A I g e m e 8 n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 4495. Zaterdag 13 Februari 1904. BI EEFSiSAME. Gemengde berichten. rgang. BBRSTB BLAD. Binnenland. FETJIILETON. Intending van adverte.ntien v6or 3 uren op den dag der uitgave Onze onzijdigheid. TER NEUZEN, 12 Februari 1904. RECHTSZAECEE ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!;^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsiug derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit blail versclaijut Jlaamtag-, Woensdag. en Vrijdagavoad, nitgeaomlerrt op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAS OE iAA'dK te Ter Xeii zen, ma* Burgemeester en Wethouders van HOEK inaken bekend, dat de meisjes, die verlangen deel te nemen aan het op 1 Maart a. s. aan te vangen herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 27 Februari as., bij het hoofd der school kunuen aaumelden. Hoek, 9 Februari 1904. A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMAN8, Secretaris. Naar //Het Vaderland" verneemt, heelt de Minister van Kolonien Dinsdag een telegram afgezonden aan den gouverneur-generaal van Ned -Indie met verzoek om in Indie af te kondigen een proclamatie van neutraliteit in den oorlog tusschen Rusland en Japan. De tekst der proclamatie is in het telegram in hoofdzaak aangegeven. Den ingezetenen van Ned.-Indie wordt daarin verzocht geenerlei hande'ing te plegen, die de neutraliteit zou kunnen schenden. De beslissing in twijfelach- tige gevallen wordt overgelaten aan de plaatse- lijke autoriteiten. Zoo zal o. a. over het al of niet verschaffen van kolen aan oorlogs- schepen van een der beide partijen in de Sabangbaai de gouverneur van Atjeh hebben te beslissen. Omtrent de neutraliteitsverklaring van Neder land schrijft //Het //Vaderland' ,/In verband met de handhaving van onze neutraliteit dringt zich allereerst de vraag op den voorgrond, welke de houding zal zijn van de Nederlaodsch-lndische autoriteiten, zoo Russische oorlogsschepen een onzer Indische havens binnenloopen om kolen in te nemen. Wij wendden ons, om een antwoord hierop te verkrijgen, tot een hooggeplaatste Nederlandsche autoriteit en deze verklaarde in aansluiting bij wat onze medewerker Mr. J. B. B. eer- gisteren schreef dat volgens de regels van het ongeschreven volkenrecht in tijden van oorlog zeer zeker slechts aan vreemde schepen kolen geleverd worden in zoodanige hoeveelheid dat zij de dichtsbijzijnde haven van eigen nationaliteit kunnen bereiken. Ook is het gebruik, dat dergelijke schepen niet langer dan 24 uur in de haven blijven en zoo - - r riiniiT t «aT»— z/Ik bfgrijp volkomen de redenen die u bij uwe wijze van handelen leiden, doch het zal u evcnzeer begrijpelijk voorkomen, mijnheer Lund, dat ik het zeer bedenkelijk vind bij de uitvoering mijner plannen afhankelijk te zijn van den grilligeu wil eener krankzinnige #Zoo is het toch inderdaad." ,/Dat ik mijn best zal doen om dit te voor- komen, zult gij wel brgrijpen. Door ons gesprek ben ik tot de overtuiging gekomen, dat het mij niet zal gelukken u door overreding van uw een- maal genomen besluit af te brengen. Veroorloof inij daarom een anderen weg in te slaan, die mij beter voorkorat om tot mijn doel te gerakeu. De storing in uw huiselijk leven en de moeiie, die het onaangename voorval u veroorzaakt heefr, schat ik zeker Diet gering. Om voor uw tsctvol optreden en uw bereidwilligheid om aan onze billijke wenschen te voldoen, een bewijs van erkeutelijkheid te geven, heeft lord Norman mij bevoleu u deze banknoot ter hand te stellen hij hoopt tevens dat op deze wijze alle bedenkingeu uwerzijds uit den weg geruimd zullen worden." Terwijl de rdvocaat bij deze woorden zoo vrien- delijk mogelijk keek, trok hij uit ziju veslzakje een bankbiljft van honderd pond sterling en bood het den jongen Lund aan. Bij deze onbe- schaamdheid voelde Walther het bloed naar de zij averij hebben gekregen, deze alleeu door eigen middelen hersteld mag worden. z/Komen nu Russische oorlogsschepen naar Ned.-Indie en dit is niet onwaarschijnlijk, waar men in Singapore zich wel niet zal haasteu hun kolen te verstrekken, terwijl dan onze kolenstations voor hen ook de eenige gelegenheid zijn - dan moeten dus kolen meegegeven worden, voldoende om de eerste Russische haven te bereiken en dat is Port Arthur. Dit beteekent niet alleen, dat de oorlogsschepen dus geheel volgeladen zullen worden (de reis naar Port Arthur duurt ongeveer tien dagen), maar vooral ook dat Rusland n et alleen nu maar in het geheele verdere verloop van den oorlog bij ons kolen zal kunnen laden voor zijn oorlogsschepen om de Japansche vloot aan te tasten. //Japan zal dan die inschikkelijkheid van onze autoriteiten een onvriendschappelijke daad kunnen noemen, maar naar het onge schreven volkenrecht is geen aanmerking te inaken. Wat echter niet wegneemt, dat Japan dat van ons wel in herinnering zal blijven houden om het later, als het te pas mocht komen, ons betaald te zetten. Verzetten onze autoriteiten zich zoo noodig met hulp onzer oorlogsbodems tegen het innemen van steenkool door Russische oorlogsschepen wat dus feitelijk met de gebruiken niet zou strooken dan is het denkbaar, dat het bij Rusland wel zwaarder wegen zal steenkool te hebben voor zijn vloot om Japan aan te tasten dan de vriendschap van Nederland te behouden. Dat het echter tot een gewelddadig optreden van Rusland tegenover ons zou kunnen komen, dit is zeer onwaarschijnlijk, ook omdat Rusland dan weer met andere mogendheden in moeilijk- heden zou komen. z/Ter illustratie van het bovenstaande diene een voorbeeld uit den Spaansch-Amerikaanschen oorlog. De Spaansche oorlogsvloot nam kolen in op Curafao en de Vereen. Staten hebben er niet aan gedacht er aanmerking op te maken. De Spaansche vloot, die later zoo jammerlijk bij Santiago verwoest werd, zou men zal het zich herinneren eerst door de Roode Zee naar de Philippijnen stoomen. Maar in Ka'iro weigerden de Egyptische autoriteiten om meer steenkool te laden dan tot de naaste Spaansche havenplaats, d. i. Spanje zelf dus de Spanjaarden konden het Suez-kanaal niet door. wangen vliegeu. Men gaf zich bloat door het rniddel van omkooping aan te wenden, om te verkrijg n wat men langs wettelijken weg gemak- kelijk en zonder moeite zou hebben kunnen ver krijgen, indien de verklariugen van Carringshliff slechts eenigermate_.de waarheid behelsd hadden. Welke redenen waren er voor deze poging, nadat men weinige uren geleden met de tusschenkomst van het gerecht gedreigd had Stellig waren dS omstandigheden anders dan men ze hem zooeven bad voorgesteld. En hoe gewichtig men het achtte, het meisje weder in zijn macht te hebben, bewees de buiteDsporig groote soma gelds, die men voor zulke onbeteekenende medewerkingdaartoe aanbood //Ilet spijt mij, dat on* gesprek op een punt gekomen is, waar ik genoodzaakt ben het af fe breken. Het zou met mijn eergevoel in strijd zijn, als ik u langer aanhoorde, mijnheer Carringshliff," sprak Walther, zoo koel hem dit mogelijk was. ,/Maar ik begrijp volstrekt niet, wat er voor beleedigends gelegen kan zijn in mijn weloverwogen woorden," zei de advocaat, die met open tuond en groote oogen den jonkman zat aan te kijken, terwijl bij het bankbiljet in de hand hield. ,/ISUar ik vernomen beb, zijt ge in den hand/1. Wat kuiil ge in mijn aanbod anders zien dan een koop, waarbij ge geen duit van uw kapitaal behoeft te wagen z/Ik zal liierop niet antwoorden," sprak de auder met dezelfde koelheid als te voren, //maar ik wil u niet oubekend laten met mijn besluit omdat ge zult weten, wat u verder te doen staat. Bet is mij bekend dat ik geen recht heb de jonge dame in mijn huis te hosden. Dit ligt ook niet in mijn plan, doch aan uwe handen, mijnheer Carringshliff, vDat echter niet altijd hieraau de hand ge- -fiouden wordt en-ook het recht van den sterkste bier weer spreekt, heeft de oorlog tegen de Boeren geleerd. Want dan hadden de Engelsche schepen, die door de Roode Zee naar Lorenzo Marquez, Port Elisabeth en Kaapstad gingen, in Ka'iro ook niet meer kolen mogen laden dan totMaltha. Dat het anders gebeurde is bekend en zelfs werd geen enkel protest daar- tegen gehoord." De besluren der waterkeeringen van de calamiteuze polders en waterschappen in Zeeland zijn door Gtdeputeerde Staten uitgenoodigd het gevoelen van den dijkraad in te winnen omtrent de vraag of in 1905 eene nieuwe sehatting der pachtwaarde van de belastbare grouden voor de regeliug van bet dijkgeschot al dan niet wenschelijk moet worden geacht, en dit gevoelen aan Gedepu- teerde Staten mede te deelen. Volgens art. 94 van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen kunnen Gedeputeerde Staten, na verhoor van den dijkraad, bepalen dat geen nieuwe sehatting plaats heeft, in welk geval de laatste sehatting, gedureude een nieuw tiental jaren, dient tot grondslag van den aanslag in het dijkgeschot. Door het prov. comite van anti-rev. kies- vereeuigingen in Zeeland is een commissie beuoemd om de wetking der Leerplichtwet in deze provincie na te gaan, teneinde hare bevinding te rapporteeren aan het comitd, hetwelk dan in de maand Mei, wanneer het in buitengewone vergadering weer samenkomt, naar aanleidiug daarvan zich al of niet tot de regeering zal wenden, wijl de druk dier wet voor de landbouwende bevolking in onze provincie zeer groot is. Sluiskil. Toen Donderdagmorgen de smid Meijer alhier bezig was een werk met gesmoltcn lood te verrichten, spatte eensklaps dit gesmolten metaal uiteen, met het gevolg dat beide oogen van den man hevig getroffen werden. Order de ondraaglijkste pijnen hielp men aan- vankelijk eeuige stukjes lood uit de oogen te verwijderen. Hij kon niets zien en begaf zich daarom direct naar Gent om zich onder behandeling van een bekwaam oogdokter te stellen. Men vreest eveuwel dat de man het gezicht kwijt is. zal ik haar nooit overleveren. Er zijn slechts drie redenen waarom zij uit mijn huis zal gaan haar eigen vrije wil, de komst van haar rader of een bevel van de rechtbank. Kies nu zelf, wat ge wilt, het is mij ouverschillig." Hij schelde en het dienstmeisje kwam. z,Laat dezen heer de deur uit, Betsy zeide hjj. //Mijnheer wenscht te vertrekken." De advocaat wierp een blik vol loom en haat op den jonkman, keerde zich toen om en verliet zonder groet de kamer. Walther was alleen. Zoo was dit gesprek dan heel anders geeindigd dan het begin Het verwachten. Hij had gepoogd ziju goedhartigheid van den afgeloopen nacht le vergoeden, door zijn beschermelinge hem door het toeval toegevoerd te willen teruggeven aan hen, die recht op haar hadden, doch het uoodlot had het anders gewild het had niet toegelaten, dat hij haar overgaf aan een man, die zijn eergevoel op de proef stelde. Had hij goed gehandeld Goed, dat was buiten twijfel, maar verstandig? Dat zou uit den loop van zaken blijken. Hij keerde naar de ontbijtkamer terug, waar hij Edith en Alice aantrof. Mama sliep nog of wilde haar zoon dezen morgen nog niet ontmoeten na de botsing in din afgeloopen nacht. De meisjes beantwoordden zijn morgengroet hij bsmerkte echter onmiddellijk, dat Alice hevig ontsteld was. Zij had niets aangeraakt van wat op de tafel stond of wat Edith met ware vrien- delijke bezorgdheid op haar bord had gelegd; in angstige spanning keek zij Walther aan. De jonkman kon haar smcekendeu blik niet weerstaan, hij nam een stoel, ging zitten cn zeide Kijkuit, 10 Febr. Heden werd alhier door de vereeuiging Voorwaarts" aanbest:ed de leve ring van a. 112,500 Kg. kunstmesfc. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Weijkman te Breskens voor f 7,58J. Rottier te St. Jan steen voor 7,20; P. Verbeek te Z.-Clinge voor f 7,19; P. J. Scheele te Ter Neuzen voor Hoste te St. Laureijns voor f 7,12Y2. Gegund aan den minsten inschrijver. b. 60,000 Kg. superphosphaat,. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Rottier te St. Jansteen voor 2,54 D. J. Oggel te Ax'I voor f 2,43 A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,43. Bij loting gegund aan A. Hamelink. c. 21,400 Kg. Chilisalpeter Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: A. Wieland te Ter Neuzen voor 11,38; C. van Gassen te St. Jan steen voor 11,30. Gegund aan den minsten inschrijver. Arrondissements-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Febr. de volgende vonnissen uitgesprokeu B. F. H., oud 46 j., gemeente- en onbez. rijksveldwachter te Westdorpe, is wegens het dooden van een anders dier veroord. tot 25 boete of 25 dagen hecbt. M. D., oud 22 j., landbouwer te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. P. J. D., oud 18 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevaug. le. P. d. B., oud 34 j., 2e. J. J. d. L., oud 24 j., arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens liuisvredebreuk, de 1° bovendien wegens mis handeling, veroord. tot 3 weken gevang., de 2a tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Dinsdagavond had in de werkplaats van den bierhandelaar en mineraalwaterfabrikant, den heer Regeur, te Leiden, een ongeluk plaats, waarvan de fabrikant het slachtoffer werd. Er was in de werkplaats eene nieuwe machine geplaatst voor koolzuurdruk, door een Utrecht- sche firma geleverd. De monteur was met den eigenaar nog aanwezig en men wilde het werk- tuig nog eens probeeren, toen plotseling een ontploffing plaats ha'd, tengevolge waarvan de heer Regeur onmiddellijk ter aarde stortte. De ontboden geneesheeren, konden slechts den dood constateeren. Men vermoedt, dat de //Mijnheer Carringshliff heeft zoo pas het huis verlateu." #Is hij weg?" riep Alice uit, met een zucht van verlichting. Ik verwachtte hier in angst het oogenblik, dat u zoudt komeu en mij aan hem overleveren. Wsat ik zag uit het venster van mijn kamer zeir goed wie uit het rijtuig stapte, dat voor de deur bleef sliistaan. Het was of mij een doadelijke wonde werd toegebracht, toen ik het gelaat van dien lastigen man zag." #ls u dikwijls met mijnheer CarringshLff in aanrakiug gekomen //Hij kwam dikwijls in Bedlam, om naar mijn toestand te vragen, zooals hij zeide, en hij is ingewijd in alle zaken die mij betreffm. Maar geloof niets van a 1 lea wat hij zegt, mijnheer Lund. Zijn woorden zijn leugens, zijn daden zijn bedrog. Hij wil mij niets dau kwaad berokkeneu en zou mij liefst ten verderve brengen." z/Tegen hem rich! zich dus haar idee fixe," dacht Walther. //Nu heel onverstandig is dat nit t. Ik durf mij wel onder de verstandige menschen rekenen, maar miju tegenzin tegen mijnheer Car ringshliff is niet minder dau de hare." //Hij gaf mij de noodige ophelderingen en wenschte u mede te nemen, m ar hij gedrozg zich tegenover mij niet als een gentle an, en dit was de aanleidiug waarom ik zijn verzoek afsloeg." //Mag ik dan hier bij u blijven vroeg het meisje met oprechte vreugde. (Wordt vervo'gl).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1