A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad r voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 4469. Zaterdag 12 December 1903. 43e Jaargang. Gemengde berichten. I ABONNEMENT: Inzenaing van advertentien voor 3 uren op den dag dei aitgave ZEUEXR/STIE] BLAD. Voorbereidend militair onderricht. rechtszaken. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Per drie maar/den binnen Ter Neuzen I,Franco per postYoor Nederlatid 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaaf berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. l»il blari verscliijnt Manuring-, Woensdag- eu Vrijdagavond, Mitgeasanderrt op Feestriagen, bij de Fii-ma t*. J. VAM PE HUBB «e Ter Keuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens schriiven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dd. 7 December 1903, A N°. 4665, 3, Afdeeling M. S. door Zijne Excel- lentie den Luitenant-Generaal, inspectear der infanterie de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen beoosten den Braakman uit de 39'" naar de 37*" groep zijn overge- brackt, zoodat de lotelingen en jongelieden in deze ge- meente woonachtig of verblijf houdende, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (art. 104 der Militie- wet 1901) en de jongelieden, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het Militair Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis als vrijwil- liger bij het Reservekader, zullen moeten deelnemen aan het onderzoek, dat te Middelburg zal worden ge- houden. Ter Neuzen, 10 December 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Arrondissoments-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. P. W., oud 24 j., 2°. P. S., oud 4J. j., 8°. Th. S., oud 38 j., visschers te Bouchaute (Belgie), gedetineerd te Middelburg, zijn wegens wederspannigheid door meer dan twee personen in vereenigirg, de le en 3e ieder veroordeeld tot een jaar gevar genisstraf, de 2e tot 3 maanden gevangenisstraf, alien met inminderingbrenging der doorgebrachte hechtenisvan wege het Openbaar Ministerie was tegen ieder negen maanden gevangenisstraf gevorderd. 1». M. v. C., oud 15 j., zonder beroep, 2°. A. v. C., oud 18 j., jachtopziener, beiden te Axel, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 5 boete of 5 dagen liecht. P. F. d. D., oud 19 j., klompenmaker te Axel, is wegens mishandeling veroorJ. tot 4 maandeu gevang. P. B., oud 19 j., metselaar te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 3 maanden gevang. Ph. 0. oud 24 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 3 weken gevang. 1°. C. M. d. C., oud 18 j., boerenknecht te Westdorpe, 2°. Th. d. C., oud 20 j., boeren knecht te Ter Neuzen, 3°. A. B. d. C., oud 29 j., boerenkuecht te Axel, zijn wegens mis handeling de le en 2e ieder veroord. tot 14 dagen gevang., de 3e vrijgesproken. Bij bevelschrift der arrondissements-recht- bank te Middelburg, is uaar de openbare terecht- zitting dier rechtbank verwezen. J. d. B., oud 28 j., veldarbeider, geboren te Clinge in Belgie, wonende te St. Jansteen; ter zake dat hij den 6 November 1903 ter terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middelburg, in eene strafzaak tegen A. C. L., oud 20 j., grossier, geboren te Clinge, wonende te St. Jansteen, beklaagd dat bij den 20 Sep tember 1903, des avonds omstreeks 10 uur, te St. Jansteen in de Wilhelminastraat, moedwillig I. R. een hevigen vuistslag in het aangezicht gegeven beeft, waardoor deze bloedend verwond is, als getuige gehoord, mondeling, persoonlijk, opzettelijk ten gunste van bovengenoemden, destijds als beklaagde terechtstaanden L., eene valscbe verklaring onder eede heeft afgelegd, door in strijd met de waarheid tegen beter weten in, de navolgende verklaring onder eede af te leggen „De beklaagde, ik en nog een derde persoon ^eeii zekere De Maat kwamen in den avond „van Zondag 20 September 1.1. te omstreeks 10 »uur uit de herberg te St. Jansteen, alwaar wij #toen in de Wilhelminastraat den getuige Rottier #tegenkwamen, de beklaagde zeide toen maar een „vijand te St. Jansteen te hebben, Rottier dit z/hoorende, vroeg of hij daarmede hem bedoelde. //De beklaagde gaf toen de band aan mij en i/aau genoemden De Maat, terwijl Rottier zeide, z/dit nog iederen dag te kunnen doen. Toen z/heb ik wel gezien dat de beklaagde en Rottier z/elkander vastpakten, maar ik beb den beklaagde z/geen slag aan Rottier zien geven. Ik beb z/niet aan den rijks-veldwachter Tekelenburg en z/den gemeente-veldwachter De Block verklaard z/zooals in bun proces-verbaal staat opgeteekend z/dat ik zoude gezien hebben dat de beklaagde j,aan Rottier met de vuist een slag in zijn z/aangezicbt gaf en dat zij eerst daarna elkander hebben vastgegrepen." Nu op het eiland Tholeii de suikerbieten campagne is geeindigd, is ook de arbeid op het veld gedaau. Het werkvolk heeft uiet veel meer te doen dan in groote troepen op de hoeken van straten te staan en er zijn er maar weiDigen, die met spitten of dorschen nog wat bezigheid hebben. De boeren zitten zich op hunne hoeven of hoefjes te vervelen, niets uitvoereude dan een klein getal koeien en eenige paarden verzorgend. Die verlatenheid van het veld brengt menigen strooper op het deukbeeld om het oud bedrijf weer ter hand le nemen. De jachtopzieners en politiemanuen mogeu hun waakzaamheid ver- dubbelen of zelfs verdrievoudigen, het verhiudert niet, dat menige haas door strik of geweer den dood vindt. Op een der dorpen van het eiland bestaat eene stroopers-vereeniging, natuurlijk een geheime, die wekelijks contributie inlegt, teneinde daaruit de noodige gereedschappen, geweren, lichtbakken, enz. te betalen, en ook eventueele boeten. In- tusschen scbijnt vooral het dorp Scherpenisse het brandpunt der strooperij te zijn. Sedert de laatste tien jaren heeft men daar telkens conflicten tusschen politie en strooperseen ijverig en moedig jachtopziener aldaar heeft al heel wat avonturen doorleefd, en is door kwaadgezinden menig keer benadeeld en gesard, doch meermalen zijn personen die op verboden jacht betrapt werdeu, in arrest gebracht. Zoo ook in de vorige week de jachtopziener, die te Scherpenisse ook lantaarnopsteker is was op een avond na 10 uur aan den raud van de bebouwde kom der gemeente bezig de lantaarns te blusschen, toen hij in de verte in den polder een verdacht licht ontwaarde. Eeu uur later was hij gewapend in het veld en ontdekte hij inderdaad eenige stroopers, die bezig waren hun slag te slaan. Alleu namen snel de vlucht, ook de man die bet licht (een automobiellantaarn) drorg, doch deze was daardoor het gemakkelijkst in te halen. Na eene hevige worsteling gelukte het den man meester te worden, waarna hij in het arrestanteuhok werd opgesloten. In de cellulaire gevaugenis aan den Noord- singel te Rotterdam, heeft zich een 18jarige gede- tineerde, W. B., uit Vlaardinger-Ambacht, door ophanging van het leven berocfd. De jonge man was wegens diefstal van paling- fuiken tot den maand gevangenisstraf veroordeeld. Het eenzame leven in de gevangenis heeft hem zoo aangegrepeu, dat hij tot deze wauhopige daad is overgfgaan, niettegenstaande de korte itraf, die hem was opgelegd. Naar men verneemt, werd Maandag zekere v. d. B., uit Oisterwijk, welke te Breda in de strafgevangenis vertoefde, door de marechaussee, met toestemming van den Minister van Justitie, naar zijne woonplaats getransporteerd, ten einde aldaar zijn zoon die, in stervensgevaar, door het ontstaan van bloedvergiftiging, verkeerde, te be- zoeken, na welk bezoek de gevangene, die nog 1£ dag moest zitten, werd teruggebracht. Vergadering van Ponderdag 10 December 1903. Voorzitter de beer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de beeren Moes, Van den Hoek, De renter, Wieland, Visser, Grenu, Dees, Van de Velde, Versluijs, Van Deinse en Van Dale. Afwezig de heer Harte. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna wordt de openbare vergadering gescborst, welke overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering komt aa r de orde Faststellen van het le suppletoir kohier op den Hoof- delijken omslag De Voorzitter stelt voor dit kohier, zooals het in de zitting met gesloten deuren is besproken, vast te stellen op een bedrag van f 104,21 met 28 aangeslagenen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 13Ingekomrn stukken. a. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d. d. 20 Nov. 1.1., waarbij wordt bericbt dat de Staten dezer Provincie bij hun besluit van 13 Nov. no. 12 afwijzend hebben beschikt op bet adres van de vereening Ver- eenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen, om subsidie uit de Provinciale kas. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van Ged. Staten, d.d. 27 Nov. 1903, waarnevens wordt toegezonden een besluit van dat college, waarbij de reclame van Aug. Dhaeze tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag ongegrond ver klaard wordt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 1 Dec. 1.1., dat bij Koninklijk besluit van 20 Nov. 1903, no. 35, is goedgekeurd de oprichting door het Departement van Oorlog van eene scniethaan, ingericht volgens de bij dat besluit gevoegde beschrij- ving en teekening in bastion 3 der vesting Ter Nenzen. Aangenomen voor kennisgeving. rt. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 4 Dec. 1903, waarbij het college ingevolge art. 167 der gemeentewet de ontvangst bericht van een afschrift der op 8 Oct. jl. door den Raad vastgestelde verordaning tot aanvulling en wijziging van die tot bandbaving van orde en veiligbeid op openbare wegen en wateren, zooals deze luidt nade meegeaeelde wijziging, aangebracht op 26 Nov. jl. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 4 Dec. 1903, waarbij het college ingevolge art. 167 der gemeentewet de ontvangst bericht van een afschrift van de door den Raad op 26 Nov. 11. vastgestelde verordening op de brandweer. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een scbrijven van de plaatselijke Commissie van Toezicht op bet Lager onderwijs, waarbij wordt toe gezonden eene aanbevelng ter vervulling van de vaca- ture in dat college, ontstaan door de ontslagname van mevrouw A. van Pienbroek-Ceopmans. Aanbevolen worden F. C. van Deinse en J. Udo. Voor de vacature, te ontstaan door periodieke aftreding van den beer J. van den Berg, worden aanbevolen J. van den Berg en J. P. Tazelaar. De beer De .To»ge zou het gewenscht achten dat voor het vervolg ook eene een katholiek ter benoeming werd aanbevolen. De Voorzitter merkt op, dat de Commissie, overeen- komstig baar reglement, eene aanbeveling inzendt, doch dat de Raad ook vrij is daar buiten te gaan en dus benoemen kan wie hij wil. De heer De Jonge wil voor het oogenblik geen aan- merking op de aanbeveling maken, maar alleen een wenk geven voor de toekomst. De Voorzitter zou er tegen zijn, om aan de Commisaie voorscbriften te geven omtrent de samenstelling eener door haar in te dieuen aanbevelingde Commissie behoort daarin z. i. vrij te blijven en behoeft zich niet aan een wenk van den Raad te storen evenmin als de Raad zich aan de aanbeveling behoeft te houden en vrij is in het benoemen. Spreker gelooft dat het't best is, dat de regeling biijft, zooals die tbans is. Hij wijst er voorts nog op, dat vroeger een katholiek van de Commissie deelmaakte, n. 1. de pastoor, maar deze heeft bedankt. De beer De Jonge Er zijn toch meer Katholieken in Ter Neuzen, dan juist de passtoorhet was echter niet mijn bedoeling de commmissie aan banden te leggen. Wordt orergegaan tot stemming voor de vacature wegens vertrek van mevrouw A. van Pienbroek Coopmans. Ingeleverd worden 12 briefjes. De beeren Van Deinse en Udo verkrijgen elk 4 stemmen, terwijl 4 briefjes bianco zijn. Bij de tweede vrije stemming is de heer Van Deinse afwezig en worden ingeleverd 11 briefjes. De beeren Van Deinse en Udo verkrijgen elk 5 stemmeneen briefje is bianco. Bij de herstemming worden ingeleverd 12 briefjes. De heer Van Deinse wordt benoemd met 6 stemmen de heer Udo verkrijgt 4 stemmen en 2 briefjes zijn bianco. Op de vraag van den Voorzitter verklaart de heer Van Deinse zich genegen de benoeming aan te nemen. Daarna wordt overgegaan tot stemming voor de vacature te ontstaan door periodieke aftreding van den heer J. van den Berg. Ingeleverd worden 12 briefjes. De beeren Van den Berg en G. A. Standaert verkrijgen ieder 5 en de beer J. P. Tazelaar 1 stem1 briefje is bianco. Bij de tweede vrije stemming worden ingeleverd 12 briefjes. De beer Standaert wordt benoemd met 7 stemmen de heer Van den Berg verkrijgt 5 stemmen. Aan den benoemde zal daarvan kennis worden gegeven. If. Een schrijven van R. J. Scheele, dat bij de be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Ii. De Voorzitter deelt mede, dat met het Departement van Oorlog de akte is gepasseerd, waarbij de dijkskruin achter de werf, langs de gemeentehaven leidende naar het steiger in de Oostbuitenhaven aan de gemeente in erfpacbt wordt uitgegeven, om die te bestemmen voor openbaren weg, is gesloten. Door het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging vSchutteva^r" werd tot het Departement van Oorlog bet verzoek gericht tot verlicbting en verharding van dien weg. Spoedig zal die weg tbans verlicht worden. De beer Van <ie Velde Zal de weg ook verhard worden. De Voorzitter: Dat zal geschieden vanwege het Departement van Oorlog, terwijl de gemeente dan verder voor het onderboud moet zorgen. c. Door den Voorzitter wordt lezing gegeven van het verslag der Commissie tot wering van scboolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, luidende als volgt De Commissie tot wering van scboolverzuim in Ter Neuzen, Sluiskil, beeft de eer UEd. Achtb. baar jaarver- slag over 1903 aan te bieden Opgeroepen werden dit jaar 39 personen voor de Commissie. Mondeling gewaarschuwd in de vergadering werden 10 personen, 29 anderen aan buis. Er verschenen derbalve voor de Commissie slechts 10 personen. Bij dezen was de reden van 't niet verscbijnen onver- schilligheid, bij genen geen tijd. Als Terlammend op 't verschijnen voor de Commissie acht de Commissie het navolgende Een der opgeroepen maar niet verschenen personen, deelde bij huisbezoek mede, dat het boofd van school C in Ter Neuzen hem gezegd had, dat hij niet verplicht was vooi de Commissie te verscbijnen, maar dat de leden der Commissie hem aan huis moeten waarscbuwen en dat de scbuld aan de onderwijzers lag, zoo personen voor de Commissie of voor den kantonrechter worden opgeroepen. Een ander persoon zeide aan twee Commissieleden bij huisbezoek, dat zijn leerplichtig dochtertje van bet boofd der school D te Sluiskil verlof bad gekregen tot de werkzaambeden op 'tveld geeindigd waren. Bij velen was veldarbeid de reden van schoolverzuim. Bij anderen werden ziekte der moeder, het passen op kleine kinderen als reden aangevoerd. Enkelen hadden bun leerplichtige jongens als koe- boeder verhuurd. Niet tegen te spreken valt het echter, dat door een te groot gezin, te weinig verdiensten, kommer en gebrek, eenigen zich verplicht zagen hunne leerplichtige kinderen de school te doen verzuimen om op 't veld graan en aardappelen voor den winter te rapen. Die ouders verklaarden dan ook voor de Commissie dat de nood hen daartoe dwong, niettegenstaande zij liever hunne kinderen naar school wenscntentezenden. Doorgaans konden dan ook bij velen verzachtende omstandigheden opgegeven worden bij de bevoegda autoriteit, wat zeker tot gevolg zal gebad hebben, dat slechts weinigen door den kantonrechter veroordeeld werden. De Commissie hield 18 vergaderingen en was 26maal verplicht een onderzoek in te stellen ten huize van niet-opgekomen personen. Algemeen wordt door de opgeroepen personen de opmerking gemaakt, dat tij voor de Commissie moeten verscbijnen, terwijl anderen, wier kinderen ook dikwijls de school verzuimen bierover nimmer worden lastig gevallen. Natuurlijk ligt bet niet op den weg der Commissie biernaar een onderzoek in te stellen. De Voorzitter meent dat Burg, en Weth. wellicht aanleiding zullen vinden, om op dit verslag nog eens terug komen. Het bevreemdt den heer Van den Hoek dat dit verslag over 1903 reeds is ingezonden, terwijl het jaar nog niet teneinde is. j. Een verzoek van de Afdeeling Hulst der Maat- schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, om aan de Provinciale Staten een zelfstandig adres te zenden naar aanleiding van- of adbaesie te verleenen aan haar verzoek dat de gemeente Goes en de gemeenten in Schouweu en Duiveland zullen worden vrijgesteld van hare bijdragen voorafkoop van tolrecbten en dat de tbans ten bate der provincie nog bestaande tolheffingen zullen worden afgeschaft, een en ander met ingang van 1 Mei 1905. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, dit verzoek, als zijnde gesteld op ongezegeld papier, terzijde te leggen. Z. h. s. aldus besloten. h. De Voorzitter deelt mede dat het volgende roor- stel heden is ingekomen De ondergeteekenden hebben de eer den Raad voor te stellen, de heffing eener belasting op danspartijen, benevens de invordering en de daarop betrekking heb- bende strafverordening in deze gemeente aldus te regelen. A. VISSER F. C. VAN DEINSE. P. J. VERSLUIJS. P. A. VAN DE VELDE. A. VAN DALE. A. C. N. GRENU. De Raad der gemeente Ter Neuzen besluit tot heffing eener belasting op danspartijen in de gemeente Ter Neuzen. De Raad der gemeente Ter Neuzen besluit: Er wordt ten behoove der gemeente eene belasting geheven op het houden of geven van danspartijen, welke worden genouden of gegeven in lokalen of op plaatsen die voor het publiek toegankelijk zijn, de openbare straat uitgezonderd. De belasting bedraagt van half 5 uur 's morgens tot elf uur 's avonds 6en gulden en voor de orerige uren 6&n gulden per uur, wordende bierbij gedeelten van uren voor voile uren gerekend. De belasting is niet verschuldigd a. In de kom der gemeente gedurende de kermis i. In het gedeelte van de gemeente van af de gren» der kom langs den provincialen weg tot en met het gehucht Driewegen gedurende bet Pinkster- feest c. Op het gehucht Sluiskil op het oogstfeest; d. In het sub a, b en c niet genoemde gedeelte der gemeente gedurende de Pinksterdagen. Bij het geven van concerten of andere vermakelijk-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1