(iemengde berichten. Telegrafische berichten. TEH NEUZEN, 16 Deeember 1903. Een mislukte Moordaanslag. Voof bijzondere onierwijzers, sin wie de verstrekte Rijkssubsidies ten goede moeteu komen, en op de rechtspositie van de bijzondere onderwijzers. De L-erplichtwet zal haar doel missen zoo tang het sociale element, de voeding en kleeding, er niet in wordt opgenomen zij werkt te omslachtig de procedure duurt te lang en de bepalingen be- treffende het vrij geven voor landarbeid, verergeren het schoolverzuiui. Spr. brak een lan§ voor de verplichte schoolvergaderingen en kwam op tegen de belemmering van de vrijheid buiten de school. Het onzijdigheidsstandpunt door de Regeering in zake .de spelling ingenomen, keurde de heer Krunomelkauap goed, terwijl de heer Ketelaar te dien aanzien nadere inlichtingen vroeg en op maatregelen aandrong tegen plaatsgebrek op de openbare scholen, waardoor allertreurigste toe- standen op onder-vijsgebied ontstaan. Hij wenschte voorts geen inhonding van salaris bij langdurig verlof weg-ns ziekte, zoolang geen onlslag is ver- leend en bij oproeping van onderwijzers voor her- halingsoefeningen, waarvoor hij wettelijke bepalingen vastgesteld wenschte te zien. Spr. verklaarde zich uit pse lagogisch oogpuut voor de verplichte school- vergaderingeu en kwain op voor de vrijheid van de onderwijzers buiten de school. Het outsl&g aan de ondejrwijzers Croes en Sluyters te Hilversum, was z. i. onrechtvaardig. De heer Dolk constateerde, dat de Leerplicht- wet over 't algemeen goed werkt, betoogde de noodzakelijkheid van speciale klasseu voor achler- lijke eu van cursussen voor spraaagebrekkige kinderen. De beer Van der Zwaag besprak mede de al ter sprake gekomen gebreken op de scholen. Buiten de school is z. i. de onderwijzer geen onderwijzer, maar burger, gelijk ieder ander. De heer G. A. Standaert, jl. Donderdag door den gemeenteraad benoemd tot lid der plaat- sel ij ke schoolcommissie albier, in de vacature te ontstaan door periodieke aftreding van Ds. J. van den Berg, heeft voor die benoeining bedankt. Naar we vernemen hebben de ouistandigheden waaronder deze benoeming plaats had, den heer Standaert tot dit besluit geleid, en hebben ook ter oorzake daarvan de heeren J. Nelemans, A. Spruitenburg en D. Buijze hun ontslag genomen als lid der commissie. De heer A. Scheele P.Jz., theol. candi- daat alhier, heeft een beroep ontvangen van de Geref. kerk te Veere. Voor de levering van brood ten behoeve der bedeelingen van het Burgerlijk Armbestuur alhier, werd heden ingeschreveu door de heeren I. Meijer voor 8®9/l00 cent en door A. Scheele voor 860/100 cent per E.G., voor levering in de kom voor levering te Sluiskil werd alleen inge- schreven door J. A. van Hoeve voor 10 cent per K.G. Gegund aan de heeren Scheele en Van Hoeve. Voor de levering van brood, ten behoeve der bedeelingen van de Nieuwjaarscommirsie werd ingescbreven door de heeren A. P. Aalbregtse voor 9 cent, ea door I. Meijer voor 91/s cent voor levering in de kom, en 10 cent voor levering te Sluiskil. In de Zaterdag gehouden vergadering van het uitkeeringsfouds bij ziekte *Hu]p in Nood" alhier, bleek uit de rekening van den penning- meester, dat over het afgeloopen kwartaal was ontvangen aan coutributie f 474,52 en aan buiten- gewone inkomsten f 40,64, totaal f 515,16. Aan ondersteuning van zieken werd aitgegeven f 316,34, aan bodeloon en buitengewoue uit- gaven 59,67$, totaal 376,01, alzoo een batig slot van 189,144- Met het vorig batig slot, ad 3399,21^ is er alzoo thans een kapitaal aanwezig van f 3538,36. Dinsdagtnorgen, omstreeks 8 ure is ook de spuit der Vrijwillige Brandweer alhier van het terrein van denbrand van j.l. Maandag teruggekeerd. Verschilleude malen was nog water gegeven voor het blusschen van de weer ontvlammende lading in het stoomschip vRiver Lagan," maar ook moesten dea nachts nog ean tweetal waggons worden gebluscht, waarop de uit het stoomschip geloste jute ontvlamde, en die, ware er niet onmiddellijk bluschmaterieel bescbikbaar geweest, een brand van grooteren omvang badden kuunen veroorzaken. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging »Vooruitgang is ous streveu" in het Hotel de Commerce" voor eene goed bezette zaal eene uitvoering ten vootdeele van het Dames-Comit^ tot aankoop van meubelen, linnen euz. voor het ziekenhuis alhier. De uitvoering mag in alle deelen geslaagd genoemd worden. Te oordeelen naar het bezoek, zal het financieel resultaat niet onbevredigend zijn, maar ook de bezoekers hadden reden tot te<Tedenheid. Het varieerend programma bood inderdaad aaugename afwisseling en de ver- schillende nummers, op het gebied van tooneel en zang, werden fliuk uitgevoerd. Aan het slot der uitvoering werd door den heer Geill, naraens het Dames-Comit6 tot de vereeuiging een woord van dank en hulde gericht, dat voor- zeker wel de gevoelens van alle opgekomenen vertolkte. Op 27 December a. s. boopt de beer J. van Wijck, wethouder den dag te herdenken, waar op hij gedurende 80 jaren onafgebroken lid van den Raad der gemeente Hoek is geweest. Bij de Zaterdag te Hulst gehouden stem ming voor een lid van den raad vacature- Seydlitz leverden 228 van de 292 kiezers geldige biljetten in. Er werden uitgebracht op de heeren Mr. P. H. W. van Alphen 108, B. de Deckere 48 en C. A. A. F. Pohlmann 72 stemmen. Tusschen de heeren Van Alphen en Pohlmann moet alzoo eene herstemming plaats hebben. Deze zal worden gehouden den 22 dezer. Zaterdagmiddag sprak te Axel de heer G. A. Vorsterman van Oyen over het nemen van aandeelen in een naamlooze vennootschap vDe Zeeuwsche superphosphaatfabriek," in de plaats van een cooperatieie kunstmestfabriek. De plaats waar de fa'briek zal komen wordt aangewezen door de leden. Hoogstwaarschijn- lijk, zeide spreker, zal die zijn aan het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent. Ook sprak Zaterdag de heer Van Oyen in het hotel van den heer Verbist te Kloosterzande, voor een groot aantal hoorders en Maandag jl. in het ,/Bonte Hert" te Hulst, waar slechts een 20tal hoorders aanwezig waren. Aan de memorie van antwoord op de Water- staatsbegrooting ontleenen we o. m. De onderhandelingen over de krachtig ter hand genomen voorbereiding der verbetering van de los- en laadplaatsen te Ter Neuzen, zijn nog niet met gunstig resultaat bekroond. Voorts wordt verklaard dat vrees voor meerdere doorkwelling na voltooiiug der werken aan het kanaal van Ter Neuzen ongegroud is te be- schouwen. De reorganisatie der kamers van koophandel zal eerlang grschieden. De Minister stelt zich voor, om, bij gelegenheid van een algeheele herziening van deJachtwet, de afschaffing van de heerlijke jachtrechten te bevor- deren. Het onderzoek naar de afschaffing van de tienden is nog niet afgeloopen. Voorstellen tot reorganisatie van de landbouw- school ziju in overweging. Voor boerenleen- banken wordt 14,000 aangevraagd. Tot het samenstellen van een uieuwe begrooting voor nitbreiding van de Veeartsenijschool is opdracht verstrekt. Wat de kwestie der bij afmaking van vee wegens tuberculose toe te kennen vergoeding betreft, wil het den Minister voorkomen, dat er inderdaad voor het verleenen van een hoogere schadeloosstelling dan de marktwaarde geen termen zijn. Het ligt in de bedoeling, het Blauwboek te vervangen door een kleiner, meer dan cenmaal 'sjaars verschijnend geschrift, waarin verschilleude belangrijke verslagen een plaats zullen vinden. Verdere beperking van den Zondagdienst voor post- en telegraafpersoneel schijnt den Minister niet gewenscht, en aan den wensch om op Zondag geen postpakketten te doen bestellen kan niet worden voldaan. Voor voldoende rust van het personeel wordt thans gezorgd. Teneiude het aantal brievenbussen hier aanmerkelijk te kunnen vermeerderen, is onlangs een aanzienlijke bestelling gedaan. In zake de verlaging van port voor brieven en couranten wil de Minister de uitkomsten van het aanstaande postcongres te Rome afwachten. Postzegelboekj"*8 voor verschillende zegels van de meest gebruikt wordende waarden zijn reeds in aanmaak. In eene Maandagavond gehouden bijeenkomst van het comite, dat zich had gevormd voor een derde Zeeuwsche Nijverheidstentoonstelling, van 1 Juli tot 15 Augustus 1904 te Middelburg te houden, is besloten om dat plan te laten rusten. De deelnaurie toch was niet van dien aard dat de tentoonstelling sou kunnen geacht worden een beeld te geven van de Zeeuwsche industrie en daarom dacht het comity het beter de tentoon- strlling niet te doen doorgaan. 's Graveuhage, 16 Dec. Tweede Kamer. Bij de voortgezetle behandeling der Begrooting van Binnenlandsche Zaken beautwoorlde Minister Kuyper in ten uitvoerige rede de sprekers, die aan het debat over bet lager onderwijs deelnamen. Hij handhaafde zijne verklaringen in het schrifte- lijke aanzien der spelling, tot uitstel van de heiziening der Leerplichtwet. en schoolvergaderingen en oordeelde het oiit«laan van onderwijzers, die deelnamen aan de stakingsbeweging, niet strijdig met de wet of het algemeen belang. De Minister huldigde de aangevallen schoolop- ziener Renesse voor diens beleidvol optreden te Apeldoom eu keuide goed den steun der ge- meenten san de vereeuigingen voor verstrekking van voeding en kleeding aan havelooze kinderen. Door den Voorzitter werd bij de leden aange- drongen op zelfbeperking ook met het oog op de zware tank voor de pers. Men schrijft aan de Tel. Een arme ongehuwde inoeder van 18 jaren, wonende te Rbeden (Geld heeft haar kind van enkele maanden oud, dat zij niet kou onderhouden en opvoeden, daar zij maar een hand heeft, aan eene onbAende vro iw weggegeven. Te Winschoten werd Maandagavond het zesjarig zoontje van den heer M. Bloemendaal vermist. Na lang zoeken vond men het knaapje levenloos onder een hoop zakken met koren, die aan de Buitenvenne waren opslagen. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Te Amersfoort is in arrest genomen het lid eener commissionairsfirma aldaar, welke firms 5 Aug. failliet werd verklaard en in welk faillissement accoord is aangeboden en aangenomen, doch waar- van door de recht.bank de homologatie is geweigerd. De man is naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. Vrouw R., woonachtig op een welvareud Geldersch dorp, verloor haar kerkboek. Na over- leg met de familie werd besloten een kaartlegster te raadplegen, die uitmaakte dat het boek gr- vonden zou ziju door een ouden man wiens vrouw het boek zorgvuldig zou hebbeu opgeborgen. Algemeen werd nu voor den vinder gehouden een oud mannetje in de buurt, die echter beweert nooit een kerkboek gevonden te hebben en, in zijn eer getast, de politie aangifte de^d van de lasterlijke buurpraatjps. Te Arnhem is op last der justitie op de begraafplaats opgegraven, wegens vermoedens van mishandeliug, bet lijk eener ongeveer twee jaren geleden overleden vrouw. Nader wordt gemeld Voor ongeveer twee jaren stierf deze vrouw en haar jeugdig kind werd uitbesteed. Dit kind stierf voor eenige maanden onder verschijnselen, die aan vergiftiging deden detiken. Het bleek toen, dat het in een paar begrafenisfondsen was verzekerd. Een scheikundig onderzoek te Arnhem en te Leiden ingesteld, leverde geen resultaten op. Het ziektebeeld der moeder heeft evenwel ook het vermoeden van arsenicumvergiftiging gewekt van- daar dat het lijk gisteren is opgegraven. Het be- vond zich in nagenoeg geheel gemummificeerden toestandvan bederf was niet veel te bespeuren. Na de sectie in het gemeenteziekenhuis is het lijk naar het kerkhof teraggebracht. Men meldt In Friesland is onder de houtbazen eeae be- weging gaande, om te breken met eene aloude gewoonte in den schorshandel. Deze gewoonte is wel eigenaardig. De boutbaas verzendt nl. des nazsmers zijn schors naar de schorsmolenaare, te Steenwijk vooral, zonder te weten, welken prjjs hij per ton ontvangt. De vaststelling van den prijs is geheel overgelaten aan de koopers-molenaars, en eerst op den dag, waarop te Steenwjjk afge- rekead wordt, komt de verkooper den prjjs te weten van de geleverde schors. In deze gewoonte zien de houtbazen eene ver- korting hunner rechtenzij wenschea vodraf te weten, welke prijs voor de schors betaald wordt, opdat blijkt hun deze te gering zij ge legenheid hebben elders naar afuemers om te zien, wat nu niet mogelijk is. Na Scheveningeu komt Amsterdam thans met zijn Jeu de Poule. Siuds eenige dagen toch is de biljartzaal van het hotel-cafd-reataurant „De Oude Graaf" aan de Kalverstrsat aan haar gewone bestemming onl- trokken en zijn op een in het midden der zaal st&and biljart vijf speeltafels voor het Jeu de Poule aaugebracht. Toen wij er een kijkje namen, werd er vrij druk gespeeld, betgeen, naar men ons zeide, de voorgaaude dagen ook het geval was, vooral des avonds. Aan reclame voor dit verleidelijke kansspel ontbreekt het 'niet. Tegen de ramen der iu de Jonge Roelensteeg uitkomende biljartzaal zijn groote, de gelegenheid tot dit spel aankondigende plakkaten bevestigd, waarbij echter toegang tot de zaal strikt verboden wordt aan jongelieden beueden 21 jaar. Kaarljea met gelyke aankondiging worden in het pobliek en vooral aan van het Centraal-station komende reizigert afgegeven. Uit Vlaardiugen meldt men Zondag- avond circa half negen deelde een man, zittende op een der bankjes nabij het stationsemplacement aan den Parallelweg, aan twee voorbijgangers mede dat hij op zijn naeisje, dat in de onmiddelijke nabijheid was, een revolverschot had gelost. Een op het stationsemplacement surveilleerend politie- agent hiervan in kennis gesteld, vond de 20jarige A. B. van hier bewusteloos. Naar het ziekenhuis alhier vervoerd, bleek dat haar een schotwond aan de linkerzijde van het hoofd was toegebiacht. De dader, de 23-jarige J. J. J. v. d. W., een schippersknecht uit Scherpenisse, met zijne schuit tijdelijk liggeude te Rotterdam, in hechtenis genomen, verklaarde, dat hij na een schot zijn meisje te hebben toegebracht, twee schoteu op zich zelf had gelost zouder zich evenwel te raken. Bij het inbeslag nemen bleek de revolver nog twee scherpe patromn te bevatten. De oorzaak van de daad is dat het meisje verklaard had de intieme verhouding, welke ongeveer twee jaar tusschen haar en v. d. W. had bestaan te zullen verbreken. Het slachtoffer verkeerl iu hoogst zorgwekkenden toestand. Nader meldt men De dader, genaamd Joost van der Werf, varens- gezel op het schip genaamd Oosterschelde, van schipper Jacobus Gagemau, is uit wanhoop tot zijne daad overgegaan. Ongeveer eene week ge leden had hij van zijn meisje een schrijveu gehad waarin zij hem te kenuen gaf de verkeering te verbreken, orndat haar gezegd was, dat hij ook met een ander meisje liefdesbetrekkingen had aangeknoopt. Om haar van dit besluit te doen terugkomen is hij Zond8g bij haar terug geweest, doch het gelukte hem niet haar tot andere gedachten te brengen. Zij verklaarde nu voor altijd en voor goed afscheid van hem te nemen. Van dat oogenblik af rijpte bij hem het plan, haar en zich zelf van het leven te berooven. Na gisteren te Rotterdam een revolver te hebben ge- kocht, vroeg hij haar nog eenmaal te mogen spreken wat zij toestond. Geruimeu tijd liepen zij zwijgend voort, totdat hij, nadat beiden op een bankje bij het stationsemplacement hadden plaats genomen haar de revolver voorhield en zeide, dat haar laatste uur en dat van hem ge stagen was. Hierop volgde de aanslag. De toestand van het slachtoffer is levensge- vaarlijk. De dader, die als een zeer oppassend jonginensch bekend staat, toont veel beruuw over zijne daad. Door den schrik gedood. Wij ontleeneii aan het U. D. Een treurig ongeval heeft zich Maandagavond op de Abscederbrug tegenover de Nienwe Gracht te Utrecht, voorgedaan. Omstreeks 8 uur passeerde aldaar een vleesch- wagen op hetzelfde oogenblik, dat een heer, G. V. genaamd, 52 jaar, de brug schuin over wilde steken. De man kon het voertuig niet zien aankomen en daar hij doof was, zooals later verklaard werd, hoorde hij evenmin de nadering daarvan. De bestuurder, die deze laatste omstandig- heid natuurlijk niet wist, liet zijn waarschuwend geroep weerklinken en reed door. Het volgende oogenblik werd de heer V. door den boom van den wagen getroffen en tegen den grond ge- worpen, waarop hij bewegingloos bleef liggen. Van verschillende zijden kwamen onmiddellijk hulpvaardige lieden naderbij, die den heer V. opnamen en in een apotbeek op de Nieuwe gracht binnendroegen. Er werd evenwel geen enkel teeken van leven meer bespeurd, zoodat men vermoedde, dat de oude man van den schrik gestorven was. Door een dokter werd dit vermoeden later bevestigd. Ongerekend een kleine schram aan de hand, waren geen uit- wendige verwondingen waar te nemen. De 27jarige juffrouw S. P., met hare moeder wonende in het benedeohuis van een pand in de Erasmusstraat te Rotterdam, kreeg gisttren- nanaiddag hezoek van den 20jarigen J. G., wonerde in de Crispijnlaan welk jongetnensch beide vrouwen van vroeger kent, toen zij de buren zijner ouders waren, aan wie zij meermalen eeu blijk van hun we)dadigheid8zin garen. Met hun drieen zaten zij eenigen tijd in de binnenkamer der woning van de beide vrouwen ge- zellig bijeen. De jongeman gaf te kennen dat hij afscheid kwam nemen ,daar hij morgen uit Amster dam zou vertrekken met het stoomschip Britania. Ook het aanstaande huwelijk van juffrouw S. P., die al geruimen tijd met een eerste-machinist ver- loofd is, kwam ter sprake en er werden den be- zoeker eenige goede raadgevingen voor de toekomst medegegeven, want den 27en Augustus j.l. is hij uit de gevangeuta te Scheveningen onialagen, waar hij drie jaren vertoefde, wegens het plegen in ver eeuiging van diefstal met braak iu een school, nabij het ouderlijk huis, in de Crispijnlaau aldaar gelegen. Toen de moeder zich even uit het vertrek *er- wijderd had om naar de kenken te gaan, stond J. G., die al eenige oogenblikken met een revolver had zitten spelen en tegelijkertijd den laadstok verwijderde, zeker om sekuurder van zijn scbot te zijn, eensklaps op, en terwijl hij juffrouw S. F. ziju linkerhand teu afscheid toestak, zette hij haar met de rechterhand de revolver te^en de linkerzijde van het hoofd en druk te af. Een schot weerklonk, doch de juffrouw, die zijn bewegingen met de revolver gezien had, en het koude metaal reeds tegen het hoofd voelde, bnkte en wendde het hoofd om, met het gelukkig gevolg dat de kogel over haar heen vloog, door een ruit ging en op een binnenplaatsje belandde. De juffrouw bleef geheel ongede^rd. De dader nam dadelijk de vlucht en een kleine buurjongen, die aan de deur stond, zag hem hard loopende in de straat verdwijnen. Op het vallen van het schot was de moedfr van juffrouw F. komtn toeloopen, doch zoo ver- lamd van schrik wareu beide vrouwen dat er eenigen tijd verliep alvorens er maatregelen genomen konden worden. Daarop werd de politie gewaarschuwd en weldra verscheeu nu de commissaris van politie, de heer J. J. Soer, vergezeld van den inspecieur, den heer W. G. Kleyn, ter ptaatse, eu stelde een voorloopig onderzoek in. Geen van beiden kon ook maar etnigszics vermoeden wat J. G. asnleiding heeft kunnen geven om dezen moordaanslag te plegen. Oumiddellijk werden er maatregelen genomen om den voortvluchtigen J. G. in handen te krijgen, met het resultaat, dat hij gisterenavond omstreeks half negen nabij zijn ouderlijk huis is gearrcsteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2