BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Dinsdag 9 Februari 1904. No. 4493. Binnenland. Telegrafische berichten. Rusland-Japan. De toestand in Oost-Azie is nog steeds zeer donker. Wei is het Russische antwoord, dat Vrij dag aan Alexejef is geseind, en dat waarschijn- lijk eerst heden aan de Regeering te I okio over- handigd is geworden nog niet officieel bekend. Maar men schijnt in Tokio^ zeer goed te weten, in hoeverre Rusland geneigd is, aan de wenschen van Japan te voldoen. Het schijnt, dat Rusland thans besloten is, om alleen de tusscben China en andere mogendheden bestaande verdragen, betreffende Mandsjoerije te erkennen, die afge- sloten zijn voor de Russische bezetting van 1900. De later gesloten tractaten wil Rusland sleehts erkennen, onder voorwaarden, die met de feite- lijke verwerping gelijk staan. Is dit werkelijk het doel van Rusland, dan zou Mandsjoerije voor de Japanners gesloten zijn en hun ban dels verdrag met China volkomen waardeloos worden. Daardoor zou de Russische diplomatic in volkomen tegenspraak komen met de woorden, die de Czaar bij de Nieuwjaarsreceptie richtte tot den Amerikaanschen gezant. Toen zeide de Czaar, dat Rusland tegen het tusschen China en de Vereenigde Staten gesloten verdrag niets kon inbrengen en de Amerikaansche be- langen en rechten in Mandsjoerije volstrekt niet wilde aantasten. Deze woorden van den Czaar, in een plechtige bijeenkomst en in tegenwoordigheid van het geheele diplomatieke korps worden nu door de Russische diplomatie eenvoudig voorbij gezien. Het plan daartoe schijnt reeds dadelijk bestaan te hebben, want de uiting van den Alleen- heerscher, die aan de geheele wereld werd ge seind, werd in de Russische pers geheel en al verzwegen. Nu meent men, dat het lang genoeg geleden is en dat niemand zich de Keizerlijke belofte meer herinnert. De oorlogspartij vat den draad weder op, waar zij dien voor de Nieuwjaarsreceptie had verlaten. Zoowel de belofte aan de Vereenigde Staten, als de hoffelijke en vredeiievende woorden tot den Japanschen gezant gericht, zijn ver- geten. En de Nowoje Wremja, het orgaan van den heer Suworin, dat gewoonlijk beschouwd wordt als de barometer der Russische politiek bevat een artikel, waarin gezegd wordt Het zou dwaasheid zijn, thans voor Japan terug te wijken. Wij zijn, geloof ik, tweemaal voor Konstantinopel teruggeweken, en dat heeft ons geen nut, integendeel groot nadeel gebracht. Thans wil men ons opnieuw met spoken bang maken. Doch Rusland heeft te groote belangen in Mandsjoerije en daarin te veel kapitaal vast- gelegd om het met een luchtig hart te kunnen prijsgeven." Het blad geeft dan verder de voorstelling, alsof in Mandsjoerije alles zal worden vernietigd, wat door Rusland is tot stand gebracht, wanneer vreemde kooplieden zich daar vrij kunnen be- wegen en de souvereiniteit van China wordt erkend. En het komt dan tot de slotsom Rusland heeft Mandsjoerije noodig, om Wladi- wostok en Port Arthur, maar het moet tevens alles wat daarnaast ligt ook in bezit hebben want Rusland heeft in Azie een historische zending te vervullen het moet Azie openen voor de be- schaving. Uit dit alles blijkt, zegt de Temps, dat Mand sjoerije de sleutel van de quaestie is en blijft zoolang er geen middel gevonden is om- over dit delicate punt tot overeenstemming te komen, zoolang is alles te vreezen, niets te hopen in Oost-Azie. Het blad hoopt echter, dat de strijd nog zal kunnen worden voorkomen, indien Japan de Russische voorwaarden aanneemt, daar deze, naar men reden heeft aan te nemen, Japan op ander gebied consessies geven. Daartoe schijnt echter Japan niet geneigd. Het wenscht nu eenmaal een tractaat, in be- hoorlijken vorm, waarin Rusland de souvereini teit van China in Mandsjoerije erkent Met andere beloften of concessies laat Japan zich niet paaienhet wil zijn eisch vervuld zien of het wil er om vechten. De Regeering van Mikado, zoo wordt uit Tokio geseind, kan niet medegaan met het denkbeeld, dat het toestaan van concessies in Korea er op berekend is, een tegenwicht te vormen tegenover de Russische eischen in Mandsjoerije Het wil China en Korea niet voor altoos overlaten aan Ruslands genade of ongenade. Merkwaardig valt, tusschen al deze oorlogs- zuchtige stemmen, de uiting van den Japanschen gezant te Weenen, dat hij niet gelooft aan het uitbreken van den oorlog. Hij meent, dat de verschillen van meening zoo gering zjjn, dat er onmogeljjk aanleiding kan zjjn om oorlog te voeren. Deze meening staat niet alleen. Een Rus- sisch diplomaat verklaarde aan het Berliner Tageblatt iets soortgelijks. Hij zeide -Japan heeft alleen om de werking van het Japansch Engelsche verbond na te gaan het conflict met Rusland op deze wijze opgeblazen. Voor de werkelijke belangen van Japan is er geen reden te gaan vechten. En uit Parijs komt de mededeeling, dat de Fransche Minister van buitenlanrlsche zaken, Delcasse, geruststellende verklaringen over den toestand in Oost Azie heeft afgelegd. Wanneer het antwoord van Rusland <e Tokio zal ontvangen zijn, zal spoedig genoeg blijken, wat Japan voornemens is te doen. Maar voor 't oogenblik is het denkbeeld, dat de strijd onvermijdelijk zal blijken, overheerschend. (Zie telegraphische benchten.) Engeland. Een vrij scherp debat werd gisteren in het Engelsche Lagerhuis gevoerd over de voorbe- reiding van den oorlog in Zuid-Afrika. Naar aanleiding van het rapport der oorlogscommis- sie stelde de heer Robson een amendement voor op het Adres van Antwoord, waarin afkeuring werd uitgesproken over de slechte leiding en de zorgeloosheid, door de Regeering in den Boerenoorlog getoond. In het rapport vond de heer Robson gronden genoeg om dit oordeel te verdedigen. De Minister Wyndham, die in 1899 onder- minister van oorlog was, verdedigde de Re geering want hoewel er fouten gemaakt zijn, heeft zij een succes behaald, waarover zij zich uiet behoeft te schamen. Wij laten deze uiting maar liever voor reke- ning van den heer Wyndham. Want de geheele wereld heeft zich geschaamd over de wijze, waarop een beschaafde Staat, om dit succes te behalen, den oorlog heeft gevoerd. Belangrijk werd de zitting, toen Sir Henry Campbell Bannerman aan het woord kwam. Deze verdedigde, kort maar duidelijk en zake- lijk, de liberale Regeering, die het kabinet- Salisbury vooraf ging, tegen het verwijt dat zij eigenlijk de oorzaak er van was dat het leger zoo slecht voorbereid was. Hij deed daarna een scherpen aanval op Chamberlain, wiens steunen van den Jameson- raid en wiens uitdagende redevoeringen den oorlog hadden uitgelokt. In 1899 had Chamber lain de toestemming gevraagd van de oppositie om 10.000 man naar de Kaapkolonie te zenden, waar hij //the game of bluff" wilde spelen tegen de Boeren. Duarop vloog Chamberlain op. In een lange en vaak zeer venijnige redevoering zette hij uiteen, dat hij het woord //bluff" niet had ge- bruikt, dat hij het nooit gebruikt en het niet in zijn herinnering had. Bovendien was hem toen de zaak veel te ernstig voorgekomen, om daarover op zulk een wijze te spreken. Maar de indruk van sir Henry's redevoering, die in het woord //bluff" de gelukkige uit- drukking vond om Chamberlain's politiek voor den oorlog te kenschetsen, was groot in het Huis. De meerderheid echter, die meent, dat zij z/haar" oorlog moet beschermen tegen dergelijke aanvallen, verwierp Robsons motie met 278 tegen 192 stemmen. Uit Vlissingeu wordt gemeld H, M. de Koningin-Moeder is Yrijdagavond met den Hollandschen mailtrein hier aangekomen en op het perron verwelkomd door den com missaris der Koningin Mr. Roest, den burgemeester dezer gemeente en den directeur der Mij. Zeeland. Na een kort oponthoud be^af H. M. zich door de vorstelijke wachtkamer, gevolgd door de autori- teiten, naar de tot vertrek gereed liggende nacht- mailboot. De vorstelijke hut was voor de Koningin- Moeder gereserveerd. Te ruim 12 uren verliet de mailboot de haven. Niettegenstaande het late uur waren toch vele personen bij de aankomst van H M. tegenwoordig. De toegangen naar en van de haven en het station, zoowel als het perron waren eveuwel afgezet door marechaussees. De Koningin-Moeder is bij aankomst te Port Victoria Zaterdagochtend niet met den gewonen passagierstrein, doch met een extra-trein naar Claremont vertrokken. Het uitvoerend Drankwet-comite heeft een oproeping gericht aan het Nederlandsche volk, om te teekenen op een van het comite uitgaand verzoekschrift aan de Tweede Karner, waarin gevraagd wordt maatregelen te nemen, die ten doel hebben a. het toekennen van het recht aan de meerder- jarige mannelijke en vrouwelijke ingezetenen van een plaats, om den drankhandel te beperken of te doen verbieden; b. de verlaging van het nu geldende wettelijk aantal vergunningen c. streng toezicht op den verkoop, niet alleen vm sterke, doch ook van gegiste dranken en beperking van het aantal bierhuizen d. bescherming van jeugdige personen tot den leeftijd van 18 jaar tegen de verleiding van drank en bierhuizen e. bescherming van arbeiders tegen gedwongen kroegbezoek opheffing van het geldelijk belang der gemeenten bij het bestaan van drankneringen. Door de vereeniging ^Vergunning" is een groote beweging over het geheele land op touw gezet tegen de Drankwet. Door de verschillende afdeelingen worden overal lijsten ter teekening aangeboden, waarin geprotesteerd wordt tegen de wet en waarin adhaesie wordt betuigd aan de ingediende adressen tegen de wet gericht. In de hotels, cafes, en slijterijen zijn voorts biljetten als het onderstaande aangeplakt Medeburgers Aan de Tweede Kamer is een voorstel tot herziening der Draukwet voorgelegd. Den handelaars in sterke en andere dranken worden in dit wetsvoorstel allerlei beperkende en vernederende bepalingen opgelegd en groot nadeel berokkend. Maar ook de gebruikers van sterken drank worden, zoo dit voorstel wordt aangenomen, van vele vrijheden beroofd. We noemen sleehts een prar voorbeelden lo. Sterke drank zal niet meer bij de open maat te krijgen zijn, maar voortaan sleehts per glas, of in speciaal daarvoor ingerichte slijterijen per gecapsuleerde flesch van minstens liter inhoud. 2o. De gelegenheid, waar gij uw consumtie zult willen drinken of uw dranken per maat of per flesch zult willen koopen, zullen niet voorzien mogeu zijn van gordijnen, matglas of welk ander iets ook, dat het iuzicht belemmert. Zij zullen het inzicht onbelemmerd moeten hebben, zoodat niets onttrokken wordt aan het oog van den kwa- jongen, die op straat voor het huis staat. 3o. In geen geval zult ge 's morgens voor 7 uur, 's avonds na elf uur en des Zondags voor twee uur 's middags sterken drank kunnen koopen. De gemeenleraad krijgt de bevoegdheid de uren, waarop verkoop toegestaan wordt, nog meer te beperken. 4o. Zoeljes maar zeker zullen alle inrichtingen met verguuning in handen komen en geexploi- teerd worden door vereenigingen van drankbe- strijders, die u de wet zullen voorschrijven op welke wijze het door u te bezoekeu cafe zal ingericht zijn, hoe duur ge uw glas zult moeten betalen etc. Enz. enz. Waarvoor dient dit alles? Waarvoor al die dwingelandij Is het misbruik van sterken drank dan zoo groot? Neen, medeburgers! Er zijn, helaas, enkele misbruikers. leder zal met ons betreuren, dat misbruik wordt gemaakt van iets, dat, volgeus vele uitstekende geleerden, bij matig gebruik nuttig, althans niet schadelijk is. Doch de groote massa der Nederlandsche natie zijn matige gebruikers. Wij willen dit niet met holle klanken, maar met de officieele cijfers bewijzen. Volgens de cfficie le opgave is het gebruik van sterken drank 8 22 liter per hoofd per jaar. Alzoo gebruikt de Nederlander gemiddeld per dag 8.22/365 L. of ongeveer 0,0225 L. per dag. Een glaasje jenever, zooals het in de cafes wordt verkocht, bevat ongeveer 0.05 L. Met andere woordende Nederlander drinkt gemiddeld per dag nog geen halveu borrel. Is het dan noodig de cafehouders te benadeelen hun weduwen en weezen broodeloos te maken, alle staatsburgers sterk in hun vrijheden aan te tasten NietWelnu, teekent dan de hier ter teeke ning liggende protestlijst. Men meldt In de laatste weken is in Zeeland een zeer levendige vraag naar paarden ontstaan o. a. zijn uit de eilauden Tholen en Noord-Beveland een groot aantal exemplaren uitgevoerd, wisselende naar leeftijd van 150 tot 500. De fekkerij heeft in de laatst verloopen jaren verbazende afmetingen aangenomen, zoodat op groote hoeven wel zes of meer veulens worden aangefoktde meerdere zorg voor goed fokmateriaal is natuurlijk aan de hoogere prijzen te danken. In kalfkoeien wordt op het oogenblik ook levendig gehandeid voor Belgische rekening. Dezer dagea werden door de fabriek //Sim plex" te Amsterdam weder een aantal rijwielen afgeleverd, volgens het model dat bij de laatste proefneming tusschen de verschillende fabrikaten als no. 1 werd bekroond. TER NEUZEN, 8 Februari 1904. In de Vrijdagavond alhier gehouden ver- gadering van de Vereeniging tot Ziekenverzorging werd naar aanleiding van een door 12 leden ingediend voorstel besloten het gebouwde ziekenhuis thans niet vau het comite over te nemen, maar dit voor den tijd van 3 jaren te huren, om daarna, als meer gegevens omtrent de exploitatie bekend zijn, over eene overname te beslissen. De benoeming van eene dames-commissie voor de wijkverpleging, werd aan het bestuur opgedragen. Teneinde de financien der vereeniging te ver- sterken zal getracht worden meerdere leden aan te wervenverschillende leden verklaarden zich bereid het bestuur voor dat doel te zullen steunen. Het Duitsche stoomschip //Apollo" is Zater- dagmorgen op de Spijkerplaat gestrand. Sleep- booten zijn naar de strandingsplaats vertrokken om assistentie te verleenen. Het schip is zonder assistentie vlot gekomen en heeft de reis naar Gent voortgezet. In een bijvoegsel tot de St. Crt. van Zaterdag zijn opgenomen de statuten der cooperatieve boerenleenbank te Stoppeldrjk. Te Zuidzande is nu definitief een afdeeling gevestigd van de vereeniging //HetGroeneKruis" zij omvat Zuidzande met circa 180 en Nieuwvliet met 80 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren Dr. Dikken- berg, A. van der Vlugt, W. van Beveren, G. P. Geelhoedt en J. W. de Zwart, alien te Zuidzande. Woensdagmiddag werd in de haven van Breskens een peilboot, waarin drie personen zaten, door een modderschuit aangevaren. Een der opvarenden sprong uit de boot en zwom naar het strand. De overigen, die in de peilboot achtergebleven waren, wendden alle pogingen aan om de boot in zeilende rich ting te houden, wat vrij wel gelukte en van welke gelegenheid door een van hen gebruik werd gemaakt, om tegen de prauw op te kauteren ook de anderen volgden dat voorbeeld, en door hem geholpen kwamen ze behouden aan boord.- Axel, 8 Febr. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, is benoemd de heer D. Galle, thans onderwijzer aan de Chr. school te Spui. St. Jansteen. Ter openbare raadsvergadering waren Zaterdag alien tegenwoordig, ook de wethouder de heer V. d. Pluijm, die na eene ziekte van enkele maanden weer zoover hersteld is, dat hij zijne ambtelijke bezigbeden kon afdoen. Na afdoening der gebruikelijke zaken werd kennis genomen van 1. Kasopname van den gemeente-ontvanger. 2. Goedkeuring besluit verhooging jaarwedde onderwijzer A. van Waterschoot. 3. Vaststelling gemeenterekening 1902. 4. Goedkeuring ge- vraagde gedeeltelijke ontheffing van zijn hoofde- lijken omslag aan F. van Gelderen. Besloten werd de jaarmarkt te doen plaats hebben op Dinsdag 1 Maart op dezelfde wijze als vroeger, alleen met dit verschil dat men keurmeesters uit andere gemeenten zal aanstellen met plaatsver- vangers uit St. Jansteen. Het kohier der belasting op de honden over 1904 werd vastgesteld op f 323, welk bedrag komt van 29 losloopende honden met 4 en 207 bandhonden met f 1 belast. St. Jansteen. Zondag hebben we het ge- noegen gehad de voorstelling bij te wonen door het tooneel- en fanfaregezelschap Opwaarts in de dorpsschool gegeven. Het genoegen zeg ik met reden, want het was waarljjk een genot dien avond het vele en velerlei te zien en te hooren, wat er ten beste werd gegeven. Een aantal mooie muziekstukken voordrachten en samenspraken werden goed vertolkt en op dat alles zette het blijspel van Jaak Geertsen ^in den zwarten beer" de kroon. Dat is een goed in elkaar gezet, eenvoudig blijspel, dat den schrijver tot roem strekf en aan liefhebberijge- zelschappen met aandrang moet worden aanbe- volen. Ik zal mij onthouden van lange beschouwin- gen over dit concert in het algemeen en dit blijspel in het bijzonder. Het is voldoende even aan te stippen, dat ons muziekkorps al aardig begint te spelen en dat het ditmaal ook op muzikaal gebied gelukkig was in de keuze der stukken. De toestanden op ons dorpje in aanmerking genomen mag men zeer tev reden zijn, over wat het gezelschap levert. Ieder, die zich Zondagavond den gang naar de school getroost heeft en dat waren nog al velen, zal zich geamuseerd hebben. In verband met het drukke bezoek dient opgemerkt dat het zeer mooi weer was. 's Gravenhage, 8 Febr. Bij eventueele oorlog tusschen Rusland en Japan zal voor Nederland en Oost-Indie een strikte neutraliteit worden afgekondigd, met het oog vooral op de ligging der kolenstations in den Archipel op de route der eventueele Russische oorlogsvloot. Het oorlogsschip Friesland blijft uit dien hoofde voorloopig in Oost-Indie, tot het oorlogschip De Ruijter, dat op de terugreis van West-Indie is, hem aflost. De Russische gezant te Tokio is terug- geroepen. In de kwestie tusschen Rusland en Japan hebben Frankrijk en Engeland zich onzijdig verklaard. Japan trekt troepen samen aan de Koreaan- sche kust. In de zaak tegen M., gewezen referendaris aan het departement van oorlog is 3 jaar gevangenis- straf geeischt wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking van valsche stukken. Reusachtige brand te Baltimore. Te Baltimore, een stad van een half millioen inwoners, is een omvangrijke brand uitgebroken. De vlammen waren niet te stuiten. De handelswijk en alle publieke gebouwen zijn vernield. De schade wordt geraamd op 100 millioen dollars. VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5