A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4475. Dinsdag 29 December 1903. a 40 cent. ONDERZOEK 43e Jaargang. naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 190B en 1904, FE1JILLET0N. SIGN0RA STELLA. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der mtgave voor het nummer van 1 Januari 1904, dat Vrijdagmorgen 1 Januari zal verschijnen, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Donderdag 31 dezer, des namiddags 3 ure. Ter Neuzen, 28 Dec. 1903. Firma P. J. VAN DE SANDE. Rusland en Japan. De zaak Dreyfus. Monaco. TEK NEUZEN^ 28 Deeember 1903. RiSSt^SSSSBCJ SECZEASCHE COURAJT. Per drie tnaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelays, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden uaar plaatsrnimte berekend. l»8« l»lml verichijnl Waamlag-, Woensilag- en VrijdagavcuMl, iiitgewonderd op Feestitagen, bij de Firms P. J. VA1 DE ilA'DE if Ter Kenzen. die dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid of wel voor beide en naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Militair Getnigschrift, ver- eischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter kermis van belanghebbenden, dat de lotelingen dezer gemeente van de lichtingen 1903 en 1904, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van ben, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (art. 104 der Militiewet 1901) en de jongelieden, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het Militair Getuigschrift ver- eischt tot het aangaan eener verbintenis als vrijwilliger bij het Reservekader, voor dat onderzoek zullen moeteu aauwezig zijn op I»onderda«f den S Januari imtl. des voormiddags te tien uren, in de kazerne Rorte Noordstraat te Middelburg. Ter Neuzen, den 28 December 1903. De Burgemeester vQprnoemd, P. MORS, L* Burgemeester. Terwijl geheel de wereld zicli bezorgd maakt over de verwikkelingen in Oost-Azie Engeland en Frnnkrijk ueutraliteits-verklaringen in de wereld zenden, hoewfel zij toch bondgenooten van de beide tegenover elkaar staande mogendheden zijn Italie con kruiser zendt naar Nagasaki en de Vereenigde Staten een eskader uitmsten voor Oost-Azie; terwijl du3 iedereen een bot- sing mogelijk acht, komen nit Petersburg en Tokio optimistiscbe berichten. Uit St. Petersburg wordt aan de Times geseind Ondanks de voortdnrende berichten van alarmeerenden -aard die bier van buitenslands ontvangen worden, heerscht de hoop en de verwachting in hooge Russische Regeeringskrin<ren en onder de diplomaten, dat een vredelievende oplossing zal gevonden worden voor de Russisch-Japanscbe crisis. Zulk een oplossing wordt in Vrij bewerkt door A MO. 79) - ----- Geld had zij niet, zij mo»Bt dus weer dsuseres worden. Men zei liaar, dat baar echtgenoot Frankrijk had verlaten en men niffc wist, waar bij zich ophield. Later kwam zij te weten, dat baar vader haar bedrogen had. Hij had hare huwelijks- papieren aan haar man verkocht deze wilde vaD haar af zijn en tivens alle bewijzen van hun hu- welijk veruietigeu. Haar slechte iader versthafte aan haar uian een valsche akte van haar overlijdcn waarvoor de Engelsehman ten groote som geld had beloofd. Zij werd das vreer dsnseres en was bij het publitk zeer gelief.l, totdat hare kuustenaarsloop- baau plo'seling werd afgebroken door het ongeluk in den luin van Ranelagh. //Mijn kind is nu te Parijs in een kostschool," vervolgde Curalie. //Zij is bijna vijf jaar oud. Ik Dat gem geld na om haar op die kostschool te laten blijven. Eugenie heeft me beloofd, dat ijj het kind zal gaan halen en aan u zal over- geven om er zorg voor te dragen, ter wille van n.ijn nagedschlenis. Mijn man heeft me eens ver- ield, dat zij in zijn Dud eeumaal een voorname die kringen beschouwd als het logisehe gevolg van u- "riendschappelijke en' vredelievende stemming, zoowel van de Russische als van de Japansche Itegeering. Beiden, zoo wordt verklaard, zijn vast besloten te handelen in het ware belang liunner landen en geen acht te slaan op de onvoorzichtige stroomingen in de openbare meening, of in een opgewonden en opwinden- de pers. De Russische bladen toonen groote ontstemming tegen de Engelsche pers, wier houding tegen Rusland in bet Oost-Aziatische geachil, de openbare meening nog erger schijnt te prikkeien en meer vijandig gevoel schijnt te wekken dan de houding van Japan. Deze redeneering wordt door de feiten gesteuud. Het Japansche gezantschap te Louden verklaarae Japan verwacht het antwoord van Rusland in het laatst dezer week. Het feit, dat Rusland zijn antwoord zoo spoedig toezegde, wordt in Japansche diplomatieke kringen als een hoopvol teeken begroet. Want het toont, dat de Russische Regeering geneigd is de ver- antwoordelijkheid, die van de thans te nemen stappen het logisehe gevolg is, ernstig te overwegen. Wel is waar versterken zoowel Rusland als Japan hunne ingenomen positie en hun militaire machtinaar dat is, naar baron Hayashi verzekerde, nog volstrekt geen bewijs van een naderende uitbarsting. Het zijn slechts veiligheidsmaatregelenmaar het voorzien van de huisdeur met sloten en grendels is nog niet het bewijs, dat er poging tot inbraak zal worden gedaan. Zoo zendt Japan troepen naar Korea; daaron heeft het recht volgens de geslotcu verdragen, die ot>k door Rusland zijn erkend. Znlke troepenzendingen maken een onverwachte botsing steeds mogelijk, doch waar de regeeringen van de beide staten vredelievead gezind zijn, daar wordt voorzichtigheid vanzelf geboden en dus het gevaar tot de kleinst mogelijke afmetingen beperkt.. Eu daarom hoopt en verwacht men in Rusland en Japan, dat een vredelievende oplossing zal worden gevonden, en dat de vrede niet zal worden gestoord. Victor Mercier, chef van de afdeeiing civiele zaken, aau het departement van justitie, is klaar met zijn rapport over de revisie der zaak-Dreyfns. Woensdag- m id dag om 5 uur heeft de commissie voor de revisie een vergadering gehouden, waar de rapporteur zijn -verslag heeft voorgelezen. Hij is er evenwel niet mee kiaar gekomen het is een lang stuk zoodat llij bet vervolg dan volgenden dag ten gehoore zow brengen in de vergadering der commissie. Wat de inhoud is van het verslag, is onbekeud. Een geheim van een groote vergadering is veelal geen geheim, maar bij een commissie van zes reehtsgeleerden van hoogen rang zal een geheim stuk wel eenige etmalen kunnen berusten zonder dat er iets van uitlekt naar buiten. Het is niet zeker wanneer de commissie definitief haar advies zal opmaken. Het is mogelijk, dat de leden zich geen meening kunnen vonnen zonder de stukken zelf onder oogen te hebben gehad. Vooral nu het verslag zoo lang is dat het niet in een enkele vergadering uitgelezen kon worden, laat het zich denken dat de heereu het nog wel eens willen overlezen en, waar noodig, aan het dossier toetsen. Het kan dan ook wel Januari worden alvarens de commissie haar advies uitbrengt. In dien geest heeft zich ook uitgelaten een der leden van- de commissie, die door de Echo de Patis is ondervraagd. Dit lid wilde niets anders loslaten dan dat de leden der commissie niet van plan waren hun meening uit te spreken zonder kennis te hebben genomen van alle stukken, die voor bet vonnen van een oordeel van beiang waren. De commissie mag alien tijd nemen voor haar onderzoekin- gen. Over zijn gevoeleus omtrentde waarschiinlijkheid van eeu revisieproces liet zich het ongenoemde lid der commissie niel uit. Met deze bloote mededeeling is de man van de Echo echter niet tevreden. Hij weet van een andere bron, even betrouwbaar, dat het rapport concludeert tot revisie, dat de oommissie ten gunste van dame zou zijh als wq geen zoon k re gen eeu zeer vooyname dame met een geeifden titel. VTer- geet dit niet mijnheer. Misechien bewerkt de gocde God nog wel eeninaal, dat zij hare rechten kan doen gelden." Zij zuchtte diep eu vervolgde toeu //Ik bub rniju man nooit vergeteu, mijnheer. A1 was ik een arme dauseres, toch vergat ik nooit, dat ik de echtgenoote was vau een aanzicnlijk heer. Ik zorg le er voor, dat mijn eer en goede uaam oi- bevlekt bleven als mijn dochter een dame van hoogen rang wordt, moet zij zich niet behoeven te schamen over het gedrag van hare moeder. Ik weet Diet, of mijn man nog lee ft, maar wat ik u verleld heb, is de zuivore waarheid." Duncan beloofde alles, wat zij verlangde. Hij verheugde zich er over, dat Coralie braaf was ge- bleveu, en verzekerde haar meermaleD, dat hij voor haar kind zou zorgen, alsof lift zijn eigen was. Coralie slierf en Duncan zorgde voor eene een- voudige begrafeuis. Hij en Eugenie waren de eenige personen, die haar naar keur laatsfe rust- plasls brachten. Oumiddellijk daarna vertrok Eugenie naar Parijs om Coralie's dochterlje te halen. Na verloop van een paar weken keerde zij terug. De jonge dokler werkte intusschen harder dan ooit om vooruit te komen nu hij een kind te onderhoudeu kreeg, werd ziju fi iancieele toestand moeilijker. de revisie zal j.dviseeren, dat de Minister van Justitie alle den procureur-generaal Haudouin zai gelasten de zaak bij net hof van cassatie aanhangig te maken, en dat Mr. Monard bestemd is voor Dreyfus op te treden bij het hof van cassatie. Men Lehoeft geen bijzondere bronnen tot zijn beschik- king te hebben om dergelijke voorspellingen te wagen en groote kans te hebben op gelijk. Monaco maakt alle mogendheden beschaamd. Het is waarlijk groot in datgene, waarin een kleine staat groot kan zijn. Het vorstendom heeft besloten zijn leger af te schalfen. Het is een voorbeeld dat navolging verdient. Tot verontsehuldiffing voor de mogendheden, die vooralsnog bezwaar maken tegen dezen rnaatregel, diene, dat het leger van Monaco niet meer dan 75. manschappen telde. Zsterdagav .ud zijn de visschers en verdere beiangstellenden samengeroepen door het bestuur van de Thoolsche vis cherijvereenigiug tot be- spreking van een in concept opgemaakt reglement voor ecu fonds, dat voortaan zooveel mogelijk zou moeten voorzien in treurige gevallen als dit najaar de visschersvloot is overkomeu, waarbij dsn voor- komen zou worden dat de liefdadigheid moet ingeroepeu wordeu. Het is nu aan de visschers om te toonen dat bit steeven van het bestuur wordt gewaardeerd en men eendrachtiglijk de hand zal toesteken. Voor de beide gezinnen, die broodelooa nableven toen hun echtgenootsn en vaders zoo droevig om- kwamen op de Zuiderzee, is f 3009 op de spaar- bank geplaatst, terwijl circa 300 aau kasgeld den eersten tijd de weduwen he.]pt. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aan- btsteedde levering van schoolboeken enz. ten dienste der openbare scholen, gedurende 1904. Hiervoor werd ingeschreven door den heer M. de Jonge voor school A 244,84, B 495,47, C 214,36, D 105,54, lotoal 1060,21, en door mej wed. P. J. van de Sande voor school A 236,47, B 468,69, C 226,96, D f 102,48 en voor de massa voor f 1006,40. Voor de levering van voorwerpen voor het onderwijs in de handwetken aan meisjes, werd ingeschreven door mej. A. E. van der Heijden, voor school A 25,07, B 20,41, C 40,89, D 34,73, totaal 121,10. Voor de prijsopgaaf va& kautoorbehoeften ten behoeve der gemeentesecretarie was ingeschreven door mi j. wed. P. J. van de Sande voor 95,85 en door den heer M. de JoDge voor f 82. Prov. blad no. 98, bevat een besluit van Gedeputeerde Staten vau Zeeland, waarbij wordt vastgesteld het door de gemeenteu dezer provincie Toen Eugenie het meisje bij hem bracht, bloedde zijn hart bij de gedachte aan Coralie. Het kind keek hem somber aan, terwijl het daar op den d rem pel stond van het vertrek, dat tot slaap- en zitkamer diende. Het had groote zwarte oogen, dunne, samengeperste lippeu en lang zwart haar, dat tot over de schouders viel. Over het geheel maakte het kind een vreemden indruk. De kleine Coralie verstoud geen woord Engelsch. Toen Duncan haar vrieudelijk toesprak, autwoordde zij in het Fransch met zalk een slortvloed vau leelijke woorden, dat Eugenie er verlegen onder werd. James Dui can plaatste haar op eeu goede school, waar de tucht streng werd gehaudhaafd. In den beginne had hij moeite genoeg om het verschuldigde schoolgeld bijeen te krijgen, doch langzamerhand werden zijne iukomsteu toch grooter, dank zij zijn volharden ijver en toeneminde be kwaamheid. Stap voor stap kwam hij er bovenop, tn toen de jonge Coralie negentien jaar oud was, woonde dokter Duncan in de aanzienlijkste wijk van Londenzijn naam werd hoe langer hoe meer bfkend en voortdutend werd zijn praktijk grooter. De tijd was nu gekomen, dat de jonge Coralie de school ging verlaten. Maar wat moest hij met haar beginueu? Zij had niemaud ter wereld, die zich om haar bekommerde dan hem eu Eugenie, die nu aan de Lpicestersquare woonde en leefde van kamers verhureu. De stervende moeder had te dragen aandeel in de lichting van do nationale militie van 1904, met aanduiding tevens voor elke gemeente van het aantal van de ter volledige oefening en van de tot korte oefening in te lijveu manschappen. Wij laten hier dat besluit volgen, voor zoover het de gemeenteu in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft het eerste cijfer achter de gemeenteu is dat van het opgelegd aandeel, het tweede dat van de man schappen die tot volledige ev het derde dat vau hen, die tot korte oefening zijn bestemd Ter Neuzen 28, 20, 8 Axel 14, 10, 4 Boschkapelle 3, 2, 1CliDge 9, 6, 3 Graauw en Langendam 6, 4, 2; Hoek 6, 4, 2; Houte- n.sse 18, 13, 5Hulst 7, 5, 2St. Jansleen 10, 7, 6 Koewacht 8, 6^ 2 Osserisse en Hengst- dijk 3, 2, 1 Overslag 2, 1, 1 Philippine 2, 1, 1 Sas van Gent 6, 4, 2; Stoppeldijk 5, 4, 1; Westdorpe 6, 4, 2; Zaamslag 10, 7, 3: Zuid- dorpe 4, 3, 1. Aardenburg 4, 3, 1 Biervliet 8, 6, 2 Bres- kens 5, 4, 1Cadzand 4, 3, 1Eede 8, 2, 1 Groede 7, 5, 2; Hoofdplaat 6, 4, 2IJzendijke 8, 6, 2 St. Kruis 3, 2, i Oostburg 7, 5, 2 Retranchement 2, 1, 1 Schoondijke 5, 4, 1 Sluts 6, 4, 2; Waterlandkerkje 2, 1, 1 Zuid- zaude en Nieuwvliet 5, 4, 1. Door het bestuur der Dndbouwersvereeniging ,/Ouderlinge Samenwerking" te Hoofdplaat is aan- besteed: de levering van 70000 Kg. superphos- phaat. Minste inschrijver was dsn heer A. Hame- hnk, De Jongestraal alhier, ageut van de heeren Desmazures Lambert te Parqs, voor den prijs van f 2,43 per 100 Kg. De levering is gegund. In den nacht van Donderdag op Vnjdag is op de Spijkerplaat omhoog gevaren de Engelsche stoomboot Sea Serpent, van Londen naar Gent be stemd met stnkgoederen. Met assistentie van 8 sleepbooten is het schip Zaterdagnamiddag vlot gekomen. V\ at aan tien sleepbooten niet is gelukt gelukte Donderdagmiddag aan slechts twee booteu! Deze n.l. slaagden er in de Finland vlot te krijgen nadat eerst nog een groot gedeelte van de lading alsmede de bnnkerkolen waren gelost. Het schip had geen schade geledeu, en thaus ook bij het afbrengen is hoegenaamd geen averij veroorzaakt. De Fin land heeft ter reede van Vlissingen de lading uit de lichtere weer overgenomen en is naar Autwerpen gestcomd. Te Hoofdplaat is in den ouderdom van 99 jaar en bijna 8 maanden overleden de heer Abr. Poreij. Hij was de oudste bewoner van Westelijk Zeeuwsch-Vlaandereu. Sluiskil. Verleden jaar hadden de leerlingen van den godsdienstonderwijzer, de heer H. J. van den Ouden, het voorrecht voor het eerst Kerslfsest te vieren, dat opgeluisterd werd met een Kerstboom. Het toen uitnemeud geslaagde feest hem dit kind toevertrouwd met de woorden //Wees goed voor haar, mijnheer, zooals ge voor mij goed geweest zijt. Laat haar in owe liefde deeleD, zooals ik er in gedeeld heb." Met die gedachten ging Duncan naar de kost school om de jonge Coralie af te halen. De di- rectrice ontbood haar en liet den dokter in den spreekkamer. A1 wachtende staarde hij eenige ongenblikken peinzend naar den grond, en toen hij de oogen opsloeg, stond Coralie op den drempel van het vertrek, juist als toen zij pas uit Frauk- rijk kwam. Het greep hem aan, dat deze jonge Coralie zooveel op haar moeder leek. Coralie Ja, zij was het, maar om dezen mond speelde een trek vau eigenzinnigheid, die hij bij hare moeder nooit had opgemerkt. De onverwachte aandoeuing deed hem eenige secouden zwijgen, doch hij bedwong zich en sprak //Coralie, ge zijt nu een jauge vrouw geworden en kunt natuurlijk niet langer op school blijven. De tijd is gekomen om eene keuze te doen voor uw intredeu in de maat- scr.appij. Geld heeft uwe moeder niet nagelaten, ge weet op welke manier ge aan mijne zorgen werdt toevertrouwd. Zeg me nu eens, wat ee wilt worden /srDat weet ge wel, mijnheer." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1