Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. BUBGERLIJKE STAND. Over havenverbeterlng van Ter Neu zen bestaat nog geen overeenstemming met het Provinciaal bestuur van Zee- land. De Minister hoopte dat dit bestuur hem in de gelegenheid zal stellen lets meer voor Ter Neuzen te kunnen doen. Feest ter eere van H. M. de Koningin-Moeder. Hi te Ter Neuzen voor f 11,32; E. Staal te St. Jansteen voor f 11,29 J. J van Arenthals te "Walsoorden voor 11,27. Gegund aan de rninste iuschrijvers. Axel, 2 Febr. Heden had alhier in het hotel ,/Willem 111" de aanbesteding plaats van het timinerwerk aan een woonhuis voor den heer J. M. van der Velden te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreveu door F. Deij voor 1085, E. A. J. van den Berg voor 1050, J. K. Vink voor 1049, C. van den Broeke voor 1025, H. van Luijk en A. van 'tHoff voor 985, alien te Axel, en door A. Jaquet te St. Grilles Waesvoor 768. Aan den laagsteu inschrijver is het werk gegund. Boschkapelle. Zondagavoud vergaderde de boereubond alhier en tot genoegen mag gecon- stateerd worden, dat hij reeds practische resul- taten begiut af te werpen. Zeer vele leden gaven reeds eene hoeveelheid kunstmeststof op, die ge- zatnenlijk zal aangekocht worden. Tot Zondag zal er gelegenheid zijn tot meerdere opgaven. Dit voorbeeld zal ougetwijfeld velen aanmoedigen als ]id dezer nuttige iustelling toe tej|tredeu. Stoppeldijk, I Febr. Gisterenavond gaf onze fmfare, in vereeniging met de tooneelclub, hare iweede winteruitvoering, De ruime schoollokalen aan de Veerstraat waren zoodanig met toeschouwers gevuld, dat velen zich met een staanpha'sje moe8ten tevreden stellen. De verschillende muziek- nummers en voordrachten vieleu zeer in den smaak, doch het glanspunt van den avond was voorzeker het groote blijspel //In den zwarten Beer." Alle rollen waren in uitmuntende handen, doch ongetwijfrld komt een bijzonder woord vau lof toe aan den reutenier met zijn knecht. Voort- durend beloonde een algemeen applaus de koappe spelers. Ook op deze uitvoeriug mogen beide vereenigingen ougetwijfeld met tevredenheid terug- zien. Stoppeldijk, 29 Jail. Bij de heden alhier gehonden aanbesteding tot het bouwen van een gemeentehuis te Rapenburg, werd ingeschreveu door de heeren J. Sohopman te Hulst voor f 3900,Jac. Boeijkens te Lamswaarde voor 3878,P. L. Jonkheijm te Rapenburg voor 3600,49 Jau van de Velde te Zaamslag voor f 3570,C. Everaard en C. Bleijenbergh te S Jansteen voor 3564,H. C. Wisse te Zaamslag voor 3561,J. M. Bleijenbergh te St. Jansteen voor 3380,J. N. van Gijsel eu A. v. d. Walle beiden te Hulst voor 3096, aan wieu als laagste inschrijvers het werk is gegund onder n. g. 's Gravenhage, 3 Febr. Eerste Kamer. De waterstaats-begrooting is aangenomen. Voor even- tueele rampen, voortspruitende uit de opening van den nieuwen Maasmond, kon de Minister thans geen voorziening toezeggen. Door reorga- nisatie der Wageningsche school, zal begonnen worden met hooger landbouw-onderwijs. De Minister was tegen aanstelliug van zuivelconsu- lenten in het buitenland. Ook de koloniale begrooting is aangenomen, De Kamer is tot uadere oproeping gescheiden. Naar aanleiding van onze besehouwingen in ver- band met de Union Sucriere in ons nummer van j.l. Zaterdag, schrijft de Landbouwmedewerker der Midd. Gt. Wij achten die bescbouwing eenzijdig en zeer voorbarig. De ct operatieve suikerfabriek had in 1903 een zeer ongunstig jaar te weinig bieten en te laag gehalte. Zij geeft dus wsarschijnlijk minder inaar nooit 2.— per 1000 K.G. dan de telquel-contracted Dat ligt in den aard der zaak. Maar daaruit volgt volstrekt niet dat zulks in 1904 ook het geval zal zijn. Wanueer de bieter.opbrengst en het gehalte in 1904 gunstig zijn, zal de ccoperatieve fabriek zeker meer geven dan de //Union. Men mag bij die bescbouwing nooit uit het oog verliezen, dat bij de croperatieve fabriek de aan- deelhouders bij miswas enz. de schade daarvan op hbnne schouders hebben genomen en dat die schade bij telquel-contracten drukt op de fa- brikanten maar dat ook daareutegen bij voor- deelige, gewassen de winst der cooperatieve vloeit in de zakken der aandeelhouders en die der tel quel-contracten in die der fahriksLt^n. Wat 1903 geleverd heeft weten wij, wat 1904 zai opleveren weten wij niet. Wei is er kans, dat na twee slechte jaren voor den bietenbouw eens een extra-goed jaar komt, maar kans is geen zekerheid. Er valt dus vooraf nog geene con- clusie te nemen. Een driejarig knaapje te terseke dat eenige dagen geleden uit een kan met kokende koffie had gedronken, is Zondagmorgen onder vreeselijke pijnen gestorven. Te Rhenen vonden twee schippersjongens drijveud in den Rijn een pak, een boezelaar, waar men iets had ingewikkeld. Om het tauw, dat er omgebonden was, te bemachtigen, haalden zij het op den' wal en toen bleek, dat er het lijkje in was van een pasgeboren kind. Dejustitie die de zaak in handen heeft, meent reeds eenige aan- wijzingen te hebben aaugaaude de vermoedelijke daderes. Een 36jarige gepensioneerde Indische mili- tair, woneude in de Cheyuslraat, die sedert eenigen tijd aan zwaarmoedigheid leed, omdat hij't vooruit- zicht had, over eenige weken een schrijversbetrek- kiug te verliezen, die hij bij zijn pensioeu waarnam, eu dus met zijn vrouw aan gebrek ten prooi te zulleu worden, stond Maaudagmorgen om 5 uur in eeu vlaag van verstandsverbijstering op nam een revolver en loste een schot op zijn slapende vrouw. Deze sprong uit 't bed eu weerde het wapen af, waaruit de man toen nog twee schoten op haar afvuurde, die haar gelukkig slechts schamp- wonden aan hoofd en handen veroorzaakten. Daarop naar een aangrenzend vertrek gevlucht, hoorde zij weer schieten en daarna kermeu en toen zij uu naar de slaapkamer terugging, vond ze haar man op een stoel zitten, bevig bloedende uit een wond aau het voorhoofd. Een kogel was tot in de hersenen doorgedrongen. Dr. Van den Berg verleende de eerste genees- kundige bulp, waarna de man naar het Ziekeu- buis werd overgebracht. Maandagavond had een jonkman op den Singel te Amsterdam woorden met zijn meisje. De twist liep zoo hoog, dat het meisje in eeu oogeublik van opwinding te water sproug. De jonkman sprong haar na, doch kon het meisje niet te pakken krijgen. Voorbijgangers brachten hem op het droge en eenigen tijd later werd ook het meisje met de dreg opgehaald. Zij werd in een tspperij binnenge- bracht, waar een inmiddels geroepen arts slechts den dood kon vaststellen. De rechter-commisaris te Heerenveen heeft na verhoor de gevangenhouding gelast van de ruirn 30 jarige vrouw J. B. uit Bakkeveeu, beschuldigd van diefstal ten nadeele van den bejaarden L. aldaar, Tijdens zijne afwezigheid giug zij zrjue woniog binnen en nam circa f 130 uit een kast weg. De vrouw is gehuwd en moeder van drie kindereu. Armoede kan niet als oorzaak der daad aau- gemerkt worden, want haar man is arbeider-keu- leiboer en houdt een paar koeien. Men verneemt, dat de vrouw reeds bekend heeft. Uit Stadskanaal word gemeldZoudag- ocbteud keerde de landbouwer Detmers, woneude in den Boerv.mond, per rijtuig van de kerk huis- waarts. In het rijtuig zat behalve D. en diens echtgenoote, de vrouw van den arbeider Maurho. Even voorbij de brug naar den Boerv.mond ge- raakte de wageu te water en hoewel spoedig hulp werd geboden, mocbt men er niet in slagen de echtgenoote van Manrho te redden. Te Best is de groote stoomzuivelfabriek der firma De Wert afgebrand. De groote hoeveelheid voorhauden bater gaf het vuur ruirn voedsel. De machineriten ziju zeer beschadigd. De aangren- zende gebouwen bleven behouden. Wandelaars, die Maandagavond tusschen- half 10 en half 12 over de Muntsluis te Amster dam liepei wtrden zegt de //Tel. telkens g troffcn door een geschreeuw, waarvan zij de herkomst. maar niet konden vaststellen. De kreten klonkeu als stemmen uit een grafgewelf. Ook den politie-agenten, die bun weg over de sluis namen, klonken af en toe de klanken in de ooren. Nie- maud kon ecbter denken wat de oorzaak was, lot omstreeks kwart voor 11 een moeder, die naar haar jougen liep te zoeken, de sluis passeerde. Angstig rondkijkend of haar jongen zich ook tusscheu de menschentnassa bevond, hoorde zij eensklaps een doordringend hulpgescbreeuw. Zij begaf zieh naar den wateikant bij den Munttoren en begon op haar beurt uit alle macht te rcepen u Bertus, Bertus wat werd beantwoord door soms een tiental stemmen tegelijk. Nu was zij zeker dat zij h. m gevouden had. Zoo snel zij kon be gaf zij zich naar het bureau van politie op den S ngel, gaf kennis van de vermissing van haar Zuon eu van haar bevinding op de Muntsluis. De mysterieuse geluiden wareu nu verklaaid zij kwamen onder het Sophiapleih vandaan, uit deu latigen doorgang, die den Biunen-Amstel met den Singel verbiudt. Agettten en moeder togen daarop gezamenlijk naar de sluiseen paar scbui- teu* oerders boden aan, een schuit te haleu en een onrlerzoek onder de sluis in te stelDu. Twee hunuer en ee i agent gingen daarop scheep, eu na eenigen tijd riep Bertus //Ja moeder, ik kom Eh onder gelach van het publiek kwamen weldra Bertus en nog een veertiental jongens voor den dag. Ze waren eerst naar de katechisitie geweest en hadden daarna een groote schuit losgemaak', waarmee zij een tochtje door de stad onderiiamen, maar door den hoogen waterstand omstreeks half 10 onder de sluis vastraakten. Bij een zigeunerstroep, die in Silezie rondtrok, vond een politieagent een ongeveer achtjarig meisje, dat er zeer verwaarloosd uitzag en achter stukken beddengoed verstopt was. Bij nader onderzoek toonde het schepseltje groote overeenkomst met het signalement van een kind dat een paar jaar geleden spoorloos uit Hannover verdwenen was. De geheele bende is daarop naar de gevangenis gevoerd en ter- stond bericht van het geval naar Hannover gezonden. De Gentsche Dierentuin zal weldra op- houden een dierentuin te zijn. Donderdagna- middag had de algemeene vergadering plaats, om bepaald over het lot van die instetling te beslissen. Men hoopt dat pogingen zulien aan- gewend worden, om te voldoen aan het algemeen verlangen, ten minste een deel van den prach- tigen turn te behouden. De dieren, die er nog zijn, worden verkocht. Men denkt dat de totale veiling 10,000 fr. zou opbrengen, niet inbegrepen de olifant Betsy. Te Chalons aan de Marne heeft de vrouw van een schilder in een oude verfdoos, onder een dubbelen bodem, 12,000 frs. aan effecten gevonden. De doos had haar man als kind van zijn ouders gekregen die haar bij een uitdrager gekocht hadden. Te Essen zal in het begin van Februari een groot jubileumfeest worden gevierd ter eere van 1600 arbeiders der fabriek van Krupp, die daar 25 jaren of langer werkzaam zijn geweest. In het Londensch Hippodroom, waar op het oogenblik een aantal olifanten in het stuk z/De gouden prinses en de olifantenjager" een hoofdrol spelen, gaf dezer dagen een der olifanten een extra-voorstelling, doordien hij het corps de ballet hevig deed schrikken. /Charlie" moest zich in den heiligen vloed storten, maar plot- seling kreeg hij een ander idee en ging een trap op, die naar de kamer van de menager leidde. Het schijnt dat hij daar eenige klachten ten gehoore wilde brengen. In elk geval rer- toonde de kamer groote sporen van een onte- vredenheid van den bezoeker. De deur verdween geheel en sofa en stoelen werden, evenals een groote staande spiegel, geheel vernield. Nadat //Charlie" op die wijze den menager, die zich overigens vol respect voor den bezoeker terug- getrokken had, zijne meening te kennen had gegeven, begaf hij zich eene verdieping hooger op de gang, waaraan de kleedkamers der ballet- danseressen grensden. De meisjes wisten eerst heelemaal niet, hoe zij zich het tumult in de gang moesten verklaren. Het geheele gebouw sidderde onder de zware stappen van den be zoeker. De angst van de meisjes bereikte zijn toppunt, toen de olifant, die waarschijnlijk de wanden van den corridor te eng waren, heftig begon te trompetten. De meisjes gelukte het ten slotte, half gekleed, een ladder te bereiken, die naar het dak voerde. Bibberend van kou en vrees kwamen zij eerst beneden, nadat het met veel moeite gelukt was, den olifant in zijn stal terug te brengen. Een man, die in een herberg bij D./ornik den dood van eeu ander veroorzaakte door hem, bij een twist, zijn pijp in het oog te steken, zoodat de steel er 8 centimeters diep indrong en de man 24 uren later dood was, is Zaterdag door de rechtbank tot 4 jaar gevaugenisstraf veroordeeld. De bus-boonenvergiftiging te Darmstadt heeft tot heden 9 dooden gemaakt. Yerder zijn er nog 15 menschen vau ziek. Een bizonderheid bij nog meet betreureuswaard. De kookschool-leer- linge, die de bus openmaakte, waarschuwde de directrice, dat, naar den reuk te oordeelen, de boonen bedorven waren. Maar deze, stijfhoofdig, meende dat dit onmogelijk kon en was de eerste die van het gerecht een fliuke portie at, onpasse- lijk werd en stierf. Niet ver van Wilsche bij Leuven zag een boer eeu automobiel stilhouden en een heer uisfappen, die op den rand van den weg een korf neerzette. Toen de automobiel daarna in voile suelheid was weggereden, ging de boer zien en vond in de korf een pasgeboren kind en daarbij een envelop, bevattende 10,000 fr. en een brief welke een ruime belooning beloofde aan dengene, die het kind goed verzorgen zou. II t wicht was met een soort van brandmerk boven den linker elleboog geleekend. Iu het fort Bhatinda in Punjab is eergistereu een kruitmagaziju in de lucnt gevlogeu. Niet minder dan 20000 pond kruit onlplofteu. Yan het magazijn is natuurlijk geen spoor overgebieveu. Erger evenwel is dat veertig menschen bij het ongeluk het leven bebbeu gelaten. Ta Neuvilly, een stadje van een kleine 3000 inwoners in het Noorderdepartement, heeft een troep werkstskers een huis iu brand gestoken het huis vau deu heer Bancquard-Cayez. De aanleiding tot deze wandaad, naar de Temps mededeelt, is deze. Een niehtje van Bancquard- Ciyez is eigenares van een weverij. Nu had zij besiolen haar fabriek op 31 Jauuari te sluiteu. het gebeurde maakt dit De werklieden hebben hierover wraak willen nemen, eu d lar zij meenen, dat oom Bai qcuard- Csyez de ve'antwoordelijke intellectueele dader was, hebben zij jnffrouw C-yez' huis koud ge- laten, maar dat vau haren oom in brand gestoken. De onder-prtf ct eu de cfficirr ran justitie zijn met een escadron paarde-volk te Neuvilly aange- komen. I N G E Z O N 1) E N STUKKEN. Geaclite Re dad e Beleefd verzoek ik U, het volgende in Uw blad te doen opnemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In Uw no van 19 dezer ik zie slechts nuen dan de Tern, courant eens in trok miji>e aandacht een ingezonden stukje van ,/Opmerker", betreffende de be- voegdheid van den burgemeester om als voorzitter van den gemeenteraad in de vergadering van dit college voorstellen te doen. De schrijver spreekt daarin op zeer stelligen toon de ineening uit, dat de burgemeester, geen raadslid zijnde, geen voorstellen kan doen deze heeft, zegt hij, niets meer dan een adviseerende stem. Daar eene aldus in het openbaar uitgesproken meening allicht bij velen Uwer lezers ingang zou kunnen vinden, kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat prof. Oppenlieim, wiens gezag in dezen wel niet zal worden betwist, in zijn standaardwerk over het Nederl. Gemeen- terecht op meer dan dene plaats ik noem slechts D1 II pag. 232 den burgemeester als voorzitter van den Raad in het algemeen bevoegd ackt tot het doen var. voorstellen aan dat college en dat de Regeering in 1866 (Zie K. B. van 7 Sept. in Stbl. no. 122) heeft vernietigd een besluit der Prov. Staten van Drenthe, waarbij was verklaard, dat de Commissaris des Konings onbevoegd was aan die Staten een voorstel te doen tot wijziging der begrooting. De Regeering overwoog hierbij sdattoch, volgens artt. 29 en 31 der Provinciale Wet, onze Commissaris in de vergadering der Staten voorzit, daarin eene raadgevende stem heeft en met de.leiding der be- raadslaging belast is; //dat uit een en ander van zelf het recht voortvloeit om voorstellen bij de vergadering in te dienen enz." Iletzelfde wat hier ten aanzien van den Comm. des Konings wordt gezegd, geldt m. i. evenzeer voor den burgemeester als voorzitter van den Raad. Nu wil ik aannemen, dat men van gevoelen kan verschillen over de vraag, of's burgemeesters bevoegdheid tot het doen van voorstellen onbeperkt is, maar kort en bondig te stellen, dat de burgemeester geen voorstel kan doen, is naar mijn bescheiden meening reeds daarom onjuist, omdat voorstellen, de orde van behandeling der taken rakende, toch in elk geval door den burgemeester- voorzitter kunnen gedaan worden. Hoe het echter zij, de voorzitter Van Neuzen's gemeen teraad bevindt zich, waar hij zijne bevoegdheid in dezen ruimer opvat, daarbij in goed gezelschap en de raads- leden zullen, dunkt mij, zonder bezwaar kunnen voort- gaan met over 's burgs voorstellen liunne stem uit te brengen. Hoogachtend, UEd. dw. dienaar, Mid del burg, 1 Febr. 1904. G. C. DALMAN. Er zal, zegt men, in Mei of Juni feest zijn, ook voor de schooljeugd. Zou het niet prettig wezen voor de kinderen der openbare scholen die der Bijz. school deden zooiets weleens, en met succes als zij een uitstapje per boot konden doen naar Vlissingen en het strand aldaar of per spoor naar Gent f Zouden de meeste ouders dit niet aardig vinden En zouden de onderwijzers niet bereid zijn zich de, intusscken niet geringe, moeite te getroosten, die er noodig is om alles goed van stapel te doen loopen, met het doel de kinderen aangenamer en nuttiger bezig te houden dan mogelijk is met een kopje poeier, een paar koeken en een ver- gulden gedenkpenning Maar de kosten Die zijn te vinden, dunkt me. Een cent per week is vooi geen enkel kind te veel dat maakt voor eene school van 300 kinders f 3, en geeft, eer wij Juni schrijven, al een goede 50 voor V( oeg daarbij de vrijwillige buitengewone de reiskosten. bijdragen, welke zeker niet zouden acbterblijven, dan komt er allicht genoeg om de reis'te bekostigen. Proviand kan elk kind zelf meenemen. Voor eene extra versnapering op de plaats van bestemming zou de Feestcommissie kunnen zorgen, wellicht met eenige tegemoetkoming van de gemeente. Ter Neuzen, Februari 1904. X. Mijnheer de Redactewr Mag ik s. v. p. een kleine ruinate in uw veelgclezen blad voor het volgende? Bij voorbaat mijn dank. Nog niet lang geleden stond er voor aan den brandput een waarschuwing tegen het in werpen van vuil. Nu zou eenzelfde Yaar3C5uw'ng' wel achter aan den put moeten gezet worden, want, als ik goed onderricht ben, loopt er daar allerlei vuil in en zal hij weldra een modderput zijn. Een onderzoek is dringend noodig en voor de gezondkeid en voor de werking der brandspuit. Axel. X. Uulst. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Jan. Ilendri- cus Vriens (van Dussen), oud 27 j., jm. en Mathilda Johanna Angustina Freijser, oud 24 j., jd. Geboorten. 24 Jan. Mathilde Petronelia Josepkina, d. van Gustaaf de Bruijn en van Johanna Maria Philip- pina Boel. 26 Jan. Frederik Theodorus, z. van Josephus Weemaes en van Paulina de Bakker. 29 Jan. Elisa Josephina Maria, d. van Augustinus Carolus van de Walle en van Maria Juliana Goossens. Overlijden. 17 Jan. Maria Jeanette Francisca van Damme, oud 52 j., echtg. van Henri Ilonore Marie Wauters. 24 Jan. Gustaaf Theodorus de Bidder, oud 26 j., echtg. van Cornelia Heijman. 25 Jan. Jacobus van' den Bos, oud 84 j., weduwn. van Anna Catharina Dobbelaar. 26 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Josephus Weemaes en van Paulina de Bakker. 27 Jan. Petrus Cornelis Lijbaart, oud 1 j., z. van Antonius Johannes en van Jeanette Maria Janssen. 83<><i<'liUnp<Gle. Huwelijks-aangiften. 29 Jan. Desiderius de Bakker, oud,29 j., jm. en Rozalia Lam bert, oud 28 j., jd. I Huwelijks-voltrekkingen. 15 Jan. Josephus de Klerk, oud 25 j.', jm. en Maria Louisa van Dijk, oud 25 j., jd. Geboorten. 10 Jan. Adelinus, z. van Johannes Naes- sens en van Louisa de Bruijn. Overlijden. 4 Jan. Paulina Gelderland, oud 72 j., echtg. van Josephus de Rijk. Anna Catharina van der Walle, oud 79 j., wed. uit het eerste huwelijk van Petrus Groothaert en uit het laatste van Johannes Her man. 9 Jan. Johanna Mel, oud 66 j., echtg. van Jacobus Otjes. 27 Jan. Desiderius Ferket, oud 63 j., echtg. vanMelania de Rechter. 29 Jan. Anna Maria Willems, oud 82 j., wed. van Gerard us Mel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2