Binnenlaud Telegrafische berichten. Gemengdc berichten. Groote brand in Noorwegen. EERSTE KAMER. TER NEUZEV, 27 Jaituari 1901. Ben geheele stad verwoest. die paarden slechts worden aangekocht om de organieke sterkte aan te yullen, die vooral in het 2e en 3e leger- korps zeer onvoltallig is. Reeds veertien dagen geleden heeft de Porte aan de gezanten van Rusland en Oostenrijk de irade betreffen- ae de amnestic toegezondenhet wekte groote ver- wondering, dat de iradd nog niet is uitgevaardigd. De Russische gezant deelde aan de Porte mede, dat haar denkbeeld om yoorstellen van de adjuncten van den generaal-inspecteur en van den commandant der gendarmerie, door tusschenkomst van de gezanten en door bemiddeling der Porte aan Hilmi-Pasja over te brengen, onpractisch en onaannemelijk is. Deadjuncten en de commandant der gendarmerie moeten rechtstreeks in verbinding treden met den inspecteur-generaal. Zitting van Dinsdag. Aan de orde zijn de algemeene beschouwingen over de Staalsbegrooting. De heer Laan verklaart zich reeds tegen tariefs- berziening in protec'ionistischen geest. Spr. dringt aan op invoering van een comineJcieele boek- houding. In dit verband vraagt spreker een weltelijke regeling van het accountantswezen en dringt ten slotte aan op wettelijke bepaimgen ter verkrijgiug van eenheid van tijd, bij welkeu wenscb de heer Van den Biesen zich aanslnit. Ook de heer Van Nierop pleit tegen tariefs- herziening in protectionistischen geest. De heer Van Zuiuicq Bergmann acht een uitstel van 3 maanden voor de afdoening der Drankwet beslist te kort. De heer Van Welderen Rengers spoort aan tot voorzichtigbeid in de uitzetting der uitgaven. Hij verwacht weinig van commercieele boekhouding, inaar meer van onderzoek in loco naar de wijze van brsteding der Staatsgelden, om tot bezuiniging te komen. De heer Veni g Meineisz dringt aan op spoedig afdoen van de werkzaamheden door de eomuiissie voor de gemeente-financien en geeft Minister Kuyper in overweging om, als hij in 'l buitenlaml is, minder toeschietelijk te zijn tegenover vroegere collega's (journalisten), omdat aan ziju woorden allicht de beteekenis wordt gehecht van een uiting der Regeering. De heer Scholten wenscht dat de leden der Kamer in de gelegenbeid worden gesteid, om beurten Rijksinrichtingen te inspecleereu. De heer Godin de Beaufort geeft in overweging, voor tekorten in de volgende Middelenwet opcenlen te heffen op de diivcte belastingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaait, dat voor de behandelirig der Drankwet aan de Eerste Kamer nog tijd genoeg gelaten zal worden. Aan den heer Vening Meinesz verklaart de Minister, dat de buitenlandsche journalisten er zich juist over hebben beklaagd, dat hij ditmaal uiets wilde Joslaten. De Minister van Financien bestrijdt het denk beeld van commercieele botkhouding. Bij vonnis der rechtbank van koophandel te Brussel van 22 Jan. j.l. is de naamlooze vennoot- schap der staalfabriek alhier f illiet verklaard. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van den heer R. L. de Witte geveild een voor drie jaren nieuw gebouwd woonbuis, met stookpiaats, toebehooren en erf, groot 56 centiaren, staanae in de Donze-Visser- straat, alhier. Kooper werd de heer D. van Wijck Hz., noteerder te Ter Neuzen voor f 1310. De heer Zonnevijlle, onderwijzer met acten land- en tuinbonw en gediplomeerd leerling van de Staatstuinbouwschool te Gent, laat in de omgeving van Axel, naar het voorbeeld van de kweekers in den omtrek van Gent, een tuinbouw inrichting bouwende eerste van dien aard in Zeeu wsch-Vlaanderen De Belgische Maalschappij van buurtspoor- wegen, die het i.itsluiteud recht heeft tot het aauleggeu van tramwegen, heeft van dat recht afstand gedaan aan het comite Wittouck, voor wat betreft het Belgisch gedeelte van de tramlijn HontenisseSelzaete. Honden nu en gemeente- en polderbesturen hun woord geatand, dan kan men volgens orizen berichtgever den aanleg van deze gewichtige verbindingslijn als verzekerd be- schouwen. (M. Ct.) Zondagavond geraakte P. d. S., van Stoppel- dijk, nit een herberg te Kuitaart komende, onder de juist passeerende tram. Zijn hoofd zat onder de locomotief bekneld, eu om hem uit zijn be- rarde positie te Tedden, moest de machine achter- uit werken. Met zware verwondingen aan hoofd en schouder werd de ongelukkige opgenomen en in etn nabijzijnde. herberg biniiengedragen. Zijn tcestand is zeer bedenkelijk. De schuld moet, naar men wil, geheel aan hem zelf te wijten zijr. (M. C) 's Gravenhage, 27 Jan. Eerste Kamer. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zijn greindigd. De Alinister Kuyper las uittrekse s uit buitenlandsche bladen voor, inhoudende etn klacht over's Ministers achterhoudendheid, daaru:t concludeerende dat er thans allerminst reden be- stond, om hier de quaestie in publiek debat te brengen. Ook voor het vervolg boopt de Minister daartoe geen aanleiding te geven. Hocfdstukkm 2 en 3 zijn aangenomen. Maandagavond is te VlissiDgen door een agent van politie aangehouden zekere K. F. H. S., een goede bekende der politie, die inde Kerkstraat bij een winkelier in gemaakte kleederen twee jassen ont- vreemde, en zich daarmee reeds op weg naar Middelburg bevond. Naar het politiebureau ge- bracht bleek, dat hij ook even te voren een der groote spiegelruiten bij de Gebrs. Weijcns aan de Bellamykade, waaracbter gouden en zilveren horloges en meer andere artikelen van waarde uitgestald lagen, met zijn klomp had stukgeslagen. Hij kon echter niets ontvreemden voor en aleer hij ook de andere rait, die zich achter de ingeslagene bevindt, mede had verbrijzeld, doch daarin werd hij nog intijds verhiuderd door de komst van een der winkeliers. Hij zette het toen op een loopen. Volgens zijne bewering had hij die jassen gevonden. S. was onlangs uit de gevangenis ontslagen en is heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Te Bergen op Zoom zullen de belasting- coinmiezen met karabijnen wordew bewapend. Te Rotterdam zijn van 126 Januari voorgekomen in het geheel 10 sterfgevallen aan typhus. Diosdagnacht is in een sloot onder de ge- meeute Hof van Delft het lijk gevonden van ze kere A. K., een 23jarig man. De verdronkene leed aan toevallen. Sedert half negeu gisteravond werd de man vermist. Het lijk werd door den vader gevonden. Een 21jarig dienstmeisje dat, heimelijk haar dienst bij mevr. R., in de Amstelstraat te Amster dam, hadverlaten, en van wie men vreesde dat haar een ongeluk overkomen was, is goed en wel te Utrecht leruggevonden. Toen zij n. 1. haar verdwijnen in de dagbladen gelezen had, en daar- door tot recht besef van haar daad gekomen was, stelde zij haar vader met haar tegenwoordig ver- bljjjf in kennis. Versmade liefde schijut aan hare verandrring van domicilie niet vreemd te zijn. Dinsdag werd te Almelo gevankelijk hinnen- gebracht de Duitscher G., die de vorige week bij den eafehouder E. te Hengelo eene som van on- geveer 2000 heeft gestolen. De politie schijnt een goede vangst gedaan te hebben, want naar wij vernemen is door de Duitsche justitie om zijn aanhouding verzocht omdat hij verdacht wordt van het stelen van 10,000 mark. Het afsteken van een groot stuk vuur- werk op het Wilhelminaplein te Leeuwarden was een der nummers van het feestprogram voor Vrijdag 11. Zwaar torschende over het flankstuk schreed een man des namiddags door een der hoofd- straten. Dit trok de aandacht van twee bengels. z/He-st luschefers, Piet." z/Jawel, wat wuust dan vDat zuust wel sien Voorzichtig werd een lncifertje aangestoken, de lont vatte vuur en spoedig ontviel het groote flankstuk, sissend, klappend en vuur- spuwend, tot grooten schrik van de omstanders aan de handen van den zwoegenden drager en stierf op klaarlichten dag een onwaardigen, vroegtijdigen dood. De beide bengels werden voor hun extempo- raal ,/verlichtingswerk" in de duistere //nor" opgesloten. -Ook een record! Men schrijft aan ,/de Tijd" nit Breda Een onzer locale bladen bevatte een poos geleden het volgend humoristisch stukje z/Als er op het stadhuis een kousje van het gasgloeilichtDan gaat er een boodschap naar den stadsarchitectDeze stuurt zijn hoofdopzichter die zet een gewichtig gezicht, onderzoekt het geval, maakt zijn diagnose en verdwijnt. Dan komt er iemand van de gas- fabriek Ook deze onderzoekt het geval en overweegt een rapportDsrde bedrijf, een knecht der firma Otten komt op het tooneel, ook alweer ten fine van onderzoekDan komt het kousje Voordeelige beleefdheid. Een bericht gever uit Kampen meldt zonder de plaats te noemen waar het voorvalt, ditEen slagers- knecht, een leeperd in zijn vak, heeft de ge- woonte, zeker om zijn baas te gerieven, alle dienstmeisjes waar hij een bestelling komt op- nemen als Jufli'ouw aan te spreken en evenzoo de juffrou wen, hurgervrouwen namelijk. met den titel van Mevrouw. Zoowel dienstmeisjes als juffrouwen, hoog in de wolken met deze titula- tuur, vinden het hard een zoo vi-iendelijken man zonder bestelling weg te zenden en deze werkt alzoo de zaak van zijn baas terdeeg in de hand, tot groote verbazing der overige slagers, die niet weten van waar deze bevoorrechting komt, daar ze toch alien lid van den slagersbond zijn en tegen gelijken prijs moeten verkoopen //Ernstig ongeluk." Uit Rijssel wordt gemeld, dat in de hoogovens van Anzin een ernstig ongeluk heeft plaats gehad. Een tiental werklieden waren bezig een heete-lucht-toestel, noodig voor de reiniging van gassen, in orde te brengen. Ten gevolge van het barsten van de hoofdbuis, ontsnapte een groote hoeveelheid gas naar de nog niet geheel voltooide toestel. De arbeiders merkten hiervan de eerste oogen- blikken niets, langzamerhand echter bedwelmde het gas hen, totdat zij ten slotte alien bewuste- loos werden. De arbeiders, die aan de buitenzijde van den toestel aan het werk waren, werden na eenigen tijd door een sterke gaslucht gewaar- schuwd, dat er iets bijzonders gebeurd moest zijn. Zij stelden onmiddellijk een onderzoek in en vonden toen hun bewustelooze kameraden in den toestel. Onmiddellijk werd daarop de medische hulp ingeroepen, doch het bleek, dat vijf der ongelukkigen door de gevaar- lijke gassen reeds gestikt waren. Zij laten alien vrouw en kinderen achter. Zaterdag is te Londeai Leon Meulemeister, wiens uit,levering door de Nederlandsche regeering gevraagd is, voor Sir A. de Rutzeu, den politie- rechfer in Bowstreet, verschenen. Drie weken geleden werd hij in het Hotel Cecil in hechtenis genomen. De verdediger zeide, dat zijn client reeds twee maanden te Londen in het Hote Metropole en het Hotel Cecil gelogeerd had, en hij, de verdediger, al dien tijd in briefwisselir.g was geweest met den vervolger, een geldschieter in Den Haag. Verdediger ontkende, dat zijn client voor de justitie gevlucht was. -Hij had kort geleden van zijn moeder geerfd en ziju vader is een rijke bierbrouwer te Brugge. Verdediger verzocht ziju client op borgtocht vrij te laten in de ve!e weken voor een uitleveringszaak beslist is, heeft de persoon in hechtenis een narea tijd. De rechter weigerde borgtocht. Hij wou wel, dat zulke menschen het nog harder hadden, dan zouden zij niet zoo licht in Engeland komen. Het is altijd Londen, waar zij het eerst naar toe gaan. De zaak werd verdaagd eu de in hechtenis genomene naar de gevangenis teruggestuurd. De gevangene barstte in tranen uit en zeide, dat hij in handen was gevallen van zwendelaars, die hem schuldbekentenissen in bianco hadden laleu teekenen. Dinsdag is te Walthamstow in Engeland George Lockhart, een olifantentemmer door een zijuer olifanten doodgedrukt, toen de beesten uit een trein gelost werden. Tegelijk komt bericht uit St. Louis in Amerika, dat een olifaut daar in een trein dol van koude werd en zijn begeleider bijna verpletterde. Deze kwam er met een paar gebroken ribhen af. Overstrooming te Ladysmith. De stad Lady- smith is gedeeltelijk overstroomd door een plotse- linge rijzitig van de Kliprivier, die er langs vloeit. In den tijd van 4 uren is de stroom 25 voet gerezen. Aanzieulijke schade is aangericht, maar voor zoover als nog is vastgesteld kunnen worden, is er slechts een menschenleven te betreuren. De Hereros, tegen wie de Duitschers thans oorlog voeren in Zuid-West-Afrika, zijn een aan de kaffers verwante negerstam. Zij kwatnen ou- geveer honderd jaren geleden uit het noorden naar het tegenwoordige Duitsche //beschermingsgebied" en werden later door de Ovambos naar het Berydamara-gebied gedreven, waar zij nu wonen. Hun zielental wordt op 65.000 geschat. Toen de Duitschers vasten voet kregen in die streken, weigerde hun opperhoofd Maharero, daar toe door de Engelschen opgestookt, laDgen tijd, een verdrag met de Duitschers te sluiten maar in 1885 gelukte dat toch, en wel werd Maharero in 1888 den Duitschers weer ontrouw, maar lang zamerhand werd de verhouding daarna weer beter en in 1894 sloot zijn zoon en //troonopvolger" Samuel Maharero een verdrag met Duitschland. Sam is, zegt men, aan den drank en daardoor slechts in naam Koningde ware leiders zijn de stamhoofden. De Hereros hebben in lichaamsbouw veel over- eenkomst met de Zuid-Afrikaansche kaffers; hun kleur is donkerbrnin of geelachtig bruin. Ze zijn zeer grootde meesten hebben de rnaat voor de Duitsch-keizerlijke lijfwacht. Hun wapenen zijn een soort van werpknots en de assagaaivooral in het zuiden hebben ze ook geweren, maar van zeer oud model. Volgens berichten uit Londen is de oorlogs- premie, die bij d.; Japansche booten extra moest taald worden, tot op de helft verlaagd. De Berlijnsche politie heeft een gevaarlijk oplichter in handen gekregen, zekeren Max. v. Schiemang, die zich uitgaf voor een Amerikaansch majoor en in de fantazie-uniform die hij zich had aten maken, veel geluk bij de dames had. Hij was vroeger sergeant bij de artillerie geweest en had daarom de vlammende granaat op het koppel van zijn uniform behouden. Als hij zich in zijn fraaie uniform aan de jonge dames vertoonde, zoo vertelde hij met trots, vlogeu zij hem om den iials en gaven zij hem, tegen trouwbeloften, zooveel geld als hij hebben wou. In zijn koffer vond de politie dertig portretten van knappe jonge dames of vrouwen. De majoor was ook een handiv prater. Een hunner maakte hij wijs, dat hij voor de Ameiikaansche regeering politieke reizen deed naar Londen, Petersburg enz. Opmerkelijk was' dat geen van de dames de moeite nam, om zijn adres te vragen. Hij zei steeds dat hij in een hotel gelogeerd was. Zijn laatste boevenstuk, waarvan de weduwe van een kapitein haast het slachtoff-r was gewor. den, was hem bijna gelukt. De dame was reeds naar de bank gegaan, om de 10,000 mk. op te nemen die zij hem wilde toevertrcuwen, toen de procuratie-houder haar aanbeval, voorzichtig t zijn. Zij informeerde daarom eens bij de crimi. neele politie, die haar mee kon deeleu, dat ei juist tegen den dusgenaamden majoor een ver- volging ophanden was wegens handtl in meisjes, Zelfs had men zijn portret in het album van gevaarlijke misdadigers. Ook vertelde men haar dat de majoor reeds drie //verloofden" had. Toen veranderde de twijfel van de dame pas in ver- ontwaardiging en beloofde zij hare medewerking aan de politie, om hem in de val te laten loopen. De oplichter zon op een bepaald uur komen, om de 10,000 mk. in ontvangst te nemen. Zijn laatste geld had hij uitgegeven voor een keurig zwart pak met hoo en hoed en verlakte schoene/i en hij reed, met nog juist 35 pfenning in zijn zak bij de weduwe voor, in een huurrijtuig lste klas. Teen de politie hem bij de. kraag vatte, zeide hij slechts zuchteud ^De kruik gaat zoo lang te water, tot zij breekt". Hij zeide nog spijt te hebben dat zijn inhechtenisneining geschiedde voor hij de 10,000 mk. in handen had gehad, anders had hij nog eens een paar prettige daagjes kunnen hebben. Schiemang was van plan geweest zonder vrouw naar Amerika terug te keeren, waar zijn wettige eega hem, volgens zijn verzekering, weer even- goed om den hals zou gevallen zijn als de dames in Duitschland. Werk had hij wel kunnen vinden, want bij de aanstaande presidenteverkiezing bad men mannen van zijn slag noodig, om stemmen te koopen. Nu zal die verkiezing echter al lang voorbij zijn, als hij uit het tuchthuis komt. In den vroegen morgen van Zaterdag is te Aalesund een brand uitgebroken, die zich, door een sterken witd aangewakkerd, over de geheele stad verspreid heeft, zoodat om halftieu reeds driekwart van de stad verwoest was, terwijl het vuur nog in het overige gedeelte voortwoedde. Gelukkig is er niemand in de vlammen omge- komen. Aalesund was een handelsstad, gebouwd op een eiland aan de Westkust van Noorwegen, ten noorden van Bergen, en heeft 11672 inwoners, het is een centraalpunt voor de visscherij. De stad bezat in 1900 199 visschersvaartuigen, te zamen 6728 ton. De waarde van den invoer bedroeg in 1900 1,916,000 kronen, van den uitvoer 5,954,000 kronen, waarocder voor 5,058,500 kronen aan visch. De brand brak om half drie 's nachts uit in het westelijk gedeelte der stad, juist terwijl er een hevige storm woedde, die het vuur met. groote suelheid over de geheele stad verspreidde." Het bluschwerk werd ernstig bemoeilijkt, doordat de waterwerken defect waren. Om 5 uur in den morgen waren reeds de kerk, het gymnasium, de beide apotheken en het poslkantoor afgebrand, waardoor het moeilijk werd telegrafische gemeeu- schap met de stad te onderhouden. Om halftieu in den voormiddag was de verbinding eenigermate hersteld en toen vernam men, dat drievierde der stad al reeds; verwoest was, terwijl het vuur nog met onverminderde kracht voortwoedde. Toen waren 11,000 inwoners dakloos eu hadden aan allts gehrek, vooral aan geneesmiddelen. De verliezen worden op veie millioeneu geraamd. Om 9,35 was de telegrafische gemeenschap weer afgebroken. Zaterdag den geheelen dag en ook den daarop volgenden nacht woedde de storm in alle heftigheid voorteerst Zandagmorgen is de wind een weinig gaan liggen. Een hulp-expeditie van Battenfkarden gezonden, bereikte gelukkig haar bestemming. Zij heeft een gedeelte van den weg per rijtuig en het overige per slede moeten afleggen. De bevolking uit den omtrek betoont zich zeer ijverig om den slachtoffers hulp te verleenen. In geheel Noorwegen worden voorbereidingen getroffen om den nood te Aalesund te lenigeu. De militaire autoriteiten te Droutheim en Bergen zenden tent.en, bedden en proviand. De Minister van Financien verklaarde in het Storthing, dat de regeering hulp zou verleenen uit het funds van. onvoorziene uitgaven. Het gemeeutebestuur van Drontheim, zendt een schip met levensmiddelen, kleeren, hout, terwijl door particulieren een schip met geld en kleeren wordt gezondeD, Ouk van Cristiauia vertrekken schepen met ondersteuningen. Dagesposten meldt uit Drontheim, dat bij den rand te Aalesund twee persouen zijn omgekumen. Een 8toomboot is verbrand en misschien meg wel meer schepen. Uit alle deelen des lands slroomeu gifteu toe voor de getroffenen bij de ramp van Aalesuud. Koning en de Koningin hebben elk 6000

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2