'I BIJVOEGSEL Ter NsuzsnschG Courant SI 1BFQEVAXE. Zaterdag 6 Februari 1904. No. 4492. FEUILLETON. Gemengjde berichten TEIl NEUZEN, 3 Februari 1904. RECHTSZAKEH. Arrondissements-rech thank te Middelburg. j&antoiigerecht te Ter> iMeuzen. VAN DE VAN Te Hansweert is de zeilaak ,/Geertruida", schipper Hamelink, met superphosphaat van Antwerpen naar Rotterdam, op den oostberm lek gestooten en in zinkendeu staat door de sleepboot ^Leopold" op het droge gesleept. £)e waarneming van bet ontvangerskantoor te Sas van Gent, vacant door het overlijden van den heer A. van der Vliet, is opgedragen aan den heer C. M. L. de Haan, suruumerair bij 's rijksbelastingen te Middelburg. Woensdag werd door de landbouwvereeniging te Nieuw- en St. Joosland aanbesteed de levering van pi. m. 21,500 Kg. superphosphaat, 35,000 Kg. amm. superphosphaat, 36,500 Kg. chilisalpeter en 1200 Kg. chloorkalium. Aannemers werden de volgende heeren van het superphosphaat A. Hamelink te ler Neuzen voor 2,43, van het amm. superphosphaat P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,14 en van chili salpeter W. Adriaausens te Kloosterzande voor 11,39®. Sluiskil. Door de muziek- en tooneelver- eeniging ^Samenwerkiug" te Sluiskil werd Dinsdag- avond 1.1. een concert ten huize van den heer H. Anjoul alhier gegeven. Men kan zeggen dat dit concert goed geslaagd is. Ofschoon er vele nieuwe- lingen voor het eerst op de planken verschenen, werden de rollen door hen uitstekend gespeeld. Twee blijspelen ,/t Eerste spreekuur van een dokter" en ,/Schuiven gaan zij" brachten de lachspieren van het publiek aauhoudend in beweging. Moge de vereeniging „Samenwerking" aan de bewoners van Sluiskil nog meer dergelijke ge- nceglijke avonden bezorgsn is de wensch van velen. Hoek, 2 Pebr. Eenige landbouwers, die hunne suikerbiefen aan den Braakman levereD, htbben ter verkrijging van gunstiger voorwaardeu in de contracten met de fabrikaBteu eenen bond geslicht om hunne beeten gezamenlijk te verkoopen. Iioschkapelle. Dinsdagavond hield de societeit De Eendracht" bij de Wed. V. d. Veeken hare jaaivergaderiug. De inkomsten bedroegen 51,20 en de uitgaveu J 46,64 zoodat er een overschot is van 4,56. Het ledmtal bedraagt 19 1 lid verliet de vereeniging, 2 nieuwe ledeu traden t.oe# Toen 's avonds bij een landbouwer de lamp reeds aan was, stapte een driejarig bezoeker den gang binueu 't was een vurig paardje. De kiuderen speelden in de huiskamer; de deur was gelukkig dicht, anders hadden er stellig door het vurig dier ongelukken gebeurd nu stapte het de keuken biunen, liep tegen de lamp, doch veroorzaakte daar ook gelukkig geen sehade. Bosehkapelle. De ijverige voerman, die op zoo'n ougelukkige wijze zij a paard verloor, is spoedig geholpen. Eene collecte in onze ge- meente en 't naburige Stoppeldijk voor hem gehouden, bracht f 144,45 op. Hij heeft zich reeds een andere klepper aangeschaft. Stoppeldijk. De keelziekte blijft hier steeds woeden. Weer hebben zich twee nieuwe gevallen voorgedaan in eene woning heeft men nu voor den derden keer een lijder aan de gevreesde kwaal. St. Jansteeil. Op 24 januari is uit de ge- vangenis te Haarlem ontslagen de 17jarige E. v. H., waar hij wegens brandstichling een jaar had doorgebracht. Hetzij nu de jongen zonder geleide naar huis gezonden is, hetzij, dat geleide maar tot het laatste spcorwegstation is verleend dit is zeker, dat de jongen nog niet in de ouderlijke woning alhier is weergekeerd. Men vermoedt, vJe bent met haar alleen geweest, Edith. Is zij je met eenig bewijs van wantrouwen te gemoet gekomen //Ik kan mij niet herinneren, dat zoo iets heeft plaats gehad misschien ligt het daaraan, dat ik er volstrekt geen aanleiding toe heb gegeven, want ik wil je niet verzwijgen dat ik ternauwer nood mijn vrees kon overwinuen, toen ik hoorde dat zij uit Bedlam ontvlucht is." #Heb je niets aan haar bemerkt, dat reden gaf om te denken, dat zij niet in het bezit van haar voile verstand is?" /rNeen, Walther, ik heb zoo iets niet bemerkt. A1 haar denken en doen scheen verstandig, zooals je zelf ook wel zult gezieu hebben ook toen wij samen waren, was er niets aan haar te bespeuren." //Het blijft mij een raadsel, hoe ik ook peins over de soort van waanzin, waaraan zij lijdt. In ieder geval zijn de voorstellingen, die men mij over haar toestand maakte, zeer overdrevenmen sprak er van dat zjj voor haar omgeving gevaar- lijk kon worden." dat hij naar Belgie g«gaan is en daar een zwer- vend leven leidt niet thuis durvende komen. Terhole. Met geuoegen kunnen wij mede- deelen, dat de instrumenten voor onze opgerichie fanfare zijn gearriveerd. Ze zijn uit de welbe- kende fabriek van M. J. H. Kessels te Tilburg, zoodat zij zonder twijfel zullen voldoen. Zeer spoedig zal met de repetities worden aangevangen, zoodat we mogen verwachten, dat het muziek- gezelschap ons reeds dezen zomer op concerten zal onthalen. Naar verluidt zal hier eene R. K. kerk gebouwd worden. Voor de bewoners van ons dorp, van Kuitaart, Molenhoek, Vijfhoek enz., die nu een uur en meer van de kerk wonen, zou zulks natuurlijk zeer gewenscht zijfl. Clinge, 3 Febr. Maandagmorgen in de vroegte werd op het Spaansch kwartier, vlak bij de grens, doch onder de gemeente Clinge-Waes, een geacht ingezetene dier gemeente, de heer P. van Bunderen dood in eene sloot gevonden. De man was's avonds te voren, als naar gewoonte uitgegaan, had in zijne buurt in een paar herbergen een glas bier gedronken, doch was niet weer gekeerd, zoodat zijne familieleden ten zeerste ongerust naar hem gingen zoeken met het reeds vermelde gevolg. Van zelf rets de gedachte bij ieder op, dat de man door de duisternis misleid in het water was geloopen en jammerlijk verdronken. Doch daar in de sloot zeer weiuig water stoud en op het lijk geen geld meer werd gevonden, terwijl boven- dien s' mans tabakdoos en mes ook ergens naast de sloot lagen, wordt hier ook aan misdaad ge- dacht. Het parket van Dendermonde heeft een onder- zoek naar de toedracht der zaak ingesteld, doch de uitslag daarvan is niet bekend. Het is te hopen, dat de Justitie er in slage moge licht te ontsteken in deze duistere zaak. Barssele, 4 Eebr. De boerenknecht J. W., uit het naburige Nieuwdorp had hedenvoormiddag bij een slager een varken afgeladen. Alvorens huiswaarts te keeren, reed hij met zijn span het dorp op met het doel even een bezoek aan zijn moeder te brengen. Binnen zijnde, schrikten de paarden en sloegen op hoi. In woesle vaart ging het over het dorp. Een lantaarnpaal werd in drie st.ukken gereden en de lautaarn verbrijzeld. Bij de pastorie werden de schichtige dieren tot staau gebracht. Toen bleek ook, dat het tuig veel geleden had, zoodat het gedeeltelijk door ander unoest vervangen worden, om de terugreis te kunnen aanvaarden. De schadevergoeding voor den lantaarn bedraagt een dertig gulden. W. zal dit bezoek niet licht vergeten. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken F. W., oud 34 j., werkman te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. lo. J. d. B., oud 17 j., 2o. W. d. B., oud 16 j., arbeiders te Hoek, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 6 weken gevang. J. B., oud 24 j., grondwerker te Hontenisse, is wegens vernieling veroord. tot 14 dagen gevang. E. L. v. H., oud 20 j., voermansknecht te Ter Neuzen, is wegens beleediging van ambtenaren veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecbt. C. J. B., oud 51 j., rivierloods te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen becbt. Zitting van 4 Februari 1904. Veroordeeld zijn J. J. v. R., arbeider te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwettot 2 boeten van 2, subsidiair 2 dagen kechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het jachtgeweer of betaling der waarde ad 3, subs. 1 dag hecht, met onbruikbaarmaking van het geweer bij uitlevering. H z/Je doet mij schrikken, Walther. Ik kau on- mogelijk met haar in dezelfde kamer slapen." vHoe kan een rneisje van jou hulpvaardigheid eu met zoo'u goed hart, tegenover eene ongeluk- kige vrees koesteren, Edith, dat begnjp ik niet. De vrees van onze goede mama schijnt op je overgeslagen te zijn anders zou je niet aan vrees gedacht hebben." z/Houd haar niet terug, broederlaat haar morgen gaan, als zij morgen begeert te vertrekken Zij heeft dezen avond reeds oneenigheid in ons gezin gebracht eu Goddauk wij zijn aan geen twist gewoon. Mama is zeer boosje zult je weder met haar moeten verzoeuen. Ik verzoek u, dat nu nog te doen voor dat je ter ruste gaat, als je mama nog ziet." Ik rnoet je bekennen, dat haar ruw oplreden mij eenigermate gekwetst heeft. Bedenk hoe haar woorden je zouden smarten, als je in dien zelfden or.gelukkigen toestand verkeerde als dat beklagens- waardige schepsel, dat geen andere toevlucht heeft dan het gekkenhuis, dat geen medelijdeude harten of trouwe vrienden kent, die zich over haar ellende ontfermen. En dan zoo'n minzaam en lieftallig wezen." z/Laat haar gaan, Walther, laat haar gaan Je hebt haar te diep in de oogen gekekeu, zonder er aan te denken, dat haar toe^aud niets anders van je vordert dan haar te beklagen." P. F. T., werkman te Westdorpe, ter zake van het zonder recht loopen over bezaaiden grondtot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht., met vrijspraak van het mcerdere hem ten laste gelegde. J. W., vischkoopman te Gent, ter zake van het ver koopen van niet gekeurde vischtot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. J. H., besteller te Ter Neuzen, ter zake van het zich op eenig tot een Rijkskanaal behoorend werk begeven, waartoe de toegang op eene voor ieder blijkbare wijze is verbodentot eene boete van I, subs. 1 dag hecht. B. v. H., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van vee laten loopen in een tuin tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. H. v. d. F., kneeht te Sas van Gent, ter zake van het overbrengen van zijn woonplaats zonder kennisgeving; tot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. C. F. d. D., landbouwer te Sas van Gent, ter zake van het als hoofd van een liuisgezin geen kennisgeven aan het gemeentebestuur van een lid dat in het gezin wordt opgenomentot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. F. J. 13. v. d. B., timmerman te Axel, ter zake van het rijden met een velocipede zonder licht; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag. hecht. F. S., M. H., arbeiders, II. d. J., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consentieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. F. v. K., knecht, F. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het spelen met centen op den openbaren wegieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. C. M., G. L., bootwerkers, P. J. M., varensgezel, alien te Ter Neuzen, ter zake van nachtrumoerieder U>t eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. d. F., bierhuishouder, J. D., bootwerker, T. C. L. B., herbergier, K. v. T., slachter, alien te Ter Neuzen, ter zake van het laten uitvliegen van duiven binnen de kom der gemeente, zonder vergunning van burgemeester en wethouders ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. H., landbouwer te Hoek, ter zake van Leerpliehtwet- overtredingtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. L. V., arbeider te Axel, ter zake als voren, bij her- halingtot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J. d. J., leurder, J. J. J., bootwerker, B. J. H., boot werker, L. J. v. W., werkman, R. H., pakjesdrager, M. H. G., I. C. d. F., P. L. F., M. d. B., bootwerkers alien te Ter Neuzen, H. J., visscher te Axel, K. B., koopman te Assenede, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. W. D. v. W., schippeisknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. J. D., II. K., bootwerkers, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal gepleegdieder tot 2 boeten van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. I. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij eerste herhalingtot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. s C. N. v. D., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het laten uitvliegen van duiven, binnen de kom der gemeente, zonder vergunning van burgemeester en wethouders. CaiKlii^en van r cSitsvervolginsj 8 L. E. en A. S., veldarbeiders te Axel, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. De eerste stuurman van de te Vlissingen gepasseerde Duilsche stoomboot vFlensburg" j8 door een stortzee doodgeslagen. Zijn lijk werd naar Antwerpen meegevoerd. Men schrijft pan de N. Ct. In het hoofdpostkautoor van een onzer groote steden staan een aantal menscben in een wijden kring, in het midden loopt de zaalwachter heen eu weer, op norscken toon bevelen gevend aan een jongen, die ovpr den grond kruipt en snippers papier opraapt, die hij een voor een werpt in de vlak bij hem staande groote prullemand, die bij de schrijftafel voor bet publiek behoort. z/Neeu", roept de zaalwachter, als de jongen wil opstaan, //je zult ze er tot hit laatste snip- pertje weer indoeu". Wat er gebeurd is, behoeft niemand te vragen. De jongen heeft natuurlijk in een dolle bui de mand omver geworpen en den inhoud over den vloer van de zaal uitgestrooid. Maar de zaalwachter is een man van orde en netheid, en hij kan zulke kwajongensstreken op zijn terreiu niet dulden. Ergo den jongen ge- noodzaakt het kwaad te herstellen. De zaalwachter is ecbter meer, hij is ook man der wet; hij is ,/oubezoldigd rijksveldwachter" en mag dus calangeeren. Dies voelt hij zich ge- roepen, ook in dit geval immers een ontwijding van het Kon. Postkantoor proces-verbaal op te maken. //Mask je niet noodeloos bezorgd, Edith Je vreest dingen, die in de gegeven omstandigheden onmogelijk zijn. Morgen zal zij je hart geen bekommering meer veroorzaken, want het is niet te denken, dat degenen, die haar vervclgdcn en haar verblijf ontdekt hebben, haar ongemoeid bij ons zullen laten." »Kom, ga nu slapen kind, het is waarlijk hoog tijd, en vergeet niet mama verstandig en bedaard toe te spreken, opdat de arme ongelukkige de weinige uren, die zij bij ons zal doorbrengen, in vrede geniet." Walther was de eerste, die den volgenden morgen de ontbijtkamer binneutrad. Vau moeder of zuster geen spoor en de logee liet zich ook niet zien Hij begon daarom alleen te ontbijten, zonder op de anderen te wachten, went hij moest precies op tijd op zijn kantoor in de City zijn. Hij zou heden echter niet ongestoord zitten ontbijten het dienstmeisje kwam biunen en bracht een kaartje met het bericht dat de heer, die het haar over- handigd had, eea onderhoud met mijukeer Lund wenschte te hebben. Walther bekeek het kaartje. Het was een gewoon visitekaartje, waarop niets te lezen stond dan #A. Carringshliff, advocaat." z/Laat den heer in de spreekkamer," zeide hij, //en verzoek hem eenige oogenblikken te wachten ik kom spoedig bij hem." De jongen staat, hijgend nog van den zwaren arbeid, op en geeft op onverschilligen toon, terwijl lij allesbehalve verlegen den kring rondkijkt, aan den zaalwachter op hoe hij heet, waar hij woont en bij welken baas, hij werkt. Als de formaliteiten zijn afgeloopen, stormt hij de zaal uit naar buiten. Aan den uitgang staat moeder, die van het geval schijnt gehoord te lebben en door de glazen klapdeur alles heeft gezien. WM, wel", zegt ze, terwijl zij den jongen bij de band neemt, //Wat een drukkie. En wat he e gezeid p" z/Nou, da's nogal glad," antwoordt het veel- jelovend zoontje, //ik heb dien vent natuurlijk valsche namen opgegeven." Moeder kniktgoedkeurend. Beiden af. De geweldige gasontploffing te Amsterdam vernielde Dinsdag het huis van Dr. P. J. Zaalberg geneesheer, Keizersgracht 774 en grootendeels ook het aangreuzende, onbewoonde huis n°. 776. 't Kostte moeite zegt de verslaggever van de //Tel." in het door Dr. Zaalberg bewoonde huis door de gang te komen de geheele tusschen- muur, die de gang van de aan de straat gelegen kamer en de keuken scheidde, was weggeslagen, in honderden stukken verbrokkeld. Iu de kamer was alles wat eens het meubilar uitmaakte dooreen)) geworpenhet vormde met eenige totaal kromverwrongen en vernielde fietsen een chaotischen rommel. De houten zoldering boven de kamer en boven de keuken was gescheurd'en opgeheven. In de keuken lag ook "alles omvergeworpen of op een verwatde hoopeen sterke solide kachel stond tegen een muur, 'totaal vernieldstoelea waren stuk geslagen, van tafels nauw een spoor te_ herkennen alles overdekt met scherven glas van de geharsten ruiten. De menbels in de boven de keuken gelegen kamer lagen meest aan een zijde tegen den wand zoodat men, om Daar de minder beschadigde voor- karner te komen over op een kant liggende causeuses en stoelen moest klauteren j^en voorzichtig, want er naast gaapte de afgrond, met oppiekende planken meubelpooten, stukken ijzer en watj erjmeer^zoo van het sousterrain^ was overgebleven. De plafoudzoldering^van de bel-etage was ook gescheurd, zoowel iu de voor- als in de achter- karner. Iu het plafond van de achterkamer zat een stoel vastgedrukt, met zooveel kracht had het gas den vloer in de hoogte gedreven. De voorkamer van de bel-<5tage had weinig ge leden ^maar^aileen^de hoogste. etage is er geheel ongeschonden afgekomen. In het onbewoond perceel 776 was de gasmeter geplaatstover eenige dagen zouden er nieuwe bewoners komen. Een gasfitter vertelde het vol gende Toen mijn maat en ik met den meter bez'g waren, bemerkten we een sterke gaslucht. Toen kwam het dienstmeisje van hieruaast (hij bedoelde vau Dr. Zaalberg) en zei dat het ook in de keuken bij hen zoo sterk naar gas rook. Ik zei toen, dat zij voorzichtig moesten wezen en geen luci- fers moesten aansteken. Pas had ik dit gezegd, toen kwam de heele boel al naar vooren. Hij beweerde, dat de gasmeter uiteen sprong. Doch een aader vakman zei, dat de meter nog onbeschadigd was. Of in de keuken van Dr. Zaalberg, terwijl zich daar reeds veel gas verzameld had, een lucifers is aar gestokeu of door andere oorzaak de ontploffing is ontstaan, of dat de fitters onvoorzichtig zijn geweest, rnoet nog uitgemaakt worden. Dat de ontploffing in de woning van dokter Zaalberg zulk een grooten omvang heeft genomen is, volgens de brandweeer, daaraan toe te schrijven dat zich een groote hoeveelheid gas onder den vloer van de keuken, in de ruimte tusschen balk- laag en bodem, had verzameld. Zoo groot was het geweld der ontploffing, dat op de bel-etage een stuk van een deur was weg geslagen het massieve slot lag een paar meters v?.n de deur op den vloer. Op 't oogenblik van de ontploffing was bij Dr. Zaalberg, behalve den dokter, niemand thuis dan het dienstmeisje en een patieute. Deze laatste werd vrij ernstig aan handen en gelaat gewond. Het meisje ging heen om haar last te vol- brengen, en terwijl Walther zijn ontbijt bespoe- digde, bedacht hij, dat hij nu hoogstwaarschijnlijk de man zou zien, wiens terugkomst hij den vorigeu avond had uitgelokt. Hij stond dus onmiddellijk voor de beslissing van de vraag, of hij Alice aan haar vervolgers van gisteren uitleveren, dan wel haar nog langer onder zijne bescherming houden zou. Hij kon tot geen besluit komen en dit was met het oog op de omstandighedeu ook het natuurljjkste. Toen Walther in de spreekkamer kwam, vond hij een bejaard, tamelijk lang en mager heer, met zwaar gerimpeld voorhoofd, die met een uit- drukking van araeloosheid op het gelaat zich bezig hield met de beschouwing der schilderijen aan den wand. Hij was gekleed in onberispelijk zwart gezelsehapskostuum en had een zwartzijden cylin- derhoed van het nieuwste model in de hand. ,/Vergeef mij, mynheer Lund dat ik op zulk een ongewoon vroeg uur reeds voor zaken bij u kom, maar ons samentreffen in den afgeloopen nacht rechtvaardigt zeker mijn wensch, om u dezen morgen te spreken vhdrdat uwe eigene zaken uw aandacht vereischen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5