Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 23 Januari 1904. 44» Jaargang. tweede blad. Binnenland. DE ESI0EHAME. FEPILLETON. Rusland> Japan. Duitschland. Frankrijk. De ramp te Bloemfontein. Het gala-diner, dat gisteravond ten half zeven ten Hove aanving ter eere van het ju- bileum van H M. de Koningin-Moeder, was in de groote balzaal en telde 80 couverts. H M de Konigin-Moeder zat aan tafel tusschen de Konigin en den Prins. Teg nover Hare Majesteiten zaten de voorzitters van de Eerste «i Tweede Kamer der Staten-Generaal en ver- der aan dezelfde zijde der tafel de ministers, hoofden der d partementen en de genoodigden uit de hooge staatslichamen. De leden van de hofhouding zaten aan den kant van dekonink- lijke familie. De tafel was versierd met ro- zen en de Koninklijke Militaire Kapel hracht tijdens het diner verschillende nummers ten ge- hoore, waaronder het Waldeck-Pyrmontsche volkslied. H.M. de Koningin heeft een heildronk aan Haar Moeder gewijd in de volgende woorden Lieve Moeder. Wij gevoelen Ons gedrongen als Uwe Kinderen U van ganscher harte gelnk te wenschen met het heugelijke feest dat U viert. Ik ben overtuigd dat Ik de tolk ben van al de aanvvezigen, maar zeker niet minder van Mijn geheele volk, waar ik U toewensch dat God U immer moge zegenen en U voor Ons en voor het vaderland lange jaren spare. Yoor een kwart eeuw betrad U voor het eerst het grondgebied van den staat, waarin U Uw verder leven zoudt doorbrengen. Ik wil hier niet in herinnering brengen het vele dat U in dit tijdperk doorleefde. Wij weten alien dat het 25 jaren van zegen waren voor hetNeder- landsche volk. Wij weten hoe U steeds wist in dagen van vreugde U te vertlijden met de blijden en in dagen van smart mede te lijden met de treurendon. Het was toenmaals de hand van Mijn dier- baren Yader die U binnenleidde in Zijn land en op dit oogenblik staat ons alien zeker Zijn beeld voor den geest. Zijne nagedachtenis leeft in de eerste plaats in Mijn hart in dankbare herinnering voort. Ik stel U alien voqr met My in te stemmen in den heildronk op het geluk en het welzijn van de Koningin-Moeder.^ De vredelievende gezindheid van den Cz-.ar, zijn woorden bij de nieuwjaarsreceptie in het Winterpaleis, en de aandrang der Europ^esche mogendheden hebben hun invloed niet gemist. Vandaag is het alom //pais en vree" volgens de berichten. Niet alleen van Russische zijde. Ook uit Japan wordt gemeld, dat de vrees voor oorlog geweken is, en dat men den vrede voor langen tijd verzekerd acht. En de gouverneur-generaal van Oost-Azie, admiraal Alexejef, die als de meeste oorlogszuchtige aller Russen werd voorgesteld, heeft zijn meening uitge8proken, luidende dat thans een oorlog verderfelijk voor Rusland zijn zou. Hij meende dat door een diplomatieke oplossing thans niets verloren zal zijn, daar Rusland en door zijn geographische ligging en door zijn militaire macht ten slotte toch doen kan wat het wil. Maar op dit oogenblik is Rusland voor den strijd niet voorbereid. Hoelang de tijd dus ziju zal, waarvan het Japansche bericht spreekt, is niet te bepalen. Wellicht wordt een regeling getroffen die voor goed aan het geschil een eiude maakt. Doch zeker schijnt het, dat voorloopig de vrede niet verstoord zal worden. De interpellate van den heer Ilaase in den Duitschen Rijksdag en het antwoord van baron Von Richthofen heeft doen zien welke zonderlinge toestanden in het Duitsche Rijk heerschen. Uit de interpellate bleek, dat de Duitsche Regeering toestaat aan Russische geheime politie- agenteu om in Duitschland toezicht te houden op Russische en Duitsche onderdanen. En de Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft dit erkend, en pogen te verdedigen met de opmerking dat de Pruisische Regeering aan Rusland vergunning had gegeven, zich op de hoogte te houden van het doen en laten van Russische anarchisten in Duitschland. »Wij betreuren het," zegt de Voss. Ztg., //dat de Duitsche Minister zulk een zwak antwoord gaf, en wij betreuren het nog meer dat hij geen oeter antwoord kon geven.'' In geen enkelen anderen Staat zou dat mogelijk geweesc zijn. Het komt voor, dat men aan vreemde geheime politie-agenten toestaat, als zij zich behoorlijk gelegitimeerd hebben, om het spoor vau een misdadiger te volgeu maar dat kan alleen geschieden voor een bepaalden misdadiger, en als gevolg van een bepaald vergrijp tegen het gemeene recht. Geen Staat zal echter ooit toelaten, dat vreemde politie-agenten een volmacht krijgen om een geheele klasse van staatkundige vluchtelingen te bewaken een Staat, die dat doet, geeft een deel van zijn gezag uit handen. Wanneer werkelijk de klasse, die hier bedoeld wordt, misdadige bedoelingeu heeft, dan is iignaleeren ervan door de eeue mogendheid aan de andere voldoende. De Staat heeft het recht en den plicht in dat geval maatregelen te nernen, ter bewaking of beveiliging, maar mag dat recht en dien plicht niet overlaten aan vreem- delingen over wie geen gezag noch controle kan worden uitgeoefend. Of moeten de eigen politie- beambten weder de vreemde bfcwaken Feitehjk hebben Russische politie-agenten in Duitschland het recht om Russische onderdanen na te gaan, en van dat recht hebben zij een ruim gebtuik gemaakt. Nu wijzen de Duitsche bladen er op, dat de heer Von Richthofen het woord //anarchisten" zeer ten onrechte he ft gebruikt. In Rusland zijn geen of weinig anarchisten. De Russische revolulionairen, die in Duitschland worden bewaakt, behooreu tot verschillende groepen, maar anarchisten vindt men daaronder niet. Terwijl in Duitschland de quaestie van de be waking door vreemde politie-spionnen aan de orde werd gesteld, houdt Frankrijk zich bezig met de quaestie der uitzetting van een geestelijke uit den Elsass. De interpellatie over de zaak Delsor is verleden week uitgesteld, en zal morgen plaats hebben. Wij zullen dan wel hooren, wat de minister Combes tot zijn verdediging en die van den prefect Humbert heeft in te brengen. In- middels is het wel van belang eens na te gaan, wat de Fransche pers zegt over het recht van uitwijzing. De Republikeinsche bladen ziju vau verschillende meening. Enkele willen dit recht handhaven, anderen willen het heelemaal afschaffeu, een derde groep wil het wettelijk regelen. Tot deze laatste behonrt de Petit Parisien", het orgaan van den oud-minisier en senator Jean Dupuy, die een regeling van het recht van uitwijzing op grond der moderne democratische rechtsopvatting wenscht. Hij noemt de thans bestaande wet, die uit het jaar 1849 stamt, slecht en hard. Want volgens die wet kan de Minister van Biunenlandsche zaken bij maatregel van politie iederen buiten- laeder die in Frankrijk reist of woont, onmiddellijk doen gelasten het Fransche gebied te verlaten, en hem zelfs over de grenzen laten zetten. Zelfs vreemdelingen die het recht van domicilie in Frankrijk verkregen zijn daaraan blootgesteld. In de grensdistricten zijn het de prefeeten, die dit recht kunnen uitoefenen tegenover vreemdelingen die niet in hun departementen wonen, mits de prefi-cten daarvan onmiddellijk kennis geven aan de Minister van Binnenlandsche Zaken. Milner heeft aan de regeering te Londen ge- sein dat de rivier bij Bloemfontein Ziterdag op Zondag geweldig gezwollen was zoodat Zoudag- middag het geheele lager gelegen gedeelte der staa onder water werd gezet. Tal vau hnizen, bij de //Spruit" gelegen, werdeu vernield. Honder- den personen werden in het stadhuis onder dak gebracht en in andere openbare gebouwen. In 't geheel werden 176 huizen, waarvan 128 particuliere woningen, 25 magazijnen, 3 hotels, 3 restaurants, enz. vernield. De schade bedraagt, 2,4 millioen gulden. De gemeente stond 12.500 toe ten bate van de slachtoffers. Drieentwintig lijken zijn gevon- den. Men Bchat het getal der verongelukten op dertig. Van alle kanlen kwamen betuigingen van deel- neming in, o.a. van Koning Edward. TER NEUZEN, 22 Januari 1904. Ter herdenking van den dag dat H. M. de Koningin-Moeder heden voor 25 jaar haren intocht in Nederland deed, woei hier van open- bare en talrijke particuliere gebouwen de driekleur. Het volgende telegram werd heden verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder, 's Gravenhage. Ingezetenen uit Ter Neuzen bieden eerbiedig gelukwenschen aan en brengen erkentelijk hulde aan Uwe Majesteit. Commissie Huldeblijk, J. A. P. Geill, eere-voorzitter, P. J. Scheele, voorzitter, Th. Bruggeman, vice-voorzitter, H. J. van den Ouden, le secretaris, A. van Dale, 2e secretaris, J. L. Jurrij, penningmeester. J. 1. Woensdagavond vergaderde alhier de commissie, welke zich op initiatief van den burgemeester heeft gevormd voor het inzamelen van een Huldeblijk aan H. M. de Koningin- Regentes. Besloten werd met lijsten te circuleeren voor een huldeblijk en tevens voor eene feestviering. Deze feestviering zal eventueel op nader te bepalen dag worden gehouden en is het de bedoeling der commissie in de allereerste plaats de ingekomen gelden te doen strekken voor armenbedeeling en een schoolfeest, terwijl voorts bij genoegzame deelneming een optocht en volksspelen zullen worden georganiseerd. Voor de feestviering zou voor de kom der gemeente en Sluiskil een afzonderlijke dag worden vastgesteld. Op het oogenblik dat hij den kuop wilde om- draaien, voelde hij een zachte hand op zijn arm leggen. Verbaasd keek hij op en zag een jong, vrouwelijk schepsel met bleek gelaat en losse haren voor zich staan. Ondanks het ruwe weder droeg hit meisje een dunne,lichtgekleurdekleeding. Zij bleef hem strak aankijkrn en reeds wilde hij zijn arm vrijmaken en haar aan heur lot over laten, daar hij haar voor een verloopen vrouw- mensch hield, zooals er zoovelen 's nachts in Londen rondloopen, toen zij haar zachte, vleiende stem liet hooren, waardoor hij onwillekeurig van plan veranderde. z/Erbarm u over mijn elleude," zeide zij //heb medelijdeu met een ongelukkige Hoor, hoe mijn vervolgers naderen Zij willen mij weer terug- slepen naar de plaats, vanwaar ik door een ge- lukkig toeval ontvlucht ben. Red mij, mijnheer, uit barmhartigheid, om Gods wil 0, daar komen zij reeds. Waar zal ik mij verbergen en zij wees in de richting vanwaar zij gekomen waren. Daar klonk het geratel van een uaderend rijtuig al duidelijker en duidelijker, in een oog- wenk zou het in huune nabijheid zijn. Een minuut lang bleef de jonkmau in twijfel omtrent het vleiend smeeken van het jonge wezen hij overwoog de vraag of hij met eeue ongelukkige of met eene verworpelinge te doen had. Door zijn dralen was het rijtuig bijna in hun onmid- dellijke nabijheid gekomen aan den hoek der straten kwamen de lantaarus er van te voorschiju en men zag de vonken, die den paarden van de hoefijzers sprongen. z/Erbarm u, erbarm u smeekte het meisje op Blijkens de goedgekeurde rekening en ver- antwoording van de penningmeesteres van he Dames-comite tot steun der vereeniging voor ziekenverzorging alhier, heeft de in de vorige maand gehouden verloting, uit de baten waar van meubelair voor het ziekenhuis zal worden aangeschaft, onzuiver opgebracht de som van 893,25® waaronder begrepen enkele giften, als een van f 60,en eenige kleinere van samen f 12,Na aftrek der gemaakte on- kosten, ad f 74,91, is de zuivere opbrengst f 818,34®, waarlijk een mooie som, waarvoor heel wat is aan te schaffen. Met zekerheid kan alsnu worden medegedeeld, dat de officieele opening van de inrichting zal plaats hebben in de 2" helft der maand Februari a.s. en het gebouw j.l. Maandag door de ver- pleegster-directrice, mejuffrouw Haseberg is betrokken. Na de opening zal het gebouw gedurende eenige dagen ter bezichtiging worden gesteld voor leden en donateurs der vereenigiug en verdere belangstellenden. De kommies 4e klasse bij's rijks belastiugen H. Post is verplaatst van Leiden (tijd.) naar Zuiddorpe. De verplaatsing van den kommies 4e klasse 0. van Krimpen van Hulst naar Schinveld en de benoeming van J. Weijenberg tot kommies 4e klasse te Hulst is ingetrokken. Uit Sas van Gent schrijft men aan de M.Ct. Wegens de uitgebreidheid en de groote toe- name van den smokkelhandel in suiker is door den Minister van Financien bevel gegevem tot opberging en verzegeling van den voorraad suiker in de beide suikerfabrieken alhier, be staande uit 200.000 K. G. in de cooperatieve en 120.000 K. G. in de oude fabriekzoodat verzending niet langer mogelijk is. De rijksambtenaren, aan de fabrieken gede- tacheerd, worden deze week naar hunne eigene posten teruggezonden, om die weder eenigszins te versterken. Zal deze maatregel baten Ons dunkt van niet. Een smokkelaar verdient 16, zegge zestien gulden, met een zak suiker te sluiken en de werkman loopt zonder werk. Commentaar overbodig. Zaamslag. Maandag 1.1. vierde mej. Maria de Feijter, wed. A. Dieleman, haren 75sten geboor- tedag. Vele blijken van belangstelling vielen haar ten deel, terwijl haar door het muziekge- zelschap //De Volharding" eene serenade werd gebracht. Een groote hoeveelheid krentenbrood werd door haar aan behoeftigen in de gemeente uitgereikt, 't laat zich begrijpen dat dezen haar daarvoor dankbaar waren, evenals het muziekge- zelschap voor het guile onthaal. Boschkapelle. Bij regenachtig weer en druk vervoer is de weg van af 't Ruischende Gat tot het Veer schier onbiuikbaar. Plannen tot verbetering zijn tot heden mislukt, doch naar wij vernemen worden er vaG zekere zijde weer ernstige pogingen in 't werk gesteld om tot verbetering te geraken. Mogen zij gelukken Een onzer voerlieden overkwam een groot ongeluk. Met een kar haver huiswaarts rijdende viel zijn paard nabij Hulst dood neer. Het is een harde slag voor den man aldus zijn kostwinner te moeten verliezen. Hengstdijk. Naar wij vernemen zal binnen- kort de heer J. van Waesberghe, lid der Prov. Staten haar knieen daar zijn ze, laat me toch niet in hunne handen vallen 1" Zij zeide deze woorden op zulk een hartverscbeurenden toon, haar gebaren drukten zooveel angst en oorust uit, dat alle bedenkingen plotseling bij hem ophielden. z/Als u werkelijk aan een onrechtvaardige ver- volgiug bloot staat, wil ik u op dit oogenblik althans niet van mijn drempel jagen. Sta dus op eu volg mij. In huis zijn vrouweu, die voor u zullen zorgen." Hij opende het hek, liet haar biunengaan, sloot den toegang met den sleutel af en volgde haar. Slechts weinige schredeti en zij stonden voor de huisdeur, die hij nu opende. Zij sloop in het voorhuis, toen het rijtuig voor het huis bleef stilstaan. Een heer stapte haastig uit en kwam juist aan de deur van het tuinhek, toen de jonkman de huisdeur zou sluiien. #Mag ik u even spreken riep de heer. //Wij zagen zooeven een vrouwspersoou door dit tuinhek gaanwij zoeken haar, zij is ontvlucht. Ik verzoek u daarom, haar onmiddellijk aan ons uit te leveren wij hebben haast." z/Ik heb geen reden om u in dit nachtelijk uur voor de deur van mijn huis te woord te staan", antwoordde de aangesprokene. //Als u een oogenblik geduld wilt hebben, tot ik terugkom, zal ik bereid zijn om te antwoorden op hetgeeu u mij te vrageu mocht bebbeu" en daarop sloot hij de deur. Zijn beschermelinge zat ineengedoken op de onderste trede der trap. //Kom mee," zeide hij, //leun gerust op mijn arm, als ge u zwak gevoelt, ik zal u bij rniju moeder brengen." (Wordt vervolgd.) j - i W» I. De mist, die Londen gedurende een groot deel van het jaar in een sluier hult, was dien dag minder dieht geweest dan gewoonlijk. De lente begon te naderen, het was April doch de Maartsche buien waren nog lang niet voorbij. Het was reeds lang na midderuacht. De lautaarns wierpeu haar onvoldoeud licht op de nalte straten, waar nu en dan de voetstappen weerklonkeu van personen, die zoo laat huune woning opzochten of die als veiligheidspolitie hunne ronde deden. Naarmale men zich van de Cit j ver wij derde en Southwark naderde, werden de straten eenzamer, de voetgangers schaarscher. Southwark is bepaald het rninst fraaie gedeelte der stad een dichte huizenmassa, vol fabrieken. Eerst in de. buitenwijken wordt het aauzieu beter. Daar treft men kleinere, meer sierlijke huizen aan, met kleine tuinen en giasperken. In £6n dezer straten van Southwark liep in dit nachtelijk uur een jonkman. Zijn stap was licht en vlug, het slechte weer scheen zijn vroo- lijke luim niet te bederven, want nu eens floot bij een hrkend opera-deuutje, dan weer herhaalde hij de melodie halfluid met zijn aangename tenor- stem. Juist brak de maan door de wolken en wierp haar licht op de straten, die ondanks de brandende lantaarns tamelijk duister waren. j>Daar was het al weer!" sprak de jonkman zacht en hij bleef staan om opmerkzaain naar de overzijde der straat te zien. ,/Wat mag dat toch zijn Het lijkt wel een kleine, witte wolk, die plotseling voor mij komt en dan weer verdwijnt. Het schijnt wel een mensch te zijn, maar die vlugge bewegingen, nu weer aan de eene, dan weer aan de andere zij le der straat neen, het zal een dier ziju, die zijn verblijf ontvlucht is." Hij vervolgde zijn weg en hoorde in de verte aan de overzijde een man met zwaren tred naderen. Daar vloog de verschijning haastig en zonder gedruisch de straat dwars over om den naderenden man te ontwijkeu. Het was nu slechts vijftig schrede'n voor hem. Het scheen een jonge vrouw, klein van postuur en in zeer lichte kleeding. Daar kwam juist weer een wolk, die de maan verduisterde, de regen stortte bij stroomen neder; hij zag niets meer van de verschijning. Flink doorstappende ging hij aan de overzijde den politie-agent voorbij, dien hij in de verte had hooren aankomen. Deze bleef echter niet staan en keek niet om achter hem stak het geheim- zinuige wezen de straat weer over, als bevreesd voor den naderenden jonkmau deze sloeg er echter geen acht meer op. Zijn opmerkzaamheid was nu gericht op een huis in de nabijheid, waarvan nog een paar vensters op de eerste verdieping kelder verlicht warenwerd hij daar verwacht P Daar nadt rde in de verte een rijtuig met groote snelheid uit de City. Ook dit was hem volkomen onverschillig. Hij stond voor het hek, dat toegang verleende tot een tuintje voor het huis met de verlichte vensters, haalde den sleutel te voorschijn en draaide dien in het slot om.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5