A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. SCH00LBEH0EFTEN. AAUBESTEDIlTa Kantoorbehoeften. Kantoor- en Schrijfbehoeften No. 4470. Dinsdag 15 December 1903. Onveiligheid Vaarwater. IFilFNORA STELLA, 43e Jaargang. FEVILLETON. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Maandag, 28 December 1903, a. schoolboeken en andere sebool- beboeften. b. voorwerpen voor het onderwijs in de bandwerken voor nieisjes, ln Servie. De Oostersche crisis. TWEEDE KAMER. TEK NEUZEN, 14 Deeeniber 1903. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsraimte berekend. Kit 111 ml verscliijnt naaiuln;-, Wneasilag- en Vrijd»s»voinl, nitKezonileril op Fee.tdn)ren, bij de Kir inn I". J. VAI KE IASDE te Terleuien, De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van zeevarenden dat op den jgsten December 1903 en volgende dagen, schietoefeningen zullen plaats hebben van nit eene opstelling naast de knst- batterij nabij Diemerdam, in de richting van het punt liggende Zuid, ongeveer 1300 M. van het fort Pamput. Ve'rdere inlichti'ngen omtrent deze schietoefeningen Kunnen door belanghebbenden worden verkregen, ter secretarie der gemeonte op de nren, waarop deze geopend is. Ter Neuzen, 12 December 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester, Openbare aanbestediDg, bij enkele inscbrijving, in 5 afzonderlijke perceelen, op des namiddags 3 uren, ten gemeentehuize te Ter Neuzce, van de levering van voor de openbare scholen aldaar voor bet school- jaar aanvangende 1 April 1904. Voorwaarden enz. liggen ter iuzage op de Gem eente-Secrettie. Ter Neuzen, den 14 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. 00STER110FF, Secretaris. Prijsopgaaf wordt gevraagd van ten behoeve der gemeente-administratie van TER NELZEN te leveren naar ter gemeente-secretarie ter inzage liggende cpgaaf en monsters, uiterlijk Mtiiilldag, 28 December 1903, 's namiddags 3 uren. Ter NeuzeD, 14 December 1903. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Vrij bexoerkt door A MO. Zoo ging de tijd voorbij. James en Jessie leerdeu samen hunue lessen, zaten op de- zelfde schoolbank en lazen uit hetzelfde boek. Sameu gingen zij naar school, samen speelden zij oDderweg op de heuvels, sameu keerden zij naar huis terug. Zoo beschouwdeu de buren het ten laatste als eeu vaststaande zaak, dat James Duncan, de zoon van den geestelijke, zou trouweu met Jessie Paterson, de dochter van den schaap- herder. Zij was een knap mei-je en goed van aard en James had haar lief, tot eindelijk een scheming kwam. De geestelijke en zijne vrouw oordeeldeu den tijd gekomen, dat James naar Aberdeen zou gaan om te studeeren. Den laatsten Zondag, na het uitgaan der kerk, wandelden James en Jessie met elkaar de vrije natuur in en beloofdeB e'kaar daar eeuwige liefde en trouw. James Duncan werkte zeer hard en leefde zuimg. Hij beloonde de opofferingen zijner ouders door aatthoudende vlijt bij de studie. Doch in het Iweede jaar stierl ouverwacht zijn vader, vrouw en kindereu in armoede achterlalende. Na een pops van bange zorg kwam er uilkomst er waren nu vrienden, er was geld. Het eerste wat de moeder deed, was, haar zoon weder naar Aberdeen zendeu. Nooit sprak hij over de outberingen, die bij ver- Koning Peter van Servie zit nog allijd leelijk met de Koningsmoordenaars in zijn maag, die de lakens willen uitdeehn en did hij, om begrijpelijke redenen, niet hard durft aanpakken. De vNeue Freie Presse" verneemt nu van goed irgelichte zijde uit Belgrado dat de samenzweerders spoedig van het hof verwij.lerd zullen wordeD. Om dat zonder veel opzien te kunnen doen, geschiedt dit op grond van eenige bepaliugen van het hof-regle- ment, iugesteld bij het begin van Peter's regeering, bepalende dat de offieieren in hofdienst om de 6 maanden overgeplaatst kunnen worden. Met nieuwjaar is de eerste termijn verstreken en dan zullen deze bepaliugen toegepast worden. Oostenr^k en Rusland hebben geeischt, dat deze offieieren niet alleen overgeplaatst, doch uit den Servischen dienst ontslagen zullen worden. Zooals uit de telegrammen blijkt, is het Japan- sche parlement dadelijk na de aanneming van bet adres van antwoord door de Kamer ontbonden. Er werd ook niet anders verwacht. De aanne- miug van een dergelijk adres, zonder boofdelijke stemming, is voor Japan dan ook een geweldig opzienwekkende (.ebeurteuis, die sprekend getuigt van de stemming van het Japansche volk op dit oogenblik. Het adres luidt, in zijn geheel »U. M. heeft de goedheid gehad vandaag in persoon de beraad- slagingen van het parlement te openen, en heeft een hartelijke boodschap uitgesproken, die de Kamer met levendige erkentelijkheid heeft ont- vaugen. Het Japansche rijk is thaus op zijn top- pnnt; zijn tegenwoordige toestand is zander wederga sedert duizend jaren. De leden van Uwer Majesteits Kimer van ver- tegenwoordigers betreuren het diep, dat in zulke hachelijke omstandigheden, waarbij het lot van de natie betrokken is, het beleid van het kabinet zoo weinig in overeenstemming is met den toestand, en dat dit beleid er niet naar streeft, den natjo- nalen invloed te verhoogen. Het is duidslijk, dat het beleid van het ministerie onvereenigbaar is met den vooruitgang van het rijk, daar dit zuiver binnenlandsche politick en een politiek van schip- peren is. Zijn diplomatie heeft schipbreuk geleden, en wij vragen nederig aan Uwe Majesteit, den toestand te overwegen. Dit antwoord, dat inge- geven is door zorg voor den vooruitgang van het rijk, vertolkt de wenschen van de natie." De Pieterspenning. De fPolitische Korrespondenz" weet te ver- tellen, dat de commisaie van kardinalen, die den duurde, en ook nooit over zijn stellig voor- nemen om alle krachten in te spaimen, ten einde in de wereld tot rijkdom en aauzien te komen. Binnen den kortst mogelijken tijd legde hij alle examens af en verkreeg den graad van doctor in de medicijnen, zoodat hij als geneesheer mocht optreden. Hij kwam thuis om zijne moeder en Jessie vaarwel te zeggen, voordat hij naar Londen vertrok. Londen, de hoofdstad met hare millioeuen inwoners, was de plaats, waar hij fortuin dacht te maken. Hij kwam slechts voor eeu enkelen dag. Den volgeuden morgen vergezelde Jessie him eenige rnijlen ver naar de plek, waar de postkoets voor- bijkwam. Op die plek zou hij instappen en van daar tot Londen in een rijtuig reizen. Toen zij op de bepaalde plaats stonden, was de postkoets nog niet te zien, zoodat er tijd overbleef om af- scheid te nernen. Zwijgend stonden zij minuten lang, James met de handen van Jessie in de zijne. Geen van beiden waren gewoon hunne gevoelens in woorden te luchten. Ten laatste zeide Jessie: #God bescherme je, James, en geve je veel voorspoed. Maar miju hart is droevig en bezwaard, alsof wij elkaar nooit zullen wederzien." „Kom, zeur niet, Jessie. Ik kan nog niet veel zeggen van mijua plannen, maar ik heb een voorgevoel, dat ik eenmaal later zal geteld worden onder de beste dokters van Londen." »En dan vergeet je stellig je arrne Schotsche vrienden," zei Jessie met eeB voorgevoel van Trees „n ialoezie. Pieterspenning beheert, den staat van bet fonds bedenkelijk acht. De bijilragen nernen voortdurend af, vooral die uit Frankrijk. Onder Pius IX bedroeg de Pieterspenning nog 3 millioen gulden per jaar en verleden jaar niet meer dan 1 millioen. De rente van het kapitaal, dat bniteuslands uitstaat brengt nog 1J/2 millioen op; zoodat het inkomen van den pauselijken stoel niet meer dan een 3 millioen gulden1 bedraagt, tpgen een uitgaaf van 3y2 millioen. Eeuige kardinalen meenen, dat het tekort in de begrooting met zuinigheid te dekken is. Zitting van Zaterdag. De Minister van B.nnenlandsche Zaken ver- klaarde heden in antwoord aan den heer Van Kol, ook voorstander te zijn van de afschaffing van het dwangstelsel bij de kraukzinnigenverpleging, doch zich niet te ontveinzen de moeilijkheden, aan de gezinsverpleging verbondeu. Opneming van de verplegers der gestichten in de Ongevallen- wet zil de Minister overwegen. Aan de heeren Sluis en Helsdingen gaf hij te kennen, dat de Staatscommissie voor het krai,kzinnigenwezen ook maatregelen ter voorkomiug van ontvluchting van verpleegden onder de oogen zil zien. Verhooging van het salaris van de verpleegsters is onnoodig. Voor het tegenwoordige loon is zeer geschikt personeel te krijgen. Den heer De Visser, die subsidie vroeg voor de ^Mederlandsche Vereeniging tot behartiging van de belangeu van jonge meisjes", gaf de Minister te kennen, daartoe niet te zijn overgegaan, omdat hij door ontijdigen steun van Staatswege het particuliere initiatief niet wilde vrrlammen. Bovendieu beraamt hij met zijn ambtgenoot van Justitie maatregelen, om het kwaad in deze, door het tegengaan van valsche voorspiegelingen door verhuurkantoren an adverten- ties, te keeren. De Minister verklaarde, de wenschelijkheid van wettelijke voorschriftsn tegen de vivisectie nader te zullen onderzoeken, e» evenzeer, of de vivisectie op gymnasia en Hoogere Burgerscholen wordt toegepast. Wat de homoeo- pathie aangaat, de tegenwoordige toestand deugt niet. Men moet of de homoeopathie verbieden, of een diploma voor die geueeswijze creeeren. De heer R .ell betoogde, dat de vivisectie de wetenschap dieut. De heer Van der Vlugt verzekerde, dit de medische faculteit te Leiden geen bezwaar heeft tegen een homoeopathisch collega, wauneer hij is een wetenschappelijk man. #0 neen, Jessie, dat nooit. We zullen elkaar nu en dan schrijven, en als ik een vrouw kan onderhouden, kom ik je halen, en anders zend ik je geld, zoodat je naar Londea kunt komen. Vaarwel, lieve Jessie 1" De postkoets stond stil om hem op te nernen. Hij stapte vlug in, met een bundeltje in de hand, dat al zijn aardsche bezittingen bevatte. Terwijl de koets wegreed, knikte hij Jessie vriendelijk toe, doch onder het rijden keek hij niet weer naar haar om, al bleef zij nog lang de koets nakijken met diep treurig gelaat en vochtige oogen. „Geen enkele maal heeft hij omgekeken," mom- pelde Jessie telkeus weer op haar terugreis naar huis. Zij hielden briefwisseling met elkaar, maar dat ging niet druk, omdat het briefport in die dagen zoo hoog was. James vond weldra vrienden in Londen. Schotten hangen in den vreemde „als een klis" aan elkaar en helpen elkaar voort als vrienden. Spoedig kreeg hij eene betrekkiug als derle-geneesheer in een ziekenhuis, zoodat hij in zijn onderhoud kon voorzien, al was het niet ruim. Hij behield daarbij zijn levenslust, want hij hooptehij twijfelde niet, of hij er wel ybovenop" sou komen als de gelegeuheid zich aaubood, zou hij ze niet ongebruikt laten. Intusschen had hij nu een zeer werkzaam leven zonder afwisseling. Een wandeling door de winkel- Straten of op Zondag in de parken ziedaar zijn eenige sfleiding en vermaak. Hij werd zeer geacht door de studenten, die onder leidiDg van een professor in het ziekenhuis kwarnen om de praktijk te leeren. Op zekeren De heer Borgesius meende, dat de Kamer den Minister niet kan dwingen tot de benoeming vau een hoogleeraar bij de medische faculteit te Leiden, dien hij niet wenscht. Doch dan neme de Minister de 4000 voor een hoogleeraar van de begrooting af. De Minister verklaarde, dat de L°idsche medische faculteit zelf het klinisch onderwijs in eeu band, die van prof. Nolen, wenscht te concentreeren. De Minister erkent dat het bezwaarlijk was, aan dien professor ook op te dragen de colleges in de medische chemie en daarom zocht bij naar iemand voor het vak, die tegelijk de allopatische en de homceDpathische geneeswijze kon ondtrwijzen. Daarbij stuitte hij op verschillende moeilijkheden en hij zag van dat plan af. De Minister zoekt nu naar de oplossing, om prof. Nolen van de colleges in de medische chemie te outlasten in deze richting, door benoeming van een professor in de medische chemie doch om Leiden geen privilegie te verschaffen tegelijkertijd voor andere vakken. Daarom kon de Minister de ge- vraagde f 4000 niet missen. De Minister achtte den tijd voor afschaffing van de eindexamens H. B. School nog niet ge komen. Voorts verdedigde hij de inmenging van het centraal gezag in de boekenkeuze voor de bibliotheken dier scholen. Er waren klachten over sommige dier boeken ingekomen. De Bond van Nederlandsche Ouderwijzers zal gaan procedeeren tegen het rijk, in zake do innouding van wachtgeld aan den onderwijzer R., vroeger te Hemelum (Fr.) De Middelb. Ct. schrijft Naar wij vernemen, wordt door de jnstitie to Middelburg een onderzoek ingesteld uaar aanleidiug vau een iDgediende klacht wegens laster in een naamloos of met vermoedelijk valsche initialen onderteekend geschrift. Op zichzelf zou dit feit niet de vermelding waard zijn, maar het eigenaardige in dezen is dat die brief ook, evenals indertijd het schryven aan den heer S. Lindeman, destijds te Wageningen nu te Delft, onderteekend is met de letters C. L., terwijl, naar beweerd wordt ook het handschrift met dit schrijven en met andere, in ouze omgeving, door sommigen onlangs ontvangen brieven en briefkaarten zou overeenkomen. Bij Kon. besluit van 21 November j. 1. zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging voor Ziekenverzorging" te Ter Neuzen en is dus de vereeniging als rechtspersoon erkend. dag zeide een jonge Eugelsche heelmeester tot een Schotschen collega ,/Hoor eens amice, die landsman van je, die Duncan is, geloof ik een ecbte weikezrl, die nooit aan plezier denkt. Als die bij gelegenheid eens aan den rol raakt kan het nog raar met hem gaan." /,Och," zei de ander, ffom plezier te maken moet je tijd en geld hebben, en Duncan heeft noch het een noch het ander." //We 1, ik ga van avond naar Ranelagh en zou wel graag iemand bij me hebben. Als Duncan gezellig wil wezen, kan hij wel, geloof ik. Ik zal beproeven hem mee te nemen, maar hij is nogal trotsch. Daarom zal ik hem wijsmaken, dat ik twee vrijkaartjes gekregen heb. Een beetje vermaak aal hem goeddoen." //Hij heeft juist dezen nacht den dienst," zei de Schot. //Wel, neeir dan den dienst eens voor hem waar, he? .Daarmee doe je ons allebei een ge- noegen." De ander stemde toe, waarop de joDge Engelsch- man Duncan opzocht en zei wIk heb twee vrijkaartjes gekiegen voor van avond bij Ranelagh ge zoudt me een genoegen doen, als ge met mij daar hiengingt. Saunder zal den dienst wel voor u waarnemen, heefi hij gezegd." #Ik bezoek nooit schouwburgen, maar toch vind ik uw aanbod zeer vriendelijk," antwoordde Duncan en voegde er nog bij, dat hij aan zijn moeder had belojfd nooit den schouwburg te te zullen bezoeken hij had geen lust zijne be- lofte brtken, terwijl het hem ook outbrak aan het noodige geld. (Wordt vervolgd.}

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1