Gemengde berichten. DE ARBEIDSWET. laden of het lossenvan schepen. TER NEUZEN, 11 Jrumari 1904. Plotseling houdt de heer Kuyper op met spreken, het oog flikkert achter het lorgnetglas en hij gaat voort Ik ken de pers, ik ben zelf journalist ge- weest, ik heb ontzaglijk veel nut gehad van de pers en ik ben haar daukbaar. Maar men moet op tijd weten te zwijgeu. Hebt u iets van een vast plan Zoo niet, dan is alle discussie immers nutteloos en, erger nog, er vormt zich een partij van oppositie, die, eenmaal tegen, zelfs zonder reden, van haar tegenstand niet afziel. U z et het bij de Russisch-Japansche moeilijkheden vrees voor onthulliugen van de pers benadeelt de onderhandelingen ongetwijfeld. Maar tusschen Nederlaud en Belgie zijn de betrekkingen toch gelukkig heel anders Ja, antwoordt Dr. k uy per, aan beide kanten van de grens is er een stroom van sy npathie die aldoor sterker wordt. Als twee broeders, die het nooit eens waren, zoolang zij in hetzelfde huis woonden, maar die later weer beste vrienden worden, zoo houden wij ook van elkaar. Dal zou zeker blijken, meneer de Minister, als uw beminnelijke Koningin ons eens een bezoek brachf, zooals gezegd is dat zij doen zou. Daar twijfel ik niet aan maar ik voor rnij heb tot nu niets van zulk een reisplan gehoord. Blijft u nog een paar dagen hier Dat weet ik niet. In elk geval ben ik van plan, te Gent, den voorzitter der Vlaamsche Academie te bezoeken, van welke Academie ik eerelid geworden ben. Wij hebben dus besluit het verslag in de Petit Bleu nog aan den heer Kuyper gevraagd, wat hij dacht van den staatkundigen toeatand in Nederland. Hij haalde wijsgeerig de schouders op. In 1905 krijgen we algemeene verkiezingen Wat zullen die geven Ik weet het niet. Ik bepaal me er toe, rnijn land te dienen, te doen wat ik kau voor het welzijn van 't land, zoolang ik daartoe in de gelegenheid ben. Wordt ik omvergeworpen, dan pak ik mijn koffer. De Trans-Siberische spoor lijkt me zeer aanlokkelijk Het Hbl. schrijftDe vrees, dat het groote verschil in suikeraccijus in ons land en in de naburige landen, sedert de invoering der suiker- conventie op 1 Sept. j.l., aanleiding zou geven tot smokkelarij, blijkt wel gegrond. Wij hebben reeds een paar maal melding gemaakt van de ontdekte smokkelaarspractijken aan de grenzen. Thans meldt onze correspondent te Brussel Wijl de suikersmokkelarij aan de Hollandsche grens wordt voortgezet, heeft de Nederlandsche Regeering de strengste bevelen gegeven tegen de Belgische smokkelaars en de Hollandsche koop- lieden, die ervan gebruik maken. Sedert drie dagen heeft de Nederlandsche Regeering een leger van douaneambtenaren langs de grenzen gemo- biliseerd, die in alle steden uabij de grenzen onderzoekingen instellen. Te Rosendaal en te Bergen op Zoom werden duizenden kilogrammen gesmokkeldesuiker ontdekt. De ontroering langs de grenzen is groot. In druk is verschenen het wetsontwerp, houdende bepalingen ter bescherming van den arbeid. In dat ontwerp zijn voorscbriften opgenomen, ontleend aan de bestaande Arbeidswet, veeal gewijzigd, hetzij naar vorm, hetzij naar inhoud. De boofdinhoud van de Yeiligheidswet is, mede niet ongewijzigd, overgenomen. Naast deze twee groepen zijn de algemeene maatregelen van bestuur, uitgevaardigd krachtens de hierboven genoemde wetten, herzien en, voor zooveel noodig, aangevuld, in het ontwerp opge nomen voor zoover zij daarvoor vatbaar waren. Door het overnemen van den hoofdinhoud der Yeiligheidswet komen in het ontwerp voor scbriften voor, die mannen, werkzaam in fabrieken en werkplaatsen jveiligen. Daarnaast zijn intusschen regelen gesteld met betrekking tot den arbeidsduur van mannen, die in fabrieken of werkplaatsen met •\bnormaal schadegevaar werkzaam zijn. Voorschriften zijn in het ontwerp opgenomen ter beveiliging van hen, die werkzaam zijn bp het In het ontwerp komen bepalingen voor ter bescherming van personen, die in dienst zijn van sommige openbare middelen van vervoer. Het personeel, werkzaam bp spoor- of tramwegen waarvoor reeds voorschriften bestaan omtrent dienst- en rusttpden, valt buiten het ontwerp, terwijl dit zich bepaalt tot het vervoer met rijtuigen en wagens, die geregeld langs een bepaalden weg de personen vervoeren, die zich daartoe aanmelden. Tweeerlei is voorts in het ontwerp bepaald ten aanzien van personeel, hetwelk in w i n k e 1 s werkzaam is. In de eerste plaats wordt voor- geschreven, dat aan het bedienend personeel gelegenheid om te zitten moet worden verschaft. Daarnaast zijn voorschriften opgenomen met betrekking tot den werktqd van jongens, meisjes en vrouwen, die in een winkel werkzaam zpn. Eindelpk is de mogelijkheid geopend, dat ook ten aanzien van mannen bepalingen van soort- gelpke strekking kunnen worden vastgesteld. In hoofdstuk II zpn bepalingen opgenomen ter eerste invoering van een leerlingenstelsel. Onder arbeid verstaat deze Wet al de werk- zaamheden verricht in of ten behoeve van eenig bedrpf. Zp verstaat daaronder niet de werkzaam- heden verricht in een bedrpf van landbouw, tuinbouw, boschbouw of veehouderp, in mpnen en in de daarbij behoorende werken en inrich- tingen, zoowel onder als boven den grond, door militairen in dienst of door andere personen in dienst van den Staat, onder leiding of toezicht van militairen, in Rpks-opvoedingsgestichten, tuchtscholen, Rpks-werkinrichtingen en gevan- genissen, buiten een fabriek, een werkplaats en een winkel in of ten behoeve van het bedrpf van hem bp wien de persoon, die ze verricht, inwoont. Deze wet verstaat onder man een mannelpken arbeider die zpn 17e jaar voleind heeftonder vrouw, een vrouwelpke arbeider, die baar 17e jaar voleind heeftonder jongen en meisje, arbeiders, die hun 17e jaar nog niet voleind hebben. Onder fabrieken en werkplaatsen ver staat deze wet nietinrichtingen, keukens daar onder begrepen, waar sppzen of dranken uit- sluitend voor onmiddellpk gebruik worden bereid; apotheken vaartuigen, voor zoover aan boord daarvan geen andere arbeid verricht wordt dan in of voor het visschers- of schippersbedrpf veenderpen. Onder winkel verstaat deze wet elke besloten ruimte die geen fabriek of werkplaats is en waar goederen plaatskaarten daaronder be grepen gedurende meer dan tien dagen in een maand ten verkoop in het kle n voorhanden zijn, onverschillig of in de ruimte ook werk zaamheden worden uitgeoefend. Apotheken en inrichtingen als hiervoren bedoeld benevens de ruimten waar goederen door of onder toezicht van een rpksambtenaar worden verkocht, zpn hieronder niet begrepen. Hp, die niet den leeftpd van 17 jaar voleind heeft, mag, zoolang de voor hem bepaalde leef tpd bp algemeenen maatregel van bestuur te regelen, niet verstreken is, de werkzaambeden, welke bp algemeenen maatregel van bestuur zullen worden aangewezen, niet verrichten, tenzp hij een diploma bezit, voor het vak of gedeelte daarvan dat in de inrichting wordt uitgeoefend. Een jongen of meisje wordt leerling door het in werking treden van een leerovereen- komst, die niet kan worden gesloten, dan met een hoofd of bestuurder aan wien een vergun- ning is verleend om leerlingen te hebben, welke vergunning telkens voor den tpd ran een jaar wordt verleend door den burgemeester, nadat deze het advies heeft ingewonnen van een com- missie, welke door Gedeput. Staten word inge- steld. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden regelen betreffendedezecommissie vastge steld, evenals omtrent den duur van den leertpd. Voor alle vakken of gedeelten van vakken behoeft niet dezelfde duur te gelden. Een proeftijd, die op niet langer dan 6 maanden mag worden bepaald, maakt deel uit van den leertpd. Kinderen mogen geen arbeid verrichten, wanneer zp hun 12e jaar niet voleind hebben en wanneer zij niet ingevolge de bepalingen van de Leerplichtwet buiten de leerplichtbe- paling vallen. Dit geldt niet voor arbeid aan boord van een schip verricht, door kinderen of pupillen van den schipper of visscher, die op dit schip varen. Jongens, die hun 15e jaar niet voleind heb ben, en meisjes mogen in veenderpen slechts bp de wet bepaald omschreven arbeid verrichten. Bepaald zal worden in de wet de arbeid die jongens en meisjes niet of slechts onder zekere voorwaarden mogen verrichten, evenals datgene wat jongens, meisjes en vrouwen, werkzaam in steenbakkerpen, niet mogen doen. Vrouwelijke personen ten aanzien van wie deze wet den arbeidsduur beperkt, mogen geen arbeid verrichten binnen 4 weken voor en na hare bevalling. Art. 74 tot en met art. 223 van de wet handelt over den maatregel tot beveiliging van den arbeid in fabriek en werkplaatsen en wel omtrentle hoogten en ruimten, 2® luchtver- versching, 3e verlichting, 4® gevaar voor en bp brand, 5® overkleederen, 60 kleedkamers, 7" schaften buiten de werklokalen, 8® privaten, 9® zindelijkheid, 10e waschgelegenheden, 11® ver- warming, 12® gassen, dampen of stoffen, 13e drinkwater, 14® gevaren door werkingen enz., 15® gereedschappen, 16® bordessen enz., 17° vloeren, 18® trappen, 19e ladders, 20® hpsch- balken, 21e hefwerktuigen, 22® vallende voor- werpen, 23® kuipen en bakken, 24® ontplof- bare stoffen, 25® gassen 26® electrische toestel- len en geleidingen, 27e waarsc uwing. Alle deze bepalingen geldende voor alle arbeiders, voor jongens en meisjes alleen nog bepalingen omtrent 1" vrij luchtruimte, verlichting, ver- klaring omtrent geschiktheid. Daarop volgen voorschriften ten behoeve der weduwen alleen en ten slotte eenige voorschriften ten aanzien van winkels en apotheken. (Wordt vervolgd.) In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering vau den gemeenteraad, komen de volgende punten in be handeling Ingekomen stukkenverordening tot regeling der rangeu en jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarieidem op de heffing en iu- vordering eener belasting op danspartijen be noeming onderwijzer school Cidem onderwijzeres school B. De voordracht ter benoeming van een onder wijzer met verplichte hoofdakte en ten minste 23jarigen leeftijd aan school C alhie-r bestaat uit de heeren J. van der Peijl te Ter Neuzen, C. Kabbedijk te Amsterdam en P. A. Andriessen te IJ/endijke. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan school B komen voor de dames W. J. Balkeustein, M. E. Scheffelaar Klots, A. J. Vooreu en E. J. P. Eijke, alien te Ter Neuzen. Ged. Staten hebben benoemd tot directeur van den Prov. Stoombootdieust op de Wester- Schelde den heer B. C. A. van Renterghem, gep. luitenant ter zee tweede klasse. De uitvoering ten voordeele vau het ziekenhuis alhier gegeven, op 29 Dec. jl., heeft voor deze inrichting opgebracht een zuivere som van 100 welk bedrag bestemd ®is voor aanschaSlug van meubilair in de operatiekamer. Bij de verpachting van staanplaatsen, ge durende de in September alhier te houden kermis werd ingeschreven voor de volgende sommen, boven het gewone plaatsgeld Voor een stoomcarroussel door den heer A. M. PeetersVincken te Bergen op Zoom f 862 eu den heer L. van Bergen te Roermond 702 voor een wafelkraam door den heer J. Smits te Middelburg f 10 voor een stoomvelocipedemolen door den heer Erantantuano te Bergen op Zoom f 20,50 voor een gewone carroussel werd inge schreven door den heer F. Janvier te Bergen op Zoom f 50, met inbegrip van het gewone plaatsgeld. De plaatsen zijn gegund aan de eenige of hoogste bieders. Het vorig jaar werd de plaats voor een stoom carroussel gegund voor 604. Zaterdag j.l. is aanbesteed door de landbouw- vereenigingen te Zonnemaire en Oosterland resp. de hoeveelheden van 170,000 en 182,000 K.G. superphosphaat 14 Minste inschrijver was A. Hamelink te Ter Neuzen, agent van de H.H. Desmazures Lambert te Parijs, voor 2,43. Beide leveringen gegund. 7 Januari 1.1. hield de onderlinge varkens- verzekering, gevestigd te Driewegen, gem. Ter Neuzen, Onderling Samenwerken, hare alg. ver gadering. Uit het verslag omtrent de toestand der ver- eeniging bleek dat de ontvangsten over 1903 bedroegen 131,25, de uitgaven 105,10, zoodat er een goed slot was van 26,05. Het goed slot van het vorig jaar bedroeg 98,38, zoodat het totaal bezit der vereeniging f 124,43 bedraagt. Aan uitkeering werd betaald in 1903 73,25. Het aantal leden bedroeg 28 en 7 donateurs. De voorzitter en secretaris-penuingm. werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De stoomtram Hulst-Walsoorden heeft ge durende het jaar 1903 vervoerd 133,097 personen of gemiddeld 364 personen per dag. Clinge, 8 Jan. De vreemdeling, die heden- namiddag onze straten passeerde, zal misschien verbaasd gestaan hebben bij het zien van een heele troep hossende, zingende en springende opge- schoten jongens, voorafgegaan door eene harmonika. Dat waren onze aanstaande lotelingen van het jaar 1904. Zij waren zich in korps wezen aangeven voor de militie op het gemecntehuis. Na dezen ernstigen plicht worden dan een (veel te groot) aantal herbergen bezocht en het is dikwijls al laat, eer de laatste stumper, schor geschreeuwd ©D slap op de beennaar huis sukkelt. Men maakt hier van dezen dag een soort ,/Voorloting" en oefent zich al in het zingen van »De soep is goed" en in het maken van allerlei arm- en been- bjwegingen. En of het plezierig is!! Op het naburige dorp Clinge Waes, heerscht diphterituser is een jongetje vau 9 jaar aan overleden. Ook alhier moet zich een geval voor- doeu. De boerenleenbank, tevens spaarbank alhier, zal geopend worden op Woensdag 13 Januari a. s. en wel voorloopig voor het inbrengen van spaar- gelden. Te Borssele heeft een koe drie levende kalveren geworpen, twee vaarsjes en een stiertje. De jonggeborenen zijn tot dusver welvarend. Ze drinken reeds zonder hulp. De moeder heeft de crisis goed doorstaan en gaf spoedig een ernmer inelk in een keer. Zekere F., van Watergang, is in het Ilper- veld nabij Landsmeer in een wak gereden en verdronken. De marechaussee te Drachten stelt een onder- zoek in naar eene ernstige mishandeling, gepleegd op den heer D. Deze is op een eeuzamen weg door 5 kerels aangevallen en m<4 schaatsen be- wusteloos geslageu, waarna men hem aan den weg liet liggen. Hij had 8 wonden aan het hoofd. Men heeft hier te doen met eene wraakneming. De daders moeten reeds gevonden zijn. Een dienstbode te Loosduinen had per schaats een uitstapje naar Vlaardingen gemaakt. Bij de Leugenbrug zakte zij door het ijs. De landbouwer, die daar woont en bij wien zij door andere rijders werd ingebracht, stuurde het ver- kleumde meisje weg. Ze moest maar bard loopen zei hij. Een glas brandewijn kon ze krijgen. Het meisje is thans ernstig ziek. Men meldde Donderdag aan de N. Arnh. Ct. uit 's Heerenberg In den laatsten tijd werden de omstreken van Emmerik, met name Borghees en Hii'hum, zeer onveilig gemaakt. Zoo werden b.v. op den nacht bij SchliUter de geheele hoeve en bij R-yers te Borghees verscheidene hooimijten in brand ge- stoken. De politie had reeds lang'uaar de daders gezocht, die de schrik waren van de ganscheom- geving. En nu is 't haar gebleken, dat de be- drijrers van al die gewelddadigheden waren de vermoorde P. van Kuilenburg en zijn vriend van Aalat, die hem in den nacht vau 1 op 2 Januari vergezelde. Natuurlijk schuift de laatste thans alle schuld op Van Kuilenburg, want dooden kunnen niet meer spreken. Van Aalst heeft vol- gens zijn bewering niets meer gedaan dan toe- zien, doch de rechters zullen wel aanleiding ge- noeg vinden, om hem voor geruimen tijd onschade- lijk te maken. Hij werd Dinsdag gevangen ge- nomen. Nu blijkt welke boosdoender hij en de vermoorde sinds lang waren, is het zeer goed mogelijk, dat de bewering van Baks, den dader van den gepleegden moord, waarheid bevat, dat u.l. Van Aalst het eerst hetft geschoten, en dat de ander daarop een schot heeft gelost uit zelf- verweer, zonder te hebben kunnen vermoeden,dat het gevolg zoo noodlottig zou zijn. De waarheid zal intusschen uit de instructie wel aan het licht komen. Aangaande het verdrinken van twee achtien- jarige meisjes te Langezwaag, waarvan de eene bij hare ouders inwooude en de anders dienstmeid was bij den directeur der zuivelfabriek, meldt men aan de Leeuw. Ct.: 's Namiddags twee uur vertrokken zij van Langezwaag op schaatsen om de hardrijderij te Gorredijk bij te wonen. Op den weg derwaarts was een groot wak, waar zij moesten afstappen. Ze kwamen te Gorredyk aan, woonden de hard rijderij bij en vertrokken van daar om ruim half vijf, toen het al aardig donker werd. Op de terugreis schijnen ze door de donkerheid niet geweten te hebben, dat ze dicht bij het wak waren en afstappen moesten, zoodat ze er beiden inreden. Door hun lang uitblijven werden de huisgeuooteu ongerust en men bad hoop dat ze met de tram van 9 uur zouden aankomen, doch dit was niet het geval. Dadelijk begaf men zich naar Gorredijk, eu daar bleek het, dat ze de terugreis op schaatsen haddeu aanvaard. Men giug nu aan 't zoeken en 's morgens ongeveer 3 uur vond men het eene meisje in 't begin en het andere aan 't einde van 't wak, met een klein gedeelte van de japou nog op 'tijs. De verslagenheid, die dit droevig geval in de families en onder de dorpsgenooten teweeg brengt, is niet te beschrijveu. 't Tooneel stelt voor de trouwzaal van een der groote gemeenten in ons land. Bruid, bruide- gom, ouders en getuigen. De ambtenaar neemt plaats, en plechtig klinken zijn vragen j tot den vader deze ,/verklaart gij uwe toestemming te geven aan uw zoon, A tot het aangaan van een huwelijk met B De vader keert zich tot den zoon en roept uit„als je me vijf gulden geeft, zeg ik ja". Groote consternatie Eindelijk haalt zoonlief 2 rijksdaalders uit den zak en papa geeft /,van ganscher harte" zijn toestemming I De keizer van de Sahara, de Franschman Jacques Lebaudy, heeft het eerste no. van zijn Staatscouraut doen verschijnen. Het is in het Fransch gedrukt en wordt op de Parijsche boule vards voor 10 centimes verkocht, waar het druk aftrek vindt. Het no. bevat een hoofdartikel van zijn //keizerlijke" hand, waarin hij de redenen uiteenzet die hem noopten tot het stichten van een nieuw rijk. Ook heeft Z. M., die thans te Londen vertoeft Nieuwjaarsreceptie gehouden. Hij ontving op 1 Januari in het Savoy-Hotel zijn officieren en ambtenaren. Zijn tafel was versierd met een kroon van chrysanten. Naar men zegt, zou de keizer reeds gouden munten hebben laten slaan met zijn beeldenaar en aan den anderen kant de afbeelding van een zandstorm en daaronder het opscbriftKeizerrijk der Sahara. De gouverneur-generaal der Sahara, kolonel Gourand, verklaarde aan een journalist Het nieuwe keizerrijk zal het meest vrije land ter wereld zijn. De wetten zullen Europa in verbazing breiigen. Wij hebben reeds dienstaanbieding-m gekregen van zeer bekende personen uit het Engelsche leger en de Eugelsche marine. Zelfs moet de keizer reeds drie pantserschepen hebben besteld voor zijn vloot op de werf van La Leyne. Of men diar echter happig is op werk voor het nieuwe keizerrijk moet de tijd nog leeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2