V ergadering- Bekendmaking. Hoogwatergefcij te Ter Neuzeu. Advertentien. Brandweer. Handelsberichten. Hulst, 11 Jan. K O E II8 VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET HELD. 47,70 k 47,72$ 12,- 12,- ZEETIJD1NGEN. Van 11 tot en met 12 Jan. DAGE N. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, ouze geliefde echtgenoot en vader arie platteeuw, Wed. A. PLATTEEUW. JOHa PLATTEEUW. des namiddags te zes ure. De Opperbrandmeester, S. VAN REES. van JBeetenverhouwers in de nieuwe polders en omstreken van Philippine, op Dinsdag 26 Januari a. S., des namiddags ten l1^ urp, ten huize van P. F. WIJNE DE FOELJAEGER te Philippine. Het VERSLAG van de diskundigen voor de klassering der grouden van den polder BEOOSTEN- BLIJ BENOORDEN, gemeeute Axel, ligt ge- durende veertien dagen, Zondagen uitgezonderd, des voormiddags van 912 uren, ter inzage van de eigenaars, ten kantore van den Ontvanger Griffier te Axel. Vrcemd komt het dan ook voor, wanneer U in Uwe onderteekening veronderstelt, dat met' het aannemen der voorgestelde wijziging de vereemging zou ophonden cooperatief te zijn. Set doel, in art 2 aangegeven wordt niet veranderd, integendeelde voorgestelde wiiziging in art. 21 maakt juist eene zuivere toepassmg van art 2 mogeli.ik. Eene campagne van 30 mill, is, zooals de genoemde berekening aangeeft, eeneschadelyke. Wie slechts het minimum levert, mag natuurlijk met eischen, dat anderen meer zullen leveren; hij maakt dus (moedwillig of niet) de campagne slecht. Hat leden, die meer dan het minimum leveren, de daaraan ver- bonden voordeelen aan anderen zouden afstaan, is met 1)1 De k'voorstelling, dat de fabriek om de vier jaar e6n jaar zou werken ten gerieve der leden, die een hooger quantum leveren, is dan ook niet geheel juist. zeket zou de fabriek in het belang en voordeel van genoemde leden werken, maar zij zelve zouden ook de meerdeie kosten betalen in den vorm van exploitatie-kosten. En dan, deDirecteur! Och, mijnheer, wanneer de mimmum- leveraars daarvan nu geen nadeel hebben, kunnen zij dan nog niet velen, dat een ander, die meer beetwortelen levert, "door den Directeur geholpen wordtAla dat niet kan, verwacht ik op de eerste Algemeene v er- gadering van hen een voorstel om de som te bepaleu, welke door de maximum-leveraars voor het gebruik van Directeur enz. dient betaald te worden. U, miinheer de Redacteur, indien U my metopname van dit schrijven verplicht, hartelijk dan ken el vooi de plaatsing, hoogachtend, r B Uw dienstw. dien., P. Ter Neuzen, den 12en Jan. 1904. Mynheer de Redacteur Gelieve tot antwoord op het ingezonden stuk van Zaterdag jl., van het lid van de nog cooperatieve fabriek, het onderstaande in uw veelgelezen blad te plaatsen. Bij voorbaat mijnen dank. De schrijver heeft volgens zijn schrijven een zegsman gehad, dat kan best waar zijn, hoewel dat niet veel ter zake doet. Allereerst merk ik tot mijn bliidschap op, dat de schrijver aan het einde van zijn stuk zegt, dat het voor en tegen van een gewichtige zaak niet te goed kan besproken worden. Ik ben het ook volkomen eens met hem, dat den leden in een zoo gewichtige zaak de cijfers moeten voorgelegd worden. Maar ik hoop, dat zij in dezelve dan niet dwalen, zooals die zegsman, en met dat verschil, dat zij dan niet, zooals die zegsman, de leden in het algemeen op een dwaalspoor brengen. Dat toch is het belang van zoo een gewichtige zaak, ook volgens den schrijver van het bewuste stuk niet, daar hij toch zelf zegt dat zoo een zaak niet te goed kan besproken worden. Het wordt altijd slecht besproken als men niet op de hoogte van de cijfers is, en jammer dat de zegsman niet op de hoogte was. Buitendien, als het werkelijk een zegsman is, dan wist toch de schrijver wel, dat men van hooren zeggen veel hoort liegen en dan zou de schrijver toch voorzichtiger geweest zijn, als hij de zaak beter had onderzocht; dan zou hij niet op zoo een ongepermitteerde wijze de speelbal geworden zijn van zoo een brutalen leugenaar, en dan was hij toch voor een scheeve voorstelling bewaard gebleven. De schrijver zal het mij, naar ik hoop, wel niet ten kwade duiden, dat ik maar niet kan gelooven dat hij een zegsman heeft gehad. Ik geloof dat ik goed bea ingelicht, en dat de schrijver zelf in persoon er bij is geweest, maar dat doet ook weinig ter zake, als dit eene, dat, was het van dien zegsman nogal kras om de zaak zoo verkeerd voor te stellen, de schrijver ze dan zelf verkeerd heeft voorgesteld en dat is in het belang van de goede zaak treurig van den schrijver en zou deze dan, door een zegsman te noemen, een schild gebruiken om zich te dekken voor verkeerde voorstellingen, waaraan hij zelf schuldig staat, om eene geheele verkeerde opinie van hem zelf ook onder de aandeelhouders te verspreidsn, tot schade van de goede zaak en hij zoodoende zelf die laage zaak van zichzelf bedekt en op anderen schuift, terwijl hij werkelijk schnldig stond. Maar ter zake. De schrijver zegt, dat er op de ver- gaderingen bij Koole enz. geredeneerd was door de voorsteilers van wijziging der statuten ale volgt De fabriek staat er nu eenmaal en zij moet worden geexploiteerd voor elke hoeveelheid beeten. Worden nu de kosten genomen over 1902, tot een hoeveelheid van plm. 30 millioen Kg. -beeten, plus verplichte aflos, wordt dit een bedrag van /880'0, voor de geheele exploitatie van 30 millioen Kg. beeten. Maarde schrijver, en misschien zijn zegsman, als hij er een op na heeft gehouden, is hier de plank zoover mis, dat ik van den geachten schrijver niet had verwacht dat hij zoo slecht had geluisterd. En nu gaat de geachte schrijver zijn basis nemen van 88000, met dat quantum van 30 millioen Kg. beeten, en zijn volgens hem die 88000 de exploitatie- kosten. Nu zegt de schrijver, dat de voorsteilers die cijfers gelezen hebben. Maar, mijnleer A, Bee, Cee of Dees, wat waren wij gelukkig als dat al de kosten waren, zooals u zegt. Doch wat hebt gij toch slecht geluisterd, want dat kunt gij beter, dat weet ik zeker, gelieve mij dat toch niet kwalijk te nemen, want wat geeft gij ons werk. In het belang van de zaak, kunnen wij niet laten, omdat u in het publiek schrijft, of lie vet- in het cooperatief publiek, dat publiek beter in te lichten. Die kosten van 88000, zijn nog maar de kosten, die ieder jaar moeten betaald worden, ook als er geen kilo suiker gemaakt wordt, als de fabriek geheel 'tjaar stil staat, aan aflos, intrest en vaste salarissen. Hoe komt u toch aan zulke cijfers Moet ik gelooven dat u zoo slecht geluisterd hebt of wat is het P U zegt nog, dat de voorsteilers, om meer evenredig- heid te verkrijgen, boven den verplichten alios van 20,000, welke verhaald wordt op de cooperatie, ook alles wat tot de exploitatie van 30 millioen Kg. noodig is met inbegrip van het voile salaris van den directeur en verder personeel enz., daarop willen verhalen, zoodat volgens u groote voordeelen verkregen worden op de beeten boven de 30 millioen, en dat zou waar wezen, op zoo een manier zou het een waar loterijspel worden, omreden het eene jaar de eene en het andere jaar een andere gelukkig. zou kunnen wezen, hoewel wij daarin dan toch ook weer cooperatief gelijk zouden staan. Maar ik zou toch ook liefst zoo niet gebaseerd zijn. Doch nu moet ik zeggen man, nu zijt u geheel mis Keen, de voorsteilers willen dat zoo niet, maar die willen wel degelijk, dat alle kosten worden geplaatst, daar zij gemaakt worden. Dat de kosten die betaald moeten worden, of er veel of weinig of in 5t geheel geen suiker gemaakt wordt, gedragen worden per aan deel, is billijk, maar de overige kosten, en die zijn nog zoo vele, worden betaald per duizend kilo beeten, dat wil zeggen alle kosten van beeten malen, en noodig voor de geheele fabricatie, kolen, coces, kalksteen, alle werkloonen, scheepsvrachten, spoorlijnen, ja met een woord alle kosten buiten en boven die 88.000 worden alle gerekend daar, waar zij gemaakt worden, dat is alle per duizend kilo beeten, evenals die 88,000 per aandeel, dat is ook daar waar zij gemaakt worden. Nu spreekt u van cooperatie, alsof die beeten boven het kwantum geen cooperatie beeten zouden zijn. Dat gevoelen ben ik niet toegedaan. Ten eerste, ik moet ook al dit jaar aan die 20,000 per aandeel, ook tot mijn schade betalen, maar op andere jaren was dat zoo nog niet ingericht, maar dan heb ik ook nog boete betaald voor te veel leveren, hoewel dat toen dwaas genoeg was, want datwaien de voordeeligste beeten en daardoor kregen wij toen juist een voordeelige campagne. Maar ik moest toch betalen, omdat ik, terwijl ik geheel cooperatief ben, met mijn beeten, die ik te veel had, geen weg kon. Het was evenwel toch beter als dit jaar maar ik had er anders voordeel van gehad. Laten wij nu eens een jaar te weinig beeten hebben, maar twee jaar het maximum leveren. Dan kan het eene iaar den eene en het andere jaar een ander zijn. Ik geloof dat ik zoo wat de gewone loop schets, en krijgt ieder zijn beurt en staat zoo een iedei weer gelijk. Maar bovendien als de eene onder dezen toestand met meer levert boven de 15000 Kg. dan doet de ander dat ook niet meer en dan komt van zelf dat voorstel van die 88000, op uwe cooperatie, zooals u het dan geliefd cooperatief te noemen. Maar dan is er nog een tweede reden waarom het cooperatief is, volgens het idee van de voorsteilers. De schriiver gebruikt 18 maal het woord cooperatief maar in de zaak dwaalt hij toch. Het is cooperatief, als ieder gelijk staat, maar niet als diegenen, die niet meer beeten ge'lieven te leveren als het minimum, proilteeren van hen die het maximum zouden willen leveren, en dat is deze tweede reden. Op deze manier kan de fabriek bloeien en dat gaat ons allemaal aan, en wel ter dege. Ik wil den geachten schrijver toch opmerk- zaam maken, dat de strekking van zijn schrijven daar geen rekening mede houdt, nog^ veel minder in het algemeen zijn gezegdens buiten zijn schrijven. Verder zegt de. geachte schrijver nog eens al de onkosten op 30 millioen. Maar man, houdt toch op, zeggen wij, want dat hebt u toch wel beter gehoord dat heeft niemand ooit gezegd. Ook zegt de schrijver: wij hopen dat de wet een dergelijke bevoorrechting verbiedt. Wel man, de wet laat zulks aan de aandeelhouders zelf over. Maak u toch ter wille van een goede zaak niet zoo druk, want gij zoudt met zoo een liaast en drukte in t kanaal kunnen loopen, want daar ligt geen Leugenbrug zooals te Vlaardingen. Wij willen daardoor zeggen gij zoudt u toch kunnen vergissenwij raden u aan, denk er eens over na, wij vertrouwen dat u denken hunt, want gij zijt te veel in uwe furie en drift geweest, en zoo helpt 'gij uw eigen huis en fabriek kapot maken, en bijt zoo in uw eigen vel en als het te hard is zou het toch zeer kunnen doen. Laat ons personen voor de goede zaak uit den weg laten. Wat u verder zegt, zoo wat te midden in uw stuk, van die helft der leden tot 40 millioen of meer en van die cijfers van 30 millioen 88000, dus plus 10 millioen of 4 110,000 zijn cijfers, waarvan de voorsteilers er geen een op hun rug mede nemen, want zij hebben het nooit gezegd, dat zal bij de algemeene vergadering blijken en dan vertrouw ik dat u zult begrijpen, dat (ik heb dat hier boven al wederlegd) dat deze cijfers ook kant noch wal raken en nooit op dat zinnebeeldige scliip van u zullen tere ht komen. De persoon, waarover u schrijft van de 193,000 kilo te kort, die ken ik goed, maar daarvan zijt u toch niet goed ingelicht. Ten andere, die is altijd als er geen beteren weg is, eens met de voorsteilers en die zegt zelf ook belang bij de zaak te hebben, even zoo goed als al de aandeelhouders, en daar moeten wij op aan sturen, met dat verschil, dat toch kleine of middel- aandeelhouders het meest in de gelegenheid zijn om er van te proliteeren, want die kunnen er zich beter op toeleggen, om veel beeten per aandeel te leveren, zonder dat zij risico van veel aandeelen hebben. Maardaarvoor is misschien wel een middel te vinden, voor diegroote) aandeelhouders, dat die er geen nadeel van hebben omdat zij door veel aandeelen te nemen, de fabriek gesteund hebben om tot stand te komen. Daarom heb ik ook veel aandeelen genomen en als die voorstellen aangenomen worden, was ik ook beter dat ik minder aandeelen had, maar als de fabriek bloeit door de wijzi ging der statuten, dan zullen die wel aan den man komen. Verder spreekt u van de fabriek op een dood punt te brengen ook wederom een wonderlijke theorie, die u er op na houdt. U zegt, door al die voordeelen dan maar in den zak te steken, maar vrind, dat moet toch ieder aandeelhouder ten goede komen, omdat ieder in de gelegenheid gesteld wordt om meer beeten te leveren en zegt u met deze f 20,000 af te lossen, hoe kunt u dat een dood punt noemen? Wij streven immers naar zoo een punt, om te gelijk af te lossen, zij het dan nog niet altijd alles gelijk Ik heb liever doode punten die geld geven, als u die doode punten geliefd te noemen, als zoo door u genaamde levende punten, die geld uit den zak halen of op zijn best er toch geen inbrengen. Ik behoef toch niet meer te herhalen dat die helft gelukkigen, die u bedoelt, toch geen briefje krijgen dat zij altijd dezelfde gelukkigen, en dan nog wel alleen, zullen zijn. En al was ik de persoon, die nooit boven de 15000 Kg. zoude kunnen leveren, als ik dat van te voren wist, dan nog zou ik weinig tegen de goede zaak kunnen zijn, want dan zou er nog zooveel schade niet op zitten, want juist als de statuten niet gewijzigd worden, dan komt, of liever, nu staat, de fabriek op een dood punt en daarvan moet zij afgebracht worden, anders blijft zij daarop staan, en wij zullen op den duur weinig geld in de zakken krijgen. Dan zal ons het aflossen ook meer gaan vervelen en dat moeten wij doen. Ik zie nog die vele schade niet in, voor hen die er altijd maar 15000 kilo zouden leveren, altijd, als er met de groote aandeelhouders op de eene of andere manier wat rekening gehouden wordt, het moet nog niet eens zooveel zijn, als wij maar ongeveer gelijk kunnen op- zeilen. Want veronderstelt dat een aandeelhouder altijd maar 15000 K.g. levert voor zijn aandeel, dan is het toch ook billijk dat hij maar naar evenredigheid van die 15000 K. g. betaald wordt. Hij betaalt dan ook maar, als die voorstellen aangenomen worden, voor het draaien van zijn beeten en die er meer brengen, die betalen ook zooveel meer draaien enz. Is dat niet billijk? wij zijn wel cooperatief om samen te werken, omdat het anders niet kan, en dan gelijke rechten en dan blijven wij uit elkanders beurs, maar anders niet. Wij moeten toch van de cooperatie geen armenkag maken Dat is toch de bedoeling van de Cooperatie niet De geachte schrijver vraagt verdergaat het aan directeur en alle verdere ambtenaren en den geheelen inventaris door zijn cooperatief betaald (want ik houd er, zooals boven gezegd, een andere cooperatie op na). Verder spreekt hij van buitengewonen dienst en weer van een gedeelte der leden, dat hierboven allemaal al is wederlegd, dat wij toch kortheidshalve niet telkens behoeven te doen. De geachte schrijver zal toch met mij wel toestemmen, dat de directeur en verdere ambtenaren niets meer kosten bij een groote campagne dan bij een kleine, of ook niet meer verslijten. Wanneer is hij toch zoo meewarig voor den directeur geworden f Ik deel die meewarigheid niet, althans op zoo een manier niet, en die niemendal doet, die verslijt toch ook, en die ambtenaren ook denk ik. Voor zoover ik reken hebben zij liever een groote campagne, als een kleinewat aangaat verder net defect loopen van de fabriek, hetwelk duizenden zoude kunnen kosten, moet ik antwoorden dat de fabriek er staat om gebruikt te worden en de kleine campagne de fabriek geheel en totaal kapot maakt en de groote campagne hem totaal in stand lioudt. Dat moet ieder menseh begrijpen, en dat begrijpt de schrijver van het bewuste stuk nu toch maar niet. Hoe is het mogelijk De fabriek staat er ten behoeve van de cooperatie, zooals de cooperatie werkelijk is, maar niet voor die zoo als de schrijver er een op na houdt. Een jaar als nu, dat hebben wij gelukkig toch maar zelden en dan gebruiken wij in gouden jaren toch alien de fabriek voor de beeten boven het minimum en die er dan niet boven leveren, die betalen er dan ook niet boven voor de fabrikatie. Is dat niet billijk Als er betere voorstellen zijn houden wij ons aanbevolen. Verder vraagt de schrijver weer om alles te vergoeden, wat in buitengewonen dienst wordt verricht. Maar nu komt nog een van de grootste apen uit den mouw. Debt ge nu anders niets meer? Moet ge nu daar zooveel woorden en papier en tijd voor vuil maken Dat had ik nu toch niet van u verwacht. Ik geloof zeker, dat u veel beter weet, dat kan mij niemand wijs maken, want al weer omdat gij niet goed geluisterd hebt, of het vergeten zijt, anders weet ik niet waarom, dat u het nu allemaal voor niemendal schrijft en een goede zaak bij de aandeelhouders in een kwaad dag- licht stelt. En nu juist hetgeen gij schrijft is, alsof die fabriek die boven de 15,000 Kg. voor niemendal zou draaien, en de kosten zouden komen voor uw zoo- genaamde cooperatie, want duidt het mij toch niet ten kwade, als wij schrijver voor uwe zoogenaamde cooperatie, want u geeft voor, dat er ongelukkigen zijn en dat is waar, maar ieder moet zijn eigen ongeluk hier zelf dragen, en als ieder naar evenredigheid betaald wordt naar dat hij levert, dan is het echt cooperatief, het is nooit in iemands hoofd gekomen, zooals u meent, dat de voor steilers het bedoelen. Maar daar is zelfs niet alleen dat alle kosten van draaien, stoken, machinen, personeel enz., allemaal ten koste komt, in het voorstel per duizend Kg. buiten die verwerkt worden, net zoo goed als van de aandeelen van 15000 Kg., ja alle scheepsvrachten,alle kosten buiten en boven die 88000, en dan is er nog rekening ge houden met de slijtage van de fabriek zoodat wij zeggen er is overal rekening mede gehouden. Dat hebt u wel gehoord? Er was zelfs nog wel een persoon, dat zult u ook wel gehoord hebben, bij Koole, die naar zulke dingen nog al vroeg aan de voorsteilers. En toen die voorsteilers meegaande genoeg waren, zeide die persdonzonder dat, zoude ik er tegen zijn. Nu zeg ik hier niet dat die persoon de schrijver zelf is, neen, nu ben ik maar verwondert, dat die schrijver niet gehoord heeft, dat het juist zoo door de voorsteilers is voorgedragen. Bovendien dat hebt u bij Koole wel ge hoord, dat de voorsteilers niet willen, dat hun haan boven kraait, maar dat zij wel genegen zijn, wanneer er wijzigingen in hun voorstel noodig zijn, om daarmede mee te gaan. Dus zeggen wij volgens uw schrijven wat u vraagt, komen de voorsteilers dicht bij u, zoo niet geheel, maar waarom nu toch zoo een drukte gemaakt voor niets. Want daar is bijna niemendal vanaan. Uwe cijfers zijn geheel mis, allemaal, en dat heb u toch wel geweton voor zoo dwaas willen wij u niet verslijten dat is u dikwijls genoeg gezegd en herzegd. Wat u verder schrijft over beeten koopen, dat is iets buiten de voorsteilers, doch daar heb ik ook al lang over gedacht, maar nu is de vraagwat is het beste, en een van die twee punten kunnen wij niet missen, want in deze suikercrisis kan een kleine fabriek niet rendeeren, maar een groote fabriek, zooals de onze met een klein kwantum beeten noch veel minder en in Jt geheel niet. Laat ons daar toch op letten. De vraag is nog maar bij mij, waar zijn de minste zwarigheden en de meeste voordeelen aan verbonden. Statuten wijzigen of beeten koopen Wat aangaat verder uwe beeldspraak van dat schip en die haven, en die reis, en die vracht en die passagiers, ja zelfs een geheele vernietiging van het schip en van den geheelen inventaris en personeel ten voordeele van som- migen, vindt ik onnoodig om verder op in te gaan, want het komt al op hetzelfde neer, zooals de vorige punten, waar al de cijfers mis zijn, door dat zij niet op hun plaats of geheel mis zijn, en dat is toch treurig om zoo iets'de aandeelhouders ten beste te geven. En zoo hoop ik het lid (om nogmaals van zijn boven- bewezen ongegrond gezegde gebruik te maken) van de op het oogenblik nog cooperatieve fabriek Sas van Gent tc Sas van Gent, voldoende te hebben toegelicht en beveel mij den geachten schrijver in het belang, zoo hij het zelf noemt, van de goede zaak om zooveel mogelijk elkander te helpen om die goede zaak op te bouwen in plaats van afbreken. En nu meen ik genoeg gedaan te hebben om het publiek in te lichten en wil ik ook in het belang van de goede zaak en wel van zoo een kolossale inrichting, dat de hoofdzaak is van ons boerenbedrijf, voor de aandeelhouders in het algemeen het een en ander op- merken. Men zegt wel eens, hoe komt het dat de fabriek niet beter uitbetaald Dat is ten eerste omdat de suiker niet duur, maar goedkoop is. Maar, zegt men, die andere fabrieken, die betalen toch hooger en die hebben dezelfde prijs van de suiker. Dat is waar, maar die hebben niet zooveel schuld op hun fabrieken als wij. Ja maar, zeggen zij, daar zijn toch fabrieken die ook in schuld zitten en die betalen toch ook veel. Dat is zoo, maar als zij de bieten anders niet krijgen kunnen, dan moeten zij wel. Ja maar, zegt men, als er verlies was, dan zouden zij wel staken. Neen, in 't geheel niet; dat is niet goed begrepen, want zij kunnen beter met verlies draaien, als stilstaan. Nu zegt men, dat kan niet. Dat kan wel en dat gebeurt ook bij voorbeeld, wanneer zij twintig duizend gulden rente moeten betalen als zij stilstaan, en alsdan toch draaien en zij kunnen dan nog tien duizend gulden rente betalen, dan draaien zij, zal men zeggen, met verlies en toch winnen zij nog met draaien, omdat zij met stilstaan nog meer verliezen en zoo draaien zij op hun schuld met verlies, beter als stilstaan. Nu kunnen zij dat niet vol blijven houden, maar toch langer als met stilstaan en trachten zoodoende den crisis te doorleven, want als zij stilstaan dan zouden zij des te spoediger moeten liquideeren en-dat vermijden zij zoolang als zij kunnen. Maar nu komt het schoonste aan van de cooperatief, namelijk, als die voorstellen aangenomen worden, van die beeten boven het aandeel, dan heeft men kans, dat men inplaats van 30, 45 millioen beeten krijgt en met zoo een jaargang als gepasseerd, wel iets minder, maar in goede jaren meer en dan kan onze fabriek verdienen en aflossen boven alle andere fabrieken. Die rekening is hiermede gemaakt, naar hetgeen wij nu betaald worden en dan verspelen wij geen geld, maar wij krijgen nog een fabriek op den koop toe voor cadeau, als hij wordt afgelost, langzaam en zeker, als wij hem in dien tusschentijd maar goed onderhouden. En als er nu niet meer geleverd wordt als 15000 Kg. want dat komt er van, dan krijgen wij niet meer als 30 mill. Kg. beeten, daii kunnen wij niet meer geld uitbetalen, dan moeten \yij toch die 88000 betalen wat altijd betaald moet wbrden, buiten het werken en draaien van de fabriek dn die moeten wij ook maar betalen als wij 50 mill. Kg. beeten meer draaien en nu is het wel te begrijpen, als er geen voordeel gedaan wordt met boven de 15000 Kg. te leveren, dan wordt het immers toch niet gedaan, en dan moet toch even wel dat stille kapitaal van f 88000 betaald worden en die 15100 blijft dan altijd maar 30 mill, en wordt dat f 3,41 met inbegrip van den aflos, die toch in de vorige wijziging al begrepen is, alleen voor die 88000 en als dat nu een bepaling wordt in de statuten terwijl het anders feitelijk toch zoo komt, en dan met groot verlies en zonder beeten en als die f 88000 per aandeel komen, dan zal en terwijl er meer beeten komen en al die meer komen, telt tot 45 mill., ongeveer een kleine 3 gulden meer voor die meerdere betaald wordt en dat staat nagenoeg voor alien even gelijk en dat zegt toch nogal wat, dan moet nog op deze manier, op mensche- lijke wijze gesproken, de fabriek bloeien, in plaats van t- gronde te gaan, zooals sommigen voorspellen. Ja, treurig genoeg, dat sommigen durven zeggen ik heb liever dat de fabriek ten gronde gaat, alsdat zij blijft staan, maar waarom dan tdch, als degenen die dat willen, eerst dit stelsel helpen invoeren Dan zullen zijn aandeelen in het vervofg wel gewild worden en als hij er dan van af wil wezen, dan zal hij er toch beter mede wezen, als dat de fabriek te gronde gaat. Maar ik moet eindigen, mij in mijn aloude gewojnte. aanbevelende om alles voor beter te geven, omdat het beste goed genoeg is, ook voor onze fabriek en doen wij dat niet, dan blijven wij altijd even dwaas, en dat zqu voor de fabriek ook jammer zijn. Ik vraag ook de geachte lezers verschooning aangaande de redactie van dit opstel, omdat ik daar te weinig tijd voor heb genomen. Axel, 12 Januari 1904. W. DE KOEIJER. Middenprjjs per 100 kilo: Tarwe 8,50; Rogge 5,50 i5 intergerst 8,Zomergerst f Haver f 5,50 Erwten 9,50; Paardenbooneo 8,— Duivenboonen f 9,— Witteboonen 11,50; Bruineboonen 12,— Boekweit f Lxjnzaad fAardappels 5,75; Koolzaad per zak van 106 liters fBoter per kilo f 1,20; Eieren per 26 stuks/l, Er waren ter weekmarkt te koop gesteld: 31 stuks hoorn- 7ce, 34 varkens. Verkocht: 13 stuks hoornvce, 15 varkens. u Datum VI AO. NAAM. M". Van on naar Aoor Ter Kenien 12 Eng. s.s. Tadorna 3730 Liverpool Eng. sch. Viole 475 Plymouth Van Ter .Veuzeo i 12 Eng. barge Una 221 Londen Eng. s.s. Hailing 2199 idem oor Si ent 11 Eng. s.s. Hebble 255S Goole idem Whimbrel 2514 Manchester 12 Eng. s.s. Burton 1S47 Ronen Duits.s.s. C. A. Bade i 1798 Riga Van (pieul 11 Eng. s.s. Truro 3366 Hull idem Sea Serpent 2553 Londen 12 idem Ossian 1832 iCardift Lading. stnkg. pijpaarde ljzer stukg. stukg. idem ledig stukg. stukg. idem Van 11 tot en met 12 Jan. werden laugs de Ooslsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op- en 9 afgeschut; door de Wests]. 5 afgescbut. Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdap 20 Januari Voorm. 12.43 1.25 2.3 2.37 3.10 3.43 in den ouderdom van 61 jaar en 5 maanden. Mede namens de familie, Zaamslag, 12 Jan. 1904. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijti aan de nalatenschap van MAARTEN VAN D1XHOORN overleden te Vlissingen den 26 December 1903, gejieven daarvan aangifte of betaling te doen hinnen 14dagen, ten kantore van den Notaris DE RIDDER te Ter Neuzeu. De Opperbrandmeester van TER NEUZEN, maakt bekend, dat er eene Otfening zal gehouden worden met het personeel van Spuit S. K. te Sluiskil op Maandag 18 Januari a. s., Axel, 12 Januari 1904. De Dijkgraaf, P. ROSIER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 3