Ter Neuzensche Couraut. Vrijdag 1 Januari 1904. 44® Jaargang. tiemeogde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. No. 4477. TWEEDS BIj-A-ID. FKUILLETON. SIGN0R A STELLA. TEK NEUZEN, 31 December 1903. Nederlandsch Tooneei van Gent. Grooten Schouwburg te Gent. DAGEN. Yoorm. Nam. Zaterdag 2 Januari 0.44 1.7 Zondag Maandag 3 L.29 1.52 4 2.14 2.36 Dinsdag 5 2.59 3 28 Woensdag 6 3.46 4.10 Donderdag 7 4.33 4.58 Vrijdag 8 5.22 5.49 a Door het bestuur van de vereeniging tot ziekenverzorging alhier is benoemd tot directrice van bet ziekenhuis alhier mej. D. J. Hazenberg van Amsterdam. Door H. M. de Koningin werden als Kerst- geschenk aan Z. K. II. Prins Hendrik aangeboden een dekhangs® en 3 prachtige merrien van het zware Belgiscbe ras. Deze werden, met tusschenkomst van den heer Ai. Govaert te Westdorpe aangekocht door den heer Loudon, jagermeester van II. M. in de proviucie Gelderla d. Een der merrien wend aangekocht van den heer H. Govaert en een vau mej. de wed. Daelman, beiden te Westdorpe. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen is het bolbaken, dat stond op het uiteinde van het oude hocfd van Walsoorden, door aanvaring vernield. Zaamslftg, 30 December. Gisteren werd albier aanbesteed door de vereeniging //In t' belaug der landbouwers" de levering van 263,800 K. G. superphosphaat a 14 14,100 K. G. Thomas- .phosphaat en 4050 K. G. lijukoek. Minste inschrijver was voor de superphosphaat de heer P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 2,43, voor de Thomasphosphaat de heer J. Hulsof te Groenloo, voor f 1,98 en voor de lijnkoek de heeren M. Yerbrugge en A. Wieland te Ter Neuzen, voor f 9,45, sites per 100 K. G. Kijkuit, 30 Dec. Bij de heden door de maa'schappij n Voorwaarts" gehouden aaiibesteding voor de levering van 88600 K.g. superphosphaat, werd ingeschreven door de heeren J. Rattier te St. Jansteen voor 2,55 D. J. Oggel te Axel voor 2,53£ en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,53. Gegund aan den laagsten iuschrijver. Outzetteude spoorwegramp in Amerika. Woensdagavond had een vreeselijk onheil plaats op den Baltimore-Ohio-spoorweg, waarbij meer dan 60 passagiers ora het leveu kwamen. Een sneltrein reed in oostelijke richtir.g en was nog acht nr ijlen verwijderd van Connellsville in Penu- sylvanie, toen de machine ontspoorde door eenige balken, die over de rails lagen. Aan boos opzet wordt hierbij niet gedacht, men veronderslelt dat deze balkeis verloren zijn door een vrachttrein, die kort te voren de lijn gepasseerd was. Door eeu kromming van den ^eg had de machinist evenwel deze versperring niet kunnen opmerken. Daar de weg op dit punt vrij sterk afhelde, bad de trein een duizelingwekkeride vaart, zoodat de ketel der machine bij de ontsporing uiteensprong. De rookwagen was aan de locomotisf gekoppeld en door de ketel-ontploffing vulde eerstgenoerade zich met heeten stoom, zoodat niet een der pasa- giers, die in dezen wagen zaten, ontkwam. Allen vondeu een vreeselijkeu dood door verbranding. Andere personenwagens kanteldeD door den schok en vielen van een belangrijke hoogte in de Yeu- ghiogheny-rivier, waar verscheidene passagiers ver- dronken. Het vuur uit de machine deed bovendien brand ontstaan in de wagens, die nog op den weg gebleven waren, zoodat ook rcenschen in de via mm en omkwamen. Het ongeluk zou evenwel Vrij beioerkt door AMO. Zij besloten dan, dat Coralie een week lang er op zou uitgaan om aan een of auderen Londenschen schouwburg geplaatst le worden. Als dat niet gelukle, zou Eugenie met haar uaar Parijs gaan om daar een betrekking aan het tooneel te zoekeu. Natuurlijk Hep het te Londen mis. Coralie had geen aaubevelingen, zij bezat geen bekwaam- heden, die voor het tooneel vereiscbt worden, zij had geen oefenschool doorloopen. Men stond haar nauwelijks te woord. De natuur had haar be- giftigd met een sckoone stem, doch deze was uooit ontwikkeld en verzorgd. Zoodra dokter Duncan benifrkl had, dat Coralie naar het tooneel verlangde, had hij alle studie verboden, die de vervulling van dit verlangen zou kunnen be- vorderen. Daarorn kreeg zij geen onderrichl in de muziek, moar wel in de spraakkunst, in de aardrijkskunde, in rekenen, in borduren en in nog vee! meer vakkeu, maar in niets wat geschikt •was om havr voor te bereiden voor het tooneel. Toen het te Louden niet gelukt was, werd de reis naar Parijs ondernomeu. Doch ook bier slaagde zij niet, en toen de maand verstreken was, nam zij het aauzoek van dokter Duncan aau ofscboon met wauhoop. Dit laalste beloofda jiiet veel goeds. Het huwelijksleven van dokter Duncan was nog verschrikkelijker zij a geweest zonder de helden- daad van een der treinbea nbten. Deze bedac'nt, dat er omstrbeks dezen tijd een trein uit de westelijke richting moest naderen en hoewel zelf zwaar gewond, Hep hij longs de spoorbaan dien trein tegemoet en stak, toen de trein naderde, zijn jas in brand, teneinde deze als signaal te doen dieneu. Het gevolg was dan ook, dat de trein stopte en alle passagiers daarvan aau het onheil ontkwamen. Om negen uur kwamen alle geneeskundigen van Connellsville met een specialen trein op de plaats des oubeils en later werden de gewonden met denzelfden trein naar die stad ver- voerd, waar zij in het hospitaal zijn opgenomen. Het aantal gewonden bedraagd 75 en velen daar van verkeeren in levensgevaar. Opmerkelijkerwijze bevinden zich geen vrouwen onder de ernstig ge- kwetsten. De lijken der slachtoffers werden sat weers- ztjden van den weg neergelegd, aan de eene zijde lagen er 39, aan de andere 11, maar men vreest, dat het aantal dooden nog grooter is. Sommige lijken zijn hartverscheurend om aan te zien, zoo vreeselijk zijn zij, hetzij door vuur, stoom of bot- sing, vermiukt. Het lijk vau den machinist vond men onder de machine, geheel vermorzeld, zoodat men hem slechts aan ziju kleederen herkende. Hoe ontzetteud het schouwspel echter ook was, toch scheen dit geen belets»l te zijn voor tnensche- lijke hyena's om de slachtoffers le berooven, want menig lijk was van geldswaardeu en kostbaarheden ontdaan. De trein brandde tut midderuacht en om half drie in den morgen haalde men nog lijken uit de rivier op. In het dal van Splugen, nabij Chiavenna, is zooveel sneeuw gevaden als de oudste bewoners zich siet heugen kunnen. De kuizen zijn tot aau de boveuverdieping ingesueeuwd, zoodat de bewoners die door de vensters moeten verlaten. Daarop is de sneeuwu.asaa door vorst hard geworden en het gouvernement heeft iDgeuieurs gezonden, onder wier leiding tunnels in de sneeuw gemaakt ziju. Zoodra het echter begint te dooien, worden die tunnels gevaarlijk en zal het verboden zijn er in te gaan. Een drijvend eiland is ongetwijfeld eene merkwaardigheidwie het wil ziea moet naar het Sadawajemeer bij Whittingham in Noord- Amerika. Dit eiland, dat een oppervlakte van 60 bunders beslaat, verwisselt dagelijks van plaats ligt het deu eenen dag bij v. aan den noordelijken oever, dan vindt men het den volgenden dag dikwijls aan den tegenovergestelden kant. De plantengroei is op dat eiland bijzonder weelderig. Lengte en verstand. In alle Berlijusche inrichtingeu van meer nitgebreid lager onderwijs worden sedert eenigen tijd bij de leerlingen op- metingen gedaan, om een overzicht te krijgen van leefiijds- resp. klasselengten. Van deu Minister van onderwijs in Pruiseu is het bevel daarloe uitgegaan eu de gymnastiekonderwijzers zijn ijverig in de weer de maat te nemen van de middelbare schooljeugd, welke cijfers van de zorgvuldig ge- voerde staten tot statistische gegevens worden uitgewerkt. Het is den Minister om meer te doen dan alleen te weten hoe ver de langste en korlste jongens in die en die klas wel uiteen loopen, ouk niet om reeds vau te voren voor zijn collega van oorlog na te gaan of er voldoeude toevoer is voor het garde-regiment. Men beoogt een vergelijking te maken tusschen leng e en verstand, omdat wetenschappelij k be- weerd was, dat de op school ten-achter-blijvende- zeer ongelukkig. Ziju vrouw deed weinigofgeen moeite om den afkeer te verbergen, dien zij tegeu hem koesterde. Haar heftig, opviiegeud Karakter was oorzaak van meer onaaugeuaamheden, dan hij kou verdragen. Zijn huiselijk leven was ellendig, zoodat hij onder die omstandigheden als vanzelf zich meer aan zijn praktijk giug wijden gslukkig verschafte deze hem de noodige afleidiug. Daar kwarn nog bij, dat zijn uaam hoe langer meer beroemd werd en hij ook hoe langer hoe meer geld verdieude. Duncan werd de voornaamste dokter van Londen nadat hij een prins van koninklijke bluede ge- nezeu had, werd hij zelfs als ridder in den adelstand opgenomen. Uit dit huwelijk werd een zoon geboreu, maar daardoor werden de harteu der ouders niet tot elkander gebracht. En toch zou dat geen wonder geweest zijn, want het knaapje groeide voorspoedig op en was schoon, zachtzinnig en bijzonder ver- standig. Zijn vader en zijne moeder hadden deu zoon lief, maar elk op eigen wijze. Hij met de inuige, maar in toom gehouden genegenheid vau eeu bejaard man voor zijn eenig kind zij met de woeste, toomelooze hartstochtelijkheid van eene tijgeriu haar zoon was haar afgod. De knaap vertooude wi-iuig gelijkenL met zijn ouders, alleen had hij de zwarte oogeu vau zijne moeder, doch hij scheen de inborst, het goede karakter van zijne grootmoeder geerfd te hebben. De dwaze, bartstochtelijke liefde van ziju moeder bedierf zijn karakter gelukkig niet. Hij was zeer ge- steld op een liefdevolle behandeling, doch maakte nooit misbruik van de goedheid vau auderenslechts zeer zelden had hij een vlaag van heftigheid zooals kinderen in vergelijking met hun tijdgenooten, die in hoogere klassen overgaan, gewoonlijk ook licha- melijk minder ontwikkeld zijn. Nadat in het z/Zeitschrift fiir Sehulgrsundheitspfiege" door Dr. Schmidt uit B mn aldus betoogd was, is een Berlijnsch genesshesr, Dr. Rietz, een practisch onderzoek begonnen en de resultaten waren van dien aard, dat de regeering het onderzoek uitbreidt om uitvoeriger cijfers te verkrijgen. Ook in onderwijskringen in Duitschland volgt men dit onderzoek met belangstelling, om te weten of overeensieminiug bestaat tusschen lichame- lijke en geestelijke outwikkeling bij schoolkindereri, m. a. w. of de normale kinderen ook normale hersenen, en misvormde kinderen bij voorkeur abnormale hersenen zouden hebben. Wij meenden tot dusver uit eigen waarneming, hetzij in leeken-b.-.scheidenheid gezegd dat het een niets met het ander te maken had. Werd bij oris op school ooit een flange slungel" of een ,/dikke pafjangeu" als criterinm van ge- leerdheid gesteld eu gold niet zoo'u beetje, wellieht als concessie voor ouze misvormde kias- genooten, dat //dat in de kleinste potj s de beste zalf zit?" In Madicon Square Garden te New-York hadden onlangs groote wielrennen plaats zooals men weet, die dagelijks duizenden menschen naar de wielerbaan voerden. Op een der zes dagen, waarop de wedstrijden plaats hadden, bracht een zwaar gesluierde dame, wier per- soonlijkheid en afkomst niet konden worden vastgesteld, eenige afwisseling in het programma. De onbekende nam plaats in een loge onmid- dellijk aan de wielerbaan en nam een groot pak banknoten nit haar tasch. Natuurlijk waren spoedig aller oogen op haar gericht. Toen de wielrijder Leander haar voorbijkwam, reikte zij hem een banknoot over en wierp hem kushand- jes toe. Dat werd herhaald tot de laatste banknoot in het bezit van den rijder was, toen nam de dame een zwaar gouden horloge met diamanteu bezet uit den zak en wierp het Leander toe,, die het geschenk behendig opving. Een gouden ketting volgde en een ring zou het slot-effect maken. Maar die deed dat op een bijzondere wijze hij viel op den grond en werd opgenomen door een beschouwer, die er mee aan den haal ging. Daarop verdween ook de vrijgevige dame even snel als ze was gekomen. Dronken schipbreukelingen. Het is van tijd tot tijd goed, al was het slechts tot op- frissching van dien schoonsten aller mannelijke deugden: denmoed! om in de dagbladkolommen melding te maken van een staaltje hiervan. De krant van tegenwoordig maakt, haars ondanks, zooveel gratis reclame voor zaken, die het maar half verdienen, (of heelemaal niet), dat een reclameberichtje met een stukje bedekte moraal, wel ten voile aanspraak mag maken op de journalistieke belangstelling, en daardoor op een wellieht verhoogde algemeene belangstelling. Met zooveel genoegen noemen wij den naam van kapitein Todd, gezagvoerder van het Engelsche stoomschip #Ovalau", dat in den zuidelijken Stillen Oceaan ter hoogte van Lord Howe Eiland schipbreuk leed. De kapitein smaakte de vreugde al zijn passagiers en zijn geheele bemanning goed en wel aan land te brengenmaar zoo heel eenvoudig was dit niet. Het schip stond in lichte laaie toen de laatste man van boord was gelatenmaar eenklaps bemerkte men, dat zijne moeder, doch bijua altijd overkwam hem dit, wanneer hij niet recht gezond was. Terwijl de knaap opgroeide, merkte zijn vader veel bij hem op, dat hem aan zijn eigen jeugd herinnerde, en zijn hart werd nog meer dan vroeger tot zijn kind getrokken. Toen hij echter begon in te zien, dat de moeder den knaap bedierf wat hij natuurlijk afkeurde sloeg bij tot eeu uiterste over, dat recht in strijd was met de handelwijze van zijne vrouw. Sedert hij daartoe besloten had, onderdrukte hij bij zich zelven elke uiting van teederheid en liefde; het kostte hem wel moeite, maar hij deed het tot bestwil van zijn kind. Zoo begon Allan zijn vader le vreezen en hem te beschouwen als een koel, hardvochtig man. Met genoegen zag de moeder dit en zij versterkte bij iedere gelegenheid deze zieuswijze van den knaap. De eerste jaren zijner jeugd bleef Allan natuur lijk onder de boede van ziju moeder. Hij toonde eeu bijzondereu aanleg voor tuuziek hij was nau- wtlijks zes jaar oud, toen hij reeds op eeu kleine viool kraste. In het geheim liet Coralie den knaap reeds spoedig ouderricht geven op dit instrument waarop hij verzot was. Sir James Dime in wist niets van Allan's mu- zikaal talent, zijue vrouw sprak er niet over eri zij had aan haar zoon gezegd, dat het met alle muziek gedaan zou wezen, zoodra zijn vader er van hoorde. Nn was de dokter bijua den geheelen dag de deur uit, zoodat het niet moeilijk was die muziekbeotfening voor hem verborgeu te houdeu. Allan was zevenjaar oud: ziju vader oordeelde den tijd gekomen ooi den knaap naar een kos'school te zendeu, doch daar verzette zijn vrouw zich heftig tegen met ouderimg goedvindeu werd een onder- twee matrozen ontbraken. Men had ze het laatst by de kombuis gezien, bezig zich te bedrinken, in doodsangst voor de vlammen, die aan alle kanten lekten. Men riep ze maar er kwam geen ant woord. De kapitein klom op het brandende wrak terug en beval den beide matrozen naar boven te komen en het schip te verlaten. Maar de dronken kerels bromden stomdronken wat onverstaanbaars terug. Toen, dwars door de vlammen been, ging do kapitein naar omlaag, pakte n et ijzeren greep elk der dronken matrozen in den kraag en, terwijl ze zich nog waggelend verzet'en, sleurde hij ze met geweldige kracht door rook en vlammen de trappen op, tilde ze een-voor-een over de verschansing en liet ze in de laatste wachtende boot neer. Het moet een beschamend maar dankbaar ontwaken na hun roes zijn geweest voor dit tweetalmaar de kapitein beloofde ieder twee dagen arrest op de eerstvolgende reis Besfuurder: H. WANNYN. Zondag 3 Januari a. s., te 2 uur, le dagvoor- stelling van Greta de Tooverheks, volks- opera in drie bedrijven van Hugo Wittmann en J. Bauer, vertaling van A. L. van den Heuvel. Muziek van Carl Millocker. Bestuurder PAUL BOEDRI. Zondag 3 Januari a. s., te 2 uur, dagvoor- stelling aan gewone prijzenopvoering van La belle Helene, opera-bouffe in 3 bedrijven van H. Meilhac en L. Halevy, muziek van J. Offenbach. H H If H H U ZEETlJDINGfEN. Van 30 December. 3 3 VLAG. NAAM. M«. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 30 Eng. 8.8. Golfer 1066 Londen ledig Vsb TFer 30 Eng. 8.8. Harriet 1427 iMiddlesbro jedig Voor Viert 30 Deen. 8.8. Nancy 3482 Riga hout Eng. s.8. Sea Gull 2762ILonden atukg. Van Went s 30 Ras. 8.8. Gen.Zimmerman 4397 Sunderland ledig Eng. s.8. Wharfe 2585 Goole stukg. idem Ssa Serpent 5553 Londen idem Van Selzaete i 30 Eng. sch. Alembic 721 Antwerpen ledig Op 30 December werden langs de Oostsluizen alhier 14 biunenvaartuigec op- en 12 afgeschut door de Westsl. 2 op- en 5 afgeschut. wijzer in huis genomen, die als gouvemeur de studien vau den knaap moest leiden. Allan was zeer leerzaam en vlug van begrip, zoodat hij suelle vorderingen maakte en boven audere jongens van zijn leeftijd uitmuutle in kennis, Zoodra hij be- kwaam was in de kundigheden, die men gewoon lijk op school opdoet, veifbtnwde zijn lust tot ieeren doch zijn voorliefde ?oor de muziek kwam des te sterker boveu en bij greep met zooveel te meer ijver naar zijn viool. Ouder wordende, bezocht Allan met zijne moeder des avonds de schou wburgen, waar hij omgang zocht met de muzikanteu, die door Coralie werden aangemoedigd. Bij toeval ontdekte Sir James dit. Hij was vreeselijk boos als moeder en zoon verslandig geweest waren, hadden zij begrepen, dat er zekere grenzen waren, die zij niet moesten overschrijden. Allan zou zich dan ook wel naar de wenschen vhn zijn vader gesehikt hebben, maarzijn moederprikkeldezijn trots, stelde haar man voor als een dwingeland, wiens onrechtvaardige handelwijze alle verzet bil- lijkte en zoo gin gen moeder en zoon voort als vroeger, doch met nog grootere voorzichtigheid tegenover den vader. Allan was ongeveer zestien jaar oudhij was knap van uiteilijk, aangenaarn iu zijn manieren en wegens zijn vioolspel had zijn uaam reeds een goeden klank dit laatste was aan ziju vader ge- heel onbekeud. Deze was r,a het spreekuur's mor- gens bijua niet anders thuis dan om te eten en te slapen. Doch op zekeren middag kwam hij geheel onverwacht thuis en was niet weinig ver- baasd, toen hij op de eerste verdieping muziek hoorde. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5