(jemengde berichten. Telegrafische berichten. TFR NEUZETf, 9 December 1903. MANKO VELTMAN. HENDRIK BALKEMA. Gisteren brachten bij de herstemming voor notabele der Ned. Herv. gemeente alhier 125 kiezers hunne stem uit. Herkozen werd de beer M. Verbrugge met 64 stemmen; de heer H. J. van den Ouden verkreeg 59 stemmen. Bij Kon. besl. is benoemd tot commissaris vanwege Nederland om met de door Belgie be- noemde commissarissen 1°. een onderzoek in te stellen naar den tegenwoordigen toestand der afwatering van Vlaanderen en een voorstel te doen, hetzij tot wijziging der desbetreffende overeenkomst met Belgie van 20 Mei 1843 (Stbl. no. 11 van 1844), hetzij tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst waarbij de afwatering der betrokken landstreek opnienw wordt geregeld en de belangen van de beide rijken aan den tegenwoordigen toestand getoetsten 2°. eene regelin'g te ontwerpen van het beheer der in Nederland en Belgie gelegen polders, de heer J. A. van Rompu, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het paard van den heer Donze, stalhouder alhier, dat destijds optrad in het circus Roberti, gaf gisteravond een blijk van goed instinct of geluk. Een koetsier was met het paard, voor een rijtuig gespannen, te Hoek, om daar een reiziger af te halen. Toen men beginnen zou met het opladen van koffers, werd er een tegen de pooten van 't paard gestooten, dat hierdoor verschrok, het op een loopen zette en voortliep langs den Noorddyk in de richting van het Paradijs. De koetsier en twee luidjes van Hoek, hadden goed achterna loopen de rosinant was hen voor en ten slotte verloren zij hem uit het gezicht. Zij dachten niet anders dan paard en rijtuig hier of daar in een sloot te zullen vinden, vervolgden hun weg naar Ter Neuzen, doch zagen niets. Alhier gekomen konden zij erenwel vernemen dat het paard met rijtuig in goeden staat, zonder ongevallen was gearri- veerd en in de straten aangetroffen door de instructeurs van het voorbereidend militair onderricht, die de politie met hun vondst in kennis stelden, door wier bemiddeling het paard kg den eigenaar terecht kwam. Alsnu werd de tocht naar Hoek weer onder- nomen, om den reiziger af te halen. De passa- gier had echter geen lust om zoo laat in den nacht de reis te aanvaarden en kroop onder de wol. De koetsier kon dus thans met paard en rijtuig gezamenlijk huiswaarts keeren. Het mag wel verwondering baren dat het paard, niettegenstaande dit den weinig bereden weg naar het Paradijs was ingeslagen, en be- trekkelijk gevaarlijke wegen moet passeeren, in het nachtelijk duister zoo zonder ongevallen alhier is terecht gekomen. '8 Gnivenhiige, 4 Dec. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de begrooting van justilie protesteerde de heer Sasse van Eysselt tegen den heer Troelstra's beschuldigingen tegen den directeur en de commissarissen der Noord-Brabantsche bauk en tegen de bewering dat de curator Mr. Van Leeuwen zou geprofiteerd hebben van gepleegde malversation. De Minister van Justilie erkende eene onvoor- zicbtigheid te hebben begaan door den heer Troelstra inzage te hebben gegeven van de dossiers, maar hij had gemeend dat de afgevaardigde in de Kamer geen namen zou noemen. Wat de zaak zelve aangaat, zegt de Minister, dat de door den heer Troelstra smalend genoemde personen, in de eerste plaats slachtoffers waren. Zoo spoedig inogelijk wordt eene wetteljjke regeling der naam- looze vennootschappen ter hand genomen. Het spoedig te verwacbten arbeidscontract zal maatregelen tegen de gedwongen winkelnering bevatten. De Minister zal vervolging bevelen tegen de commissarissen der Noord-Brabantsche bank. De kam*r benoemde tot commies-griffier (»aca- ture Vau Weiler) Jhr. Mr. F. B. Beelaerts van Blokland, couimies bij het hoofdbestuur der poste- rijen, met 44 stemmen, tegen 42 op Jhr. Van Karuebeek, ambtenaar aan het ministerie van Kolouien. meente vele gevallen van febris typhoidea voor komen, we kunnen er thans bijvoegen dat een door de plaatselijke gezondheidscommissie inge- steld onderzoek heeft geleerd, dat de melk als voor- naamste oorzaak dezer ziekte moet worden be- schouwd. Van gemeentewege zullen thans de regen- en welwaterputten en de hulpmiddelen in het bedrijf der melkslijters worden ontsmet, terwijl voor typhuslijders emmers voor het ver- zamelen van waschwater, enz. kosteloos beschik- baar worden gesteld. Op deze wijze hoopt men de uitbreiding dei gevreesde ziekte tegen te gaan. Door twee kwajongens is te Assen, naar men schrijft, ter gelegenheid van St-Nikolaas- feest de volgende streek uitgehaald. Zij be- gaven zich naar een banketwinkel en namen een lot in de tombola. De een won een taart, de ander een banket- letter met welke prijzen zij zich verwijderden. Eenigen tijd later kwamen zij terug, namen weer een lot, wonnen weer een mooien prijs, maarnu bleek, dat de briefjes met de woorden //taart" en //banketletter er op, die zij voorgaven uit de bus te hebben getrokken, door hen zelve waren meegenomen om op die wijze den banketbakker te verschalken en zich van de prijzen meester te maken. Het jongetje, dat al twee malen in een schoollokaal te Rotterdam nachtverblijf zocht, hoewel 't die thuis ook zeer wel kon vinden, is eergisterochtend voor de derde maal in de school van den heer S. in de Oranjeboomstraat aldaai gearresteerd. De 9jarige had ook nu weer in de school ingebroken en zich in een kast te slapen gelegd, na verschillende schoolbehoeften vernield te hebben. De jongen is niet wel bij het hoofd. Aan de De Ruijterkade te Amsterdam ont- moette een politieagent een beschonken jongen van 13 jaar. Aan het politiebureau werd een flesch bij hemgevonden, waarin nog jenever was. Hij gaf op met drie andere jongens, die later wegliepen, een voile flesch bijna geheel geledigd te hebben. Waar zij de jenever gekocht hadden, wist hij zich niet rneer te herinneren. De knaap werd door zijn moeder afgehaald. De heer J. B., een welgesteld leerlooier uit Dongen, die sedert eenige dagen werd vermist, is buiten Oosterhout dood in't water gevonden. Er is alle reden om aan een ongeluk te denken. Aan het Centrum schrijft men uit Breda Alhier is in het noordelijk gedeelte onzer stad een gemeente op zichzelf beschouwd gevormd, Men heeft er een eere-burgemeester, burge- meester, wethouders, secretaris, gemeente-ge- neesheer, hofniaarschalk, stalmeester, architect, enz. enz., alle mogelijke titularissen, die in eene gemeente gevonden worden. Het stadsbestuur is in handen der notabelste bewoners van het noorderkwartier en het stelt zich ten doel het geheele jaar door feesten voor de //burgers" en die der hoofdgemeente te organiseeren. Een dergelyke vereeniging is zeker nog wel eenig in haar soort. Men denke hier niet aan een grap, doch het is een volkomen ernstige zaak. De Eerste Nederlandsche Rijwielfabriek, firma Burgers, te Deventer, keert aan haar personeel, als dividend in het aandeel in de winst, in de Kerstweek 42 uren extra vrijwerk uit. Uit Tiel meldt men Dinsdagmorgen heeft men onder Ooien ver- dronken gevonden den handelaar in varkens C. v. G., die Maandag de markt te Oss had be- zocht. Zijn metgezellen W. v. R., A. A. en J. v. d. A. keerden Maandagavond in benevelden toestand weer. De bargemeester van Ooien heeft hen tegen heden aldaar ontboden. De verongelukte was 48 jaren oud en vader van een gezin. Men meldt uit Leiden aan de N. R. C. Peelden wij Maandag mede, dat in deze ge- Vader was Daar de aardappelenmarkt en moeder was een boodschap gaan doen. Op een brandend komfoor stoud een ketel met heete koffie, en daarover was een broek gehangen om te drog*n. Vier van de vijf kinderen sliepen nog in het kleine vertrekhet was ook nog vroeg, zes uur 's morgens. Het vijfde kind, een jongen, was met dm hond de straat op. Wie beschrijft zijn schrik toen hij thuiskomende, de kamer vol vond van een verstikkenden rook. In allerijl wekte hij zijn 18jarigen broerook de andere kinderen werden wakker en snelden onge- kleed naar buiten. Daar stonden ze tehuiveren, op de binnenplaats van een gang aan de Lynbaans- gracht te Amsterdam. Was wasgebeurd? De broek, die lag te drogen, waa in brand geraakt. De 18jarige greep ijlings het kleedingstuk, doch de brandende stukken vielen op zijn bloote voeten, zoodat hij schreeuwde van pijn. Eeu buurjongevv-greep den gloeienden ketel en het komfoor met vuur, die hij op straat wierp. Hij brandde zich daarbij echter deerlijk de handen. Intusschen kwamen vader en moeder thuis, die uatuurlijk zeer ontstelden. Gelukkig dat alles nog zoo betrekkelijk goed afgeloopen is. Men schrijft uit Utrecht aan de Ned. Walgelijker schouwspel dan men Maandagmid- dag te genieten kreeg op de Wittevrouwen- straat alhier, kan men zich zeker niet denken. Omstreeks vijf uur wi.ggelden daar op de tramrails, arm in arm, trots het groote verschil in jaren, broederlijk vereenigd twee mannen de edn circa, 45 jaren oud, de andere nauwelijks twintig Beiden beho<rhn tot de//dieustverrichting", zoo- als de gebruikelijke term luidt en verkeerden zoodanig onder den iuvloed van den drankduivel dat zij niet eens meer het vermogen bezaten uit den weg te g^n voor de tram die juist in aan- tocht was. 't Volgende oogenblik zag het ver- verbaasde publiek de beide drinkebroers aangereden, meegesleept. door den viezen sneeuwmodder meters ver En toen men de ongelukkigen had opge- beurd, die gelukkig behoudens een onschuldig sc' rammetje geen letsel bleken bekomen te hebben, hoorde men in de rondte de menschen die in verschillende krasse termen lucht gaven aan hun verontwaardiging over zooveel boosiardige werking van koning alcohol. Intusschen zat de oudste van het tweetal, op den vloer van het politiebureau, waarvoor het geval plaats had, rondkijkend als een wild dier, zich maar niet kunnende begrijpen, dat de comman dant van de wacht last gaf hem //naar achteren" te brengen ter ontnuchtering. De jongste liet men gaan. De koetsier van de tram had absoluut geen schuld aan het ongeval. Maandagmorgen omstreeks zes uur arriveerde te Grouw de eerste goederentrein. Bij aankomst bleek een der wagens in brand te staan. De wagen, geladen met verschillende goederen, als boter, olie, een verhuisboel enz., geleek in minder dan geen tijd een kolossale vuurzee. De station- chef stuurde onmiddellijk bericht naar de brand- spuitenfabriek van de firma Van der Ploeg, op korten afstand van 't station, met verzoek een bfandspnit met het noodige personeel te willen zenden. Aan dit verzoek werd spoedig voldaan, en in korten tijd was men den brand meester. Maandagmorgen is op de Hoogstraat te Zwolle een huzaar, in garnizoen te Deventer, zekere L. S., die in beschonken toestand bij ver- scheiden personen een aantal glasruiten met de vuisten stuk sloeg, door een tiental burgers vastgegrepen en daarop, ter voorkoming van erger, aan handen en voeten gebonden. De marechaussee werd gewaarschuwd en nu werd de man door de wachtmeester, een marechaussee en een politie-agent naar demarechaussee-kazerne overgebracht. 't Bleek, dat hij had vernield bij H. Tollenaar 4 glasruiten, elk ter waarde van pi. m. 2, en voorts nog voor pi. m. f 10 aan tinwerk bij J. Vos 3 glasruiten, elk ter waarde van pi. m. 2 bij Stil 1 glasruit ter waarde van pi. m. 2,50 en bij Ohrisman 3 glasruiten, elk ter waarde van f 0,40, zoodat deze woeste- ling in korte oogenblikken voor een aanzienlijk bedrag aan schade heeft toegebracht. Daar hij geen verlofpas bij zich had, zal hij vermoedelijk ook nog als deserteur gestraft worden. Op het politiebureau in de Hoflaan te Rotterdam werd Vrijdag door een bewoonster dier straat kennis gegeven, dat te harent een kind van omstreeks 2 jaren te vondeling was gelegd. Dat kind was daar gebracht door eene vrouw. Ter stond werd een onderzoek ingesteld, doch de alleen thuis zynde juffrouw kon geen inlichtingen geven en kende het kind heelemaal niet. Toevallig kwam juist haar zoon thuis, die, toen hij hoorde van waar het kind kwam en nadat hij het eenigen tijd bekeken had, tot de overtuiging moest komen dat het zijn eigen kind was, door hem, wegens familieomstandigheden, uitbesteed bij de breng- ster, die nu, omdat zij niet langer betaald werd, niet beter wist te doen dan het kind te brengen by de grootmoeder en den vader. In het weekblad Ommelander Courant, komt het volgende ingezonden stuk voor Mynheer de Redacteur. Vergun ons een plaatgje in uw veelgelezen blad Den 7 November mocht het den veldwachter Hommes gelukken, met bebulp van Bakker Arke- ma, om Nanko V. en Hendrik B. te bekeuren van jagen zonder acte of permissie. Er werd natuurlijk proces-verbaal epgemaakt. Dit is nu niet zoo'n groot wonder, daar wy welals stroopers bekend staan en personen, die veel aan strooperij doen, kunnen verwachten dat zy eens een maal in den val loopen. Maar op zoo'n manier als wjj er ingeloopen zjjn is wel wat kinderachtig, niet van Hommes, maar van heer Bakker Arkema. De vader van Bakker Arkema heeft ook een hazewindhond en staat bekend als een echte stroo- per en heeft het al lange jaren uitgeoefend. Dat zulke personen nu te werk gaan en verklikken ons, daar zij den 7 November even goed liepen te jagen of stroopen, zooals men dat noemen wil, als wy, en er nog by komt dat Arkema het haast elken dag doet, dan noemen wij dat als stroopers met elkaar een laag stuk werk. De politie krijgt het op zoo'n wijze van optreden wat gemakkelijker en kan het zaakje zoo maar gerust aan ons toe- vertrouwen, want de eene strooper kan den ander op het beste pakken. Zoo viel ons het genoegen ten deel om den heer E. Arkema te bekeuren wegens jagen met hond zonder acte of permissie en wel tweemaal. Wel een bewijs dat Arkema 'tgebod ook wel eens overtreedt, evengoed als Nanko Y. en Hendrik B. Er is tegen Arkema ook proces-verbaal opge- maakt, wat ook geen wonder is. Leer om leer, kryg je mij ik krijg je weer. Dinsdagmorgen had te Taarloo by wacht- post 43 een treurig ongeluk plaats. De tijdelijke spoorwegwerker R. D., te Loon woonachtig, had een geladen geweer bij zich (vermoedelijk om te stroopen). De mede aldaar wachtende spoorwerkers waarschuwden R. D. om geen geladen geweer bij zich te hebben. R. D. wilde het geweer met den loop naar boven in het foudraal doen voor de seinvlaggen. Het schot ging af, waarschijnlijk doordat de haan ergens tegen aan stootte, en trof den ongelukkige in den buik. R. D. liep eerst nog eenige schreden weg, maar zakte toen ineen. Terstond werd Dr. Anema te Assen gehaald en R. D. op de lorrie vervoerd naar Loon. Op advies van den geneeskundige, die constateerde, dat eene gapende wonde was veroorzaakt van ongeveer 8 c. M. lang en breed, is R. D. ver voerd naar Groningen, waar hij nu, hoewel bijna hopeloos, verpleegd wordt. Op het station te Rauxel bij Dortmund is Vrijdagmiddag een trein binnen komen loopen, terwijl een aantal reizigers, die bezig waren met in en uit een stilstaanden trein te stappen, den spoorweg overstaken. Drie mijnwerkers werden toen de trein voorbij was gestoven, op afzichte- lijke wijze verminkt, dood gevonden. In Algiers is een jonge man, Bouziane geheeten, ter dood veroordeeld, omdat hij zijn moeder had vermoord, toen deze weigerde hem drie geiten af te staan. Na de misdaad had de moordenaar de geiten verkocht en het geld verdronken. Volgens de yNowosti" heeft dezer dagen te St. Petersburg een vreeselijk drama plaats gehad. Een jong en schoon meisje, X genaamd, maakte kennis met een jongen man, met het gevolg, dat zij spoedig in het geheim verloofd waren. Dit hartsgeheim was natuurlijk geen geheim voor de hartsvriendin van de bruid, mej. Y. Op zekeren avond stelde mej. X mej. Y voor aan haar bruidegom. De jongeling werd ech'er verliefd op mej. Y en zij op hem. Beide meisjes leden onuitsprekelijk. Yan den eenen kant waren zij beiden verliefd op denzelfden man, van den anderen kant was de eene wan- hopig over het verlies van haar geliefde en had de andere gewetenswroeging, omdat zij haai vriendin haar geliefde had ontnomen. Eindelijk konden zij het niet langer verdragen zij kwamen tot een vreeselijk besluithet lot zou beslissen, wie de andere moest doodschieten. De meisjes kochten een revolver, trokken een lot en de beslissing was, dat mej. X mej. moest doodschieten. Mej. X laadde de revolver en mikte op mej. Y, maar eensklaps richtte zij het wapen tegen zichzelven en schoot zich een kogel door het hart. Zij viel dood op den grond. Daarop greep ook mej. Y naar de revolver, maar zij sidderde zoo hevig, dat zij deze bjjna niet kon vasthouden. Het schot ging af en de kogel schuurde haar even in delinkerzyde en vestigde zich in den muur. In vreeselyke vertwijfeling vonden de toesnellende huisgenootenhaargeknield naast het lijk harer vriendin. Op den spoorweg naar Greenwood (Delaware) heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. Dicht bij de stad waren 2 goederentreinen tegen elkander gebotst, en natuurlijk waren honderden menschen daarheen gestroomd, zoodra het be kend werd. Plotseling had een hevige ontplof- fing plaats een der waggons vermoedelijk ge laden met dynamiet, mogelijk ook met naphta, vloog uit elkaar, met het gevolg, dat twee per sonen gedood werden en verscheidene personen werden gekwetst, van wie enkele levensgevaar- lyk. Bij de plaatsdes onheils werden vijf huizen vernield en meer dan honderd gebouwen bekwamen schade. Zulk een kracht had de explosie, dat er een kuil in den grond geslageh werd van 10 voet diep en 200 voet in omtrek. Te Montreal, in Canada, is een jonge man van 22 jaar gestorven, Emile Brazean genaamd, die zyn geheele leven geen ander voedsel dan melk heeft genoten. Toen hij nog een jong kind was, moest hij op last van de geneesheeren zich reeds onderwerpen aan dit dieet en tot aan zyn dood at en dronk hij niets anders. Elken dag gebruikte hij drie liter melk en een pond suiker. Toch was hij altijd gezond en krachtig gebouwd en nooit voelde htj zich ziek. Hij overleed aan croup. Te Dessau is de 26jarige leeuwentemster, mevrouw Fischer, gedurende een vertooning in een kooi met tien leeuwen, door de woedende wilde beesten verscheurd, terwijl hare kleine kinderen, die in den circus zaten, bij den af- grijselijken dood van hare moeder moestentoe- kijken. Te Namslau bij Breslau is Vrijdag een goederentrein nit het spoor geUopen. Een locomotief-loods werd omvergedrakt en tieu wagens verbrijzeld. De machinist is doodelijk, eenige stokers zijn zwaar gekwetst. Een vrouw werd onder het neerslortend pain van de machine-loods bedolven en gedood. Op de militaire schietbaau op de Jungfer- heide bij Berlijn had een ernstig ongeluk plaats. Ejn compagnie had afgeschoten een ouderofficier, die ziin mantel wilde omslaan, verzocht een recruut om zijn geweer vast te houden. Deze, van meening dat het geweer niet geladen was, klapte de open- staande kamer van het geweer toe en trok de haan dicht. Een schot knalde en een in de nabijheid staande soldaat tiel neder, in de borst getroffen. Hij stierf eenige minuten later. In het bosch van Vincennes zijn twee en !e vrouwen doodgevroren gevonden. Dit feit, hoe droevig ook, is helaas geen zeldzaamheid. Maar er kwam hier iets bijzonder tragisch bij. Deze beide oudjes, die alom bekend waren onder de bijnamen van Reine de Madagascar en Reine des Carrieres, waren eenmaal beroemde schoonheden, die in de elegante wereld onder het tweede keizerrijk veel van zich en haar a7onturen deden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2