Gemengde berichten. Telegrafische berichten. gestompt en geslagen, dat staat vast blijkens.de gehoorde geDe^eweede1bekliagde heeft den marechaussee Vanl der Linde minstens een duw gegeven. Ook dat wordt door de eetuigenrerklaringen bevestigd. Bui ten is aan den brigadier, die op den grond lag, zijn revolver ontrukt. Dit is gedaan door den derden beklaagde, die dat ook erkent. Wat er meer is geschied, is kelaas met vast te stellen. De vraag riist of de kandelingen, door deze beklaagden gepleegd, vallen onder art. 179 of onder 180 van bet wetboek van strafrecht. Spreker komt bet voor dat art. 180 hier van toe- door beklaagden gepleegde handelingen zijn ge schied met vereenigde kracbten, wat door spreker in den breede werd uiteengezet en toegelicbt. Op deze gronden bet bewijs geleverd acbtende van de ten laste gelegde feiten, toonde spreker aan dat hier een zeer ernstig misdrijf gepleegd is. Er heeft tocb, naar zijne meening, bier een ergeriijke en gevaarliike aanranding van bet gezag plaits gehad Hii vorderde schuldigverklaring van de beklaagden en hunne veroordeeling tot een gevangenisstrat van negen maanden voor ieder, met mindering van den in yoorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. De verdediger van den eersten en den derden be klaagde. de heer Mr. J. F. van Deinse, begon met te wijzen op bet feit dat in den avond van 10 October te Walsoorden een man is gevallen door een scbot uit de revolver van den brigadier der marechaussee. Drie anderen zijn thans weken en maanden in voor- loopige hechtenis. Er is verzet gepleegd. Maar waarom Men zat in den bewusten avond in de herberg, waar werd voorgedragen en waar de klok stilstond, zoodat men niet wist boe laat bet was. De brigadier kwam in de herberg en zeide den be- zoekers ervan aan dat bij ben moest bekeuren wegens eene politieovertreding en vorderde de opgaaf hunner n&Hij "bad daartoe echter niet de bevoegdheiden dat vragen der namen nu is de oorzaak vau al wat ge- beurd is. Pleiter zette daarna uiteen wat bmnen en buiten de herberg is voorgevallen. Hii wees erop dat beklaagde W. zijn schipper wilde ontzetten, die met den brigadier worstelue; bij viei over den brigadier en ontnam dien zijn sabel. De derde beklaagde beeft den brigadier de revolver ontrukt omdat een zijner kameraden om hulp riep. De berbergier heeft verzuimd de bezoekers te waar- scbuwen dat bet slnitingsuur was aangebrokenhij beeft dus scbuld aan bet gebeurde en ook W., die bet eerst tegen den brigadier optrad. Spreker besprak verder de geeischte straf. Hn stelae in net licht dat beide zijn clienten man en vader zijn en door de op te leggen straf buiten de gelegenheid worden gesteld om voor nun gezin het brood te verdienen. De beklaagden zijn mannen van goed gedrag, ordenjke Moeten die nu voor een oogenblik van onbedacbt- zaambeid zoo streng worden gestraft vroeg pleiter. Volgens hem niet en bij vroeg daaiom spoedige invrijheidstelling van bekaagden en teruggave aan hun De verdediger van den tweeden beklaagde, de beer Mr. Jacq de Witt Hamer, meende dat wat aan zijn client i« ten laste gelegd, niet is bewezen. Maar al waren de feiten bewezen dat is z. l. in dit geval niet van toepaasing nbch art. 179 no«h art. 180 ter strafwet. Aan den tweeden beklaagde wordt alleen ten teste gelegd dat door hem geweld zou zijn gepleegd net duwen van den marechaussee. Pleiter wees op de weifelende verklaring van dien marechaussde. Ook steldc hij in 't licht boe uit de vrijlating van P. S., kort na zijn aanhouding, is af te leiden dat men niet van zijn scbuld overtuigd was. Later als een-ge- volg van bekentenissen van W., is S. weder aangehouden. Er is te Walsoorden een mensch gevallen, een vreem- deling; en dat beeft veel sensatie gewekt. De brigadier, die het noodlottig echo! heeft gelost, heeft natuurlijkerwijze getracht het gebeurde zoo ernstig mogelijk voor te stellen. Maar al bekijkt men alles met een loupe, hoe kan men er dan nog toe komen dat door P. S. een zoo ernstig feit is gepleegd als hem wordt ten laste gelegd P Daarna besprak pleiter de vraag of de brigadier op het bewuste oogenblik toen hij den bezoekers verbood de woning te verlaten en hij bun namen vroeg, was in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Spreker meende die vraag ontkennend te moeten be- antwoorden. Hij wees er verder op dat de bezoekers, die in Bon- chaute geen sluitingsuur kennen en weinig in de herberg te Walsoorden kwamen, verraet waren door het optredcn van de marechaussee en natuurlijkerwijze het lokaal wilden verlaten. En dat moesten zij ook doen, want de plicht der bezoekers is na bezetten tijd bet lokaal te verlaten. Wanneer de brigadier den bezoekers heeft gezegd in de herberg te blijven, dan stonden zij tusschen hun plicht en bet bevel van den brigadier. Aangenomen dat en de brigadier en de marechaussee zeker zijn dat de tweede beklaagde den laatsten beeft geduwd, dan vroeg sprekeris dat dan geweld P Pleiter meende van niet. Maar bovendien staat niet vast dat P. S. het bevel van den brigadier aan de bezoekers om het lokaal niet te verlaten, beeft geboord. En zoo hii dat niet geboord heeft, kan er hier van wederspannigheid geen sprake zijn, De recbtbank te Middelburg zelf heeft indertijd beslist dat niemand voor bet opmaken van een proces-verbaal zijn naam beboeft op te geven. Verder toonde, volgens pleiter, bet optreden van den brigadier gebrek aan tact. Hij had gemakkelijk de namen der scbippers kunnen te weten komen, omdat zij met bun scbuit in de haven lftffcn Wanneer niet vaststaat dat pleiter's client het bevel van den brigadier, dat men de herberg niet verlaten mocbt, beeft geboord, dan kan er van wederspannigheid geen sprake zijn. Ook is het ten laste gelegde geweld niet bewezen. Op grond van een en ander vroeg Mr. De Witt Hamer dan ook vrijspraak van zijn client. In zijn repliek handhaafde de ambtenaar van het openbaar ministerie zijn eisch. Hij verklaarde van oordeel te zijn dat de brigadier in de uitoefening zijner bediening heeft gehandeld en bij niet van gebrek aan tact mag worden beschuldigd. De verdediger van den tweeden beklaagde legde daarna nog over een verklaring van verschillende per- sonen te Ter Neuzen, waaruit blijkt dat P. S. en Th. S. ordelijke, fatsoenlijke personen zijn. Daarna werd bet onderzoek in deze zaak gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdag II December. 's Gravenhstge, 4 Dec. Eerste Earner. Aan genomen is het wetsontwerp tot oprichting van 5 tuchtscholen en de wijziging der Militiewet. De laatste na eene betuiging van vertrouwen in den Minister van Oorlog, door den heer Van Zinnick Bergman, ondanks 's Ministers teleurstellende houding omtrent het blijvend gedeelte. De Earner ging uiteen tot 28 December a. s. Tweede Earner. Bij de heden voortgezette algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting critiseerde de Minister Euyper scherp den heer Staalman's optredeD, dat getuigde van plomp partij-egoisme. De Minister verdedigde het werkplan der Re- geering. Ten aanzien der sociale quaestie komt aan de geestelijke zijde de prioriteit toe, boven de sloffelijke zijde van het vraagstuk. Eerst bedoelde maatregelen zijn reeds ingeko- men bij de Earner en maatregelen rakende de stoffelijke zijde zijn in voorbereiding. De arbeids- wet zal de Earner nog dit kalenderjaar bereiken het arbeidscontract is van den Raad van State terug ontvangen. De ziekte-verzekering zal spoedig voor inzending aan den Raad van State gereed zijn. Voor de bevordering van het vakonderwijs wordt de op richting van Technicum voorbereid. Omtrent invaliditeit- en ouderdomsverzekering zal de Earner nog voor de stembus van 1905 beslissing kunnen neinen. Voor het einde van het kalenderjaar zal de tariefwet inkomen. De Minister verdedigde de Regeerings-gedragslijn bij het gebeurde in Januari en April. Optreden zonder voorafgaand overleg ware een roekelooze daad geweest, want daardoor zou geprovoceerd zijn uitbreiding van het anarchistische avontuur. Staatsambtenaren die deel nemen aan actie tegen het Staatsgezag worden beslist ontslagen. Bij benoeming van burgemeesters, is 't plicht, te letten op geestesrichting. Heden slaagde voor het examen Wiskunde L. O. de heer P. J. Eoole, onderwijzer aan de chr. school te Ter Neuzen. De gemeenteraad van IJzeudijke heeft een verordening vastgesteld, houdende verbod tot het vangen van vogels of het uithalen van vogel- nesten op particulieren of gemeente-eigendom, zonder vergunning van den rechthebbende of van burgemeester en wethouders. Men achrijft nit Venlo Er gaat haast geen dag voorbij of de rijks ambtenaren betrappen smokkelaars op het in- voereu van -euiker uit DuiUchland. Zondag, Maan- dag en Dinsdag hadden o. a. aanhalingen plaati. De vrouwen doen daarbjj dapper mede en ver- bergen de gesmokkelde waar onder de kleederen. Aan boord van het ss. Zaandam, liggende in de haven te Zaandam, heeft zich een geval van muiterij voorgedaan. Tijdens de reis waa aan den stoker wegens inaubordinatie atraf op- gelegd, welke de kapitein bij de aankomst ten uitvoer wilde leggen. De stoker verzette zich hiertegen met kracht, daarbq geholpen door den kok. Toen ten laatste de kapitein met stukken gereedschap werd bedreigd, achtte deze het noodig, door hrt hgschen van de noodvlag de hulp van de politie in te roepen. Door dan fungeerenden waterachout is tegen de muiters proces-verbaal op- gemaakt. De leden en plaatsvervangende leden van de Raden van Beroep voor de Ongevallenwet genieten de groote eer met deze waardigheid t-vens ^hcffahig" te zijn geworden. Althan* de leden en plaatsvervangende leden van dien Raad hebben een schrijven ontvangen waarin wordt gegeven eene beschjijving van het ambtscostunm voor de leden van de Raden van Beroep en voor de bij die colleges aangestelde griffiers, hetwelk wordt gedragen bij verschijning ten Hove en des- verlangd bij openbare plechtigheden. Het costuum zal bestaan in een zwart lakensch gekleede frak, met zwarte zijde gevoerd, volgens de snede van het costuum der leden van de rechterlijke macht zwarte casimieren pan talon, driekanten hoed met zwarte liggende pluimen en een oranjekokarde, dcgen met verguld gevest eH zulks met de vol- geude onderscheidingen. Voor de leden en de griffiers van de Raden van Beroep, de kraag op den rok, de mouwopslagen, de taschkleppen en tusschen de zakken in met zilver geborduurde eiken en oranje takken ter breedte van zea dnimen en witte knoopen met Rijkswapen. Voor die leden, voor wie 't misschien een groot ongeval zou zijn als zij de daarvoor vereischte som hadden uit te geven, is 't een geruststelling, dat zij niet verplicht zijn, zich aan de Eoningin te laten voorstellen, en tot zoo lang niet op par- tijeu genoodigd worden. In twee visschersgezinnen te Volendam zijn pokken uitgebrokendrie personen liggen er aan ziek. Door den burgemeester zijn dadelijk alle maat regelen genomen, noodig om uitbreiding van de ziekte te voorkomeu, en de inspecteur van de Volksgezondheid heeft daarna, in overleg met den burgemeester en de gezondheidscommissie, nadere voorschriften gegeven. Op uitgebreide scbaal wordt nu ingeent. De 22jarige reus Machnoff, die een paar jaren geleden in een buerendorp in Rusland werd ont- dekt en sedert zijn fortuin maakt door niets te doen, is nit Berlijn te Amsterdam aangekomen, om zich in de Amstelstraat te laten bewonderen. Gister bezocht hij de krantenbureaux, om zijn opwachting te maken aan de reclame, 't ,/Nieuws" gaf daaraan den volgenden aardigen vorm Alle deuren niet alleen te laag, maar alle loka- liteiten schenen plotseling haar anders redelijke ruimteverhoudingen verloren te hebbeD, toendese heer van 2,63 meter ons »goedenmorgeu" kwam wenschen, of lierer, hij zei dat niet, maar hij dacht 't in het Russisch. Op dezelfde plaats waar Machnoff stond hebben meer reuzen gestaan. Eaukasiers zoowel als Ethiopiers, maar 166 een stond er nooit 6en. Overweldigeud was het zien van dezen mensch. Niet alleen verliest alles wat in het gewone leven nog al lengte bezit eensklaps alle maat en daalt tot het soort der gowone ster- velingen, maar de man op zichzelf wekt ontroering. Er bestaan menschen, die er niet tegen kunnen, zoo iets neerdrukkends te zien. Hij is ook z66 groot, z66 groot 1 En alles even kolossaal, zijn handen, zijn voeten, zijn beenen, zijn rug, zijn ring, zijn jas, zijn hoed Goedig en een ietsjo dom ziet hij er uit gewillig als een kind komt hij en gaat hij en laat hij zich geleiden. Ach, 't is een droevig bestaan, dat van reus. Wat moet zoo iemand zich eenzaam gevoelenEn toch is 't zijn be- stemming voortdurend vele menschen om zich heen te zien. Vandaag begon 't ook hier al, toen zijn rijtuig een open rijtuig natuurlijk met veel luchtruimte voor onze deur stilhield. Men vraagt zich bij zulke gelegenheid altijd tevergeefs af, waar toch plotseling al die menschen vandaan komenen ze waren letterlijk siil van verbazing, die het rijtuig omringden. Toen het wegreed, waren er een paar guiten die op den inval kwamen te gaan zingen//Hebt ge niet den kleinen Cohn gezien Deze fUebermensch" nadert den Bijbelschen Goliath van Gathdiens lengte was 6 ellen (I Bijbelsche el 45 centimeter). Een Amsterdammer, die een vrouw en elf kinderen heeft, trekt marskramende het land doormaar hoewel hij, naar men zegt, goed geld verdient, krijgt het gezin maar zeer weinig, daar hjj voor zichzelven nogal reel noodig schjjnt te hebben. De vrouw stuurt daarom de kinderen er op uitmet een taschje met koopwaren trekken ze de stad door, in werkeljjkheid om te bedelen. Een hunner, de 13jarige Aaron, is al meer- malen door de politie weggebracht, als hjj hier of daar bedelend werd aangetroffen. De herhaalde klachtenover die kinderuitbuiting gaven de justitie aanleiding, de moeder te waarschuwen maar 't hielp nietAaron werd weer bedelende aangetroffen, met uitgestoken hand om aan de voorbij gangers een gave te vragen. Nu wilde de justitie een voorbeeld stellen Aaron werd in voorloopige hechtenis genomen, uit vrees voor herhaling, en Woensdag stond hjj terecht wegens bedelarij. 'tis een schrander jongetje, mooi, bleek, maar met lijdende oogenhij heeft een be- smetteljjke oogziekte en mocht daarom niet meer schoolkomen. De knaap ontkende, gebedeld te hebbenhij heeft op de Blauwbrug zitten slapen en niet de hand uitgestoken. Ook ontkende hg, dat zijn moeder hem eten onthield als hij niets thuis bracht; wel zei moeder dat, als er niets inkwam, er geen eten zou wezen. De vader zei dat 'teen zware taak was, voor een »oo talrijk gezin te zorgen dat hij maar zelden thuis kon wezen, en dat het jongetje geplaatst zou worden bij een familielid, zoodat het feit zich niet meer herhalen zou. Hij verzocht, het kind niet naar een Rijksopvoedings- gesticht te zenden, en ook het jongetje had dit liever niet. De voorzitter, Mr. baron Van Imhoff, meende dat de jongen er later dankbaar voor zou zijn, als hij opgezonden werd, en het 0. M., dat niet veel aan de beloften van den vader hechtte, requireerde opzending van Aaron naar een gesticht tot zijn 18e jaar. Een der Amsterdamsche bladen meldt ffOp welke sluwe wijze inbrekers zich tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte stellen van het doen en laten van hen, bjj wie zij willen inbreken en hoe het huis, waar de inbraak zal gepleegd worden, vooraf wordt verkend, kan nit het volgende blijken Sedert enkele weken moet, naar wij toevallig vernamen, door enkele inbrekers het plan zijn opgevat om bij een winkelier hier ter stede een bezoek te brengen. Zij hebben een uitvoerig v6or-onderzoek ingesteld en weten daardoor, dat de eigenaar van de zaak, die reeds op leeftijd is, deze des avonds om negen uur slnit. Hij gaat dan met ziju bediende, doorgaans kort na het sluiten van zijn zaak, uit en komt in den regel des nachts tegen halffien uur alleen thuis Ook wtet men reeds, hoe zijn huis is ingericht en zelfa dat de winkelier op zijn kamer een brandkaslje heeft staan, waarop een z. g- Engelsch slot zit. De inbraak moet tot nu toe niet zijn geschied omdat men voor 't oogenblik geen loopers heeft om het slot open te tnaken. De naam van den winkelier, op wien de in brekers het gemunt hebben, is door ons aan de politie medegedeeld, opdat deze de noodige maat regelen kan' nemen tot voorkoming van het misdrijf." Een curieus geval. Uit Schinveld (Limburg) wordt het volgende in de *Avp." verteld Een inwoner der gemeente werd verkozen tot lid van den raad dier gemeente, eD, overeenkomstig de voorschriften der wet, werd hem een afschrift van het proces-verbaal van stem-opneming dier verkiezing gezonden, welk afschrift hem tot geloofs- brief moest strekken. Door het een of ander toeval geraakte dit afschrift in het ongereede. De verkozene wendde zich tot het bestuur der genoemde gemeente om nogmaals een afschrift ts mogen ontvangen. Wij halen hier even aan, dat het stembnreau, na afloop der werkzaamheden betreffende de verkiezing, niet meer als zoodanig fungeert, zoodat dit bureau geen nieuw afschrift kan nitreiken. Het afschrift, dat in het gunstigste geval kon worden uitgereikt, zon dus gewaarmerkt moeten wordeu of door burgemeeiter en wethouders of door den burgemeester alleen. Op de weigering van dat bestuur riep hij de hulp in van het college van Ged. Staten, bewerende, dat het toch niet in de bedoeling van den wetgever kan hebben gelegen, dat aan een verkozene belet wordt, zitting in den raad te nemen, wanneer het afschrift der stemopneming geheel buiten schuld van den belanghebbende in het ongereede is geraakt, doch dit college kon geen tusschenk.mst verleenen. Na zich tot den Minister van Binnenlandsche zaken om tusschenkomst te hebben gewend, ontving hij eene beschikking, houdende de mededeeling, dat er geeue wetsbepaling bestaat, die aan burge meester en wethouders de verplichting oplegt, van zoodanig proces-verbaal aan den benoemde afschrift uit te reiken, terwijl de verkozene weder naar het gemeentebestuur werd verwezen. Dit gemeentebestuur is evenwel blijven volharden in zijne weigering, zoodat het verkozene raadslid zijne bij de wet voorgeschreven geloofsbrieven niet kon inzenden. Een moordenaarsbende is thans door de politie van Chicago g6vat. Deze beude bestaat uit drie jongelieden, die alien nog beueden de 20 jaren zijn. Sedert Juli 1.1. hebben zij te zamen vier menschen vermoord, waardoor hun een bait van 3000 dollars ten deel viel, terwijl een hnnner nog bovendien twee moorden, die hij alleen pleegde, op zijn^geweten heeft. Hij werd te Chicago ge- arresteerd na een hevig verzet, waarbij hij een politieagent doodschoot. Zijn arrestatie was voor zijn medeplichtigen het sein om te vluchten, doch de politie, die te hunner vervolging werd uitge- zonden, haalde hen te Millersstation in, waar zg zich in een jagershut hadden versehanst. Toen de agentea deze hat naderden, viel er een tchot, waardoor een hunner doodelijk werd getrofUn. Er volgde toen een formeel beleg, waarbij meer dan honderd schoten werden gewisseld en ten slotte deden de misdadigors een nitral, waarbij het hun iude daad gelukte zich door de belegeraais heen te slaan en in de prairie te vluchteu. Vijf Engelsche mijlen verder hielden zij een goederentrein aan en dwongen den machinist, met de revolver in de vuist, hen mee te nemen. De conductenr, die zich daartegen verzetten wilde, werd neergeschoten. Een locomolief met politie- mannen werd hun nagezonden en eerst ua een verwoed gevecht, waarin beiden verwond werdeD, gelukte het dezen hen machtig te worden, en naar Chicago te voeren, waar zij ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Te Eopenhagen heeft de vrouw van een arbeider in een plotselinge vlaag van waanzin haar driejarig dochtertje met een keukenmes den hals afgesneden. Zij poogde daarna zichzelf op gelijke wijze van het leven te berooven, maar toegesnelde buren beletten dit en leverden haar aan de politie over, die voor haar opname in een gesticht zorgde. De winter heeft overal zijn intrede gedaan met barre kou en sneeuwval. Een groot deel van Bel- gie, Frankrijk en Engeland werd met een wit sneew- kleed bedekt. In Zuid-Schotland vroor het al 16 graden. Ook Spanje kreeg zijn deelvele olijf- boomen hadden van een sneeuwstorm te lijden, die het telegrafisch verkeer op verscheidene plaatsen stoorde. Er zijn verschillende dorpen door den hoogen waterstand der rivieren ondergeloopen. Bij Mont-sur-Marchiene vroor een landlooper dood. Een hevige hagelstorm teisterde de kusten van Scandinavie en Denemarken. De kust van Jutland had veel te lijden en meer dan een visschersraartuig verging er met man en muis. De bootsman Gras, die op de Frasquiyta heeft gediend onder Jacques Lebaudy, heeft zich vrijwillig aangemeld bij den rechter van instructie Andr6, bezig te onderzoeken in hoeverre Jacque? in strijd is gekomen met de artikelen 85, 319 en 320 van het strafwetboek. Gras was er op gesteld te verklaren, dat Lebaudy zijn volk uit- stekend behandelde aan boord, dat het scheepsvolk toen het gemonsterd werd, zeer goed wist wat de bestemming was van de reis en dat omstandig- hedt-n buiten den wil van Leboudy, hadd>ngeleid tot de gevaugenneming van het vijftal aan het Afrikaansche strand, dat bovendien met hulpeloos was achtergelaten, maar met leeftijd, wapenen ea amunilie. De Frasquita had uaar Las Palmas gemoeten om kolen te laden en had door tcgeu- wind pas weer aan de Afrikaansche kust kunnen komen toen het te laat was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2