No. 4439. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 30 Januari 1904. 44* Jaargang, Binnenland. TWBBD1] BLAD. De ver-jaardag van Keizer Wiihelm. In ongenade. Uit dankbaarheid voor Keizer Wiihelm. Engeland. Rusland -Japan. EERSTE KAMER. TER NEUZEN, 29 Januari 1904. In een bijvoegsel tot de St. Ct. van gisteren zijn opgenoineu de statuten der vereeniging »Ter- Neuzensch spaarfonds", te Ter Neuzen. De verjaardag van Keizer Wiihelm is Woeus dag op meer dan gewone wijze aan het hof te Berlijn gevierd. Tal van Duitsche vorsten, veel meer dan vorige jaren, kwarnen den Keizer, zoo onlangs van een keelziekte hersteld, gelukwenscben. En de bladen bevatten artikelen, waarin 'a Keizers herstel dankbaar werd herdacht. 't Merkwaardigste van die artikelen was wel dat van de ^R -inisch Westfiilische", die nog onlangs wegens majesteitsschenuis vervolgd was, en nu, in een uailde bui, schreef »Het beste deel van het Duitsche volk heeft in zijn trouw niet gewankeld toen de Keizer het de grootste smart aandeed, door zijn tronwsteu dienaar te ontslaan, of toen hij de ruacht en den invloed van het rijk niet voor onzen dapperen broederstam in Zuid-Afrika, maar voor Eogeland in de schaal lei. Dat deel van het volk was diep in zijn hart geschokt, toen in November van het vorige juar het bericht van zijne ziekte door de wereld snelde en bange zorg ons deed vreezen, dat de kwaal van den vader zich bij den zoon zou herhalen. Wij wenschen van harte, dat in het uieuwe levensjaar zulke droeve dagen voor Keizer en volk niet wederkeeren, dat in de toekomst hoe lauger boe meer d« gevoelens van het volk en de uiting van den keizerlijken wil zullen gamenstemmen, dat nooit meer Frau Sorge ons zal komen herinr,eren aan de verradelijke ziekte, dat de Keizer eindelijk de mannen inoge vindeu die zijn hooge beloften in daden zullen omzetten. Het Duitsche volk staat klaar, den weg te be- treden waarlangs de Keizer ons naar schoonere dagen leiden zal." De officieuze Berlijnsche wLokal Anzeiger" deelde Maandagavoud mee, dat generaal Van der Goltz, bevelhebber van het eersle leeerkorps te Konings- bergen, en bekend als hervormer van het Turksche leger zijn ontslag gevraagd had. Woensdag- ochtend werd daarop uit Koniugsbergen geseind, dat Goltz, een officier die uitstekend aangeschreven staat, tot nog toe niet in het minst aan ontslag- aanvrage gedacht had; maar te Berlijn wordt nu toch beweerd, dat Goltz zich door zijn vrijmoedige kritieken iu militaire tijdschritten, bij de toonaan- gevende kringeu zeer onaangeuaam heeft gemaakt. Het bericht in de yLokal Anzeiger" wordt dan ook uilgelegd als een wenk, dat hij maar spoedig heen moet gaan. In Duitscbland doet men zoo iets bij voorkeur met open briefjes. Dan weet de heele wereld in eens, waaraan het slachtoffer zijn ontslag te dauken heeft, en dat kan dan anderen te viijzinnigen tot voorbeeld strekken. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Dnitschen Keizer heeft het Noorsche Storthing met algemeene stemmen besloten, den Keizer uit daukbaarheid voor zijn groote hulpvaardigheid tijdens de laatste dagen, te benoemen tot eerste ridder in de kortelings door Koning Oscar ge- stichte vorstenorde van den ^Norske Lo/e". De bladen te Kristiania en in andere Noor- weegsche steden verschijnend, wekten de inwoners op, op 'a Keizers jaardag, de vlaggen uit te steken. In Drontheim en Drammen werd gevlagd door alle openbare gebouwen. Moge er al eenig verschil van meening zijn in den boezem van het Engelsche ministerie over het optreden van Chamberlain en van zijn caucus- commissie van enquete... de redevoeringen van Alfred Lyttlelton, den Minister van Kolonien, te Leamington, en van Walter Long, den president van den //Local Government Board", toonen, naar de yWestm. Gazette" uiteenzet, vdat de minister- president niet in staat is het gas af te snijden dat de vlam van Chamberlain's agitatie van ait het kabinet voedt". Want beide Ministers prezeu met warme toewijding Chamberlain's optreden; beiden betoonden zich voorstanders van protectie beiden meenden dat invoerrechten noodig zullen sijn, om de Britsche nijverheid en de Britsche arbeiders te beschermen tegen de mededinging van menschen, die, op een lager standpunt van be- schaving staande, minder behoeften hebben en daardoor met lager toonen tevreden te zijn Wanneer twee ministers uit het Kabinet zoo apreken, dan kan men nagaan wat de Regeering doen zal om tegen Chamberlain op te treden Merkwaardig mag derhalve de redevoering worden genoemd, die de heer James Bryce te Enfield hield, en die een fel rrquisitor bevat tegen de Regeering. Ik heb mij, zeide de heer Bryce, wel ■eens met verwondering afgevraagd of er wel een regeering is. Zeker, er is een ministerie, maar een ministerie, dat allegezag, alleinitiatief verloren heeft. Het heeft eigeulijk alles verloren, behalve zijn ambt; en dat zelfs kan onder de Dgenwoordige omstandigheden niet aangenaam zijn voor den mi nister. De politiek van het miutsterie kan worden gekenmerkt door de woorden het klemt zich aan een stroohalm vast. Het poogt de retaliatie-poli- tiek van Balfour in te voeren, maar op welk een wijze P De minister-president kan ieder oogenblik wragen aan het Parlement om van een aangegeven product invoerrechten te ht-flen hij schijnt echter te meenen, dat het Parlement hem de vrijheid zal geven om zonder het Parlement te raadplegen rechten in te voeren naar zijn believen. En dat zal het Parlement nooit toestaan Het uitblijveu van het Russische antwoord op de Japansche nota geeft natuurlijk weer aanlei ding tot ongerustheid, en de Engelsche pers vindt dit een reden om alarm te slaan. De Times meldt, dat de Japansche Regeering besloten heeft een oorlogs-belasting in te voeren, door verdub- beling van de grondbelasting en van de inkomsten- belasting, waardoor de ontvangsten met 44 mil- lioen Yen (1 Yen staat ongeveer gelijk met f 1.25 it /1.30) zouden worden vermeerderd Het uitblijven van het antwoord werkt zo> wel in Japan als in Rusland neerdrukkend. Uit Petersburg wordt gemeld, dat daardoor de toe- stond weliswaar voorloopig onverauderd blijft, maar dat de onzekerheid blijft aanhouden, wat stremmend op den gang van zaken werkt. En uit Japan komt het bericht, dat de Regeering van den Mikado aandriogt op een spoedige heant- woording van de nota. De Minister van Buiten laudsche Zaken begaf zich naar den Russischen gezant, om hem te verzoeken dit aan zijn Regee ring over te brengen en er tevens op te wijzen, dat de nota den 16 Januari in het bezit der Re geering te Petersburg was, en dat er dus tijd ge noeg geweest is, om het te geven antwoord te overwegen Uit andere berichten blijkt, dat sedert de in- diening van de Japansche nota de Regeering to Tokio geen enkele mededeeling of verklaring van Rusland heeft ontvangen. Dit is in strijd met de Petersburgsche berichten, die van onderhande- lingen tusscheu de beide Regeeringen spreken. Hoe dit ook zij, van verschillende sijden wordt de meening uitgesproken, dat de onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen, en dat alleen interventie van buiten, de machine weer in be- weging kan brengen. Zitting van Donderdag. De behandeling der Justitiebegrooting werd heden voortgezet. De heer Van Welderen Rengers betuigtzjjn leedwezen, dat er over 't algemeen nog zoo weinig sympathie bestaat voor de toch zoo nuttige instelling der voorwaardeljjke invrjjheid- stelling. Ter verkrijging van een wetteljjke regeling van het accountantswezen vraagt deheer Scholten instelling van een commissie, nu de Minister bij gebrek aan tijd de zaak zelf niet ter hand kan nemen. De heer Thooft vreest, dat bij het groot aantal ontwerpen, dat de Staten-Generaal zou hebben af te doen, de regeling der administratieve rechtspraak niet tot stand zou komen onder dezen Minister van Justitie en pleit daarom tegen verdere overlading. De Minister- van Justitie verklaart te ver- trouwen, dat nog in deze wetgevende periode- de regeling der administratieve rechtspraak tot stand komen zal. Wat de voorwaardeljjke veroordeeling aangaat, die instelling is niet strijdig met 's Ministers beginselen, al wordt nog onderzocht, of het is om te zetten in voorwaardeljjke invrjjheidstelling. Zonder de persoonljjke vrjjheid aan te randen, zullen maatregelen genomen worden tegen het Neo-Malthusiauisme, vooral tegen de z. g de s- kundigen. De Minister handhaaft zjjn toezegging de wjjziging van de wet op de naamlooze vennoot- schappen ter hand te nemende urgentie daarvan sluit een geljjktjjdige wetteljjke regeling van het accountantwezen uit. De Minister verklaart onaangenaam te zjjn getrofFen door het optredea van den heer Van Leeuwen, die het burgemeesterschap van Amster dam niet wist te scheiden van zjjn lidmaatschap dezer Kamer. Wanneer die afgevaardigde in zjjn hoedanigheid van burgemeester der hoofdstad grieven heeft tegen den Minister, dan moest ijj zich wenden tot zjjn natuurljjken chef, den Minister van Binnenlandsche zaken. Op die grieven ging de Minister dan ook niet in. De Minister betoogt, dat het nimmer zjjn bedoeling is geweest, de gemeenteljj ke politie ten doode op te schrjjven, en deze haar zelf- standigheid te ontnemen, wat den z. g. posten- order betreft. Spr. bracht hulde aan wat door het hoofd der Amsterdamsche politie tegen het /-posten" was gedaan, maar wat de Minister in deze deed, was geen inbreuk op het gemeenteljjk politieterrein. Intusschen erkent spr., dat er bjj de uitvaardiging van dien //postenorder" fouten zjjn gebeurd. De wjjziging van de administratieve recht spraak en van de rechterljjke organisatie zullen tegeljjk inkomen. De heer Van Leeuwen houdt in zjjn repliek vol, dat het niet de bedoeling van den wetgever is geweest aan de procureurs-generaal, fing. directeur van politie een andere dan toeziende en adviseerende taak op te dragen. Ingekomen is het bericht van het overljjden van bet lid der Kamer Mr. Tak van Poortvliet. De voorzitter huldigt de nagedachtenis van den ontslapen staatsman, dien hjj schetste als een man, van scherpzinnigen geest en taaie werkkracht. In de heden gehouden vergadering van aandeel- houders der Esrste Nederlandsche Cooperatieve Beetworielsnikerfabriek te Sas van GeDt werden de verschillende voorgestelde wijzigingen in de Statuten eu het Bietenreglement aaogenomen, met uitzondering van de voorgestelde wijz'ging van art. 26, welke werd verworpen. In de plaats van den heer C. N. Jansen van Razendaa], die als zoodanig ontslag heeft genomen, werd benoemd tot bestuurslid, den heer D. J. Dees te Ter Neuzen. Zij heeft ten doel, den welstand der leden te bevorderen door het daarstellen eener gelegenheid tot sparen eu de bespaarde gelden rentegeveud te beheeren. De middelen daartoe zullen gevonden worden door het houden van vergaderingen ter onder- zoekiug eu bespreking van de beste wijze van geldbelegging, het geven van inlichtingen omtrent beleggen van gelden en het beleggen zelve van ter besparing gegeveu gelden. De Minister van Financien brengt, naar aanleiding der Muntwet 1901 en het Koninklijk besluit van 17 December 1901 (Staatsblad n° 268), ter algemeene kennis 1°. als kantoren waariNederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de bronzeu, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe belas- tingen en der invoerrechten en accijnzen in de provincie Zeeland Goes, Hansweert, Heiukenszand, Hontenisse, Hulst, Nieuwerkerk, Sas van Gent, Tholen, Vlissingen (directe be- lastingen en accijnzen), Vlissingen (iu voerrechteu en accijnzen), IJzendijke. Voorts ook het kantoor der regestratie en domeinen te Oostburg. Door Z. D. H. den bisschop van Breda is tot adviseur van den Zoudag opgerichten Boerenbond in Zeeuwsch-Vlaanderen 0. D. benoemd de Wel Eerw. heer Th. Buijsrogge, kapelaan te St. Jansteen. De heer J. du Burck te IJzendijke heeft voor zijne benoeming als eerste onderwijzer te Westkapelle bedankt wegens het niet kunnen ver- krijgen eener geschikte woning. Door Ged. Staten van Zeeland is dezer dagen aan de besturen van na te noemen polders, een ontwerp gezonden van een voorstel tot het oprichten van een waterschap, onder den naam van //Waterschap van polders en waterschappen beoosten het kanaal Gent Neuzen", tot instandhouding van den oever voor de polders Noord, Serlippens en Nieuw- Othene, tusschen het verdedigde oevergedeelte der vesting Neuzen en den verdedigden oever van den calamiteuzen Margarethapolder, van de daarachter gelegen zeedjjken van de polders Serlippens en Nieuw-Othene en van de eerste waterkeering achter deze beide zeedjjken met de daarin gelegen kunstwerken. Volgens het in het voorstel begrepen ontwerp- reglement, zal het waterschap worden gevormd door de volgende polders of waterschappen Aan- en Genderdjjke, Absdale-, Riet- en Wulfsdjjk, St. Anthony, Autriche of Oostenrjjks, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Beoosten-bljj- benoorden, Beoosten- en Bewestenbljj Oud- beoosten-bljj-bezuiden, Nieuw-beoosten-bljj-be- zuiden, Buth, Klein Cambron, Canisvliet-, buiten- en binnen- en Lippens, Catharina-, Olinge-, Oud- Eglantier, Oud- en Nieuw-Ferdinandus, Havik, Groote Huissens, Kleine lluissens, Hulster- Nieuwland, St. Jansteen, Kapelle, Nieuwe Karne- melk, Groot-Kieldrecht, Klein-Kieldrecht, Nieuw iieldrecht, Koegors en Nieuw-Eglantier, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Nieuw Koegors, Kreke, Lievens, Ser-Lippens, Van Ljjnden, Margaretha, Moerbeke, Moerspui (Nederlandsch gedeelte), Nieuwe bjj Sas van Gent, Oostdeel, Noord bjj Neuzen, Nieuw-Othene, Overslag, Nieuw Pape- schor, Papeschor, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Rieden, Wildelanden en Oude Karnemelk, Sluis, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Smits-Koegors- schorre en Emma, Zeven Trinite's, Varempe, Visschers, Vlooswjjk, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Nieuw-Vogelschor, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Wildelanden, Zaamslag, Oud-Zevenaar, voor wat het deel ten oosten van het kanaal van Gent naar Neuzen betreft, Zuid, Kats, St. Anna en Sparks, Zuiddorpe noorddeel en Zuiddorpe zuiddeel. (le zamen 55 polders en waterschappen). Tot de competentie van dit waterschap zal behooren het aanleggen, beheeren en onder- houden van 1°. de werken, noodig tot de oeververdediging der polders Noord, Ser-Lippens en Nieuw- Othene, begrepen tusschen het bjj het Rjjk in beheer zjjnde oevergedeelte voor Neuzen en den oever van den calam. polder Margaretha. 2°. de zeedjjken der polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene 3°. de djjken met hunne kunstwerken tusschen a. den Nieuw-Othenepolder aan de eene zjjde en den Margarethapolder aan de andere zijde b. den Nieuw-Othenepolder aan de eene zjjde en den Zaamslagpolder aan de andere zjjde; c. den Nieuw-Othenepolder aan de eene zjjde en den Ser-Lippenspolder aan de andere zijde d. den Ser-Lippenspolder aan de eene zjjde en den Zaamslagpolder aan de andere zjjde. De kosten der werken sub 3 a, b en d worden gedragen door al de in het waterschap begrepen polders of waterschappen, uitgezonderd de Nieuw-Othenepolder en het ten noorden van het afwateringskanaal gelegen gedeelte van den Ser- Lippenspolder. Alle overige kosten enz. worden gedragen door het waterschap in zjjn geheel. In de bjj het ontwerp gevoegde memorie van toelichting zeggen Ged. Staten, dat het onverdedigde oevervak langs de Wester-Schelde voor de polders Noord, Ser-Lippens en Nieuw- Othene reden geeft tot bezorgdheid. De oever is steeds achteruitgaande. Thans is nog een genoegzame breedte voorland aanwezig, om door het aanleggen van een krachtig verdedigd oeverwerk voor den Nieuw- Othenepolder de geheele zeewering te behouden doch dit zal waarschjjnljjk over weinige jaren niet meer het geval zjjn, en zou dan noodig worden de kostbare aaneengesloten onderzeesche verdediging van het geheele oevervak, indien men het bljjvend bestaan van de zeedjjken van de polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene zooveel mogeljjk wil verzekeren. Het behoud van de bestaande zeeweringen is voor het grootste deel van het voormalig 5e district van zeer groot belang, daar bjj door- braak dezer zeewerende djjken gevaar ontstaat voor de achterliggende djjken, welke niet tot zeewering zjjn ingericht en als ook deze door- braken, zou het zeewater zich storten in de Othensche kreek en daardoor in alle wateren, welke gemeen liggen met de oosteljjke rjjks- waterleiding. De ramp eener doorbraak van die achter liggende djjken zou voor bjjua het geheele 5# district van zulke onvoorzienbaar treurige ge- volgen zjjn, dat maatregelen moeten worden beraamd om haar te voorkomen. De polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene alleen, zjjn tot den aanleg van werken tot oeververdediging niet in staat, omdat de kosten van zoodanige oeververdediging de totale ver- koopswaarde van de polders vele malen zou overschrjjden toepassing der wet van 10 Nov. 1900 (Staatsblad no. 176) is daarom ook niet mogeljjk. Het aangewezen middel, om tot het gewenschte doel te geraken, is derhalve samenwerking van de polders Noord, Ser-Lippens en Nieuw-Othene met al de polders en landen, welke loozen op de oosteljjke Rjjks-waterleiding en daarmede gemeen liggende wateren en die daarvan niet door voldoende waterkeeringen zjjn gescheiden. Gemeenschap toch van belangen moet leiden tot gemeenschap van verplichtingen. Nog is bjj het voorstel gevoegd eene nota van den ingenieur van den Provincialen Water- staat te I'er Neuzen, over de gevolgen van doorbraak der zeedijken van den Nieuw-Othene en den Ser-Lippenspolder. Axel. Door L. van Cadzand, jachtopziener van den heer Ceuterich te Gent is op „het Eiland" onder de gemeente St. Jansteen, een blauwe valk geschoten. Hij had den roofvogel daar reeds eenige dagen opgemerkt, doch eerst Woensdag jl. kreeg hij hem onder schot. Het - was een buiteDgewoon groot exemplaar met een vlucht van ruim edn meter. Axel. Op het Dinsdag j.l. door den Raad dezer gemeente aan H. M. de KoniDgin-Moeder ge zonden telegram werd nog denzelfden avond het volgende telegram ontvangen. Burgemeester van Axel. De KoDingin-Moeder draagt mij op U en den laad uwer gemeente Haren dank over te brengen voor de aangeboden hulde. Kamerheer van dienst, (Geteekend) VAN TETS. Boschkapelle. De heer D. Ferket, lid van den gemeenteraad alhier, is plotseling overleden. Van eene verkooping des avonds huiswaarts reerende, gevoelde hij zich een weinig onwel. Des nachts wakker wordende, zuchtte hij slechts een paar malen en gaf den geest. De overledene was algemeen geacht en bemind. Deze week is de af braak van twee woningen, >ehoorende aan 't burgerlijk armbestuur, verkocht. )ezen zomer zullen waarschijnlijk ook de beide

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5