere dan de tot hiertoe gevolgde wijze te doen plaats hebben, doch men kon zich niet bepaald uitspreken, als zijnde niet bekend met de som die de feest- commissie eventueel zal kunnen disponibel stellen. Gesproken werd van een feestviering in den tain der #Buiten-Societeit." Naar ons bekend is bestaat het voornemen eerstdaags eene vergadering der feestcommissie bijeen te roepen, in verband met geopperde ideeen omtrent het schoolfeest, en dienaangaaude onderhandelingen met de onderwijzeis aan te knoopen. Met inging van 1 Maart is de heer H. van Nieuwenhuijze, klerk bij de posterijen en telegrafie verplaatst van Ter Nenzen naar Waalwijk. Bij de verplichte rijkshengstenkeuring te Hulst waren 26 dieren aangegeven en werden er 20 aangeboden. 11 werden goed- en 9 afgekeurd. Hedenmorgen is in den hoek van den Braak- mansdijk in de nabijheid van dehofstede van den heer J. de Jonge, gevonden het lijk van een vreemdeliug, die zich door een revolverschot in de rechterslaap van het leven had beroofd. Uit op het lijk gevonden papieren maakt men op, dat de ongeluk- kige uit Antwerpen afkomstig is en Albert Buurze (of zoo iets) heet. Tevens vond men een brnin valies, inhondende tabaksdoozen, portemonnai's enz. Nadere bijzonderheden outbreken nog. De heer D. Galle te Axel schiijft ons dat het bericht in ons nummer van j.l. Dinsdag, dat hij beuoemd is tot onderwijzer aan de chr. school, te Axel, onjuist is; hij heeft er zelfs niet aan gedacht naar die betrekking te solliciteeren. Wij kunnen natuurlijk de juislheid van ons uit andere plaatsen gezondeu berichten niet controleeren en informrerden bij onzen correspondent, die ons sellrijft de mededeeling der benoeming te hebben ontvangen van iemand dien hij mocht verwachten in deze goed op de hoogte te zijn en dat hij ook niet den indruk kreeg dat de mededeeling werd gedaan met het doel hem te misleiden. De St. Ct. van heden bevat de statuten van de boerenleenbank te IJzendijke, die zich uilstrekt over de burgerlijke gemeenteu IJzendijke, Biervliet eu Hoofilplaat. Bij Kon. besluit is aan den loteling Abraham van Uxern van de lichting 1904 der gemeente Groede, ontbeffiog van den werkelijken dienst verleend tot 1 Maart 1906, op grond dat hi] wordt geacht oumisbaar te zijn voor het gezin waartoe hij behoort. Een laudbouwer uit Aardenburg, die op kropmanschap van beesten was nitgeweest keerde Woensdagavond huiswaarts. Om de tram van kwart vo<5r zessen bij de Draaibrug te kunnen halen, spoedde hij zich en moet toen eensklaps zijn dood gevallen, althans toen die tram voorbij reed, zag men een man langs den keiweg liggen. Bij pen van uit de Draaibrug ingesteld onder- zoek bleek dat de man was overieden en een hartkwaal een einde aan zijn leven bad gemaakt. 't Was een treurige boodschap om dit doods- bericht aan zijn vrouw en kinderen te moeten mededeelen. (M. Ct.) Hoek, 11 Eebr. De tooneelvereeniging ,/Al doende leert meu" gaf hedenavond hare tweede uitvoering in dit seizoen. Het programma ver- meldde een viertal tooneelstukjes, die alle zonder uitzonderiug netjes werden opgevoerd, zoodat den spelers meermalen een welverdiend applaus van het nn juist niet heel talrijk publiek ten deel viel. Nu, zij, die dezen avond verzuimden, kunnen verzekerd zijn eene schoone gelegenheid tot edele uitspanning te hebben later voorbijgaan. Vooral het drama „De wraak der twee weezen" hield velen geboeid eu #ok het tooneeispel „Een oud soldaat" werd met gevoel gespeeld, terwijl de kiucht „Oa het pohtiebureau" eu Let biijspel //Master Frits" de gespamieu zeuuweu vrijmaakteu eu herhaalde- iijk de lachspiereu m bewegutg brachten. *Aidoende leert meu" heeft opuienw getooud de haar geschonken steuu waardig te zijn. Dat d.e steuu dau ook zoo aigemeen mogelijk zij, op- dat deze vereeniging moge bloeieu en ons nog meuigen schoouen avoud scheoken rnoge. Koewaeht. Ouze gemeente- veld wachter P. Gysei heeft onlaogs wegeus hoogen leeftijd en lichaamszwakie outslag aangevraagd. Dit is hem met mgang van 10 Februari 11. op eervolle wijze verleend; terwijl hem vau gemeente vrege pensioen zal worden verleend. Tot ons geuoegen kuunen wij berichten, dat de brigade marechaussee, die van i Novem ber 1902 hier tijdeiijk gevestigd is, hier voor goed zal worden gestationeerd. Naar wij ver- nemen bestaat ook het voornemen voor de man schappen cen kazerue te bouwen. ktoppeldijk. Hier doet zich een geval van diphthentus voor iu een huisgeziu, waarvan kin deren ter school gaan. De gesloten school wordt duchtig outsmet. 'tis te hopen, dat die tnaai- regei zal helpen. z/In haast alle gronden is de stikstofvoorraad gering." Zooals ge ziet, staat deze zin tusschen aan- halingsteekens. Hij is aangehaald uit mijn vorig artikeltje. En ik acht het van belang in verband daarmee nog een en ander te- zeggen. De beteekenis van het woord stikstofvoorraad is voor ieder duidelijk, nietwaar. Men bedoelt er mee de voorraad, de hoeveelheid stikstof. Maar zou het ook wel aan iederen landbouwer bekend zijn, van welken verbazend grooten in- vloed de stikstof is op den groei der planten en dus ook op de groote van den oogst Ik ben geneigd, deze vraag met neev te beantwoorden. Daar beginnen er van lieverlede wel al verscheidene boeren te komen, die over stikstofhoudende meststoffen al een aardig goed begrip hebben, die ook al een nuttig gebruik gaan maken van stikstofhoudende hulpmest- stoffen met "name chilisalpeter maar o, zoo velen treft men nog aan, die nog weinig op de hoogte zijn van een en ander. En voor dezulken is het dus in de eerste plaats, dat ik er hier nog eens wat over zeggen wil, over de stikstof. Eene stof, die op de boerderijen een hoogst belangrijke rol speelt is het eiwit. Eiwit komt niet alleen voor in het wit van eieren. O, neenin eenigszins anderen vorm vindt men het in de melk. De kaasstof is een der eiwit- soorten van melk. Maar ook in geen enkele plant ontbreekt het eiwit. Vooral de zaden er van bevatten soms heel veel eiwit. z/Maar", vraagt ge misschien, v wat heeft eiwit nu te maken met stikstof?" Zie, dat wilde ik nu juist vertellen. Behalve nog enkele andere stoffen, zit er in eiwit ook altijd stikstot. De geleerden hebben dat ontdekt. En hoewel dat in den beginne misschien een weinig belangrijke ontdekking werd gevonden, het is ons thans duidelijk, dat de boer kan profiteeren van die ontdekking. Luister maar eens verder. Ik zei zoo pas, dat er vooral in plantenzaden soms heel wat eiwit zit. Daar had ik nog aan toe willen voegen, dat ook andere plantendeelen eiwit bevattenja, in alle plantendeelen komt het voor. Zelfs in de kleinste werktuigjes of organen ontbreekt het niet. Zonder eiwit kan de plant niet leven, maar mensch en dier evenmin. In zooverre komen wij en de dieren dus met de planten overeen. Maar wij kunnen zelfs geen eiwit makenzooals de plant Maar, nietwaar, wie iets wil maken, die moet kunnen beschikken over de stoffen, waaruit dat iets gemaakt kan worden. En wijl er in eiwit stikstof zit, moet de plant steeds over stikstof kunnen beschikken, moet de plant altijd stikstof iunnen vinden. De geleerden hebben verder ontdekt, dat de stikstof, in de lucht aanwezig, door de meeste planten niet gebruikt kan worden voor 't voortbrengen van eiwit. Ze moeten deze grondstof vinden in den bodem. Niet in vrijen toestand, doch in verbinding met andere stoffen. De boer moet dus zorgen, dat er gehonden stikstof in de bouwlaag komt. Met een stalmest- jemesting kan hij dit. Daar zitten misschien nog wat eitwitachtige stoffen in, maar in ieder geval ook al stikstofbevattende verbindingen, die uit eitwit voortgekomen zijn. Toch zijn deze nog niet terstond opneembaar voor de plant. Ze moeten nog meer veranderen, ze moeten zoo lang zich vervormen, tot ze geworden zijn tot safy?eferverbindingen, tot salpelerzouten. Deze zijn in water oplosbaar en kunnen dus door de plantenwortels opgenomen worden. en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6