Al Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaandere n, No. B.'J' p,f mij yfe Zaierdag 1() Januari Jaargao^. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde beriehten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor iderland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!!^: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den daq der uitgave Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor e]ken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht8 tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BERSTB BLAD. Prov. blad n° 2 bevat eeu circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, waar- bij de colleges van burg, en weth. in die provin- cie worden verzocht aan belanghebbenden te doen bekend maken, dat aanvragen hetzij otn ontheffing van deu werkelijken dieust bij de militie hetzij om ontheffing of vergoeding aan H. M. de Konigiu moeten worden gericht en aanvragen enkel om vergoeding aan den betrokken Minister en dat die aanvragen zoowel voor de oproeping ter in- lijving als bij elke latere opkomst onder de wa- penen tijdig moeten worden verzonden. RECHTSZAKEN. Arroudissemcntsreehtlsaiik te Middelhnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Jan. het volgende vonnis uitgesproken E. F. R., oud 36 j., veldarbeider te Sint Jansteen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 1 boete snbsidiair 1 dag hechtenis. Voof den landman. I. Het jaar 1903 zal menig landbouwer lang heugen. De oogst was ver beneden het middel- matige. Geen wonder dus, dat men menigeen hoorde klagen. Er was reden tot klagen. En toch toch heb ik ook hoeren aan- getroffen, die nog al heel tevreden waren over de opbrengst hunner landerijen. In vergelijking van wat anderen van hunne akkers weghaalden was hun oogst zelfs zeer groot te noemen. Yoor een deel, zoo niet geheel moet dit toe- geschreven worden aan een oordeelkundig gebruik van hulpmeststoffen. 't Is vreemd, dat somrmgen daar nog maar niet aan willen. Zelfs lachen ze er om, als men hen voorslaat eens een proef te nemen. ;/Wat zou nu zoo'n zakje vol van dien rommel kunnen uitwerken", zoo zegt er nog menigeen. En bij dat gezegde laten ze 't niet. O neen anderen, die 't toch eindelijk eens willen be- proeven of het werkelijk waar is, wat ze al zoo dikwijls hoorden vertellen van dien kunstmest, die anderen lachen ze uit. Daar is een spreekwoord dat zegt,/die 't laatst lacht, lacht 't best". En de waarheid is ook weer dit jaar gebleken. Bp den landbouwer Van Exel, op Rozenburg, zou een bemestingsproef op suikerbieten genomen worden. Ofschoon hij volstrekt niet twijfelde aan de nuttige werking van kunstmest, scheen hem de uit te strooieai hoeveelheid toch wel te klein toe, om er veel heil van te durven verwachten. Vooral 't partijtje chilisalpeter leek wel de moeite van't uitstrooien niet waard. Nu 'k moet zeggen, veel was 't ook niet, slechts 2 Kg. voor een proefperceeltje van 1 are. Daar kwam dan nog 6 Kg. superphosphaat bij en 6 Kg. chloor-kalium. Een ander perceeltje kreeg enkel maar superphosphaat en chloor-kalium, terwijl een derde stukje, ook van 1 are onbemest bleef. Er waren alzoo drie perceelen n°. 1 kreeg z/volle" kunstmest, zooals men dat doorgaans noemt, n°. 2 //halve" kunstmest (geen chili salpeter) en n°. 3 niets. En de opbrengsten Hier staan ze vermeld Perceel Per H. Perceel 385 285 276 Kg. I (voile kunstmest) II (halve kunstmest) Ill (onbemest) A. omgerekend was dat alzoo 1 38500 Kg. II28500 III27600 vDat had ik nooit kunnen denken", zoo hoorde ik den proefnememer zeggen, dat er door zoo'n beetje chilisalpeter zooveel groei eroorzaakt kon worden. En hij gaf mij de erzekering, daar een volgend jaar wat meer dan 2 Kg. van te willen gebruiken. Superphos? belggerde kajs, en zag duidelijk dat een der phaat en chloor-kalium hadden geen beteekenende resultaten gegeven. Misschien werken ze nog wat na. Maar chilisalpeter had zich best hetaald gemaakt. 10000 Kg. bieten terug voor een extragift van 200 Kg. chili, dat kon wel uit. De proefnemer lachte maar zij die voor dien tijd hadden gelachen, ze keken verbluft. Misschien gaan ze 't ook eens probeeren. Peru-guano is een geheel volledige mest- stofzij bevat alle voor den groei en de vrucht- vorming noodwendige bestanddeelen, met name stikstof, phosphorzuur en kali. Er bestaat geen enkele andere hulpmeststof, die haar op dat punt evenaart, noch chilisalpeter, noch ammoniak- superphosphaat, noch welke ook. Alleen stalmest heeft met haar die eigenschap gemeen. Ook in een ander opzicht komt Peru- guano met stalmest overeen. Daar Peru- guano een van het dierenrijk afkomstige orga- nische stof is en niet bloot een gemakkelijk oplosbaar zout, vormt zij een soort humus, waardoor de structuur des bodems verbetert. Peru-guano maakt dus den zandgrond meer aaneengesloten en den kleigrond losser. Bovengenoemde eigenschappen heeft alleen de echte Peru-guano, waarvan weder vele scheepsladingen van pas ontdekte guano-eilanden onderweg zijn naar Europa. Te Delfzijl is opgegraven en ter gerechte- lijk onderzoek nam- Groningen vervoerd het lijk van J. B., vrouw van H. S. Vermoed wordt, dat de vrouw 20 December j.l. gestorven is ten- gevolge van mishandeling door den inwonenden zoon. Zij heeft herhaaldelijk aan mishandeling blootgestaan. Evenals de huisgenooten maakte zij een ergerlijk misbruik van sterkedrank. De poklijdster in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle is geheel buiten gevaar het was eeu zeer licht geval. De man en de kiuderen zijn weer uit de barakkeD, waarin zij gehuisvest waren, vertrokken. Te Steenbergen is zekere De R. door de stoomtram gegrepen, en zwaar gekneusd opgeno- men. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De drank speelt hier alweer de hoofdrol. Onder Wernhout (N.B.) is Dinsdagnacht zekere J., uit Princeuhage, door twee kommiezen op heeterdaad betrapt op het vervoer van 250 pond gesmokkelde suiker. Wagen en suiker werden verbeurd verklaard. Het O. M. bij het kantongerecht te Wage- ningen, herft 4 dagen hechtenis wegens wild- strikken geeischt tegen een jongen van 10 jaar Een 20jarig bediende van een der handels- inrichtingen te Amsterdam werd Dinsdag naar een bankinstelling gezonden om 500 te storten. Het geld werd niet gedeponeerd en de bediende is tot nu zoek. Ook is verdwenen de bediende van een firma aan het Haarlemmerplein aldaar, die was uitgezouden tot het in outvangst nemen ran gelden. Men meldt uit Wanneperveen (bij Meppei) het volgende over het neerschieten door den veldwachter van een der boerenjongens Eenige jongelieden zwierven van huis tot huis, dezer dagen, om de bewoners tot tracteeren te dwiugen, zooals dat in vele gemeenteu nog plaats grijpt. Een viertal hunner waren zelfs te midder- nacht nog in de weer. Hun bezoek gold de woning van een raadslid. Hier sliep ieder rustig. Plotseling doel een hevige stoot op de voordeur de bewoners uit hun slaap opschrikken. De vier belhamels eischten worst of jenever De deur werd echter niet geopend en nu, in woede ont- stoken, vlogen eenige glasruiten in. 'i Werd een tooueel vau verwoestingin huis vreesde men het ergste. Heel voorzichtig opende de vrouw van het raadslid de achterdeur, niemand bemerkte het, en zij snelde in alle stilte naar de wouing van den veldwachter. Spoedig was deze bij het belhamels eeu ruit insloeg, en eeu ander er een intrapte. De veldwachter beduidde hun, dat hij ze voor dat feit moest bekeuren. Nu nam het viertal een dreigende houding aan. De B., die blijkbaar de aanvoerder was, kommandeerde plotseling: //Boven de negen of onder de twaalf", hetgeen in die streken beteekent ,/Trek je messen De politieman was spoedig door zijn belagers omsingeld. Toen trok bij zijn revolver en waarschuwde voor 't laatst. De B. stoorde zich daaraan niet, met opgeheven mes sprong hij voorwaarts toen ^paug" De B. stortte be- wusteloos neder. Hij was in den hals getroffen. Sedert wordt hij in het ziekenhuis te Zwolle verpleegd. Van overheidswege is te Wanneperveen een streng onderzoek ingesteld. Een hoofdconducteur van de Staatsspoor te Arnhem ontving dezer dagen van buitenpost verplaatsten wegwerker de volgende briefkaart, die een waardige bijdrage vormen kan voor de rubriek ^pleidooien voor den leerplicht' maar ook van de schranaerheid van onze post. z/Aan meheer Piet, hoov kolleteur bij de staspoor jeerv op de spoorwages, waar hij op. rije moest af te geefen bij tezzelhov in het kavee Spoorzig op hijjeoort te Arnhem. Vrind jullie suit wel dinke as je dit printje siet nauw hij sit taar ook in een neegrij, maar dat fait zat meei, die boeremijde zijn nog niet zoo lellik. Ik bin blei dat hent wat beter wort 't was zoude alsi ook dood gong. GAARTJAN. tfAlemaal dag hoor." (N. A. C.) Uit Alkmaar schrijft men aan Het Volk Een mijner kennissen, werkman-lid van den Raad van Beroep, ontving van de firma C. Mouweus te Breda, de volgende prijscourant voor het gala- costuum zijner waardigheid galarok van zwart cachemire zijde-voering en rijk bewerkte borduursels gala pantalon van zwart satin de cour gala pantalon van wit satin de cour met echt zilveren galon steek met echt zilveren bouillons en zwarte struisveeren zwarte verlakte steekdoos met slot gala-degen met in 't vuur verguld en a jour bewerkt gevest, in zwarte scheede laken, met echt zilveren 185,- v 18,- u 34, r 32,— 2,75 1 porte-epee lj castoren degen-foudraal 1 blikken doos voor gala-uniform met slot 28,- 3,50 1,25 6,50 De geheele uitrusting dus compleet ad 311, Nu trof het toevallig dat dit werkmau-lid juist na een jaar sparens zich een winterjas (confectie) had kunnen verschaffenom die reden kon hij dus van deze gelegenheid om zich voor f 311 dit gala-costuum te koopen, geen gebruik maken. Hij nam zich echter voor wekelijks een dubbeltje weg te leggen tot bereiking van dit ideaal. Maandagnamiddig had te Borne een droevig ongeluk plaats. De knecht van den expediteur Arke moest een zwaar beladen wagen met steen- kolen vervoeren. Dicht bij het station kwam de man te vallen, waarop de wielen hem over het lichaam gingen. Hij werd zwaar verwond en be- zweek spoedig. In den Dachl van Dinsdag op Woensdag hebben dieven zich toegang weten te verschaffen in de R. h. kerk te Buitenveldert, de Herv. kerk te Amstelveen, de Geref. kerk aan de Hand naar Leiden en de R. K. kerk in de Boveukerk. Aan de Hand naar Leiden was een deur gefor- ceerd en eeu ruit in de consistoriekamer zorgvul Jig uitgesneden. Iu de andere kerken waren de deuren geforceerd. Te Amstelveen had men de hoofddeur wijd open laten staan en is men blijk baar door een zijdeur vertrokken. Groot kan de buit nergens zijn geweest. Te Amstelveen was een kast aan de aandacht ontsnapt, waarin de collectes van een geheele maand bewaard worden. Aan de Hand naar Leiden lielen de onderzoekers in de openstaande kast der jongelingsvereeuiging een sigarenkistje ongemoeid, waarin een busje met tamelijk bedrag. B.ijna overal lageo ■fge- gebrande lucifers verspreid. In de kerk te Boven- kerk was een der kerkekaarsen aangesfoken. Van de inbraken en diefstallen is aangifte gedaau bij de politie, docb deze heeft geen enkel spoor kunnen ontdekken, dat tot vingerwijzing kan dienen. Woensdagmorgen had aan het station te Roermond een vrij ernstig ongeluk plaats. De eerste personentrein, die van Roermond in de richting Gladbach te ongeveer kwart voor 6 uur vertrekt, stond klaar recht tegenover het perron. De machine met tender kwam in voile vaart op de evenwijdig loopende lijn aanrijden, doch door den verkeerden wisselstand reed deze machine dwars in de personennjtuigen, deze laatste tegen het perron opstuwend en op zij werpend. Alle wagens ontspoorden en stonden met in bet zand weggezakte wielen links en rechis van de rails. Een der rijtuigen werd ernstig beschadigd en stond met de voorwielen boven op het perron. Daar nog geen reizigers in de rijtuigen waren gestapt, zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreuren de materieele schade is echter vrij aanzienlijk. Het deraillement lokte gedurende deu geheelen morgen veel bekijks. De opruiming liep flink van stapel en de treinenloop had geregeld plaats. Een 12jarigen jongen te Barneveld, die meestal te laat op school kwam en deswege nog al eens school moest blijven, begou dit te vervelen, waarom hij besloot maar eens de wijde wereld in te gaan. Zonder van voedsel voorzien te zijn en op klompjes wandelde de kleine naar Wageningen en vervolgens naar Rhenen, waar hij door de politie werd aangehouden, en vanwaar hij den volgenden morgen weer naar Barneveld werd over- gebracht. Zonder erg ongerust geweest te zijn, kwam het den vader bij terugkomst van z'n zoontje voor, dat de meester hem dezen keer toch wel wat heel lang in de school gehouden had. In een chemische fabriek te Darmstadt ont- plofte door tot dusverre onbekende oorzaak een koperen distilleerketel. Twee werklieden werden gedo«d en een derde bekwam zoo hevige brand- wonden in het gelaat, dat men vreest dat hij het gezicht voor goed verloren heeft. De politie heeft, op een ronde in de bosschen in den omtrek van Poperinghe, een gansch ver- wilderd man gevonden, een Eranschman naar zijn taal te oordeelen, die waarlijk geen rneusch meer geleek zwart haar ging hem tot op den rug en zijn handen geleken echte klauwen. Niet alleen de dames zullen voortaan re- formkleeding dragen, wanneer een der vooruaamste Londensche kleermakers zijn zin krijgf, zullen weldra ook de mannen hun kleeding gaan her- vormen. Hij heeft een geheel nieuwe heeren- mode uitgedacht en beweert dat zijn kleeding- stukken veel schilderachliger zijn dan die, welke wij thans gewoon zijn te dragen. Om zijn nieuwe mode echter ingang te doen vinden, vraagt hij 12 beeren, met goed uiterlijk en welgevormd lichaam, die zich in de voornamere kringen bewegen. Wan neer zij zich in gekleurd gewaad vertoonen willen, dan voorziet hij, dat men spoedig met de nu heerschende mode finaal zal breken, maar zoolang hij geen geschikte baanbrekers heeft gevonden, zal hij zijn nieuwe vinding strikt geheim houden. Aan het station te Perpiga is verleden Zater- dag een zak met brieven geetolen. De postbe- ambte, die de zakken uit den postwagen van een aangekomen trein moest halen, had de grcotste zak reeds op het perron geplaatst, en wilde nu ook de kleinere zakken overbrengen. Toen hij echter uit den postwagen kwam, was de groote zak verdwenen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek kon niet aan het licht brengen, waarheen de dief gevlucht was. Ook is nog niet bekend of door dezen diefstal belangrijke schade is veroorzaakt. De Fransche onderwijswet schrijft voor, dat kinleren tot hun dertiende jaar school moeten gaan. Dezer dagen stond in de dorpsschool in eeu ■lit blad verscliijnt Jlaamiag-, Woensdag- en Vrijtlagavondisitgeannderd op Feestdagen, I»ij de Kir out I*, j, - SflttgMfeOfflEHraHQBA v 1 v 8»E SASBE te TerSeazeD.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1