Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. E 1 TER NEUZEN, 10 Februari 1904. grenzen niet kunnen beooi'deolen. Want Frankrij k rioch Engeland kennen het lot, (lat de diplomaten tooi- hen hebben bereid. De verplickting om zieh in een 8tri}d te begeven, waarin Frankrijk betrokken is, is ondragelijk. Wij raoeten dat, het koste wat het wil, voorkomen. vOnze verantwoordelijkheid in dit conflict is groot. Het is niet alleen mogelijk, maar zeker, dat Japan geen beroep zou hebben gedaan op de wapens, indien het Engelsch-Japansch verbond niet bestond. //Niet alleen hebben onze diplomaten lietaangemoedigd, een groot deel van onze pers is schuldig, wijl het Japan gedrongen heeft naar een conflict, dat wij zelf te Port Arthur hebben vermeden." Zoo straft zich elk kwaad op aarde.. Het verbond met Japan, in Engeland toegejuicht, als een bewijs dat het niet alleen stond in de wereld, ondanks den Boeren- oorlogdoor de geheele overige wereld afgekeurd als een onbekoorlijke verbintenis tusschen blank en geel, wordt thans voor Engeland een bron van gevaar. Het is te hopen, dat het zoover niet komt. Maar de mogelijkheid bestaat, dat en Frankrijk en Engeland in dezen nootlottigen strijd worden betrokken. Die moge lijkheid ziet men in Engeland en men vreest haar. Deze toestand vraagt naar kalmte en flinkheid van de Regeering, naar gematigdheid en bezorgdheid van dezijdederopenbaremeening,zegt de //Westm. Gazette.' Londen, 9 Febr. Japanschgezinde kringen hier ter stede jubelen over de goede uitkomst van den Japanschen eanval op de Russische vloot voor Port Arthur, te meer daar zij van meening zijn dat de Russische oorlogs schepen vermoedelijk gezonken zijn of althans zoo deeriijk beschadigd zijn dat zij buiten gevecht gesteld zijn. De Japansche gezant, zoo min als de Russische be- vestigt het Amorikaansche sensatie-telegram over een daarop gevoigd zeegevecht bij Port Arthur waarbij elf Japansche oorlogsschepen zouden gezonken zijn, de slad in brand geschoten zou zijn enz., alle welke be- weringen thans voor apocrief gelden. Het verluidt dat de opbrenging van de Russische koopvaardijschepen Mantsjoena en Sjilka Lloyd's bureau in opwind'ing heeft gebracht, omdat deze schepen pas unlangs tegen oorlogsrisico zijn verzekerd. Lloyd's bureau verneemt nog dat de Russische oorlogschepen le Las Palmas, de Japansche mailboot Bingomaroe hebben opgebracht, welke den 2den Februari uit Mar seille vertrokken was. Een telegram uit Tsjifoe dat den aanval op Port 1. r bur beschrijft, eindigt met te zeggen dat de slag vandaag op een afstand van 5 KM. voortduurde, zonder dataan een van beide kanten schade werd aangericht. Parijs, 9 Febr. De Petit Temps heeft het volgende telegram uit Port Arthur van heden, dat uit ambtelijke bron komtEen Japansche vloot, bestaande uit 15 pantserschepen beschiet sedert vaaochtend Port Arthur. e forten beantwoorden het vuur. De geheele Russische vloot is uitgevaren. Een gevecht is aan den gang. Steeds duidelijksr komt het plan van de Japannersaan den dag, om den aanval met alle geweld door te zetten. New Pork, 9 Febr. Volgens telegrammen uit Tsjifoe zijn de drie Russische oorlogsschepen, welke de Japanners getorpedoneerd hebben, op het strand gezet. Een telegram van 9 dezer uit Tsjifoe behelstHet stoomschip Columbia is uit Port Arthur hieraangekomen. Het was op de reede van Porth Arthur tijdens den Japanschen aanval en voelde den eersten schok van de torpedo-ontplofling om elf uur, Maandagavond. De Russen stelden dadelijk zoeklichten in werking en openden een vuuraanval die den geheelen nacht en bij daglickt met tusschenpoozen werd voortgezet. Men zag twee Russische slagschepen en een eerste klas-kruiser onklaar worden en op het strand loopen aan den ingang van de haven. De kruiser helde sterk over, maar was niet beschadigd boven de waterlijn. De Russische forten vnurden in den ochtend op de Japansche vloot, die omstreeks 3 mijlen verder lag. De Japanners beantwoordden het vuur en raakten ver- scheidene Russische schepen, zonder veel schade te doen. De Russische kruisers kwamen toen uit en de Japanners verdwenen. Later zag men ze in de richting van Dalni gaan, bliikbaar onbeschadigd. Ofschoon de officieren van de Columbia zeggen dat de aanvallende schepen zeventien sterk waren, zag men er later zestien. De stoomboot Toetsjou uit Dalni kwam de Japansche vloot langs die toen bestond uit zes slagschepen, vier eerste- klas kruisers en zes andere schepen, op 18 mijlen van Port Arthur. Zij voeren in zuidoostelijke richting. Drie Japansche kruisers kwamen Port Arthur voorbij Dinsdagochtend om 10 uur, in het gezicht van de Russische vloot die het anker lichtte op vervolging uitging, maar een half uurtje later terugkwam. New-York, 10 Febr. Uit Tsjifoe melut de Columbia nogNa het torpedo-gevecht lieten de Russen een kruiser buiten de wacht houden. De Japanners vuurden op dezen kruiser en de andere Russische schepen lichtten toen het anker en kruisten om de reede heen. De Japanners kwamen binnen drie mijlen. Er begon een gevecht. De Japanners vuurden op de schepen en forten, die antwoorden. De granaten troffen de Rus sische schepen slechts licht. De Russische projectielen vielen te kort. De Columbia vertrok terwijl het gevecht nog voortduurde, maar zag later de Japansche vloot vertrekken. Petersburg, 9 Febr. Het bericht uit Port Arthur (over den eersten aanval van de Japansche torpedo-booten) heeft, toen het in de stad bekend werd door buiten- gewone bulletins van de couranten, een diepe algemeene ontroering en levendige verontwaardiging gewekt onder de menigte, tegen de //verraderlijke aanvallers". De beweging onder de menigte neemt gaandeweg toe. Er loopen tegenstrijdige gerucliten, maar werkelijke bij- zonderheden zijn nog niet bekend op het oogenblik. Alle waardigheidsbeldeeders, burgerlijke ambtenaren en militairen die toegang tot het hof hebben, begeven zich, aangegaapt door een nieuwsgierige menigte, naar het winterpaleis, om de plechtige gebeden bij te wonen, waarbij 's kernels zegen op de Russische wapens wordt afgesmeekt. De Czaar, de Czaritsa-moeder en het geheele keizerlijke huis hebben vanmiddag een bedestond in de kerk van het winterpaleis bijgewoond. Voor het paleis bracht een menigte menschen den zeer ernstig uitzienden Keizer geestdriftige ovaties. De spoorweg enquete-commissie ontkent in haar thans gepubliceerd verslag dat de eerste spoorwegstaking (31 Januari 1903) voortkwam uit een drang naar betere arbeidsvoorwaarden en acht de tweede werkstaking (6 April 1903) «oor(gekomen uit een opzettiDg tegen de dwangwetten. Naar het ir.zien der enquete-commissie zijn de spoorwegmaatschappijen hare redelijke verplich- tingen tegenover het personeel nagekomen. Ter wegneming van de hoofdgrieven van het spoorvreg- personeel stell de commissie o.a. voor een wettelijke regeling van den dienst en rusttijden met een controle over het personeel. Voorts beperking van den nachldienst en ver'ood van den arbeid voor vrouvren. De geheele opheffing van den Zondags besteldienst en een geregelden rustdag voor het personeel en een jaarlijks verlof van 14 flagon met behoud van het loon. Verder toekenning van e<m vergoeding voor overweik en een spoedige opklimming tot de maximum-bezoldiging opheffing van de treinpremie en een betere regeling van de pensionneering en ziekteverzorging, een vaste aanstelling van het personeel en eveneens een betere regeling voor wat de keuzebevordering betreft. Ook wordt aangedrongen op een betere toegan- kelijkheid van de chefs voor het personeel en de verschillende bestuurs-organisatien, daar deze toe- gankelijkheid naar het oordeel der commissie thans te wenschen overlaat. De wederaanstelling van de werkstakers wordt door de commissie bepleit terwijl een beroep op het scheidsgerecht wordt gedaan voor de niet op hun verzoek ontslagenen. Eindelijk zien wij dat de commissie aandringt op een evenredige groepenvertegenwoordiging en een geriefelijker inrichting van de stations ten behoeve van het personeel eDZ. De heer A. Scheele P.Jz. alhier, beroepen predikant te Veere, is heden te Middelburg door de classis Walcheren der Geref. kerken tot den II. dienst toegelaten. In plaats van mej. 0. 1J. Los, aan wie met ingang van 1 April a. s. eervol ontslsg is verleend, is tot hoofd der Chr. Bewaarschool alhier benoemd mej. Hageman te Amsterdam. De heer J. Spiering, onderwijzer aan de Chr. school (M. U. L. 0.) alhier is als zoodanig benoemd aan het Instituut Heerema te Amsterdam. Gisteren vergaderden te Hulst de polder- besturen en verdere belanghebbenden, betrokken bij de door Ged. Staten voorgestelde oprichiing van een waterschap van polders beoosten het kanaal GentTer Neuzen, voor welke vergadering blijkens eene adverteutie in onze vorige nummers door eenige heeren het initiatief is genomen. De vergadering was druk bezocht. De heeren die de oproeping voor de vergadering hebben gedaan werden, met den heer Wortman, burge- meester van Zaamslag, benoemd tot eene commissie voor het samenstellen van een verweerschrift tegen het voorstel van Ged. Staten, dat later aan de verschillende polderbesturen ter goedkeuring zal wmrden toegezonden. Over het algemeen waren de opgekomenen ge- kant tegen het voorstel van Ged. Staten. Men was van meening dat de polders Nieuw-Othene, Noord en Serlippens calamiteus-verklaring be- hoorden aan te vrageD, om te kunnen geraken tot uitvoering der door den hoofdingenieur van den prov. waterstaat noodig geoordeelde oever- werken. Wanneer echter eventueel een waterschap uit de achterliggende polders moet worden gevormd, was men van oordeel, dat dit waterschap alsdan zou kunnen volstaan met het voor zeewering in orde brengen der binnendijken, terwijl voorts met nadruk werd betoogd dat het rijk verplicht zou zijn tot verslerking van den z. g. derriedijk, langs de oostelijke waterleiding. Tot voorzitter der tommissie is benoemd de heer baron Collot d'Escury, tot secretaris de heer A. T. Rottier. Gisteravond werd door de vereeniging z/Vereenigde Handwerkslieden" in haar gebouw in de Donze-Visserstraat, de gewone feestelijke jaar- vergadering gehouden. Op het daarin nitgebrachte jaarverslag komen we in het volgend nummer terug. Als naar gewoonte werd de jaarvergadering op- geluisterd door de zangafdeeling //Geduld Overwint", die op verdienstelijke wijze eenige zangstukjes ten gehoore bracht, terwijl voorts verschillende leden hunne medewerkiDg verleenden aan het op- voeren van een tooneelstukje en verschillende voordrachten, waardoor de avond genoegelijk werd doorgebracht. Was mooi" getuigden alleD, diein de laatste week van 't vorige jaar de soiree in het Neder- landsch logement hadden bijgewoond, die door de orkest-vereeniging //de Volharding" gegeven werd in vereeniging met dillettanten op tooneel- gebied. 't Lijkt ons niet ongepast reeds nu te zeggen z/'t zal mooi zijn", als we op 't oog hebben wat beide vereenigingen op Dinsdag 16 Februari a. s. terzelfde plaats te zien en te hooren hopen te geven. In de Kerstweek waren het eenige belang- steilenden in de behandeling van den zieken mensch, die ten voordeele van het ziekenhuis eene tooneelvoorstelling gaven en daarbij assistentie welke gaarne gegeven werd hadden verzocht aan de nVolharding." Is 't wonder, dat het succes vau dien eersten avond er toe leidde om nog cens samen te werken En omdat de Orkestvereeniging aan haar leden nog esn soiree te geven heeft in het begin van 'tjaar, heeft zij gelukkig geslaagde pogingen aangewend, om weer eens samen te spelen, wat a. s. Dinsdag dan ge- beuren zal. z/'t Zal mooi zijn." We durven het haast ver- zekeren. De nieuwe tooneelvereeniging is als 't ware de uit haar asch herrezen oude. Ver- scbeidenen, die toen samenwerkten heoben zich vereenigd met nieuwe, goede krachten en //kunnen" dus weer als vroeger, terwijl //de Volharding" als altijd zal trachten haar goeden naam hoog te houden. We heriuneren ons de //Speculanten" van de Kerstweek en weten, dat toen speculatie absoluut niet gevaarlijk is en nooit tot //springeu" kan aanleiding geven. Hun speculeeren beoogt eenvoudig het geven van wat g.-mot, leerzaam ge- not als men wil, op een winteravond aan alien, die daarvan gediend zijn. En daar speculeeren ze nu weer op, maar, natuurlijk, niet met #de speculanten", doch met En *de Volharding", de reeds zooveel jaren werkende Symphonie, zal zich gelukkig rekenen, als haar leden door trouwe opkomst toonen in haar pogen belang te stellen. Bij de op jl. Zaterdag, onder nadere goed keuring, door den burgemeester van Hulst, ten gemeentehuize en ten overstaan van den Notaris H. A. van Dalsum gehouden openbare verpachting van den tol bij Axel op den weg van Ter Neuzen naar Axel, ingaande 1 Mei 1904 voor den tijd van een jaar, is door den tegenwoordigen pachter Petrus van Dijken te Axel geboden de sorn van 730, terwijl de huidige pachtprijs 1290 's jaars bedraagt. De voordracht voor onderwijzer in de kom der gemeente IJzendijke bestaat uit de heeren J. du Burck, onderwijzer in den Oranjepolder alhier, T. A. v. Roosevelt te Schoondijke en A. Lucieer te Retranchement. Beide laatste zijn niet in betrekking. Zaamslag, 9 Febr. Naar men uit goede bron verneemt, zijn eenige van de gouden siraden, welke alhier in 1901 bij den timmerman J. Wisse ontvreemd zijn, te Bergen op Zoom in beslag ge nomen, Dadere bijzonderheden ontbreken. Boschkapelle. In 't cafe van den heer P. v. Campen is Zondagavond eene buiteDgewoon drukke bijeenkomst van kiesgerechtigden gehouden om eeue kiesvereeniging op te richten. Het doel der vergadering is volkomen bereikt. 89 leden traden toe. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren G. v. Campen, P. v. CampeD, G. J. de Gier, P. B. Mel en J. Truijman, welke tot voorzitter kozen den heer J. Truijman, tot onder-voorzitter den heer G. van Campen en tot secretaris-penning- meester den heer G. J. de Gier. Koewacht. Zondag is uit de zoogenaamde kluis bij den landbouwer P. van Daele alhier een zoo goed als nieuw rijwiel ontvreemd. Het wiel behoorde aan den knecht, die wat later dan gewoonlijk uit gebleven was. De politie doet onderzoek en meent den dader op het spoor te zijn. Op de grensplaatsen wordt door de jeagd een spel gespeeld, dat den naam draagt van //smok- kelaar en kommies". Eenige jongens zijn de smokkelaars en worden door de ambtenaren ach- tervolgd. Bij dit spel gaat het soms wel eens wat ruw toe. Maandag waren eenige kinderen op het dorp weer ffaan't smokkelen". Een twaalfjarige knaap, die wat al te haastig wilde wegvlnchten viel en werd met gebroken been opgenomen. Aanstonds werd geneeskundige bulp ingeroepen en het been gezet. Gedureude de lange, donkere avonden gaat van hier weer menige Nederlandsche koe frauduleus over de grens. Van aanslagen hoorde men in de laatste dagen weinig, ofschoon de ambtenaren, tuk op de uitgeloofde premie, dag en nacht dienst doen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn echter onder de gemeente Moerbeke een tweetal schoone runderen aangehouden. De smokkelaars wisten te ontsnappen. Clinge, 7 Febr. Heden gaf de muziek- en tooneelvereeniging ^Weldoen door Vermaak" alhier haar 2e winterconcert. Het rijke programma bevatte een drama ffOude- jaarsavond", een groot en mooi stuk, dat goed, ja in sommige rollen zelfs uitstekend werd gespeeld. Het blijspel //Het Testament van den kapitein" voldeed buitengewoon en mocht zich verheugen in een uitbundig lachsucces. Een viertal komische voordrachten //De Burge meester van Baekel",//Twee jongens van Pleizier", »De Verslaggever" en //Sergeant en Recruut" werden alle goed vertolkt en vielen baiteDgewoon in den srnaak. Het weder was mooi en het publiek in grooten getale opgekomen. z/Weldoen door Vermaak" heeft weer getoond, dat het over uitstekende krachten beschikt en door zijne flinke uitvoeringen ieders steun verdient. 's Gravenhage, 1 0 Febr. Voor de verbouwing van het voormalig huis van bewaring te Oostburg en het inrichten daarvan tot post- en telegraaf- kantoor, met directeurswoniug, werd heden het minst ingeschreven door den heer Monje te Bres- kens voor f 8336. Bij het bombardement van Port Arthur zijn volgens een officieel Russisch bericht aan de zijde der Russen 2 officieren en 54 man gewond en 10 man gesneuveld en kregen een slagschip en 3 kruisers schade. Dinsdagmiddag had ter reede van Vlissingen een treurig ongeval plaats. Bij het uitzeilen naar een stoomschip hetwelk een loods verlangde werd een been van den in die boot zittende Belg. zeeloods P. V. door de schoot. van het zeil gegrepen en kwam bekneld, terwijl V. gedeeltelijk buiten boord werd mede- getrokken. Door het manoeuvreeren om den man uit zijn netelige positie te verlossen, geraakte de sloep aan den grond en mag het een wonder heeten, dat bij het stormweer niet meerdere ongelukken gebeurden. Wederom vlot gekomen voer men met den loods naar den wal en bleek dat tusschen den voet en enkel het been zwaar was beleedigd. V, werd naar de loodsenwacht gedragen, waar de eerste geneeskundige hulp door Dr. Beijers werd verleend Later werd hij per brancard naar het gasthuis overgebracht. (VI. Ct) Te 's Hertogenbosch heeft iemand aan een verkiezing deelgenomen, na vertooning eener stem- kaart, die niet voor hem bestemd was. Later meldde zich de eigenlijke kiezer bij het stembureau aan en kwam de fraude aan het licht. De zaak is bij de gemeentepolitie in onderzoek. In het zuidoosten van Friesland heeft het Maandagavond en heden in den vroegen ochtend geonweerd, vergezeld van hagel- en sneeuwbuien. Te Hoorn is aangehouden een handelsreiziger uit Heerenveen, die verdacht wordt in den omtrek oplichterij te hebben gepleegd, door het verkoopen van zoo goed als waardelooze loten en certificates Hij is ter beschikking van den bnrgemeester van Grootebroek gesteld. Naar men uit Vlaardingen verneemt, werd Maandag de hoofdprijs in de Vlaardingsche ver- loting, het stalen loggerschip Vlaarding's Wel- varen", aldaar door den heer Van Baaren, deur- waarder aldaar in beslag genomen krachlens rechterlijk bevel, en aan den ketting gelegd. Te Fleringen (gem. Tubbergen) ging Maan- dagnamiddag de ongeveer 21jarige H. M. met zijn met twee paarden bespannen wagen van huis. Al ras sloegen de paarden op hoi, tengevolge waarvan hij onder den wagen geraakte en zwaar letsel bekwam. Hij sleepte zich nog naar huis, maar daar gekomen zakte hij ineen. Een uur daarna was de jongen een lijk. Curieuze vergissing Bij den Burgerlijken Sfand te Denekamp heeft het volgende zonderlinge geval zich voorgedaan Twee broeders Johannes Gerardus en Gerar- dus Johannes genaamd zijn daar onder een naam ingeschreven, doordat de eersle bij zijn vertrek uit Losser het verhuisbiljet van de tweede meekreeg. Bij de volkstelling in 1900 werd hij ook onder diens naam opgeschreven. De oudste is eenigen tijd daarna getrouwd, en nn verleden week ook de tweede, op naam en ouderdom van zijn broeder, zoodat deze nu staat ingeschreven als tweemaal getrouwd De vergissing kwam aan het licht door verge- lijking van beide trouwboekjes -Een ernstig ongeluk heeft Zaterdagochtend plaats gehad te Amsterdam. De tienjarige J. C. Struis, sprong toen een tram hem voorbijsnelde, op de trede van den daaraan gehaakten bijwagen, verliest echter zijn evenwicht, en glipt onder den wagen De wagenbestuurder had er niets van be- merkt, hoorde het jammergeroep van den knaap ook niet en reed door. Gelukkig echter waar- schuwde een heer hem met alle macht werd gestopt en men snelde den knaap te hulp. Men vond hem in een erbarmelijken toestand onder den wagen liggen en moest eerst den bijwagen uit de rails tillen alvoreus hem te kunnen op- nemen. De knaap, die bewusteloos ter neder lag, werd voorzichtig opgetild en in een apotheek binnen- gedragen, alwaar Dr. Van Reyen de eerste hulp verleende. Het bleek o. a. dat het linkerbeen geheel versplinterd was en de dokter gelastte on- niiddellijk overbrenging van den knaap naar het O. L. Y. Gasthuis. Zijn toestand is levens- gevaarlijk. Het Handelsblad heeft voor ons land de primeur gehad van Marconi's uitvinding van de draadlooze telegrafie. De City-brief, anders ver- sehijnende in de middag-editie, daarna in het avondblad, volgende op den dag, waarop hij te Londen werd geschreven, komt thaqs reeds voor in het ochtendblad. //Deze Cily-brief is ons door de lucht komen aanwaaien", schrijft de redactie. #Aan gene zijde van de Noordzee is hij door een gebeimrinnige macht het luchtruim mgeslingerd, letter voor letter en op de breede golven voortgedreven, zich niet storende aan rukwinden links of rukwinden rechtsniet bevreesd voor regenvlagen of mist, is hij geregeld, letter na letter, binnen komen vallen in een eenvoudig gebouwtje, dat aan de grens dezer stad (Amsterdam) staat op een open terrein. Daar ring men de ietters op als teekens op de strook van een Morse-telegraaf-toestel en tegelijkertijd in een microfoon, den Marconi-mag netic-detector en schreef men ze over op gewoon papier, aldus een kopij leverende, dadelijk ge- schikt voor onze z^tterij. De geheele City-brit-f golfde door de lucht tot Amsterdam voortgedreven door de Marconi-toe- stellen, zonder dat eenige draad ze over of onder de golven der zee verbond. Tot heden is geen telegram van zooveel woorden als deze brief bevat, langs den weg van draadlooze verbinding naar eenig dagblad in Nederland verzonden."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2