iT g 8 m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanktetg GemeenteMs. No. 4480. Zalerdag 9 Januari 1904. 44e Jaargang. Het BOTJWEH van een nieuw Gemeentehuis met bijleve- ring van al de daartoe be- hoorende materialen. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgav^ IEIEIE&STjE! BXj-AJD. in nun ib •asses Per drie msanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men ahonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. B»H blad verschijnt Maandag., Woensda^eBMrradagavond, nitgezondexl op Feesfdagen, bij de Pinna I', j. VA1¥ ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sJechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. SA.WWE te Ter leazen, De. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van de Provineie Zeeland, van den 18s n December 1903 no 21 UOEW T E W E V E dat in deze gemeente in het jaar 1904 geene verplich- ting tot herijk bestaat en dan ook geen zitting voor den herijk zal worden gehouden dat evenwel de belanghebbenden op gevaar van straf zorg moeten dragen, dat de maten en gewichten voorzien blijven van het vereischte goedkeuringsmerk n, hetwelk geaurende tweejaren ongeschonden moet worden bewaard (indien dit merk verdwenen is of onduidelijk wordt moeten de voorwerpen andermaal ten herijk worden aangeboden, waartoe op vastgestelde dagen gelegenheid bestaat aan het IJkkantoor te Middelburg); dat na 1 September 1905 alle maten en gewichten het stempelmerk moet dragen dat voor 1904 en 1905 is vastgesteld, en het voorhanden hebben van ongestempelde strafbaar is volgens art. 29 der Wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57). En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 7 Januari 1904. De Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van STOPPEL- DIJK ziju vooruemens in het openbsar aan te bestfden, ten gemeentehuize te Rapenburg op Vrijdag 22 Januans OO^desnamiddags ten 2 ure Bcstek met teekening liggen ter inzage van af 11 Januari a. s., in het Gemeentehuis te Rapen burg en bij B. H. Reuling te Hulst, bij wien tevens nadere inlichtingen te bekomen zijn. Aanwijzing zal geschieden op het terrein te Rapenburg op 15 Januari des nam. om 2 uur. B. VAN SONSBEEK, Burgemeester. H. A. 1JSEBAERT, Secretaris. Vrij bewerkt door A MO. De bovenkamers van de Fully waren in gebruik als rommelkamers. Daar stondeu koffers en kisten, gevuid met kleeren en andere voorwerpen, die aan het voorgeslacht der Cravens hadden toebehoord. Nu had Stella haar tante Jenner, de huishoudsler, vroeger wel eens hooren spreken over de koslbare kleeren voor dames en heeren, die daar waren opgeborgen en waar nooit iemand meer naaromkeek. En dikwijls bad Stella lust gevoeld, in die oude voorwerpen eens te simffeleu. »AiIan," zeide zij op zekereu dag, #het zou, dunkt me, veel beter zijn als ik miju rolien repeteerde in de vereischte kostumes. Tante Jeuner heeft me dikwijls verteld van al de mooie kleeret., die boven bewaard worden. Ik weet de oude roestige sleutels te harigeu en ben van plan eens naar boven te gaau en in kisten en koffers te zoekeu. Dan kotn ik in volledig tooneelkostuum beneden." Zij girig en kwarn ua een geruime poos terug, gekleed als een dame uit den lijd van Koning George II eu met gepoederd haar. In de hand droeg zij een uiandje vol oude cufiositeiten, die zij bij het simffeleu ontdekt had. #Kijk eens, Allan, dit heb ik allemaal gevonden, misschien heb je wel aardigheid aan die diugeu. Ze scbijnen afkorostig van den vader van den legenwoordigen graaf, want ik vond ze in een i tier met ziju naam er op. Eu kijk eens, bier Woensdagavond is in het Koninklijk Paleis te Brussel een maaltijd gehouden, door den Koning van Belgie, Minister Kuyper aangeboden. Voor het diner had Koning Leopold Dr. Kuyper hrt grootkruis van de Leopoldsorde doen toekomen. Prinses Clementine, dochter van Konitig Leopold, zat mede aan. Onder de gasten werden opgemerkt graaf Van Rechteren, zaakgelastigde van Nederland bij het Bclgische hof, de Minister van Staat Woeste, de Belgische vertegenwoordiger bij het Haagsche Arbitragehof graaf De Smet de Naeyer, Belgisch minister-president, barcn De Favereau, Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Van Eetveld, Minister van den ouafhanke- lijken Congostaat, de burgemeesier van Brussel, generaal Wahis, gouverneur van den Congo, graaf d'Oultremont, opperhofmaarschalk, baron Gaffinet, intendant van de civiele lijst. De reden van Dr. Kuyper's reis wordt geheim gehouden. Hij heeft alien journalisten een bezoek geweigerd. Dr. Kuyper hield zich tijdens het diner bezig met versohillende leden der regeeriug. Zeer trok de aaudacht dat hij een Jang ouderhoud had met den Koning. De #N. Arnh. Ct." deelt den tekst mede ran het pas verschenen reglement op den in wendigen dienst der infanterie. Art. 1 daarvan luidt tfDoor alle meerderen moet te juister plaats en tijd, alles in het werk worden gesteld wat kan bijdragen tot de zedelijke vorming van de onder hunne bevelen gestelde militairen. Vooral voor de jeugdige milicier.s, die tot de vervulling van hunnen dienstplicht in het leger worden geroepeu, en daarbij tijdelijk aan het toezicht van hunne ouders of betrekkingen worden onttrokken, behooren zij in den waren zin des woords ook opvoeders te zijn, die hen leiden en voorgaan in de vervulling, zoowel van hunne militairesls van hunne zedelijke en maatschappelijke verplichtingen. De betrokken autoriteiten behooren deze aan- gelegenheid met den meesten ernst ter harte te nemen, en er voor te waken, dat voornamelijk hunne onderhoorige officieren in dit opzicht in bovenbedoelden zin alles doen, wat in het belang van de zedelijke outwikktling der militairen dienstig kan zijn, en wat, gelet op de groete is eeu bundel papieren, geel van ouderdom, allemaal Fransch, verscheidene minnebrieven, geloof ik en ook iets van waarde, een trouwakte, met hat zegel van den Engelschen gezant te Parijs. Ja, waarlijk, buwelijk tusschen Henry, lord Hover- ton, en Curalie Drouette. Wel, wel 1 Zoo was stellig de Daarn van de moeder van den tegen- woordigen lord Sir James Duncan Zat aan de tafel, doch nu stond hij haaslig op en ging naar Stella. /■/Kind, geef mij die papieren," zeide hij ge- aagd. Hij nam ze en begon ze met gespannen aandacht na te lezeu. Een oogenbik later zeide hij tot Stella: //Kind, laat mij met Allan alleeD. Deze papieren ziju van groot belang; ik moet rem spreken." Stella ging heen na rerloop van cen paar uren kwam zij terug, rnaar hoorende dat mijnher Gale in gesprek was met haar man en haar schoon- vadcr, ging zij weer weg. Een half uur later ging zij weer naar de zitkamer, doch nu was lord Asherton bij hen en sir James gaf haar een weuk met den viuger, dat zij nog niet kou binneukomen. Nu werd ze toch boos en ze besloot niet weer naar de zitkamer te gaan, voordat zij geroepeu werd. Tegen den avond kwam haar schoonvader haar opzoeken hij vroeg of ze eens dadelijk bij baar man wou komen. Zij ging en vond Allan alleen. Zij wilde beginnen met mopperen, omdat zij allergens bij mocht wezen" doch toen zij naast laar man stond, sloeg hij de armen open en zeide z/Kom eens hier, en omhels mij mevrouw degravin van Asherton. Ten langen lesteisjedroom vervuld En nu volgde een verbaziiigwekkende verklaring. Allan Duncan was de ware graaf van Asherton en erar:twoordeiijkheid, die voor het moreele welzijn -an den soldaat op hen rust, van hen mag en moet worden gevorderd." Het is te hopen, zegt het blad, dat am dit meuwe reglement behoorlijk de hand zal worden gehouden. DonderdagDacht tusschen half elf en half een heeft men, tjjdens de bewoners afwezig waren, zich door insluiping of door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot een spek- slagerswinkel in de Langedeift te Middelburg. In een in den winkel staand kantoortje bevindt zich eeu lessenaar, waarvan een der laden is open- gebroken. Daaruit is een bedrag van orrgeveer 400 in bankpapier en specie ontvreemd, be- nevens een Turksch lot van 400 francs. Een bedrag van 70 in papier heeft de dader, of hebben de daders, buiten het kantoortje laten liggen. Het kantoortje is rondom geheel gesloten en alleen van boven open. Men is vermoedelijk door overklimming er binnen gekomen, want er was niets aan beschadigd wel stond het luikje vooraan, dat door een spie was afgesloten, bij de ontdekkiug van den diefstal, open. De dief of dieven moeten goed op de hoogte zijn geweest van den toeslandwant eerst is een laadje, dat ongesloten was en waarin gewoonlijk de sleutel van het geldlaadje wordt geborgen, doorzocht om den sleutel, die steeds in een kartonueu doosje ligt, te vinden. De eigenaar had dien echter medegenomeD. Toen men den sleutel niet vond, heeft men, vermoedelijk met een mes, na een mislukte pogiug om het slot der geldlade te forceeren, het boven- deel weggesneden en toen de lade opengemaakt. Toen Donderdagnacht de bewoners, die voor hun vertrek alles goed hadden afgesloten, thuis kwarnen, werd dadelijk de diefstal ontdekt doordat de voordeui van den winkel openstond, het luikje van het kantoor was opengeschoven en de laden en papieren in het kantoortje op den vloer en op den lessenaar verspreid lagen. De dienstbode, die thuis was doch op de boven- verdieping sliep, heeft niets gehoord en evenmin de heer, die boven den winkel zijn kamers heeft en die ook daarop aanwezig was. De dader of daders zijn nog niet opgespoord. door de gevonden papieren was het bewijs ge- leverd, dat hij de ware erfgenaam was. Het tweede feuwelijk, door den vader van den tegenwoordigen lord, dour lord Hoverton gesloten was van nul en geen waarde, omdat het was voltrokken tijdens het leven van Coralie Drouette, de Fransche danseres, de moeder van sir James Duncan's echtgenoote. En deze Coralie Drouette de groofmoeder van Allan Duncan, was de eerste en wettige vrouw van lord Hoverton. In den tijd van koning George den Defde waren de titel en de eigendotnmen der familie ook erfelijk verklaard in de vrouwelijke linie, wanneer een mannelijke erfgenaam ontbrak. Nu was dit hier het geval geweest. Allan's moeder was dus de ware grasiu van Asherton geweest en hare reehten waren bij den dood overgegaan op haar eenigen zoon. Toen Allan alles aan zijn vrouw had uitgelegd, was zij niet verheugd, maar integendeel zeer be- droefd. „0, Allan kermde zij, dit is de dood voor rnijn liefde, nu is miju kunst verloren 1" Sii niet in staat haar leed te verbergen, ijlde zij weg z ruder acht te slaan op Allan's ernstig aan- driugen, dat zij bij hem zou blijven om in zijne vreugde te deeien. XXX Stella zocht eeu toevlucht in het kamertje van de Folly, waar zij vroeger als aankomend meisje bare zsngoefeningen had ingestudeerd. Daar op de tafel stoi.d nog haar glazen piano met het ramerije er naast, zooals ze het zelf had neer- gelrgd. Alles was er nog in den ouden toestand doch overal lag een dikke laag stof op. Hier vluchtte zij vroeger heen, om aan de plagerijen en de sp.-tteude woorden der andere dienstboden te De politie hoorde echter reeds een paar ver- dachte persouen. jMidd. Ci.) Van een diep rampzalig jongeliug. Dezer dagen liep in den Aerdeuhout een jongmensch, wien 't op de wijde wereld te eng was. Hij was nog maar twintig jaar oud en had meer zorgen in ziju hoofd, dan velen wier hareu door de beslommeringen des levens zijn vergrijsd. Met de werzaamheden op het kantoor te Amster dam ging het niet naar wensch eu de vooruit- zichten van hem en zijn meisje waren verre van rooskleurig. Zijn meisje zond hem een brief, die zijn peseimistische stemming nog verergcrde en toen stond het voor den jongeliug vast, dat hij in dit aardsehe tranendal te veel was. Hij bracht zijn viool naar de bank van leening en kocht voorde vier gulden, welke hij erop kreeg". een revolver met niet minder dan twintig patrouen. Zijn einde zou zijn in Hollands blonde duit en. Hij zeide Nederlandsch groote hoofdstad vaarwel, nam den trein naar Haarlem en werd op weg naar Zandvoortgelukkig aangetroffen door den veldwachter Smits, die hem van zijn plannen terughield door hem op la«t van den burgemeester van Bloemendaal als minderjarig kind naar zijne moeder terug te brengen. De dienstbode tc Zutphen, waarvan onlangs werd gemeld, dat zij op den tweeden Kerstdag, (egen den middag, door de uit de godsdienstoefening terugkeerende familie, waar zij diende, met een hoofdwond bewusteloos in den tuin werd gevonden, zonder de eerste week haar bewustzijn te hebben herkregen, is Woensdagavond, zonder bij kennis te zijn gekomen, in het ziekenhuis aldaar overleden. Volgens de meening der twee doctoren, die de zieke hier behandelden, gerugsteund door gelijke zienswijze van een Amsterdamschen hoogleeraar, is een aanval van epilepsie oorzaak van den val en deze weder aanleiding tot de hoofdwond geweest. Nagaande de huiselijke hezigheden door de dienstbode na het vertrek van het gezin verricht, moet men verouderstellen dat zij het noodlottige toeval heeft gekregen omstreeks 10 uur'smorgens en heeft zij dan ruim l1/, uur bij hevige kuude in de open lucht gelegen. Acute lougontsteking was dan ook de directe oorzaak van het overlijden. Intusschen blijft het merkwaardige geval bestaan, dat het meisje gedurende bijna tien etmalen geheel buiten bewustzijn heeft geleefd. Elk denkbeeld van misdaad of onvoorzichtigheid als aanleiding tot het gebeurde is opgegeven. ontkomen. Eu nu was haar droom uitgekomen Zij was gravin vau Asherton Maar was zij nu gelukkig P Helaas, neen, dat zij verre z/Ach, ware ik maar een zangeres van burger- lijke familie gebleven 1" zuchtte zij. ffWare ik nog maar de vrouw van den armen vioolspeler Kon ik nog maar met zingen het brood voor hem en voor mij zelve verdienen Liever dan de vrouw van een lord, wier leven bedorven wordt door de herinnering aan hare lage geboorte 1 Ach, mijn liefde is gedood, mijn kunst is verloren 1" En zij schreide bittere traneu. z/Bn dat is nog niet het ergste," bedacht zij verder. //Wat zou hij nu gelukkig kuunen zijn met Gwendolin, die hij zoo liefhad en mis schien nog liefheeft. Nu zou hij haar gerust ten huwelijk kunnen vragen zonder vrees voor af- wijzing. Zij had hem ook lief, maar met een armen vioolspeler kon zij niet trouwen. Ntea, ik wil niet tusschen hen staan om hen te scliei- den als een hinderpaal, als een oubeuiinde eckt- genoote, als een gehate medeminnares Liefde en trots deden haar bittere tranen storten. In de kamer stond een latafel zij trok een der laden open en haalde daar de oude jurk vau blauw katoen uit te voorschijn, die zij vier jaar geleden droeg als dienstmeisje ook nam zij daaruit haar oude schoenen, kouseu en wollen mats. Deze kleeding trok zij aan, deed het poeder uit heur haar en keerde naar Allan's kamer terug. Zijn gelaat stond vroolijk, ferwijl hij daar in een leuningstoel zal uit te kijken. Blijkbaar stemde het hem niet droevig dat bij nu lord Asherton was geworden. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1