Landhouwberichten. Gemengde berichten. Voor den Land en an. U. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Meuzen. E bier een spreekbeurt vervullen, om fian te sporen tot btichtii.g sener kiesvereeniging, aangesloten bij de R. K. Ceutrale te Hulst. Stoppeldijk. De gevreesde keelziekte vertoont zich weer in onze gemeente nu doen zich twee gevallen voor in dezelfde waning, dus dat zijn reeds 9 gevallen in eukele weken. Tot heden waren gelakkig, door de spoedige geneeskundige hulp, nog geen sterfgevallen door deze ziekte te betreuren. Iioewacllt. Donderdag middag is in de aan- grenzende gemeente Stekene een vreeselijk ongelnk gebeurd. Eenige schooljongens stonden bij een diepe put van de steenbakkerij St. Marie en een van ben zou eens beproeven of het ijs al sterk was. Spoedig verdween hij in de diepte, een tweede en een derde kwatn te hulp, doch ook beiden z\k en er door. De derde echter een schippersjougen kon een weinig zwemmen en be- reikte met veel moeite eene hoogte, waar hij geheel nat en verkleumd van kouJe aankwam. Spoedig kwatn er hulpopdagen. Mtt veel moeite werd de schippersjongen van zijn eiland gehaald en door eenige buren en een geneesbeer ver- zorgd. De. b ide andere, een jongen van 13 jaar en een van 14 werden kort. daarna levenloos op- gehaald. De een was de eenige zoon van een gendarm, de ander het kind van een baanwachfer. De droefheid der ouders is niet te beschrijven. Mischien, zoo schreef ik in mijn vorig opstel, misschien zullen chloor-kalium en superphosphaat nog wat nawerken. Zoo heel zeker is dit echter niet. Beide werden reeds 8 April uitgestrooid. Nog vrij wat vroeger dan men de bieten zaaide. Maar nu zou bet dwaas zijn, om op grond van zulk een enkele proefneming al te besluiten Aichloor-kalium en superphosphaat zijn voor den bietenbouw zoo goed als waardeloos." Ik vestig hierop de aandacht, omdat mij ter oore kwam, dat er in de omgeving ran 't be- doelde proefveld menigeen besloot. om enkele baaltjes chilisalpeter te koopen. Geen oogenblik twijfel ik er aan, of ook zij zullen er uitstekende resultaten van ondervinden maar op den duur zouden ze toch met chilisalpeter alleen niet te best varen. Wat toch is 'tgeval? De plant kan niet groeien enkel van chili salpeter. Zulks moet nooit uit 't oog verloren worden. De proef. bedoeld in ons opstel van verleden week heeft geleerd, dat de bouwlaag op dat proefveld in de eerste plaats behoefte had aan stikstof. Superphosphaat en chloor-kalium, die phosphorzuur en kali leverden, werkten er zoo goed als niet. Salpeter, hetwelk de stikstof aanvoerde, deed wonderen. Doch zou 't nu ook niet wel eens kunnen gebeuren, dat iemand chilisalpeter ging uitstrooien op een akker, die ook behoefte had aan phosphorzuur b. v. En dan kreeg hij zonder twijfel niet zulke mooie opbrengsten. Zelfs was de mogelijkheid dan niet uitgesloten, dat hij later meende bedrogen te zijn, dat hij de schuld gaf aan het chilisal peter, dat hij maar weer aanstonds het besluit nam, in 't vervolg geen chilisalpeter meer te gebruiken. Ik heb boeren gekend, die, een jaar of tien terug, dweepten met chilisalpeter, die er ook vier, vijf of zes jaar zelfs aan een stuk heel flinke oogsten door kregen, terwijl ze na dien tijd weinig of niets meer aan chili alleen hadden. Toen wilden ze 't niet meer gebruiken. Ze praatten heel leelijk over chilisalpeter, het zou den grond uitmergelen, zoo riepen ze. Maar zij hadden vergeten, dat er door dat al maar weghalen van groote oogsten een tekort aan phosphorzuur en kali gekomen was. Ze hadden er heel niet aan gedacht, dat chili salpeter in zoo'n geval onwerkzaam blijft, omdat de plantengroei zich regelt naar die voedingsstof, waarvan er de minsten voorraad aanwezig is, naar die stof, welke in het minimum verkeert, zooals men dat uitdrukt. Bovenbe- doelde boeren hadden geen rekening gehouden met de wet ran het minimum. En wie dit niet doet, komt bedrogen uit. Ik meende daar met nadruk op te moeten wijzen, opdat de gebruikers niet enkel met chilisalpeter gaan werken. In haast alle gronden is de stikstofvoorraad gering en daarom werkt ook bijna overal in den aanvang chili salpeter heel gunsting. Maar later m )et daar- naast superhosphaat nooit wegblijven en chloor-kalium al evenmin. Bij 't bezigen van een zoogenaamd voile kunstmestbemesting gaat men 't zekerst. En clan zal men zich de onkosten eener salpeterbemesting nimmer beklagen. Te Utrecht wordt een tehuis voor kinderen opgerieht. In een der volksbuurten is een ge- schikte woning gehnurd, en aan de installie daar- vau wordt ijverig gewerkt en almede is het personeel aangesteld, zoodat verwacht wordt dat in het begin van de maaud Maart de opening zal kunnen plaats hebben. Er wordt gerekend op een dagelijksch bezoek van pi. m. 20 kinderen dezen ontvangeu, tegen eene zeer geringe vergoediug, tusschen de school- tijden een eeuvoudig, doch degelijk middagmaal en ua den middagschooltijd een voldoend avond- eten. Om iemand aangeteekende brieven afhandig te maken Iemand uit Amsterdam deelt het volgeude aan het Hbl. mede //Toen onze jonste bediende Maandagavond om- streeks 6 uur een aangeteekendeu brief afgehaald had, volgde hem van uit het postkantoor een persoon, dien hij ook in het postkantoor gezien had. Bedoelde persoon was als heer gekleed, zwarte jas, donkere snor en van Oostersch type. Even voorbij 't bureau van het Handelsblad sprak hij onzen jongsten bediende aan en vroeg hem tegen belooning een aangeteekenden brief met f 600 waarde er in voor hem aan het post kantoor te brengen. Hij stelde den jongen 45 cent ter hand en vroeg toen of hij in ruil voor zijn brief niet zoolang een pand bad. Op ontkenning zeide be doelde persoon Heb je dan niet een brief van je patroon in je zak, dien je mij zoolang ter bewaring kan geven Je kan het re^u dan brengen Spuistraat no en krijgt dan nog 3 stuivers en meteen je brief terug 1 Mijn jongste bediende kreeg achterdocht en gaf hem den rsad maar zelf den brief weg te brengen. Men zij voorzichtig en stelle zijn personeel met een hoogstwaarschijnlijk niet zeer nobele praktijk in kenm's ter voorkoming van schade. Men meldt nit Sittard aan De Tijd Zondagvoormiddag ten elf ure kondigde de burgemeester van de pui van het stadhuis de algemeene politieverordeniug voor de gemeente Sittard af. Als een gevolg van den onverdraagzamen toe stand, die er heerscht tusschen den burgemeester en de leden van den raad, den wethouder incluis, kon de tachtigjarige burgemeester zelf de afkondi- ging voorlezen. Wjj vernamen, toch, dat de burgemeester verzocht had aan den wethouder A. om bedoelde aflezing te houden, doch deze beriep zich op den heer V., die onder in jaren is en dus dit voorrecht moest genieten. Liever dan den heer V. dit te verzoeken deed het de burgemeester zelf. Omtrent de ramp te Helmond meldde men Woensdag van daar aan de 's Hb. Ct. Hedennacht tusschen twaalf en eee en heden- mcrgen om vier uur zijn de beide nog vermiste arbeider9 dood van onder de puinhoopen te voor- schijn gehaald. Het gisterenmorgen vtrspreide gerucht, als zou de zwaar gekwetste stoker v. d. E. in het gasthuis zijn overleden, bleek onwaar te zijn. Zijn toestand blijft echter nog steeds levens- gevaarlijk. De ramp bepaalt zich dus tot drie dooden en een zwaar gewonde. De oorzaak moest worden toegeschreveu aan het ontploffcn van twee bleekketels. De schade aan de gebouwen en machinericen is nog moeilijk te schatten, docti zal een halve ton wel overschrijden. Voor de talrijke arbeiders is het te hopen dat de fabrikanten er in mogen slagen de voor de drukkerij benoo- digde katoen op andere plaatsen gebleekt te krijgen, daar anders de fabriek geruimen tijd zal moeten gesloten blijven. Men schrijft aan de Asser Ct. WaDneer in de 17e en 18e eeuw in Drenthe een paar tronwde, werd al dadelijk voor eenige eiken planken gezorgd, waaruit later hunne lijk- kisten zouden worden vervaardigd. Deze z. g. huusholdplanken waren steeds het eerste huisraad en nog tot op onze dagen heeft dit aloud Drentsch gebruik zich tot zelfs in de dorpen en gehuchteu onmiddellijk bij de hoofdstad, weten staande te houden. De begrafenissen (groeven of uutingen) kenmerkteu zich, en doen dit soms nog, door overmatig gebruik van spijs en drank. Grauwe erwten, ham, rijstebrij met boter en suiker, werden in groote hoeveelheden verorberd en bier met on- bekrompen hand geschonken. Op die wijze meeode men de nagedachtenis der overledeneu te vereeren. Alle verwanten, ook in verwijderden graad, waren tegenwoordig, benevens bekenden uit elken hoek van het landschap. Niet zelden sloot de geheele bevolking van 't dorp of gehucht zich bij de stoet aan. De begrafenis was hoogst eenvoudig. De kist, met een zwart laken overdekt, werd op een gewonen boerenwageu, onder 't gelui der dorps- klok, door des landbouwers eigeD paarden naar de laatste rustplaats gebracht. De naaste vrouwelijke bloedverwanten reden, zittende op de kist, mede; de vrienden en be- kenden voigden paarsgewijze den wagen eerst de mannen, hierachter de vrouwen. Ook dit, gebeurt nog tegenwoordig zoo. Een wit laken maakte plaats voor het. zwarte bij overleden bruidegoms, bruiden en kraamvrouwen met kinderen. Het luiden der klok geschie.dde gewoonlijk door de ongehuwde manndijke buren. Omdat bier hier de gewone drank was, heett.en de begrafenismaal- tijden ook wel Groevebieren. Meermalen moest 's Landsehaps regeering tusschenbeide treden om deze oninatigheden tegen te gaan. II t bier was onbelast. Beschuiten met bier en stroop werden bereid tot bierpap. Bedelaars en laudloopers ver- zamelden zich van heinde eu verrs t6r plaatse, teneinde ook volop te kunnen eten en drinken. Op aandrang van de gezamelijke godsdienst leeraren namen de Siaten van Drenthe den 17 Bebr. 1623 te Assen het volgeude besluit (reso- lutie) Op 't versouck van de Predikers, ten eijnde de Uuytingen offte Groeffoieren voertan affgeschafft werden Is geresolveertt Dat van nu voertan op eene Uuytiuge offte Groeffbier meer niet alss een tonne biers sal ge dronken worden, bij poene en de breucke van een pondt groet op elcke Tonne Biers, die meerder sail gedroncken worden, tot pronffiit van de Armen. De Halven en Vierendelen van een Tonne nae advenaut." De heer Van der Kooi, secretaris van een handeismaatschappij te Batavia is te Brussel in het Theatre du Pare het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Na -.Hoop van de voorstelling liep een net ge kleed heer hem tegen het lijf, die heel beleefd zijne verontschuldiging aanbood. Eenige oogen- Dlikken later bemerkte de heer Van der Kooi, dat hem zijn portefeuille, waarin 1800 frank aau bankbiljetten benevens een passage-billet vau Am sterdam naar Batavia, gerold waren. Een onderzoek is ingesteld. Een jonge vrouw vau St-Gilles bij Brussel die een hevigen twist met haar vrijer had gehad, wilde zelfmoord pleegen. Zij goot portroleum over haar kleeren en stak die in brand. De pijn ont- rukte haar luidde smartkreteD, en toen men te hulp kwam, lag zij over den vloer te kronkelen. De buren moesten haar deur intrappen om binnen komen. In het gasthuis hoopt men niet meer haar te redden. De heer Rene Gevers te Antwerpen, een zeer bekend sportsman, heeft toen hij als naar ge- woonte v<56r het naar bed gaan een glas Vichy water wilde drinkeD, door een ongelukkig toeval zich vitriool ingeschonken en daarvan een slok ge nomen. Hij viel neer als een blok. Op zijn ge kerm kwamen zijn huisgenooten toeloopen, en werd geneeskundige hulp gehaald. Maar zijn toe- stand is bedenkelijk. De vergissing bleek ontstaan te ziju doordat de meid dien dag vitriool had gehaald in een Vichy- flesch. Deze flesch was bij ongeluk op het nacht- tafeltje gezet. Woensdagochtend vroeg heeft in Engeland op den spoorweg tusschen Chester en Liverpool een koe een spoorwegongeluk veroorzaakt. Een lange goederentrein, door twee locomotieven ge- trokken, batste dicht bij Chester in het donker tegen iets zwaars aan, dat later een koe bleek te zijn. De schok was zoo hezig, dat elf wagens ontspoorden en hun inhoud over den weg werd geslingerd. Twaalf uur bleef de hoofdlijn ver- sperd. Gelukkig zegt het bericht in een Engelsch blad was er geen verlies van levens. Dat is dan een taaie koe geweest. Op den Parijschen ondcrgrondschen spoor weg is weder een treiu blijven steken doordat de motor niet meer werkte. Een tweede trein zou hem toen op een zijspoor brengen, maar vdor dit gebeurd was, liep een derde trein op den tweeden in. Hoewel de machinist sterk remde, was de botsing hevig de reizigers vluchlten in panniek naar de uitgangen, waarbij 6 personen gekwetst werden. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de chef van het station, waar de derde trein afreed, niet bekend was met het ongeval, den eersten over- komen. Hij dacht dat de weg vrij was. Het parket van Brussel onderzoekt een zonderlinge zaak die misschien een menschenleven kosten. De jachtwachter Verbruggen, van Wolverthem, zag des nachts, bij het naar huis keeren, Diet verre van zijn woning een tiental personen staan, die hij aanzag voor wildstroopers, welke hem af- wachtten, om hem een slechteu toer te spelen. Hij riep hun toe, zich te verwijderen, doch niemand antwoordde. Hij herhaalde dus zijn be vel tot tweemaal toe en toen kwam het hem voor dat de groep een beweging deed om hem van achter aan te vallen. Verbruggen, zijn leven in gevaar denkeud, loste een schot en trof een der mannen. Nu bleek het dat deze mensshen vreedzame burgers waren, die hem zelf voor een wildstrooper hadden aangezien. Verbruggen deed den gekwetste in zijn eigen woning verzorgen. Het schot had hem in den rug getroflen en een vijftigtal hagelkorrels waren diep in het vleesch gedrongen. Na de verklsringen der getuigen, heeft het parket den jachtwachter in vrijheid gelaten. Sinds jaren werden in de treinen tusschen Keulen en Hannover herhaaldelijk aan reizigers kostbaarheden ontstolen. Na is de diefontdekt; de conducfeur Bohnke. Hij ontsial de voorwerpen aan slapende passagiers of uit goederenwageus, en zijn vrouw verkocht bet gestolene. Een goudsmid te Hannover en zijn zoon zijn als helers gevat. Er zijn tot dusver 30 diefstallen van het echlpaar geconstateerdmaar er moeten er honderden zijn gepleegd. Ecu speelschandaal. Hongarije is ook al een land, dat een wereldfaam geniet door zijn schandalen. Men heeft er in bonte afwisseling parlementaire, omkoop- en speelschandalen. Nu verwekt een van de laatste soort weer seusatie in Budapest. De zoon "an eeu rijk grondeigenaar iu zuidelijk Hongarije heeft in twee dagen tijds met het spel verloren 300.000 kronen. De winner is dat geeft de zaak het gebruikelijke politicke bijsmaakje - eeu lid van den Rijksdag. Maar de jonge man kon dat bedrag niet tntilen en de familie, hoogst verontwaardigd, weigerde voor hem iu de bres te springen en zond den dobbelaar naar een sanatorium, Het Kamerlid was echter niet gezind zoo zijn buit te laten glippen en, gebruik makende van de omstandigheid, dat zijn schuldenaar iuitenant in de reserve was, dreigde bij met een klacbt bij een militairen raad van eer. De familie bood toen aan te betalen, mits een scheidsgerecht baar daartoe zou veroordeelen. Aldus werd overeen- gekomen. Nadat een geneeskundige getuige ver- klaard had, dat de jonge man tijdens het spel niet veranlwoordelijk kon worden geacht voor zijn daden, trokken de door de familie beuoemde leden zich terug eu kan de gelukkige winner waarschijnlijk naar zijn 300.000 kronen fluiteu. Dure tauden. Een half jaar geleden bad nabij Adrianopel op den Trans-Kaukssischen spoorweg eeu ontsporirig plaafs, die van weiuig beteeker.is was. Siechts materieele schade werd aangericht en de passagiers kwamen met eenige schokken vrij. Daardoor werd echitr eeu Russische zaugeres, m^j. Sarbisowa, met haar hoofd tegen het portier geworpen en verkor zij vijf tanden. Daarvoor sprak zij de maatschappij om schade- vergoerling aan, omdat zij beweerde, dat haar stem door dit verlies de eigenaardige aantrekkelijkheid voorgoed zou moeten misseu. De maatschappij meende dat 250 gulden ruim voldoende waren, maar de zangeres wees dat aanbod verontwaardigd af. Er volgde een iangdurig proces waarin de burgerlijke rechtbank te St. Petersburg nu uitsprask heeft gedaan door de maatschappij te veroordeelen tot betaling van een schadevergoeding vau 125.000 gulden, dus 25.000 gulden per tand Vergadering van Donderdag 21 Januari 1904. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Van de Velde, Tholens, Versluijs, Blankers en Kramer. Afwezig de heer Kolijn. Na opening der vergadering neemt de heer Van Rompu, in afwachting eener verkiezing voor het bestiuu der Kamer het presidium waar. Hij wenscht de leden geluk met het nieuwjaar, zoo voor hun zelf als in hun zaken en gezin, hoopt dat het ook der Kamer wel moge gaan en dat het den leden moge gegeven zijn nog lange jaren in het belang van Ter Neuzen werkzaam te zijn. We leven nog steeds in afwachting, omtrent hetgeen de Regeering doen zal inzake de verbetering van de los- en laad plaatsen, maar spreker hoopt dat dit er ook komen zal. De andere werken aan het kanaal vorderen goed en het is nood- zakelijk, dat, wanneer deze voltooid zullen zijn, ook de kaden van Ter Neuzen zijn ingericht, om de schepen die door de nieuwe sluis kunnen schutten, aan de kaden te ontvangen. Met genoegen kan op het afgeloopen jaar worden teruggezien. Spreker heeft thans de cijfers omtrent de scheepvaart niet voor zich, maar die 'mogen voor Ter Neuzen al zeer gunstig beschouwd worden. Onze omgeving bleef gespaard voor financieele rampen die helaas in het afgeloopen jaar over andere streken van Nederland hebben gewaaid. Hopen we besluit spreker dat dit jaar niet zoodanig zal zijn. Alsnu worden ieder met 5 van de 6 stemmen herbe- noemd tot voorzitter en vice-voorzitter de heeren Van Rompu en Van de Velde, die onder dankbetuiging voor het in hen gestelde vertrouwen, de herbenoeming aannemen. Vervolgens wordt bij acclamatie in zijne betrekking gecontinueerd de bode Zonnevylle en met algemeene stemmen herbenoemd als secretaris de heer H. J. Vooren. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die worden goedgekeurd. De VoorzitteiJ vraagt of het een der leden bekend is, of er sedert de vorige vergadering wijziging en ver betering in de postbestelling is gekomen. Geen der leden heeft daaromtrent iets bespeurd. De heer Kramer De laatste bestelling wordt's avonds om 6 uur gedaan wat later komt met den trein uit Gent van 7 uur, blijft dus liggen tot den volgenden ochtend. De Voorzitter: Zou het dan overweging verdienen om een schrijven aan den directeur te richten met ver- zoek de brieven die om half acht ariveeren nog te doen bestellen 't Is evenwel de vraag of het wel de moeite waard is. De heer KramerIk geloof dat met dien trein niet zooveel correspondentie wordt aangebracht. De heer Blankers: Ik acht het een grooter bezwaar, dat een brief voor Gent, zelfs als expresse bestelling, hier des namiddags na 5 uur gepost, eerst den volgenden voormiddag omstreeks 10 ure kan besteld worden. Dat is een gevolg van het gemis van den vroegen ochtend- trein. Als evenwel de brieven voor Gent des morgens via St. Nicolaas werden verzonden, zouden ze reeds omstreeks 9 uur te Gent kunnen arriveeren. Besloten wordt een schrijven te richten tot den direc teur van het post- en telegraafkantoor alhier, met ver- zoek, zoo mogelijk verbetering in verzending en be stelling der posten te willen aanbrengen. De Voorzitter deelt mede dat over verlichting der loskaden aan iiet spoorwegstation een schrijven is ver zonden, doch dat nog geen antwoord is ingekomen. De Voorzitter: Door mij is op de agenda gebracht: bespreking van de verlichting van de beneden Wester- Schelde. Zooals de heeren weten, wordt de Wester- Schelde zeer druk bevaren, dit is van jaar tot jaar toegenomen, doch de bebakening is steeds dezelfde ge- bleven, en slecht, in tegenstelling met andere vaarwaters benoordende Wester-Scheldetusschen Zijpeen Ijjumans- dorp b. v. vindt men lichtboei op lichtboei. In het belang van het drukke reizigersverkeer, met de provinciate stoombooten, op de VVester-Seljelde, •ichtten Gedep. Staten van Zeeland tot den Minister van Marine het verzoek, om op de beneden Wester- Schelde, n. 1. in het pas van Ter Neuzen en op den hoek van het plaatje van Breskens, eene lichtboei te leggen. De Minister heeft daarop geantwoord dat hij de noodzakelijkheid van het leggen van lichtboeien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6