I I I Gemengde berichten. Telegrafische berichten. 1 1 i t e TER NEUZEN, 13 Jauuari 1904. RECHTSZAKEN. Arrondissementsrechtbank te Middel burg. 1 keuring van de Koningin voor alle of voor sommige winkels voorschriften worden vastge- steld ten opzichte van den arbeidsduur. Ten aanzien van den arbeidsduur van personen, werkzaam bij een openbaar middel van vervoer, wordt bepaald, dat het hoofd of bestuur de zorg draagt, dat dit niet in werking zij, dan nadat door den Minister een regeling van dienst- en rusttijden is vastgesteld. Bij reeds in werking zijnde openbare middelen van vervoer dient die goedkeuring plaats te hebben binnen twee maanden na afkondiging der wet. In of ten behoeve van een bedrijf, uitgeoefend in een fabriek of werkplaats, mag op Zondag geen arbeid worden verricht. Yoor een persoan, behoorende tot een kerkgenootschap of godsdienstige ver- eeniging door welke de wekelijksche rustdag niet op Zondag wordt gevierd. treedt daarvoor in de plaats bet verbod om arbeid te verricbten in bet tijdperk van 24 acbtereenvolgende uren door bet kerkgenootschap of door de gods dienstige vereeniging waartoedepersoonbehoort, als wekelijkscben rustdag aangenomen, mits bij aan bet boofd van de fabriek of werkplaats zijn verlangen daartoe beeft te kennen gegeven. Waar in een fabriek tot berstel ofreiniging van den stoomketel de arbeid van een jongen onontbeerlijk mocbt zijn, kan door of namens den Minister daartoe onvoorwaardelijk of voor- waardelijk en niet dan voor een bepaalden Zondag schriltelijk vergunning worden yerleend. In een inrichting tot bereiding van boter en kaas kan op Zondag aan vrouwen van in de wet bepaald genoemde werkzaamheden op zekere voorwaarden vergunning tot arbeid worden verleend. Bij algemeenen maatregel van bestuur zal worden bepaald in welke fabriekea en werk- plaatsen met name te noemen arbeid van alle of van sommige mannen op Zondag is toegestaan, voor zoover daarbij de voorwaarden worden in acht genomen van alle of bepaalde gemeenten, bij den algemeenen maatregel te stelien. Ter bevordering van een behoorlijke uitvoering van deze wet worden door de Koningin ambte- naren benoemd, wier werkkring en bevoegdheden worden geregeld bij algemeemn maatregel van bestuur. Daarbij wordt bet Rijk verdeeld in arbeidsinspectien De artikelen. 373 tot en met 444 van da wet bevatten bepalingen omtrent de hulpmiddelen bij het toezicht (arbeidslijsten, registers, arbeids- kaarten), strafbepalingen en slotbepalingen. Heden werd alhier door de vereeniging //Door Eendr8cht sterk" aaubfsleed, de levering van: a. 243,800 Kg. superphosphaat. Hiervoor werd iugeschreven door de heeren Weijkman en Schippers te Breskens voor 2,52, A. Hatnelink te Ter Neuzen voor 2,45, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,44 en J. Rottier te St. Jansteen voor 2,43. b. 18,000 Kg. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door dtn heer P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 11,49. c. 5,400 Kg. lijnkoeken. Hiervoor werd in geschreven door de heeren L. Dekker voor f 9.44 en A. Wieland en M. Yerbrugge, alien te Ter Neuzen, voor 9 43, allts per 100 Kg. Gisterenavond is op het terrein van de m'euwe schutsluis, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken in de keet, bewoond door den heer W,, opzichfer in dienst van de aannemers Medaets en De Clercq alhier. Toen de vrouw van den heer W., die om half zeven naar de stad om boodschappen was gegaan, om ruim zeven ure daarvan terugkeerde, vond zij de achterdeur harer wonirg, die zij bij haar vertrek zorgvuldig had gesloten, open en het slot van die deur blijkbaar geforceerd. Onmiddellijk ging zij hare bevinding haar man mededeelen, die op het kantoor was naast de ateliers en deze, vergezeld van nog een tweetal personen, stelden terstond een voorloopig onderzoek in zijne woning in, maar vond daar niemand aanwezig en ook niets ontvreemd. Het bleek toen dat de achterdeur met geweld was opengeduwd of gewrongen, wijl een stuk bout van het deurkozijn was afgerukt ter hoogte waar het slot achter een ijzer plaatje in het kozijn schiet. Dat stuk hout,, waaraan het ijzeren plaalje nog bevestigd was, werd door den heer W. bij de keet teruggevonden. D; ar zooals gemeld, mets wordt vermist, ver- diept men zich in gissingen, wat de bedoeling dier geweldpleging kan zijn geweest. De politie wie het feit ter kennis is gebracht, tracht die bedoeling op te sporen. Dat zij succes hebbe. A\el. Aan P. van Dijken is door heeren Ged. St. dezer provincie, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei e. k. ontslag ver leend, als pachter van den tol bij Axel. Retranchement, 11 Jan. De quaestor van het classikale bestuur van IJzendijke heeft in het jaar 1903 ontvangen Voor de generale kas uit Ter Neuzen f 32,25 Sluiskil 6; Zaamslag /"3,25;Hoek f 49,40 Hontenisse c. a. f 14,60 Hulst f 48,25 Groede f 11,50; Nieuwvliet f 6,25 Schoondijke 20; IJzendijke /S4,866; Sluis 44,75 Sint Anna ter Muiden 10,50 Aardenburg 42,645; Oostburg 22,15; Sint Kruis 13 Cadzand f 20,35 Zuidzande 3 en Retranchement 4,40. Giften voor de Synodale Weduwen en Weezen- beursvan de kerkvoogdijen te Hulst 10; Ter Neuzen 5 en Aardenburg 5. Voor het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften collecte te Ter Neuzen 6,43. Collecte voor noodlijdende kerken en personen te Axel f 10,70; Hoek 20; Ter Neuzen 12,25 Zaamslag f 18 Hontenisse c. a. 10,9 Hulst f 2; Sas van Gent en Philippine f 2,50; Sluis 8,10 Sint Anna ter Muiden f 2,50 Aardenburg 2,50 Oostburg 3,40 Sint Kruis 2,75; Cadzand 10,75; Zuidzande 2; Retranchement f 3 IJzendijke f 3; Waterland- kerkje f 2,50Schoondijke 7,50 Breskens 3,80 en Groede 6,80. Giften van kerkvoogdijen voor noodlijdende kerken en personen te Ter Neuzen, Schoondijke en Aardenburg ieder 5 te Oostburg f 10. 's Gravenhage, 13 Jan. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen het huwelijksfeest van de Hertogin van Albany te Louden niet bijwonen. De Koningin-Moeder vertrekt 5 Februari over Vlissingen daarheen, bezoekt hare zuster te Clare- mont en logeert daarna te Windsor als gast van le Koning en de Koningin van Engeland. Minister Kuyper geeft 20 dezer een diner aan zijne ambtgenooten en de diplomaten. Heden vergaderde de voorbereidingscommissie der Vaccinewet. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken J. de B., oud 28 j., veldarbeider te Sint Jansteen is wegens meineed vrijgesproken. C. M., oud 20 j., werkman te Zaamslag (Otbene) is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecbtenis. In zake: A. Paenis Jz., oud 19 j., leurder te Kieldrecht (Belgie), appellant van een vonnis van het kantongerecbt te Hulst, waarbij bij ter zake van overtreding van bet reglement op het bevaren van de Schelde en Zeeuwscbe Stroomen werd vrijgesproken, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en opnieuw recbtdoende appellant veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecbtenis. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de veel besproken zaak tegen A. M. J., 44 jaar, werkster, geboren te Middelburg, wonende te Vlissingen, aan wie wordt ten la«te gelegd, dat zij den 6eu November j.l., te Vlis singen, in hare woning, uit een portemonnaie van den Belgischen loods A. J. van Hemelryk, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, heeft weggeuomen een bankbiljet van 100 francs toebehoorende aan genoemde Van Hemelryck, althans aan een ander dan aan haar beklaagde. De loods is in de woning van deze beklaagde, in de Lange Noordstraat te Vlissingen, bewusteloos geworden en heeft daar 3 dagen in dien toestand op den grond gelegen. Hij werd gevonden door een inspecteur van politie, die hem naar het gasthuis liet overbrengeu, alwaar hij, zouder tot bewustziju te zijn gekomen, den 13 November overleed. Beklaagde werd, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot 6 maanden gevange- nisstraf. De rnede bij deze zaak betrokken 62jarige vrouw A. H., zonder beroep, wonende te Vlissingen tegen wie, wegens heling, 3 maanden was geeischt, werd wegens di-fstal en heling mede tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De veehouder B. M. de Vries, te Knijpe (Fr.), had eergisteren onverwacht een schadepost. Ben zwaar varken geraakte uit den stal en liep in de bijt, die vlak voor de boerderij in het ijs gekapt was. Het dier schoot een eind onder het ijs. Dadelijk kapte men een gat in bet ijs, maar toen men het dier ophaalde, was het reeds dood Men meldt, dat te Mechelen is aangehouden L. P. Good, kantoorklerk, het laatst gewoond hebbende te Middelburg, tegen wien rechtsingang met bevel tot gevangenhouden was verleend door de rechtbank aldaar, wegens de bekende diefstallen op een der bookmakerskantoren aldaar in 1901 en 1902 gepleegd. Door de Nederlandsche justitie zal aan de Belgische zijn uitlevering worden ge- vraagd. Maandstgavoud is de 60jarige v. d. M., in de Vhjtstraat te Arnhem, die zich in een paar dagen niet vertoond had, gekleed in zijn bed dood gevonden. Drankmisbruik schijnt bier een rol gespeeld te hebben. Het ijs heeft te Katwijk aan Zee nog een slachtoffer geeischteenige kinderen hadden zich niettegenstaande den dooi van bijna 3 dagen, op het P.-H.-kanaal gewaagd, met het ongelukkig gevolg, dat twee er van spoedig er door zakten. Een werd gered, doch van het andere, het 7jarig zoontje van A. O., waren de levensgeesteu reeds geweken. In Friesland zijn dezen winter reeds 12 per sonen door het ijs gezakt en verdronken. Een hevige brand heeft Zondagmorgen elf uur op de Egelantiersgracht te Amsterdam ge- woed. De drogist G. J. A. Putman, wonende nummer 6 op die gracht, was bezig was te smelten, toen opeens de vlam in de pan sloeg. In een oogwenk stond alles in de omgeving in lichterlaaie. Met zijn vrouw en zijn twee kinderen vluchtte de wii.kelier naar de daken der belendende per- ceelen en wist zoo aan de zich snel ver-spreidende vuurzee te ontkomen. De brandweer was weldra ter plaatse bij haar komst waren de winkel en de kamer daarachter reeds uitgebrand en had het vuur zich een weg gebaand tot de achterzijde van het huis er naast, nummer 4, bewoond door de weduwe Bosman. De brandweer tastte het vuur krachtig aan, doch zij kon niet beletten dat twee kamers van perceel 4 brandschade leden, evenals de bovenverdieping van nummer 6. Donderdagavond geraakte te Wormerveer een 81 jarige vrouw onder eeu spoorwagen, die van 't station naar de Zaan gevoerd werd. Zij bleef oogenblikkelijk dood. Door den eersten trein van Alkmaar naar Hoorn is gistereu de 24jarige handelsreiziger W. de M. overreden en gedood. Hij was te Uitgeest woonachiig. Te Strijpen bij Oudenaarde zijn twee oude menschen van 79 eu 84 jrar, een laudbouwer en zijn zuster, vermoord in hun huis gevonden beiden waren geworgd en hadden het touw nog om den bals. Alle kasten in huis waren open- gebroken en leeggebaald, zoodat diefstal de waar- schijnlijke aanleiding was. De moordenaar heeft echter niet veel geld gevonden, nog geen 5 franc, want de oudjes waren behoefdge menschen. Te Anseremme (Belgie) viel een vrouw van de trap barer woning. Een bezem, dien zij in de hand had brak en de gebroken steel drong haar diep in het onderlijf, waardoor zij een vreeselijke verwonding bekwam, waaraan zij nog denzelfden dag overleed. De nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den brand in den Iroquois schouwburg hebben een vergadering belegd, waarin een comite benoemd is dat de schouwburg maatschappij in rechten zal aatJ8preken om schadevergoediug, daar het onheil alleen aan de strafbare nalatigheid der directie wordt geweten. Frank Burness, de moordenaar van kapitein George Townsend, door de jury schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade, werd door de rechtbank te New-York veroordeeld tot den dood door middel van electriciteit in de gevaugenis van Stng Sing. Toen de president van het gerechts- hof hem, na de lezing van het vonnis, vroeg of hij nog iefs te zeggen had, antwoordde hij z/Welzeker, ik wensch den heeren juryleden een gelukkig Nieuwjaar" en zich daarna tot de rechters wendende, ging hij voort»Ook u, heeren rechters, veel heil en zegen, en denkt niet dat ik eenigen wrok jegens u koester, al hebt ge mij ter dood De president legde hem het stilzwijgen op en deed hem uit de zaal verwijderen, die hij lachend verliet. In den loop van zijn proces had Burness zonder eenige moeite bckend, dat hij nog drie andere moorden op zijn geweten had, behalve dien op kapitein Townsend van de stoomboot z/Gowanus" te Brooklyn, dien hij had doodge- stoken omdat hij weigerde hem een som gelds boven het bedongen loon als stoker uit te be- talen. Te Lyon is op reusacbtige schaal inge broken door een internationale dievenbende. Woensdagnacht alleen hebben drie post-bureau's, een dertigtal kelders van woonbuizen, een villa buiten de stad, een appartement en tal van winkels (bezoek van die bende gebad. Op een der bureau's vonden ze 200 francs, op een ander namen zij de moeite een geweldig groote brandkast weg te nemen en open te breken, waarin zij echter niet meer dan 3 francs vonden wel een uiterst geringe belooning voor zulk zwaar werk. De villa daarentegen werd gebeel leeggehaald. Lang hebben de dieven geen ge- noegen gehad van hun werk. Reeds in den loop van den volgenden dag werden tien hunner gearresteerd. Een curieus resultaat heeft de politie te Kiel dezer dagen bereikt met bet gebruik van X-stralen. Zij had een net gekleed persoon wegens dronkenschap op straat opgepakt en in het cachot geduwd, waar zich reeds een vijftal andere arrestanten bevonden. Toen de dronken jongeman zijn roes had uitgeslapen, ontdekte hij, dat hij een bedrag van ongeveer 750 miste. Eene kleine f 500 werden op de vijf mede arrestanten bij fouilleering gevonden, maar de rest was niet te ontdekken. De politie onder- zocht hen toen door middel van Rontgen-stralen en daarbij kwam aan't licht, dat de ontbrekende stukken door de dieven waren ingeslikt. Zeven uren walsen aan een s*nk door is zeker een kunststuk waarvoor avn respect mag het)ben. D,L is te Parijs vertoond bij een dans- wedstrijd in de zaal Wagram. Een aantai prijzen was uitgeloofd voor hen, die het langst onafge- broken walsen zouden. Om 11 uur zette het orkest de wals in, drie revolverschoten gaven het teeken tot den aanvang en 44 pareu begonnen luslig te draaien. Het waren alien jongelui, slechts twee dames waren van. eenigszins gtvorderden leeftijd. Onder de mededingers bevonden zich ook twee negers. De eenige voorwaarde was dat men zonder ophouden zou walsen: In het eerste uur legden reeds vier paren het af, na het tweede uur hadden zestien er genoeg van en toen het zesde uur verstreken was, bevonden zich uog slechts vijf paren op den dansvloer, die elkaar den eersten prijs, bestaande uit een zilveren piece de milieu, be- twisten. Zij vertoonden duideiijk sporen van afmatting, hun gezichten waren doodsbletk en de oogeu diep ingezonken, maar zij wilden volhouden. Een der dansers had grooten tegenspoed hij zeide het dansen nog wel te kunnen volhouden, maar hij moest om 5 uur op zijn werk zijn, hij was namelijk varkenssLchter. Met een verontschuldi- ging nam hij afscheid van zijn dame. De verdere pareu werden het een na het ander //buiten ge- vecht gesteld" en om 5.45 was er nog een paar overgebleven, dat toen nog een toer maakte en onder daverend gejuich der 1000 toeschouwers den dansvloer verliet. Zij hadden bijna zeven uren gewalst en het orkest had in dien tijd een reeks van 161 walsen afgespeeld. Met de galan- terie die den Franschman nooit verloocheut, wende de danser het succes alleen aan zijn dame toe, die hem vcortdurend motd insprak. De volkstelliugen hebben in de meeste landen van Europa aan het licht gebracht, dat de meerderheid der bevolking uit vrouwen bestaat. Toch worden er meer jongens dan meisjes ge boren. Waaruit volgt dat de levenskansen der vrouw grooter zijn dan die van den man. Vooral is hier echter nog een andere factor werkzaam de landverhuiziug, aan welke veel meer mannen dan vrouwen deelnemen, met het gevolg, dat in het land hunner geboorte het aantai vrouwen de overhand krijgt, terwijl in het land van vestiging de mannelijke bevolking in de meerderheid kornt. In de laatste 10 tot 15 jaar is in Portugal, Spanje, Frankrijk Belgie en Australia de vrouwe- lijke bevolking aanzienlijk grooter geworden, terwijl het omgekeerde zich heeft voorgedaan in Zweden,. Zwitserland, Oostenrijk, Duitschland en Bulgarije,. Uit Port Towsend (Vancouver) komt het bericht van de schipbreuk van de pakketboot Clallam, die dienst deed tuschen Ssath en Victoria (Britsch Columbia). Er waren 80 personen aan boord. Toen het schip eenige uren onbestunr- baar had rondgedreven, maakte het zooveel water dat de vrouwen en kinderen werden geplaaist ia drie sloepen. Deze sloegen echter alien om, en de inzitten- den verdronken. Men heeft nog een kleine hoop dat 6en ervan, die zich van de Clallam kon ver wijderen, gered is, maar men heeft er niets van gehoord. Drie en dertig personen, die aan boord van de Clallam waren gebleven, konden gered worden en werden naar Townsend gevoerd. INGEZONDEN STUKKEN. Aan //een lid der op het oogenblik nog cooperatieve fabriek te Sas van Gent." Mijnheer Het zij mij vergund te trachten UEd. een antwoord te geven op Uvv geeerd scbrijven van 9 Jan. j.l. in dit blad. Jammer, dat U niet op de vergadering bij een der heeren Koole of Keersemaker zijt tegenwoordig geweest. Ik vermoed, dat U dan beter zoudt zijn ingelichfc. l/w zegsman tocb was niet gebeel op de hoogte en, hoewel ik niet beweren wil zelt' precies alles te weten, kan het misscbien toch geen kwaad U mijne meening overiets, dat ik wel weet, te vertolken. Niet alles, wat door U is aangebaald, wensch ik in mijn sehrijven te verwerken. Slechts bier en daar een greep, schijnt mij voldoende. Vooreerst wensch ik op te merkeii, dat de wijziging van art. 21 niet betreft het brengen van de exploitatie- kosten op do aandeelen (15000 Kg). De kosten van exploitatie blijven evenals nu per 1000 Kg. berekend. De voorstellers wenscben echter andere kosten door de cooperatie te doen betalen, n. 1. die, welke er tocb zouden zijn, ook wanneer de fabriek gedurende eene campagne niet werkte. De kosten van exploitatie blijven juist in den vorm, zooals genoemd lid bet wenscbt. Een lid, dat zijn minimum-quantum levert, betaalt dus aan de cooperatie volgens de nieuw voorgestelde regeling eerst zijn aandeel in de kosten der cooperatie en daarna de kosten der exploitatie. Daarentegen betaalt een lid, dat zijn maximum-quantum levert, eerst evenveel per aandeel aan de cooperatie, maar beeft dan natuurlijk nog meer- dere exploitatie-kosten tevoldoen. Volgens'eene bereke- ning, voorgelezen op de bekende vergaderingen, geeft eene campagne van 40 mill. Kg. 0,74 per 1000 Kg. voordeel op eene, waarin slechts 30 mill. Kg. beetwortelen verwerkt worden. Wanneer dus tot 40 mill, geleverd wordt onder de tegenwoordige regeling en enltelen leveren slechts het verplichte minimum, dan genieten die enkelen een voordeel van /0,74 per 1000 Kg. ten koste van diegenen, welke boven het minimum hebben geleverd. (Voor het gemak iaat ik gehalte maar buiten rekening.) Nu zegge men niet, dat zulke leden onge-' lukkig geweest zijn en derhalve een handje moeten toegestoken worden, omdat we immers cooperatief zijn 1 Neen, we hebben wel eene cooperatieve fabriek, waarin we naar art. 2 der statuten //door gemeenschappelijke exploitatie" der producten enz. de hoogst mogelijke opbrengst trachten te verkrijgen, maar'ik wensch de cooperatieve fabriek niet te beschouwen als //eene in richting van weldadigheid."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2