Binnenland. Telegrafische berichten. Hftmengde berichten. De Duitsche Rijksdag. De toestand van Keizer WiShelm. Kuiperijen in Rusland De Porte en de mogendheden. TWEEDE KAMER. TER NEUZEN, 7 December 1903. van het 21s u lcvenajaar ingezetene of opnienw inge- zetene is geworden in den" zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving •f ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of vail het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het ver krijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zin snede van dit artikei bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste 100 wordt gestraft de overtreding van de artt. 16, 18 en 22. Ter Neuzen, den 2 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Bij de verkiezing voor president van den Rijksdag werden 353 stemmen uitgebracht. Daarvan kreeg de heer Von Ballestrem er250, 100 waren bianco 3 werden er uitgebracht op verschillende personen. De heer Von Ballestrem nam dankend de benoeming aan. Tot eersten vice-president werd gekozen graaf Stolberg, tot tweeden vice-president de afgevaardigde Paasche. Bij de stemming voor den eersten vice-president werden op den sociaal-demokratischen leider Singer 68 stemmen uitgebracht. In de troonrede heeft keizer Wilhelm zijn dank uit- gesproken voor de hem betoonde belangstelling bij zijn ziekte en genezing. Naar aanleiding van deze woorden schrijft de »Preuszische Corresponded" vHelaas is het moeilijk te beweren, dat die genezing reeds voltooid zou ziin. Nog dezer dagen nam de monarch, als hij aan tafel kwam, slechts aan het gesprek deel door op stukjes papier te schrijven. Het was hem nog streng verboden, zijn stem te gebruiken. En zoodra hij werkelijk eens, tegen het verhod in, beproefde zacht te spreken, wekte dat groote bezorgdheia onder de om- Btanders. Daar komt bij, dat zelfs indien het genezings- proees in de allerlaatste dagen bijzonderen voortgang zou hebben gemaakt, de Keizer, voordat hij een vrij langdurig tijdperk van herstel zal hebben doorgemaakt, nauwelijks weer als volkomen gezond beschouwd zal mogen worden. De ziekte toch is veel ernstiger geweest, dan men, volgens de tot dusver verkregen inlichtingen, heeft mogen aannemen. De ziekte heeft den hoogen patient sterk aangepakt, en de bezoekers vinden, dat hij in de dagen van zijn ongesteldheid wel verouderd is. In elk geval heeft de operati* den Keizer zeer aangepakt. Hij verlangt naar het Zuiden te gaan, daar hij zich ginaer beter denkt te zullen voelen dan te Potsdam ia den winter. Tegen de nitvoering van dat verlangen bestaaa bij den patient zelf zoowel als bij zijn raadgevers aan het hof en uit de regeeringskringen bezwaren, wat den indruk betreft, die zulk een reis om voor de hand liggeade redenen in binnen- en buitenland zou te weeg brengen. Mea zoekt naar een passende inkleeding van de reisplannen om deze uitvoerbaar te maken zonder aanleiding te geven tot onnoodige gevolgtrekkingen." In verband met daze en dergelijke berichten en ge- ruchten was het misschien toch wel raadzaam, als de doktoren van den Keizer nog eens last kregen, ons ambtshalve o. a. een volkomen juiste voorstelling te geven van het verloop der ziekte en van den tegen- woordigen gezondheidstoestand van den Keizer, zegt de »Tiigl. Rundschau". Wij zijn nu eenmaal menschen, die zich gemakkelijk door stemmingen laten beheer- schen en kunnen ons niet losmaken van de herinnering aan soortgelijke gevallea. Het Duitsche volk verkeert in zorg over zijn Keizer. Onder voorbehoud deelt de »Nat. Ztg." de volgende mededeeling mee, haar door den Petersburgscken corres pondent toegezonden Grootvorst Alexander Michailowitsj, zwager van den Keizer, die veel belangstelling getoond heeft voor de ontwikkeling van handel en scheepvaart in Rusland en een groote rol gespeeld moet hebben bij het ontslag van Minister Witte en de installing van een stadhouder- zchap in Oost-Azie, schijnt zich nu reeds uit het staat- kunaige leven te willen terugtrekken. In goed inge- lichte kringen vertelt men, dat de grootvorst bemerkt heeft, welk een ergelijken invloed de hof-camarilla op den Czaar uitoefent en hoe zij haar macht misbruikt om tot schade van het land persoonlyke voordeelen te verwerven. Zoo wordt o. m. verzekerd, dat verscheiden leden van de hof houding in Korea uitgestrekte bosschen gekocht hebben en nu alles op het spel zetten om, ter wille van Korea, het land in- een oorlog met Japan te wikkelen, in de hoop, dan groote winsten te zullen maken. Men hoopt, dat de grootvorst nu met zijn geestkracht de hofkliek zal bestrijden en zijn best zal doen om den Czaar de oogen te openen. De Engelsche gezant heeft aan de Porte den raad gegeven, een groot aantal Engelsche officieren aan te stellen voor de reorganisatie van de gendarmerie in Macedonie. De Porte wees in haar antwoord snediglijk op de binnenkort aan te vangen onderhandelingen met de gezanten van Rusland en Oostenrijk en verklaarde op die onderhandelingen niet vooruit te willen loopen. Als ernstige candidaten voor den post van adjunct van den Macedonischen inspecteur-generaal worden de Russische consul-generaal te Beiroet, Demerik, en de Ooatenrijksche consul-generaal te Odessa, Wodianer de Maglod, genoemd. Volgens den correspondent van de „Times" te Konstan- tinopel draalt de Porte zoo met de Macedonische her- vormingen, dat de invoering in elk geval niet spoedig genoeg te verwachten is om een ernstigen opstand in het voorjaar of een Turksch-Boelgaarsch conflict te verhoeden. In de zitting van Zaterdag laakte de heer Borge- sius het in den Minister, dat deze zich zoo scherp op het parlijstand punt had geplaatst, en uit vreea voor een partij van v6or- tegenslander van het volksleger geworden was. IIij betreurde't, dat de Miuister geen wijziging van de wet op de naam- looze vennootschappen in het vooruitzicht had ge- steld, ter beleugeling van de zwendelarij, en vroeg hoe 't staat met de Armeuwet. Ten slotte constateerde spreker met blijdschap de toenadering van de vrijziuuig-democraten tot de andere vrijzinnige partijen. De heer Drucker bleef aandringen op de beant- woording der vraag, wat de Regeering zal doen tegenover de weerspannige H. IJ. S. M. in zake de toepassiig van den bekenden maatrege bestuur en herhaalde zijn klacht over de o heid der Regeering. Hij constateerde, datDnog geen enkele sociale wet van dit Kabinet in het yStaatsblad" staat. Geen program zal spreker in 1905 kunnen aanvaarden, waarop niet staat Grond- wetsherziening, om te komen tot algemeen kiesracht. De heer Troelstra verdedigde de sociaal-demo- cratie als een niting van maatschappelijke nood- zakelijkheid, nbch te vernietigen door het geloof, noch door wetenschappelijke boeken. De houding van zijn parlij bij de staking verdedigde spreker verder. Die staking mislukte, zei hij, door de leiders der christelijke arbeiders, die Diets deden om de staking te voorkomeu, en alles deden om haar te doen mislnkken. De sociaal-democraten Helen de slachtoffers niet in den steek zij brachten minstens f 50,000 op. De spreker werd eenige malen tot de orde roepen, toen hij den heer Talma toevoegde gelog^n te hebben en een duivel voor de arbeiders te zijp geweest. Den heer Aalberse verweet spreker te zij A een advocaat van kwade zaken en opzettelijk on-, waarheid te spreken, waar hij betoogd had dat de\ socialisten niets aan sociale wetgeving hadden gedaan. Tegenover Dr. Kuyper, die socialisten verweten had het gezag te willen omverwerpeu, stelde spreker feiten (o. a. de bekende paneelzagerij), ten betooge dat ook de Calvinisten en Katholieken het gezag wel negeeren. Ook spreker keurt af dat niet-verantwoordelijke personeu iuvloed oefenen op benoemingen, waarop spreker niet gerust is, lettende op de verhoudiog van den beer De Wilde als particnlier secretaris tot den Minister-president, een secretaris die als 't ware als secretaris-generaal in buitengewonen dienst optreedt. En wat de Rijksverzekeringsbank aangaat, van de 200 ambte- naren zijn er 170 Kuyperianen, zoodat men hier zou kunnen spreken van een Kuyperiaaosche kazerne (gelacb). Spreker vraagt, t ij uilbreiding van het persoueel, de onrechtmatig ontslagenen terug te nemen. Spreker verzocht ten slotte optreden van de RegeeriDg tegen de zwendelarij. De heer Van der Vlngt handhaafde in een door de Kamer met groote belangstelling gevolgde rede zijn standpunt tegenover den Minister en den heer Talma, betoogende dat het vlechten van een band tusschen God daarboven en de sociaal-democratie hier op aarde hem toeschijot te weinig eer te zijn voor den hemelschen Vader en te veel eer voor de sociaal-democratie. De heer Aalberse protesteerde tegen de beschuldi- ging, van socialistische z(jde genit, dat hij zich aan politieke woordbreuk heeft schnldig gemaakt. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren Melchers, Brnmmelkamp, Pazstoors, Nolting en Talma, die bun standpunt nader verdedigden of toelichtten, waarua ten slotte de Minister Kuyper aan 't woord kwam, om enkele sprekers nog in 't kert te antwoorden. Hij hield o. m. vol, dat de staking ia opgeheven, nadat ingewonnen was het rechtsknndig advies, dat de leiders zooden worden gearresteerd als de wetten waren aangenomen. De Minister laat daar of dit jnist was, maar het is een feit. De be- wering, dat de Rugeering de staking zou hebben uitgelokt, daarvan is nog geen zweem van bewijs geleverd. De algemeene beraadslagingen zijn daarna ge- sloten en hoofdstuk I (hnis der Koningin) goed- gekenrd. Naar men verneemt is een wets-ontwerp ge- reed, waarbij de bankbiljetten tot wettig betaal- middel worden verklaard. Er is een wetsontwerp ingediend tot gedeelte- lijke herziening van de personeele belasting, met het doel vooreerst te doen vervallen den zoo impopulairen groodslag haardsleden. Daartegenover worden als nieuwe belastingvoor- werpen voorgesteld de automobielen. Hiervoor is voorgesteld een normale belasting van f 40. Motorrijwielen blijven vallen onder deD grond- slag rijwielen. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Vaststelling van het 2e suppletoir kohier op den Hoofdel. Omslagingekomen stukken benoeming hoofd school Dvaststelling ver- ordening tot regeling der rangen en jaarwedden van het personeel ter Secretarie. Heden is in den hoogen ouderdom van ruim 94 jaren overleden, de heer S. Mielen, ridder van het Metalen Kruis, eere-lid der scherpschutters- vereeniging »Voor Vaderland en Koning". Met hem daalt in onze gemeente de laatste strijder der jaren '30 ten grave. Nog steeds herinnerde de grijsaard zich gaarne die tijden en de dagen door hem in de citadel in Antwerpen doorgebracht. Ea bij Oranjefeesten zou er al veel in den weg moeten gekomen zijn, om den lang krasse oude, prijkende met zijne eereteekenen, terug te houden daaraan mee te doen. Steeds werd hem dan ook een eereplaats ingeruimd. Op de voordracht voor hoofd van school D te Sluiskil komen voor de heerenW. A. de Blaeij te Retranchement, J. Risseeuw te Ellewouts- dijk en J. van den Honte te Tholen. In de Vrijdag te Brussel gehouden ver gadering van aandeelhouders der //Suci&e anonyme des Forges et Acitsries Neerlandaises a Ter Neuzen," werd met algemeene stemmen besloten tot liquidatie der vennootschap over te gaan. De daarloe strek- kende voorstellen van het bestuur werden zonder debat aangenomen. De vergadering duarde slechts van 2 tot unr. Met algemeene stemmen werden benoemd tot curatoren met de liquidatie belast, de heeren Emile Shoo, oud directeur der bank van Brussel, Germants, wisselagent en de heer De Riche, direc- teur-generaal der vennootschap. Eene vergadering van crediteuren is vastgesteld op 28 dezer. Daarin zal worden behandeld le. een voorstel tot volledige vereffening der vorderingen, door liquidatie. 2e. idem tot verdeeling van het maatschappelijk bezit tusschen de aandeelhouders, door eea of 3 curatoren, te benoemen door de schnldeischers, of bij gebreke daarvan door den bevoegden rechter. De curatoren zullen de volledige bevoegdheid bezitten, hun toegekend bij de art. 114 en 115 der Belgische wet op de naamloflze vennootschappen. Aan den prjjskamp op het biljard, gisteren lhier in het «rH6tel la Pomme" van den heer B. P. de BoijVan de Voorde gehouden, namen 28 spelers deel. De 1" prijs werd gewonnen daor J. de Mul, van Philippine, en P. de Koning, van Axel, die tevens eene vergulde medaille ontvingende 2" prijs door E. van Rooy, van Ter Neuzen, en F. van Troost, van Sluiskil de prijs door N. J. Imandt, van Ter Neuzen en J. van Male, van Sluiskilen de 4* prijs aan J. van Eck en C. Hoorninck van Ter Neuzen. De vergnlde medaille voor het grootst aantal spelers uit eene gemeente buiten Ter Neuzen viel ten deel aan de deelnemers van Spui, gem. Axel. Bij Koninklijk besluit is aan de heer P. F. Fruijtier te Hontenisse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a., provincie Zeeland Door Gedeputeerde Stateu v»- "™^en te aan den heer P. F. Frnjjti*hinkhoest, I vol ontslag verleend alVBd Sfer commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van ge- bouwde eigendommen in het schattingsdiairict Goes. In zijne plaata werd benoemd de heer C. van Esbroeck te Hengstdijk. Met ingang van 15 dezer ia H. Hofstee, gepaaporteerd marechaussee te Rotterdam, benoemd tot kommiea 4° klaase bij 'a Rijka belaatingen. Ala atandplaata is hem Koewacht aangewezen, doch hij wordt tijdelijk gedetacheerd te St. Jansteen. Volgens mededeeling van den inspecteor over het Loodswezen worden met ingang van 15 December a. a. de navolgende wijzigingen aange- bracht in de verlichting van de Weater-Schelde a. Aan het rood en witte vaste licht van Ter Neuzen, ataande op den Weatelijken havendam, 100 M. binnen den kop wordt een sector toege- voegd, tooneade bovenwaarts groen vast licht. Het licht zal daarna zichtbaar zijnrood in N1120O. tot in N182°0. (20°); wit in N182°0.; door Zuid, tot ongeveer over de stompe ton No. 18 met afgeknotten kegel (pi. m. 125°); groen van daar tot even beZ. de stompe ton No. 16 (pi. m. 4°); wit van daar, door West, tot in N289°0. (pi. m. 28°)verder bovenwaarts rood, dekkende den wal beO. Ter Neuzen. Ligging ongeveer: 51° 20',6 N.b. en 1° 3',5 W.l. (8° 49'6 O.l. volgens Greenwich) b. Van het groene, roode en witte vaste licht van Hansweerd wordt de sector, toonende rood vast licht, zichtbaar in N146°0. tot in N1120O. (34°), zaodanig gewijzigd dat de Zuidgrens onge veer 350 M. beZ. de stompe ton No. 24 loopt. Tevens wordt dit licht voorzien van nog een sector, toonende groen vast licht. Het zal daarna zichtbaar zijn rood van beneden- waarts onder den Noordwal in N146°0., tot ongeveer 850 M. beZ. de slompe ton No. 24 met afgeknotten kegel (pi. m. 24°)wit van daar tot ODgeveer 100 M. beN. de spitse ton No. 21 (pi. m. 14°); groen van daar tot nabij de spitse ton No. 22 (pi. m. 11°); wit van daar, door Oost, tot ongeveer 250 M. beW. de roode kogelton No. 23 met bol (pi. m. 44°)groen van daar tot in N34°0. (pi. m. 17°), nabij de roode kogelton No. 23 met bol; wit in N34°0., door Noord, tot in N352°0. (42°), nabij de rood en zwart hori- zontaalgestreepte kogelton No. 26 met ruit; rood in N852°0. tot in N345°0. (7°), iets beO. de stompe ton No. 33wit in N345°0. tot in N321°0. (24°): rood in N321°0. tot in N804°O. (17»). Ligging ongeveer: 51° 26',4 N.b. en 0° 52',6 W.l. (4° 0',5 O.l. volgens Greenwich.) c. Van het groeneroode en witte vaste lage geleidelicht van Rilland wordt de sector, toonende rood vast licht, benedenwaarts zichtbaar, gewijzigd. Het licht zal daarna zichtbaar zijn wit van be nedenwaarts onder den Noordwal tot ongeveer 50 M. beW. de spitse ton No. 38 rood van daar tot ongeveer midden tusschen de spitse tonnen Nos. 84 en 35 (pi. m. 4°)wit vandaar tot voorbij de spitse ton No. 86 (pl.m) 20° groen van daar tot nabij de lichtboei No. 37 (pi. in. 30°) wit van daar tot in N3350 (pl.m. 10°); verder bovenwaarts rood. Ligging ongeveer 51°,24',4 N.b.1 en 0° 41',5 W'l. (4° 11',6 O.l. volgens Greenwich.) Itel, 6 Dec. Ook hier zijn de heeren propa- ganiisten voor een Chr. Boerenbond en de Boeren- lcer bank geweest met het doel te geraken tot opr chting eenerafdeelingvan genoemdeinstelliogen. Er was zeer veel belangstelling, bewijs dat de zaa bij dhr. l'Ecluse propvol was. De WelEerw. heir E. Ongenae, kapelaan alhier, had de taak op zic i genomen de vergadering te leiden. Na afloop lie en zich een 25tal als lid inschrijven. Llinge;, 4 Dec. Alhier bestaat de gewoonte, al de ambachtslui in de maand December zitdag houden, waarop de rekeningen betaald irden, A lie klanten worden daar gevraagd en de pret langt meestal aan tegen 4 unr. De vronwen ijaan niet mee. Er wordt dan 's avonds een potje gekaard om den tijd gezellig door te brengen. Ook wordt er ien boterham met kaas gegeten en een alevige lint bier gedronken. Het is gewoonlijk al wat ia 12 uur eer de laatsten huiswaarts keeren. /Tot hiertoe gaat alles goed. Doch dat die late nachtzwervers dan straatrn- moer maken en rustig slapende burgers in hnnne nachtrust storen of andere baldadigheden uithalen, zooals wel eens gebenrt, dat is minder mooi. Het zou wel eens dienen overwogen te worden door de ^itcfa^-houdende ambachtslui om een paar uur vroeger te stoppen en in geen geval na 12 nog te tractseren. Dat zou voor heu zelven beter en voor hunne gasten niet slechter ziin. '8 Gravenhage, 7 Dec. De Hooge Raid ver- nietigde heden de niet-ontvankelijkverklaring in de vervolging wegens het mitstallen van de voor Dr. Kuyper beleedigende plaat te Dordrecht, omdat voor dit misdrjjf door een ambt:naar zijner- zijds geen aanklacht behoeft te worde» gedaan. De zaak is teruggewezen naar de rechtbank te Sluis^* Aank. Amsterdam onder de sneeuw Door da gemeentereiniging te Amsterdam waren Vrtjdag 600 losse mannen in de sneeuw gebracht; tevens rukten 6 sneenwploegen uit, die mede deu strijd tegen de vuile straten aanbonden. Door de gemeentetram werden eveneens een aautal losse werklieden aangenomen om de rails sneeuwvrij te houden. In het ctt6 van den heer Witjens, aan het Vreebnrg te Utrecht, heerschte Zaterd agochtend ongeveer half twaalf groote ontsteltenia, doordien een der gasten, zekere C. M. te Brenkelen, bij het. nnttigen van zijn maaltijd zich verslikte in een stak vleesch, dat hem in de keel bleef zitten. 's Mans geheele gelaat werd bont en blauw, waarop onmiddellijk een dokter gehaald werd. In dien tnsschentijd was de dood door verstikking echter reeds ingetreden. Per brancard werd het lijk naar het hoofdbureau van politie overgebracht. (U..D.) 't Is half November. Glibberige straten. Op de Paviljoensgracht in onze voorname, rijke residentie zocht een met vodden ombangen vrouw de ybakken" na. Zoowel papier als lorreq zijn van haar gadinghet verdwijnt in een grooten zak. Gebukt onder den last van een groote hoeveel- heid oud pakpapier, die den zak grootendeels vult, sjokt zij van den eeuen bak naar den anderen. 'n Bewoner dier buurt, die haar ook had gade- geslagen, verzocht me haar 'n broodje te geven hij had nl. gezien dat die »vrouw" zich voedde uit een dier bakken. Op mijn vraag of zij 't brood wilde hebben, nam de voddenraapster het aan onder de voor- waarde //als ik je er niet mee ontrii f." (Haagsche Werkmausbode.) Dubbele Hoofdelijke Omslag Een eigenaardig besluit is door den raad der gemeente Brfloo Groningen), genomen. Voor het loopende dienstjaar zal nog een twesde hoofdelijke omslag worden geheven ten bedrage van 2000 z/om daarvan schulden te befalen". Men herirmert zich, dat de gemeentekas on- langs een erge gaping vert onde, ea dat allerlei knoeierijen werden ontdekt. Maar 't staat nog te bezien of Gedep. Staten goed zullen keuren, dat deze tekorten op zulk een wijze worden verhaald op de ingezetenen. De 15jarige bakkersleerling Jacob N. B., die na een kibbelpartij in drift een schaar wierp naar het hoofd van zijn lSjarig broertje Cornelia, tengevolge waarvan deze zoodanig in den hals werd verwond, dat hij kort daarna overleed, welke zaak v<56r 14 dagen voor de rechtbank te Amsterdam werd behandeld, is Vrijdag door die rechtbank

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2