A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4472. Zaterdag 19 December 1903. 43e Jaargang. zal a.s. Vrijdagavond 25 Dec. fetjilleton. Gemengde berichten. EEBSTB BLAD. Wegens het Kerstfeest geen nummer verschijnen. van dit blad SIGN0BA STELLA. ABONNEMENT Inzending" van adverteiitien v6or 3 uren op den dag der mtgave. De Servische Koningsmoord. Macedonie. De Hottentotten-opstand. 77) De Oostenpijksche troonrede. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelbnrg. gaf nog S"JV' SECZESSCHE riH RAVT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Kit blad veMCbiJnt IHaandag-, Woensdag- eu Vrijdagavond, nltgesonderd op Feesddagen, bij de Flrma P. J. VAM BE »AWPK «e Teg Mwuea. 3 opstand weer zal uil- in Macedonie niet ver- Bij de ontvangst van den Serviscben gezant heeft Keizer Frans Jozef er op gewezen, dat door de bloedige gebeurtenissen van 11 Juni het aanzien van Servie in het buitenlaud gevoelig had ge- leden en dat aan volkomen overeenstemming tnsschen Oostenrijk en Servie niet viel te denken, zoolang de koningsmoordeuaars aan t hot, in 'tleger en in het bestuar zulk een rol speeiden. De bestraffing, maar tenminste de verwijdering van alle perscnen, die aan den komngsmoord medeplichtig waren, was een eisch van het open- bare geweten van Europa en Koning Peter zou zich daarnaar inoeten schikken, zelfs op geyaar af dat de toestaud in het binnenlaud moeilijker werd. Het was zaak voor den goedeu naam van Servie tegenover de beschaafde wereld, dehistonsche graweldaad niet ongestraft te laten. Aan den Oostenrijkschen veitegenwoordiger te Belgrado was nu verlof gegeven, maar deze betrekkehjk milde maatregel zou in de toekomst door ernstiger en krachtiger manifestaties van de Europeescbe mogeudhedeu gevolgd worden, als de party der koningsmoordenaars haar invloed aan t bof behield. In Monastir en, naar gerneld wordt ook in andere plaatsen in Macedonie kwameu Albaneezen en Turken in de moskeeen bijeen en besloteu geen Europeanen in het bestunr van Macedonie toe te laten. De Turksche militaire cominissie van onderzoek met de Duitsche instructeurs Auler en Rudigsch- pasja, bevindt zich thans in Kirkilesse en Malos- suowo, plaatsen, die tijdens den opstand bijzonder zwaar geteisterd zijn. He commissie komt deze week te Kon »tan tinopel aan en zal dan aan deu Sultan het rapport over haar waarnemingen rnee- de<A»n de ,K6ln. Ztg." wordt gerneld, dat de Porte nu werkolijk voortgang wil maken met de invoering van de hervormingen in Macedonie, omdat zij bang is, dat d breken, als de toestaud beterd. De Porte meent ook, dat bij de aanstelling van vreemde officieren by de gendarmerie het getal van 100 niet overschreden mag worden. Voor het eerst siuds vele jaren had de Turkscbe Minister van Buitenlaudsche Zaken, Tewlik Pasja, Maandag de vreemde gezanten weer bij zich aan tafel genoodigd. Aan het diner narneu deel de gezanten van Oostenrijk en Rusland, baron Calice en Sinowjef verder maarschalk Zekky Pasja, Ahxauder Karatheodory Pasja, ds ouderstaats- secretaris Naum Pasja ea de raads-advocaat bij de Porte Hakky Bey. Na den maaltijd liep het onderhoud over de bijzonderheden van de controle in Macedonie. Het dunrde twee uren. '8 Woensdags had de grootmeester der artillerie, Zekky Pasja, een langdurige bespreking met deu Russischen gezant over hetzelfde ouderwerp. Een te Kaapstad outvangen officieel telegram uit Hartebeestfontein van 12 dezer meldtHet Hottentotten-lager is door een Duitsche patrouille aangevallen en vermeesterd. De Hottentotten dreveu even later de Duitschers over de rivier en vuurden op hen, terwijl zij terugtrokken. Ook een troepenmacht van de Kaapsche polilie aan den zuidelijken oever kwam onder hevig vuar. De Duitsche luitenant Beklin en een soldaat zijn zwaar gewond. De Hottentotten zeggen, dat zij bij vergissing op de Kaapsche politie vuurden. Er sueuvelden drie Hotientotten en twee werdeu gewond. Men verwacht nog hevige gevechteu. Vrij bewerkt door A MO. O moeder, moederkermde Jessie, toen zy koelen brief gclezen had. hij verlangt er wordt." *Hij verdriet Weenen, 16 December. In de troonrede wordt geantwoord op de bulde van deu president der delegation en verklaard, dat de buitenlandsche betrekkingen van het rijk beslist bevredigend zijn, tengevolge van de veruieuwing van het Drievoudig Verbond, dat Oostenrijk zeker zal handhaven en versterken. De nauwe overeen stemming met Rusland ten opzichte van het Balkanschiereilaud wordt aldoor met zorg be- houden en draagt bij tot de vreedzame oplossing der vraagstukken, die op het schier- eiland rijzen. Een belangrijke en moeilijke taak is het voor die overeenkomst der twee mogend- heden geweest, den vfede en den status quo in die landen te handhaven. Daarbij door de andere al wat grooter, moeder, dan kan die u helpeu in miju plaats." Hare ouders verzetten zich niet tegen haar plan, Jessie toog te voet naar Londen. Onderweg reed ze soms een eind mee met een boer, maar een groot deel van den laugen, langen weg legde te voet af. Zoo bereikte zij Linden, juist aanden nadat Coralie zoo ongelukkig gevalleu mogendheden krachtig gesteund, hebben Rusland en Oostenrijk, vrij van alle zelfzuchtige bedoelingen, met geen ander doel voor oogen dan het werk van den vrede in het belang van geheel Europa, samen getrscht Turkije te bewegen de noodige maatregelen te nemen, om den toestand der christenen te verbeteren. De betrekkingen tot de mogendheden zijn op bevredigende wijze versterkt, dank zij de ont- moetingen met de Keizers van Duitschland en Rusland en den Koning van Engeland. De hoop wordt uitgesproken, dat Servie onder zijn cieuwen souverein, na de afschuwelijke misdaad, komen zal tot zedelijke wedergeboorte en tot een toekomst vau welvaart. Het oorlogsbestuur handhaaft zijn eischen binnen de perken van het voi-ige jaar. Voor de cominissie uit de Hongaarsche delegatie heeft de gemeenschappelijke Minister van Buiten landsche Zaken, Golukowski, bij eeu uiteenzetting van den buitenlaudschen toestand grootendeels het daarop betrekking hebbeude deel van de troon rede gegeven, daarbij nadruk leggende op de vrede- lievende gezindheid, die zich in alle landen opeu- baart. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken K. V., oud 20 j., boerenknecht, laatst te Assenede, vroeger boerenknecht te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met in- minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis vanwege het Openbaar Miriisterie was 1 jaar en zes maanden gevang. gevorderd. lo. J- M. d. S., oud 17 j., 2o. C. A. d. S., oud 13 j., beiden zouder beroep te Koewacht, zijn wegens strooperij de le veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e tot 2 boete of 2 dagen hecht. lo. A. d. 1. R., oud 19 j., landbouwersknecht, 2°. F. D. P., oud 16 j., arbeider, beiden te Overslag, zijn wegens mishandeling ieder ver oordeeld tot eene maand gevang. A. K., oud 45 j., huisvrouw van J. H., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens heling ver oordeeld tot 3 weken gevang. 0. d. R., oud 16 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevang. C. F. D., oud 26 j., metselaar te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevang. In een hotel te 's Gravenhage zijn door de politie aangehouden twee jongens, van 15 en 16 jaar, die 4 dezer de ouderlijke woning te Utrecht heimelijk verlaten hadden, met medenea/ing van eenig geld. Jlu hun bezit werden gevonden een bundeltje detectiveromans van De Wilsons, eeu paar dolkmessen. De jongelui badden eenige groote steden in ons land bezocht, en ook een uitstapje naar Brussel en Antwerpen gemaakt. Te Weesp stortte van een in aanbouw zijnd huis in de Van Mesdagstraat een steiger in met bet gevolg dat twee werklieden werden verwond. Een, die nog slechts eea dag aaa dit werk bezig was, moest zwaar gewond naar't ziekenhuis wordeu gestransporteerd. De tweede kwam met een lichtere verwonding vrij. Die politie onthoudt ook alles Zondagavond liep er te Maastricht een leelijk tegen de lamp, die zich een veel te genng idee had gevormd van het herinneringsvermogen der plaatselijke politie. Zekere W. J. C. B. nl., meldde zich bij de politie aan om inlichtingen en verklaarde daarbij openhartig een geruimen tijd in Parijs te hebbeu vertoefd. '8 Mans uiterlijk, manieren en spraak waren zeer beschaafd, doch dat bracht de politie niet op een dwaalspoor. Zij vertrouwde den beschaafden Parijzenaar niet en veroorloofde zich de vrijheid dan ook de re gisters eens open te slaan. En jawel, daar stond de heer W. J. C. B. in de boeken des levens genoteerd als gesigualeerd vau diefstal en verduistering van pl.m. 800 heeren- en dameskettingen in 1901 gepleegd bij een firma te Amsterdam. Het Parijzenaartje is door de marecbaussee terstond naar Amsterdam getransporteerd, ten zeerste verbaasd over het uitmuntende geheugen der Maastrichtscbe politie. Men meldt uit Barneveld Na een kleiue woordenwisseling ontstond tnsschen een paar boerenknechts albier twist, die aanstonds in een hevige vechtpartij ontaarde. Gewapend met een mes, ging de een hiermede zijn tegenpartij te lijf, en daarmede nog niet tevreden, greep eerst- zij Z(B ma dezeu hardvochtigen, James bemiut rnij niet meer naar, dat onze verloving verbroken Haar moeder oordeelde er anders over, is moedeloos, kind hij heeft er genoeg van dat de zaken voor hem zoo sleckt slaan. Eudat verdriet is meer om jou dan om zich Ze»Neen, neen, moeder! Ik heb reeds lang getwijfeld, of hij me wel van ganscher harte beminde. loen h" wrgging, heeft hij geen enkele maal omgekeken. Natuurlijk werd nu tusscheu moeder en dochter meer dan anders over James Duncan gesproken. zei Zij ging dadelijk naar het huis, waar James Duncan gewoond had. De juffrouw had veei hooren praten over de verhouding tnsschen haar vroegeren huurder en de Fransche danseresin haar omgeving sprak men er schande van en daar stemde zij mede in. Met echt vrouweiijk instinct begreep zij oogenblikkelijk, welke ver houding er tusschen Jessie en James Duncan be- stoud. Zij zweeg daarom over het schandaal en haar den raad eeu dag rust te nemen reis, voordat zij James Duncan ging Eindelijk zei Jessie op zekereu dag: „Moeder het is beter, dat wij de waaiheid weten, dan dat wii zoo in twijfel voortleven. Ik wil naar Londen aaan om met James te spreken, eu als mijn vrees bewaarkeid wordt, zal ik hem de vrijheid terug- 8 Dat zal je heel zwaar vallen, kind ,,Ja, moeder. God weet, hoe zwaar me dat zal wezen, inaar als het zijn moet, dan zal ik mijn leed drageu. En dan is het maar beter, moeder, dat ik te Londen blijf. Hier zou ik wegkwijnen van verdriet, maar onder vreemden zou ik miju hartzeer moeten verbergen, misschien z^ou i ■zoo erg niet voeleu ook. het Jeanuie wordt nu ook de lange zoeken. ,1k weet niet, waar hij zijn kamer heeft, juttrouw, Ik begrijp wel, dat ge met hem verloofd zijt, en ik hoop, dat hij een goede vrouw waard zal blijken te zijn. Ik zeg dit, omdat ik de manneu met vertrouw, ook de beste niet. Neem hier uw ge- mak etn poos, van avond nog zal rk er op uitgaan om het nieuwe adres van mijnheer Duncan te vernemen.' Deuzelfden ochtend, dat Jessie het adres van James Duncan vernam, waren de geldzorgen van Coralie grooter dan ooit en kwam James Duncan voor het eerst te weten hoever geldgebrek en schulden haar reeds gebracht hadden. Den vorigen avond was hij nog laat bij basr ge- weest, den volgetiden ochtend was zijn eerste loop naar Coralie. Zichzelven maakte hij wijs, dat het alleen was om #zijn patiente" te zien. In den laatsten tijd was zij opgeknapt eu kon zij in een armstoel zitten of op de canape liggen. Zij be- woonde nu met haar kameuier slechts eeu enkele kamer in een nederige buurt. Duncan had die kamer voor haar gehuurd, ongemeubileerd de weiuige meubelen en het bed had hij haar weten te verschaffen. Hij wist, dat zij arm was, maar niet, hoever de arinoede wel ging. Menigmaal had hij zich het noodige outzegd om Eugenie het eene of andere weeldeartikel te kunnen toestoppen dat deze dan op haar beurt aan Coralie moest schenken. Achter zijn rug bespotte Coralie den leelijken jongen dokter, tegenover wian zij zich nog al grillig aanstelde. Maar in de eenzaamheid ver- langde zij naar zijn gezelschap als hij weg was werd zij onruslig, in zijn tegenwoordighrid was zij opgeruimd van stemming. De glimlach, waarmee zij hem verwelkoinde, was de grootste beloouing voor den jongen dokter. Zij babbelde gaarne met hem in haar gebroken Engelsch nadat zij ook dien morgen weer over allerlei nietigheden had gepraat, zei ze plotseling ,/Mijnheer, gij zijt arm, niet waar?" ,/Ach, ja, juffrouw Ik ben arm, zeer arm »Ja, ik zie het, uw jas is gerafeld. Och, ik ben ook arm. Ik moet geld hebben of sterven. Gij zijt arm en kunt rnij niet helpen. Helaas helpen, dat is het rechte woord." Hij was zoo vroeg gekomen, dat zij nog te bed lag, en in het zwakkere licht maakte zij met haar ingizonken oogin een pijnlijkeu indruk op Duncan. z/Ik heb schulden, weet ge. De deurwaarders zullen koraeu vandaag om alles weg te haleu, de canap£, de armstoel, al het andere, ja zelfs het bed, waarop ik lig. Eerst zullen ze mij op den vloer lej/gen en dan op de straatsteenen en dan maar sterven Ik kan geen geld meer verdienen met dansen. Ik heb geen vrienden dan u en Eugenie. Zij is arm, ik ben arm, gij -zijt arm. Ach, arm zijn is een kwaad ding." //Is het zoover gekomen dacht Duncan met outstelteuis, en toen hij zijn stem weer kon be- heerschen, zeide hij ^Juffrouw, zeg mij eens hoeveel gij schuldig zijt. Ik ben wel arm, maar misschien kan ik u toch helpen. Zeg mij daarom, hoeveel ge moet hebben om de schuldeischers tevreden te stellen." //Hoeveel? Alles! Ik bezit niets. Vraagmaar eens aan Eugenie, die zal het a wel vertellen. Ik weet het niet, ik wil het niet weten ook, want het bezorgt me maar hoofdpijn Hij wendde zich onmiddellijk tot Eugenie en stapte daarna haastig naar huis. Hij bad eenig geld bespaard door zuinig te leven en slecht hetaalden arbeid te verrichten. Hij haalde het uit een hoekje te voorschijn en telde het, doch er was niet genoeg om de deurwaarders te voldoen. Toeu ging hij heen en verpandde het groote zilveren horloge, dat hij van zijn vader had geerfd. Nu had hij genoeg. Hij snelde terug naar Coralie en kwam juist nog bijtijds. De deurwaarders twistten met Eugenie over het bed van haar meest.eres. Zij waren reeds bezig de dekens weg te namen om Coralie op den vloer te kunnen leggeu, toen Duncan binneutrad en het vereischte bedrag hitaalde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1