I 1| Gemengde berichten. f I li li j Rusland-Japan. De opstand van de Herero's. TER NEUZEN, 20 Januari 1901. (L. et E.) V I 1 Ea daarom is het een goede gedachte geweest, het jubileum van haar eerste verschijning op Nederlandschen bodem niet onopgemerkt te liten voorbijgaan. De voorbereide herdenking zal er niet een zijn van grooten feestehjken omhaal slechts iu enkele gemeenten zal er in meer be- perkten kring aan de berdenking eenig openlijk vertoon worden verbonden. Maar men wil toch samenwerken om op dien dag de Vorstin een ge- noegeu te bereiden, uamelijk het bewijs, dat ons volk met erkentelijkheid waardeert een derschoonste daden uit Haar leven, door te willen samenwerken tot verdere ontwikkeling van het sanatorium, de stichting: aan welke Haar naam voor immer zal ziju verbonden. Daarin drukt zich tevens nit het eigenaardige van ooze verhouding tot het Oranjshuis, het bij- zonder kenmerk van onze trouw. De Koningin- Moeder is voorgegaan, wij volgen, en dat voorgaan was in een richling, die alleen het heil des volks ten doel zich stelt. Het complex van gebouwen iu eene der schoonstestreken van Gelder- land bestaat daar als een monument, dat die ver houding in het licht doet treden, en alle verdere otnschnjving, die trouwens niet gemakkelijk zou zijn, overbodig maakt de natie had een geldsom bijeengebracht als blijk van hulde en dank voor hetgeeu de Vorsiin als Regentes heeft gedaan, tot Haar vrije beschikking gesteld Zij voegde er een Kouinklijk landgoed bij en gaf dat alles ten geschenke om er een stichting van te maken, die redding brengt voor lijders aau de kwaal, die de ergste vijandiu ouzer volksgezondheid mag heeten. Ea nu er opnieuw een bewijs van dank zal gegeven worden, is het wederom die stichting, Koningin Emma's liefdepand, waaraan de bij - drageu der natie ten goede zullen komen. Er is alzoo een schoone vorm gevonden om onze trouw uit te drukken. Tevens hebben wij de gelegenheid, om een woord van hulde uit te spreken aan Haar, Die van de herinneringsdag de Heldin is Haar toe te wenschen, dat Zij nog lange jaren getuige mag blijven van het geluk van Haar kinderen nog laug de verheven Vrouwe, tot Wie wij met eerbied opzien. Zij leve f Het is opmerkelijk hoeveel invloed de woorden, op het Russische nieuwjaar door den Czaar tot den Japanschen gezant gesproken, gehad hebben op de openbare meening in Europa. Het is of plotseling de storm bedaard is. De Russische bladen, die voor nieuwjaar zeer pessimistisch ge- stemd waren, slaan na de receptie in het winter- paleis een geheel anderen toon aan, hoewe) zij merkwaardigerwijze van de woorden des Keizers in 't geheel geen melding maken. Dat die woorden bekend waren en invloed oefenden blijkt echter uit hunne hoofdartikelen. De »Nowoje Wremja" die op nieuwjaarsmorgen (14 Januari) den oorlog onvermijdelijk noemde, spreekt den volgenden dag over den vrede als een voldongeu feit. In het nummer van 16 Januari bevat dit zelfde blad een artikel, waarin het zegt, dat de de vrede verzekerd is. Het is zeker opmerkelijk, dat de censuur het vermeldeu van des Keizers woorden verboden heeften een andere oplossing is voor het diepe stilzwijgen van alle Russische bladen, waar de geheele wereldpers met die woorden in kennis werd gesteld, niet te vinden. Het gaat toch zonderlmg toe in hooge Russische Regeerings- kringen De Czaar heeft aan admiraal Alexejef, een telegram gezonden, in antwoord op diens Nieuw- jaars-gelukwensch, en daarin gezegd //Ik bid God, dat hij Rusland in het nieuwe jaar vrede en welvaart moge toezenden." Dit telegram, zoo wordt uit Port-Arthur ge- meld, heeft een diepen indruk gemaakt, en de overtuigiug doen ontstaan, dat het conflict op vredelieveude wijze zal worden opgelost. Maandag werd de Japansche gezant door den Czaar in een buitengewone audientie ontvangen en het was na afloop daarvan dat hij zeide Ik geloof niet dat de kwesties waarover thans nog onderhandeld wordt, de moeite waard zijn om oorlog over te voeren. In dit verband zijn de berichten uit Tokio, die de Engelsche bladen bevatten, zeker niet vertrouwbaar genoeg om er veronderstellingen op te bouwen. Volgens Zaterdag ingekomen berichten uit Windhoek, gedateerd van 11 Januari, wordt Okahaudaja ernstig bedreigd, en zijn de pogingen tot ontzet van Windhoek uit ondernomen mislukt. Windhoek zelf wordt bedreigd met vele verliezen is de landsstorm er binnerigerukt. En wordt terstond om hulp gevraagd. De Herero's hebben zich door plundering goede paarden en wapenen verschaft. Uit Swakopmond werd gemeld, dat een troep iuboorlingen van Okpj iva en Johan Albrechtshohe op marsch is naar Karibib. Do expeditie van luitenant Laubschats moet beho&den te Karibib aaugekomeu zijn. De expeditie van luitenant Ziiluw, met 120 geweren, verkeerde evenwel naar alien schijn in gevaar bij Waldau. De Duitsche Rijkskanselier ziet den toestand in Duitsch-Zuidwest Afrika zeer ernstig in. In den Rijksdag heeft hij Maandag een verklaring afgelegd, die zeker diepen indruk maakte op de hoorders. Niemand, zoo zeide graaf Von Billow, zelfs onder degenen die het Duitsche protectoraat nauwkeurig kennen, kon voorzien, dat deze op- stand zou uitbarsten. De eerste berichten zijn acht dagen oud, en de sedert ontvangen telegram men laten geen twijfel aan den erust van den toestand. De opstand heeft in enkele dagen het gebied waardoor de spoorweg loopt, en dat het dichtst door de blanken wordt bewoond, aaugegrepen. De vruchten van den vlijt en de volharding van tien jaren zijn door den opstand vernield. Een groot deel der kolonisten heeft bezittingen, huis en hof, land en vee verloren. En wij maken ons zeer bezorgd over het lot van de blanken, die naar de militaire stations gevlucht zijn, en daar thans een wanhopigen strijd voeren tegen de overmacht der inboorlingen. De opstand is uitgebroken, toen de gouverneur met een groot deel van de troepen zich in het zuiden bevond, tengevolge van den opstand der Bondelzwarts meer dan twintig dagmarschen is de militaire macht van het tooueel der catastrofe verwijderd. Slechts enkele, zeer verspreide kleine afdeelingen zijn in het bedreigde gedeelte aanwezig. Okahaudaja, Otwimbie en Kariri worden bedreigd, en zelfs Windhoek, de hoofdstad van het Duitsche gebied is in gevaar overvallen te worden. Dit alles maakt versterking van de troepeumacht zeer noodig. De Rijkskanselier stelde daarom voor uitzeuding Van 500 man met 6 machiue-geweren en zes revolverkanonnen. Maar inmiddels moest de regeering maatregelen nemen om spoedige hulp te verschafftn, en daarvoor wordt een bataljon marine-infauterie en een detachement spoorweg- pionniers met snelheid naar Zuidwest Afrika ge zonden. Donderdag vertrekken deze troepen, die den 8 Februari in Swakopmond kunnen ziju. Uit de verdere berichten blijkt, dat twee volledige compagnien marine-infauterie, te samen 800 man aterk, onder bevel van majoor Von Glasenapp, te Kiel voor het vertrek Daar Afrika worden uitgerUst. De ^Norddeutsche Lloyd" zal een der snelstvarende schepen voor het ver- voer dier troepen uitzenden men hoopt daardoor weldra in de gelegenheid te zijn Windhoek en de overige bedreigde plaatsen hulp te verschaffen. Toch moeten er nog ongeveer twintig dagen voorbijgaan, voor dat deze troepenafdeeling te Swakopmond kan zijn aangekomen. Iu dien tijd ziju de Herero's bijna oubeperkt baas in het bedreigde gebied. Wei hoopt men op het vroeger aankomen van het aflossingstransport van 135 man, dat den 3 Februari te Swakopmond moet aankomen, en is de kanonneerboot Habicht waar- schijnlijk reeds te Swakopmond aangekomen. Maar dit alles is nog niet in staat de bezorgd- heid, die niet ten onrechte heerscht, te verjagen. De laatst ontvangen nummers der ^Deutsch- Siidwest Afrika Zeitung" loopen tot 8 December. Zij bevatten natuurlijk nog geen berichten over den opstaud der Herero'swel over de aanleidiug tot den opstand der Bondelzwarts. Een gestolen stuk vee van den kapitein der Hottentotten Abra ham Chmtiaan gaf aanleiding tot den strijd de kapitein was niet tevreden met de uitspraak van den Duitschen districtscommanctant, luitenant Jobst. En dit heeft aanleiding gegeven tot verzet. De Deutsch-Siidw. Afr. Ztg." klaagt zeer over den slechten toestand van den spoorweg Swakop- mond-Windhoek. Daar dit van invloed kan zijn op het troepenvervoer heeft de Regeering besloten een detachement spoorweg-piouniers naar Zuidwest Afrika te zenden. Maar erustiger nog is het gebrek aan behoorlijk materiaal. Het blad schreef z/Als het straks noodig is de nieuwe voorraden levensmiddelen voor de troepen te vervoeren zal dit gebrek aanleiding geven tot groote moeilijk- heden". De Duitsche Regeering mag daarom ook wel maatiegelen nemen, om daaraau tegemoet te komen. De heer G. A. van der Hooft, bij de Herv. gemeenfce te Domburg als predikant beroepen, zal Zondag 14 Febr. des morgans bevestigd worden door den heer D. J. M. Wiistenhoff van Sassenheim en 's middags zijn intree doen. Een zeldzame gelegenheid om hooge kunst te genieten, hadden we hier j. 1. Maandagavond in het #Nederlandsch Logement", waar een concert gegeven werd door de heeren Louis Angeloty, violist, en Aug. Eeckhout, pianist, met mede- werking van mej. G. Step. 't Was jammer, dat voor zoo'n zeldzame ge legenheid het publiek niet in grooter getale was opgekomen ruim 70 hoorders waren slechts aan wezig. De verwachtingeo die we, afgaande op de recensies, van deu heer Angeloty hadden, werden niet be- schaamd. Terstond was bij het optreden van dezen beer waar te i.emen, dat we een kunstenaar voor ons zagen, de gemakkelijkheid en zekerheid van beweging bewezen dit ten voilemet ieder nummer verhoogde de bewondering die deze kunste naar bij de hoorders wekte, maar deze steeg ten top, gedurende het slotnummer de ,/Inleiding en Rondo Capriccioso" van Sont-Saens. Het enthousiasme van het auditorium uitte zich dan ook in een davereud applaus, dat niet rustte vdor dat de heer Angeloty nog een ex'ra-nummer ten heste gaf. Maar ook, we mogen den pianist, den heer Eeckhout, niet vergeten, deze was een waardig partner voor den heer Angelo'y. Lief, het acom- pagnement der viool- en zangnummers niets te wenschen, vooral in de solo-nummers kwameu de bekwaamheden van den heer Eeckhout tot hun voile recht, en gaf hij bewijs over eene groote vaardigheid en techniek te kunnen beschikkeu ook hem werd het applaus niet gespaard. Ook mejuffrouw Step, welke o. m. htt lied van Reinilde uit de vHerbergprinses" zong en de aria uit de opera ,/Isa" van Benoit mocht zich in de toejuichingen van de hoorders verheugen. Naar men verneemt heeft de heer Eeckhout het voornemen zich elders door hoogere studie nog verder op muzikaal gebied te bekwamen. Donderdag 28 Jan. zal te Schoondijke eene algemen e openbare vergadering gehouden worden voor ptrsonen, die het wel meenen met, het Chris- telijk onderwijs, om te komen tot de oprichtiag van een school op Geref. grondslag, waarvoor reeds vele bijdragen zijn geschcuken. Zaamslag, 19 Jan. Zaterdagavond werd alhier in de herberg van den heer Anth. van Fraaijenhove, op den Reuzenhoek een varken verloot dat volgens geruchten 250 ponden zwaar woog. Om deze loterij voltallig te krijgen was natuurlijk rond gegaan met een lijst, waartoe vooraf door den heer Burgemeester vergunning was verleend, en welke lijst, dan ook door hem was onderteekend. Dat zoo'n lijst waar eenige dagen mede gecirculeerd is er erg onoogelijk uitziet, zal een ieder weten, die met dergelijke lijsten de rondte doet, of deze onder de oogen knjgt. Ook deze lijst schijnt daarop geene uitzonde- ring gemaakt te hebben, zoo zelfs, dat, de ver- loter of eigenaar van het varken besloot de officieele lijst, welke door de deelnemers met potlood was beschreven, over te schrijven met inkt. Wat nu wil het gevalper abuis werd num mer 149, welke op de officieele lijst met den naam van P. Riemens, stond ingevuld, op de overgeschreven lijst open gelaten en waar bij vernieuwing werd getracht om voor de open- staande nummers ook nog mede loters te vinden gelukte dit ondermaer ook voor nummer 149, hier schreef de heer L. K. Geluk zijn naam achter, zoodat hij mede eigenaar werd van no 149, doch hij, op de overgeschreven lijst. Zooals wij boven aanhaalden werd Zaterdag avond het varken verloot, onder toezicht van den gemeente-veldwachteren no. 149 kwam er uit met den prijs van het varken, de lijst werd nagezien, en de heer Geluk was de ge- lukkige winneren is het nu de gewoonte om bij het slachten van een keutje te drinken op zijn dood, men zou er nu eentje nemen op zjjn leven, eentjedat wil zeggen ieder die hierbij tegenwoordig was, (en er waren er 38) natuurlijk het kon lijden. Men zou deze zaak nog 2 maal herhalen het einde van de zaak was, dat er aan den avond (in een herberg op het dorp) een soort vechtpartij plaats had, waarbij de gelukkige winner, overwinnaar bleef. Maar nu de keerzijde van de medaille. 't Was Maandagmorgen, reeds vroeg gaat, of liever rijdt de gelukkige winner om zijn keutje. Onderweg echter o*tmoet hij de baas van't spul en die zegt tegen hem, dat het bij het nazien der lijsten gebleken is dat er een abuis bestaat, want dat no. 149 op de officieele lijst, geteekend is door P. Riemens en deze dus recht heeft op het varken. Of nu de winner van het keutje van Zaterdagavond, zijnde de heer Geluk of de heer P. Riemens officieele eigenaar van no. 149 het varkentje zal afha'en is nog een duistere zaak. Als nu beiden gezorgd hebben voor een kotje, dan hebben ze eere gedaan aan het spreekwoord ireerst een kot en dan een varken" maar er is ook een ander spreekwoord dat zegt, heb je 't al en dat zal de tijd leeren. Stoppeldijk. De oprichting van een boeren- bond is hier gevolgd door de stichting van een ccoperatieve boerenleeubauk. Voorloopig traden 30 leden toe. Tot bestuursteden werden gekozen de heeren J. de Maat-SUal, voorzitter, C. Vereecken, onder- voorzitter, P. Kerkhaert, V. Boeding en P. de Blok tot leden van den Raad van Toezicht F. v. Canopen voorzitter, Z. Eerw. Heer kapelaan, onden-voorzitter, en G. Cistenmillertot kassier-boekhoutler L. Hertog. Allen namen de benoeming aan, uitgenomen de heer Castenmiller, die zich eerst nog eem wilde bedenken. Hontenisse. Door de landbouwersvereeniging ,/Eigen Hulp" alhier, werd Zaterdag aanbesteed de leverii g van 269,000 K g. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door Internationale sup. werken te Zwijndrecht, voor 2,60 J. F. de MoorVlaemink te Hulst, voor 2,48 A. Hamelink te Ter Neuzen, voor 2,43 E. P. Staal te St. Jansteen, voor 2,42, alles per 100 K.g. De levering is aan den laagsten iuschrijver gegund. Hontenisse^ 16 Jail, op verzoek van den heer burgemeester dezer gemeente heeft zich alhier, in aansluiting met de hoof.i-commissie te 's Graven- hage, een eomile gevorind, tot het. aangaan van eene bijzondere hulde aan H. M. de Koiingin- Moeder, (zie de advertentie in dit blad) Het bestaat uit de heeren Baron Oollot d'Escury, biiigemeester, L. F. M. Verwilghen, pastoor^ C. C. M. Fassaert, wethouder, G. llennues, rijks- outvanger, P. J. van Braband, Joh. A. Buijsrogge, J. Baart, E. Kuijpers, M. Verbrugge, J. van Dixhoorn, H. J Visser, J. F. Adriaanseus Pz., J. Hiel, J. J. van Arenlhals, Jos. Buijsrogge, J. Adriaause, A. M. A. de Maat, A. de Waal, J. J. F. Teepen, A. K. J. van den Elide, C. J. VaeJ, Jos. Cornelis Gent, C. L. van de Velde, E. van Damme, P. A. Baart en W. J. Cremer, Te St. Pnilipslaud wilde Vrijdag zekere J. R. een patroon, die verwrongen zat, uit zijn ge- weer verwijderen, om dit schoou te maken. Bij het uittrekken outplofte de patroon en kwam het schot voor een gedeelte in zijn aangt-zicht terechf. Zijn kin en onderlip werdiil zwaar gewoud, zoodat geueeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een antiquair, die kort geleden te 's Gra- venhage een fraai nieuw magazijn opende, moet, naar beweerd wordt, met de nood.erzou zijn ver- trokken, zijn gezin en een tekort van ruim ander- halve ton achter latende. De correspondent van de Nijrn. Ct. meldt, dat er jl. Z indagavond, tegen 't nachtelijk uur, te Wijchen een treurig en tevens schandalig drama is afgespeeld. Daar hebben nl. eenige kwaad- willigen, bij een paar stokoude mensehen de man zelf is reeds 73 jaar oud de luiken der woning vernield en een zevental luiten verbrijzeld. Toen daarop de bewoner, met name P. B, zich naar de rijkspolitie wilde begeven, bleek men nog niet tevreden met de aangebrachte veknieliug der woning, daar toen door diezelfde personen die oude man vreese'ijk mishandeld werd niet alleen, maar hem zelfs een zijner armen verbrijzeld werd. Heden heeft de geneesheer te dier plaatse den arm gezet. Door de energia vau den flinken rijksveldwachter Tijssen is 't hem gelukt de daders te kunnen verbaliseereu. Door het ijs. Zij zouden eten, de familie Gerritsma en Van Netten, wonende op Visschers- buren te Gaastmeer. 't Was ongeveer twaalf nur in den middag. Voor de woning krnid* het ijs uit de Fleussen tegen en op den polder- dijk. Geen gevaar werd gevreesd, omdat het bijna elk jaar zoo gebeurt. Doch onverwachts stormden de ijsmassa's op de woning los en voordat men eigenlijk wist wat er voorviel, werden de voormuur ingedrukt, de deuren en ramen verbrijzeld en alles in de woning onder het ijs bedolven. Ternauwernood kouden da mensehen ontvluchten, maar van het huisraad kon niets gered worden. Het bovenstaande bad Donderdagmorgen plaats. Diep treurig Men schrijft uit Rijswijk De heer N., een welgesteld ingezetene dezer gemeente, is Donderdagavond plotseling krank- zinnig geworden. De laatste dagen reeds eenigs- zins zenuwachtig zijnde, greep hij Donderdag avond plotseling een revolver en lost eenige scboten in het wilde in de kamer, waarop hij naar het balkon vloog en ook daar nog eenige malen schoot. Zijn kamer was bijna niet te bereiken, daar hij een ieder dreigde neer te schieten die bij hem kwam. Eindelijk mocht het der politie gelukken, na een plotselingen overval in zijn kamer hem te overmannen, f waarop hjj naar een krankzinnigengesticht is overgebracht. Zijn revolver had hij met een touw om den pols gebonden. Ook te Anna Jacobapolder ondervonden dezer dagen de kippenhouders groote schade door een hond die hunne diertj's kwam docdeo, en alle pogingen om den hond onscha''elijk te maken leden schipbreuk, doch eindelijk kwam volgens de M. C. het bericht De hond is dood Deze welkome tijding ging Zaterdagavond in den //Anna Jacobapolder" van mond tot mond. Na verschillende vergeefsche pogingen,de laatste dagen aangewend om het dier, den verdelger van een zestigtal kijfpen, te versehalken is dit einde lijk geluk1. Een doode kip, hem op het erf van A. tot lokaas neergelegd, verdween, terwijl wachters op den loer stondeu. Of de dief, die blijkbaar met veel overleg te werk ging, den tijd afwacbt'e, dat zijn belagers, door slaap overmand, naar kooi gingen, dan wel of de donkere naeht vcrhiuderde hem het kippen- hok te zien binneusluipen, wie zal het uitmaken Maar zeker is het, schrijft onze berichtgever, dat hij verdwenen was met het lokaas. M*n wendde het toen over een anderen boeg, Een versch been werd in den kippenloop gelegd. Aan dat been was een touwtje verbonden, welks aider aan een twintigponder was bevestigd. Trok de hond maar evei.tjes aan het been vie! het gewicht van de paal af, en daar het door middel van een tweede koord aan het deurlje van den loop was bevestigd, moest dit onmiddelijk dichtslaan. Men had er 'k weet niet wat oin

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2