No. 4472. Ter Neuzensche Courant Zaterdag- 19 December 1903 42" Jsargang. Bekendmaking. Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. T"W"J±I±LiXD1Ej "RT lAD. TWEEDE KAftlER. Kantongerecht te Ter Neuzen. Kindecroaf. Burgemeeaier en Wethouders van AXEL, inaken bekend, dat, uoet het. oog or> de Kerst- dagen, op den tweedetl Kerstdagzijnde 26 December a.s., GEEN Graan- markt alhier zal gehouden worden. Axel, den 17 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Zitting van Donderdag. Voortgezet wordt de behandeling van de be- grooting voor Hinnenlandsche Zaken, waarbij de beer Passtoors wees op de vele ontduikingen van de Ongevallenwet. Spr. drong aan op op- neming van de landbouwarbeiders en zeelieden in de wet. De heer Schaper constateerde, dat het tegen- woordige stelsel der wetde Rijksverzekerings- bank met het particulier initiat ef tot aanvulling, niet deugt. Het ware beter geweest de Rijks- verzekeringsbank alleen als verzekeraar te doen optreden. Thaus kan de patroon te zeer mis- bruik maken van zijn macht, gelijk bleek in het geval van den werkman in de fabriek van den heer de Riader te Delftshaven tegen wiens houding en ook van andere patroons spreker ernstig protesteerde. De heer de Visser drong, bij eventueele wijziging van de wet, aan op opneming van transportwerklieden in dienst van particuliere handelaren, en wees op verschillende leemten, waardoor velen, tegen den geest van de wet, niet verzekeringsplichtig zijn. Nadat de heer Troelstra zijn vraag, hoe't met de benoemingen en bevorderingen bij de Rijks- verzekeringsbank staat, herhaald had, kwam de Minister van Binnenlandsche Zaken aan't woord, die toezeide te -zullen trachten naar bepalingen, waardoor bezigheden, waarin ongevallen voor- komen, met ,/bedrijven" gelijk zullen worden gesteld, en waardoor aan eenige gebleken misstanden tegemoet zal woiden gekomen. De Minister zal aan het bestuur van d- Rijksbank te kennen geven, dat hij het niet eens is met het bestuur over het niet toekennen van tijde- lijke uitkeering aan leerling-werklieden, die geen loon ontvangen. Helpt dit niet, dan zal de Minister andere maatregelen overwegen. Hij erkent den tragen loop bij besli.-singen. Door meer personeel zou dit te verhelpen zijn, maar er is geen plaats. De gebouwen zijn nu al veel te klein. Intusschende toestand is onhoudbaar, en de minister overweegt ernstig uitbreiding van personeel. Wat de benoemin gen aangaatde eenige vraag is daarbij niet tot welke partij de aa.b enaren behooren, maar of zij geschikt en bekwaam zijn. En dat zijn zjj. Maar overigens zijn er 210 menschen bij de bank. Daarvan behooren er 114 de linVerzijde en 96 tot de rechterzijde. Er zijn ook 4 socialisten. Van 18 .ambtenaren boven den rang van adjunctcommies zijn er 15 behoorende tot de linkerzijde. Aan trakte rwnten ontvangen de amb enaren, behoorende tot de linkerzijde, 137,200 salaris, die behoorende tot de rechterzjjde 84,950. De minister ver- klaarde, met zulke opg ven nooit meer in de Earner te zullen komen, maar het oordeel ten deze aan het land te zullen laten. (De heeren Troelstra en Borgesius vielen den minister bij zij repliek herhaaldelijk in de rede De begrooting werd daarna aangenomen, zon der hoofd lijke s'emming. Aangenomen werden zonder debat verschillen de kleine wetsontwerpen, en na eenige discussie de begro ting 1904, vo >r de Landsdrukkerij, waarbij de heer Schaper aandrong op beperking van het overwerk. De Minister deelde hier o. a. nog mee, dat de lokalen zoo slecht zijn, dat reeds lang plannen voor een nieuw gebouw aanhangig zijn. Daar- mede staat een gansche reorganisatie van de inrichting in verband. Over het overwerk zal met den directeur worden geraadpleegd. Daarna werd voortgezet de behandeling van de Marinebeg-ooting, waarbij de minister vau Marine den heer Hugen- holtz meedeelde, dat een commissie een onder- zoek zal instellen naar de waterpijpketels van de z/Zeeland". Aan ve schillende sprekers gal de minister te kennen, thans over voldoende ee- gevens te kunnen beschikken, om sp edig een regeling der loonen voor dew, rklieden op's Rijks werf tot stand te kunnen brengen. In den ouderdom van 76 jaren is pisteren- ochtend te 's Gravenhage overleden Mr. J. J. van Meerbeeke, vice-president van den Hoogen Raad. TEH NEUZEN, 18 December 1903. Gisteren trad alhier in het Hotel Centraal" als spreker op in eene openbare vergadering, belegd doorde anti-revolutionaire kiesvereeniging z/Nederland en Oranje" de heer J. van Oversteeg, van Amsterdam. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer Koelmans met gebed en een kort inleidend woord was geopend, gaf deze het woord aan den heer Van Oversteeg, die be- toogde dat na de nederlaag der christelijke partijen in 1897, bij de stembus in 1901 de overwinning was te danken aan een spontaan ontstane eendrachtige samenwerking, en dat door die overwinning voor de christelijke par tijen den plicht was ontstaan de teugels van het bewind in handen te nemen en een coalitie- kabinet te vormen, waarin naar zijne meening de kabinetsformateur uitnemend geslaagd is. In de eerste plaats verdedigde hij uitvoerig de Regeering tegen het verwijt dat uit niets blijkt dat het nu een Christelijke Regeering is, daar uit verschillende omstandigheden is aan te toonen dat het kabinet uitgaat van de ge- dachte erkenning van Gods geopenbaarden wil op elk terrein des levens, en daar komt het volgens spreker juist op aan. Vervolgens verdedigde hij de Regeering tegen het verwijt, dat zoo weinig wordt uitgevoerd, tegen het verwijt dat het kabinet reactionair is en ten laatste dat zoo vele partij benoemingen geschieden. Volgens spreker kan men, op grond van de reeds ingediende of in voorbereiding zijm<e wetten niet over werkloosheid klagen, wekt elke actie reactie, en waren de stakingswetten hoogst noodzakelijk, evenals de maatregelen tegen openbare ambtenaren, terwijl het geen omtrent de partijbenoemingen gezegd is, sterk overdreven is, en men voorts moet bedenken dat onder de vroegere regeeringen de Christe lijke mannen bjj de benoemingen zeer stief- moedevlijk werden bedeeld en de Regeering tracht daarin nu meer eVenredigheid te krijgen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van Veelen, van Hoek, welke den spreker vroeg de reden te zeggen waarom door den Minister Kuyper nog niet is voorgesteld intrekking, of althans wijziging der vooral voor het platteland zoo bezwarende Leerplichtwet, hoewel dit in 1901 op het program van actie der antirev. partij voorkwam, en wel zeker bij 80 pet. der plattelands'>ewoners de meening bestaat, dat vooral aan den strijd tegen de Leerplichtwet het succes der verbonden Christelijke partijen te danken was. De heer Van Es, onderwijzer alhier, was van meening dat de spreker te kort had stil gestaan bij het verwijt van werkeloosheid, van het kabinet. De Eerw. heer Kerstens, pastoor alhier be- toogde dat de samenwerking der christelijke partijen niet spontaan was geweest, maar wel degelijk voorbereid, in 1897 was hij daarin zelfs nauw betrokken, en wees er op dat wel degelijk aan de leiders het succes in ver schillende districten was te danken, met name in het district Hontenisse. Hij weersprak echter dat strijd tegen de leer plichtwet de overwinning zou hebben doen be- halen, de katholieken, al hebben ze ook wel wat op deze wet aan te merken, zijn voor- standers van leerplicht. Ilierna beantwoordda de heer Van Oversteeg d'e sprekers. Hij gaf een overzicht van de in gediende en voorbereide wettenliield staande dat in 1901 de samenwerking spontaan was ontstaan en later geleid. Omtrent hetgeen de Minister Kuyper met de leerplichtwet zal doen kan hij niet bepaald zeggen, maar hij ver- trouwt, dat de Minister ook hierin zal doen wat hij noodig en mogelijk acht, wanneer het onderzoek is* afgeloopen. Ook spreker is een voorstander van leerplicht, maar niet van leer- dwang zooals die thans bestaat. Zoowel spreker als debaters, werden met onverdeelde aandacht gevolgd. Op verzoek van den voorzitter werd de ver gadering door Ds. J. van den Berg met dank- zegging gesloten. Naar we vernemen zal alhier op 16 Januari a. s. eene uitvoering worden gegeveii door de heeren L. Angeloly, violist die met onderscheiding het diploma behaalde aan het Kon. conservatoire te Brussel, en den heer Aug. Eeckhout, pianist, laureaat van piano aan het Kon. conservatoire te Gent, van Ilulst. Omtrent eerstgenoemde, die zich tegenwoordig in verschillende plaatsen in Belgiii doet hooren, worden zeer gunstige beoordeelingen gegeven. Een gelegenheid voor het kunstminnend publi k van Ter Neuzen dus, om iets extra's te genieten. Zondag a. s. zullen te Sluisktl des namiddags 4 ure in het lokaal van den heer Fermout de heeren Buijsrogge en Van Dalsum eene lezing houdeu om te geraken tot het oprichten van ecu boerenbond, met daaraan verbonden leenbauk. Op de voordracht voor onderwijzer aan de dorpsschool te Zaamslag zijn gi-plaatstde heeren P. J. van Pienbroek en G. Goossen, beiden aldaar, en Corn. Serle te IJzendijke. In de jaarvertaderieg der laudbouwver- eeniging Ceres te Zuiddorpe bleek dat de uitgaven voor kunstmest dit jaar waren f 23.120, terwijl er een batig saldo van f 133 is. Een voorstel om de onkosten per baal te brengen op de he)ft van het bestaaude tarief werd met algemeene stemmen aangenomen. In't geheel is 313.200 K. G. kunstmest gebruikt. De 4% leening der stad Hulst groot 12,400, is toegewezen voor 5000 a 1011/2% aan Antverpia te Roosendaal, voor f 3000 aan H. vau Sommereu te Baarle-Nassau a 1011/100% en voor f 4400 aan L. ran Waesberghe-Jaussens te Hulst it 1001/2 Volgens mededeelingen van den Inspecteur over het loodswezen wordt in het Zuidergat, Wes'er- Schelde, des winters de rood en zwart gestreepte kogelton No. 26 met ruit vervaDgen door een zwart drijfbaken. In het Nauw van Bath wordt enkel de stompe ton No. 43 door een winterbetonningsteeken, en wel een zwart drijfbaken, vervangen. Hoek, 17 Dec. Heden werd alhier in tegen- woordigheid van een talrijke schare in gebruik genomen de nieuwe Geref. kerk alhier. De con- sulent der gemeente, Ds. J. van den Berg, sprak naar aauleidiug van Joh. 4 19 23a Door den heer Van Veelen, werd, als ouderling, een woord van dank gesproken tot alien die aan de totstandkoming van het kerkgebouw hadden meegewerkt, terwijl ook nog werd gesproken door den heer A. Scheele, theol. cand. te Ter Neuzen. Hoek, 17 Dec. De muziekvereenigiog //Elk naar zijn krachteu" gaf heden hare eerste jaarlijksche uitvoering. Het programma, reeds vijftien uummers tellende, waaronder een drietal tooneelstukjes, werd ter meerdere afwisseling door een paar bestuursleden met een drietal voordrachten ver- meerderd, zoodat het geeue verwondering behoeft te baren, wanneer vermeld wordt, dat het midder- nachtelijk uur reeds daar was, toen alles was afgewerkt. Een en ander werd zeer ten genoege der hoorders uitgevoerd. 's Gravenhage, 18 Dec. Tweede Earner. Aangenomen is hoofdstuk Nationale Sehuld. Bij hoofdstuk Financien verzekerde de Minister onder meer, tegenover den heer Hennequin, die geheele wering der Belgische pasmunt voor Zeeuwsch-Vlaanderen nadeelig achtte, voorne- mens te zijn, den strijd tegen vreemde pasmunt in de grensdistricten met groote gematigdheid te zullen voeren, met het einddoel den invoer en de circulatie zooveel mogelijk te weren. Van verschillende zijden werd bestreden de door den Minister getroffen nieuwe regeling voor het personeel bij de belastiug welke nadeelig werd geacht voor de commiezen, wier kansen op den verificateursraug zeer wordt verminderd, ten bate van meer gegoede jongelui, voor wie de beste baantjes worden opengehouden. De Minis ter handhaafde in hoofdzaak de regeling die zijns inziens, ook wat salarissen betreft, aan redelijke eischen voldoet. Zitting 18 December 1903. Veroorcleelcl zijn A. P., arbeider te Hoek, M. d. B., P. P., arbeiders, E. J., arbeidster, alien te Zaamsiag, ter zake van Leerplichtwetovertredingieder tot eene boete van /0,50, subsidiair 1 dag liecht. J. M., arbeider te Zaamslag, M. A. P. B., D. d. F., arbeiders, J. B. d. D., koopman, alien te Axel, F. J. B. N., lioefsmid, F. P., visscher, beiden te Philippine, F. V., arbeider te Westdorpe, C. K., C. v. d. V., werk- lieden te Hoek, ter zake als vorenieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag heckt. D. S., landbouwer te Hoek, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. v. W., B. d. J., werklieden, J. B. d. D., koopman te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van j 2, subs. 2 dagen hecht. P. B., werkman te Philippine, ter zake als voren bij herhalingtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. V., werkman te Ter Neuzen, P. G., arbeider, A. v. M., leurder, A. IJ., metselaar, alien te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van 1,50 subs. 1 en 2 dagen hecht. L. M., bootwerker te Zaamslag, I. S., arbeider te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. T. G. T., P. L. d. R., werklieden, R. P. B., timmerman en P. A. d. S., kleermaker, A. A. K., timmerman, P. J. v. d. L., klerk, alien te Sas van GentL A. H. A., J. J. B., varensgezellen te Ter Neuzen, ter zake van het verblijven in een kerberg na de sluiting; ieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. J. d. N., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten van zijn bierhuis op tijdtot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. S., bierhuishouder te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. H., koetsier te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een rijtuig zonder lantaarntot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. B. W. v. K., G. _S., schippersknechten, L. d. M., A. J. H., dienstmeiden, alien te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoerieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. E. L., smid, A. M. D., E. L., arbeidsters, alien te Sas van Gent, ter zake van spoorwegovertredingieder tot eene boete van f1, subs. 1 dag hecht. E. C., i'abrieksarbeider te Selzaete, ter zake van het loopen over verboden grondtot eene boete vail 1, subs. 1 dag hecht. T. G., molenaarsknecht te Westdorpe, ter zake van een paard onbeheerd laten staantot eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. K., koopman te Axel, ter zake van ijkwetover- treding tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. F. M. d. K, schilder te Philippine, J. d. K., M. L. v. D., C. v. B., winkeliers te Axel, ter zake als voren ieder tot een boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. d. B., winkelierster te Philippine, ter zake als voren tot 2 boeten, elk van van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. K., winkelier te Zaamslag, ter zake als voren tot tien boeten elk van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete met verbeurdverklaring van alle maten en gewichten. J. B., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderij tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. H. R., spoorwegwachter te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op tijd van de sluitboomen van den spoorwegtot eene boete van f 8, subs. 5 dagen hecht. J. K., ieurder te Ter Neuzen, ter zake van het te koop stellen van niet gekeurde visch, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecnt. L. D., scheepsjager te Sas van Gent, ter zake van overtreding van het politiereglement te Sas van Gent; tot eene boete van 1, subs, i dag hecht. P. v. d. B., steenbakker te Zaamslag, ter zake van het niet op tijd aangeven der geboorte van een kind tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. N. W., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van overtreding der Drankwet; tot eene boete van f 10, subs. 5 dagen heeht, met vrijspraak van het meerdere haar ten laste gelegd. A. d. M,, yiescher te Philippine, ter zake van open- bare dronkenbehaptot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. A. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhaling, tot hecht. van twee weken. *'ri.isesprol4eii J- W., vischkoopman te Gent, ter zake van het te koop aanbieden van niet gekeurde visch. C. V. T., veldarbeider te Ter Neuzen, ter zake van Leerplichtwetovertreding. Te Kloosterburea heeft een oud-strij;ler zija 101en jaardag gevierd. Te Epen (L.) hebben zich twee gerallen van pokken voorgedaan. Een slachtofifer is aan de betere hand. Het andere is na een hevig lijden bezweken. De noodige maatregelen tot desinfeetie zijn genomen om de verbreiding der ziekte te voorkomen. Aan het station Helmond is Woensdaga'ond de wisselwachter W. Fleegers bij het rangeeren onder een der wagens geraakt. Deerlijk verminkt werd hij er onder uit gehaald. Uit Borger meldt men De vraag naar ijzeroer in deze gemeente is in de laatste dagen enorm toegenomen. Handelaren uit verschillende streken van ons land komen met de eigenareu van landerijen in deze gemeente overeenkomsten sluiten, de prijzen zijn hooger geworden sedert d; eerste onderhaudeling {.esloten werd en de (het) oer schijnt van uilstekende kwaliteit te zijn. Nadat in de groeulanden onder de gehuchteu Ees en Westdorp alles verkocht is, wordt thans te Buineu en te Drouwen onderzoek gedaan naar de aanwezigheid en de kwaliteit van ijzeroer en de exploitatie van al die gronden zal weldra eene ongekende bedrijvig- heid geven. Stakende journalisten Het zijn zware dagen voor de Kamerverslag- gevers Van Maandag tot en met Zaterdag vergadert de Tfteede Kamer tegenwoordig geregeld van tieuen tot halfzes, soma zelfs tot halfzeven. Als er dan nog een avondvergadering in het vooruitzicht is tot halfeen 's nachts, zooals Maandag, blijft er uitteraard niet veel tijd over oua eens »op adem te komen," waarop de journalist toch zeker na zulk een inspannenden arbeid 6ok wel aanspraak mag maken. Waar hun die rust niet wordt gegeveD, hebben de journalisten der Kamertribune haar Maandag genomen. De overzichtschnjrer van het Hbl. vertelt het volgenderwijs De voorzitter vergt veel van zichzelf en van de Kamer. Dat hij daarbij ook veel vergt van de Pers, is iets dat hij, naar wij begrijpen, bij de beoordeeling van wat hij in 't belang van de behandeling der begrooting noodig acht, niet in aanmerkiug kan nemen. De Pers zag zich echter daardoor eenoodzaakt zichzelve ists van de rust te verschaffen, die zij anders nagenoeg in't geheel niet zou kunnen krijgen, door Maandagmiddag, toen het weer schrikkelijk laat werd, hoewel de avondzittiug in het vooruitzicht was, omstreeks vijf unr collectief in opstand te komen, het werk te staken en heen te gaan. Men schrijft nit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Onze landbouwers hebben als ze ver van de kom van het dorp verwijderd woneD, wel reden hun buurman iu eere te houden, daar ze elkander telkeus noodig kunnen. hebben. Dat dit erkend wordt, blijkt ten duidelijkste, als een nieuwe bunrman, die zich in de buurt komt vesligen, wordt afgehaald. De landbouwer die verhuist, heeft met het overbrengen van ziju inboedel nie's geen last, want zijne nieuwe buurlgenooten komen met hem en zijn huisgenooten alles per as afhaler.. Komt hij in zijn nieuwe woning, dan vindt hij er alles gereed. Het eerste waartoor gezorgd wordt is het ontsteken van het kookfornuis, warrr alle buren beurtelings huu hout in werpen. Is het vuur goed brandende, dan wordt door de buren kofRe gezet, waarvan dan ook de nieuwe bewoners hun kopje meekrijgen, waarmede de nieuwe buurschap als 't ware is ingewijd, Z wdagavond zaten eenige raeisjes van 12 a 13 jaar bij den landbouwer Vos, te Mook, te speleu in de huiskamer. De oudste dochter bracht achtereenvolgens de kleine gasten naar hun gezin terug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5