Gemengde berichten. Telegrafische berichten. een het vereerngingsleven ontwaakt. Te Hontenisse is een afdeeling van de' Hanze opgericht, waar 54 leden toe- traden. °Men is ook gaan inzien het nut van Boeren- bonden en Raffeisenbanken, die thans overal met succes tot stand komen. Het is evenals met Cesar die zeide<dk kwam, ik zag en overwon. Dat de katkolieke vereenigingen bijval hadden, bewijst, dat ze in eene behoefte voorzien en ook is het eene uiting van vertrouwen in de geestelijk heid, onder wier leiding ze tot stand komen. Het katkolicisme is in de laatste jaren een ander stadium ingetreden. Men aarzelt thans niet meer om ook in het openbaar voor z'n gevoelens uit te komen en durft ook anderen op hunne fouten en feiien wijzen. Op den katholieken dag te Breda togen duizenden op naar de kathedraal. Binnen die muren waren toen vereenigd vele katholieken, verscliillend in stand, doch een in het geloof. Geen zaal in Breda was groot genoeg om al die katholieken te bergen, waarom een kerkge- bouw tijdelijk aan de gewone bestemming moest worden onttrokken, waar de opgekomenen 3 uren lang door de sprekers geboeid werden. Bestonden i,er gefen ver eenigingen die tegen ons te velde trokken, de nood- zakelijkheid om vereenigingen op te richten zou er niet zijn, en ik zou u toeroepen Maakt u niet warm. Evenwel, het beste deel der maatschappij is overgehaald tot het socialisme, dat de roode vlag laat wapperen, en er komt ontevredenheid onder de werklieden. Het socialisme reikt ver en wint ook onder den iniddenstand veld. Daartegen willen wij te velde trekken en het volk waarschuwen. Wei is het socialisme na de spoorwegstaking van verleden jaar ernstig getroffen, maar niet doodelijk, en het zal weldra weer het hoofd oprichten. Immers, hebben de leiders niet gezegd Wij zullen niet eerder rusten voor dat de roode vlag van alle kerken, woningen en paleizen wappert? Vereeniging tegen vereenigingmacht tegen macht. De middenstand wordt echter niet alleen van onder af bedreigd, maar ook van boven. Het liapitalisme dreigt den middenstand meer, dan men vermoedt. De windhandel is een van die gevaren voor den middenstand, door de trusts. De prijs wordt n.l. zonder eenig motief omhoog gedreven, men koopt duur in, na eenige dagen gaat de prijs weer omlaag en het kapitaal heeft zijn winst behaald. Ook de groote maga- zijnen, welker aandeelhouders zich met geringe winst kunnen tevreden stellen, zijn een gevaar voor den middenstand. Op het congres van den handeldrijvenden midden- itand te Rotterdam is het door Minister Kuyper zelf gezegd, dat de Regeering bereid zou bevonden worden den middenstand te beschermen, doch dan behoorde allereerst dien stand zelf een krachtig initiatief te doen blijken. De gewijzigde tijdsomstandigheden, door betere spoor- en postverbindingen enz. hebben voor de neringdoenden het nadeel, dat hunne plaatsgenooten zich gemakkelijk uit andere steden van het noodige kunnen voorzien, en een gering prijsverschil is soms aanleiding dat men er toe overgaat het een of ander elders te bestellen, waar- door de kleine neringdoenden en ambachtslui op den achtergrond worden gedrongen. Het eenige middel de oude plaats weder in te nemen is, zichzelve naar de tijdsomstandigheden schikken en door flirik werk jen nette behandeling zich onmisbaar maken voor de omgeving. Zal dit echter ooit gelukken wanneer er verdeeldheid blijft bestaan, wanneer men elkaar het licht in de oogen nietgunt? Als men denkt dat bij ons de zon ondergaat, wanneer bij een ander het licht schijnt? Concurrentie is goed, maar deze heeft hare grenzen en behoort te worden beheerscht door rechtvaardigheid en naastenliefde. Thans kwam spreker tot de yHanze". Hanze is een oud Gothisch woord, hetwelk voorkomt in de beteekenis van tollen, handelsbijeenkomsten en -vereenigingen. De Hanze ontstond in de 13e eeuw en had een inaat- schappelijk doelze bracht den handel tot hoogen bloei. Als voornaamste Hanze-steden ten dien tijde moeten dan genoemd worden Lubeck in het Noorden, en Brugge in het Zuiden. Onze Hanze nu is een handels- vereeniging en wel eene katholieke, die de maat- schappelijke en economische belangen van den midden stand zal trachten te bevorderen. Wanneer men zegt dat er reeds te veel vereenigingen bestaan, welnu de overbodige worden opgedoektal wat te veel is, is slecht. Maar dat dan worden opgedoekt vereenigingen die feen zedelijk of geestelijk doel beoogen, die alleen ten oel hebben pleizierreizen of teerdagen, de uithuizigheid bevorderen en dus bestaan ten koste van het huisgezin. De Hanze beoogt een nuttig doel, n.l. de bevordering van de zedelijke en stoffelijke welvaart van den handel drijvenden middenstand, tegen oneerlijke concurrentie, etreven naar contante betaling en verbetering van het credietwezen, het steunen van de katholieke pers, onder- wijs enz. Er zullen slechts 3 a 4 vergaderingen in het jaar noodig zijn. De statuten zijn goedgekeurd door Mgr. den Bisschop van Breda en ook deKoninklijke bewilliging is daarop reeds ontvangen. Men behoeft zich dus maar te vereenigen. 10 personen kunnen eene afdeeling vormen. Wij zijn achter en ver achter in het vereenigingsleven. Belangelooze personen hebben in Zeeland reeds getracht vereenigingen op te richten doch zijn niet geslaagd. Hier zouden we de diehtregels van onzen vaderlandschen dichter Tollens in toepassing kunnen brengen //En rekent d' uitslag niet, maar telt het doel alleen." In dit geval kwam het het hoofd van het Bisdom wenschelijk voor de geestelijkheid met de leiding te belasten, omdat een geestelijke tegenover nering doenden volkomen onpartijdig en belangloos staat. De Hanze is zuiver katholiek. Zij moet dit zijn, omdat zij dan bestaat uit leden, die onder geestelijke leiding, volgens een vastbeginsel werken. Samenwerking met andere vereenigingen is daarom niet buitengesloten. Wij roepen ook andersdenkende middenstanders toe vereenigt ul Werkt met ons samen. Maar elke ver eeniging blijve op zich zelf. Geen fusie, maar wel eene federatie Dit is zeer goed mogelijk. Het bestuur van het congres van den handeldrijvenden middenstand te Rotterdam bestond uit 4 katholieken, 3 liberalen, 1 anti-revolutionair en 1 christelijk-historische, De Hanze evenwel moet blijven eene vereeniging op katholieken grondslag. En wie behooren tot den middenstand Tot dien stand behooren zij, die zich uit de winst van hun bedrijf of nering behalve datgene wat ze noodig hebben voor hun onderhoud, ook nog eenige weelde-uitgaven en een bescheiden kapitaalvorming kunnen veroorloven. Tot haar behooren, personen die llink door de wereld kunnen komen, flinkeambachtslieden, alle neringdoenden die door hun werken het dagelijksch brood verdienen, doch ,/s Ifstandig" werken. In welken stand vindt men de meeste zelfopoffering Welken stand bezit de meeste werkkracht in de maat schappij Niet in de lagere standen, omdat deze geen offers kan geven, daar men niet kan geven wat men niet bezit. Niet in de hoogste standen doch in den middenstand daar kan men nut en weldadigheid zoeken. Uit welken stand komen de meeste priesters, de liefdezusters Uit welken stand kwam onzen dokter Schaepinan Jazelfs zijne Doorluchtige Hoogheid Pans Delsarto komt uit den middenstand. De geestelijkheid heeft zich daarom de belangen van dat bedreigde beste deel der maatschappij aangetrokken. Het is op bevel van het hoogste gezag in het bisdom ■dat spreker hier komt. En nogmaals zegt hij Mannen uit den middenstand, in vereeniging ligt uw kracht, ge wordt bedreigt, redt u zelve, vereenigt uGe staat verre achter bij de arheidende klasse, die reeds in grooten getale is vereenigd. Op het vakcongres te Utrecht waren vertegenwoordigd 75000 werklieden. De Boerenbond telt in Noord-Brabant 134 afdeelingen met 15,340 leden. Ook onderwijzers vereenigen zich en de spoorwegbeambten hebben hun secretariaat. Waarom zou de middenstand achterblij ven Voor haar is ook verbetering noodig. Iedereen die handel drijft met klein kapitaal heeft contante betaling noodig. Doch men is bang dat een klant, als hij contant moet betalen naar een ander zal gaan, die wel crediet zal willen geven. En toch bindt men zoo'n persoon, door crediet te verleenen, om steeds bij denzelfden handelaar te blijven koopen, daar deze ten alien tijde het recht bezit, zijn geld op te eischen, en de kooper vreest dat dit geschieden zal, als hij bij een ander te winkel gaat. Dus contante betaling is in voor den handelaar in voor den kooper gewenscnt, zeer gewenscht zelfs. Kleine sommen moeten dus contant, groote per 3 maanden betaald worden. Wanneer iemand een bedrijfskapitaaal van /1000 bezit en gemiddeld 4 °/0 verdient, dan verdient hij met die som, als hij die 4 maal per jaar ontvangt 16 °/0 en staat dus gelijk met iemand die met een kapitaal van 4000 op een jaar crediet werkt. Een van de eerste vereischten voor den handelaar is het boekhouden. Er worden groote verliezen geleden doordat de verkooper zich niet meer kan herinneren wat of de juiste prijs van de verkochte waar was. Uit het kladboekje dat hij er op na hoiidt kan niemand wijs worden. En dan wat de kennis der waren betreft ook deze laat nog veel te wenschen over. Wanneer de reiziger komt en de waren presenteert, zet de eenvoudige winkelier heel deftig den bril op den neus en bekijkt een en ander met een geleerd geziclit, alsof hij er alles van weet, terwijl hij op z'n best de verschillende benamingen der waren kent, laat staan over de kwaliteit een oordeel vellen. De reiziger vermaakt zich inwendig met de geleerdheid die zijn klant tentoon- spreidt, doch weet zeer goed dat dit alles comedie is. Uit deze toestand vloeit echter voort, dat de winkelier geheel is overgelaten aan de goede trouw van de firma bij wie hij zijn waren inkoopt. Hoe is hierin verbetering te brengen De landbouwers gaven hier het voorbeeld. Er worden thans landbouwcursussen opgericht, waar de boeren- zoons naar toe gaan en waar zij de kracht van de grondstoffen leeren kennen. Zij spreken thans van phosphorzuur, van stikstof, ja zelfs van salpeterzuur-etende-microben en komen op de hoogte van zaken waarover hunne voorouders nooit gedacht hebben. Wanneer wij ons zegt spreker nu vereenigen, dan kunnen wij subsidie aanvragen voor handels- cursussen. Hier zouden onze zonen handels- en waren kennis kunnen verkrijgen. Een fellen strijd moet gevoerd worden tegen de cooperatie. Geoorloofd is een cooperatie voor aan- koop van grondstoffen, b.v. wanneer timmermans ge- zamenlijk hout, of smids ijzer aankoopen, en welke bevordelijk kan zijn voor het verkrijgen van gewenschte grondstoffen, die dan later, al naar gelang de bekwaam- heid van den verwerker in meerdere of mindere mate beter bewerkt in den handel komen. Doch welke niet te veel kan worden tegengaan, is de verbruiks-cooperatie. Spreker deelt mede, dat de leden der zuivelfabriek in zijne gemeente sigaren, tabak, koffie, suiker enz. bij wagonladingen aankoopen, en ook familieleden daarvan laten profiteeren, natuurlijk tot groote schade der neringdoenden. De Hanze, door hare grondslagen een krachtig ont- wikkeld solidariteitsgevoel k weekend, zal zulke coope- ratie's bestrijden, evenals de cooperatie's die door de arbeiders, meestal van gocialistische richting, worden opgericht. De zetel van de Hanze-vereeniging is gevestigd te Breda. Het centraal bestuur is samengesteld uit de voorzitters der verschillende afdeelingen, waaruit het dagelijks bestuur wordt gekozen. Iedere afdeeling werkt echter zelfstandig, onder een eigen bestuur. Om tot die ver eeniging toegelaten te kunnen worden, moet men zelf standig eene zaak drijven, goed katholiek en ter goede faam bekend staan. De koeten bedragen slechts 50 cehten bij intrede en de jaarlijksche contribute 1 gulden, waarvoor men gratis aan huis bezorgd krijgt het Orgaan jDe Hanzebode" dat om de 14 dagen verschijnt. Begunstigers zijn die, hoewel geen neringdoende, de belangen der zaak willen steunen door eene som van f 3 per jaar te betalen. Zij krijgen het recht om alle vergaderingen bij te wonen die door de vereeniging zullen gehouden worden. Eereleden zijn zij, die zich jegens de Ilanze ver- dienstelijk hebben gemaakt. Uit die vereeniging kunnen opk onder-afdeelingen worden opgericht, van leden uit hetzelfde, of met elkaar in verband staande vakken, Hanze-gilden genaamd. Politick wordt buiten de vereeniging gesloten ook in vergaderingen ze zou de Hanze ten gronde richten. De Hanze moet de spreuk in gedachte houdenjEerlijk in handel, christelijk in wandel. En wanneer er nu personen zijn die van een lid lasterpraatjes rond strooien, dan zal er een onderzoek naar ingesteld worden, het lid zal echter die laster het best van zich af kunnen schudden, wanneer hij ondanks die laster toch in de vereeniging blijft en de medeleden zullen hem verder daartegen beschermen. Hij die achter blijft zal weldra bemerken dat de Hanze er is, en zal zich er bij aansluiten. Spreker eindigde met een krachtige aansporing tot aaneensluiting. 's Gravenhage, 8 Jan. Eerste Earner. Zonder stemming is aangenomen het wetsontwerp tot aanschaffing van snelvuurkanonnen. Ook is aangenomeu het wetsontwerp betreffende de herziening der belastbare opbrengst van ge- bonwde eigendommen, nadat de Minister van Einancien tegenover de heer Welt verdedigd had de billijkheid van niet alge'neele vrijstelling van landbouwschuren en tegenover den heer Stork de door de hoofdeommissie gevolgde wegbij den schat- tingsmaatstaf zoodat de Minister nadere wijziging van de hand wees. In de onmiddellijke nabijht-id van het stoom- gemaal Leeghwater aan den Haarlemmermeerdijk reed Zondagmiddag een arbeider in een pas dich gevroren wak. Van alle kanfen kwam hulp opdagen. E<migen, met een slede en ladder ge- wapend, verleenden de eerste hulp, doch hun prijzenswaardige pogingen hadden een geheel ver- keerde uitwerking. De slede, met gang den drenkeling toegeduwd, kwam den man boven het hoofd te staan, zoodat redding nu onmogelijk was. Eerst Tuim een kwartier later werd met andere reddingsmiddeleu zijn lijk opgehaald. De onge- lukkige, 36 jaar oud, laat een vrouw (lie bij het ongeluk tegeuwoordig was) en 4 kindereu achter. Terwijl men Woeusdagmiddag te Herwijnen op den zoom der rivier een ijswedstrijd hield, werd de vreugde verstoord doordien twee schaatseu- rijders zoodanig tegen elkander reden, dat de zoon van den heer M. v. A. een belangrijke hoofdwond bekwam. Bewuste.loos werd hij per rijtuig thuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Men meldt uit Wageningen 24 Oct. j. 1. werd medegededd, hoe hier een familie man, dochter en drie buiten echt geboren kinderen van deze, wegens huurschuld buiten hare woning werd gezet en zich daarop eene hut bouwde aan den weg. Deze familie huist nog in die hut met wanden van rietmatten. Eu dat bij de felle koude der laatste weken Het CumiU; van Wel dadigheid had de plaatsing geregeld der moeder (Grietje van Rooijeu heet zemet de kinderen in een der Heldring-gestichten te Zetten. Maar de vrouw weigerde zich te onderwerpeu aan het gevorderd geneeskundig onderzoek. Zoo kan er langs wettelijken of regelmatigen weg geen verbetering gebracht worden. Het Weldadigheidscomite wil in anderen vortn geen steun meer geven, de kin deren waar 'teigelijk om te doen is, kunnen de vrouw niet worden afgenomen de gemeente is niet bevoegd in te grijpen. Zoo blijft deze ellendige toestand voortduren. Voor eenigen tijd werd tegen een werkgever te Delft proces-verbaal opgeinaakt, omdat hij eeu jongen van 11 jaar arbeid had doen verrichten tegen een loon van 30 cents per week. Deze patroon werd deswege veroordeeld tot 15 boete subsidiair hechtenis. De veroordeelde vroeg gratie. Bij een door de bevoegde autoriteit ingesteld onderzoek omtrent het al of niet aanv ez g zijn van opzet bij de de overtreding en n. ar verdere gegevens, welke van invloed zouden kunnen zijn op de inwilliging van het verzoek, trof men in de werkplaats van genoemden patroon andermaal een jongen van 11 jaar aan die arbeid verrichte, ditmaal tegen een loon van 3 cents daags, of nu en dan een sinaasappel. Het behoeft zeker niet extra gezegd, dat hij opnieuw werd geverbaliseerd en dat van gratie aan dezen hardnekkigen kinder-exploitant vermoede- lijk wel geen sprake zal zijn. Men meldt uit Rhoon Na een uitgebreid onderzoek is de burgemeester dezer gemeente, daarin bijgestaan door het beleidvol optreden van den brigadier-titulair der rijksveldwacht, er in geslaagd, den arbeider J. K., alhier wonende, tot de bekentenis te brengen, dat hij Zondagavond opzettelijk brand heeft gesticht in de hofstede van den landbouwer J. Barendregt Jz. De ru'ine van den ontzettenden brand van Zondagavond trekt nog voortdurend vele bezoekers van elders. Met het opruimen der cadavers van de verbrande paarden en runderen is een begin gemaakt. De wijze van ligging der lijken van de dieren op en over elkander, verwijderd van de plaats waar ze op stal stonden, getuigt van een ellendigen smartelijken doodstrijd zij doet niet denken aan snel-stikken, doch aan levend verbranden. Wegens lage assurantie lijdt de heer Barendregt eene schade van minstens 16 a 18,000. 23 arbeiders uit de vlasserij, de kostwinners van ruim 60 vrouwen en kinderen, zijn door dezen brand in 't hartje van den winter broode- loos geworden. Bij dien brand was //van allerlei slag". Enkelen ontzagen zich niet om uit de geblaakte cadavers stukken te snijden en het nog warme vleesch te verorberen. De politie wist de eenden uit handen der dieven te houden, hoewel het slot van het eendenhok reeds verbroken was. Eene poging, om enkele varkens over het ijs weg te voeren, is eveneens verijdeld. De oorzaak van den brand Cherchez la femmeUit zeer vertrouwbare bron kan gemeld worden, dat de verdachte brandstichter (een jongen van circa 19 jaar) bekend heeft den brand gesticht te hebben, omeen hortje te kunnen vrijen met het meisje waar ie zoo'n zin in hah Zij zou immers evenals zoovele anderen, ook naar den brand komen kijken en daarvan wenschte hij, omdat hem daartoe alle andere gelegenheid belet werd hare ouders waren met de verkeering niet inge- nomen gebruik te maken. Een noodlottige ontploffing heeft plaats gehad in een fabriek van ontplofbare stoffen, de Nationaal Explosives Company's Works te Gwit- hian, nabij Hayle in Cornwallis, in het gebouw waar de nitroglicerine wordt gefiltreerd. De schok was zoo hevig als die van een aardbeving en werd overal in West-Cornwallis gevoeld. Een dikke wolk van rook steeg op en ombulde ge heel Hayle. Van alle kanten snelden de menscben toe en in het eerste oogenblik vreesde men een aanzienlijk verlies aan menschenlevens. Van het terrein der fabriek vluchten arbeiders in groote wanorde overal heen, velen hunner waren bloedend verwond en hingen de kleederen aan Harden bij het lijf. Later bleek evenwel dat er geen ernstige gewonden waren, doch vier weiklieden hadden hun leven bij den ramp verloren, niettegenstaande er 600 man in de fabriek werkzaam waren. Dit betrekkelijk geringe verlies aan menschen- levens is te danken aan de bouworde der fabriek, die een zeer groot terrein besloeg en verdeeld was over talrijke kleine gebouwen, op flinken afstand van elkaar geplaatst, zoodat het onheil beperkt bleef tot een gebouwtje, waar die vier slachtoffers aan het werk waren toen de ontploffing voorviel. Te St. Ives, aan de overzijde van de baai, op een afstand van drie mijlen over water van Hayle ge- legen, veroorzaakte de ontploffing aanmerkelijke schade. Alle ruiten sprongen en de kostbare beschilderde glazen der kerk gingen mede verloren. Zelfs te Penzame, dat acht mijlen verder ligt, braken ruiten door den schok. In 1888 werd toestemmiug tot het bouwen der fabriek gegeven en sedert dien tijd is dit eerst het tweede ongeluk dat er voorkwam. Bij het vorige, in 1898, waren drie menscheDleveus te belreureu. Te Froidfontaiue, in het zuiden van Namen gelegen, is een geheimzinnige misdaad gepleegd. In een afgelegen huis woont de 60jarige Josephine Votion, die onlangs voor 400 fr. eene koe had verkocht. Boosdoeners, die dit ongetwijfeld wisten, zijn des nachts, na een venster opengebroken te hebben, de vrouw in haar slaap Komen overvallen. Wat er eigenlijk gebeurd is, weet men niet juist, maar men heeft het lijk der vrouw gevonden, geheel overdekt met wouden en kceuzingen, die den dood veroorzaakt hebben. In de kamer der vrouw, sliep een jongen van 11 jaar, dien zij in huis had genomeu om haar te helpen, in geval zij eens ziek zou worden. Die knaap was zoo verschrikt, dat hij zich onder zijn bed verschool en niet gezien werd. Des morgens heeft hij het gruwelstuk aan de buren verteld, maar hij kon geen bijzonderheden doen kennen, daar hij, zich onzichtbaar makend, ook niets gezien heeft. Den Moriaan gewasschen. Dit spreekwoord, waarmee men iets wil aanduiden dat wel altijd tot de onmogelijkheden behooren zal, Joopt gevaar zijn beteekenis te verliezen. Weliswaar ziet men er nog geen kans toe om negers blank te ^wasschen", maar in het hospitaal te Philadelphia is geblekeD, dat de zwarte huidkleur niet zoo onvergankelijk is, als men tot dusverre steeds meende. Daar is namelijk een neger, die aan lupus leed, met X-stralen behandeld. Of hij door die behandeling genas, melden de berichten niet, maar wel het verrassende feit, dat zijn haid, waar die met de stralen in aanraking kwam, blank werd. Men twijfelt er nu ook niet aan of door middel van van Rontgen's toestel moet ook een gezonde neger in een blanke veranderd kunnen worden. Toen de werklieden eener quininefabriek te Nogent-sur-Marne op hun gewouen tijd, om zes uur 's morgens, in de fabriek kwamen, troffen zij in de machinekamer een schouwspel aan, dat hun de haren ten berge deed rijzen daar lag het lijk van een man, met het hoofd in een der fornuizen, welke dag en nacht worden aangehoudeu. Het hoofd was geheel verbrand, zoodat men het lijk niet herkende en meende dat een der nachtstokers Couture en Columbel, een ongeluk had gekregen. Toen echter bleek, dat beiden nog in leven waren, vermoedde men aanstonds een misdaad en nam die twee mannen scherp in verhoor. Colombel weigerde te antwoordeu, maar Couture vertelde weldra de toedracht der zaak. Het lijk zou ziju van een ontslagen werkman der fabriek, Leon Vauquelin, die sedert werkloos was. Omstreeks middernacht, toen Colombel en Couture aan hun werk waren, klom Vauquelin door een venster de machinekamer binnen en zeide hen, dat hij stierf van koude, zoodat hij vroeg zich hier wat te mogen warmen. Dit stemden zij toe en gaven hem nog een glas rhum om zich te verkwikken. Tegen 5 uur zeiden zij tegen Vauquelin, dat hij nu moest heengaan, maar deze weigerde en wilde blijven tot de dag aanbrak. Zij wilden hem tenslotte met geweld verwijderen, maar Vauquelin haalde een revolver uit zijn zak en schoot op Colombel, die gewond werd. Daarover werd Couture zoo woedend, dat hij een zwaren schroefsleutel opnam en Vauquelin daarmee eeu slag op het hoofd toebracht met het gevolg, dat deze dood neerviel. Couture, verschrikt over zijn daad wilde het lijk doen verdwijneu doer het in een der fornuizen te verbranden, maar Colombel nam de vlucbt, waarop Couture trachtte het alleen dcen. Hij slaagde er echter niet in het lijk door de opening van het fornuis te wringen en liet het tenslotte liggeD, zooals het gevonden wcrd. Colombel bevestigde het verhaal van zijn kameraad en inderdaad is gebleken, dat hij een schotwond aan den rechterbovenarm heeft. Over onze schooljeugd wordt wel eens ge- klaagd, maar wat zegt men van het volgende geval, dat in Amerika zich heeft voorgedaan Hier voert een onderwijzeres uit Sullivan in Indiana blijkbaar niet een paedagoge van den eersten rang een proces wegens schadevergoeding tegen zes harer leerlingen. Deze jonge dames hadden namelijk de aardigheid gehad dezer dagen haar leermeesteres in een vijver onder te dompeleD.. Zoover hebben we het dan toch hier nog niet gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6