A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4492. Gemengde berichten. Zalerdag 6 Februari 1904. 44e Jaargang. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. Rusland'Japan. TER NEUZEN, 5 Februari 1904. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- hushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken rege] meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit blad versclrijnt Haandag-, lVoensdag- en Vrijdagavond, nHgeii>nilerii op Feestdagen, l>ij de Firma I". J. VAST ME HIDE te Ter Keuzea, Tot eergisteren overheerschte de vervrachting dat de vrede behouden zou blijren alle alar- meerende oerichten en geruchten over de crisis in Oost-Azie. De wijze waarop in Europa, en volgeus de laatste berichten dan ook in Atnerika, over de oplossing vau den toestand werd gesproken, deed geen gewelddadige complicaties vooraien. De Czaar zou, eergisteren nog, met grootvorst Alexis, over het aan Japan te geven antwoord bebben beraadslaagd, en daaraan concessies hebben toe- gevoegd die het voor Japan aannemelijker moesten maken En plotseling is alle hoop op het behoud van den vrede vervlogen naar het schijnt. De sedert ontvangen berichten, maken slechts melding van krijgstoeTustingen. Op het hofbal, dat eergisteravond te Petersburg gegeven werd, sprak een der aanwezige diplomaten in een onderhoud met den Czaar zijn ingenomen- heid uit met Raslauds vredelievende houding, waarop den Czaar ten antwoord gaf»Ja, maar alles heeft zijn grenzen". lndieu dit verhaal juist is, dan is er in de laatste uren een wijziging gekomen in de ziens- wijze van den Czaar, en heeft de oorlogspartij, die kracbtig poogde haar inzicbten te doen zege- vieren, de overwinning behaald. Zij kan dit slechts gedaan hebben door den Czaar te over- tuigen, dat de door Japan gestelde eischen overdreven of niet in te willigen te zijn, en dat dus het toeslaan van concessies tocb niets geeft, daar Japan slechts tevreden zal zijn, zoo het ai zijn eischen ingewilligd ziet. Komende gebeurtenissen wcrpen haar schaduw vooruit, en in Frankrijk schijnt die schaduw reeds te zijn gezien. In een telegram uit Parijs wordt gemeld ,/Voor het eerst sedert het begin an de crisis in Oost-Azie heerscht hier in officieele kringen een pessimistische stemming. Ik verneem, dat ook in andere staten in officieele kringen dit pessimisme heerscht. De Japanners nemeri de door Rusland geboden concessies betrtffende Mandsjoerije met argwaan op, en verklaren thans dat de erkenning van de Chineesche souvereiuiteit niet voldoende is, daar ook Engeland dit in Egypte deed en het toch bleef bezetten". In tegenspraak hiermede is wat de ffTeraps" vernam van een hooggeplaatst Japansch staatsman „Het is on juist dat Japan den oorlog zoekt. De toebereidselen van Japan zijn compleet. Indien het werkelijk een oorlog wenscht, zouden de vijandelijkheden reeds lang begrnnen zijn. Maa> het tegeudeel is waarJapan verlaugt ernstig naar het behoud van den vrede". Het is een zonderlinge toestand, dat twee inogendheden, die beide voortdurend verzekeren ntets liever te wenschen dan het behoud van den vrede, geen ander middel daarvoor weten te vinden dan een oorlog Het schijnt uu vrij zeker, dat de verklaringen •van Rusland over de erkenning van de Chineesche souvereiuiteit in Mandsjoerije het struikelblok vormen voor een vredelievende oplossing. Japan is niet geneigd op dit punt iets toe te geven. Op andere punten is Japan tot schikking geneigd, doch als Rusland niet de verklaringen aflegt, zoo- als die door Japan met betrekking tot de bezet- ting vau Mandsjoerije worden geeischt, dan zal Japan, welke concessies het ook op andere punteu kriigen kan, de oi derhandelingen afbreken en maat- regelen nemen on zijn belaugen te beschermen. ,/Japan is op dit punt onbuigzaam. Het wil formeele verklaringen, in scherp belijnden vorm en in een tractaal belichaamd. Wil Rusland daar- in niet toestemmen, dan is de oorlog onvermij- delijk," zeide de Japansehe staatsman, door de /.Temps" aatigehaald. De jongste berichten uit Rusland geven den ir.druk, dat de Czaar op dezen eiscb van Japan niet kan ingaan, Rusland heeft eens Mandsjoerije bezet, en is Diet voornemens dit gebied te ver- laten. En hoewel de Russische antwoord-nota nog niet officieel aan Japan is overhandigd, de inhoud crvan is aan baron Rosen, den Rnssischen gezant te Tokio, medegedeeld. Eu de Japansehe Regeering schijnt voldoende te weten wat daar in staat. Tokio, 3 Eebr. De gebeurtenissen van dezen dag wijzen er op, dat de voortdurende spanning haar toppuut bereikt heeft. In den afgeloopen nacht werd markies Ito van zijn buitenverblijf ontboden heden had hij een onderhoud met den Keizer. Daarop werd een beraadslaging gehouden waarbij vijf seniores, de eerste minister, de ministers van oorlog en marine, de onderstaatsseeretaris van oorlog en drie admiraals tegenwoordig waren. Deze beraadslaging duurde ze-veu uur T d« eerste Minister en zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken hadden rnderwijl een lang onderhoud met den Keizer. Men gelooft dat deze beraadsiiagingen hoogst gewichtig zijn zelfs- de hoogstgeplaatste ambtenaren verborgeu deze week hun ongems'heid over het uitblijven van Rusland's antwooral op de Japansehe nota niet. Petersburg, 2 Febr. De generale staf heeft den onderkoning Aiexitff machtiging gegeven den oorlog te verklaren en op eigen gezag de vijande lijkheden te openen, indien de omstansigheden hem de noodzakelijkheid daarvan doen blijken. Een Keizerlijk besluit, waarbij de oorJog ver- klaard wordt, kan elk oogenblik verwacbt worden als de Japansehe regeering de door de Russische regeering in haar antwoord voorgestelde schikkingen niet, aanneemt. Port Arthur, 2 Febr.. F.r wordt bwic'at, dat uit Petersburg dd. 30i Jan. bevelen ontvangen zijn, de oorlogschepen ait de haven ie brengeu wegens den uauwen en gevaarlijken ingang en het lage water. De schepen hebben drie dageu noodig om de-ae bevelen op te-vol gen. Vandaag hebben de Russische oorlogssche-pen ,/Sebastopal" en /,Pere- siret" de haven veriaten. De vloot wacht nu verdere bevelen sf. De slagschsfen „Jigil", jGaidamas" en „Za.bi&ka", vier kaiinoneerbootem en de torpedo-flottiile blijven in die haven. Louden, 4 Febr. De Daily Mail verneemt uit Port Arthur, dat drie regimenten Siberische infauterie in afdeelingen naar die Yaloe zijn ge- zonden. Het grootste deel der veldartillerie wordt per spoortreiu naar dezelfde bestemming gezonden. Vier onlangs. gevormde Siberische regimanteu, thans te Haiehen, hebben bevel ontvangea naar Port Arthur te marcheeren am het garnsaoen te versterken. AleX'jt-f is nog ziek en iijdt aan over-spanning. Te Kiuchoubay, een belangrijk strategisch punt, dat kracbtig versterkt is, komt een garnizoen vau 3000 man, onder generaal Molchenko uit Port Arthur. De Russische officieren koapen paardea in Mandsjoerije. Transportschepeu liggeii klaar te Dalny en te Port Arthur om de troepen liaar Korea over te brengen als dat noodig is. Een regiment Oeral-Kozakken is uit Orenburg aau- gekomen. Tokio, 4 Febr. De Japansehe regeering ver neemt, dat alle Russische oorlogsschepen, met uitzoudericg van een dat iu reparatie is, Port Arthur gisteren verlieten, met een oubekende bestemming. De Russen zenden voortdurend troepen naar de Yaloe. De Japansehe inwoners van Wladiwostok hebben van deu Russischen commandant last ge- kregen zich gereed te houden, teueinde die stad te verlaten als de oorlog uitbreekt. Tokio, 4 Febr. Men meent, dat de bijeeukomst van den Raad der Oudsten, hedeu iu tegenwoordig- heid van den Keizer gehouden, tot een beslissing van het uiterste belang is gekomen. De algemeene indruk is nu, dat alle hoop op vrede is vervlogen. Men meldt aan de N. R. G. In eeue rede, die het Kamerlid Ds. Talma voor kiezers in het kiesdistrict Tietjerksteradeel uitsprak, deelde hij mede, dat de regeering nog dit jasr een wetsvoorstel hoopt in te dienen betreffende de regeling van het lager anderwijs endatdaarin o. m. de bepaling zal worden opgenomen, dat uit 's rijks kas de miuimum-salarissen van het onderwijzend personeel zullen worden vergoed. De Middelb. Ct. meldt: Er heeft zich een pommissie gevormd om de mogclijkheid te overwegen van de oprichting van een gesiicht voor zenuwlijders, voor de proviucien Zeeland en Noord-Brabant, eventueel te vestigen te Bergen op Zoom. Die commissie bestaat uit de heeren professor J. K. A. Wertheim Salomouson, te Amsterdam; Mr. M. H. Hartog, te Begen op Zoom J. A. Zip, te MiddelburgE. Laane, te Bergen op Zoom Dr. J. C. Bolle, te Middelburg; enjhr. C. A. van Citters, te Noordgouwe. Eersigemelde drie heeren hadden Zaterdsg eene bespreking te Amsterdam, waarbij de bekeade arebiteet Leigh tegenwoordig was. In de Woensdag te Hoorn gehouden alge meene vergadering der Schippersvereeniging //Scha-tteva^r" ward o. m. besloten aaa- de Regeering te verzoeken om verlaging van de premie bij de Otogerallenwet voor de binnenschippers en om vereenvoudigiug derdaarbij voorgeschreven formaliteiten y om nogmaals pogingen a«.n te wenden tot het verkrijgen van een vlucbthaven op bet Krammer. Met 18 tegen 5 stem men werd' besloten de voor- keur te geven aan het Krammer boveu Rruinisse aan te dringea op eene vluggere bedieuing aan de schutsluis te- Hansweert- te trachten te bewerkeu, dat aan schepen,. die 's avonds na den bepaalcten inklaringstijd van Belgie te- Hhssweert aaakomen, worde vergund- naar binnen ta schutten aan te dringen op verbreeding van de buiten- haven te Hansweert nogmaals aan te dringen op het maken eeusr ki'eede doorvaart bij de spoorbrug te Vlake nogmaals. te verzoekea lichten te doen plaatisen op ds Oostbermen van de haven ts Wemeldiinge en Hansweert te veraoeken verstigrking van het licht. van Strijenham. Tot iiid van het hoofdbestuiir werd herkozen de heee J. IJmker te Hoogeveen en in plaats van de- heeren G. Tetenburg en U. O. de Jong, die badankt hadden, de heeren Van Sehouwen, burgeaoeester van Oude Tonge en Vlieger te Amsterdam. De heeren Tetenburg en De Jong werden be- noeead tot eereiid. Sedert Donderdag van de vorige week wordt vermist de landbouwer J. R., wouende onder de gemeente floek, .lid van den gemeeuteraad ald^ar. In den vroegen morgen heeft hij de hofstede verlaten en sedert werd niets meer van hem ver- nomen. Daar verschillende omstaudigheden op een noodlottig uiteinde wezen, is in den Braakinan gedregd, iu de omgeving waar men voetsporen van R. meeude outdekt te hebben, zonder resul- taat evenwel. Gisteren werden door zekeren Dm Hamer, die daar in den omtrek woont, zijne kleederen ge- vonden, aan den waterkant in den Braakman, ten zuiden van de uitwateringsluis van den Loven- polder, in een soort putje aan den afgebrokkelden derrieoever. De broekspijpen waren, evenals de mouwen van de jas met tnuwtjes en lintjes dicht gebonden en zaten vol zand en steenen, zeker een 30 in getal. De gonden knoopen en de zilveren buik- platen, benevens ds portemonnaie en de tabaksloos, werden iu de zakken gevonden. Aan de kleeren w.-.8 niets bijzouders te bespeuren, dan alleen dat een der pijpen van den onderbroek langs den naad over zijn geheele lengte was opengescheurd. Het hemd en het overhemd ontbrak. Li verband met het vinden der kleeren is he len- morgen door een visscher van Philippine onder t'.ezicht van de marechaussee der brigade aldaar en die van Ter Neuzen, met een dreg eu andere voorwerpen opnieuw in den Braakman gezocht naar 't lijk van de vermoedelijk verdronken R nu ter hoogte waar zijn kleeren zijn gevonden. Om een uur des namiddags, moest het dreggen door den opkomenden vloed worden gestaakt en toen was nog niets gevonden. Wat het zoeken zeer bemoeilijkte was de omstandigheid dat de bodem daar ter plaatse zeer ongelijk en vol gaten en putfen was, terwijl men af en toe met de dreg en mosselrijf op slukkeu vau boo-men en dergt- lijke hindernissen stootte. Door de familie is f 25 belooning uitgeloofd voor het vinden en het aan wijzen en soo mogelijk opvisschen van het lijk. Koewacht. Tot hoofd van de Rijkslandbouw- cursos te Hontenisse is benoemd de heer Fl. Remery landbouwonderwijzer alhier en zulks in plaats van den heer A. Th. Plasschaert, dezer dageu overleden. Sas van Geut. In een tweede vergadering Woensdagavond gehouden ten huize van deu heer E. de Moor alhier, werd eene kolenvereeui- ging deinitief opgerieht onder den naam //Steunt Elkander". Het bestuur bestaat uit de heeren E. de Moor voorzitter, Th. Lammens secreiaris, A. Vervaet penniisgmeester, F. Bockstael, H. de VleeschauwerPa»wels, P. van Weijnen en P. Stofferis, toeziende leiieu. Het aantal deelnemers bedraagt thans 70, waarvoor binnenkort nog een aankoop van kolen zal worden- gedaan. o Febr. In de gisteren gehouden raadsver- gadering, werd doorden heer Hamelijnck gesproken over het aanstaanite carnavak Hij vroeg den voorzitter of het carnaval zou gevierd worden volgens gewoonte, wat beves-tigeud werd beant- woord voor de eerste drie d-agen, den laatsten Zondag echter, bier meer en meer gebrnikelijk ge word en tot vieri ug van dat feest, zal worden afgescbaft. Heden voormiddag werd het stoffelijk over- schot. van den Wei Ed. Gestr. Heer A. van der Yliet, in leven Ontvanger der Direct® Belastingen enz. alhier, gevolgd door een groote lijkstoet, overgebracht naar het station, vanwaar het per trein over Belgie vervoerd wordt naar Dordrecht ona in het familiegraf aldaar te worden bijgezet. 's Gravenhage, 5. Febr. Bij Kon. Besl. is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Yisartpolder den heer J. van Cadsand Dzo. te Ter Neuzen. Een heel eind buiten de stad, aan den Spaarndammerdijk, is Woensdagnacht het huisje, waarin sedert eenigeu tijd de werkman aan de Amsterdamsche Reiniging Jos. K. woonde, afge- brand. Omstreeks half 2 is de brand ontstaan, toen man, vrouw en 7 kinderen lagen te slapen zoo heette 't eerstmaar de politie vond ter- men om een scherp onderzoek in te stellen, daar K. verklaarde dat hij en zijn gezin barrevoets hadden moeten vluchten, terwijl bleek dat ze alien onmiddellijk na het uitbreken van den brand behoorlijk gekleed buiteu wareu gezien, en dat het huisje van K. voor f 1500 en zijn inboedel ook voor f 1500 was verzekerd. Het huisje is geheel uitgebrand. Een bevoegde beoordeelaar. De //Zutph. Ct." outving het volgende schrijven ,/Meheer de havetensie die Ik, bij u geblaas, heb staa fol foute en me neev zeg dat er, geen teeke op se plaats staa. As uwes me beter kan druuken, waaroin druukt uwes dan." Een koopman te Gouda nam twee plak- zegels van onbetaald teruggekomen kwitanties en bevestigde die weer op andere kwitanties, waarbij hij de data veranderde en zijn handteekening bij- werkte en ze ter inning aan het postkantoor te Gouda aanbood. Het gebeurde met de 5cents- zegelijes was daar opgemerkt, en een vervolging werd iugesteld. Voor de rechtbank te Rotterdam bekende de koopman het feit en zei, reeds jaren op die wijze gehandeld te hebben, meenende daartoe recht te hebben, omdat de zegeltjes niet gediend hadden tot delging van een schuld. Het O. M. echter acbtte het ingevolge de Zegel- wet, niet geoorloofd, een plakzegel op zoodanige wijze tweemalen te gebruiken, en vorderde twee boeten van f 10. De verdediger stelde daartegenover de vraag:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1