1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4486. Zaterdag 23 Januari 1904. Jaar gang. Binnenland. Gemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave IEjIKIIE^STIE] blad. RECHTSZAKEH. Arrondissementsreclitbanb te Middelburg. Kantongeirecht te Ter Neuzen. ABONNEMENT: v Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit lilad verscUijnt fflaandag-, Woensdag- en VrijdaSavontl, aifgezonderil aip Feestdagen, bij de Firma F. JT. VAM l»K $A\»K te Ter itv„.pn iai Tiii-r-mTHin -II I. ftmrmrtrtmrn v. r ...-FrrtffV'-1Ti i 1 III Ma in in ■■iiimmi.i In het ,/Tijdschrift v. Geneeskunde" schrijft de redacteur gerant, Dr. H. Burger, omtrent het Oranje Nassau's Oord „De bestemming, door de Koningin-Moeder, gegeven aan het haar toegedachte huldeblijk, biedt mjj",de welkome gelegenheid, ook in dit blad een woord van sympalhie te doen hooren bij haar zilveren feest." Als staatsburgers zijn ook wij ge- neeskundigen vervuld van dankbaarheid jegens een vorstin, die met een waarlijk zeldzame plichts- betrachting aan het heil van haar nieuwe vaderland haar leven heeft gewijd. In het bijzonder echter spreekt tot ons gemoed de machtige begeerte dezer hooge vrouw om hulp te brengen aan zieken. Meer dan door ieinand anders wordt door ons gewaar- deerd, dat zij op zoo krachtige wijze vooraan gaat in den strijd tegen de geduchtste der volksziekten, dat door haar het grootste sanatorium voor borst- lijders is gesticht en in stand worden gehouden." Dr. Burger bestrijdt dan de *nog meer gemom- pelde dan in het openbasr uitgesprokeu" bezwaren tegen de stichting //Oraiije Nassau's Oord". »Uit inlichtingen, mij welwillend verstrekt zegt de schr. blijkt, dat in /Oranje Nassau's Oord", nu het gesticht als regel nagenoeg geheel bezet is, de exploitatie in een gezond sta dium is aangeland, waarin de kosten geheel worden gedekt. Van de ongeveer 100 patienten worden een lOtal verpleegd voor f 4 of f 5 per dag, een 20tal voor 3, circa 70 voor den minimum- prijs van 2,50. Van dezen laatsen ontvangen echter 25 een toelage uit het Emma-fond3 van 1 daags, zoodat zij feitelijk voor 1,50 worden verpleegd. Het bestuur van dit fonds stelt zich als ideaal, eenmaal al de 70 minimum-betalers met een bijdrage van f 1, ja als dat mogelijk ware, met f 1,50 tegemoet te komen. Dan zal een verplegingsprijs zijn verkregen, die binnen het bereik valt van werkgevers, filantropen, burger- lijke en kerkelijke armbesturen, ook van zieken- fondsen, of wie auders in de toekomst zulleu ge- roepen zijn, de verpleging der onvermogende tuber- culeuzen te bekostigoii. tfEer dit ideaal verwezenlijkt is moet het Ernrna- fonds met f 4,400,000, resp. f 700,000 zijn aangegroeid de berekening is gemakkelijk. Zal Nederland het heuglijk feest der Koningin-Moeder aangrijpen om te toonen, dat ook in onzen mate- rialistischen tijd idealen nog wel eens werkelijk- heid kunnen worden In Zweden werd aan Koning Oscar bij zijn zilveren regeeringsjubild door het volk een som van ruim anderhalf millioen gulden geschonken en door hem besteed tot bestrijding der tuberculose. Dr. Pijnappel herinnerde ons het feit in het Handelsblad van Oudejaarsavond en wees er terecht op, hoe beschamend verre wij op dit pad bij andere kleine landen, Zweden, Portugal, Denemarken, ten achteren zijn." De Residentiebode zegt in een artikel, dat zjj het goed gezien vindt, dat de Minister van Financien beeit voorgesteld bij de verhooging van den grondslag mobilair den nieuwen zesden grondslag automobielen te voegen. De automobiel toeh, schrijft het blad, vervangt ten voile //bet houden van paard en rijtuig", doet dit alleen voorloopig nog op kostbaarder wijze, zoowel wegens aanschaffing als door onderhoud. Rekent men nu, zooals de Memorie van Toelichtiag terecht aanvoert, de automobiel onder het mobilair, dan zou de verkoopswaarde moeten geschat worden en zou de kostbare liefhebberij niet te treffen vallen. Daarom is het voorstel der regeering, ieder automobiel in hoofdsom met 40 te belasten. Dat is ge makkelijk uitvoerbaar, daar het berijden van 's rijks wegen met automobielen het dragen van een bepaald nummer voorschrijft. Goed gezien noemen wij het daarom ook, de zoogenaamde mottorvijwielen, welke eveneens meer het karakter van weelde doen veronder- stellen, met 6 te belasten, in plaats van f 2, welk bedrag van een gewoon rijwiel voor een persoon in hoofdsom geheven wordt. Dit noemen wij billyk, omdat heteenzekere mate van weelde treft, wijl juist andere bepa- lingen omtrent den grondslag rijwielen de be- lasting daarop, indien zij onmisbaar ten behoeve van het bedrijf gebezigd worden, verlichten. Zelfs betreuren wij het, dat de regeering ten deze niet verder gaat, en nog andere voorwerpen van weelde atzonderlijk poogt te treffen. Zeer zouden daarvoor, ons erachtens, nog een drietal artikelen in aanmerking komen le. het houden van piano's en orgels, wanneer dit niet voor het geven van onderricht is Buitenlandsche instrumenten zouden daarbij iets hooger kunnen getroffen worden, daar zij meestal duurder zijn en dus hooger waarde vertegen woordigen 2°. het hebben van wijn in kelder boven een zeker, niet te hoog te stellen, maximum door particulieren. Zij, die er een eer in stellen, er een kelder op na te houden welke goed bekend staat, veroorloven zich toch buiten kijf een geheel onnoodige weelde, die flink kan belast worden, terwijl deze bepaling gedeeltelijk aan de plaatselijke wijnhandelaren zou ten goede komen. Van hotels en koffiehuizen zou daarbij een geriuger bedrag kunnen geheven worden, terwijl natuurlijk bepaalde wjjnhandelaren moes- ten vrijgesteld zijn. Reeds tijdens de behandeling der wet op de personeele belasting werd dit denkbeeld door ons aanbevolen 3e. een weeldeartikel dat we haast niet durven noemen, uit vrees ons den toorn der schoone sekte op den hals te halen. En toch wagen we het, omdat het tevens een zaak van gezondheid geldt. Het blad bedoeld vitrages en gordijnenhet spreekt van yeen zesvoudige barricade, welke behalve buitensluiten van het licht de verdiens- ten heeftle. een vruchtbaar magazijn te wezen voor onreine stofdeelen en vergiftige microben 2e. de rekening van de behangers zoo hoog op te voeren dat tal van jongelieden uit den gegoeden stand ongehuwd blijven, omdat zij zeer goed beseffen aan de eischen, welke het moderne leven o. a. aan de inrichting der woniug stelt, niet te kunnen voldoen." Niet ieder der drie genoemde artikelen, zegt zij, kan voor een afzonderlijken grondslag van belasting in aanmerking komen, maar toch ge- looft het blad, dat er wellicht iets op te vinden ware hen, zoo mogelijk met nog enkele catego- rien vermeerderd, naar een andere basis en hooger te treffen dan het gewone mobilair onder den naam van voorwerpen van weelde. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken A. H., oud 44 j., werkman te Clinge, ge- detineerd te Middelburg is wegens diefstal en wederspannigheid veroordeeld tot een jaar ge- vangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. J. F. S., oud 21 j., werkman te Hontenisse, is wegens mishandeling vrijgesproken. Zitting van 21 Januari 1904. Veroordeeld zijn: P. M. P., naaister te Axel, ter zake van overtreding der arbeidswet; tot 3 boeten, elk van 1, subsidiair 1 dag hechtenis voor elke boete. F. M. A. B., bierhuishoudster te Sas van Gent, ter zake van het zonder vergunning sterken drank in het klein toedienen tot eene boete van f 15, subs. 10 dagen heeht. C. F. K., onderwijzer te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweerverordeningtot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. J. P. d. S., omroeper te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning van Burg, en Weth. binnen de kom der gemeente duiven laten uitvliegentot eene boete van f 0,50, subs 1 dag hecht. J. M. Z., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het op den openbaren weg goederen te drogen hangen zonder vergunning; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. P. H. W., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het geven van een openbare verraakelijkheid zonder vergunning, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. L., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het niet opruimen van gras of onkruid zich bevindende op de straat voor haar huistot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. A. v. H. en J. S., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over eens anders grond, zonder rechtieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. T. d. F., landbouwer, P. v. D., landbouwerszoon, beiden te Axel, ter zake van het rijden op een rijwiel, zonder lichtieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. W. J. v. R., C. W., landbouwersknechten te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. M. I)., arbeider te Axel, S. G., visscher te Bauchaute, F. d. V., A. C., landbouwers te Philippine, P. V., arbeider te Assenede, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consentieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. d. F., winkelier te Axel, ter zake van Leerplichtwet- overtreding; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B., leurder aldaar, ter zake als voren; tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht. F. R., werkman aldaar, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B. K., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als yoren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. P. R., arbeider te Hoek, ter zake als voren; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. W. D., molenaarsknecht aldaar, ter zake als roren, tot eene boete van 1, subs. 1. dag hecht. C. L., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag. A. J., J. B., arbeiders aldaar, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. S., arbeider aldaar, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. v. D., A. V., J. d. P., arbeiders te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding bij herhaling ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. H., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht C. v. L., arbeider aldaar, ter zake als vorentot eene boete van f 2,50, subs. 2 dagen hecht. J. d. H., arbeider te Hoek, ter zake als voren; tot eene boete van f 1,50, subs. 2 dagen hecht. U. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap, tot eene boete van 2 subs. 2 dagen hecht. H. K., Yoermansknecht, ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. C. P. K., tijman le Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij zesde herhalingtot hecht. van drie weken. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij achtste herhalingtot hecht. van drie weken. k rij^-esprolze^ R. if. G., scheepsmeter, J. M., bakker, P. J. M., pepensioneerd O.-I. M., J. B. H. A. L., boekhouder, J. B., kleermaker, J. d. J, onderwijzer, J. T. v. A., bakker, alien te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweerverordening. F. H. A. B., bierhuishoudster te Sas van Gent, ter zake van Drankwetovertreding. W. M. V., broodbakker te Axel, ter zake van over treding der Arbeidswet. J. S., veldarbeider te Zaamslag, ter zake van over treding der Leerplichtwet. C. H., gepensioneerd militair te fer Neuzen, ter zake van overtreding der Verordening tot hand having van orde en veiligheid op openbare wegen enz. te Ter Neuzen. Dinsdag bield de firma Ferwerda Tienaan eeu reclametocht door de Amsterdamsche straten en, gaarne eere gevende aan wie eere toekomt, dienen wij te verklaren, dat dit een reclame was, die het deed. Zestien groote wagens van de Maatij. jAmster- dams Goederenvervoer", alle met twee paarden hespannen, reden door onze voornaamste straten op elk der wagens lagen of e^n reuzenfust, of twee kleinere, en elk vat had den bolJen buik behoorlijk beplakt met den naam der firma. Het sloeg in. Ieder, die het gezien heeft, vertelt het vanmiddagaan tafel, en diehetniet gezien hebben, lezen het nu uit de krant wat vrijwel op hetzelfde neerkomt immers? De firma Ferwerda en Tieman heeft er slag van ook het uiterlijke van haar artikel aantrekkelijk te maken. Zou zij het niet kunnen zijn, die Amsterdam eens begiftigde met een wijnfust, grdoter dan het Heidelbergervat f (H.) Uit het Geldersche dorpje Giesbeek wordt bericht, dat daar eene vrouw benoemd is tot brievengaarder tevens besteller. Geen geschikt mannelijk sollicitaut was opgekomen. Omkooperij bij verkiezingen Tegen twee der personen uit Kerkdriel, die zich bij de laatste stemming voor een lid van den gemeenteraad hebben schuldig gemaakt aan om kooperij, is door de rechtbank te Tiel een ge- vangenisstraf geeischt respectievelijk van 14 en 10 dagen. Een kras geslacht Vrijdag wordt Sjoerd Winkler te Odoorn 94 jaar. Hij is een van de tien in Friesland nog in leven zijnde oud-strijders van 188031. Voor zijn Ieeftijd is hij nog bijzonder kras en nog elken Woensdag ziet men hem met een brood- kar met bakkerswaren door het dorp venten. De oude man is van een sterk geslacht, want er leven nog twee broers en twee zusters van hem, Sijbe te Leeuwarden, oud 89, Gatske te Rauwerd, oud 86, Johannes te Grouw, oud 88 en Jeltje te Leeuwarden, oud 76 jaar. Woensdagnacht werd de politie te Scheve- ningen gewaarschuwd, dat in de villa vMaria" in het \an Stolkpark, van welke villa de bewoners sedert eenigen tijd buiten de stad vertoeven, licht was gezien. De commissaris en een drietal agenten begaven zich onmiddellijk daarheen en betrapten op heeterdaad drie inbrekers, die zich juist met een groote hoeveelheid tafelzilver, wijn, dekens enz. wilden verwijderen. Omtrent de schipbreuk van de //Estland" op j.l. Zaterdag wordt gemeld Zondag slaagde de bemanning van de redding- boot te Hollum op Ameland er in drie opvaren- deu van het (iriemastschip ^Estland", van New- Castle naar Weymouth, van een wissen dood te redden. Het Russische zeilschip ,/Estland", met steen- kool geladen, had reeds dadelijk na het uitzeilen te kampen met storm uit het Z. W. Het zwalkte reeds acht dagen op zee en schijnt door het uitschieten van den wind naar het N. W. en N. op Zaterdagavond pi. m. 10 uur op de Boschplaat bij Terschelling te zijn gestrand. Tweemaal waren noodseiuen gegeven, doch een derde keer was dit reeds onmogelijk daar het schip in een minimum van tijd schijnt wrak gestooten te zijn. De noodvuren zijn niet opge- merkt, hoewel de bemanning nog een stoomschip dichtbij heeft zieu passeeren. In de masten bracht men een angstigen uacht doortelkens verminderde de bemanning, be- staande nit kapitein, twee stuurlui, vier matrozen en de kok, tot er eindelijk nog drie overbleven. Op een wrakstuk zijn die ten slotte aan wal gedreven. Hoe ze weten het niet. Zondagmorgen trok het de aandacht der licbtwachters op den vuurtoren te Hollum, dat er bijzonder veel wrakhout dreef een verscherpte uitkijk deed ontdekken dat drie personen op de Boschplaat het uiterste en onbewoonde deel van Terschelling heen en weer liepen. Oogenblikkelijk werdt bericht naar het dorp gezonden om de reddingsboot. Gelukkig waren velen van de bemanning en de voerlui in de kerk bijeen en kon in minder dan geen tij i de boot te water gebracht worden. Het was noodig, naar zou blijken. Op de Boschplaat gekomen zag men, dat een van de drie gesteuud werd door de beide anderen. Om eveuwel bij de schipbreukelingen te komen moest een diep zwin doorwaad worden, onversaagd als altijd gingan twee der manschappen hand aan hand tot de schouders door het ijskoude water en bereikten spoedig de uitgeputten. Intusschen zochten en vonden anderen een meer geschikte plaats om de ongelukkigen op te nemen. De lading was binnen en flink ging het terug waar eene oveitalrijke schare de wakkere be manning en de geredden op het strand verbeidde. Twee der schipbreukelingen moesten uit de boot gedragen worden, de eeu was zelfs zoo, dat men vreesde hem niet meer levend in het dorp te krijgen. Toch gelukte het aan den plaatsvervangenden geneeskundige, den heer S. Cappel, van Amsterdam, de levensgeesten weder op te wekken. Ook de beide anderen ontvingen medische hulp, doch hier bestond geen levensgevaar. De namen der geredde personen, alien Russen, zijn M. Peterson, 2de staurman, P. Tilik en J. Bersin, matrozen. Verdronken zijn: de kapitein A. Paulus, de lste stuurman J. Kalubersin, de matrozen T. Brukle en W. Stolzer, en de kok R. Eklewitz, wier lijken reeds op Terschelling zijn aangespoeld. Te Wetzikon, bij Zurich, is Zaterdagnacht ten gevolge van een gasontploffing een huis van drie verdiepingen ingestort. Twee vrouwen werden dood onder het puin vandaan gehaald een derde vrouw overleed terwijl zij naar het ziekenhuis werd gebracht. Haar man is zeer ernstig gewond. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1