A I g e m e 3 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VERPACHTING No. 4484. Pinsdag 19 Januari 1904. 44e Jaar^ang, De Burgemeester van Ter Neuzen Binnenland. bij inzet en opbod van den Tol bij AXEL, op den weg van NEUZEN naar AXEL. FUTJIILETOH. SIGN OR A STELLA. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave noodigt de ingezetenen der Qemeenle uit Op Zaterdag 6 Februari SS04, Rusland'Japan. 1646 187 238 387 62 518 427 1029 200 270 319 96 527 205 918 282 295 588 189 449 2021 9 3676 150 1 338 362 1 601 345 1 733 53 2 117 558 1 1072 552 1 980 908 6 1943 366 566 277 1 548 347 1 667 91 1 188 468 4 999 196 1 402 668 5 1591 248 1 481 342 1 638 680 2 1220 129 318 97 546 en zusters werd ook IE1ZESSCHE C01IR1ST. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege] meer f 0,10. Bij directe opgaaf van drietnaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EEit lilad verscliijnt JIaandag-, Woeosdag- en Vrijdagavond, nUgeznnderd op Feesldagen, l.ij de F wmtmmmmmmummmKMtamsmaumaaaamBmaamssamaa Overwegende dat het den 22en Januari 1904, 25 jaren zal geleden zijn dat Hare Majesteit de Koningin Moeder, als Koningin der Nederlanden Haren intocht deed, hier te lande van meening zijnde dat dit jubileum der Koningin Moeder niet onopgemerkt mag voorbijgaan op dien dag, van de huizen, torens, enz. de vlaggen te doen wapperen, zich met Oranje te tooien en zoo mogelijk ook op andere gepaste wijze feestvreugde te betoonen. Ter Neuzen, 18 Januari 1994. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. VAN irma P. Jf. VA1 ME H\ni] tr Ter Heazen, des namiddsgs 274 MUr, zal, onder nadere goedkeuring, door den Burgemeester van HULST, ten Gemeentehuize aldaar, ten overstaan van den Notaris H. A. VAN DALSUM, worden over- gegaan tot de openbare verpaehting De verpaehting geschiedt voor een jaar, in- gaande 1 Mei 1904. De voorwsarden liggen ter lezing ter Provineiale Griffie en ten Gemeentehuize te Hulst, Axel, Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de Tollen op den weg van Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walzoorden. Op die plaatseu kan ook inzage worden ver- kregen van de besluiten der Stateu tot htffiiig van tolrecht en tot vaststelling van reglementaire voorschriften voor die heffing, alsmede van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan iederen pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 15 Januari 1904. GeJeputeerde Staten van Zeeland, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffie r. In het tegenwoordig stadium der Oost-Aziatiscke kwestie, was, onder herinnering aan eene keizerliike nieuwjaarsreceptie, belangstellend naar die, te Louden door den Czaar aller Russen. Men herinnerde zich eene receptie van voor 45 jaar. Het Hbld. sckrijft daaromtrent Vrij bewerkt door AMO. De graaf en gravin van Asherton, vergezeld van den vrijgevigeu beschermer der schoone kuusten, graaf Cellini, en van den beroemdeu genei-sheer, sir Jamts Duncan, hebben Engeland verlaten om geruimen tijd in Italie door te brengen. Aldus luidde bet bcricht iu de deftige couraut, de ^Morning Post." Graaf Cellini betrok weer zijn geliefde villa te Florence. Lord Allan, Stella en sir James gingen in dezelfde stad een prachlig paleis bewonen. Maria Pia en hare zoous bleven bij graaf Cellini in dienst. Lord Allan en Stella steiden madame Chandoz in staat, zich te Parijs te vestigen en haar onder- houd te verdieuen met het verhuren van kamers. De oude dokter, sir James, begon al spoedig te sukkelen met zijne gezondheid. Hij verzwakte en begon in zich zelven gekeerd te worden; een groot derl van zija tijd bracht hij door met lezen in den ouden bijbel, dien zijne moeder hem gegeven had tegelijk met het zilveren horloge vau zijn vader. Die bijbel werd hem steeds dierbaarder, hoe meer hij er in las. Op zekeren dag voud men hem zitten met het hoofd op dien bijbel »Frankrijk was nog een keizerrijk. Napoleon III heerschte in het land, Keizerin Eugenie in de Tuilerieen. En op den len Januari 1859 waren de gezanten der mogendkeden, als naar gewoonte, bijeen in het paleis van den Keizer, om de nieuwiaarsbegroeting van hunne vorsten over te brengen. Na ae toespraak van den doyen die de Keizer met een paar banale frases beantwoord had, sprak Napoleon de gezanten aan, om bun een vriendelijk woordje te zeggen. Maar voor den Oosten- rijkschen gezant, Josef Alexander graaf Hiibner, ge- komen fronste de Keizer de wenkbrauwen, en zeide bij op hoogen koelen toon»Het spijt mij, mijnbeer de graaf, dat de betrekkingen tusschen mijne regeering en die van Z. M. uwen Keizer niet meer z<56 vriendscbap- pelijk zijn, als ik dit wel zou wenschen." Dit klonk als een donderslag, vooral voor den armen Hiibner zelf, die niet wist en niet vermoeden kon, dat hem zulk een ontvangst zou te beurt vallen. Het was de aankondiging van den oorlog met Oostenrijk, voor de bevrijding van Italie, die weinige maanden later uitbrak. Donderdag, 14 Januari naar onzen Gregoriaanschen stijl, was het Nieuwjaar (volgens den Juliaanschen stijl) in Rusland. De Czaar aller Russen hield receptie voor bet corps diplomatique in bet Winterpaleis. Met belang- stelling zagen alien bet korte onderboud tegemoet, dat de Tsaar met den Japanschen gezant hebben zou. En met vreugde, met bewondering, met instemming zag men, dat de Czaar den Japanschen gezant hartelijk toesprak, hem met geestdrift verzekerde boe groote waafde hij hecbt aan de vriendsckap en de goeae be trekkingen met Japan, nu en in de toekomst, en boe onwankelbaar zijn verwachting is, dat een bevredigende oplossing voor de bangende quaesties zal gevonden worden. De Japansche gezant was door dit blijk van keizerlijke welwillendheid zoo geroerd, dat volgens bet telegram, en telegrammen blijven anders gewoonlijk aan den buitenkant der dingen de tranen hem in de oogen stondea. En tot de leden van het corps diplomatique zeide de Keizer aller Russen in zijn toespraak »Ik wenscb alles wat in mijn vermogen is aan te wenden, om den vrede in het Verre Oosten te handkaven." Onder den indruk van dit keizeriijk woord zullen wij de kans, of er oorlog of er vrede zijn zal in bet verre Oosten, niet bespreken. Wanneer dit optreden van Czaar Nikolaas tegenover den gevolmachtigden vertegen- woordiger van den Mikado zonder invloed blijftopden gang der onderhandelingen, dan worden de wenschen dezer beide vorsten door hunne Ministers en staatsamb- tenaren al heel slecht begrepen. In Engeland maakt men zicb inmiddels zeer druk over een quaestie, die met de verwikkelingen in Oost- Azie eenigszins in rerband staat. Volgens bench ten in Engelsche bladen zou Rusland aan ue Porte vergunning hebben gevraagd om een Russiscb eskader toe te staan de straat der Dardanellen door te stoomen. Toen de Porte bezwaren maakte, herkaalde Rusland het verzoek, belovend door coneessies de Turksche Regeering schadeloos te stellen. De Standard weet er aan toe te voegen, dat de Sultan, rekenend op de vriendschappelijke toestemming van Duitschland, zich wil blootstellen aan het gevaar dat Engeland zicb verzetten zal, en aan Rusland vergunning wil geven. Te Sebastopol worden vier slagschepen en twee kruisers voor bet vertrek gereed gemaakt. Dit bei'icbt bad de uitwerking van een steen in een eendenvijver. Alle Engelsche bladen bevatten artikelen over de mogelijkkeid, dat de Porte de Russische schepen door de Dardanellen zal laten gaan. En reeds wordt gesproken over een Engelsche nota aan de Porte, met de verklaring, dat Engeland zulk een scbending van het Dardanellen traclaat niet zal dulden En nu komt de Japansclie gezant te Londen met de verklaring, dat de geheele bistorie ongegrond is, en dat Rusland geen vergunning, tot bet zenden van schepen door de Dardanellen heeft gevraagd. steuneude men richtte hem op en zag toen, dat hij dood was. In zijn testament sprak hij den wensch uit,, begraven te worden in Schotland, waar zijne oudeis rustten. Natuuriijk zorgden zijne kiuderen, dat aan dien wensch werd voldaan. Na den dood van sir James Duncan namen lord Allan en Stella hun intrek bij hun oom, graaf Cellini. Na de bigrafenis van zijn vader zette hij geen voet meer op Engelscheo bodem, daar zijne gezondheid een verblijf in warmer klimaat vorderde. Iutusschen ging op Asherton Castle alles, zooals het zou gegaan zijn, wanneer de graaf het kasteel had bewoond. Fercival en Gwendolin vertoefden er gedurende den zomer en den herfst, omringd door een aangroeiend getal zonen en dochters zij waren gelukkig in bun huwelijksleveu en in hunne omstaridigbedeu. Ten derden male werden Percival's vooruitzichten op den graven'itel veraietigd, toen lord Allan en Stella verblijd werden met de geboorte van twee- lingen, allebei jongens. De vreugde in de villa Cellini was echter van korten duur, daar Stella gevaarlijk ziek werd. Terwijl na laug vreezen en hopen de moeder herstelde, stierven de beide zoontjes op derzelfdeu dsg, slechts een paar uren na elkander. Zoo voorzichtig als slechts mogelijk was, deelde Allan het droeve nieuws aan zijn geliefde vrouw mede. Stella's droefheid kende geen greuzen, doch Allan troostte haar zoo goed Dit is kenmerkend voor de opgewondenheid en de "mining, die in Engeland heerscht. De dagbladen bevatten telegrammen uit Oost-Azie, die telkens zijn tegengesproken door de feiten, en opmerkingen over handelingen, die niet gepleegd, voornemens die niet uitgevoerd zijn. Het verspreiden van alarmeerende bericbten over de Dardanellen-quaestie wordt trouwens een regelmatig terugkeerend kwaad. Ongeveer een jaar geleden is dezelfde quaestie behandeld; toen bad den vier Russische torpedobooten vergunning gekregen om van de Middel- landsehe Zee naar de Zwarte Zee, door de straat der Dardanellen te stoomen. Zij waren niet gewapend en voerden de Russische bandelsvlag. Zoodra dit in Engeland bekend werd, begon bet lieve leven de pers protesteerde, de Regeering protesteerde een nota werd aan Turkije gezonden, waarin Engeland, met verwijzing naar bet gebeurde, aanspraak maakte op hetzelfde recht als aan Rusland was toegestaan. De Sultan legde deze nota bij de andere nooit beantwoorde stukken, en daarmede was de zaak afgedaan. De pers had den indruk gewekt, alsof Engeland be- sloten was in de Dardanellen-quaestie tot bet uiterste te gaanmaar de Regeering deed niets, toen zij zag dat op bet vasteland nergens de geneigdbeid bestond, van de beweerde schending der Dardanellen-conventie een staatszaak te maken. Want de Dardanellen-conventie is gemaakt op Enge- land« verzoek, ter bescherming van Turkijeen deze bedoeling is er door de verschillende wijzigingen niet aan ontnomen. Toen had Engeland, zooals Lord Salis bury zicb later uitdrukte op het verkeerde paard gewed Maar de Sultan heeft de bevoegdbeid om afwijkingen van die conventie toe te staanhij is de eenige beoor- deelaar van de wenscbelijkbeid daarvan, en Engeland staat daar geheel en al buiten. De Ksuingin-Emmadag op Vrijdag a. s., wordt te Rotterdam des morgens herdacht door een reveille vau 450 muzikauten, die vervolgens ver- deeld iu drie corpsen door de stad trekkeu en rnuziek maken. Des middags heeft in de Groote Kerk een orgelconcert plaats en des avonds een rolksconcert in het Beursgebouw. In het afgeloopen jaar werden uit ons land langs de grenskantoren naar Belgie gezonden 8,55o,296 kilogram boter. De geheele invoer bedroeg 4,381,912 kilogram tegen 3,334,186 kilogram in 1902, waarvan 2,675,318 kilogram uit ons land afkomslig waren. TER NEUZEN, 18 Januari 1904. Naar we vernemen is alhier op initiatief van den burgemeester eene commissie gevormd, met het doel gelden in te zamelen voor een natio- naal huldeblijk aan H. M. de Koningin Moeder bij de herdenkiug vau het feit dat zij voor 25 jaar in Nederland kwam. Tevens zal de commissie ook de mogelijkheid ovtrwegen van eene feestelijke hardenking dezer gebeurtenis, te dezer stede, op nader te bepalen dag. Eere-voorzitter der uit 18 leden bestaande com missie is de heer Geill, burgemeester, terwijl het bestuur bestaat uit de heeren P. J. Scheele, hij kon. Zij bleven verder kinderloos en wijdden zich geheel aan den ouden graaf Cellini, die hen liefhad als zijn zoon en doch ter. Na zijn afsterven ondernamen Allan en Stella groote reizen in de Middellsndsche Zee en door Europa. Op die reizen gaveu zij hier en daar concerten, waarvan de opbreegst aan de armen werd geschonkeu. Zoo sleten zij hun leven en welhaast waren zij »ijf en twiutig jaar getrouwd, toen lord Allan te Rome ziek werd. Een kwaadaardige koorts sleepte hem ten grave. Hij stierf in Stella's armen zijne laatste woorden waren een innige dankbe- taiging voor de liefde en toewijding, die zij hem steeds had betoond. Het lijk werd naar Engeland gevoerd, om in het familiegraf te worden bijgezet in de^ oude ahdijkerk van Asherton. Nu waren Percival Craven en Gwendolin ten langen leste toch lord en lady Asherton geworden zij waren reeds grootvader en grootmoeder, en hadden dus lang gewachr, voordat de verwachte titel en rijk- dom hun ten deel vielen. B E S L U I T. Lady Stella zoo werd zij altijd genoemd vertoefde voortaau op het kasteel bij haar neef en nicht, aie haar innig liefhadden om haar edel karakter en hare onverstcorbare vriendelijkheid. Reeds jarenlang dacht niemaud meer aan bare burgrrlijke afkomst. Yoor haar stiefvader, den boschwachter Freer, zorgde zij tot aan zijn dood, oorzitter, Th. 0. L. Bruggeman, vice-voorzitter J. L. J urnj, penmngmeester, H.J. van den Ouden 1® secretans, A. van Dale 2e secretaris. Gisteren, 17 Januari, is te Sluiskil een Boerenleeubank met 17 leden tot stand gekomeu. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren Th. I ermont, voorzitter, B. van Opdorp, vice-voorzitter en Van Waeyenberg, secretaris. Heden werd aanbesteed door de cooperatieve landbouwvereenigingen te 's Heer-Arendskerke en VVillemstad, de hoeveelheden van 35,200 en 80,000 Kg. superphosphaat. Minste inschrijver was de heer A. Hamelink, De Jongestraat te ler Neuzen, agent van de heeren Desmazures en Lambert te Parijsprijs geheim. De leveriugen zijn gegund. Op het postkantoor te Ter Neuzen werd gedurende 1903 behandeld Rijkspostspaarbank Uitgegeven boekjes 304. J,Dgele£d217,121,79 ierugbetaald225,193 91s .1 y 24,104,23 w 247,537,14 111,336,98s 216,722,94 u u 11 H Totaal verkochte postzegels verzonden postwissels uitbetaalde gei'nde kwitantien ter invordering aangeboden kwitantien n Outvangsten 1—" Aan onderstaande telefoonkantoren werden in het afgeloopen jaar behandeld het daarbii vermelde aantal telegrammen 52,575,09 t 725,560,48 Kantoren. Ver zonden. Axel Boschkapelle Clinge Graauw Hengstdijk Hoek St. Jansteen Kloosterzande Koewacht Lamswaarde Nieuw Namen Ossenisse Sluiskil Stoppeldijk Walsoorden Westdorpe Zuiddorpe Zaamslag Spoor wegkantoren te Sas van Gent en Philippine Spoorwegkantoren te Axel en Hulst Ont- vangen Dienst- tele- grammen. Totaal. itij gueu uesiaan xregen. Op hare rijtoeren zag Stella nog'eeri enkele maal den vroegeren lakei Shanker. De man, die haar eens gekust had tegen haar wil, herker.de iu de aanzienlijke dame niet het gewezen dienst- meisje, dat op het kasteel zoo dikwijls geplaagd en bespot was om haar droom. Hij was nu oud en leed zoo erg aan rheumatiek, dat hij zijne herberg had moeten overdoen aan jongere krachteu. Louise Gale was reeds vele jaren getrouwd met een dorpsgeestelijke uit de buurt, die geen ruime lnkomsten had. Toen lady Stella op zekeren dag het dorpskerkje bezocht, boog Louise voor haar als een kmpmes. Stella moest in zich zelve lachen om die overdreven beleefdheid van de trotsche dochter van den advocaat, die haar vroeger had bespot om haar armoedig groen jurkje. En toch schonk die betmging van eerbied haar zekere voldoeniug vYeldoeude, sleet gravin Stella nog een tiental jaren op Asherton Castle. Toen stierf ook zij. Betreurd door alien, die haar gekend hadden, werd zij ter ruste gelegd naast haar echtgenoot, dien zij zoo teeder had lief gehad. Zoo waren lord Allan Duncan, graaf van Asherton, en lady Dolly Star, gravin van Asherton, volgens haar wensch. ook in den dood vereenigd. EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1